Setari Cookie-uri

Pentru iubitorii de animale...

Probabil ca vor fi cativa dintre voi care vor rade de necazul meu,dar poate vor fi si altii care imi vor da cateva sfaturi....
Am avut o catelusa timp de aproape 6 ani...si sapt trecuta un nenorocit a lovit-o cu masina...partea proasta e ca nici macar nu am fost alaturi de ea atunci cand s-a intamplat pt ca ea era la tara cu ai mei iar eu acasa...Am trecut prin multe impreuna....am salvat-o nici nu mai stiu de cate ori de la moarte,intotdeauna a fost mai sensibila si sunt furioasa k mi-a fost luata in felul acesta.
Ea pur si simplu a fost bucuria mea din fiecare zi...nu avea nicio importanta cat de suparata eram sau cat de mult ma faceau unii sau altii sa sufar pt k ea era acolo si ma ajuta sa trec peste orice doar privind-o in ochisori...Mi-e ft greu sa trec peste moartea ei....Crede-ti ca un alt catel mi-ar usura suferinta?
alexxa4ever2000
Postat pe 31 Octombrie 2009 16:21
De la: alexxa4ever2000, la data 2009-10-31 16:21:39Probabil ca vor fi cativa dintre voi care vor rade de necazul meu,dar poate vor fi si altii care imi vor da cateva sfaturi....
Am avut o catelusa timp de aproape 6 ani...si sapt trecuta un nenorocit a lovit-o cu masina...partea proasta e ca nici macar nu am fost alaturi de ea atunci cand s-a intamplat pt ca ea era la tara cu ai mei iar eu acasa...Am trecut prin multe impreuna....am salvat-o nici nu mai stiu de cate ori de la moarte,intotdeauna a fost mai sensibila si sunt furioasa k mi-a fost luata in felul acesta.
Ea pur si simplu a fost bucuria mea din fiecare zi...nu avea nicio importanta cat de suparata eram sau cat de mult ma faceau unii sau altii sa sufar pt k ea era acolo si ma ajuta sa trec peste orice doar privind-o in ochisori...Mi-e ft greu sa trec peste moartea ei....Crede-ti ca un alt catel mi-ar usura suferinta?


sincearta sa fiu recomnadarea mea ar fi sa mai astepti putin, vreo 3-4 luni abia apoi sa te gandesti sa iti iei eventual un alt catel, altfel vei incerca sa transformi noul catel in fostul...si asta nu-i a buna.

stiu cat doare sa-ti moara un animal de companie, si acum ma trezesc ca ma mai uit prin biblioteca pe unde ii placea sa dorma pisicii mele uneori si ma astept sa se ridice lenesa sa vina sa se "mushuneasca" pe langa mine..... si au trecut deja vreo 4 ani de cand a murit., am alte pisici acum dar nu ma pot abtine sa nu ma gandesc la Misha.... asa ca dorul de catea probabil ca nu o sa-ti treaca prea curand...
dandanaua_reloaded
Postat pe 31 Octombrie 2009 17:28
Nu vreau sa te ingrijorez, dar n-o sa-ti treaca niciodata. Totdeauna vei face comparatia, indiferent cati catei vei avea. Comparatiile vor fi si in favoarea catelul avut si in defavoarea lui. Eu am avut un pechinez minunat, Micky, pe care l-am crescut de cand era cat un "gandac de bucatarie", dar care amurit acum 7 ani. De atunci am mai avut caini, doar un alt pechinez, Gogu, care era opusul lui Micky, l-am indragit la fel de mult, dar care a sfarsit tot sub rotile unei masini!
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa mai astepti pana iti iei alt catel. Sau poate incerci o pisica? Acum am un motan siamez, NEBUN! Ca toata familia de altfel Ne-a umplut casa si nici nu este pericolul de afi calcat de masini; doar sa cada de la balcon
gina37
Postat pe 1 Noiembrie 2009 07:27
Va multumesc pt sfaturi....chiar mi-au prins bine....Stiu ca nu voi putea s-o uit vreodata si sunt constienta de faptul ca un alt catel nu ar putea sa mi-o aduca inapoi....mai greu e sa accept ce i s-a intamplat....a fost parte din familie....
va multumesc inca odata
alexxa4ever2000
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:30
De la: gina37, la data 2009-11-01 07:27:03Nu vreau sa te ingrijorez, dar n-o sa-ti treaca niciodata. Totdeauna vei face comparatia, indiferent cati catei vei avea. Comparatiile vor fi si in favoarea catelul avut si in defavoarea lui. Eu am avut un pechinez minunat, Micky, pe care l-am crescut de cand era cat un "gandac de bucatarie", dar care amurit acum 7 ani. De atunci am mai avut caini, doar un alt pechinez, Gogu, care era opusul lui Micky, l-am indragit la fel de mult, dar care a sfarsit tot sub rotile unei masini!
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa mai astepti pana iti iei alt catel. Sau poate incerci o pisica? Acum am un motan siamez, NEBUN! Ca toata familia de altfel Ne-a umplut casa si nici nu este pericolul de afi calcat de masini; doar sa cada de la balcon


