Setari Cookie-uri

Kudika si NIVEA te invita la un dialog despre frumusete

De la Nivea exista gama pentru ingrijirea tenului normal si mixt.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:31
In farmacii gasiti game de produse dermatocosmetice pentru ingrijirea tenului sensibil.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:36
vezi raspunsul pentru lauurici
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:40
Este recomandat sa va vada un medic dermatolog.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:42
Trebuie sa va vada un medic dermatolog si ,in functie de tipul de leziuni si severitatea acneei ,vi se va recomanda tratamentul potrivit.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:46
Puteti folosi gama Nivea pentru ten normal si mixt sau produse dermatocosmetice care se gasesc in farmacii.
Pentru ameliorarea cearcanelor sunt utile cremele pentru zona de contur ochi. De asemenea puteti recurge la proceduri de medicina estetica.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 12:56
Am fost acum ceva timp intr-o farmacie unde se faceau teste pentru ten. Dupa test mi s-a recomandat gama Vichy Normaderm. Am dat banii, am cumparat-o, dar dupa cateva zile de folosire a inceput sa mi se cojeasca pielea pe nas si pe frunte. Am renuntat la ele. Arata foarte urat. Lor le-am mentionat ca dupa ce ma spal pe fata am pielea foarte uscata, simt cum mi se strange fata. Trebuie sa dau cu ceva. Daca dau cu o crema sau chiar daca dau cu ceva foarte usor, ceva genul unei lotiuni, imediat incepe sa se ingrase. Adica daca ma sterg pe fata cu un servetel din 10 in 10 minute, se vede excesul de sebuum. Intrebarea mea este: pana la urma ce fel de ten am? Este gras sau uscat? Ce produse ar trebui sa folosesc? Sper ca ati inteles problema mea. Multumesc.
daniian
Postat pe 24 Octombrie 2009 13:06
Vergeturile apar la aproape 90% din femeile insarcinate. Acestea apar ca urmare a ruperii fibrelor elastice din stratul profund al pielii(derm). Aspectul vergeturilor poate fi ameliorat prin aplicarea de creme cu retinoizi, prin dermabraziune sau tratamente cu laser Fraxel.
Pentru a evita uscarea pielii este important sa va spalati pe maini nu foarte des, cu apa calduta si un sapun bland care nu degreseaza pielea excesiv(cum sunt cele pentru copii sau cele cu crema hidratanta). Aplicati de mai multe ori pe zi o crema emolienta( cu uree sau glicerina).
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:47
Dermatita seboreica reprezinta inflamatia pielii ca reactie la prezenta unei ciuperci, Pitirosporum ovale. Poate fi controlata prin utilizarea de creme respectiv sampoane medicinale( cu sulfura de seleniu, ketoconazol) care contin substane antimicotice.
Nu va pot recomanda masti naturale pentru aceasta afectiune.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:04
vezi rapunsul despre melasma pentru talciuloredana
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:12
Injectarea de toxina botulinica blocheaza contractia muschilor faciali implicati in aparitia ridurilor de expresie.
Acest efect nu poate fi obtinut prin suplimente alimentare de colagen.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:18
vezi raspunsul despre ten cuperozic pentru interpiaf
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:23
Va recomand sa consultati un medic dermatolog.
Pentru tratamentul punctelor negre sunt utile cremele cu alfahidroxiacizi (AHA)sau retinoizi.
Pentru tratamentul leziunilor inflamatorii de acnee( cosuri rosii, cu puroi) va este util sa aplicati o solutie cu antibiotic(eritromicina).
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:30
Este important sa va curatati tenul cu produse care nu degreseaza excesiv pielea. E posibil sa aveti nevoie de o crema mai grasa decat cea pe care o folositi.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:33
Pentru a induce remisiunea acneei pe termen lung, tratamentul cu Roaccutane trebuie urmat suficient timp ca sa cumulati o anumita doza totala. Uscaciunea pielii este o dovada a eficientei tratamentului si este dependenta de doza zilnica de retinoid. Puteti folosi o crema hidratanta noncomedogena. E recomandat sa continuati tratamentul, medicul va poate prescrie o doza mai mica si tratamentul va dura mai mult timp.
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:50
As vrea sa stiu si eu cu ce as putea sa-mi tratez tenul meu...sa mi-l curat deoarece e foarte sensibil la orice sapun.Dupa spalare imi apara puncte rosii.De mult timpam renuntat sa nu ma mai spal cu sapun pe fata. Ce sa fac?
aanalis
Postat pe 24 Octombrie 2009 20:03
mi-am primit cremele pe care le-am castigat...imi pare rau ca sunt antirid si nu le pot folosi...dar o sa le fac cadou mamei...va multumesc pentru premiu si pentru sfaturi...
cristinaval20
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:20
si eu am probleme cu tenul si poate ma ajutati cu un sfat: dupa ce ma spal pe fata (mai ales dupa baie) simt ca mi se strange pielea, mi-am luat o crema pentru ten uscat si ma dau dar imi ies cosuri de la ea, am schimbat cu alta crema si la fel se intampla. Sapunurile de fata le-am tot schimbat, am luat si geluri de curatare de la diferite firme si tot asa se intampla. Astept un sfat, o recomandare...
theo79
Postat pe 25 Octombrie 2009 21:45
la 27 de ani am pungi sub ochi, riduri si acnee. mi s-a spus sa vad un endocrinolog deoarece am fost la zeci de dermatologi care nu gasesc remediul pentru acnee, iar toate solutiile folosite mi-au uscat tare tenul, aparandu-mi in ultimul timp riduri. ce ma sfatuiti ssa fac?
kudika076962
Postat pe 25 Octombrie 2009 23:32
care este metoda prin care pot scapa cat mai usor de punctele de grasime de pe fata?
maryoty
Postat pe 26 Octombrie 2009 09:00
Ce pot face sa reduc pungile se sub ochi?

