Setari Cookie-uri

Pacat de moarte si multa durere....

ce rost mai are sa intre biata fata si sa se spovedeasca in fata unor persoane care abia asteapta sa critice, sa acuze, sa generalizeze...
AlmostFamous
Postat pe 18 Noiembrie 2009 19:44
De la: AlmostFamous, la data 2009-11-18 19:44:09ce rost mai are sa intre biata fata si sa se spovedeasca in fata unor persoane care abia asteapta sa critice, sa acuze, sa generalizeze...





... spovedania se face doar in fata preotului ... nici nu ai cum sa nu generalizezi ... SITUATIII CA CEA PREZENTATA SINT MULT PREA OBISNUITE IN ROMANIA ... deja nu mai este vorba de critica, nici de acuze, nici de generalizare ... a ignora, incercind sa pari ''elegant'', niste adevaruri care vor produce drame peste citiva zeci de ani, e cel putin penibil ... e adevar ca in particular fiecare crede ca el sau prietenul/a lui merita intelegere si compasiune ... dar nu mai vorbim de greseli ci de un PRIMITIVISM GENERALIZAT, O DEGENERARE, O LIPSA DE RATIUNE, RABDARE, CURAJ, ETICA SAU MORALA INCREDIBILE ... a merge continuu cu batista pe tambal in stilul invatat de comunisti e sinucidere curata, atit morala cit si fizica a multora tineri care au fost instruiti cit de cit prin scoli dar nu au nici cea mai mica ideea despre ce inseamna viata ... parintii nu au stiut sa le predea (daca aveau si ei la rindul lor de la cine invata) niste minime reguli de viata corecta si morala ... comunismul a reusit ''performanta'' de a spala creierul multor romani ... de a duce in derizoriu valorile, traditiile, etica, cei 7 ani de acasa ... tututor li se repeta constant peste tot ... e urit sa furi, sa minti, sa inseli ... dar daca totusi faci asa ceva sau ti se intimpla asa ceva ? ... era totusi o ''solutie'' de urgenta ... il va bate d-zeu ... ... asa s-au creat ''smecherii'' cu relatii direct la d-zeu(si care erau abilitati sa fure, minta, insele,...) si ''prostimea'' care trebuia sa taca spasita asteptind ''bataia'' ... asa s-au format ''deprinderi'' de care e greu chiar si pentru cei tineri sa se fereasca ... asa a ajuns ca orice comentariu, critica, obiectiune la fapte grave, reale sa para o ''groteasca asuprire'' ... un avort e ca un accident de masina pe trecerea de pietoni ... mortul e de vina ... CE CAUTA ACOLO ? ... si daca tot a murit de ce sa mai ''sufere'' si altul ... in fond, ca ultim argument, i se poate intimpla oricui !!! ... vi se pare cunoscuta situatia ? ... asa prostimea se prosterneaza intr-un ''crestinism''(sau o asa numita ''intelegere'' umana) halucinant si aberant ...
marco918
Postat pe 19 Noiembrie 2009 00:17
Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...
Sad_soul
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:50
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


ma bucur mult ca ai revenit sa ne mai spui cate ceva, chiar daca nu am inteles totusi si nici nu aveam cum sa intelegem, ce decizie ai luat. Mie personal mi-ar fi placut mult sa stiu care a fost decizia ta, insa daca tu esti convinsa, asa cum ai spus, ca ai luat decizia corecta este ok. eu sper doar ca aceasta decizie sa fi fost una intr-adevar una corecta..... Sa ai grija de tine!!
Lacra___
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:07
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...






... mai bine nu intrai ... imi pare rau rau de tine ... sincer ... spui citeva lucruri interesante pe care nu cred ca le-ai gindit prea bine ... "" Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este """ ... asa este ... dar tu vrei acum un cec in alb ... NU SE POATE ... mai gindeste-te cum influentezi TU aceasta lume si daca o influentezi intr-un mod moral, corect, etic ...

... spuneam ca imi pare rau de tine ... ca si de toate fetele/femeile care fac astfel de lucruri ... stii de ce ? ... pentru ca vi se arunca o responsabilitate care nu este doar a voastra ... tu ai facut ceva pentru ''binele iubitului, si a familiilor voastre'' ... tu te-ai auto-schilodit si ai renuntat la propriul copil PENTRU ALTII ... tu suferi PENTRU ALTII ... COPILUL TAU A SUFERIT PENTRU ALTII ... A FOST CONDAMNAT ... mie mila de EGOISMUL si CINISMUL celor care va inconjoara ... acel copil era PROPRIUL COPIL (pt. iubitul tau) si PROPRIUL NEPOT, PRIMUL NEPOT pentru ''familiile'' voastre ... tu nu ai decis nimic ... EI AU DECIS PENTRU TINE si pt. COPILUL TAU ... sa nu mai existe ... in fata unei asemenea desfasurari de PESIMISM si CINISM (a prietenului si a ''familiilor'' voastre) e greu ca o fata de 21 de ani sa faca fata ... imi doresc sa cred ca ''iubitul'' tau si familiile ''voastre'' vor intelege vreodata ce ai facut ... marketingul actual prezinta avortul ca pe o simpla scobeala in nas iar cei afectati indirect (''iubiti'', ''familii'', ''prieteni'', ...) sint foarte interesati sa prezinte avortul si exterminarea copiilor ca pe o simplitate dezarmanta ... intr-un fel asa si este ... te duci ... te asezi pe scaun ... ti se pune un cearceaf pe picioare ... esti adormita ... e voila ... AI SCAPAT DE PROPRIUL COPIL ... de acel nedorit copil/sarcina, de acea greseala, de acel accident, de ... si cite denumiri ''civilizate'' s-au mai inventat ...

... intimplator aseara pe TV1 era transmis un spectacol cu DAN PURIC ... l-am vazut prima oara ... explica transformarea poporului roman (a romanilor) din CINEVA in CEVA ... are mare dreptate ... romanii (chiar de cind sint conceputi) au devenit CEVA ... nu mai sint CINEVA ... iti suna cunoscut ... copilul tau tot CEVA a ajuns sa fie considerat asa cum nici tu nu mai esti considerata CINEVA ... JALNIC ... de aceea iti dau dreptate cind spui (poate fara sa realizezi ce spui) - '''' lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este '''' ...

