Setari Cookie-uri

Ce isi doreste o fermeie ???Confesiunile unei femei moderne

Aceasta povestioara am gasit-o pe un site si mi-a placut foarte mult. Intotdeauna mi-am dorit sa ajung o femeie independenta dar niciodata nu am stiut ce presupune acest lucru...
-Din multi barbati care ma privesc,imi zambesc sau chiar deschid un dialog cu mine sunt foarte putini care reusesc sa imi trezeasca interesul.Din acei cativa,unul va ajunge cu mine in pat,vorbind de o perioada x de timp.Odata ajuns acolo se da verdictul… daca va ajunge acolo si a doua oara.

Se intampla ca uneori un barbat ma intereseaza doar sub aspect sexual si sunt socata ca barbatii nu sunt incantati de asta. El vrea sa ma pastreze. Aici se da marele test. Poate eu sunt o specie de femeie mai ciudata. Pe mine sexul nu ma tine langa un barbat, fac sex pentru ca imi place si ma simt bine cu barbatul respectiv dar asta nu inseamna ca-mi doresc sa-mi petrec toata viata cu el. Daca ma simt foarte bine cu el s-ar putea sa-mi doresc sa raman cu el… dar… aici incepe greul. Sunt exigenta - barbatul care ajunge la statutul de prietenul meu trebuie sa fie in primul rand ingrijit, sa arate bine (nu trebuie sa fie un sex symbol), sa aiba respect fata de propria persoana, demnitate si un caracter puternic. Sa stie sa fie barbat fara a incerca sa epateze, sa fie jucaus fara a-mi leza mie orgoliul, sa ma iubeasca fara sa ma sufoce, sa ma respecte fara sa ma lase sa-l calc in picioare.

Respect un barbat in masura in care stie sa fie el insusi, sincer si natural… inteligent, versat, cult, descurcaret…si nu in ultimul rand sexy. Majoritatea barbatilor, in momentul in care le transmit ca nu sunt interesata sa avansez intr-o relate cu ei cer explicatii. Le dau la modul cel mai sincer. Raspunsul lor…e vezi Doamne ca eu caut un ideal si cer prea mult. Replica mea e….nu inseamna ca acel barbat pe care mi-l doresc eu nu exista pentru simplul fapt ca nu esti tu acela.

M-am indragostit si eu la randul meu, la un moment dat, de un barbat exigent. Pentru el am tras din greu si la propriu si la figurat. Am bagat fitness, am invatat, m-am ingrijit, m-am aranjat…am ajuns sa am un job super misto si un look pe masura. Nu am ramas cu el… nu ne potriveam dar efortul a meritat. Am inteles ce mult inseamna sa te lupti sa fii asa cum ti-ar placea. Sa ceri mult de la tine,sa fii exigent cu toate greselile si defectele tale, sa nu renunti niciodata la a vrea mai mult, a incerca, a lupta… a face mai mult.

Pe mine ceea ce ma seduce la un barbat e el insusi, atitudinea lui, caracterul lui… siguranta… forta… barbatul din el cizelat si slefuit. O data ce ma seduce… ma va pastra daca va stii sa ma iubeasca fara sa devina dependent de mine, sa ma surprinda, sa ma incante.

Apreciez o relatie in masura in care aceasta e coltul meu de rai, evadarea din limite… acolo, cu barbatul meu, in patul meu… in bratele lui nu exista ieri, maine… real, timp. Dar ca eu sa simt asta el trebuie sa stie sa ma poarte pe nori cu un zambet prin care imi spune te iubesc, cu o atingere usoara care imi spune te doresc..cu o imbratisare puternica prin care imi spune nu pleca.

Ca o concluzie… pentru mine… acest feeling e ceea ce face viata sa merite traita. Nu cred ca e dimineata mai frumoasa decat aceea in care te trezesti cu persoana iubita in brate.
.
danutza_1307198
Postat pe 8 Septembrie 2009 11:19
simonycik
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:27
Bine spus!
Dor_a
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:35
Frumos spus. Frumos scris. Cat e realizabil? Cine se regaseste in ceea ce se spune mai sus? Asa....de curiozitate! Este reteta femeii independente ? ok...... vreau din viata reala o poveste asemanatoare.
_iluzie_
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:39
Ok, Iluzie, uite raspunsul meu detaliat:

De la: danutza_1307198, la data 2009-09-08 11:19:36
-Din multi barbati care ma privesc,imi zambesc sau chiar deschid un dialog cu mine sunt foarte putini care reusesc sa imi trezeasca interesul.Din acei cativa,unul va ajunge cu mine in pat,vorbind de o perioada x de timp.


In fraza asta cred ca se regasesc toate femeile.

De la: danutza_1307198, la data 2009-09-08 11:19:36

Respect un barbat in masura in care stie sa fie el insusi, sincer si natural… inteligent, versat, cult, descurcaret…si nu in ultimul rand sexy.
…."nu inseamna ca acel barbat pe care mi-l doresc eu nu exista pentru simplul fapt ca nu esti tu acela".



