Setari Cookie-uri

Refacerea dupa avort si consecintele de dupa...

Am 23 de ani si acum aproape 2 luni am suferit un avort nu luam antionceptionale inainte foloseam prezervativul insa din cauza ruperii acestuia sa intamplat in fine ... am trecut peste asta ce vreau eu sa intreb, dupa 2 saptamani dupa avort am avut primul contact sexual; sau mai bine spus am incercat sa vad daca mi-am revenit ... nu a fost cu finalizare a fost doar o incercare. la 1 saptamana dupa , adica la 3 saptamani dupa avort am avut un contact sexual, dupa acesta al luat pilula de a 2-a zi am luat-o chiar dupa 1 ora dupa actul sexual. la 1 saptamana dupa chiar daca nu a fost cu finalizare am mai luat odata aceasta apstila pentru c aimi era frica la farmacie mi-a spus ca nu este nimic ca pot sa le iau asa des una dupa alata. la 21 de zile dupa sangerarea de la avort am avut ciclu menstrual initial nu stiam ce se intampla ptr ca niciodata nu am avut ciclu asa devreme, am menstruatia destuld e dereglata undeva la 35 de zile sau chiar 47 de zile. dupa menstruatia am mai avut contacte sexuale insa cu finalizare in afara vaginului. lui pe 12 ar trebui sa fie a 28-a zi sa-mi vina menstrauatia si ma si simt rau am o secretie vaginala mai abundenta si mi sau intarit sani in fine simptomele cand iti vine... acum cand imi vine menstruatia as vrea sa iau anticonceptinale, am luat acum 3 ani Mercilon.. .
. ce sa fac sa i-au tot aceast anticonceptional???
pot sa-l iau?? as putea sa i-au Logest??
din a cata zi pot sa ma consider protejata avand in vedere ca sunt dupa aceasta intrerupere de sarcina???
ce ma sfatuiti ? de unde sa incep?? eu as vrea sa iau cat mai repede anticonceptionale deoarece as vrea sa nu mai am firca aceasta ca sunt in perioada X sau Y... va rog frumos dati-mi un sfat pentru ca pana acum am fost la medic si ma trimis sa-mi fac analize in perioada 3-5 de ciclu iar eu nu stiu cand este aceasta perioada si nu am cum sa imi fac programarea cu 10zile inainte, si recunosc ca nu am bani sa le fac la un centru particular.


Este posibil sa fi riscat in perioada asta cum am avut contact sexual, stiu ca in perioada asta riscul este mai mare .. dar nu stiu ce sa zic.. Help va rog..
Karmenica
Postat pe 11 Octombrie 2009 09:25
Noi nu putem face consultatiii prin monitor, nici macar nu suntem ginecologi. Cere sfatul unui medic altfel pot aparea complicatii !
Clx
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:10
Esti inconstienta. Pilula de a doua zi se ia in cazuri exceptionale, si numai o data la sase luni maximum. Tine-o tot asa si vei vedea cu ce cancer te alegi! Avort + rana pe col + excess de hormoni- = combinatie fatala. Unii oameni n-ar trebui sa aiba dreptul sa face sex.
Kathara
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:50
De la: Karmenica, la data 2009-10-11 09:25:29Am 23 de ani si acum aproape 2 luni am suferit un avort nu luam antionceptionale inainte foloseam prezervativul insa din cauza ruperii acestuia sa intamplat in fine ... am trecut peste asta ce vreau eu sa intreb, dupa 2 saptamani dupa avort am avut primul contact sexual; sau mai bine spus am incercat sa vad daca mi-am revenit ... nu a fost cu finalizare a fost doar o incercare. la 1 saptamana dupa , adica la 3 saptamani dupa avort am avut un contact sexual, dupa acesta al luat pilula de a 2-a zi am luat-o chiar dupa 1 ora dupa actul sexual. la 1 saptamana dupa chiar daca nu a fost cu finalizare am mai luat odata aceasta apstila pentru c aimi era frica la farmacie mi-a spus ca nu este nimic ca pot sa le iau asa des una dupa alata. la 21 de zile dupa sangerarea de la avort am avut ciclu menstrual initial nu stiam ce se intampla ptr ca niciodata nu am avut ciclu asa devreme, am menstruatia destuld e dereglata undeva la 35 de zile sau chiar 47 de zile. dupa menstruatia am mai avut contacte sexuale insa cu finalizare in afara vaginului. lui pe 12 ar trebui sa fie a 28-a zi sa-mi vina menstrauatia si ma si simt rau am o secretie vaginala mai abundenta si mi sau intarit sani in fine simptomele cand iti vine... acum cand imi vine menstruatia as vrea sa iau anticonceptinale, am luat acum 3 ani Mercilon.. .
. ce sa fac sa i-au tot aceast anticonceptional???
pot sa-l iau?? as putea sa i-au Logest??
din a cata zi pot sa ma consider protejata avand in vedere ca sunt dupa aceasta intrerupere de sarcina???
ce ma sfatuiti ? de unde sa incep?? eu as vrea sa iau cat mai repede anticonceptionale deoarece as vrea sa nu mai am firca aceasta ca sunt in perioada X sau Y... va rog frumos dati-mi un sfat pentru ca pana acum am fost la medic si ma trimis sa-mi fac analize in perioada 3-5 de ciclu iar eu nu stiu cand este aceasta perioada si nu am cum sa imi fac programarea cu 10zile inainte, si recunosc ca nu am bani sa le fac la un centru particular.