... degeaba ceri ca eu sa fiu ''intelegator'' ... ar fi schimbat situatia intr-un fel ? ... te-ar fi ajutat sa iti salvezi copilul ? ... sa se implice mai mult ''iubitul'' tau sau ''familiile'' voastre ? ... crezi ca daca cei 5 persoane pe care le enumeri ar fi dorit sa se implice in cresterea PROPRIULUI LOR COPIL(respectiv nepot) nu s-ar fi putut ? ... sa fim seriosi ... NU AU VRUT ... ei se culca linistiti, probabil au si uitat, si tu iti cauti o explicatie pentru acum dar si pentru mai tirziu ... PACAT ... MARE PACAT ...

... sper doar ca o sa intelegi cu adevarat ce s-a intimplat si sa nu devii o CINICA asa cum cei din jurul tau sint acum ... primele lectii de CINISM si EGOISM le-ai luat ... dar compromisul cu tine, cu valorile tale, cu morala ta, l-ai facut singura ... NU MAI ITI COMPROMITE VALORILE NICIODATA DACA VREI CA LUMEA IN CARE TRAIESTI SA FIE ALTFEL ...

... mai retine un lucru ... fereste-te de ciini care nu latra ... vorbele frumoase nu fac doi bani ... faptele facute sau pe care esti indemnata sa le faci conteaza ... DOAR ATIT ...
marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:55
De la: Lacra___, la data 2009-11-20 14:07:54
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


ma bucur mult ca ai revenit sa ne mai spui cate ceva, chiar daca nu am inteles totusi si nici nu aveam cum sa intelegem, ce decizie ai luat. Mie personal mi-ar fi placut mult sa stiu care a fost decizia ta, insa daca tu esti convinsa, asa cum ai spus, ca ai luat decizia corecta este ok. eu sper doar ca aceasta decizie sa fi fost una intr-adevar una corecta..... Sa ai grija de tine!!




... NU ESTE OK !!! ... NU A FOST DECIZIA EI ... cei care trebuiau sa se implice AU TRADAT-O (asa cum sint tradate majoritatea femeilor) ... nimeni nu este doar un obiect sexual ... nimeni nu trebuie sa isi omoare proprii copii pentru niste neica nimeni ... copii (asa cum am fost toti) merita eforturi, merita rabdare ... NU ESTE OK DELOC ...
marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:01
De la: marco918, la data 2009-11-12 08:40:41
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....





... fetelor ... ma apuca lacrimatul ... zau ... dar ... majoritatea celor care acum isi doresc acum copii SAU STERILIZAT SINGURE ... din tinerete ... facind, printre altele, ceea ce face si fatuca asta ''matura'' si ''responsabila'' acum ... sa nu cumva sa deranjeze neuronul plictisit al masculilor care le calareau ... masculi ''bine-educati'' de familii ''respectabile'' ... de mame cu ''experienta'' ... ... dupa care au dat de un magar de duca si s-au asezat confortabil in spinarea lui, plingind - vai draga, o raceala la ovare din tineretze ...

... fetelor ... VIATA SE RAZBUNA ... si niciodata nu da totul din prima ... cu rabdare si efort ajungi oriunde vrei ... iar cind ai si copii pe linga tine abia atunci intelegi ce norocos ai fost ... dorintele si eforturile de a ajunge undeva conteaza nicidecum copii si numarul lor ... nimeni nu stie ce se intimpla miine de aceea TREBUIE sa faci ceea ce este uman, normal si etic ... AZI ... nu va mai chinuiti sa faceti case, ca multi ex-comunistii de astazi, in care vor intra doar hotii ...


mai mult ca sigur andreea se referea la cele care nu s-au "sterilizat" singure!
dar este mai usor sa arunci vorbe in vant!
one_size
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:24
De la: one_size, la data 2009-11-20 15:24:53
De la: marco918, la data 2009-11-12 08:40:41
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....





... fetelor ... ma apuca lacrimatul ... zau ... dar ... majoritatea celor care acum isi doresc acum copii SAU STERILIZAT SINGURE ... din tinerete ... facind, printre altele, ceea ce face si fatuca asta ''matura'' si ''responsabila'' acum ... sa nu cumva sa deranjeze neuronul plictisit al masculilor care le calareau ... masculi ''bine-educati'' de familii ''respectabile'' ... de mame cu ''experienta'' ... ... dupa care au dat de un magar de duca si s-au asezat confortabil in spinarea lui, plingind - vai draga, o raceala la ovare din tineretze ...

... fetelor ... VIATA SE RAZBUNA ... si niciodata nu da totul din prima ... cu rabdare si efort ajungi oriunde vrei ... iar cind ai si copii pe linga tine abia atunci intelegi ce norocos ai fost ... dorintele si eforturile de a ajunge undeva conteaza nicidecum copii si numarul lor ... nimeni nu stie ce se intimpla miine de aceea TREBUIE sa faci ceea ce este uman, normal si etic ... AZI ... nu va mai chinuiti sa faceti case, ca multi ex-comunistii de astazi, in care vor intra doar hotii ...


mai mult ca sigur andreea se referea la cele care nu s-au "sterilizat" singure!
dar este mai usor sa arunci vorbe in vant!






... bebe ... coboara cu picioarele pe pamint ... ok ? ... ai intrebat femeile care astazi sufera ca nu pot avea copii cite ceva despre trecutul lor ? ... nimic nu este intimplator ... procentul femeilor care se nasc sterile este de doar 5% din totalul celor care clameaza acest lucru ... majoritatea si-au produs inconstient sterilitatea ... bineinteles ca e lacrimogen sa le auzi peste ani dar asta pe mine ma lasa rece ... prezentul fiecaruia, e si o suma a lucrurilor pe care le-au facut in trecut ... iar daca unii inteleg prin asta doar goana dupa bani e treaba lor ... dar nu o sa lacrimez degeaba mai tirziu ... a fost numai decizia lor ... asa ca ... SCUTESTE-MA ...
marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:32
De la: marco918, la data 2009-11-20 15:32:49
De la: one_size, la data 2009-11-20 15:24:53
De la: marco918, la data 2009-11-12 08:40:41
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....





... fetelor ... ma apuca lacrimatul ... zau ... dar ... majoritatea celor care acum isi doresc acum copii SAU STERILIZAT SINGURE ... din tinerete ... facind, printre altele, ceea ce face si fatuca asta ''matura'' si ''responsabila'' acum ... sa nu cumva sa deranjeze neuronul plictisit al masculilor care le calareau ... masculi ''bine-educati'' de familii ''respectabile'' ... de mame cu ''experienta'' ... ... dupa care au dat de un magar de duca si s-au asezat confortabil in spinarea lui, plingind - vai draga, o raceala la ovare din tineretze ...