Si - selectiva fiind - mai devreme sau mai tarziu, il gasesti pe cel pe care ti-l doresti.
Acceptand orice relatie, doar de teama de a nu fi "singura", risti sa-i ratezi pe cei care ti s-ar potrivi.

De la: danutza_1307198, la data 2009-09-08 11:19:36
M-am indragostit si eu la randul meu, la un moment dat, de un barbat exigent. Pentru el am tras din greu si la propriu si la figurat. Am bagat fitness, am invatat, m-am ingrijit, m-am aranjat…am ajuns sa am un job super misto si un look pe masura. Nu am ramas cu el… nu ne potriveam dar efortul a meritat. Am inteles ce mult inseamna sa te lupti sa fii asa cum ti-ar placea. Sa ceri mult de la tine,sa fii exigent cu toate greselile si defectele tale, sa nu renunti niciodata la a vrea mai mult, a incerca, a lupta… a face mai mult.


Asa e. In plus, dupa aceea, nu mai esti niciodata aceeasi. Mersul la sala iti intra in sange, job-urile trebuie sa fie din ce in ce mai bune... E, de fapt, un branci de a te auto-depasi. Si e pe viata, pentru ca nimeni nu vrea sa fie mai putin decat a fost. Toti vrem sa evoluam...



De la: danutza_1307198, la data 2009-09-08 11:19:36

Pe mine ceea ce ma seduce la un barbat e el insusi, atitudinea lui, caracterul lui… siguranta… forta… barbatul din el cizelat si slefuit. O data ce ma seduce… ma va pastra daca va stii sa ma iubeasca fara sa devina dependent de mine, sa ma surprinda, sa ma incante.

Apreciez o relatie in masura in care aceasta e coltul meu de rai, evadarea din limite… acolo, cu barbatul meu, in patul meu… in bratele lui nu exista ieri, maine… real, timp. Dar ca eu sa simt asta el trebuie sa stie sa ma poarte pe nori cu un zambet prin care imi spune te iubesc, cu o atingere usoara care imi spune te doresc..cu o imbratisare puternica prin care imi spune nu pleca.

Ca o concluzie… pentru mine… acest feeling e ceea ce face viata sa merite traita. Nu cred ca e dimineata mai frumoasa decat aceea in care te trezesti cu persoana iubita in brate.
.


Cat despre aceasta ultima parte... In asta ne recunoatem cu toate, nu?
Dor_a
Postat pe 8 Octombrie 2009 09:53
multumesc Dora.
da, este vorba de femeia moderna- femeia ambitioasa, cea care doreste sa arate perfect, cu mers la sala, la salon...si ce mai implica asta, cu dorinta de a avea un job bun si a urca pe scara ierarhica, cu nevoia de a avea langa ea acel barbat la care visam toate, dar...doar ea il gaseste-cucereste-are. De ce? pt ca e femeia moderna, nu-i asa ?
Multumesc......cred ca stiam ca exista femei asemenea celor descrise.....dar nu ma regasesc in asta....regret ca sunt altfel......nu pot face schimbari kiar daca imi doresc si nu sunt multumita de multe ori cu mine. Unii sunt mai norocosi, altii nu......


_iluzie_
Postat pe 8 Octombrie 2009 13:18
De la: _iluzie_, la data 2009-10-08 13:18:41multumesc Dora.
da, este vorba de femeia moderna- femeia ambitioasa, cea care doreste sa arate perfect, cu mers la sala, la salon...si ce mai implica asta, cu dorinta de a avea un job bun si a urca pe scara ierarhica, cu nevoia de a avea langa ea acel barbat la care visam toate, dar...doar ea il gaseste-cucereste-are. De ce? pt ca e femeia moderna, nu-i asa ?
Multumesc......cred ca stiam ca exista femei asemenea celor descrise.....dar nu ma regasesc in asta....regret ca sunt altfel......nu pot face schimbari kiar daca imi doresc si nu sunt multumita de multe ori cu mine. Unii sunt mai norocosi, altii nu......




Nu e vorba de noroc,Dora , e vorba de ambitie ...invatatoare mea mi-a spus la un moment dat un citat:"ORICE SE POATE DACA ITI DORESTI CU ADEVARAT"
danutza_1307198
Postat pe 2 Noiembrie 2009 12:52
genial :| si eu vreau sa fiu la fel

am vointa, am reusit destul intr'o perioada f scurta de timp, sa nu mai pun la suflet toate porcariile etc etc

