Setari Cookie-uri

Nu ºtiu ce sã fac

Trec printr-o situaþie foarte grea.Am un copil din cãsãtoria anterioariar acum 2 ani m-am recãsãtorit.Eu 25 el 30.Îl iubesc enorm dar nu ne mai înþelegem,parcã s-a schimbat.Nimica din ce fac sau ce spun nu este bine oar ce spune el .Se enerveazã,mã jigneºte în schimb cu copilul se înþelege foarte bine.Nu cred cã este vorba de o altã femeie dar nu ºtiu ce sã fac ca sã nu-l mai supãr.Cum sã fiu o soþie bunã.Avem o viaþã sexsualã satisfãcãtoare,din acest punct nu existã probleme.Simt cã se apropie sfârºitul,dar nu vreau.Vã rog ajutaþimã cu un sfat.Vã mulþumesc.
shary_cs84
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:30
De la: shary_cs84, la data 2009-09-22 09:30:57 Nu cred cã este vorba de o altã femeie .


Daca nu este vorba de o alta problema majora sau ceva la serviciu care sa-l faca mai irascibil ,eu cred ca este vorba de o alta femeie .In primul caz ii va trece odata cu disparitia problemei...

De la: shary_cs84, la data 2009-09-22 09:30:57 nu ºtiu ce sã fac ca sã nu-l mai supãr.Cum sã fiu o soþie bunã.


Nu tu esti problema.Parerea mea !

Zici ca simti ca se apropie sfarsitul...Daca el vrea sa o rupa cu tine nu stiu cum ai putea sa-l opresti.
Descopera mai intai cauza , motivul ptr.care se poarta asa.Cand stii cum stai poti analiza altfel situatia..
ella_c
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:39
Vã mulþumesc cã î-mi scrieþi,chiar am nevoie de voi.
shary_cs84
Postat pe 22 Septembrie 2009 09:42
in primul rand noi femeile tot timpul ne gandim ca noi suntem problema dar nu este asa. incearca sa dicuti cu el sa vb intreaba-l de ce e asa irascibil are probleme la servici incearca sa il intelegi sa nu tipi la el ajuta-l cu un sfat. in mare: COMUNICARE intr-o relatie e cheia de aur. dar sa fii si tu calma si sa il lasi pe el sa vb tu sa pui numai intrebarile corecte, potrivite. poop succes
melka
Postat pe 4 Octombrie 2009 17:24
Multumesc frumos.Te pup
shary_cs84
Postat pe 5 Octombrie 2009 16:16
faptul ca pe copil il trateaza bine..si pe tine nu..si daca mai e si putin irascibil...eventual se enerveaza din orice ai spune tu...ar putea arata ca e vorba de alta femeie!parerea mea ar fi ca trebuie sa il recucereshti!...(sa nu incerci sa te razbuni pe cealalta,daca ar exista,asta strica tot)...succes!
kudika001980
Postat pe 12 Octombrie 2009 13:50
De la: shary_cs84, la data 2009-09-22 09:30:57 Trec printr-o situaþie foarte grea.Am un copil din cãsãtoria anterioariar acum 2 ani m-am recãsãtorit.Eu 25 el 30.Îl iubesc enorm dar nu ne mai înþelegem,parcã s-a schimbat.Nimica din ce fac sau ce spun nu este bine oar ce spune el .Se enerveazã,mã jigneºte în schimb cu copilul se înþelege foarte bine.Nu cred cã este vorba de o altã femeie dar nu ºtiu ce sã fac ca sã nu-l mai supãr.Cum sã fiu o soþie bunã.Avem o viaþã sexsualã satisfãcãtoare,din acest punct nu existã probleme.Simt cã se apropie sfârºitul,dar nu vreau.Vã rog ajutaþimã cu un sfat.Vã mulþumesc.


Cele mai bune sfaturi...sunt cele care ti le dai singura !!! BAFTA
yneedlove
Postat pe 12 Octombrie 2009 13:53
De la: shary_cs84, la data 2009-09-22 09:30:57 Trec printr-o situaþie foarte grea.Am un copil din cãsãtoria anterioariar acum 2 ani m-am recãsãtorit.Eu 25 el 30.Îl iubesc enorm dar nu ne mai înþelegem,parcã s-a schimbat.Nimica din ce fac sau ce spun nu este bine oar ce spune el .Se enerveazã,mã jigneºte în schimb cu copilul se înþelege foarte bine.Nu cred cã este vorba de o altã femeie dar nu ºtiu ce sã fac ca sã nu-l mai supãr.Cum sã fiu o soþie bunã.Avem o viaþã sexsualã satisfãcãtoare,din acest punct nu existã probleme.Simt cã se apropie sfârºitul,dar nu vreau.Vã rog ajutaþimã cu un sfat.Vã mulþumesc.