... fetelor ... VIATA SE RAZBUNA ... si niciodata nu da totul din prima ... cu rabdare si efort ajungi oriunde vrei ... iar cind ai si copii pe linga tine abia atunci intelegi ce norocos ai fost ... dorintele si eforturile de a ajunge undeva conteaza nicidecum copii si numarul lor ... nimeni nu stie ce se intimpla miine de aceea TREBUIE sa faci ceea ce este uman, normal si etic ... AZI ... nu va mai chinuiti sa faceti case, ca multi ex-comunistii de astazi, in care vor intra doar hotii ...


mai mult ca sigur andreea se referea la cele care nu s-au "sterilizat" singure!
dar este mai usor sa arunci vorbe in vant!






... bebe ... coboara cu picioarele pe pamint ... ok ? ... ai intrebat femeile care astazi sufera ca nu pot avea copii cite ceva despre trecutul lor ? ... nimic nu este intimplator ... procentul femeilor care se nasc sterile este de doar 5% din totalul celor care clameaza acest lucru ... majoritatea si-au produs inconstient sterilitatea ... bineinteles ca e lacrimogen sa le auzi peste ani dar asta pe mine ma lasa rece ... prezentul fiecaruia, e si o suma a lucrurilor pe care le-au facut in trecut ... iar daca unii inteleg prin asta doar goana dupa bani e treaba lor ... dar nu o sa lacrimez degeaba mai tirziu ... a fost numai decizia lor ... asa ca ... SCUTESTE-MA ...


draguto sunt de mult timp cu picioarele pe pamant!
da m-am intrebat pe mine draga mea de ce nu pot avea copii! si crede-ma nu m-am sterilizat cum spui tu!si de asemenea nu am gasit in trecutul meu nimic strigator la cer..sau pacat de moarte!
ba mai mult intotdeauna am fost precauta si nu am facut avorturi!
si crede-ma ca cel mai trist este sa vezi pe una langa tine ca avorteaza un copil..iar tu care iti doresti unul din toata inima nu ai aceasta sansa!
de asta zic ca vb aiurea si inca insisti!
one_size
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:44
De la: one_size, la data 2009-11-20 15:44:49
De la: marco918, la data 2009-11-20 15:32:49
De la: one_size, la data 2009-11-20 15:24:53
De la: marco918, la data 2009-11-12 08:40:41
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....





... fetelor ... ma apuca lacrimatul ... zau ... dar ... majoritatea celor care acum isi doresc acum copii SAU STERILIZAT SINGURE ... din tinerete ... facind, printre altele, ceea ce face si fatuca asta ''matura'' si ''responsabila'' acum ... sa nu cumva sa deranjeze neuronul plictisit al masculilor care le calareau ... masculi ''bine-educati'' de familii ''respectabile'' ... de mame cu ''experienta'' ... ... dupa care au dat de un magar de duca si s-au asezat confortabil in spinarea lui, plingind - vai draga, o raceala la ovare din tineretze ...

... fetelor ... VIATA SE RAZBUNA ... si niciodata nu da totul din prima ... cu rabdare si efort ajungi oriunde vrei ... iar cind ai si copii pe linga tine abia atunci intelegi ce norocos ai fost ... dorintele si eforturile de a ajunge undeva conteaza nicidecum copii si numarul lor ... nimeni nu stie ce se intimpla miine de aceea TREBUIE sa faci ceea ce este uman, normal si etic ... AZI ... nu va mai chinuiti sa faceti case, ca multi ex-comunistii de astazi, in care vor intra doar hotii ...


mai mult ca sigur andreea se referea la cele care nu s-au "sterilizat" singure!
dar este mai usor sa arunci vorbe in vant!






... bebe ... coboara cu picioarele pe pamint ... ok ? ... ai intrebat femeile care astazi sufera ca nu pot avea copii cite ceva despre trecutul lor ? ... nimic nu este intimplator ... procentul femeilor care se nasc sterile este de doar 5% din totalul celor care clameaza acest lucru ... majoritatea si-au produs inconstient sterilitatea ... bineinteles ca e lacrimogen sa le auzi peste ani dar asta pe mine ma lasa rece ... prezentul fiecaruia, e si o suma a lucrurilor pe care le-au facut in trecut ... iar daca unii inteleg prin asta doar goana dupa bani e treaba lor ... dar nu o sa lacrimez degeaba mai tirziu ... a fost numai decizia lor ... asa ca ... SCUTESTE-MA ...


draguto sunt de mult timp cu picioarele pe pamant!
da m-am intrebat pe mine draga mea de ce nu pot avea copii! si crede-ma nu m-am sterilizat cum spui tu!si de asemenea nu am gasit in trecutul meu nimic strigator la cer..sau pacat de moarte!
ba mai mult intotdeauna am fost precauta si nu am facut avorturi!
si crede-ma ca cel mai trist este sa vezi pe una langa tine ca avorteaza un copil..iar tu care iti doresti unul din toata inima nu ai aceasta sansa!
de asta zic ca vb aiurea si inca insisti!




... atunci ... SCUZE ... IMI PARE FOARTE RAU ... probabil ca tu intri in cele 5% ... dar nici macar ceva anticonceptionale luate pentru cosuri sau ca tratament pentru diverse alte ''probleme'' ? ... stiu pe cineva care a ajuns dependenta de anticonceptionale (diane parca) ... cum inceteaza sa le ia nu ii mai vine ciclul deloc ... si acum e obligata sa continue pentru ca nu are de ales ... nu are copii si nici nu poate face din cauza anticonceptionalelor ...
marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:51
De la: marco918, la data 2009-11-20 15:51:32
De la: one_size, la data 2009-11-20 15:44:49
De la: marco918, la data 2009-11-20 15:32:49
De la: one_size, la data 2009-11-20 15:24:53
De la: marco918, la data 2009-11-12 08:40:41
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....





... fetelor ... ma apuca lacrimatul ... zau ... dar ... majoritatea celor care acum isi doresc acum copii SAU STERILIZAT SINGURE ... din tinerete ... facind, printre altele, ceea ce face si fatuca asta ''matura'' si ''responsabila'' acum ... sa nu cumva sa deranjeze neuronul plictisit al masculilor care le calareau ... masculi ''bine-educati'' de familii ''respectabile'' ... de mame cu ''experienta'' ... ... dupa care au dat de un magar de duca si s-au asezat confortabil in spinarea lui, plingind - vai draga, o raceala la ovare din tineretze ...