asa ca mai am putin si poate poate :D


I_am_sAshA_fiErcE
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:40
Sigur printre "dusmani"... adica singurul barbat din topicul asta. E cool ce ai scris. Esti un om cu multe calitati, cu o PERSONALITATE puternica. Si ca femeie esti deosebita. Ai o siguranta de tine care intimideaza destui barbati, sunt sigur. (Poate de aia nu a scris niciunul nimic? Daca asta ar fi adevarat ar insemna ca eu sunt un tip cool pt.ca am avut curajul sa ma bag in discutia asta. He,he, he... E fals. Nu sunt un tip cool si nici macar curajos nu sunt ).
Sa revenim la calitatile tale. Pe baza lor iti poti construi o viata super. Dar, tot asa, calitatile te pot trage in jos. Nu are rost sa intru in detalii, ai toata viata inainte si o sa vezi daca e asa sau nu. Mi-a atras atentia totusi un amanunt: cand ai vrut sa-l cuceresti pe barbatul de care te-ai indragostit ai facut o gramada de chestii. "...Am bagat fitness, am invatat, m-am ingrijit, m-am aranjat…" toate bune si frumoase. Problema e ca presupuneau NUMAI CHESTII DE EXTERIOR, DE IMAGINE! Ai ajuns sa ai un look super si un job pe masura... misto, misto, ca sa spun. Ai transformat ce-i in afara. E ceva ce putini oameni realizeaza. Serios, vorbind, nu-i de colo. Totusi, INAUNTRU AI TRANSFORMAT CEVA?
Despre barbatul acela exigent, ce sa spun? Daca ai reusit sa-l cuceresti numai cu fizicul si cu job-ul, ma intreb cat de PROFUND era el ca barbat. Sau poate era si relatia nu a durat tocmai pt. ca nu i-ai satisfacut si EXIGENTELE INTERIOARE, cele de natura sufleteasca?
Probabil consideri ca nu ai de lucrat la "inside", ca acolo totul e ok. Sa dea Dumnezeu sa fie asa, eu sa ma insel si tu sa ai dreptate. TIMPUL, cel mai impartial judecator iti va arata ce si cum. Numai ca e vorba de tine, adica de o fiinta cu MULTE CALITATI. Si o fiinta ca tine are intotdeauna ENORM de daruit celor din jur. Si, totodata, poarta o imensa responsabilitate pentru ca, valoarea pe care o are ca om, face ca fiece actiune a ei sa aiba un IMPACT SPORIT comparativ cu actiunile celor mai putin daruiti. Deci ai grija ce faci. " NOBLESSE OBLIGE!!!"
Si ca veni vorba de grija. Mai spuneai si "...Nu e vorba de noroc,Dora , e vorba de ambitie ...invatatoare mea mi-a spus la un moment dat un citat:"ORICE SE POATE DACA ITI DORESTI CU ADEVARAT"..." Asa este. Dar mai este un citat pe care ti-l recomand calduros: "AI GRIJA CE-TI DORESTI... S-AR PUTEA SA SE IMPLINEASCA..."
stardancer
Postat pe 3 Noiembrie 2009 17:52
Si tu vrei sa o f-u-t-i?
unu_sexy
Postat pe 3 Noiembrie 2009 17:56
De la: stardancer, la data 2009-11-03 17:52:26 Sigur printre "dusmani"... adica singurul barbat din topicul asta. E cool ce ai scris. Esti un om cu multe calitati, cu o PERSONALITATE puternica. Si ca femeie esti deosebita. Ai o siguranta de tine care intimideaza destui barbati, sunt sigur. (Poate de aia nu a scris niciunul nimic? Daca asta ar fi adevarat ar insemna ca eu sunt un tip cool pt.ca am avut curajul sa ma bag in discutia asta. He,he, he... E fals. Nu sunt un tip cool si nici macar curajos nu sunt ).
Sa revenim la calitatile tale. Pe baza lor iti poti construi o viata super. Dar, tot asa, calitatile te pot trage in jos. Nu are rost sa intru in detalii, ai toata viata inainte si o sa vezi daca e asa sau nu. Mi-a atras atentia totusi un amanunt: cand ai vrut sa-l cuceresti pe barbatul de care te-ai indragostit ai facut o gramada de chestii. "...Am bagat fitness, am invatat, m-am ingrijit, m-am aranjat…" toate bune si frumoase. Problema e ca presupuneau NUMAI CHESTII DE EXTERIOR, DE IMAGINE! Ai ajuns sa ai un look super si un job pe masura... misto, misto, ca sa spun. Ai transformat ce-i in afara. E ceva ce putini oameni realizeaza. Serios, vorbind, nu-i de colo. Totusi, INAUNTRU AI TRANSFORMAT CEVA?
Despre barbatul acela exigent, ce sa spun? Daca ai reusit sa-l cuceresti numai cu fizicul si cu job-ul, ma intreb cat de PROFUND era el ca barbat. Sau poate era si relatia nu a durat tocmai pt. ca nu i-ai satisfacut si EXIGENTELE INTERIOARE, cele de natura sufleteasca?
Probabil consideri ca nu ai de lucrat la "inside", ca acolo totul e ok. Sa dea Dumnezeu sa fie asa, eu sa ma insel si tu sa ai dreptate. TIMPUL, cel mai impartial judecator iti va arata ce si cum. Numai ca e vorba de tine, adica de o fiinta cu MULTE CALITATI. Si o fiinta ca tine are intotdeauna ENORM de daruit celor din jur. Si, totodata, poarta o imensa responsabilitate pentru ca, valoarea pe care o are ca om, face ca fiece actiune a ei sa aiba un IMPACT SPORIT comparativ cu actiunile celor mai putin daruiti. Deci ai grija ce faci. " NOBLESSE OBLIGE!!!"
Si ca veni vorba de grija. Mai spuneai si "...Nu e vorba de noroc,Dora , e vorba de ambitie ...invatatoare mea mi-a spus la un moment dat un citat:"ORICE SE POATE DACA ITI DORESTI CU ADEVARAT"..." Asa este. Dar mai este un citat pe care ti-l recomand calduros: "AI GRIJA CE-TI DORESTI... S-AR PUTEA SA SE IMPLINEASCA..."