Postat pe 26 Octombrie 2009 09:11
IN cazul unui ten cuperozic care de altfel are si portiuni cu roseata si scuame, ce se poate face? Va multumesc mult!
deliaionela
Postat pe 26 Octombrie 2009 11:14
De la: kudika071783, la data 2009-10-26 09:00:31care este metoda prin care pot scapa cat mai usor de punctele de grasime de pe fata?


am avut si eu puncte de grasime pe fata si in urma unor proceduri facute de medicul dermatolog prin care le intepa am reusit sa scap de ele...e adevarat ca doare cand sunt scoase mai ales in zona ochilor,dar se merita...acesta este sfatul meu si cred ca este cel mai potrivit pentru din cate stiu eu nu exista creme pentru punctele de grasime...cel mai bine e sa te duci la un medic dermatolog si nu la o cosmeticiana sa iti faca un consult si sa iti recomande un tratament...
cristinaval20
Postat pe 26 Octombrie 2009 17:48
de la ce varsta se pot folosi produsele antirid??
multumesc
cristinaval20
Postat pe 26 Octombrie 2009 17:52
vroiam s-o intreb si eu doamna doctor ce crema sa folosesc pentru fata:cand am venit anul asta de la mare,si mie, si fetitei mele ne-au aparut niste pete albe pe fata,inestetice,exact sub ochi...pentru inceput am crezut ca este din cauza apei sarate de mare,insa vad ca inca persista,desi au trecut cam 2 luni de cand ne-am intors...
se paote sa fie cumva o boala a pielii??si daca da,ce tratament ar trebui sa urmez??
va multumesc sia stept raspuns!
cyucy
Postat pe 26 Octombrie 2009 18:41
Unghiile mele sunt casante, se rup si se exfoliaza usor, inainte le aveam foarte puternice si le puteam lasa sa creasca cat doream. Acum,desi le mentin scurte, sunt foarte fragile. Ce parere aveti , ce ar trebui sa fac?
lenutastan
Postat pe 27 Octombrie 2009 01:06
Vara aceasta, am intampinat o probelma cu care nu ma mai intalnisem pana acum:mici cosuri pe piept. Si daca le storceam, si daca le lasam in pace, rezultatul era acelasi:apareau in continuare. Desi eu imi demachiez si gatul si pieptul ingrijindu-l corespunzator, si nu am avut in viata mea o asemenea problema. Mentionez ca eram usor stresata de un eveniment care se apropia-nunta mea, cu atat mai mare imi era disperarea legata de problema mea.




lenutastan
Postat pe 27 Octombrie 2009 01:07
buna ziua...vroiam sa va mai intreb ce se poate face pentru a slabi frumos,adica ,daca e nevoie sa dai jos km mai multe,trebuie sa ai grije sa le dai cu bagare de seama pentru a nu ramane pielea urata dupa slabire...eu am folosit o crema pentru hidratarea pielii,insa tot parca am ramas cu exces de piele pe burtica,chiar si pe coapse..Mentionez ca nu am dat jos de ordinul zecilor de km,doar vreo 8 ,insa tot se vede urat...
va multumesc!
cyucy
Postat pe 27 Octombrie 2009 13:29
raspuns pentru curly
Dr_RodicaNegreanu
Postat pe 27 Octombrie 2009 13:35
Ce pot face ca tenul meu sa nu se ingrase vara si sa nu se usuce iarna?
kudika18121981
Postat pe 27 Octombrie 2009 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relaxeaza-te la Shakti Spa! 77 De la: concursKudika 11 Septembrie 2016 01:59
Castiga o invitatie dubla la deschiderea stagiunii 2011-201 a Operei Nationale Bucuresti! 69 De la: concursKudika 14 Octombrie 2011 15:11
Concurs: Kudika premiaza cea mai frumoasa declaratie de dragoste! 291 De la: aelimarual 13 Februarie 2009 16:17
Concurs Pantene saptamana 3 254 De la: angelo_micnegrusiurat 11 Octombrie 2010 12:23
Castiga cel mai cerut program de ingrijire a tenului pe perioada verii - COOL SUMMER BREEZE! 178 De la: concursKudika 10 August 2012 15:30