Setari Cookie-uri

Pacat de moarte si multa durere....

De la: tero_xxx, la data 2010-01-05 02:37:26Daca ai intradevar varsta care-ti apare acolo, te las in pace mamaie, fiindca e clar c-ai ramas cu mintea intr-o alta epoca (de aur??).




... ... dute, fiule si cotocdaceste pe la alte usi ... nu ai raspuns la intrebare ? ... biserica e de vina ca prietena ta nu vrea sa faca avort !!! ... ea are doar dreptul sa ceara bani de la tine dupa ce naste propriul copil ... daca pina atunci nu o conving niste scandaluri, ceva pumni, niste ''prieteni'' binevoitori, parintii disperati ca ramine fata cu copilul si se chinuie ... nu-i asa ? ...
... de ce sa ramii intr-o alta epoca ? ... e mai bun un gol in cap !!! ... ce bine ca nu a gindit ca tine nimeni din lantul tau genealogic ... acum nu mai ''pierdeai'' timp cu mamaitze pe net ... ... de ce sa fii barbat cind poti sa fii ca restul ... costa mai putin ...
... apropo ... de ce ma considerai barbat pina acum si brusc mai trecut la mamaitze ? ... ai ceva cu mine !!! ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:47
... asta da specimen ... TAB_A curata ... mai intii injura, standard romanesc, biserica ... apoi da vina pe femei ... apoi pe legislatie ... apoi ca el nu face si nu drege ... la prima intrebare dispare cu un regret ... ca vorbeste cu o ''mamaitza'' care nu il intelege !!! ... ce sa intelegi frateeeee !!! ... parca a scris iliescu ... dar in sinea lui el ''stie'', ''simte'' cum trebuie sa se comporte un barbat ... adica ca el ... aleluia brothers ... ... zicea unul ca mai trebuiesc inca 100 de ani ca sa ajugem vestul ... cu astia nu mai este nevoie ... o sa ramina doar pretentiile si ''civilizatia'' ...
marco918
Postat pe 5 Ianuarie 2010 02:54
Sad only draga mea poti tine copilul fara probleme.Eu am ramas gravida la 21 de ani in anu 2 de facultate si m-am descurcat cu bine, nu e asta problema.Cat despre faptu ca nu va cunoasteti aveti tot timpu parerea mea e sa tii copilul nu o sa regreti.Si daca esti in ultimu an de facultate si nasti poti beneficia de cele 8 milioane, si chiar daca ai terminat pt ca legea zice clar poti beneficia de bani daca ai urmat cursurile preuniversitare/universitare la zi anterior celor 12 luni inainte de nasterea copilului.
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 02:13
Trebuia sa gandesti asa inainte de-a ramane insarcinata !!! Daca vei renunta la sarcina vei regreta toata viata !!! Contacteaza-ti parintii,care sunt sigura ca te vor intelege si ajuta ...Dumnezeu are grija de toate,daca-ti vei pune nadejdea in EL !!!! Am cunoscut o tanara,care a ramas insarcinata,a nascut,iar mama ei a aflat de eveniment numai cand era in maternitate !!! A fost jale mare atunci,insa acum copilasul e la scoala si e bucuria bunicii ,care se ocupa de el,mama fiind la servici!!! Tin sa precizez ca femeia si astazi e singura,deci nu sta cu tatal copilului...inca un motiv de admiratie in plus,caci si-a luat singura raspunderea!!!
kudika133347
Postat pe 7 Martie 2010 09:05
Nu recomand avortul, daca apare un copil, pastreza-l , Dumnezeu te va ajuta mai mult daca nu renunti... o sa vedeti, se vor deschide multe usi...
alina02
Postat pe 7 Martie 2010 09:12
De la: marco918, la data 2009-11-12 14:12:34
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-05 22:56:04nu te supara ca iti spun...dar nu cred ca trebuie privit doar din perspectiva religioasa. si daca ar fi asa cum spui, nu ar exista atatia copii in camine pt. orfani.