1. Sunt "calitatile" ei sau principiile ei. Daca multe femei le-ar avea, rasa umana ar fi mai castigata din punct de vedere al dezvoltarii intelectuale si nu numai. O felicit pentru ele.
2. Puteai sa pari un tip asa cum vrei tu sa pari si fara primul paragraf, care ti-a dat increderea de care aveai nevoie pentru a continua, deci numai pari.
3. Vrei sa ii arati ca e slaba? Daca pe tine te incanta partenerele slabe, pe care sa le poti domina, treaba ta. Daca e slaba nu o va arata fata de noi, noi vedem din ce ne-a expus o femeie puternica.
4. Vrei sa arati ca esti inteligent? Fiecare are nivelul lui, cum deasemenea avea si barbatul de care s-a indragostit. Fiecare vede ce ii lipseste sau ce i-ar placea sa ia de al altul (in sensul de om/fiinta) atat cat poate.
5. Referitor la schimbarile de tip "Inside", revenim la acel "nivel de intelingenta" care te ajuta sa discerni daca iti lipseste ceva sau nu si daca vrei sa te schimbi si nu te multumesti cu : "nu sunt eu pentru asa ceva, eu nu pot face acest lucru, imi ceri imposibilul". Daca acele schimbari contravin principiilor tale, le mai faci? sau cat esti dispus sa lupti pentru a le face? De unde stii ca nu a avut parte de astfel de schimbari. Daca spre exemplu el este f tipicar si/sau "absolutist": fata de masa sa stea asa; rosiile sa taie astfel; la orele 22:00, se inchide tv-ul; sunt si astfel de nepotriviri, intr-un cuvant esti cam superficial.


Concluzie (sintentizez mai greu): ce anume ii imputi tu ? Ca este prea dura sau ca "mai are de lucru" la persoana ei? Cu totii lucram la persoana noastra intr-un ritm sau altul, acum depinde de hotararea fiecaruia si de ... acele principii. "Lasa-ma sa te las nu prea merge cu propria persoana."

Daca cineva iti face o observatie esti obiectiv sau subiectiv? Nu trebuie sa imi raspunzi mie ci tie, dar sincer.