Este posibil sa fi riscat in perioada asta cum am avut contact sexual, stiu ca in perioada asta riscul este mai mare .. dar nu stiu ce sa zic.. Help va rog..



Tu CHIAR ESTI INCONSTIENTA! Doctorul care ti-a facut intreruperea de sarcina nu ti-a zis ca 6 saptamani n-ai liber la sex?
Menstruatia ar trebui sa se prezinte, in mod normal intre 3-5 saptamani de la intreruperea de sarcina. La 21 de zile chiar n-am mai auzit. Sau poate ai avut sangerarea asta din cauza pilulelor
Plus de asta, nu ti-a dat niste antibiotice (+ovule+supozitoare) pentru a evita o eventuala infectie acolo inauntru?


Iar cu pilula de a doua zi, nu te mai juca. Eu am luat o singura data, in iulie, Postinor-2, iar in prospect scrie foarte clar: mai mult de doua ori pe an, la un interval de 6 luni nu se pot lua!!!!

Sti ce se intampla cand te joci cu fundu` gol pe langa p.... scu.lata? Iti faci alta g.a..ura
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 12:59
21 de zile = 3 saptamani :-??
botyk
Postat pe 11 Octombrie 2009 14:56
De la: botyk, la data 2009-10-11 14:56:3421 de zile = 3 saptamani :-??


Eroare. Imi cer scuze. Se vad efectele noptilor nedormite...
Lisssa
Postat pe 11 Octombrie 2009 14:59
cel mai bine ar fi sa mergi la un consult de specialitate.medicamentele nu se iau dupa ureche.un medic te poate ajuta in aceasta privinta. este cel mai bine pentru tine si siguranta ta.el este in masura sa iti prescrie anticonceptionalele potrivite organismului tau.
sirra
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:26

cand ti-a zis doctorul ca trebuie sa faci analize in perioada 3-5...ce o fi aia... nu ai intrebat si cum afli cand anume e, daca tot nu iti dai seama singura?> si daca tot te duci la doctor... nu poti sa intrebi si de anticoncept? de ce tre' sa le iei asa aiureA?
adina_black
Postat pe 23 Octombrie 2009 15:12
Am trecut prin asta si eu...dar totusi trebuie sa fie constienta si mult mai atenta de acum!!!Nu inteleg de ce nu ai luat anti conceptionale de atunci!!In ceea ce privesc relatiile sexuale stiu ca nu aveai voie 4 saptamani!!!!Du-te la un control si numai lua pilula de a 2 zi atat de des!!!Nu e normal!!
cristinik_20
Postat pe 23 Octombrie 2009 15:17
De la: Karmenica, la data 2009-10-11 09:25:29Am 23 de ani si acum aproape 2 luni am suferit un avort nu luam antionceptionale inainte foloseam prezervativul insa din cauza ruperii acestuia sa intamplat in fine ... am trecut peste asta ce vreau eu sa intreb, dupa 2 saptamani dupa avort am avut primul contact sexual; sau mai bine spus am incercat sa vad daca mi-am revenit ... nu a fost cu finalizare a fost doar o incercare. la 1 saptamana dupa , adica la 3 saptamani dupa avort am avut un contact sexual, dupa acesta al luat pilula de a 2-a zi am luat-o chiar dupa 1 ora dupa actul sexual. la 1 saptamana dupa chiar daca nu a fost cu finalizare am mai luat odata aceasta apstila pentru c aimi era frica la farmacie mi-a spus ca nu este nimic ca pot sa le iau asa des una dupa alata. la 21 de zile dupa sangerarea de la avort am avut ciclu menstrual initial nu stiam ce se intampla ptr ca niciodata nu am avut ciclu asa devreme, am menstruatia destuld e dereglata undeva la 35 de zile sau chiar 47 de zile. dupa menstruatia am mai avut contacte sexuale insa cu finalizare in afara vaginului. lui pe 12 ar trebui sa fie a 28-a zi sa-mi vina menstrauatia si ma si simt rau am o secretie vaginala mai abundenta si mi sau intarit sani in fine simptomele cand iti vine... acum cand imi vine menstruatia as vrea sa iau anticonceptinale, am luat acum 3 ani Mercilon.. .
. ce sa fac sa i-au tot aceast anticonceptional???
pot sa-l iau?? as putea sa i-au Logest??
din a cata zi pot sa ma consider protejata avand in vedere ca sunt dupa aceasta intrerupere de sarcina???
ce ma sfatuiti ? de unde sa incep?? eu as vrea sa iau cat mai repede anticonceptionale deoarece as vrea sa nu mai am firca aceasta ca sunt in perioada X sau Y... va rog frumos dati-mi un sfat pentru ca pana acum am fost la medic si ma trimis sa-mi fac analize in perioada 3-5 de ciclu iar eu nu stiu cand este aceasta perioada si nu am cum sa imi fac programarea cu 10zile inainte, si recunosc ca nu am bani sa le fac la un centru particular.


