Setari Cookie-uri

facultatea de relatii internationale si studii europene

buna!as dori un pic de ajutor din partea celor care stiu cu ce se "manaca"aceast profil;sunt in clasa a 12 a si chiar nu stiu spre ce fac.sa ma indrept!mentionez ca materiile care-mi plac sunt lb. romana si istoria .as fi dat in prima faza la fac de istorie, dar....nu prea ai ce face decat:muzeolog,arheolog,profesor(exclus!!!!)daca stiti si daca se intra pe baza unei admiteri si la ce materii !multumesc celor care imi vor raspunde
honeybrunette
Postat pe 11 Septembrie 2009 12:05
De la: honeybrunette, la data 2009-09-11 12:05:22buna!as dori un pic de ajutor din partea celor care stiu cu ce se "manaca"aceast profil;sunt in clasa a 12 a si chiar nu stiu spre ce fac.sa ma indrept!mentionez ca materiile care-mi plac sunt lb. romana si istoria .as fi dat in prima faza la fac de istorie, dar....nu prea ai ce face decat:muzeolog,arheolog,profesor(exclus!!!!)daca stiti si daca se intra pe baza unei admiteri si la ce materii !multumesc celor care imi vor raspunde


Nu-i buna de nimic. Am facut-o si eu, noroc ca am mai facut o facultatea serioasa, altfel .. ajunegam secretara. Parerea mea e sa faci ceva cu traditie.

La Litere, UniBuc, e examen de limba romana si engleza parca.
Kathara
Postat pe 11 Septembrie 2009 13:40
Litere, LImbi straine, Istorie, DREPT, . facultatea de rel internationale mi se pare o pierdere de timp....
sunt multe altele mai folositoare....eu am mentionat in functie de ce ai zis ca-ti place....
pe parte de uman ar mai fi si jurnalismul si psihologia..si altele... BAFTA!
angelfromheaven
Postat pe 11 Septembrie 2009 15:32
De la: angelfromheaven, la data 2009-09-11 15:32:58Litere, LImbi straine, Istorie, DREPT, . facultatea de rel internationale mi se pare o pierdere de timp....
sunt multe altele mai folositoare....eu am mentionat in functie de ce ai zis ca-ti place....
pe parte de uman ar mai fi si jurnalismul si psihologia..si altele... BAFTA!



multumesc de raspuns!unde ar putea sa lucreze un psiholog?mentionez ca sunt o fire ambitioasa si destul de materialista![vreau o meserie care sa merite sudiile]
honeybrunette
Postat pe 11 Septembrie 2009 19:13
De la: Kathara, la data 2009-09-11 13:40:40
De la: honeybrunette, la data 2009-09-11 12:05:22buna!as dori un pic de ajutor din partea celor care stiu cu ce se "manaca"aceast profil;sunt in clasa a 12 a si chiar nu stiu spre ce fac.sa ma indrept!mentionez ca materiile care-mi plac sunt lb. romana si istoria .as fi dat in prima faza la fac de istorie, dar....nu prea ai ce face decat:muzeolog,arheolog,profesor(exclus!!!!)daca stiti si daca se intra pe baza unei admiteri si la ce materii !multumesc celor care imi vor raspunde


Nu-i buna de nimic. Am facut-o si eu, noroc ca am mai facut o facultatea serioasa, altfel .. ajunegam secretara. Parerea mea e sa faci ceva cu traditie.

La Litere, UniBuc, e examen de limba romana si engleza parca.


la uni buc vroiam sa dau ...acum depinde daca o sa ajung cu plata sau fara....daca nu sunt indiscreta ce fac serioasa ai facut tu ?
honeybrunette
Postat pe 11 Septembrie 2009 19:15
De la: honeybrunette, la data 2009-09-11 12:05:22buna!as dori un pic de ajutor din partea celor care stiu cu ce se "manaca"aceast profil;sunt in clasa a 12 a si chiar nu stiu spre ce fac.sa ma indrept!mentionez ca materiile care-mi plac sunt lb. romana si istoria .as fi dat in prima faza la fac de istorie, dar....nu prea ai ce face decat:muzeolog,arheolog,profesor(exclus!!!!)daca stiti si daca se intra pe baza unei admiteri si la ce materii !multumesc celor care imi vor raspunde