Numai bine.
alexandru_d
Postat pe 3 Noiembrie 2009 18:45
Mai baiete, tu numai gandesti. Mai trebuie sa si simti. Si nici de gandit nu o faci ca lumea. Ce calitati care sunt principii pomenesti tu aicea, musiu? Cand spuneam de calitati, eu vorbeam de CAPACITATEA EI DE A LUPTA, DE AMBITIA EI, DE INCREDEREA IN FORTELE PROPRII, DE O ANUME FORTA INTERIOARA. Astea sunt PRINCIPII la tine? ma rog... daca asa rationezi tu... e libertatea ta...
"2. Puteai sa pari un tip asa cum vrei tu sa pari si fara primul paragraf, care ti-a dat increderea de care aveai nevoie pentru a continua, deci numai pari." si cum VREAU sa par eu, ma rog frumos? in anii astia de viata am invatat un lucru: nu te poti ascunde de tine insuti... cel putin mie nu mi-a iesit niciodata... Am renuntat de mult sa o fac pe macho man... nu e stilul meu. Tu insa ai postat aici din ambitie, ca sa arati ca esti "mare scula". Sperand sa o impresionezi pe ea, luandu-i apararea. Eu nu am nimic de pierdut. Pot elegant sa-i fiu tata( cum as putea sa-ti fiu si tie, tu avand varsta lui fecioru-meu). Aventurile cu fete de varsta baiatului meu nu sunt genul meu, mai ales ca este deja o femeie in viata mea.
"3. Vrei sa ii arati ca e slaba?" Din ce ai dedus tu asta, scumpelu' lui tata?
"...Daca pe tine te incanta partenerele slabe, pe care sa le poti domina, treaba ta..." A propos de femeia care e in viata mea... e scorpion si e zdravana bine. Mai ales interior. Si imi umple sufletul la fiecare imbratisare.
Dicolo de toate acesteam demersul meu era unul extrem de constructiv. cine nu vrea sa vada asta, este alegerea sa... Totodata, nu-i exclus sa nu fi fost eu destul de clar in exprimare...
Nu mai continui. Iti mai spun un singur lucru: tanar, nelinistit si, mai ales, TERIBILISTca tine am fost si eu. E firesc, e varsta la care crezi ca toata lumea e a ta si ca le stii pe toate. Cand o sa ajungi ca mine o sa intelegi. Eu iti urez sa o faci cat mai devreme. Dincolo de toate, nu esti chiar un copil si esti, totusi, destul de matur, In pofida "intepaturilor" mele, recunosc asta. Si o apreciez.Toate bune!
stardancer
Postat pe 3 Noiembrie 2009 19:37
De la: stardancer, la data 2009-11-03 19:37:51Mai baiete, tu numai gandesti. Mai trebuie sa si simti. Si nici de gandit nu o faci ca lumea. Ce calitati care sunt principii pomenesti tu aicea, musiu? Cand spuneam de calitati, eu vorbeam de CAPACITATEA EI DE A LUPTA, DE AMBITIA EI, DE INCREDEREA IN FORTELE PROPRII, DE O ANUME FORTA INTERIOARA. Astea sunt PRINCIPII la tine? ma rog... daca asa rationezi tu... e libertatea ta...
"2. Puteai sa pari un tip asa cum vrei tu sa pari si fara primul paragraf, care ti-a dat increderea de care aveai nevoie pentru a continua, deci numai pari." si cum VREAU sa par eu, ma rog frumos? in anii astia de viata am invatat un lucru: nu te poti ascunde de tine insuti... cel putin mie nu mi-a iesit niciodata... Am renuntat de mult sa o fac pe macho man... nu e stilul meu. Tu insa ai postat aici din ambitie, ca sa arati ca esti "mare scula". Sperand sa o impresionezi pe ea, luandu-i apararea. Eu nu am nimic de pierdut. Pot elegant sa-i fiu tata( cum as putea sa-ti fiu si tie, tu avand varsta lui fecioru-meu). Aventurile cu fete de varsta baiatului meu nu sunt genul meu, mai ales ca este deja o femeie in viata mea.
"3. Vrei sa ii arati ca e slaba?" Din ce ai dedus tu asta, scumpelu' lui tata?
"...Daca pe tine te incanta partenerele slabe, pe care sa le poti domina, treaba ta..." A propos de femeia care e in viata mea... e scorpion si e zdravana bine. Mai ales interior. Si imi umple sufletul la fiecare imbratisare.
Dicolo de toate acesteam demersul meu era unul extrem de constructiv. cine nu vrea sa vada asta, este alegerea sa... Totodata, nu-i exclus sa nu fi fost eu destul de clar in exprimare...
Nu mai continui. Iti mai spun un singur lucru: tanar, nelinistit si, mai ales, TERIBILISTca tine am fost si eu. E firesc, e varsta la care crezi ca toata lumea e a ta si ca le stii pe toate. Cand o sa ajungi ca mine o sa intelegi. Eu iti urez sa o faci cat mai devreme. Dincolo de toate, nu esti chiar un copil si esti, totusi, destul de matur, In pofida "intepaturilor" mele, recunosc asta. Si o apreciez.Toate bune!


Pai daca varsta este reala ma asteptam la un limbaj adecvat si bineninteles tonul belicos chiar nu-si are rostul..e un forum..fiecare isi spune parerea...asta e si ideea..suntem oameni..atat de diferiti...
klaudya_e
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:20
De la: a_child, la data 2009-11-03 18:45:18
De la: stardancer, la data 2009-11-03 17:52:26 Sigur printre "dusmani"... adica singurul barbat din topicul asta. E cool ce ai scris. Esti un om cu multe calitati, cu o PERSONALITATE puternica. Si ca femeie esti deosebita. Ai o siguranta de tine care intimideaza destui barbati, sunt sigur. (Poate de aia nu a scris niciunul nimic? Daca asta ar fi adevarat ar insemna ca eu sunt un tip cool pt.ca am avut curajul sa ma bag in discutia asta. He,he, he... E fals. Nu sunt un tip cool si nici macar curajos nu sunt ).
Sa revenim la calitatile tale. Pe baza lor iti poti construi o viata super. Dar, tot asa, calitatile te pot trage in jos. Nu are rost sa intru in detalii, ai toata viata inainte si o sa vezi daca e asa sau nu. Mi-a atras atentia totusi un amanunt: cand ai vrut sa-l cuceresti pe barbatul de care te-ai indragostit ai facut o gramada de chestii. "...Am bagat fitness, am invatat, m-am ingrijit, m-am aranjat…" toate bune si frumoase. Problema e ca presupuneau NUMAI CHESTII DE EXTERIOR, DE IMAGINE! Ai ajuns sa ai un look super si un job pe masura... misto, misto, ca sa spun. Ai transformat ce-i in afara. E ceva ce putini oameni realizeaza. Serios, vorbind, nu-i de colo. Totusi, INAUNTRU AI TRANSFORMAT CEVA?
Despre barbatul acela exigent, ce sa spun? Daca ai reusit sa-l cuceresti numai cu fizicul si cu job-ul, ma intreb cat de PROFUND era el ca barbat. Sau poate era si relatia nu a durat tocmai pt. ca nu i-ai satisfacut si EXIGENTELE INTERIOARE, cele de natura sufleteasca?
Probabil consideri ca nu ai de lucrat la "inside", ca acolo totul e ok. Sa dea Dumnezeu sa fie asa, eu sa ma insel si tu sa ai dreptate. TIMPUL, cel mai impartial judecator iti va arata ce si cum. Numai ca e vorba de tine, adica de o fiinta cu MULTE CALITATI. Si o fiinta ca tine are intotdeauna ENORM de daruit celor din jur. Si, totodata, poarta o imensa responsabilitate pentru ca, valoarea pe care o are ca om, face ca fiece actiune a ei sa aiba un IMPACT SPORIT comparativ cu actiunile celor mai putin daruiti. Deci ai grija ce faci. " NOBLESSE OBLIGE!!!"
Si ca veni vorba de grija. Mai spuneai si "...Nu e vorba de noroc,Dora , e vorba de ambitie ...invatatoare mea mi-a spus la un moment dat un citat:"ORICE SE POATE DACA ITI DORESTI CU ADEVARAT"..." Asa este. Dar mai este un citat pe care ti-l recomand calduros: "AI GRIJA CE-TI DORESTI... S-AR PUTEA SA SE IMPLINEASCA..."