Este posibil sa fi riscat in perioada asta cum am avut contact sexual, stiu ca in perioada asta riscul este mai mare .. dar nu stiu ce sa zic.. Help va rog..

draga mea nu gasesti raspunsuri pe net...dute la un control...doctora de ai facut avortul nu te-a sfatuit? ne este gluma si trebuie sa ai grija de tine...intreaba doctora...
cristiana_cris
Postat pe 23 Octombrie 2009 15:25
De la: botyk, la data 2009-10-11 14:56:3421 de zile = 3 saptamani :-??

si cit vin 21 zile?
cristiana_cris
Postat pe 23 Octombrie 2009 15:27
Niciodata dar niciodata sa nu mai iei pilula de a doua zi la un interval mai scurt de 6 luni sau mai mult de 2 ori pe an! Iti poate face mult rau!Din cate vad ti-au cam spus fetele despre ce e vorba.Fara suparare dar ai fost tare inconstienta cand ai facut asa ceva.Ai grija pe viitor!
crystyna_crystynutza
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:19
du-te la doctor cat mai repede ca s-ar putea ca intre timp sa mai faci vreo prostie....cata inconstienta....
kika25
Postat pe 28 Octombrie 2009 00:55
Lasa fatah ca faci bine, sa iei prostinolul ca pe bomboane
Summer_
Postat pe 28 Octombrie 2009 02:46
De la: Summer_, la data 2009-10-28 02:46:05Lasa fatah ca faci bine, sa iei prostinolul ca pe bomboane

numa' sa aibe grija la carii!
one_size
Postat pe 28 Octombrie 2009 13:09
@ Karmenika:

Milioane de femei utilizeaza in mod curent pilula, fara ca acest lucru sa le provoace vreun neajuns. Metoda prezinta calitati incontenstabile pe planul confortului si eficacitaii . Inconvenientele sunt insa astazi cunoscute, iar fiecare femeie ar trebui sa se informeze inainte de a recurge la pilula.

Efectele secundare sunt atat psihice cat si fizice, si sunt agravate la femeile fumatoare si la cele care obisnuiesc sa ia medicamente.

Efecte secundare psihice:
Iritabilitate, oboseala , tulburari depresive, tulburari de memorie, de concentrare si de somn, scaderea libidoului.

Efectele secundare fizice:
Estetice (uscacarea pielii, aparitia ridurilor, pierdera parului,edeme,dermatoze etc), umflarea dureroasa a sanilor, cresterea frecventei cariilor dentare, tulburari hepatice, dureri si crampe musculare, tulburari de vedere.

Terenul hormonal este incet , dar profund modificat prin luarea de contraceptive orale, care creeaza un teren propice dezvoltarii unor inflamatii si infectii (vaginale si urinare), microbiene, micotice si virale.

Mai rar pot aparea tulburari mai serioase legate de crestere, nivelul de grasimi in sange, varice si pe anumite zone predispuse accidente cardiace.Potrivit unor cercetatori, folosirea prelungita a pilulei sporeste riscul aparitiei anumitor cancere genitale.Toate aceste efecte secundare ni se par excesive in raport cu avantajele pe care i le poate oferi femeii un astfel de procedeu contraceptiv, atractiv doar prin aceea ca este practic.