Tu il cunosti cel mai bine ,noi ce sfaturi am putea sa-ti dam ? In incercarea de a fi o sotie buna totusi
nu permite sa fii tratata ca o slujnica,Barbatilor nu le plac carpele, nu le plac femeile slabe,de aceea le si umilesc cand dau de asa ceva .Nu permite sa ajungi asa.

Postat pe 12 Octombrie 2009 14:27
Nimeni nu poate pune un diagnostic sau administra un tratament pana nu se identifica exact cauza. Poate ar trebui sa faci asta inainte de toate. Succese.
ffbianca85
Postat pe 29 Octombrie 2009 16:42
eºti sigurã k nu a apãrut o altã femeie în viaþa lui?... în cazul ãsta, daca bineînþeles îl iubeºti, luptã sã îl recucereºti...citeºte i zodia, vezi compatibilitatea dintre tine ºi el....foloseºte te de orice amãnunt care poate fi foarte important...comunicã mult cu el, chiar daca ai senzaþia cã vb singurã...ºi fii foarte calmã...nu i fã scene de gelozie, nu plânge (asta îi enerveazã cel mai tare pe bãrbaþi)...ºi în ultimul caz poþi fi ºi indiferentã ca sã vezi cum reacþioneazã....felul cum te ai exprimat cã ai o viaþa sexualã satisfãcãtoare îmi dã de gândit...fã ceva ºi în privinþa asta....succes...restul depinde de tine...
catalina69
Postat pe 30 Octombrie 2009 14:48
De la: shary_cs84, la data 2009-09-22 09:30:57 Trec printr-o situaþie foarte grea.Am un copil din cãsãtoria anterioariar acum 2 ani m-am recãsãtorit.Eu 25 el 30.Îl iubesc enorm dar nu ne mai înþelegem,parcã s-a schimbat.Nimica din ce fac sau ce spun nu este bine oar ce spune el .Se enerveazã,mã jigneºte în schimb cu copilul se înþelege foarte bine.Nu cred cã este vorba de o altã femeie dar nu ºtiu ce sã fac ca sã nu-l mai supãr.Cum sã fiu o soþie bunã.Avem o viaþã sexsualã satisfãcãtoare,din acest punct nu existã probleme.Simt cã se apropie sfârºitul,dar nu vreau.Vã rog ajutaþimã cu un sfat.Vã mulþumesc.