... orice ''perspectiva'' e mai buna decit sa accepti un avort ... orice ''perspectiva'' care respecta cu adevarat viata este o perspectiva CORECTA ... ''orfelinate sint pline de copii'' ... NU ZAU ? ... ESTI ABSOLUT SIGURA CA COPII TAI NU VOR AVEA NEVOIE DE ORFELINAT ? ... si apoi faptul ca sint copii in orfelinat NU SPUNE NIMIC ... acolo nu sint numai copii parasiti de parinti ci si cu diverse tragedii in familie ... va rog sa nu mai DISCRIMINATI ORFANII !!! ... de pe urma lor cistiga atitia ...
... discursurile despre numarul ''ingrijorator'' al copiilor din orfelinate ma duce cu gindul la RASISM fata de proprii concetateni ... romani care isi JIGNESC si UMILESC proprii copii ... romani carora le este rusine cu cei cetatenii ei (mai mici) care au avut mai putin noroc in viata ... imi inchipuiam ca doar pe vremea comunismului romanii erau falsi si grotesti referitor la ''grija'' fata de proprii orfani ... dar vad ca FALSA si PERVERSA grija se perpetueaza ... invelita in cuvinte si ''grija'' profunde ... nu va fortati norocul ... el se poate termina oricind ... nimeni nu si-a dorit sa fie sarac, orfan, handicapat ... asa a fost sa fie ... dar asta nu inseamna ca vreunul dintre ei trebuie sau isi doreste sa fie continuu dat exemplu negativ ... jafuri de oameni ...
lucky_29
Postat pe 7 Martie 2010 10:51
De la: Sad_soul, la data 2009-11-02 15:37:16am jurat ca nu voi face nicodata avort, am zis intotdeauna ca e un pacat de moarte, ce drept avem noi sa-i luam viata copilului nostru? sa nu-l lasam sa traiasca? sa se nasca....sa sa bucure de viitor! Si ....acum ma aflu in fata faptului implinit, ieri am facut un test de sarcina...mi-a iesit pozitiv. Maine voi mai face unul....dar sperante sa fie alt rezultat nu am... Nu ma asteptam nicicand la asta, nu stiu cum s-a intamplat....si acum singurul gand pe care il am e ce sa fac? Am 21 de ani, sunt ultimul an la facultate....prietenul meu la fel.! Muncim amandoi si de curand ne-am mutat impreuna...suntem de 6 luni impreuna! O perioada atat de scurta sa poti spune vreau sa am un copil cu tine.... Ce sa fac? Nu avem posibilitati sa crestem un copil, suntem noi doi niste copii, am fi niste copii cu un copil! Stiu, o sa se spuna, pai atunci daca sunteti copii de ce va jucati de-a oamenii mari? Sexul neprotejat e o prostie...cea mai mare prostie! Niciodata nu am crezut ca voi ajunge in situatia asta! Eu trebuie sa termin facultatea, amandoi suntem din provincie! Nu as putea sa ma duc la ai mei si sa le spun ca sunt insarcinata! Cel putin tata cred ca ar muri, desi stiu ca nu m-ar da afara din casa si m-ar ajuta! Parintii mei sunt cei mai buni, nu pot sa cred ca i-as putea dezamagi in asemenea masura...Si totusi, de ieri nu mai sunt om, nu vreau decat sa dorm, sa uit! Avortul e singura solutie pe care o vad desi mi se rupe sufletul, mi-e frica, nu vreau sa-mi omor copilul!!!!.....dar daca il pastrez nu am cum sa-l cresc, nu am cum sa ma descurc, s-ar distruge multe vieti...poate inclusiv cea a copilasului! Doamne as vrea sa iti cer iertare, dar stiu ca iertarea nu-i pt mine....