iuhuu si eu am un motan siamez nebun cred ca asa e rasa asta (e si foarte "guraliv")
adina_black
Postat pe 1 Noiembrie 2009 15:38
Eu am crezut ca motanul meu este nebun, ca sa se incadraze in familie Si-al meu "se cearta" cu noi
gina37
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:08
De la: adina_black, la data 2009-11-01 15:38:37
De la: gina37, la data 2009-11-01 07:27:03Nu vreau sa te ingrijorez, dar n-o sa-ti treaca niciodata. Totdeauna vei face comparatia, indiferent cati catei vei avea. Comparatiile vor fi si in favoarea catelul avut si in defavoarea lui. Eu am avut un pechinez minunat, Micky, pe care l-am crescut de cand era cat un "gandac de bucatarie", dar care amurit acum 7 ani. De atunci am mai avut caini, doar un alt pechinez, Gogu, care era opusul lui Micky, l-am indragit la fel de mult, dar care a sfarsit tot sub rotile unei masini!
Si eu sunt de parere ca ar trebui sa mai astepti pana iti iei alt catel. Sau poate incerci o pisica? Acum am un motan siamez, NEBUN! Ca toata familia de altfel Ne-a umplut casa si nici nu este pericolul de afi calcat de masini; doar sa cada de la balcon


iuhuu si eu am un motan siamez nebun cred ca asa e rasa asta (e si foarte "guraliv")


asa sunt siamezele....si deosebit de inteligente!
greierash_is_back
Postat pe 2 Noiembrie 2009 09:16
siameza mea, e cu capul pisica asta pot sa o jupoi de vie si tot vine la mine , pe frate-miu in schimb nu-l suporta... il accepta dar nu-l suporta. mai am o "maidaneza" neagra tuci si guralivaaaa doamne e in stare sa-ti smulga telefonul din mana sa "vorbeasca" ea la telefon ti se suie in cap si geloasa foc pe oricine se baga in seama cu cealalta pisica.
per ansamblu...fara ele viata mea ar fii goala.
dandanaua_reloaded
Postat pe 6 Noiembrie 2009 18:52
si cand ma gandesc ca vroiam sa il dau cand era mic.... se imbolnavise de la whiskas si nu isi mai revenea (nici nu stiam initial care era problema)
ar fi fost o mare pierdere sa il dau

pt initiatoare... asa se zice in general: sa astepti cateva luni pana sa iti iei alt animalut
fa asta cand crezi ca e cel mai bine pt tine

adina_black
Postat pe 7 Noiembrie 2009 17:00
am si eu un catelus si dk mi s-ar intampla asa ceva cu siguranta mi-as lua alt catel las iubii si pe el la fel de mult nu mi-ar mai fii asa de greu sa trec peste moartea celuilalt.
aleexa29_yahoo_com
Postat pe 7 Noiembrie 2009 17:12
De la: alexxa4ever2000, la data 2009-10-31 16:21:39Probabil ca vor fi cativa dintre voi care vor rade de necazul meu,dar poate vor fi si altii care imi vor da cateva sfaturi....
Am avut o catelusa timp de aproape 6 ani...si sapt trecuta un nenorocit a lovit-o cu masina...partea proasta e ca nici macar nu am fost alaturi de ea atunci cand s-a intamplat pt ca ea era la tara cu ai mei iar eu acasa...Am trecut prin multe impreuna....am salvat-o nici nu mai stiu de cate ori de la moarte,intotdeauna a fost mai sensibila si sunt furioasa k mi-a fost luata in felul acesta.
Ea pur si simplu a fost bucuria mea din fiecare zi...nu avea nicio importanta cat de suparata eram sau cat de mult ma faceau unii sau altii sa sufar pt k ea era acolo si ma ajuta sa trec peste orice doar privind-o in ochisori...Mi-e ft greu sa trec peste moartea ei....Crede-ti ca un alt catel mi-ar usura suferinta?