... fetelor ... VIATA SE RAZBUNA ... si niciodata nu da totul din prima ... cu rabdare si efort ajungi oriunde vrei ... iar cind ai si copii pe linga tine abia atunci intelegi ce norocos ai fost ... dorintele si eforturile de a ajunge undeva conteaza nicidecum copii si numarul lor ... nimeni nu stie ce se intimpla miine de aceea TREBUIE sa faci ceea ce este uman, normal si etic ... AZI ... nu va mai chinuiti sa faceti case, ca multi ex-comunistii de astazi, in care vor intra doar hotii ...


mai mult ca sigur andreea se referea la cele care nu s-au "sterilizat" singure!
dar este mai usor sa arunci vorbe in vant!






... bebe ... coboara cu picioarele pe pamint ... ok ? ... ai intrebat femeile care astazi sufera ca nu pot avea copii cite ceva despre trecutul lor ? ... nimic nu este intimplator ... procentul femeilor care se nasc sterile este de doar 5% din totalul celor care clameaza acest lucru ... majoritatea si-au produs inconstient sterilitatea ... bineinteles ca e lacrimogen sa le auzi peste ani dar asta pe mine ma lasa rece ... prezentul fiecaruia, e si o suma a lucrurilor pe care le-au facut in trecut ... iar daca unii inteleg prin asta doar goana dupa bani e treaba lor ... dar nu o sa lacrimez degeaba mai tirziu ... a fost numai decizia lor ... asa ca ... SCUTESTE-MA ...


draguto sunt de mult timp cu picioarele pe pamant!
da m-am intrebat pe mine draga mea de ce nu pot avea copii! si crede-ma nu m-am sterilizat cum spui tu!si de asemenea nu am gasit in trecutul meu nimic strigator la cer..sau pacat de moarte!
ba mai mult intotdeauna am fost precauta si nu am facut avorturi!
si crede-ma ca cel mai trist este sa vezi pe una langa tine ca avorteaza un copil..iar tu care iti doresti unul din toata inima nu ai aceasta sansa!
de asta zic ca vb aiurea si inca insisti!




... atunci ... SCUZE ... IMI PARE FOARTE RAU ... probabil ca tu intri in cele 5% ... dar nici macar ceva anticonceptionale luate pentru cosuri sau ca tratament pentru diverse alte ''probleme'' ? ... stiu pe cineva care a ajuns dependenta de anticonceptionale (diane parca) ... cum inceteaza sa le ia nu ii mai vine ciclul deloc ... si acum e obligata sa continue pentru ca nu are de ales ... nu are copii si nici nu poate face din cauza anticonceptionalelor ...


am luat vreo 6-7luni anticonceptionale pt niste chisturi ovariene dar perioada scurta!iar ciclu este foarte regulat!ma rog inca imi mai pun sperante ca o sa fie bine!din nefericire la 2 luni am pierdut sarcina! si crede-ma ca nu-i usor deloc!
one_size
Postat pe 20 Noiembrie 2009 15:59
... stai linistita ... nu esti sterila ... ai o problema pe care trebuie sa o gasesti ... O SA FIE BINE ... GARANTAT ...

... stii ce este cel mai haios ... citeodata ... o sarcina, orice sarcina, regleaza cel mai bine organismul femeilor ... inclusiv absoarbe chisturile ... si totusi majoritatea femeile de azi accepta reversul medaliei ... accentuarea dereglarii ... pentru ca sintem totusi pe intuneric cind se vorbeste (chiar la nivel academic) despre mecanismele corpului uman de auto-reglare, de multe ori tratamentul pentru o problema dezechilibreaza in alta parte ... iar doctorii sint si ei obligati sa respecte niste ''legi'' care de multe ori sint empirice ... e greu sa compari medicina cu matematica de exemplu ...
marco918
Postat pe 20 Noiembrie 2009 16:07
Hai sa incurajam fetele care raman bortoase inainte de BAC la 18 ani, din cauza ruperii prezervativului, sa pastreze copiii, ca vezi doamne "asa e moral". dar nu se intreaba nimeni ce soarta ar avea din momentul ala atat copilul cat si mama (care ar renunta la studii, la un job ca sa stea cu bebe) . Si asta pt ca parintii fetei pot fi ori saraci, ori bolnavi si incapabili de a intretine un nepot, ori despartiti si dusi prin lume etc. Pot fi N situatii, viata e complexa, nu e doar IN ALB SI NEGRU asa cum o vad unii: "e rau sa faci aia, e bine sa faci asta, ca asa zice in Biblie." Plus de asta, ce mama poate fi o copila de 20 de ani, la asta nu v-ati gandit oare, daca ea ar fi responsabila sau matura suficient sa hraneasca la timp copilul, sa nu-l expuna frigului sau microbilor etc.
Am avut ocazia de a face cunostinta cu un cuplu de 21 de ani (ea) respectiv 22 (el), la MALL Vitan, cu un copil de numai 3 saptamani in carucior. E ok asa ceva? Orice doctor spune ca nu e bine sa expui un bebe atat de mic la o multime de oameni ce se perinda non stop printr-un mall. Si asta se intampla doar din lipsa de experienta si din naivitatea specifica varstei (sa nu zic prostie). Deci mai ganditi-va.
woman33
Postat pe 20 Noiembrie 2009 22:41
De la: woman33, la data 2009-11-20 22:41:20Hai sa incurajam fetele care raman bortoase inainte de BAC la 18 ani, din cauza ruperii prezervativului, sa pastreze copiii, ca vezi doamne "asa e moral". dar nu se intreaba nimeni ce soarta ar avea din momentul ala atat copilul cat si mama (care ar renunta la studii, la un job ca sa stea cu bebe) . Si asta pt ca parintii fetei pot fi ori saraci, ori bolnavi si incapabili de a intretine un nepot, ori despartiti si dusi prin lume etc. Pot fi N situatii, viata e complexa, nu e doar IN ALB SI NEGRU asa cum o vad unii: "e rau sa faci aia, e bine sa faci asta, ca asa zice in Biblie." Plus de asta, ce mama poate fi o copila de 20 de ani, la asta nu v-ati gandit oare, daca ea ar fi responsabila sau matura suficient sa hraneasca la timp copilul, sa nu-l expuna frigului sau microbilor etc.
Am avut ocazia de a face cunostinta cu un cuplu de 21 de ani (ea) respectiv 22 (el), la MALL Vitan, cu un copil de numai 3 saptamani in carucior. E ok asa ceva? Orice doctor spune ca nu e bine sa expui un bebe atat de mic la o multime de oameni ce se perinda non stop printr-un mall. Si asta se intampla doar din lipsa de experienta si din naivitatea specifica varstei (sa nu zic prostie). Deci mai ganditi-va.