vis-a-vis de subiectul asta , am o singura sugestie :cautati pe you tube filmuletul " Silent scream" pentru a vedea care este reactia copilului in momentul avortului .
lucky_29
Postat pe 7 Martie 2010 10:59
Cine are inima sa il vada pe tot poate cine nu mai bine sa nu se uite. Eu una nu am reusit sa ma uit pana la capat.Intr-adevar orice perpectiva ce respecta dreptul la viata merita apreciat.Nu inteleg de ce puneti numai pe seama religiei dreptul de a trai...chiar si in medicina cu toate ca este pro avort spune clar ca acel embrion e o fiinta umana.
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 11:17
gandestete bine inainte de a lua o decizie...pt ca te va marca toata viata! pe mine m-au condamnat multa lume (culmea) ca nu am facut avort...ca vezi Domane mi-am distrus viata cu un copil...ca nu o sa mi am o cariera ...ca ma invata degeaba ...ca am pierdut un loc de munca bun!da am pierdut toate aceste lucruri materiale ..dar nu am vrut sa pierd un suflet ! nimeni nu poate sa-mi impuna ce sa fac!decizile le iau impreuna cu sotul meu... un copil e o binecuvantare..o bucurie !
roz5blue6lila7
Postat pe 7 Martie 2010 12:41
De la: woman33, la data 2009-11-20 22:41:20Hai sa incurajam fetele care raman bortoase inainte de BAC la 18 ani, din cauza ruperii prezervativului, sa pastreze copiii, ca vezi doamne "asa e moral". dar nu se intreaba nimeni ce soarta ar avea din momentul ala atat copilul cat si mama (care ar renunta la studii, la un job ca sa stea cu bebe) . Si asta pt ca parintii fetei pot fi ori saraci, ori bolnavi si incapabili de a intretine un nepot, ori despartiti si dusi prin lume etc. Pot fi N situatii, viata e complexa, nu e doar IN ALB SI NEGRU asa cum o vad unii: "e rau sa faci aia, e bine sa faci asta, ca asa zice in Biblie." Plus de asta, ce mama poate fi o copila de 20 de ani, la asta nu v-ati gandit oare, daca ea ar fi responsabila sau matura suficient sa hraneasca la timp copilul, sa nu-l expuna frigului sau microbilor etc.
Am avut ocazia de a face cunostinta cu un cuplu de 21 de ani (ea) respectiv 22 (el), la MALL Vitan, cu un copil de numai 3 saptamani in carucior. E ok asa ceva? Orice doctor spune ca nu e bine sa expui un bebe atat de mic la o multime de oameni ce se perinda non stop printr-un mall. Si asta se intampla doar din lipsa de experienta si din naivitatea specifica varstei (sa nu zic prostie). Deci mai ganditi-va.


IMI PARE RAU SA VAD CA O FEMEIE GANDESTE ASA. BRAVO DOAMNA, INCURAJATI IN CONTINUARE AVORTUL. CU SIGURANTA ATI FII UNA DINTRE ACELE FEMEI CARE SI-AR SFATUI FATA SA FACA AVORT DACA AR RAMANE INSARCINATA. CEL MAI BINE ASA, NU?
CEL MAI BINE E CA INAINTE SA ITI INCEPI VIATA SEXALA, SA STII SI CE RISCURI IMPLICA, DAR DIN PACATE UNII PARINTI SE INCAPATANEAZA SA NU VORBEASCA CU COPIII LOR DESRE ASTA- FIE EI BAIETI SAU FETE- SI APOI SE TREZESC CA DRAGII LOR COPII FAC COPII. SI TOT EI SUNT CEI CARE II IAU LA BATAIE. ASTA E ADEVARUL DIN CATE STIU EU, PE VREMURI, MAJORATUL SE SARBATOREA LA 21 DE ANI, PENTRU CA DOAR ATUNCI CORPUL ESTE PREGATIT PENTRU VIATA SEXUALA.
NU SUNT DELOC DE ACORD CU AVORTUL SI HAR DOMNULUI, EXISTA DESTULE MIJOACE DE PROTECTIE.
daiana_m8
Postat pe 7 Martie 2010 13:19
De la: daiana_m8, la data 2010-03-07 13:19:19
De la: woman33, la data 2009-11-20 22:41:20Hai sa incurajam fetele care raman bortoase inainte de BAC la 18 ani, din cauza ruperii prezervativului, sa pastreze copiii, ca vezi doamne "asa e moral". dar nu se intreaba nimeni ce soarta ar avea din momentul ala atat copilul cat si mama (care ar renunta la studii, la un job ca sa stea cu bebe) . Si asta pt ca parintii fetei pot fi ori saraci, ori bolnavi si incapabili de a intretine un nepot, ori despartiti si dusi prin lume etc. Pot fi N situatii, viata e complexa, nu e doar IN ALB SI NEGRU asa cum o vad unii: "e rau sa faci aia, e bine sa faci asta, ca asa zice in Biblie." Plus de asta, ce mama poate fi o copila de 20 de ani, la asta nu v-ati gandit oare, daca ea ar fi responsabila sau matura suficient sa hraneasca la timp copilul, sa nu-l expuna frigului sau microbilor etc.
Am avut ocazia de a face cunostinta cu un cuplu de 21 de ani (ea) respectiv 22 (el), la MALL Vitan, cu un copil de numai 3 saptamani in carucior. E ok asa ceva? Orice doctor spune ca nu e bine sa expui un bebe atat de mic la o multime de oameni ce se perinda non stop printr-un mall. Si asta se intampla doar din lipsa de experienta si din naivitatea specifica varstei (sa nu zic prostie). Deci mai ganditi-va.


