Setari Cookie-uri

oare exista leac pentru gelozie?

in primul rand as vrea sa spun tuturor un salut prietenos.problema mea este ca sunt prea geloasa.mereu mi-am spus ca nu voi fi asa cu prietenul meu ca ii voi acorda spatiu si ii voi respecta intimitatea ca nu voi fi o pisaloaga si ca nu voi incerca sa il controlez,dar usor de zis greu de facut.am ajuns pana la urma sa fiu geloasa pe toate femeile din prejma lui chiar daca am sau nu motiv.nici macar pe sora mea nu suport sa o vad ca sta langa el ca discuta sau zambesc unul altuia.mentionez ca eu intotdeauna am fost invidioasa pe ea pt felul in care arata. asa ca am ajuns sa cred ca nu sunt destul de buna pt el.desi imi spune mereu ca nu am motive sa fiu geloasa ca numai pe mine ma iubeste eu nu stiu ce sa cred.adica stiu ca ma iubeste pt ca mi-a demonstrat-o de multe ori dar de gelozie tot nu scap.in schimb el numai daca observa ca ma uit la cineva deja o ia razna.dati-mi va rog un sfat.are rost sa fiu geloasa sau nu.am auzit ca un pic de gelozie nu strica intr-o relatie.e adevarat oare?va multumesc.
desideria
Postat pe 24 Octombrie 2009 16:35
ti'ai dat singura raspunsului..ai o stima de sine foarte scazuta.. dar nu esti genul care sa fie depresiva si sa te inchizi in tine.. esti posesiva si iti creezi pericole si cand nu ai nici un motiv.. ori te schimbi ori pierzi.. daca nu reusesti inseamna ca nu ai motivarea necesara si pe langa asta schimbarea acestui comportament nu poate fi fortat asupra ta.. trebuie sa il intelegi si sa il depasesti cu deplinatate printr'o noua etapa in dezvoltarea ta ca persoana.. daca simti ca e greu sa te schimbi.. inseamna ca nu prea ai vrea sa o faci.
felixcat
Postat pe 26 Octombrie 2009 16:49
De la: kudika073838, la data 2009-10-24 16:35:32in primul rand as vrea sa spun tuturor un salut prietenos.problema mea este ca sunt prea geloasa.mereu mi-am spus ca nu voi fi asa cu prietenul meu ca ii voi acorda spatiu si ii voi respecta intimitatea ca nu voi fi o pisaloaga si ca nu voi incerca sa il controlez,dar usor de zis greu de facut.am ajuns pana la urma sa fiu geloasa pe toate femeile din prejma lui chiar daca am sau nu motiv.nici macar pe sora mea nu suport sa o vad ca sta langa el ca discuta sau zambesc unul altuia.mentionez ca eu intotdeauna am fost invidioasa pe ea pt felul in care arata. asa ca am ajuns sa cred ca nu sunt destul de buna pt el.desi imi spune mereu ca nu am motive sa fiu geloasa ca numai pe mine ma iubeste eu nu stiu ce sa cred.adica stiu ca ma iubeste pt ca mi-a demonstrat-o de multe ori dar de gelozie tot nu scap.in schimb el numai daca observa ca ma uit la cineva deja o ia razna.dati-mi va rog un sfat.are rost sa fiu geloasa sau nu.am auzit ca un pic de gelozie nu strica intr-o relatie.e adevarat oare?va multumesc.


