Setari Cookie-uri

un accident care ar putea sa distruga o familie...

In primul rand buna tuturor.E pt prima data cand scriu pe forum,si sper sa se gaseasca careva care sa ma ajute,sa ma indrume cumva..e vorba despre un accident de munca petrecut in Germania,acum 6 zile,in care un barbat a cazut de la o inaltime de 8m de pe cladirea la care lucra..a cazut lovindu-se foarte tare la cap,rupandu-si coloana,coasta,mana stanga,clavicula.in momentul de fata,e internat la un spital din Munchen.a fost operat la cap,iar doctorii l-au bagat in coma artificiala pt 15 zile.marea problema e ca are creierul marit,si-i apasa pe-un os..viata lui depinde practic de o minune,asta e ce spun si doctorii..dar ar mai fi ceva..sotia si copilasul lui de numai 5 anisori,cu care ar fi trebuit sa se intalnesca peste o saptamana,au avut marele ghinion sa plece mult mai devreme,sa lase totul balta in tara si sa-si urmeze inima..ea e insarcinata in luna a-7-a,de 6 zile de cand el e in spital,nu mananca,nu doarme,plange mereu,se distruge incet incet..iar copilasul,nu stie de accident,si zi de zi intreaba de tatal lui,isi doareste sa-l vada..numai gandul ca un dezastru i-ar putea fura copilaria,ca un suflet ce inca nu a venit pe lume ar putea sa nu-si cunoasca tatal,ma inspaimanta..e o poveste dureroasa,si doare cu atat mai tare cand cei implicati in poveste imi sunt rude..sotia barbatului e verisoara cu care am crescut de mica..tot ce vreau sa va rog e sa-mi spuneti daca stiti vreo fundatie ceva care ar putea sa-i ajute,pt ca ar mai fi pericolul ca o femeie insarcinata si un copil de 5 ani sa fie aruncati in strada,pt ca acolo unde stau,e ceva temporar,atat cat ii va fi mila persoanei care-i tine..iar bani pt a sta in alta parte nu au..noi,rudele,am incercat pe toate caile sa o ajutam,insa ne e peste putere,pt ca suntem pusi intr-o situatie in care nu doresc nimanui sa se afle..si e cu atat mai greu,cu cat ei se afla in Germania,iar noi,aici,la mii de km distanta..deci,va rog daca stiti cum as putea sa-i ajut,daca ati trecut prin ceva asemanator,sa-mi spuneti,sa ma indrumati ce sa fac..multumesc anticipat tuturor celor care vor citi aceasta poveste mult prea reala si dureroasa..
ana_elena06
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:28
Imi pare rau pentru tragedia prin care trec rudele tale in acest moment. Dzeu sa ii aiba in paza si sa ii ajute, sa le deschida calea catre oameni buni...si sper sa isi revina.

Trebuie vorbit cu autoritatile germane familia respectiva are dreptul la pensie de invaliditate.
Inteleg ca ea nu are serviciu si nici nu se poate angaja, fiind insarcinata in luna a 7-a. Ramane problema: cine va sta cu micutul de 5 ani si cum se vor descurca. Poate ar fi mai bine sa se intoarca in tara, unde sunt aproape de rude, de persoane apropiate care i-ar putea ajuta.

O idee ar fi sa mearga si la biserica romaneasca din orasul respectiv sau la cel mai apropiat preot roman care ar putea sa o ajute cu un sfat bun.