1. Sunt "calitatile" ei sau principiile ei. Daca multe femei le-ar avea, rasa umana ar fi mai castigata din punct de vedere al dezvoltarii intelectuale si nu numai. O felicit pentru ele.
2. Puteai sa pari un tip asa cum vrei tu sa pari si fara primul paragraf, care ti-a dat increderea de care aveai nevoie pentru a continua, deci numai pari.
3. Vrei sa ii arati ca e slaba? Daca pe tine te incanta partenerele slabe, pe care sa le poti domina, treaba ta. Daca e slaba nu o va arata fata de noi, noi vedem din ce ne-a expus o femeie puternica.
4. Vrei sa arati ca esti inteligent? Fiecare are nivelul lui, cum deasemenea avea si barbatul de care s-a indragostit. Fiecare vede ce ii lipseste sau ce i-ar placea sa ia de al altul (in sensul de om/fiinta) atat cat poate.
5. Referitor la schimbarile de tip "Inside", revenim la acel "nivel de intelingenta" care te ajuta sa discerni daca iti lipseste ceva sau nu si daca vrei sa te schimbi si nu te multumesti cu : "nu sunt eu pentru asa ceva, eu nu pot face acest lucru, imi ceri imposibilul". Daca acele schimbari contravin principiilor tale, le mai faci? sau cat esti dispus sa lupti pentru a le face? De unde stii ca nu a avut parte de astfel de schimbari. Daca spre exemplu el este f tipicar si/sau "absolutist": fata de masa sa stea asa; rosiile sa taie astfel; la orele 22:00, se inchide tv-ul; sunt si astfel de nepotriviri, intr-un cuvant esti cam superficial.


Concluzie (sintentizez mai greu): ce anume ii imputi tu ? Ca este prea dura sau ca "mai are de lucru" la persoana ei? Cu totii lucram la persoana noastra intr-un ritm sau altul, acum depinde de hotararea fiecaruia si de ... acele principii. "Lasa-ma sa te las nu prea merge cu propria persoana."

Daca cineva iti face o observatie esti obiectiv sau subiectiv? Nu trebuie sa imi raspunzi mie ci tie, dar sincer.


Numai bine.


Cred ca avusesei o zi proasta sau ...altfel nu inteleg de unde inversunarea asta....puteai mai simplu sa spui cam ce asteptari ai tu de la o femeie ca, din pacate , sunt multe care cred ca toti barbatii sunt la fel..plini de defecte si cu pseudoprincipii si cred ca ar fi cazul sa sa se trezeasca la realitate...daca nu reusesc singure sa deschida ochii sa le "ajutati" putin
klaudya_e
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:26
Ce isi doreste o femeie?Tot felul de prostii.
kudika023770
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:31
De la: kudika023770, la data 2009-11-04 09:31:35Ce isi doreste o femeie?Tot felul de prostii.


Chiar ca...
Summer_
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:38
De la: Summer_, la data 2009-11-04 09:38:12
De la: kudika023770, la data 2009-11-04 09:31:35Ce isi doreste o femeie?Tot felul de prostii.


Chiar ca...
...................eu cred ca nu prostii............putina tandrete si multa iubire
erikahd2008
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:43
Si dupa ce le obtine, cine baga divort?
kudika023770
Postat pe 4 Noiembrie 2009 09:47
De la: kudika023770, la data 2009-11-04 09:31:35Ce isi doreste o femeie?Tot felul de prostii.


majoritatea femeilor isi doresc un barbat in viata lor. deci barbatii sunt "prostiile" dorite de femei? eu refuz sa cred ca ma incadrez la categoria "prostii". tu ce crezi? sau nu esti barbat?
stardancer
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:07
Pai daca varsta este reala ma asteptam la un limbaj adecvat si bineninteles tonul belicos chiar nu-si are rostul..e un forum..fiecare isi spune parerea...asta e si ideea..suntem oameni..atat de diferiti...[/quote]
Nu e bine sa ai asteptari in viata. Defineste-le ca posibilitati si o sa-ti fie mai usor sa treci peste deziluzii...
Lasand gluma la o parte, "copilutzul" a cautat-o nitzelush. Totusi, nu stiu unde ai vazut tu ton belicos. Eu consider ca am fost chiar un mare domn si nu l-am jignit asa cum m-a jignit el pe mine. Ba l-am mai si laudat pe final. Pe bune, nu asa ca sa ma aflu in treaba.
stardancer
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:30
Faci o greseala.Singurele lucruri serioase din prostiile unei femei suntem noi barbatii.
kudika023770
Postat pe 4 Noiembrie 2009 18:51
Nu spun ca nu trebuie sa simti, abia atunci intelegi cu adevarat un lucru.

