Setari Cookie-uri

A little help...pleeease!

Traiesc o perioada de confuzie, nu stiu ce se petrece cu mine si probabil asta este motivul pentru care am apelat la voi, dragii mei, am nevoie de niste sfaturi sau pareri nesubiective!. Deci: povestea mea suna cam asa....sunt cu cineva de 8 ani (dintre care ultimii 2 ca sot si sotie).Dupa casatorie sotul meu a inceput sa lipseasca tot mai mult din viata de cuplu, si nu pentru ca si-ar fi dorit, ci pentru ca a fost obigat din cauza serviciului, mai exact au existat anumite probleme, si atrebuit sa se inoarca in orasul natal sa intervina in afacerile parintilor timp in care ne vedeam doar in week-end sau si mai rar!! Ne-a fost si ne este in continuare extrem de greu asa despartiti.....insa mereu ne facem declaratii de iubire si ne intelegem foarte bine, daca ne-ar vedea cineva nu ar putea spune ca suntem impreuna de 8 ani, ci mai degraba de 8 zile. Problema este ca de ceva timp (putin, aproximativ o saptamana) cineva incearca sa imi capteze intreaga atentie...este vorba de un domn extrem de rafinat si foarte educat! Ne cunoastem de ceva vreme, aproximativ 3,4 ani, insa eram doar la stadiul de cunostinte. Acest domn, m-a invitat zilele trecute la o cafea, unde mi-a marturisit ca este extrem de indragostit de mine, din clipa in care m-a vazut prima data, sentimente pe care a incercat sa si le reprime in tot acest timp! Sunt foarte confuza, imi iubesc sotul, dar cu toate astea acest domn ma fascineaza, este nemaipomenit de romantic, inteligent, foarte educat, provine dintr-o familie foarte buna....si stie al naibii de bine sa se comporte cu o femeie...ce mai, e un cuceritor desavarsit, dar unul foarte serios! Nu stiu ce se petrece cu mine, dar in ultimul timp gandul imi zboara mai des la lel decat la sotul meu! Imi este teama sa nu ma indragostesc de acest domn, nu vreau nici cum sa imi ranesc sotul, mai ales ca are foarte mare nevoie desprijinul meu, dar simt cum inima mea o ia razna si parca sunt incapabila sa iau o decizie, nici macar nu ii pot spune acestui domn sa nu ma mai caute, sa nu ma mai sune! Va rog foarte mult ajutati-ma cu un sfat!! Sau macar povestiti-mi din experientele voastre, caci sunt convinsa ca nu sunt singura caruia i-a fost dat sa traiasca asa ceva!
Dolcys
Postat pe 20 Octombrie 2009 18:46
never say never!
daca gasesti la sotul tau tot ce-ai spus despre personajul cu pricina, fa-i vant.
daca nu intelege, da-i branci!
geo_xx
Postat pe 20 Octombrie 2009 19:01
Daca va stiti de 3-4 ani, cu siguranta stie ca esti casatorita. Faptul ca insista si face declaratii de iubire.. in conditiile in care tu nu te-ai plans de singuratate sau lipsa afectiunii, denota ca nu e chiar asa un "domn".. si nici intentii serioase nu are. Cuceritorii astia.. de meserie, nu zic ba la o aventura niciodata.
Daca vrei sa-l ignori cu adevarat, poti.
rashela
Postat pe 20 Octombrie 2009 19:11
Subscriu la ceea ce spune Rashela , domnul tau nu e chiar atat de domn precum sustii .

E un cuceritor desavarsit , astea sunt cuvintele tale .Ce trebuie sa stii este faptul ca in general cuceritorii se limiteaza doar la cucerit si atat , cand se impute treaba isi iau talpasita .