Pentru a atenua efectele secundare:
Daca, din motive majore, recursul la pilula este singura posibilitate carentele si dezechilibrele pe care le atenueaza ea vor trebui compensate prin aportul unor suplimente alimentare:

*vitamine din grupa B (drojdie de bere, cereale incoltite,cereale complete)

*vitamina C naturala (lamai, portocalelegume si fructe proaspete)

*Vitamina E (germeni de grau, arahide,ficat, salata verde, galbenus)

*fier asimilabil, iod, seleniu,zinc

Du te URGENT la dr. arata i ambalajul prospectul si povesteste i totul incepand le avort pana in momentul de fata. Postand pe net nu vei gasi lacul miraculos. Si nu te mai plange ca prostia se plateste

Aphrodite
Postat pe 28 Octombrie 2009 13:26
buna fetelor
bruneta88
Postat pe 22 Iunie 2010 17:04
oh, Doamne...
nu imi vine sa cred. eu am 16 ani si stiu ca "pastila de a 2a zi" se ia doar in cazuri mai aparte (atunci cand ti s.a rupt prezervativul sau... mai stiu eu ce...). si nu mai multe de 1, MAXIM 2 pe an.
si nu, nu mi.am inceput viata sexuala pentru a ma informa. deci acum nu vorbesc din proprie experienta, ci din ce am citit pe diferite site-uri si din ce am mai aflat la liceu...
in fine, nu as vrea sa te sperii, dar riscul de a nu mai face copii, de a nu mai ramane insarcinata, dupa 2 astfel de pastile luate una dupa alta, este mult mai mare... deci ai grija !!!
nickname01
Postat pe 23 Iunie 2010 14:36
De la: nickname01, la data 2010-06-23 14:36:28oh, Doamne...
nu imi vine sa cred. eu am 16 ani si stiu ca "pastila de a 2a zi" se ia doar in cazuri mai aparte (atunci cand ti s.a rupt prezervativul sau... mai stiu eu ce...). si nu mai multe de 1, MAXIM 2 pe an.
si nu, nu mi.am inceput viata sexuala pentru a ma informa. deci acum nu vorbesc din proprie experienta, ci din ce am citit pe diferite site-uri si din ce am mai aflat la liceu...
in fine, nu as vrea sa te sperii, dar riscul de a nu mai face copii, de a nu mai ramane insarcinata, dupa 2 astfel de pastile luate una dupa alta, este mult mai mare... deci ai grija !!!


si crezi tu ca mai vrea sa ramana gravida, daca s'ar steriliza sa vezi ce bucurie pe capul ei.... peste cativa ani insa isi va da seama ce a facut.
Shhh
Postat pe 23 Iunie 2010 14:48
De la: Shhh, la data 2010-06-23 14:48:55
De la: nickname01, la data 2010-06-23 14:36:28oh, Doamne...
nu imi vine sa cred. eu am 16 ani si stiu ca "pastila de a 2a zi" se ia doar in cazuri mai aparte (atunci cand ti s.a rupt prezervativul sau... mai stiu eu ce...). si nu mai multe de 1, MAXIM 2 pe an.
si nu, nu mi.am inceput viata sexuala pentru a ma informa. deci acum nu vorbesc din proprie experienta, ci din ce am citit pe diferite site-uri si din ce am mai aflat la liceu...
in fine, nu as vrea sa te sperii, dar riscul de a nu mai face copii, de a nu mai ramane insarcinata, dupa 2 astfel de pastile luate una dupa alta, este mult mai mare... deci ai grija !!!


si crezi tu ca mai vrea sa ramana gravida, daca s'ar steriliza sa vezi ce bucurie pe capul ei.... peste cativa ani insa isi va da seama ce a facut.




stiu doar ca eu vreau copiii...
nickname01
Postat pe 23 Iunie 2010 15:10
si eu am fc un avort dar am avut contact sexual dupa 6 saptamani corpul sufera o mare dereglare si el trebuie lasat sasi revina,,,,si c sarcina dupa avort am auzit multe cazuri ca sau intamplat sa ramana insarcinate ckiar si dupa doua saptamani dupa avort daca intrtii relati sexuale ;;
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/28915.html#
Adriana_Gheorghita_1
Postat pe 3 Septembrie 2013 18:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma 14 De la: roxy82 27 Noiembrie 2009 15:09
Help!! 4 De la: kudika_942727 20 Noiembrie 2013 14:44
critice,cel mai important subiect pe forum-uri 12 De la: Tharr 18 Octombrie 2010 16:26
punctul slab.. al unui om pasiv ? 9 De la: geanina1309 9 Noiembrie 2009 20:08
Va rog dati-mi un sfat 28 De la: MaraDonna 20 Octombrie 2009 22:46