facultatea de relatii internationale da bine la cv-u' pentru concurs de miss.
baga si ca ai luptat pentru eliberarea balenelor cu dunga verticala pe dreapta si ai concursu' ca si castigat!!
geo_x
Postat pe 11 Septembrie 2009 21:13
honeybrunette
Postat pe 12 Septembrie 2009 22:25
De la: honeybrunette, la data 2009-09-11 19:13:34
De la: angelfromheaven, la data 2009-09-11 15:32:58Litere, LImbi straine, Istorie, DREPT, . facultatea de rel internationale mi se pare o pierdere de timp....
sunt multe altele mai folositoare....eu am mentionat in functie de ce ai zis ca-ti place....
pe parte de uman ar mai fi si jurnalismul si psihologia..si altele... BAFTA!



multumesc de raspuns!unde ar putea sa lucreze un psiholog?mentionez ca sunt o fire ambitioasa si destul de materialista![vreau o meserie care sa merite sudiile]


La noi in tara e mai greu cu psihologia.Un cabinet individual o sa aiba succes intr-un viitor mai indepartat, deci in tara nu cred ca vei avea sanse sa castigi mult daca urmezi aceasta facultate. Cunosc oameni care lucreaza pwe la diferite institutii dar castigul este mic.
Dreptul iti ofera o posibilitate mai mare de a castiga bani, sau daca vrei sa pleci din tara jurnalismul, limbi straine.
pe de alta parte ar mai fi medicina,la fel in strainatate. stomatologia, pentru la noi in tara este ok.
angelfromheaven
Postat pe 30 Septembrie 2009 18:00
De la: honeybrunette, la data 2009-09-11 19:15:30
De la: Kathara, la data 2009-09-11 13:40:40
De la: honeybrunette, la data 2009-09-11 12:05:22buna!as dori un pic de ajutor din partea celor care stiu cu ce se "manaca"aceast profil;sunt in clasa a 12 a si chiar nu stiu spre ce fac.sa ma indrept!mentionez ca materiile care-mi plac sunt lb. romana si istoria .as fi dat in prima faza la fac de istorie, dar....nu prea ai ce face decat:muzeolog,arheolog,profesor(exclus!!!!)daca stiti si daca se intra pe baza unei admiteri si la ce materii !multumesc celor care imi vor raspunde


Nu-i buna de nimic. Am facut-o si eu, noroc ca am mai facut o facultatea serioasa, altfel .. ajunegam secretara. Parerea mea e sa faci ceva cu traditie.

La Litere, UniBuc, e examen de limba romana si engleza parca.


la uni buc vroiam sa dau ...acum depinde daca o sa ajung cu plata sau fara....daca nu sunt indiscreta ce fac serioasa ai facut tu ?


Litere, Romana-Engleza, tot la Uni Buc.
Kathara
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:15
Facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene de la Cluj este una foarte buna si recunoscuta. Cea de la Universitatea din Bucuresti, in schimb, mai are neoie de multe imbunatatiri, nu te sfatuiesc sa te chinui cu ea caci vei regreta timpul pierdut. Ideea unei facultati de relatii internationale este buna, dar este nevoie si de profesori adevarati pentru ea, si nu de convertiti de pe la alte catedre...Daca iti surade domeniul asta, te sfatuiesc sa te interesezi la SNSNPA, acolo chiar ai ce invata si exista interes si flexibilitate si din partea profesorilor (sunt si mai tinerei, mai deschisi la minte). Intr-adevar, in Romania, nu e prea bine pusa la punct programa pentru domeniul asta, dar, pe masura ce iti dai seama de ce iti place sa faci cu adevarat, iti ofera posibilitatea de a te reorienta. Si ies si bani ;) (un functionar european cu cel mai mic grad castiga aprox. 1500 euro, ajungand pana la 3500, iar daca ajungi mai sus )
Succes!
madahh
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:31
De la: madahh, la data 2009-10-01 14:31:30Facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene de la Cluj este una foarte buna si recunoscuta. Cea de la Universitatea din Bucuresti, in schimb, mai are neoie de multe imbunatatiri, nu te sfatuiesc sa te chinui cu ea caci vei regreta timpul pierdut. Ideea unei facultati de relatii internationale este buna, dar este nevoie si de profesori adevarati pentru ea, si nu de convertiti de pe la alte catedre...Daca iti surade domeniul asta, te sfatuiesc sa te interesezi la SNSNPA, acolo chiar ai ce invata si exista interes si flexibilitate si din partea profesorilor (sunt si mai tinerei, mai deschisi la minte). Intr-adevar, in Romania, nu e prea bine pusa la punct programa pentru domeniul asta, dar, pe masura ce iti dai seama de ce iti place sa faci cu adevarat, iti ofera posibilitatea de a te reorienta. Si ies si bani ;) (un functionar european cu cel mai mic grad castiga aprox. 1500 euro, ajungand pana la 3500, iar daca ajungi mai sus )
Succes!