Aceste calitati isi au radacinile in principiile ei sau cel putin eu asa vad lucrurile, imi dau seama ca exprimarea mea a fost ambigua sau nu am redat ce trebuia sa se inteleaga de fapt.

Cum am perceput eu ca sunteti ? (Spun sunteti pentru ca nu va stiam varsta pana azi, nu v-am vizitat profilul inainte de a posta, am tinut cont de ceea ce am vazut postat la articolul curent.) O persoana care stie sa se foloseasca de nuanta cuvintelor.

NU am postat sa ma dau "mare scula". NU ma intereseaza sa o impresionez; NU ma intereseaza cuceririle on-line,aici pot spune orice si fata in fata sa devin mim; ci pur si simplu nu am fost de acord cu postul dumneavoastra sau cu felul de abordare.

De unde am dedus ca o vedeti slaba? Din postarea acelui proverb la sfarsit, ii sugerati sa mai verifice odata ce doreste de la viata sau sa se cerceteze pe sine. (Stiu cum este sa traiesti langa un scorpion, felicitari din acest punct de vedere.)

Tanar sunt, nelinistit ... de asemenea, teribilist insa ... nu ma vad, impulsiv poate, dovada fiind faptul ca v-am jignit si imi cer scuze pentru acest lucru. AM GRESIT. Sincer, sunt constient ca nivelul cunostintelor mele este limitat ceea ce ma face sa imi doresc aflu cat mai multe.

Multumesc pentru aprecieri. (romanii fac asta cand sunt gadilati la orgoliu)

Numai bine
alexandru_d
Postat pe 4 Noiembrie 2009 23:26
[
De la: a_child, la data 2009-11-04 23:26:20Nu spun ca nu trebuie sa simti, abia atunci intelegi cu adevarat un lucru.

Aceste calitati isi au radacinile in principiile ei sau cel putin eu asa vad lucrurile, imi dau seama ca exprimarea mea a fost ambigua sau nu am redat ce trebuia sa se inteleaga de fapt.

Cum am perceput eu ca sunteti ? (Spun sunteti pentru ca nu va stiam varsta pana azi, nu v-am vizitat profilul inainte de a posta, am tinut cont de ceea ce am vazut postat la articolul curent.) O persoana care stie sa se foloseasca de nuanta cuvintelor.

NU am postat sa ma dau "mare scula". NU ma intereseaza sa o impresionez; NU ma intereseaza cuceririle on-line,aici pot spune orice si fata in fata sa devin mim; ci pur si simplu nu am fost de acord cu postul dumneavoastra sau cu felul de abordare.

De unde am dedus ca o vedeti slaba? Din postarea acelui proverb la sfarsit, ii sugerati sa mai verifice odata ce doreste de la viata sau sa se cerceteze pe sine. (Stiu cum este sa traiesti langa un scorpion, felicitari din acest punct de vedere.)

Tanar sunt, nelinistit ... de asemenea, teribilist insa ... nu ma vad, impulsiv poate, dovada fiind faptul ca v-am jignit si imi cer scuze pentru acest lucru. AM GRESIT. Sincer, sunt constient ca nivelul cunostintelor mele este limitat ceea ce ma face sa imi doresc aflu cat mai multe.

Multumesc pentru aprecieri. (romanii fac asta cand sunt gadilati la orgoliu)

Numai bine


Dragul meu, mi-a placut mesajul tau. In special chestia cu traitul langa un scorpion. Am ras in hohote. Nu m-am inselat cand am spus ca esti totusi matur pentru varsta ta.Si eu ti-am vizitat profilul dupa ce am postat. Imi place statusul tau eu il stiam in alta forma.
In alta ordine de idei, nu tin ca cei mai tineri sa mi se adreseze cu dumneavoastra. iar in legatura cu "nuanta cuvintelor" ai cam nimerit-o. Recunosc.
Si eu am cam sarit calul adresandu-ma tie pe un ton mai taios la inceputul mesajului. Replica ta este ireprosabila. Te rog sa ma ierti daca te-am jignit. Si multumesc pentru lectie. Nu mi-e rusine sa recunosc ca, in replica ta, te-ai ridicat deasupra mea.
Sa-ti dea Dumnezeu ce-i mai bun in viata.
stardancer
Postat pe 5 Noiembrie 2009 00:00
Referirea la varsta, este o forma de intimidare a celor slabi.A doua modalitate de a recunoaste ca esti infrant este linguseala.Asta daca partenerul nu coace ceva.
kudika023770
Postat pe 6 Noiembrie 2009 08:02


stardancer:
I post "Pot elegant sa-i fiu tata( cum as putea sa-ti fiu si tie, tu avand varsta lui fecioru-meu)"
II post "Si eu ti-am vizitat profilul dupa ce am postat."