IMI PARE RAU SA VAD CA O FEMEIE GANDESTE ASA. BRAVO DOAMNA, INCURAJATI IN CONTINUARE AVORTUL. CU SIGURANTA ATI FII UNA DINTRE ACELE FEMEI CARE SI-AR SFATUI FATA SA FACA AVORT DACA AR RAMANE INSARCINATA. CEL MAI BINE ASA, NU?
CEL MAI BINE E CA INAINTE SA ITI INCEPI VIATA SEXALA, SA STII SI CE RISCURI IMPLICA, DAR DIN PACATE UNII PARINTI SE INCAPATANEAZA SA NU VORBEASCA CU COPIII LOR DESRE ASTA- FIE EI BAIETI SAU FETE- SI APOI SE TREZESC CA DRAGII LOR COPII FAC COPII. SI TOT EI SUNT CEI CARE II IAU LA BATAIE. ASTA E ADEVARUL DIN CATE STIU EU, PE VREMURI, MAJORATUL SE SARBATOREA LA 21 DE ANI, PENTRU CA DOAR ATUNCI CORPUL ESTE PREGATIT PENTRU VIATA SEXUALA.
NU SUNT DELOC DE ACORD CU AVORTUL SI HAR DOMNULUI, EXISTA DESTULE MIJOACE DE PROTECTIE.






... doamna incurajeaza si ... CURVASARIA ... peste tot e o paranoia ''acceptata'' de tot mai multi, cu distribuirea tinerilor de anticonceptionale, prezervative, pilule de a doua zi, vaccinuri HPV la fete de 12 ani, cu ''traitul vietii'' ... si cind ramin insarcinate ... vai ce ''copii'' rai ...

... mai ramine sa fie sterilizati si gata ... nu mai sint probleme ...