Tipul stie ca esti singura ,probabil te considera o prada usoara si numa' buna de tinut cald in perioada rece.
Daca tii la sotul tau asa cum sustii ar fi cazul sa stai sa analizezi situatia in care esti pentru ca esti pe cale sa te indragostesti de domnul tau ( desi ,cred ca esti deja indragostita sau ai un inceput de fluturasi ).
iris_4_ever
Postat pe 20 Octombrie 2009 19:44
Da, se prea poate sa fie asa cum spuneti voi, intr-adevar tipul stie ca sunt casatorita, si i-am explicat de nenumarate ori ca nu prea este loc si pentru el in viatza mea, loja principala fiind FOARTE ocupata...si stiti ce mi-a raspuns???? A spus ca el poate astepta pana cand se va face un loc si pentru el, si ca isi doreste ca si eu sa-l pot iubi macar a mia parte pe cat ma iubeste el!! Deci tipul e tignit rau de tot, partea proasta este ca suntem antrenati impreuna intr-un proiect foarte, foarte, foarte important pentru mine si cam am nevoie de el...deci trebuie sa fiu pe cat se poate de diplomata cu el......iar el, repet, este extrem de insistent!! Ce fac????
Dolcys
Postat pe 20 Octombrie 2009 21:34
sa fi in continuare diplomata si sa-l refuzi si la terminarea proiectului sa-i dai un sut in fund!
nu-i greu!
iubirea de care zice e doar o toana de moment motivata de proiect si de lipsa sotului.
geo_xx
Postat pe 20 Octombrie 2009 21:37
De la: tinna83, la data 2009-10-20 21:34:26Da, se prea poate sa fie asa cum spuneti voi, intr-adevar tipul stie ca sunt casatorita, si i-am explicat de nenumarate ori ca nu prea este loc si pentru el in viatza mea, loja principala fiind FOARTE ocupata...si stiti ce mi-a raspuns???? A spus ca el poate astepta pana cand se va face un loc si pentru el, si ca isi doreste ca si eu sa-l pot iubi macar a mia parte pe cat ma iubeste el!! Deci tipul e tignit rau de tot, partea proasta este ca suntem antrenati impreuna intr-un proiect foarte, foarte, foarte important pentru mine si cam am nevoie de el...deci trebuie sa fiu pe cat se poate de diplomata cu el......iar el, repet, este extrem de insistent!! Ce fac????


Tipul e nu doar uns cu toate alifiile unui cuceritor, e si nesimtit. Cu totii stim foarte bine ca intr-o casnicie exista momente de cumpana, momente de singuratate, de lipsa afectiunii...(mai cu seama cand relatia se desfasoara cu sute de km intre cei doi). Va astepta acel moment cand vei fi vulnerabila si vei ceda fizic. Nici nu-i greu de intuit... acel "poate astepta pana cand se va face un loc si pentru el".
Indiferent ce tip de proiect exista, DACA acest barbat te iubeste cum afirma, cu siguranta te si respecta. DACA tu ai sti ce doresti ar fi suficient sa te folosesti tocmai de armele lui si sa-i spui clar: Daca ma iubesti, atunci inceteaza!!!
rashela
Postat pe 20 Octombrie 2009 21:54
dca sotul tau e atat de deosebit precum sustii, cinsteste-l ! ... nu-l da pe primul venit.
tu cum ai vrea sa procedeze el in locul tau? ..
nu te supara, sunt curioasa cati ani au sotul si acest "domn" ...?
te pup...curaj !!
beyoance
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:03
De la: joana_rise, la data 2009-10-20 22:03:55dca sotul tau e atat de deosebit precum sustii, cinsteste-l ! ... nu-l da pe primul venit.
tu cum ai vrea sa procedeze el in locul tau? ..
nu te supara, sunt curioasa cati ani au sotul si acest "domn" ...?
te pup...curaj !!

E o diferenta de 10 ani intre ei, in sensul ca sotul are 30, iar acest domn 40
Dolcys
Postat pe 21 Octombrie 2009 00:37
Ti-a sugerat vreodata ca ar fi dornic sa se casatoreasca cu tine sau te iubeste atat de mult incat se multumeste doar cu ce-i poti oferi casatorita fiind ?
iris_4_ever
Postat pe 21 Octombrie 2009 02:10
De la: iris_4_ever, la data 2009-10-21 02:10:14Ti-a sugerat vreodata ca ar fi dornic sa se casatoreasca cu tine sau te iubeste atat de mult incat se multumeste doar cu ce-i poti oferi casatorita fiind ?