... aloooo ... ce spui acolo ??? ... cine incurajeaza ? ... daca o FEMEIE la 18 ani ramine gravida TREBUEI AJUTATA nu abuzata si folosita ... chiar daca are 18 ani majoritatea FEMEILOR au investit sentimente, sperante in relatia lor ... au fost incurajate sa faca asta ... NU E VINA LOR intotdeauna ... de ce toti trebuie sa le sara apoi in spate iar pe mucosul il ascund ? ... DE CE ? ... de ce parintii accepta astfel de situatii ? ... de ce nu le-au invatat ce e bine inca de mici, si pe fete si pe baieti ? ...

... poti sa imi spui cine INSTIGA LA CURVASARIE ? ... eu, si altii ca mine, care indeamna la RESPECT FATA DE VIATA UNOR COPII sau cei care indeamna tinerii la curvasarie, care ii manipuleaza ... ce inseamna vaccinul anti-hpv ? ... ce inseamna ''educatia sexuala'' in scoli ? ... ce inseamna impartitul prezervativelor in scoli ? ... inseamna ACCEPTUL LEGAL si OFICIAL, inclusiv din partea voastra a celor ''indignati'' in mod prostesc acum, dat tinerilor de a CURVARI ... dar asta nu se spune ... lor li se spune ca trebuie sa - se cunoasca mai bine, sau sa isi traiasca viata ... nimeni nu da doi bani (nici chiar acele femei care au facut o gramada de avorturi) ca un avort inseamna o TRAUMA asupra unui copil ... o trauma mult mai mare decit ''greutatile'' de a isi creste copilul ajutat de sot (sau viitorul sot) dar si de ambele familiii ... asta daca ar fi oameni MORALI si ETICI ... nimic nu e imposibil ...

... e mai usor sa ABEREZI, inventind tragedii ... inventind situatii imposibile, ''cariere''terminate (cind nici nu au inceput), inventind violuri si saracii lucii ...

... ce mama poate fi la 20 de ani ? ... scuze ... daca FEMEILE DE 20 DE ANI NU ERAU MAME EXCELENTE atunci poate tu nu ai fi fost acum sa aberezi pe aici ... 20 de ani este virsta IDEALA pentru a avea copii ... ai cele mai mari sanse de reusita in viata ... e un fapt VERIFICAT ... ''cariera'' a doar la inceput, fizicul si psihicul e in forma buna, exista parinti inca sanatosi mintal si fizic ca re sa ajute ... daca maimutoiul nu e responsabil poti renunta la el si ii poti lua usor 25% (cel putin) din salariu ... iti poti reface viata usor ... uitati de BABETELE, zise pseudo-vedete, de pe la noi, rascracite si tunate care ne dau ''sfaturi'' de viata ... ele habar nu au ce inseamna asta ... deja avem o generatie de astfel de ''vedete'' care tin capul afiselor la viata ''mondena'', la ''lectii'' despre succesul in viata ... ce succes, ce vedete ... JALNIC ...

... ce sa spun ati vazut d-voastra un copil in carucior in Mall ... ... SI ? ... ce doctor v-a spus, ''doamna'', asa ceva ? ... in mall-uri credeti ca nu exista ventilatie sau miroase doar a picioare imputite si transpiratie ? ... cred ca iar ABERATI ... noi traim in continuu printre virusi, bacterii, ciuperci ... daca exista intr-un mall un virus sau o bacterie periculoasa credeti ca nu o veti duce acasa ? ... sau credeti ca spalatul pe miine va ''sterilizeaza'' ? ... ce spuneti suna nitel a PARANOIA ... cereti sa se inchida mall-urile ... sau sa fie interzise celor cu copii ...
marco918
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:15
inca ceva ''doamna'' ... daca romanii de astazi ar respecta macar 6 din cele 10 porunci de mare bun simt si moralitate din biblie NU S-AR FI AJUNS SA SPUNETI CA VIATA E COMPLEXA ... complexa a devenit datorita lipsei de valori, de morala, de etica ... datorita compromisurilor pe care le fac multi datorita lipsei din cunostitele lor a unor reguli clare de viata ... nu biblia e de vina, e un pacat ceea ce spuneti ... ci cei care cred ca sint mai smecheri decit regulile verificate de mii de ani ... iar poruncile din biblie sint cele mai simple si mai corecte reguli de viata ... mai simplu de atit NU SE POATE ... cred ca sinteti o atee jalnica care nu uita sa beneficieze insa de zile libere care se dau de craciun si de paste ... ateismul si negarea trecutului a creat psihoza in romania de a da continuu cu capul in pereti incercind fiecare sa ''isi traiasca viata'' ... caragiale inca traieste ...
marco918
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:24
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


deci ai avortat...pt. ca altfel cred ca ne spuneai deschis ca ai tinut copilul. e decizia ta.sper sa nu ajungi sa-ti para rau...
greierash_is_back
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:29
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-21 01:29:10
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


deci ai avortat...pt. ca altfel cred ca ne spuneai deschis ca ai tinut copilul. e decizia ta.sper sa nu ajungi sa-ti para rau...






... himmmm ... sa ii urezi unui om sa nu ii para rau dupa propriul copil ... mi se pare ... in fine ... surogat de umanism ... daca altceva nu e ...
marco918
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:50
De la: marco918, la data 2009-11-21 01:50:45
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-21 01:29:10
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


deci ai avortat...pt. ca altfel cred ca ne spuneai deschis ca ai tinut copilul. e decizia ta.sper sa nu ajungi sa-ti para rau...