marco918
Postat pe 7 Martie 2010 13:29
Eu ati zic sa te gandesti foarte bine annainte de a avorta,vorbeste cu mama ta chiar daca stii ca o sa reactioneze rau..(e normal) dar sunt sigura ca o sa te anteleaga pana la urma si ati va da un sfat bun,si nu cred ca ati va da spatele.Te anteleg ca ati este greu,sa ai un copil la 21 de ani ,pe cand anca tu esti esti un copil nu?dar.....nu stiu ar fi pacat sa stingi o viata a unui copil care nu are nici o vina(asta e parerea mea)bineanteles noi ati dam parerile noastre dar decizia o iei tu.Chiar as vrea sa stiu ce decizie ai luat pana la urma..
kudika117014
Postat pe 7 Martie 2010 13:44
In primul rind daca avortezi acest copil , nu vei mai putea avea niciodata altul ptr. ca e primul.Daca ar fi fost al 2-lea nu erau probleme.Si vei regreta toata viata ca ai facut acest avort.Vb cu parintii tai , si vor intelege si va vor ajuta mult.Il vor creste ei, pina va mai reveniti voi si va faceti o situatie mai buna.Stii cita fericire iti aduce un copil? si cit de inaltatoare te simti atunci cind iti spune mama?M -ai gindeste-te.Nu omori o fiinta nevinovata care nu t-ia facut nimic niciodata.Pe lumea ailanta il vei minca si te va intreba, mama ceai avut cu mine ? de ce m-ai omorit?Aveam sa-ti aduc doar fericire.
kudika098645
Postat pe 7 Martie 2010 14:00
Mama tot la 21 de ani a ramas insarcinata..uneori chiar ma gandesc ca daca ar fi gandit k multe femei eu n'as mai fi...De aceea stiu k atunci cand voi ramane insarcinata voi pastra copilul orice ar fi.Pana atunci ma protejez ;)
krisutza
Postat pe 7 Martie 2010 15:11
De la: marco918, la data 2010-01-05 02:21:11... daca prietena ta ti-ar spune ca este insarcinata dar ii este frica de parinti CE AI FACE ? ... ... iai povesti despre ''dreptul'' ei ... nu-i asa ? ... ... si sansele de a lua niste bani vreodata de la tine ... tu stiind ca faci doar afaceri la negru si oricum dureaza un proces, test de paternitate ... etc ... bineinteles ca tu nu ai face asa ceva, doamne fereste, dar te vei gindi ... a naibii biserica asta !!! ... cum manipuleaza ea oamenii ...




tot respectul, marco!!! am citit tot ce s-a discutat, la inceput nu am putut fi de acord cu atitudinea ta dura fatza de suferintza fetei, insa, citind pana la capat nu pot spune decat ca admir felul tau de a gandi si cine te-a combatut la un moment dat sau altul, a facut-o pt ca nu a putut privi dincolo de duritatea cuvintelor sau nu a vrut, din compasiune pentru sadsoul... insa mesajul mi-e cat se poate de clar! ma bucur sa vad ca exista oameni care pretuiesc adevaratele valori!


Silverzlight
Postat pe 7 Martie 2010 15:50
De la: kudika098645, la data 2010-03-07 14:00:16In primul rind daca avortezi acest copil , nu vei mai putea avea niciodata altul ptr. ca e primul.Daca ar fi fost al 2-lea nu erau probleme.Si vei regreta toata viata ca ai facut acest avort.Vb cu parintii tai , si vor intelege si va vor ajuta mult.Il vor creste ei, pina va mai reveniti voi si va faceti o situatie mai buna.Stii cita fericire iti aduce un copil? si cit de inaltatoare te simti atunci cind iti spune mama?M -ai gindeste-te.Nu omori o fiinta nevinovata care nu t-ia facut nimic niciodata.Pe lumea ailanta il vei minca si te va intreba, mama ceai avut cu mine ? de ce m-ai omorit?Aveam sa-ti aduc doar fericire.