nu am animale...insa cred ca te-ai atasat de acest caine mult...poate un altul te va face sa uiti
cristiana_cris
Postat pe 10 Noiembrie 2009 11:09
nu rade nimeni de cele intamplate. dimpotriva... shi io am o catelusha de aproape 9 luni. io de felul meu am fost o fffff mare iubitoare de pisici, drept dovada k am un pisoi care in decembrie face 9 ani de cand il am, dar a ramas la ai mei - io m am maritat de curand. sotul meu mi a daruit de paste o catelusha minunata care imi incapea lejer in palma shi pe care o luam peste tot: la birou, la coafor, la shooping... in vizite.. oriunde ma duceam, o luam shi pe ea cu mine. e sufletelul meu, intrucat sotul mi a daruit - pentru a ma ajuta sa trec peste pierderea unei sarcini - catelusha venind pe lume exact in saptamana in care io pierdusem sarcina. e o legatura speciala intre noi shi deshi nu o am de foarte mult timp, nu mi pot imagina viatza fara ea. toata ziua alerga de nebuna prin casa jucandu se cu paputoi mai mari decat ea, adora ca shi mine pisicile - pt k de mica i am mai adus o surioara pisicuta - pe care niste copii la tara, ude o lasasem la socrii, mi-au inecat o. in prezent mananca numai daca una din pisicutele blocului vine la noi in vizita pentru a servi micul dejun sau cina....

ca shi pisoiul ramas la parintii mei - catelusha este copilashul meu de suflet! un membru al tinerei familii pe care o formez de cateva luni! e fetita noastra shi mereu ne gandim la ea cand mergem la cumparaturi - are la jucarii cu duiumu! si intr un fel te inteleg ca iti este greu shi totushi nu cred k golul provocat de moartea catelusei tale poate fi umplut de un alt patruped. pisicul meu de acasa imi e k un fratior, iar catelusha mea imi este k o fiica... p aman2 ii iubesc enorm, dar diferit. shi e o bucurie cand ma duc la ai mei shi este shi motanul p acolo gata sa ma salute cu o zgarietura.... nnu cred k momentan este o solutie sa iti iei alt catelush... tb sa accepti moartea catelushei... shi sa te impaci cu idee k nu mai este shi abia apoi cand durerea nu va mai fi atat de profunda.. poate este indicat sa adopti un altul. dar asculta, nu adopta unul doar pt a l inlocui p cel pierdut. nu este o rezolvare... ci dimpotriva. poti avea surprize de genul: dar catelul asta nu e asha... nu face k ea.... nu doarme k ea... nu vine la mn k ea.... mereu o sa existe o comparatie... shi din pacate va mereu in defavoarea noului catelush....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:24
Catzelusha a venit in viata mea exact cand aveam mai mare nevoie de un sufletzel care sa-mi aline singuratatea...din cauza asta am numit-o Alma...era sufletzelul meu.Cel mai tare ma doare ca nu am fost alaturi de ea in ultimele ei momente de viata pt k ea a fost la tara cu ai mei...si de atunci nici nu am fost in stare sa merg acolo....si ca sa nu ma cuprinda disperarea ma gandesc ca ea e la tara si e bine si am sa merg sa o vad.Jur ca as fi fost in stare sa o stiu departe de mine decat asa. Sunt constienta ca un alt catzelush ar fi mereu comparat cu ea...sau poate doar la inceput pana m-as obisnui...Mi-e greu sa ma intorc acasa pt k stiu ca ea trebuia sa ma intampine..sa se bucure ca ma vede...acum pur si simplu casa e ft pustie...
Regret ca nu am putut-o proteja suficient desi am incercat din greu...Oricum intotdeauna va fi vie in inima mea...pt mine va trai mereu.
alexxa4ever2000
Postat pe 10 Noiembrie 2009 23:25
ma intereseaza pisicile persane
cine vrea sa dea spre adoptie?
lasa-ti aici un
mesaj
ingerasul_noptii
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:28
decat singura, mai bine incerci sa iti alini durerea cu un alt catel. Nu inseamna ca o vei uita ai ca nu iti va fi dor de ea, dar un animal in casa are doar efecte pozitive. Asa ca, decat sa stai sa analizezi, just go for it. Ia un catel oricum ar fi si incearca sa te bucuri de bucuria lui cand te priveste, incearca sa intri in jocurile lui. Cu siguranta iti va fi mai bine.

Mult succes! )
oryxbeissa
Postat pe 18 Noiembrie 2009 14:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa-l pun la incercare? 39 De la: razz 13 Martie 2011 16:14
relatia mea 10 De la: kudika275734 29 Iulie 2010 14:27
Ajutor...? 19 De la: asdfgh 21 Februarie 2012 17:53
Ce sa fac? 24 De la: ioana_cristina 12 Februarie 2009 13:42
O mica problema... 32 De la: kudika029282 27 Decembrie 2010 16:41