daaaaaaa...hai la cluj
AlexandraDAlly
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:33
nu ar trebui sa te gandesti mai bine ce ti-ar placea sa studiezi? si bani multi se pot castiga dupa niste ani de axperienta si munca in orice meserie. mi se pare ca tratezi mult prea superficial subiectul.
greierash_is_back
Postat pe 1 Octombrie 2009 14:35
multumesc de indemn madahh !la snspa vreau sa dau deoarece la univ buc sunt pretentii cam mari (nu ma refer la cunostiinte ci la referatele de 3000-4000 de cuvinte carora nu le vad rostul )
honeybrunette
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:19
De la: honeybrunette, la data 2009-10-01 16:19:26multumesc de indemn madahh !la snspa vreau sa dau deoarece la univ buc sunt pretentii cam mari (nu ma refer la cunostiinte ci la referatele de 3000-4000 de cuvinte carora nu le vad rostul )
multumesc mult !madahh pt raspunsul prompt !
honeybrunette
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:20
greieras nu tratez superficial subiectul,doar ca eu cunosc persoana care au facut o facultate si lucreaza in alt domeniu,astfel nu mai vad rostul facultatii!o sa ma multumesc mai tarziu cu anii de experienta si eventualele promovari; in schimb eu caut o facultate care sa-mi faciliteze un loc de munca;sunt genul de pers care nu ar putea lucra intr-un domeniu nepotrivit/neplacut!multumesc oricum si tie pt ras
honeybrunette
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:23
De la: AlexandraDAlly, la data 2009-10-01 14:33:24
De la: madahh, la data 2009-10-01 14:31:30Facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene de la Cluj este una foarte buna si recunoscuta. Cea de la Universitatea din Bucuresti, in schimb, mai are neoie de multe imbunatatiri, nu te sfatuiesc sa te chinui cu ea caci vei regreta timpul pierdut. Ideea unei facultati de relatii internationale este buna, dar este nevoie si de profesori adevarati pentru ea, si nu de convertiti de pe la alte catedre...Daca iti surade domeniul asta, te sfatuiesc sa te interesezi la SNSNPA, acolo chiar ai ce invata si exista interes si flexibilitate si din partea profesorilor (sunt si mai tinerei, mai deschisi la minte). Intr-adevar, in Romania, nu e prea bine pusa la punct programa pentru domeniul asta, dar, pe masura ce iti dai seama de ce iti place sa faci cu adevarat, iti ofera posibilitatea de a te reorienta. Si ies si bani ;) (un functionar european cu cel mai mic grad castiga aprox. 1500 euro, ajungand pana la 3500, iar daca ajungi mai sus )
Succes!


daaaaaaa...hai la cluj



sunt din bucuresti si ar fi mai greu sa ajung in cluj dar n-as refuza!
honeybrunette
Postat pe 1 Octombrie 2009 16:24
De la: honeybrunette, la data 2009-10-01 16:19:26multumesc de indemn madahh !la snspa vreau sa dau deoarece la univ buc sunt pretentii cam mari (nu ma refer la cunostiinte ci la referatele de 3000-4000 de cuvinte carora nu le vad rostul )