....nu stiu dar...de unde stii ca fiind prima sarcina...daca se procedeaza...un avort...nu o sa mai poata avea nici un copil niciodata?....adevarul e ca...cu prima sarcina ...asta am facut si eu...avort...si vad ca am mai putut ramane insarcinata...ca doar am copil mare...!.....zic ca mi se pare ca nu e valabil pentru toata lumea!
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 15:56
insa..pe de alta parte nu pot sa ii dau dreptate userului...woman33...///adica de ce sa nu fie ok...ca la..20 de ani sa ai un copil de 3 saptamani?????....dar cand sa il ai la 30 de ani?....mi se pare tarziu!!!
....adica unii decid sa aibe copii de tineri...altii decid ca daca nu i/au avut de tineri....sa nu/i mai aibe niciodata....fiecare decide pentru sine!!...
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 16:01
si sa zicem ca...io in prostia mea...io nu inteleg de ce vedeti ca...avort numai actiunea fizica....sa/i zicem chiar mecanica ...de a indeparta acele tesuturi care se numesc vii..si autonome...si care in viitor se calculeaza ca va fi fatul...deci copilul nascut..etc.
...daca e sa o luam asha...avort este si protejarea prin metode contraceptive....faptul ca nu vrei sa se dezvolte ...nimic...unde se stie ca se dezvolta si in ce conditii.....si alegi sa te simti bine....fara sa platesti....ca putem interpreta ca....asta ar fi....pedeapsa de la natura...ca am indraznit sa ne simtim bine.......dar cum ne credem Dumnezei si ca putem controla totul....alegem sa intervenim....spre a ne lua numai ceea ce ne place.....nu/i asha?
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 16:09
De la: marco918, la data 2010-01-05 02:01:24... cap de tab_a (tero xxx) ... stii cit este de TRAUMATIC un avort pentru o femeie ? ... stii cit suflet se duce odata cu acel ''drept'' de care ''barbatii'' se feresc sa il mai imparta ? ... stii la cite boli este predispusa dupa ce isi asuma singura o astfel de ''responsabilitate'' ? ... cite ramin sterile sau dezvolta in ani cancere ? ... stii cit le doare ca sint OBLIGATE in ciuda tuturor promisiunilor care li se fac ? ... stii ce SCIRBA aduna multe dintre ele dupa o astfel de experientza ? ... dar dupa mai multe ? ... e ''dreptul'' lor ...

.....dar tu de unde shtii mai... marco918...?...esti femeie cumva...care a avortat de stii tu toate astea??
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 16:14
De la: krisutza, la data 2010-03-07 15:11:45Mama tot la 21 de ani a ramas insarcinata..uneori chiar ma gandesc ca daca ar fi gandit k multe femei eu n'as mai fi...De aceea stiu k atunci cand voi ramane insarcinata voi pastra copilul orice ar fi.Pana atunci ma protejez ;)

....pai daca te protejezi....n/ai cum ramane!!!...deci asta inseamna ca undeva...in subconstient ar zice unii...de fapt nu vrei nici un copil...asha ca....vorbaraie goala....cand o sa ramai ..o sa il pastrezi....dar pana atunci ai grija sa nu ramai....asta inseamna ca si daca ai ramane...nu l./ai pastra....odata ce ti/e frica sa ...ramaii!....cum se traduce...ce/ai zis???
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 16:18
De la: marco918, la data 2010-01-05 02:54:16... asta da specimen ... TAB_A curata ... mai intii injura, standard romanesc, biserica ... apoi da vina pe femei ... apoi pe legislatie ... apoi ca el nu face si nu drege ... la prima intrebare dispare cu un regret ... ca vorbeste cu o ''mamaitza'' care nu il intelege !!! ... ce sa intelegi frateeeee !!! ... parca a scris iliescu ... dar in sinea lui el ''stie'', ''simte'' cum trebuie sa se comporte un barbat ... adica ca el ... aleluia brothers ... ... zicea unul ca mai trebuiesc inca 100 de ani ca sa ajugem vestul ... cu astia nu mai este nevoie ... o sa ramina doar pretentiile si ''civilizatia'' ...


... ai pus punctul pe I! mai bine "cu un gol in cap", decat sa ii impuna biserica! doar tanjim dupa libertate...libertate deplina, fara reguli, fara limite, sa facem ce, cum si cand vrem, nu? ce morala, ce virtuti, ce valori, ce principii??? prostii!!! astea-s prostii care ne tin in loc, pt ca impun!!! vrem si luptam pt gandire libera... pt drepturi... fara responsabilitati, doar drepturi... cand apare o problema, toti sunt de vina, sistemul, statul, legislatia, parintii, partenerul etc. etc., toti, noi nu! si mai ales biserica e de vina! ca impune si noi vrem sa fim liberi! ....pasaportul spre o lume mai buna...

Silverzlight
Postat pe 7 Martie 2010 16:19
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 17:50:18
De la: greierash_is_back, la data 2009-11-02 16:09:40
De la: andreea1976, la data 2009-11-02 16:00:00Vorbeste cu prietenul tau,apoi cu parintii tai.....nu lua o decizie pt ca tu asa crezi ca e mai bine.

