Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre relatiile mixte, cu cineva de o alta nationalitate , cultura si mod de viata?

Buna tuturor,

Citesc de mult timp articolele si mai ales forumul de pe kudika, dar este prima data cand postez ceva....eu am 28 de ani , sunt din cta, am avut o relatie de aproape 8 ani din care 3 am fost casatoriti.....nu a mers pentru ca era extrem de gelos si practic nu prea aveam multe lucruri in comun, apoi o alta relatie de aproape 2 ani cu cineva mai mic ca mine cu 4 ani ... a fost ok am fost foarte buni prieteni...dar atat a fost o relatie frumoasa bazata doar pe prietenie , apoi l-am cunoscut pe el.... actualul meu prieten...si a fost ca un foc de artificii, si ceea ce este mai frumos e ca a fost dragoste la prima vedere din partea amandorura ...... El este englez, am hotarat sa locuim impreuna in Londra.... si sunt aici de aproape 2 luni.... totul este perfect , ne intelegem de minune, ne iubim foarte mult...insa cateodata simt ca suntem destul de diferiti....am uitat sa mentionez ca el are o situatie materiala destul de buna , are un alt mod de a vedea lucrurile si totusi merge relatia.... el se gandeste sa ne casatorim , sa facem copii si eu imi doresc destul de mult lucrul asta pentru ca il iubesc mult....insa imi este frica ....cateodata este asa de greu sa-ti exprimi sentimentele intr-o alta limba......voi ce parere aveti?
Multumesc----
letty_vio
Postat pe 9 Septembrie 2009 16:56
sincer!?!?! eu cred ca e ocazia vietii tale! go for it!
cantafabule
Postat pe 9 Septembrie 2009 17:00
i feel prretyyy
oh so prrety................................
geo_x
Postat pe 9 Septembrie 2009 17:03
E englez, nu papuas.
Kathara
Postat pe 9 Septembrie 2009 17:03
De la: Kathara, la data 2009-09-09 17:03:46E englez, nu papuas.




nici io nu ma stapanesc bine in engleza!!
geo_x
Postat pe 9 Septembrie 2009 17:06
Invata-l romaneste si explica-i, ca daca invata va stii ce simti exact pentru el
Glumesc sper sa nu te superi ca imi permit... Dar ca sfat sau ca raspuns as putea sa-ti spun doar sa-ti asculti sufletul si sa faci ce te indeamna, daca tu simti ca asa vei fi implinita, nu trebuie sa te impiedice limba sau nationalitatea lui. Analizeaza bine ce simti, care e intensitatea sentimentelor dintre voi si vezi ce e mai bine pentru voi.
E normal sa iti fie teama, pentru ca e ceva ce nu ai fost obisnuita, dar si engleza o inveti sau o aprofundezi in cazul in care o stapanesti si nu e imposibil. La fel si din partea lui.
Am o prietena care are o relatie de trei ani cu un englez, iar el de dragul ei a invatat romana . Se iubesc si se inteleg foarte bine, sentimentele nu au nevoie de nationalitati si nici de limbi straine...Mai greu la exprimare dar se simt de cele mai multe ori!

Toate cele bune, multa sanatate!
cory2112
Postat pe 10 Septembrie 2009 17:57
poate inca nu stapanesti bine limba engleza, dar asta nu-i problema, o deprinzi. dar oare voi numai verbal va puteti exprima sentimentele? gesturile, faptele, conteaza la fel de mult ca si vorbele si mai presus de toate acestea, al 6-lea simt iti spune intotdeauna cand ceva scartaie, iari in pat nici n-aveti nevoie de vorbe multe. daca voi va iubiti nu ai niciun motiv sa spui PAS relatiei cu el. viata nu se traieste privind de pe margine. indiferent cum a fost in trecut
blussy
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:36
daca totul pare sa mearga bine..nu te mai gandi..la cum o sa fie daca o sa mearga ghideaza te dupa instinct..si sa fii fericita hmmm dragoste la prima vedere..as vrea si io sa traiesc asa ceva...cred ca e fain nu?:))
dulcycka
Postat pe 17 Septembrie 2009 12:28
De la: cantafabule, la data 2009-09-09 17:00:50sincer!?!?! eu cred ca e ocazia vietii tale! go for it!


daca va iubiti , go for it ! te iubeste pe tine , iti va iubi si limba , mai ales daca tu incepi sa vorbesti cu el dragastos in casa cu cuvinte usoare:) tu trebuie doar sa i trezesti interesul sa ti vorbeasca in limba romana sa fie el mai aproape de tine vorbindu-ti in limba ta, spune i ca l simti mai cald daca zice : te iubesc in loc de i love you , zi i ca e o diferenta enorma , ca te iubesc inseamna altceva decat i love you ala americanesc repetat de 70 de ori pe zi pana nu mai inseamna nimic ..
si propune- ti sa -l inveti romaneste ,zi ca ti-ar face mare palcre daca ai vorbi cu el doar in romana in casa chestiile zilnice , etc.. vorbeste cu el in casa intre voi cuvinte dragastoase si el o sa le repete... e super bine ! . fa l curios cu niste ghiduri de conversatie pentru turisti , lauda l cand invata si pronunta o fraza corecta, ambitioneaza l sa invete mai multe, scrie i mesaje cu cuvinte usoare in lb romana ca sa le memoreze usor , , fa legaturi hazlii intre expresii si relatia voastra etc..
totusi ai grija ca vorbesti cu el ca e ca un copil care ce aude in casa ai repeta ,daca l inveti cuvinte frumoase , aia auzi , daca l inveti prostioare ... e pe riscul tau .:)) .. mai bine invata l numai chestii decente si politicoase ca nu stii pe unde deschide gura fata de ai tai si fata de alti romani si o sa spuna ca de la tine a azuit :))

tu trebuie sa ti respecti si promovezi limba si comunicarea in romana si el te va urma, pentru ca te iubeste !

kudika052198
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
MORALITATE SI VANITATE.....!!! 58 De la: a_ale 11 Ianuarie 2009 17:34
Cariera... 11 De la: kudika_1045780 24 Aprilie 2023 15:10
despre zodyy 4 De la: crista_galli 12 Decembrie 2008 15:30
sal 7 De la: bestdevilinside 2 Februarie 2009 21:26
credeti in visele premonitii? 45 De la: madyna89 9 Decembrie 2014 18:32