Daca de pretentii mari te feresti, nu te du la SNSPA! :)). La Universitate nu e vorba de referate si proiecte, la mine nu s-au cerut multe (am terminat anul asta), ci de profi comunisti care predau numai la timpul trecut (literalmente predau!), iar daca incerci, la un seminar de ex., sa aduci vorba de actualitate, de probleme reale pe plan international, esti ...
SNSPA-ul este foarte riguros cu prezentele (in special) si stiu ca te solicita destul de mult, dar te invata si cum sa gandesti singura. (si da mult mai bine la CV decat Universitatea ;) )
madahh
Postat pe 2 Octombrie 2009 17:03
De la: madahh, la data 2009-10-02 17:03:47
De la: honeybrunette, la data 2009-10-01 16:19:26multumesc de indemn madahh !la snspa vreau sa dau deoarece la univ buc sunt pretentii cam mari (nu ma refer la cunostiinte ci la referatele de 3000-4000 de cuvinte carora nu le vad rostul )



Daca de pretentii mari te feresti, nu te du la SNSPA! :)). La Universitate nu e vorba de referate si proiecte, la mine nu s-au cerut multe (am terminat anul asta), ci de profi comunisti care predau numai la timpul trecut (literalmente predau!), iar daca incerci, la un seminar de ex., sa aduci vorba de actualitate, de probleme reale pe plan international, esti ...
SNSPA-ul este foarte riguros cu prezentele (in special) si stiu ca te solicita destul de mult, dar te invata si cum sa gandesti singura. (si da mult mai bine la CV decat Universitatea ;) )



nu ma feresc de pretentii ,adica sunt constienta ca facultatea nu va fi ca liceul dar...nu vad rostul eliminarii pe baza unui dosar in care trebuie sa atasezi un eseu de 3000-4000 de cuvinte in care sa prezinti motivele pentru care vrei sa faci acea facultate; sunt de acord sa-mi testeze cunostiintele dobandite in timpul liceului ;de asemenea am auzit ca la snspa intrii mai greu decat la universitate(mentionez ca vreau la stat la buget ) iti multumesc mult ca discuti cu mine; apropo u ce fac ai terminat ?si la ce profil ai terminat liceul ?
honeybrunette
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:19
De la: madahh, la data 2009-10-02 17:03:47
De la: honeybrunette, la data 2009-10-01 16:19:26multumesc de indemn madahh !la snspa vreau sa dau deoarece la univ buc sunt pretentii cam mari (nu ma refer la cunostiinte ci la referatele de 3000-4000 de cuvinte carora nu le vad rostul )



Daca de pretentii mari te feresti, nu te du la SNSPA! :)). La Universitate nu e vorba de referate si proiecte, la mine nu s-au cerut multe (am terminat anul asta), ci de profi comunisti care predau numai la timpul trecut (literalmente predau!), iar daca incerci, la un seminar de ex., sa aduci vorba de actualitate, de probleme reale pe plan international, esti ...
SNSPA-ul este foarte riguros cu prezentele (in special) si stiu ca te solicita destul de mult, dar te invata si cum sa gandesti singura. (si da mult mai bine la CV decat Universitatea ;) )

Depinde ce facultate ai facut..eu acum sunt la administratie publica la snspa in anul II si mi se pare ok..zic ei de prezente si se dau cu fundu de pamant, dar eu una am avut muulte absente pentru ca si muncesc si n-am avut probleme in sesiuni..deocamdata sunt multumita si am un program destul de lejer fata de alte facultati unde se sta cel putin 7-8 ore pe zi...
simonycik
Postat pe 3 Octombrie 2009 16:25
De la: honeybrunette, la data 2009-10-03 16:19:46
De la: madahh, la data 2009-10-02 17:03:47
De la: honeybrunette, la data 2009-10-01 16:19:26multumesc de indemn madahh !la snspa vreau sa dau deoarece la univ buc sunt pretentii cam mari (nu ma refer la cunostiinte ci la referatele de 3000-4000 de cuvinte carora nu le vad rostul )