... himmmm ... sa ii urezi unui om sa nu ii para rau dupa propriul copil ... mi se pare ... in fine ... surogat de umanism ... daca altceva nu e ... [/quote

mai marco_ca.ca......unde am scris ca ii urez? cumva exprimarea mea a fost "iti urez sa sper eu ca nu vei ajunge sa regreti"? tu ori te straduiesti sa comentezi fara sens ori esti c.r.e.t.i.n. pe oricare dintre variante ai alege-o....tot de rau e!
sa spunem prin absurd, ca "accept" sintagma "surogat de umanism", chiar si jignirea ascunsa printre randuri...iti fac o recomandare(nu iti urez si nici nu-ti sper): 1.numai folosi cuvinte pe care nu le intelegi
2. numai incerca sa alaturezi cuvinte doar de amorul artei, doar pt. a da impresia unui cult. subliniez impresia.
cam atat pt. astazi. abia astept sa vad maine la ce cuvant din dictionar te-ai mai oprit si "sper" sa raman impresionata!
greierash_is_back
Postat pe 21 Noiembrie 2009 03:01
De la: woman33, la data 2009-11-20 22:41:20Hai sa incurajam fetele care raman bortoase inainte de BAC la 18 ani, din cauza ruperii prezervativului, sa pastreze copiii, ca vezi doamne "asa e moral". dar nu se intreaba nimeni ce soarta ar avea din momentul ala atat copilul cat si mama (care ar renunta la studii, la un job ca sa stea cu bebe) . Si asta pt ca parintii fetei pot fi ori saraci, ori bolnavi si incapabili de a intretine un nepot, ori despartiti si dusi prin lume etc. Pot fi N situatii, viata e complexa, nu e doar IN ALB SI NEGRU asa cum o vad unii: "e rau sa faci aia, e bine sa faci asta, ca asa zice in Biblie." Plus de asta, ce mama poate fi o copila de 20 de ani, la asta nu v-ati gandit oare, daca ea ar fi responsabila sau matura suficient sa hraneasca la timp copilul, sa nu-l expuna frigului sau microbilor etc.
Am avut ocazia de a face cunostinta cu un cuplu de 21 de ani (ea) respectiv 22 (el), la MALL Vitan, cu un copil de numai 3 saptamani in carucior. E ok asa ceva? Orice doctor spune ca nu e bine sa expui un bebe atat de mic la o multime de oameni ce se perinda non stop printr-un mall. Si asta se intampla doar din lipsa de experienta si din naivitatea specifica varstei (sa nu zic prostie). Deci mai ganditi-va.


Nu stiu in ce grupuri te invarti, dar e aberant sa spui ca la 20 de ani nu poti fi o mama responsabila! sunt atatia copii crescuti foarte bine de mame tinere
Si nu stiu ce sa cred nici despre modul tau de gandire - cred ca toata lumea stie sa imbrace un copil pt iarna / vara etc. Apropo: tu cum iti feresti copilul de toti microbii?
Exemplul tau este o exceptie pt care nu se merita sa generalizezi. Sunt oameni iresponsabili si la 40 de ani, care poate nu vor invata nimic si nu vor avea nici o farama de responsabilitate.
Am 23 de ani si sunt convinsa ca m-as descurca de minune in a creste un copil (asta ti-o pot spune toti cunoscutii mei), dar faptul ca nu imi doresc unul acum, este alta poveste.
adina_black
Postat pe 21 Noiembrie 2009 04:04
Este postul CRACIUNULUI.Un copil este cel mai frumos dar pe care il poate primi o femeie.Asa ca ,schimba-ti modul de gandire !Intra intr-o biserica si rosteste o rugaciune!Roaga-l pe Bunul DUMNEZEU sa-ti lumineze calea si sa-ti trimita ganduri de bine in legatura cu copilasul tau.DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE SI MAICUTA SFANTA SA VA OCROTEASCA!
iubyiubi
Postat pe 21 Noiembrie 2009 08:48
Din pacate ma numar printre cele care la un moment dat au luat decizia de a da afara primul copil.Si de atunci a trecut 15 ani si nu mai mi s-a oferit sansa asta.Atunci aveam varsta ta,nu stiam prea multe,nimeni nu m-a ntrebat daca m-am gandit bine la ce vreau sa fac,la consecinte.Dar.......raul a fost facut,nimic nu am mai putut schimba.Acum m-am obisnuit cu gandul dar nu pot sa-ti spun cat am plans.Ani de zile am facut diverse tratamente,m-am chinuit prin diverse spitale,dar.....degeaba.Au fost ani de zile in care am tinut toate posturile,simteam nevoia sa fiu iertata pt ce facusem.Aveam nopti cand visam ca sant gravida..........multe nopti,cand vedeam o femeie gravida si ma duceam acasa si plangeam.Acum...........alta ar fi fost viata mea!GANDESTE-TE BINE,NU LUA O DECIZIE PE CARE AI S-O REGRETI PANA LA SFARSITUL VIETII!
ESTE POSTUL CRACIUNULUI,POATE CA TE VA AJUTA SA IEI DECIZIA DE A PASTRA COPILUL!
kudika033765
Postat pe 21 Noiembrie 2009 10:18
Daca nu ai avut inca un copil, asta sperie enorm... stiu cum e....; dar dupa ce-l ai.... il vei iubi asa de mult incat vei fi foarte fericita ca nu l-ai sortit disparitiei; esti foarte tanara ca sa vezi solutii bune, dar parintii sunt oameni trecuti prin viata si te vor intelege; sigur toata chestia asta te va maturiza, insa altfel vei trai cu remuscari si te vei intreba mereu: oare cum ar fi iesit?, oare cum ar fi avut zambetul, privirea?, etc...; nu conteaza ca prietenul nu te-ar mai vrea...; copilul nu va creste la casa de copii, il va iubi foarte mult ai tai, va fi lumina ochilor lor; o femeie cu un copil este MAMA in primul rand, si nu trebuie sa mearga cu capul in jos pe strada; trebuie sa vorbesti foarte matur cu cei mai care te iubesc cel mai mult, adica parintii, nu cred ca te vor sfatui sa scapi de el; iti vor spune sa inveti mai departe si vor avea ei grija de mogaldeata mica cu ochi; o problema in plus, adica o surpriza in plus pentru ei ar fi sa nu stie ca de fapt locuiesti cu un barbat.....; ai mare grija de tine!
Liliana_41
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:47
Eu zic totusi sa nu faci avort(in caz k nu ai facut deja).Intr-adevar un copil implica multe responsabilitati,dar nimik nu e compara cu sentimentul de ati tine pt prima oara copilasul in brate.Ai sa simti atunci k acel ingeras iti va schimba viata si vei privi altfel lucrurile.El nu e vinovat cu nimik asa k nu merita sa-i iei viata.Sunt sigura k desi la inceput parintii tai vor fi dezamagiti pe urma se vor obisnui cu ideea ba chiar mai mult iti vor fi alaturi si te vor ajuta.Dak ai o relatie serioasa si cu prietenul tau si el va intelege.Si iti spun k nu vei regreta k l-ai pastrat.In plus dak faci avort ramai cu sechele(atat fizice cat si psihice).E posibil sa nu mai poti avea copii niciodata(chiar am intalnit un astfel de caz) si vei avea cosmaruri o lunga perioada de timp cu bebelusul pe care l-ai omorat...sper sa iei decizia cea buna
Mirelutza21
Postat pe 21 Noiembrie 2009 13:12
draga mea te inteleg foarte bine printr-o situatie ca a ta am trecut si eu in acest an in luna februarie ,nu am avut ce face ..el era in alta tara eu acasa si nu mergea aveam si eu tot 21ani .......mama nu ma stresat a zis k este alegerea mea dar nu am avut prea mult timp de gandire si am facut avort....am suferit tare mult ca el nu a data un telefon s zik nu face nu te du..........in urma au ramas traume, suferinta ... afost al meu si l-am omorat ....dar ce pot s mai zic viata merge inainte si este adevarat k nu poti aduce pe lume un copil si s nu ai cu ce sa-l intretii......sa-l cresti si mai cred ca nimeni nu este in masura sa judece un astfel de lukru pt k ca si om nu stii cet-i rezerva viata si doamne fereste pe toate femeile de o astfel de situatie care poate lasa traume,te poop draga mea si capul sus va fi bine ai incredere in fosrtele proprii si in judecata ta
andrushka_21
Postat pe 21 Noiembrie 2009 14:31
Jurnalul unui copil nenascut