Da, in momentul in care i-am spus ca nu pot iubii 2 barbati in acelasi timp, si ca nu pot trai o viatza dubla mi-a spus : "atunci vino cu mine"...si mi-a mai spus ceva de genul ca "se multumeste si doar cu gandul ca atunci cand voi fi cu el sa fiu doar a lui, sa nu mai coteze nimic"!
Astea sunt fraze standard in astfel de situatii, nu-i asa???
Dolcys
Postat pe 21 Octombrie 2009 07:56
Mare dilema, mare! Am trecut oarecum prin asa ceva, diferenta constand in faptul ca nu sunt casatorita! Am o relatie de vreo 6 ani, in care unii au avut intentia sa se bage. Norocul meu a fost ca, dupa mai multe insistente din partea unui baiat si mai multe explicatii din partea mea, am inceput sa ma fac si eu ca ploua!
Incearca eventual sa te rezumi la conversatiile legate strict de acel proiect si nu ii mai da apa la moara! Nu te mai du la cafea sau lucruri de genul acesta! Gandes-te si la sotul tau!
Si cum au spus si fetele de mai sus.....cred ca domnul tine cu tot dinadinsul sa strice relatia dintre tine si sotul tau, crezand ca daca sotul tau nu e langa tine ae mai multe sanse de cucerire! Iar daca stie ca esti casatorita si iti iubesti sotul, nu ar avea intentia de a te desparti de el!
Este o vorba : "Nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard!"
anca0704
Postat pe 21 Octombrie 2009 08:21
fack pariu ca pina la urma nu o sa il refuzi!!!!
jame_james_bond
Postat pe 21 Octombrie 2009 08:22
De la: tinna83, la data 2009-10-20 18:46:04Traiesc o perioada de confuzie, nu stiu ce se petrece cu mine si probabil asta este motivul pentru care am apelat la voi, dragii mei, am nevoie de niste sfaturi sau pareri nesubiective!. Deci: povestea mea suna cam asa....sunt cu cineva de 8 ani (dintre care ultimii 2 ca sot si sotie).Dupa casatorie sotul meu a inceput sa lipseasca tot mai mult din viata de cuplu, si nu pentru ca si-ar fi dorit, ci pentru ca a fost obigat din cauza serviciului, mai exact au existat anumite probleme, si atrebuit sa se inoarca in orasul natal sa intervina in afacerile parintilor timp in care ne vedeam doar in week-end sau si mai rar!! Ne-a fost si ne este in continuare extrem de greu asa despartiti.....insa mereu ne facem declaratii de iubire si ne intelegem foarte bine, daca ne-ar vedea cineva nu ar putea spune ca suntem impreuna de 8 ani, ci mai degraba de 8 zile. Problema este ca de ceva timp (putin, aproximativ o saptamana) cineva incearca sa imi capteze intreaga atentie...este vorba de un domn extrem de rafinat si foarte educat! Ne cunoastem de ceva vreme, aproximativ 3,4 ani, insa eram doar la stadiul de cunostinte. Acest domn, m-a invitat zilele trecute la o cafea, unde mi-a marturisit ca este extrem de indragostit de mine, din clipa in care m-a vazut prima data, sentimente pe care a incercat sa si le reprime in tot acest timp! Sunt foarte confuza, imi iubesc sotul, dar cu toate astea acest domn ma fascineaza, este nemaipomenit de romantic, inteligent, foarte educat, provine dintr-o familie foarte buna....si stie al naibii de bine sa se comporte cu o femeie...ce mai, e un cuceritor desavarsit, dar unul foarte serios! Nu stiu ce se petrece cu mine, dar in ultimul timp gandul imi zboara mai des la lel decat la sotul meu! Imi este teama sa nu ma indragostesc de acest domn, nu vreau nici cum sa imi ranesc sotul, mai ales ca are foarte mare nevoie desprijinul meu, dar simt cum inima mea o ia razna si parca sunt incapabila sa iau o decizie, nici macar nu ii pot spune acestui domn sa nu ma mai caute, sa nu ma mai sune! Va rog foarte mult ajutati-ma cu un sfat!! Sau macar povestiti-mi din experientele voastre, caci sunt convinsa ca nu sunt singura caruia i-a fost dat sa traiasca asa ceva!