Sincer ... nu prea bate casa cu masa.


alexandru_d
Postat pe 6 Noiembrie 2009 23:28
De la: a_child, la data 2009-11-06 23:28:27

stardancer:
I post "Pot elegant sa-i fiu tata( cum as putea sa-ti fiu si tie, tu avand varsta lui fecioru-meu)"
II post "Si eu ti-am vizitat profilul dupa ce am postat."

Sincer ... nu prea bate casa cu masa.




Am intrat inainte de a-ti raspunde, m-am uitat la varsta si apoi am iesit. Asta nu se pune... au fost trei secunde. Abia dupa aia am zis sa mai uit mai bine. Ma asteptam la un raspuns de bun simt din partea ta... nu la o vantoare de greseli... Orgoliu si iar orgoliu...
stardancer
Postat pe 8 Noiembrie 2009 01:37
De la: kudika023770, la data 2009-11-06 08:02:27Referirea la varsta, este o forma de intimidare a celor slabi.A doua modalitate de a recunoaste ca esti infrant este linguseala.Asta daca partenerul nu coace ceva.


Nobletea unui om o vezi in fata unuia pe care il crede mai slab decat el. In fata celor invinsi. daca lovesti atunci un om doborat... no comment. Eu mi-am plecat capul in fata lui, recunoscandu-mi infrangerea partiala cu fair play, din cavalerism(sunt niste notiuni uitate astazi). felul in care mi-a raspuns, m-a surprins si pe mine. m-am inselat in privinta lui. e un om de nimic...
stardancer
Postat pe 8 Noiembrie 2009 01:43
esti sexi vreau sa te ling
kudika081158
Postat pe 8 Noiembrie 2009 16:41
De la: kudika023770, la data 2009-11-04 18:51:27Faci o greseala.Singurele lucruri serioase din prostiile unei femei suntem noi barbatii.


Parerea mea e alta. Anume ca o femeie adevarata e un lucru CU ADEVARAT SERIOS in viata unui barbat ADEVARAT.
Ma gandesc ca ai avut o experienta amara cu una sau mai multe femei... De aici ti se trage URA( caci asta e la tine) fata de femei... Si eu am avut o casnicie cu probleme... Am fost "tradus", cum spunea conu' Iancu... S-a ajuns la divort... Sunt multi ani de atunci... Am mai avut de atunci si alte deziluzii MARI DE TOT din partea femeilor. Asta inseamna ca o sa ma inversunez impotriva femeilor?
In ziua de azi sunt putini barbati adevarati, de la care sa invatam si noi cate ceva... Ori unul din atributele unui barbat cu adevarat superior este NOBLETEA SUFLETEASCA. Mai ales PUTEREA DE A IERTA...
Trebuie mult curaj pentru asta. Si curajul de a ierta este o chestie barbateasca.(Nu degeaba se spune ca femeile iarta mai greu decat barbatii...) Deci este alegerea ta...
Viata e o scoala care dureaza pana trecem "dincolo". Avem lectii si, mai ales EXAMENE pana atunci. Orice necaz e un examen. "Cand pierzi, nu pierde si lectia" spune un proverb. Daca ai avut un necaz si nu ai invatat lectia, VIATA ITI VA DA ACELASI TEST DIN NOU SI DIN NOU, PANA O SA-TI INVETI LECTIA SI O SA-L TRECI... Este ceva inevitabil...
stardancer
Postat pe 8 Noiembrie 2009 22:38
De la: stardancer, la data 2009-11-08 01:43:23
De la: kudika023770, la data 2009-11-06 08:02:27Referirea la varsta, este o forma de intimidare a celor slabi.A doua modalitate de a recunoaste ca esti infrant este linguseala.Asta daca partenerul nu coace ceva.


Nobletea unui om o vezi in fata unuia pe care il crede mai slab decat el. In fata celor invinsi. daca lovesti atunci un om doborat... no comment. Eu mi-am plecat capul in fata lui, recunoscandu-mi infrangerea partiala cu fair play, din cavalerism(sunt niste notiuni uitate astazi). felul in care mi-a raspuns, m-a surprins si pe mine. m-am inselat in privinta lui. e un om de nimic...






INTERESANT.


Numai bine.
alexandru_d
Postat pe 10 Noiembrie 2009 09:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fete plinute vs fete slabute:D 166 De la: lil_mariuk 27 Septembrie 2014 08:19
ATENTIE! URGENT!! premii kudika 1 De la: CAELUM 21 Noiembrie 2009 13:53
sfaturi amenajari interioare 3 De la: Full_Metal_Jacket 11 Aprilie 2010 15:23
Spune-mi cum mananci, ca sa-ti spun cine esti 15 De la: ocgiogi 9 Martie 2009 18:04
afacerea anului 2009 5 De la: iuliaaissha 3 Februarie 2009 22:38