5 octombrie: De astazi începe viata mea. Parintii mei nu stiu înca acest lucru, sunt mai micuta decât semintele unui mar, dar totusi traiesc. Voi fi o fetita cu parul blond si cu ochii albastri. În mine sunt deja înscrise trasaturile de mai târziu, chiar si faptul ca o sa-mi placa florile.
19 octombrie: Sunt unii care spun ca nu sunt o persoana reala, ca doar mama mea exista. Dar sunt o persoana reala, asa cum o farâmitura de pâine este tot pâine. Eu si mamica suntem doua persoane reale.
23 octombrie: Astazi am deschis pentru prima oara gurita. Ei bine, cam peste un an pe fata mea se va asterne zâmbetul. Si mai târziu voi putea sa vorbesc... Si stiu ca primul meu cuvânt va fi: MAMA.
25 octombrie: Inima mea a început sa bata de astazi. Pâna la sfârsitul vietii, în orice clipa se va auzi usor ritmul ei. Dupa multi ani ea va obosi, se va opri si voi muri.
2 noiembrie: Cresc în fiecare zi câte putin. Mânutele si piciorusele mele au început sa se contureze. Dar va trebui sa mai astept mult timp pâna când ma vor ajuta sa ajung în bratele mamei, pâna când voi putea sa vin cu buchetelul de flori în mânute sa-l îmbratisez pe tata.
12 noiembrie: La mâini au început sa-mi apara degetele grasute. Sunt grozav de caraghioase asa mici! O s-o trag pe mama de par cu ele!
20 noiembrie: De-abia astazi medicul i-a spus mamei ca va avea un copil. Ce fericita trebuie sa fie! Te bucuri, mamico?
25 noiembrie: Cred ca mama si tata îmi cauta acum un nume. Dar ei nici macar nu stiu ca sunt fetita. As vrea sa ma cheme Maria. Sunt deja maricica acum.
10 decembrie: Mi-au aparut primele firisoare de par, moi si aurii. Ma întreb ce fel de par are mamica mea.
13 decembrie: Vad! Este totul întunecat în jurul meu, dar când mama ma va aduce pe lume vor fi numai raze de soare si flori, dar mai mult decât orice as vrea s-o vad pe mamica... Cum arati, mamico?
24 decembrie: Oare mamica aude soapta inimii mele? Unii copii se nasc putin bolnavi. Dar inimioara mea este puternica si sanatoasa. Bate mereu: tam-tam, tam-tam. O sa ai o fetita sanatoasa, mamico!
28 decembrie: Astazi parintii mei m-au ucis.
katwoman13
Postat pe 21 Noiembrie 2009 16:58
Sa nu faci avort. Atunci cand iti incepi viata sexuala trebuie sa iti asumi si acest risc. Daca faci avort s-ar putea sa nu mai poti avea NICIODATA copii, mai ales la prima sarcina. Viata fara copii nu are sens. Cresteti copilul impreuna. O sa fie greu dar merita. O sa fii o mamica tanara, cand copilul va fi mare tu vei fi tot tanara, o sa va creada lumea frati.
mihaelamaria70
Postat pe 21 Noiembrie 2009 17:47
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-21 03:01:31
De la: marco918, la data 2009-11-21 01:50:45
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-21 01:29:10
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


deci ai avortat...pt. ca altfel cred ca ne spuneai deschis ca ai tinut copilul. e decizia ta.sper sa nu ajungi sa-ti para rau...






... himmmm ... sa ii urezi unui om sa nu ii para rau dupa propriul copil ... mi se pare ... in fine ... surogat de umanism ... daca altceva nu e ... [/quote

mai marco_ca.ca......unde am scris ca ii urez? cumva exprimarea mea a fost "iti urez sa sper eu ca nu vei ajunge sa regreti"? tu ori te straduiesti sa comentezi fara sens ori esti c.r.e.t.i.n. pe oricare dintre variante ai alege-o....tot de rau e!
sa spunem prin absurd, ca "accept" sintagma "surogat de umanism", chiar si jignirea ascunsa printre randuri...iti fac o recomandare(nu iti urez si nici nu-ti sper): 1.numai folosi cuvinte pe care nu le intelegi
2. numai incerca sa alaturezi cuvinte doar de amorul artei, doar pt. a da impresia unui cult. subliniez impresia.
cam atat pt. astazi. abia astept sa vad maine la ce cuvant din dictionar te-ai mai oprit si "sper" sa raman impresionata!





... asculta marghiolitzo ... cind spui SPER ce inseamna, dupa mintea ta ? ... e mai mult decit o urare e o SPERANTA ... iar cind subiectul este un amarit de copilash ... propriul ei copil atunci ce naiba intelege neuronul tau ? ...
... am o rugaminte ... abtinete de la mahalagismele care iti sint caracteristice si incearca sa nu transformi orice subiect in cimpul de bataie unde iti ascuti CARACTERUL ... cap de ta_la ...
marco918
Postat pe 21 Noiembrie 2009 19:06


... as dori sa fac niste REMARCI si sa MULTUMESC unor femei cu deosebite calitati umane care au adus o alta viziune asupra acestui tip de subiect ... o viziune UMANA, MORALA, ETICA, POZITIVA, OPTIMISTA ...
... chiar daca subiectul e depasit deja ...