sa te indragostesti????? de ce? pai esti casatorita, si iti iubesti sotull ...parca asa spuneai.... nu vreau sa fiu rau, dar se vede de la o posta ca ,,te tenteaza'' aceasta relatie.... si sigur ai si niste ,,motive plauzibile'' de ex... ca sotul nu mai e linga tine....:)))))) tu de fapt vrei sa vezi pe forum daca a mai facut cineva asa ceva... ca sa prinzi un pic curaj.... asa cred eu... AAAAA!!!! ca sa nu uiti!! FEMEIA FACE TOTDEAUNA PRIMUL PAS!!!!
jame_james_bond
Postat pe 21 Octombrie 2009 08:35
stii ce ma enerveaza pe mine? ....parerea atat de proasta pe care o au unii barbati dsp femei.
Intr-adevar, nu si-au format degeaba aceasta parere ... dar atata vreme cat tu i-ai zis ca-ti iubesti sotul si tot, de ce insista ca un nenorocit?!... eu cred ca esti doar un capriciu pentru el, si dupa ce-si va satisface "capriciul" ...te va lasa..
Proiectul e in interesul tau? ....
beyoance
Postat pe 21 Octombrie 2009 11:18
Da proiectul este foarte important pentru mine!!!
I-am spus intr-adevar de nenumarate ori ca imi iubesc sotul, ca nu e loc si pentru el in viata mea......i-am spus si ca sunt convinsa ca pentru el sunt doar o provocare, bineinteles ca a negat totul...parte proasta pentru el este ca eu nu sunt dispusa sa-i "satisfac" acest capriciu doar ca pe urma sa ma lase sa-mi vad in voie de viata mea. Am sa mai inerc si astazi sa-l conving sa renunte, si sa pastram o relatie pur profesionala, doar ca este foarte neintelegator, am impresia ca nici nu asculta ce ii spun....de fiecare data cand ii propun sa-si vada in continuare de viata lui si sa nu ma mai cuprinda in planurile lui de viitor explicandu-i foarte clar situatia mea de acasa, imi da dreptate, dupa care insista din nou ca isi doreste sa ma indragostesc de el, sa pot la randul meu sa il iubesc si eu!!! Ma simt antrenata intr-o lupta inutila!!!
Dolcys
Postat pe 21 Octombrie 2009 14:03
De la: tinna83, la data 2009-10-21 14:03:00 ....dupa care insista din nou ca isi doreste sa ma indragostesc de el, sa pot la randul meu sa il iubesc si eu!!! Ma simt antrenata intr-o lupta inutila!!!



ca si cum deja ai inceput sa-l iubesti!
cineva mai sus spunea ca intrun final vei ceda. are dreptate!!
geo_xx
Postat pe 21 Octombrie 2009 14:08
De la: tinna83, la data 2009-10-21 14:03:00 Da proiectul este foarte important pentru mine!!!
I-am spus intr-adevar de nenumarate ori ca imi iubesc sotul, ca nu e loc si pentru el in viata mea......i-am spus si ca sunt convinsa ca pentru el sunt doar o provocare, bineinteles ca a negat totul...parte proasta pentru el este ca eu nu sunt dispusa sa-i "satisfac" acest capriciu doar ca pe urma sa ma lase sa-mi vad in voie de viata mea. Am sa mai inerc si astazi sa-l conving sa renunte, si sa pastram o relatie pur profesionala, doar ca este foarte neintelegator, am impresia ca nici nu asculta ce ii spun....de fiecare data cand ii propun sa-si vada in continuare de viata lui si sa nu ma mai cuprinda in planurile lui de viitor explicandu-i foarte clar situatia mea de acasa, imi da dreptate, dupa care insista din nou ca isi doreste sa ma indragostesc de el, sa pot la randul meu sa il iubesc si eu!!! Ma simt antrenata intr-o lupta inutila!!!


Cred ca nu ai inteles foarte bine. Nu trebuie SA INCERCI sa-l faci sa renunte. TU esti cea care trebuie sa-ti schimbi atitudinea, TU esti care care trebuie sa fie ferma in decizii... El? De ce ar inceta jocul in fata atator sovaieli?
Hai, sa fim serioase! Cand un barbat nu-ti place.. il poti pune la punct. Cand inima iti da ghes.. NU poti.
rashela
Postat pe 21 Octombrie 2009 14:17
De la: tinna83, la data 2009-10-21 07:56:39 si mi-a mai spus ceva de genul ca "se multumeste si doar cu gandul ca atunci cand voi fi cu el sa fiu doar a lui, sa nu mai coteze nimic"!


Mie imi suna mai mult a ,,una mica in pauza de masa'' si cam atat.,,Vino cu mine '' ala a fost mai mult de ochii tai sa nu zici ca te vrea doar pentru o aventura
iris_4_ever
Postat pe 21 Octombrie 2009 19:18
De la: tinna83, la data 2009-10-21 14:03:00 Da proiectul este foarte important pentru mine!!!
I-am spus intr-adevar de nenumarate ori ca imi iubesc sotul, ca nu e loc si pentru el in viata mea......i-am spus si ca sunt convinsa ca pentru el sunt doar o provocare, bineinteles ca a negat totul...parte proasta pentru el este ca eu nu sunt dispusa sa-i "satisfac" acest capriciu doar ca pe urma sa ma lase sa-mi vad in voie de viata mea. Am sa mai inerc si astazi sa-l conving sa renunte, si sa pastram o relatie pur profesionala, doar ca este foarte neintelegator, am impresia ca nici nu asculta ce ii spun....de fiecare data cand ii propun sa-si vada in continuare de viata lui si sa nu ma mai cuprinda in planurile lui de viitor explicandu-i foarte clar situatia mea de acasa, imi da dreptate, dupa care insista din nou ca isi doreste sa ma indragostesc de el, sa pot la randul meu sa il iubesc si eu!!! Ma simt antrenata intr-o lupta inutila!!!