Imi pare rau...Dumnezeu sa ii aiba in paza!
anda1979
Postat pe 30 Septembrie 2009 11:32
De la: ana_elena06, la data 2009-09-15 17:28:09In primul rand buna tuturor.E pt prima data cand scriu pe forum,si sper sa se gaseasca careva care sa ma ajute,sa ma indrume cumva..e vorba despre un accident de munca petrecut in Germania,acum 6 zile,in care un barbat a cazut de la o inaltime de 8m de pe cladirea la care lucra..a cazut lovindu-se foarte tare la cap,rupandu-si coloana,coasta,mana stanga,clavicula.in momentul de fata,e internat la un spital din Munchen.a fost operat la cap,iar doctorii l-au bagat in coma artificiala pt 15 zile.marea problema e ca are creierul marit,si-i apasa pe-un os..viata lui depinde practic de o minune,asta e ce spun si doctorii..dar ar mai fi ceva..sotia si copilasul lui de numai 5 anisori,cu care ar fi trebuit sa se intalnesca peste o saptamana,au avut marele ghinion sa plece mult mai devreme,sa lase totul balta in tara si sa-si urmeze inima..ea e insarcinata in luna a-7-a,de 6 zile de cand el e in spital,nu mananca,nu doarme,plange mereu,se distruge incet incet..iar copilasul,nu stie de accident,si zi de zi intreaba de tatal lui,isi doareste sa-l vada..numai gandul ca un dezastru i-ar putea fura copilaria,ca un suflet ce inca nu a venit pe lume ar putea sa nu-si cunoasca tatal,ma inspaimanta..e o poveste dureroasa,si doare cu atat mai tare cand cei implicati in poveste imi sunt rude..sotia barbatului e verisoara cu care am crescut de mica..tot ce vreau sa va rog e sa-mi spuneti daca stiti vreo fundatie ceva care ar putea sa-i ajute,pt ca ar mai fi pericolul ca o femeie insarcinata si un copil de 5 ani sa fie aruncati in strada,pt ca acolo unde stau,e ceva temporar,atat cat ii va fi mila persoanei care-i tine..iar bani pt a sta in alta parte nu au..noi,rudele,am incercat pe toate caile sa o ajutam,insa ne e peste putere,pt ca suntem pusi intr-o situatie in care nu doresc nimanui sa se afle..si e cu atat mai greu,cu cat ei se afla in Germania,iar noi,aici,la mii de km distanta..deci,va rog daca stiti cum as putea sa-i ajut,daca ati trecut prin ceva asemanator,sa-mi spuneti,sa ma indrumati ce sa fac..multumesc anticipat tuturor celor care vor citi aceasta poveste mult prea reala si dureroasa..

imi pare atat de rau pt eu dar nu am cum sa-i ajut. decat Doamne-ajuta

clau19
Postat pe 30 Septembrie 2009 12:30
pt ei*
scuze, am scris gresit
clau19
Postat pe 30 Septembrie 2009 12:51
salut! cindva am dat peste un forum in care se conversau romanii din Germania! poate acolo exista cineva care va poate informa la ce organisme sa poata sa ceara drepturile ce i se cuvin! daca nu ma insel suna cam asa:http://www.e-migrant.ro s-au cauta pe google romani in Germania si te duce direct!
FRANNNCE
Postat pe 30 Septembrie 2009 13:03
Doamne fereste de asa ceva..imi pare nespus de rau pt el si familia lui..tot ce pot sa spun e sa nu isi piarda increderea in Dumnezeu pt ca El e mare si le vede pe toate.in cazurile astea e foarte important sa ai incredere si sa nu-ti pierzi speranta.imi pare rau ca nu va pot ajuta !Dumnezeu are grija de noi toti chiar daca suntem cum suntem.:(:(
kudika072421
Postat pe 4 Octombrie 2009 03:02
Foarte-foarte trista poveste de viata!

Ai primit ideea buna sa se apeleze la un preot roman. Este foarte buna ideea.
Catre dumnealui trebuie facut un prim pas de apel: ajutata gravida sa ajunga ca sa nasca in Germania, apoi, pe baza actelor medicale ale tatalui plus actului de nastere al copilului, ar putea cere ajutor statului german, care ofera o protectie sociala reala.

Doamne ajuta!!!
90701
Postat pe 4 Octombrie 2009 13:58
Ce nu pot face medicii,,poate face Dumnezeu.Este o incercare pt aceasta familie cat si pt cei apropiati.Increde_te in Dumnezeu!Am sa ma rog ca EL,medicul din ceruri sa aibe grija de aceasta familie. .
kud22
Postat pe 4 Octombrie 2009 22:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor umanitar pentru o tanara profesoara 1 De la: cristianamaria81 14 Ianuarie 2011 13:00
Anticoncepționalele belusha eficiențã 1 De la: kudika_1020588 20 Noiembrie 2016 18:07
Iubesc un schizofrenic 83 De la: Darren 9 Octombrie 2015 10:21
operatie de corectare a sanilor 7 De la: kudika_1020415 15 Noiembrie 2016 07:57
help!!! 9 De la: Floare_de_castan 31 Mai 2009 19:15