... din pacate, cu mici exceptii, aceste subiecte au fost acaparate de persoane sub-umane, de niste matracuce si pitzipoance, pe care acest tip de trauma le lasa reci si chiar reusesc sa glumeasca copios pe seama lor ... aceste pitzipoance incearca sa impuna o viziune PRIMITIVA, BARBARA, INCONSTIENTA si IGNORANTA asupra unui fapt grav cu repercusiuni sociale incredibile ...

... inca odata mii de MULTUMIRI FEMEILOR ADEVARATE care nu au trecut prin viata ca gisca prin apa si stiu sa distinga valoarea unui OM vis a vis de orice alt aspect cu care este comparat astazi ... si carora nu le este frica sa contrazica, chiar cu propriile experiente de viata, O MODA primitiva si inapoiata ... care reusesc sa dea sfaturi POZITIVE si OPTIMISTE ...


marco918
Postat pe 21 Noiembrie 2009 19:17
De la: marco918, la data 2009-11-21 19:06:28
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-21 03:01:31
De la: marco918, la data 2009-11-21 01:50:45
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-21 01:29:10
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


deci ai avortat...pt. ca altfel cred ca ne spuneai deschis ca ai tinut copilul. e decizia ta.sper sa nu ajungi sa-ti para rau...






... himmmm ... sa ii urezi unui om sa nu ii para rau dupa propriul copil ... mi se pare ... in fine ... surogat de umanism ... daca altceva nu e ... [/quote

mai marco_ca.ca......unde am scris ca ii urez? cumva exprimarea mea a fost "iti urez sa sper eu ca nu vei ajunge sa regreti"? tu ori te straduiesti sa comentezi fara sens ori esti c.r.e.t.i.n. pe oricare dintre variante ai alege-o....tot de rau e!
sa spunem prin absurd, ca "accept" sintagma "surogat de umanism", chiar si jignirea ascunsa printre randuri...iti fac o recomandare(nu iti urez si nici nu-ti sper): 1.numai folosi cuvinte pe care nu le intelegi
2. numai incerca sa alaturezi cuvinte doar de amorul artei, doar pt. a da impresia unui cult. subliniez impresia.
cam atat pt. astazi. abia astept sa vad maine la ce cuvant din dictionar te-ai mai oprit si "sper" sa raman impresionata!





... asculta marghiolitzo ... cind spui SPER ce inseamna, dupa mintea ta ? ... e mai mult decit o urare e o SPERANTA ... iar cind subiectul este un amarit de copilash ... propriul ei copil atunci ce naiba intelege neuronul tau ? ...
... am o rugaminte ... abtinete de la mahalagismele care iti sint caracteristice si incearca sa nu transformi orice subiect in cimpul de bataie unde iti ascuti CARACTERUL ... cap de ta_la ...


marco_ca.ca ma voi abtine de la multe cata vreme nu vei mai comenta orice spun eu! mi se pare ca suferi rau de nebagare in seama, ca intri pe forum (de femei)doar pt. a te rotund(desi nu esti), ca provoci doar pt. a mai vomita niste rautati etc...eu am inteles demult ca nu ai "toate pasarile acasa". insa asta nu inseamna sa-ti permit atatea! ok?
greierash_is_back
Postat pe 21 Noiembrie 2009 20:11
De la: marco918, la data 2009-11-20 15:01:35
De la: Lacra___, la data 2009-11-20 14:07:54
De la: Sad_soul, la data 2009-11-19 20:50:33Uite ca am intrat, pentru ultima oara probabil....da, sunt bine! Va multumesc celor care ati intrebat...nu am mai intrat pt ca din pacate am vazut cum sunt oamenii: marco, ii poti spune unui om ca e prost si ca greseste sau ca e oricum vrei tu sa-l numesti si fara sa jignesti....de obicei oamenii destepti nu au nevoie de jigniri pt a-si spune punctul de vedere. Am spus de obicei...poate tu esti o exceptie. Imi pare rau sa descopar inca o data ca lumea o facem noi, si poate pt ca o facem noi este asa cum este....va multumesc celor care mi-ati dat un sfat, celor care ati incercat sa imi spuneti parerea voastra frumos, fie ca era de indignare, de compasiune sau de suparare...Iar legat de decizia mea va pot spune doar un lucru: Am luat decizia corecta....restul nu conteaza decat pt mine, iubitul meu si familiile noastre....Nu pot decat sa va urez tuturor numai bine si pt cei care poate nu mai vad decat ironia din lume si partile negative ale oamenilor: deschideti mai bine ochii...poate veti descoperi si altceva in lume....


O seara placuta sa aveti si mai ales dragoste, si ma refer la dragoste pt tot ce ne inconjoara, poate asa vom deveni cu totii mai buni...


ma bucur mult ca ai revenit sa ne mai spui cate ceva, chiar daca nu am inteles totusi si nici nu aveam cum sa intelegem, ce decizie ai luat. Mie personal mi-ar fi placut mult sa stiu care a fost decizia ta, insa daca tu esti convinsa, asa cum ai spus, ca ai luat decizia corecta este ok. eu sper doar ca aceasta decizie sa fi fost una intr-adevar una corecta..... Sa ai grija de tine!!




... NU ESTE OK !!! ... NU A FOST DECIZIA EI ... cei care trebuiau sa se implice AU TRADAT-O (asa cum sint tradate majoritatea femeilor) ... nimeni nu este doar un obiect sexual ... nimeni nu trebuie sa isi omoare proprii copii pentru niste neica nimeni ... copii (asa cum am fost toti) merita eforturi, merita rabdare ... NU ESTE OK DELOC ...


Scuza-ma, dar cine a zis ca a facut avort???? Din ceea ce ne-a scris fata asta ultima oara, nu se intelege nici ca a pastrat copilul, nici ca l-a avortat.....Tocmai de-asta ii spuneam ca sper ca decizia ei sa fi fost intr-adevar corecta... ma refeream la faptul ca eu sper sa fi pastrat copilul....mie asta mi-ar fi placut sa aud de la ea..... Cum spuneam, din mesajul ei nu se intelege ce decizie a luat, deci..... ce e cu comentariul asta??? De unde stii tu ce inseamna pentru ea o decizie corecta???
Lacra___
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
offf 33 De la: kudika482221 20 Iulie 2012 09:44
un sfat 57 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 21:17
avortul este o crima groaznica 680 De la: lourdess 18 Aprilie 2012 11:02
Caut catel Beagle :x 3 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:24
avort spontan 6 De la: kudika069458 13 Ianuarie 2014 14:29