Daca de pretentii mari te feresti, nu te du la SNSPA! :)). La Universitate nu e vorba de referate si proiecte, la mine nu s-au cerut multe (am terminat anul asta), ci de profi comunisti care predau numai la timpul trecut (literalmente predau!), iar daca incerci, la un seminar de ex., sa aduci vorba de actualitate, de probleme reale pe plan international, esti ...
SNSPA-ul este foarte riguros cu prezentele (in special) si stiu ca te solicita destul de mult, dar te invata si cum sa gandesti singura. (si da mult mai bine la CV decat Universitatea ;) )



nu ma feresc de pretentii ,adica sunt constienta ca facultatea nu va fi ca liceul dar...nu vad rostul eliminarii pe baza unui dosar in care trebuie sa atasezi un eseu de 3000-4000 de cuvinte in care sa prezinti motivele pentru care vrei sa faci acea facultate; sunt de acord sa-mi testeze cunostiintele dobandite in timpul liceului ;de asemenea am auzit ca la snspa intrii mai greu decat la universitate(mentionez ca vreau la stat la buget ) iti multumesc mult ca discuti cu mine; apropo u ce fac ai terminat ?si la ce profil ai terminat liceul ?



ahh..nu stiam ca anul asta se intra pe dosar...se pare ca le scade popularitatea. Eu am terminat Relatii Internationale si Studii Europene la Universitate, anul asta in 2009. Acum stiu ca facultatea nu se mai numeste asa pentru ca nu au mau obtinut aprobare de la minister (fiindca nu au programa pentru numele asta...) La liceu facusem profil real, mate-info (care mi-a dezvoltat mult modul de a gandi), dar m-am incapatanat sa dau la o facultate cu profil umanist...Noi am dat admitere serioasa, engleza si gramatica si, vazand dificultatea admiterii, ma asteptam la lucruri marete...am fost foarte dezamagita de facultate, motiv pentru care m-am intors la profilul real si fac masterul la ASE... :D
E mai greu sa intri la SNSPA, mai ales ca e cautata facultatea, dar iti spun din experienta proprie ca din cei 10 pe loc (sau cati sunt cei care candideaza) doar 2-3 vor cu adevarat sa intre, restul vin fara sa stie cum arata subiectele sau se nimeresc in ziua admiterii sa se plimbe pe acolo.... Daca te straduiesti, ai sanse mari la buget, nu e foarte greu :). Multa bafta, sa ne zici si noua ce ai facut :)
madahh
Postat pe 5 Octombrie 2009 16:13
De la: madahh, la data 2009-10-05 16:13:20
De la: honeybrunette, la data 2009-10-03 16:19:46
De la: madahh, la data 2009-10-02 17:03:47
De la: honeybrunette, la data 2009-10-01 16:19:26multumesc de indemn madahh !la snspa vreau sa dau deoarece la univ buc sunt pretentii cam mari (nu ma refer la cunostiinte ci la referatele de 3000-4000 de cuvinte carora nu le vad rostul )



Daca de pretentii mari te feresti, nu te du la SNSPA! :)). La Universitate nu e vorba de referate si proiecte, la mine nu s-au cerut multe (am terminat anul asta), ci de profi comunisti care predau numai la timpul trecut (literalmente predau!), iar daca incerci, la un seminar de ex., sa aduci vorba de actualitate, de probleme reale pe plan international, esti ...
SNSPA-ul este foarte riguros cu prezentele (in special) si stiu ca te solicita destul de mult, dar te invata si cum sa gandesti singura. (si da mult mai bine la CV decat Universitatea ;) )



nu ma feresc de pretentii ,adica sunt constienta ca facultatea nu va fi ca liceul dar...nu vad rostul eliminarii pe baza unui dosar in care trebuie sa atasezi un eseu de 3000-4000 de cuvinte in care sa prezinti motivele pentru care vrei sa faci acea facultate; sunt de acord sa-mi testeze cunostiintele dobandite in timpul liceului ;de asemenea am auzit ca la snspa intrii mai greu decat la universitate(mentionez ca vreau la stat la buget ) iti multumesc mult ca discuti cu mine; apropo u ce fac ai terminat ?si la ce profil ai terminat liceul ?