E adevarat ca in dragoste si razboi este permis orice dar atunci cand cealalta parte se tine bine pe pozitie incepi sa o lasi mai moale ceea ce el se pare ca nu face .

E un mare nesimtit din punctul meu de vedere , profita de faptul ca esti obligata sa fii in compania lui si in loc sa te ajute sa termini proiectul iti f**e creierii cu dragostea lui libidinoasa .

Daca ar fi un domn ar stii cand sa inceteze atacul asupra ta.

iris_4_ever
Postat pe 21 Octombrie 2009 19:24
eu zic sa incepi sa joci teatru.
fii isterica....fii cum nu-i place lui ca sa se indeparteze de tine (hai nu neaparat isterica dar pe acolo..) ..
altcv nu-mi vine in cap ....
cand ai te a face cu-un bou trb sa te comporti ca atare...
beyoance
Postat pe 21 Octombrie 2009 23:30
ahh ...
si nu cred ca e neaparat sa cada in mrejele lui ..
era tentata cat timp credea ca e un domn, acum ca s-a lamurit ce "domn" e ....ii face scarba ...sper.
beyoance
Postat pe 21 Octombrie 2009 23:32
Ieri i-am spus ca vreau sa purtam o discutie foarte serioasa in care astept din partea lui toata atentia si chiar vreau de data asta sa inteleaga tot, sa nu fiu nevoita sa mai repet de nu stiu cate ori.......mi-a raspuns inapoi ca nu vrea sa ne vedem ca ii este teama de ce ii voi spune......ca nu vrea sa-i "sfasiu inima ca pe o bucata de hartie".......si ca are o chestie foarte importanta pentru cariera lui in data de 24, si daca pot sa mai aman pana atunci, dupa care mi s-a isterizat de ce am preferat compania prietenilor mei cu care am iesit seara in oras.......E miscat rau "domnul" asta....habar nu am ce isi inchipuie el , dar nu permit astfel de restrictii nici macar din partea sotului meu, care , cred eu, este cel mai indreptatit sa faca asta......si n-o face!
Adevarul este ca ma gandesc putin la faptul ca nu vreau sa-i distrug linistea zilele astea, doar din simplul fapt ca stiu exact prin ce perioada trece ( referitor strict la cariera sa), insa am si eu momentele mele grele acum! Ce sa fac? Sa fiu egoista???
Dolcys
Postat pe 22 Octombrie 2009 08:09
De la: joana_rise, la data 2009-10-21 11:18:52stii ce ma enerveaza pe mine? ....parerea atat de proasta pe care o au unii barbati dsp femei.
Intr-adevar, nu si-au format degeaba aceasta parere ... dar atata vreme cat tu i-ai zis ca-ti iubesti sotul si tot, de ce insista ca un nenorocit?!... eu cred ca esti doar un capriciu pentru el, si dupa ce-si va satisface "capriciul" ...te va lasa..
Proiectul e in interesul tau? ....


te-ai intrebat vreodata de ce? acest barbat insista pentru ca ii da ocazia!!!! CLAR!!!! ce e asa de greu de observat?
exista 2 variante cred eu.... ori ii da viteza fara sa cricneasca, indiferent de natura situatiei, (cariera...etc) ori ii place si ei situatia data, si de fapt nu stie ce sa faca ca ,,suna tentant'' .... asa ca nu da vina pe tipul ala care incearca, atit timp cit ea, nu ii spune verde-n fata ce are de zis.... adica sa ii de-a viteza!!!
jame_james_bond
Postat pe 22 Octombrie 2009 10:33
bai, ar trb sa incurajezi femeile sa nu si insele sotii:))
beyoance
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vine primavara nu va aranjati ??? 3 De la: mahy33 26 Martie 2010 19:23
Hellp 6 De la: iacinta 24 Martie 2010 15:17
Botosei,cercei,brose,coliere-preturi foarte bune 1 De la: kudika_17302 1 Octombrie 2012 12:18
love 15 De la: yumalai 17 Februarie 2010 08:33
vreau o schimbare 11 De la: kudika119861 18 Iunie 2010 15:12