Ai dreptate , putina gelozie nu strica dar din ce spui tu la tine nu e putina deloc . Explicatia geloziei tale exagerate nu stiu daca poate sa ti-o dea cineva . Eu cred ca e vorba de o slaba incredere in tine si in partenerul tau . Daca el nu-ti da motive de a fi geloasa pe el ,atunci trebuie sa lucrezi la partea cu increderea in tine . Asta e cel mai important . Sa ai incredere in tine , in forta ta de seductie , in puterea ta de a-l tine langa tine ...dar nefortat . Lamureste-te tu cu tine si vei scapa si de gelozie .
Miruna_r
Postat pe 26 Octombrie 2009 16:58
Dragutza,gelozia nu te va ajuta cu nimik,o sa ai mereu ganduri negre si e posibil sa il indepartezi si pe el,tre sa ai incredere in tine,recunosc si eu sunt un pic geloasa dar fara sa fac scene si asa mai departe,cel mai rau ma supara ca desii sunt cu el de 1 an si 3 luni fosta lui il suna si ii da mesaje cam des,uneori sunt tentata sa o sun si sa o injur un pic dar ma abtin,nu vreau sa ma pun la mintea ei.Asa ca ai incredere in tine si in el.Sper sa aud numai de bine.
anngelina26
Postat pe 27 Octombrie 2009 13:26
De la: kudika073838, la data 2009-10-24 16:35:32in primul rand as vrea sa spun tuturor un salut prietenos.problema mea este ca sunt prea geloasa.mereu mi-am spus ca nu voi fi asa cu prietenul meu ca ii voi acorda spatiu si ii voi respecta intimitatea ca nu voi fi o pisaloaga si ca nu voi incerca sa il controlez,dar usor de zis greu de facut.am ajuns pana la urma sa fiu geloasa pe toate femeile din prejma lui chiar daca am sau nu motiv.nici macar pe sora mea nu suport sa o vad ca sta langa el ca discuta sau zambesc unul altuia.mentionez ca eu intotdeauna am fost invidioasa pe ea pt felul in care arata. asa ca am ajuns sa cred ca nu sunt destul de buna pt el.desi imi spune mereu ca nu am motive sa fiu geloasa ca numai pe mine ma iubeste eu nu stiu ce sa cred.adica stiu ca ma iubeste pt ca mi-a demonstrat-o de multe ori dar de gelozie tot nu scap.in schimb el numai daca observa ca ma uit la cineva deja o ia razna.dati-mi va rog un sfat.are rost sa fiu geloasa sau nu.am auzit ca un pic de gelozie nu strica intr-o relatie.e adevarat oare?va multumesc.


un pic mai multa incredere in tine ti-ar fi foarte benefica. invata sa te accepti asa cum esti, si cu bune, si cu rele. doar cand vei fi impacata cu tine insati, vei reusi sa ai mai multa incredere in tine si in cei din jur.
franziska_eu
Postat pe 5 Noiembrie 2009 10:32
De la: kudika073838, la data 2009-10-24 16:35:32in primul rand as vrea sa spun tuturor un salut prietenos.problema mea este ca sunt prea geloasa.mereu mi-am spus ca nu voi fi asa cu prietenul meu ca ii voi acorda spatiu si ii voi respecta intimitatea ca nu voi fi o pisaloaga si ca nu voi incerca sa il controlez,dar usor de zis greu de facut.am ajuns pana la urma sa fiu geloasa pe toate femeile din prejma lui chiar daca am sau nu motiv.nici macar pe sora mea nu suport sa o vad ca sta langa el ca discuta sau zambesc unul altuia.mentionez ca eu intotdeauna am fost invidioasa pe ea pt felul in care arata. asa ca am ajuns sa cred ca nu sunt destul de buna pt el.desi imi spune mereu ca nu am motive sa fiu geloasa ca numai pe mine ma iubeste eu nu stiu ce sa cred.adica stiu ca ma iubeste pt ca mi-a demonstrat-o de multe ori dar de gelozie tot nu scap.in schimb el numai daca observa ca ma uit la cineva deja o ia razna.dati-mi va rog un sfat.are rost sa fiu geloasa sau nu.am auzit ca un pic de gelozie nu strica intr-o relatie.e adevarat oare?va multumesc.
kudika077962
Postat pe 5 Noiembrie 2009 13:00
din moment ce e cu tine inseamna ca esti destul de buna pentru el..
geloasa pe sora lui? geloasa pentru felul in care arata cred ca ai vrut sa spui si nu ca sta de vorba cu fratele ei.. totul se intampla in mintea ta, cred eu, si ajunge sa fie ca un cerc vicios. cred ca ar trebui sa te analizezi mai bine, sa iti scoti in evidenta calitatile, sa ascunzi ceea ce consideri tu ca e defect. si eu sunt geloasa, extrem... mai ales ca am inceput o relatie de cateva luni cu un barbat care si-a trait anii tineretii la maxim, dar eu cred ca la tine este vorba de altfel de gelozie..

incearca sa discuti chiar cu el, spune-i ce simti, poate niste cuvinte potrivite o sa-ti ridice moralul..
zambeste! :)
mihablonda
Postat pe 9 Noiembrie 2009 02:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imi spune ca sunt prea geloasa! 49 De la: elaa 29 Aprilie 2013 08:10
Huh :)) ... sunt prea geloasaa ? :| 25 De la: yumalai 17 Februarie 2010 07:03
Probleme.. 11 De la: scorpio67 15 Septembrie 2010 15:18
Sunt geloasa si invidioasa si nu mai suport 84 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:03
Geloasa sau pur si simplu...e altceva? 7 De la: Codrynna 20 Octombrie 2013 18:18