ahh..nu stiam ca anul asta se intra pe dosar...se pare ca le scade popularitatea. Eu am terminat Relatii Internationale si Studii Europene la Universitate, anul asta in 2009. Acum stiu ca facultatea nu se mai numeste asa pentru ca nu au mau obtinut aprobare de la minister (fiindca nu au programa pentru numele asta...) La liceu facusem profil real, mate-info (care mi-a dezvoltat mult modul de a gandi), dar m-am incapatanat sa dau la o facultate cu profil umanist...Noi am dat admitere serioasa, engleza si gramatica si, vazand dificultatea admiterii, ma asteptam la lucruri marete...am fost foarte dezamagita de facultate, motiv pentru care m-am intors la profilul real si fac masterul la ASE... :D
E mai greu sa intri la SNSPA, mai ales ca e cautata facultatea, dar iti spun din experienta proprie ca din cei 10 pe loc (sau cati sunt cei care candideaza) doar 2-3 vor cu adevarat sa intre, restul vin fara sa stie cum arata subiectele sau se nimeresc in ziua admiterii sa se plimbe pe acolo.... Daca te straduiesti, ai sanse mari la buget, nu e foarte greu :). Multa bafta, sa ne zici si noua ce ai facut :)




multumesc mult pentru incurajari abia astept sa scap de bac mai ales cu toate modificarile astea
honeybrunette
Postat pe 6 Octombrie 2009 16:10
De la: madahh, la data 2009-10-01 14:31:30Facultatea de Relatii Internationale si Studii Europene de la Cluj este una foarte buna si recunoscuta. Cea de la Universitatea din Bucuresti, in schimb, mai are neoie de multe imbunatatiri, nu te sfatuiesc sa te chinui cu ea caci vei regreta timpul pierdut. Ideea unei facultati de relatii internationale este buna, dar este nevoie si de profesori adevarati pentru ea, si nu de convertiti de pe la alte catedre...Daca iti surade domeniul asta, te sfatuiesc sa te interesezi la SNSNPA, acolo chiar ai ce invata si exista interes si flexibilitate si din partea profesorilor (sunt si mai tinerei, mai deschisi la minte). Intr-adevar, in Romania, nu e prea bine pusa la punct programa pentru domeniul asta, dar, pe masura ce iti dai seama de ce iti place sa faci cu adevarat, iti ofera posibilitatea de a te reorienta. Si ies si bani ;) (un functionar european cu cel mai mic grad castiga aprox. 1500 euro, ajungand pana la 3500, iar daca ajungi mai sus )
Succes!

ok si dupa ce termini facultatea asta totusi ce esti ?
eu sunt la drept, termin facultatea am diploma de jurist si pot incepe sa profesez
dar cu facultatea asta.. functionar european ? pai daca nu ai posibilitatea sa pleci in strainatate, sau nici macar nu stai in bucuresti ce te faci ? ramai cu diploma si ajungi sa lucrezi in cu totul alt domeniu
facultate inutila parerea mea personala
BiuL
Postat pe 3 Ianuarie 2010 06:50
De la: BiuL, la data 2010-01-03 06:50:09
ok si dupa ce termini facultatea asta totusi ce esti ?


somer!
geo_xx
Postat pe 3 Ianuarie 2010 08:11
Eu cunosc pe cineva care a terminat relații internaționale la cluj și lucreazã la NATO cu un salariu foarte mare.. Deci se poate, zic eu
Sabina_Str__chinescu_1
Postat pe 11 Iulie 2014 15:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vrei bani? 6 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:41
daca se poate sami dati un sfat 10 De la: kudika_nikole 19 Ianuarie 2012 16:55
Dragii mei deschideti bine ochii cit timp se mai poate! 74 De la: Valitza88 9 Octombrie 2009 20:09
am nevoie de ajutor 11 De la: kafka 28 Martie 2009 09:31
Buna seara 6 De la: kudika_12704 24 Iulie 2012 08:33