Problema e ce doresti tu?
Tata la copil? Sot? Amant? Prieten? Stapan?
In alta ordine de idei...simti sfarsitul.
Poti simti doar pe baza la ce iti doresti.
Doresti un mar simti dorinta, salivezi etc. Daca cineva te impiedica sa iei marul simti frustrare care te ambitioneaza sau te face sa renunti.
Practic la acesta ora esti in situatia cu marul la care vrei sa ajungi si nu vezi cum poti ajunge!
In tot acest aspect nu uita ce doresti........marul. In cazul tau marul e dorinta de intelegere, comunicare fluenta, fericire, armonie.
Dar ce simti tu? Frustrare. Deci in acest moment nu vezi solutii ca sa obtii ceea ce vrei....astfel ca mintea ta cauta raspunsuri, posibile.
Un mod este de a cauta cauza: comunicarea este cauza.
Te intrebi apoi de ce comunicarea nu merge...pentru ca tu faci eforturi. Rezulta in minte ca altcineva e de vina.....adica el.Dar el se intelege bine cu copilul deci e util.....atunci? Ce se poate face? Pentru binele copilului....comunicare cu orice pret! Bine draga, asa e draga, cum vrei draga,.....orice numai sa nu se supere!
Adica pentru binele copilului esti in stare sa renunti la libertatea ta de comunicare.
Frustrarea insa face ravagii la cei care nu reusesc sa scape de ea!
Mai devreme sau mai tarziu se manifesta fie prin boala fie prin comunicare pe termeni duri........adica violenta.
Dar asta contrazice planul initial.....binele copilului.
Oricine ar fi de vina....copilul va suferi.
Adevarul e ca e necesar sa gasiti o cale de comunicare. Practic parca vad ca amandoi partenerii va doriti binele unul la altul. Atunci , spre binele vostru e necesar sa fiti sinceri........sa discutati situatia ACUM....pentru ca mai tarziu emotiile vor rani si vor provoca violenta.
Metode........incercati verbal......daca nu merge....sa scrie fiecare ce il deranjeaza la celalalt si ce ii place la celelalt. Sa scrie fiecare si cum vede viitorul impreuna, ce planuri de viitor sunt la fiecare. Planul pentru binele copilului e necesar.
Comunicarea este metoda prin care va planificati viitorul...daca ea nu exista....sau e de genul...cum vrei dar sa nu te superi.....cel putin unul dintre voi va suferi.
Intotdeauna o relatie incepe cu emotii puternice, placute. Apoi aceste emotii se decanteaza si se vad si posibilitati de emotii negative care atrag atentia si astfel mintea incepe sa le numere. Cat timp le numara si le cauta partenerii au impresia ca cel de langa ei s-a schimbat. Asa era de la inceput insa se vedeau doar calitatile. Acum se vad si lipsurile. Ce inseamna asta? E momentul in care pui ceea ce stii la un loc.......are atatea calitati si atatea defecte.........il vreau sau nu?
Acesta intrebare macina pe amndoi intr-o anumita masura.
Ce e de facut....e nevoie de discutii sincere.
Astia suntem.......sa vedem ce putem face impreuna, sa vedem daca putem face ceva.
E momentul cand relatia intra in partea realista.......si cu bune si cu rele.
Fiecare spune ce are de oferit.....ce vrea sa schimbe la el.......ce vrea schimbat la tine.
Se discuta problema cu maturitate.....si se iau decizii.......pe baza carora se va actiona in viitor.
Daca orice ati face nu puteti comunica fara nervi.......cautati alta metoda de comunicare.
In cazul in care nu aflati una.........cel putin sa fiti convinsi ca va doriti foarte mult sa comunicati liber si sa actionati cum simtiti. Dorinta de a va intelege va va ghida prin emotii exact spre intelegere, va veti simti mai bine exersand comunicarea.....si din efortul vostru copilul va vedea cum discuta maturii ca sa gaseasca o cale de comunicare....ii va folosi mai tarziu.
In general clarificarea a ceea ce doreste fiecare in viata.....ce doreste pentru celalalt....ce doreste in viitor.....ajuta la construirea unui scop comun. Comunicarea sa fie pentru voi cel mai important scop.
Comunicare care da dreptul la fiecare sa isi spuna fara teama de a supara sau a fi ranit punctul de vedere. Daca asta nu exista.....nu exista sinceritate.....practic nu exista relatie de prietenie.....si ramane doar patul......care poate sa nu mai reprezinte o prioritate.......deci ramane aproape nimic......doar doua persoane care stau in aceeasi casa fara sa aiba nimic in comun.
opilului nu ii serveste la nimic o asemenea relatie!
In schimb o relatie unde comunicare este fluenta, libera..........este o relatie care se dezvolta spre fericire reala in ritm foarte rapid. Nu ma refer la fericirea visata din filme ci la ceva mult mai profund.....si mult mai stabil. Daruire 100% e baza in o relatie foarte reusita. Deasemenea fericirea celuilalt la acelasi nivel cu fericirea ta si la acelasi nivel cu fericirea copilului. Ceva gen unul pentru toti si toti pentru unul.
Asa ca daca iti doresti sa fii stapanita.....spune doar ce crezi ca nu supara!
Daca doresti sa fii libera afla acele cateva chestii care iti supara partenerul......sunt 5, 6 ,10 ....dar sa le stii. Daca nu le stii poate fi orice si atunci te temi mereu sa nu superi.
Iubirea inseamna deschidere....daca simti nevoia sa fii sincera si nu poti ca superi....este inchidere.....si te departezi de iubire....va departati de fapt.
Vorba lui Ceasca cu invatatul....invatati, invatati, invatati...............comunicati, comunicati, comunicati........iubiti, iubiti, iubiti
Daca una lipseste....trebuie invatat cum sa o faceti sa apara!
catyboy69
Postat pe 31 Octombrie 2009 14:05
Nu stiu in ce masura pot avea o contributie pertinenta la rezolvarea situatiei, dar cred ca ar trebui sa te gandesti la momentul din care nu a mai mers, de cand a inceput sa nu te mai trataze cu respect, deci la cauza care a declansat acel eveniment. Trebuie sa fie posibil sa o legi de ceva, de un eveniment (o petrecere, schimbarea locului de munca, un schimb de replici care sa fi avut o anumita contributie).
Bineinteles, ceea ce ai de facut depinde si de cauza, nu poti trata efectul daca nu cunosti cauza. Poate ca printr-un schimb de replici l-a enervat ceva si in consecinta se comporta urat.
Oricum, am o sugestie: daca spui ca fata de copil se comporta bine si il intereseaza acest subiect, incearca sa faceti planuri impreuna pentru copil, poate sa il scoateti amandoi la circ, la teatru, in parc...poate reusiti sa va apropiati. Poate cautati impreuna o scoala pentru copil, nu neaparat pentru carte, ci ceva pentru o activitate extrascolara care ii place (gen dans, sport), incearca sa il implici in educatia copilului.
Sper ca te-a ajutat parerea mea si iti doresc mult, mult succes in a redresa relatia voastra.
Clara_Teodora
Postat pe 26 Ianuarie 2010 01:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 0 De la: 16 Septembrie 2010 09:57
alegerea in viata 35 De la: ravenik_swwet 15 Iunie 2009 12:29
un sfat? 38 De la: stem_29 27 August 2010 19:59
casatorita cu un gay 50 De la: ocgiogi 22 Aprilie 2010 21:42
Cand sotul refuza sa mearga in vacanta 7 zile doar cu sotia,pe motiv ca se plictiseste 66 De la: kudika_9592 4 August 2012 15:43