Setari Cookie-uri

mi-e frica de decizia ce trebuie luata. ajutor!!!

am o problema uriasa! am 22 ani sunt asistenta medicala dar momentan sunt situata impreuna cu prietenul meu (cu care sunt impreuna de 6 ani) in spania. sunt insarcinata in 2 saptamani si am stiut din prima clipa ca sunt insarcinata... inainte cu 2 zile sa imi fac testul ma uitam pe internet de caruturi, patuturi si alte chestii. iar cand am vazut ca testul este pozitiv am crezut ca lesin. deocamdata nu avem nimic, eu nu am de lucru aici, munceste doar prietenul meu, in tara nu avem casa.... aici locuim impreuna intr-o camera cu baie, intr-o casa unde mai locuiesc inca 3 perechi. ieri dupa ce am vazut testul am plans toata seara pt ca nu ma simt in stare sa cresc un copil, simt ca nu sunt buna de nimic si am luat hotararea sa fac un avort.... mama mea e plecata in germania si lunar ne trimite si noua niste bani... suntem cele mai bune prietene dar mi-e atat de rusine sa ii spun... ea inca ma vede copilas... mi-e teama ca ma va privi cu alti ochi dupa ce ii spun... CE MA FAC? nu am bani pt un bebe... ce ii ofer? nu stiu ce sa fac
kinderika
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:25
De la: kinderika, la data 2009-09-17 13:25:55am o problema uriasa! am 22 ani sunt asistenta medicala dar momentan sunt situata impreuna cu prietenul meu (cu care sunt impreuna de 6 ani) in spania. sunt insarcinata in 2 saptamani si am stiut din prima clipa ca sunt insarcinata... inainte cu 2 zile sa imi fac testul ma uitam pe internet de caruturi, patuturi si alte chestii. iar cand am vazut ca testul este pozitiv am crezut ca lesin. deocamdata nu avem nimic, eu nu am de lucru aici, munceste doar prietenul meu, in tara nu avem casa.... aici locuim impreuna intr-o camera cu baie, intr-o casa unde mai locuiesc inca 3 perechi. ieri dupa ce am vazut testul am plans toata seara pt ca nu ma simt in stare sa cresc un copil, simt ca nu sunt buna de nimic si am luat hotararea sa fac un avort.... mama mea e plecata in germania si lunar ne trimite si noua niste bani... suntem cele mai bune prietene dar mi-e atat de rusine sa ii spun... ea inca ma vede copilas... mi-e teama ca ma va privi cu alti ochi dupa ce ii spun... CE MA FAC? nu am bani pt un bebe... ce ii ofer? nu stiu ce sa fac


tu ce-ti doresti?
anybody
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:28
in primul rand trebuie sa ti cont si de ce vrea iubitul tau, tu vrei un bebe? crezi ca poti sa-i oferi ceea ce are nevoie? poate ca va veti chinui un pic la inceput, insa apoi va veti descurca si vei regreta avortul. si nimeni nu se naste invatat.
diana3289
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:35
eu cred ca il vreau pe bebi... prietenul meu vrea sa ma faca fericita... deocamdata e panicat dar a spus ca decizia imi apartine .... cred ca cu timpul se va obisnui cu gandul de a fi tatic... cea mai mare problema a mea este ca o dezamagesc pe mama :( help... cu fiecare sfat imi mai luati cate o farama de nisip din bolovanul ala cel mare din stomac
kinderika
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:46
De la: kinderika, la data 2009-09-17 13:46:04eu cred ca il vreau pe bebi... prietenul meu vrea sa ma faca fericita... deocamdata e panicat dar a spus ca decizia imi apartine .... cred ca cu timpul se va obisnui cu gandul de a fi tatic... cea mai mare problema a mea este ca o dezamagesc pe mama :( help... cu fiecare sfat imi mai luati cate o farama de nisip din bolovanul ala cel mare din stomac


si de ce crezi ca va fi dezamagita?....................un copilash aduce intotdeauna bucurie
anybody
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:50
tu copilul il cresti cu mama? de ce iti faci atatea griji pentru mama? mie nu mi se pare normal ca "taticul" sa zica ca decizia iti apartine pentru ca atunci cand veti da de greutati o sa zica ca e din cauza ta ca tu ai decis sa pastrezi copilul, din moment ce el nu zice daca vrea sau nu inseamna clar ca nu se simte pregatit sa ia o asemenea decizie si baga la inaintare replica "ce te face pe tine fericita..." nu te grabi sa iei o decizie, mai vorbeste cu el, si vorbeste mult cu el asa va veti da seama ce vreti cu adevarat. iar mama e mama orice ar fi si chiar daca va fi un pic dezamagita, sa fi sigura ca isi va iubi nepotelul, desi poate ca vor fi momente in care va regreta daca iei decizia sa nu faci avort.
diana3289
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:55
nu cred ca i inteles bine: relatia mea cu mama e una total speciala... iar relatia cu iubitul e alta mancare de peste... iti jur ca nu sunt genul de femeie care sa se bazeze intr-u totul pe partener... pt asta mi-am construit si o cariera... sincera sa fiu mi-ar place sa isi doreasca si el copilul... dar daca nu si-l doreste sau daca ar spune ceva sau ar tace... pt mine e tot aia... sfaturile le doresc in legatura cu copilasul... nu sunt sigura ce implica un bebe.. nu stiu daca pot sa ii fac fata... daca o sa fiu o mamica buna... daca o sa imi gasesc taria si dorinta atat de puternice incat sa simt ca o sa ma descurc.... pls help
kinderika
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:24
mai spuneti-mi ceva ... simt ca nu ma baga nimeni in seama p aici
kinderika
Postat pe 17 Septembrie 2009 18:27
draga mea..............aveam 19 ani cind l-am nascut pe fiul meu! nu aveam serviciu si eram o amarita de studenta!am luat decizia de a avea copilasul impotriva tuturor (inclusiv a parintilor)! m-am casatorit cu tatal copilului si am infruntat greutatile,am tirit scoala,bebelusul si serviciul pina la epuizare dar a meritat! el mi-a dat un scop in viata si ratiunea de a trai!..............;parintilor le-a trecut supararea odata cu nasterea nepotului dar in orgoliul meu nu am acceptat nici un ajutor!acum il privesc ca pe soare...........are 16 ani si ma doare sufletul ca va zbura miine poimiine sa-si construiasca propria viata..........dar vesnic va ramine copilasul meu si va urma legea firii! nu este usor sa cresti si sa educi un copil dar pe cit este de greu pe atit este de minunat! SFAT: vorbeste cu mama ta si spune-i ce simti.............ea sigur te va intelege deoarece are suflet de mama! si ea te va sfatui dar DECIZIA FINALA NUMAI TIE ITI APARTINE!
FRANNNCE
Postat pe 17 Septembrie 2009 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cosmetice bio 14 De la: kudika_947954 15 Iulie 2015 15:23
Va recomand o crema anticelulitica care chiar se simte ca actioneaza de la prima aplicare 56 De la: Inna30 26 Februarie 2015 21:13
cafeaua ingrasa sau slabeste? 70 De la: maricea 31 Martie 2016 10:16
vreau sa ma ingrash vreo 3-4 kg 9 De la: lonely_soul 27 Iunie 2009 10:59
pete pigmentare 9 De la: adri_adriana 7 Mai 2009 00:55