Ok...un copil implica multe responsabilitati....dar gandeste-te si ce se poate intampla daca faci avort....
...ma refer la urmarile fizice si psihice.....
trebuia sa te gandesti la asta inainte de a face sex neprotejat


nu stiu de ce te stresezi scumpa mea.....inca nu ai invatat ca aici se intra ca la spovedanie, da' nimeni nu ne urmeaza sfaturile?


offff....stiu ca asa e ceea ce ma doare....e ca sunt multe femei care isi doresc cu disperare un copil si nu-l pot avea.......si altele care nu dau 2 bani....
in fine....


si pe mine ma doare acelasi lucru......doctorul mi-a zis k o sa fac tarziu copiii, momentan nu pot face mi-as dori un copil foarte mult i f
kryna_85
Postat pe 7 Martie 2010 17:51
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-07 16:09:03si sa zicem ca...io in prostia mea...io nu inteleg de ce vedeti ca...avort numai actiunea fizica....sa/i zicem chiar mecanica ...de a indeparta acele tesuturi care se numesc vii..si autonome...si care in viitor se calculeaza ca va fi fatul...deci copilul nascut..etc.
...daca e sa o luam asha...avort este si protejarea prin metode contraceptive....faptul ca nu vrei sa se dezvolte ...nimic...unde se stie ca se dezvolta si in ce conditii.....si alegi sa te simti bine....fara sa platesti....ca putem interpreta ca....asta ar fi....pedeapsa de la natura...ca am indraznit sa ne simtim bine.......dar cum ne credem Dumnezei si ca putem controla totul....alegem sa intervenim....spre a ne lua numai ceea ce ne place.....nu/i asha?

1.AVÓRT, avorturi, s.n. Întrerupere accidentalã sau provocatã a graviditãții înainte ca fãtul sã poatã trãi în afara organismului matern
2. AVÓRT ~uri n. Întrerupere spontanã sau provocatã a graviditãții
3. avórt (avórturi), s.n. – Întrerupere a graviditãții. Lat. abortus, modificat de contaminarea cu fr. avorter. – Der. (din fr.) avorta, vb.; avorton, s.m.
4. AVÓRT s. n. 1. expulzare din cavitatea uterinã a unui fãt înainte de termen.
Asta inseamna avort...si nu e adevarat ca este o metoda contraceptiva ba chiar e o aberatie.Si oamenii casatoriti ce ar trebui sa faca?SA nu mai faca dragoste sa nu mai faca copii sau sa foloseasca avortul ca metoda contraceptiva oricum multe femei fac avorturi pe banda rulanta tocmai pentru ca au acest principiu.Cel care decide daca avem sau nu un copil e Dumnezeu.Sunt femei care nu pot avea copii si se chinuie multi ani si fara metode de contraceptie chiar.Si sa stii ca o data ce ai facut un avort cu siguranta a doua sarcina are posibila iminenta unui avort.Avortul are multe consecinte negative asupra organismului uman precum:depresie, anxietate, irascibilitate (psihice), hemoragii, afectarea fertilitatii, rana pe col...etc sunt multe consecinte negative.Embrion se numeste nu tesut viu si autonom.
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 18:34
Lasa-l copilul!orice copil vine pe lume cu bucata lui de paiine.Datorita acestui copil,ai sa-ti gasesti si serviciu si ai sa cresti odata cu el.copiii se nasc la tinerete.Cele care au fc avorturi,cand au ramas insarcinate,ulterior nu au mai putut fc copiii.Cate femei nu plang ,ca sunt sterile si nu pot avea copil....
kudika098904
Postat pe 7 Martie 2010 18:37
Si eu am trecut prin asta si am ales avortul. De ce? Nu aveam ce sa fac, cu cel cresteam? Acum sunt mama de 4 ani si va spun ca odata cu venirea unui copil pe lume tu nu mai traiesti decat pentru el nu si pentru tine. Ei sunt atat de tineri, nu au casa sunt la inceput de cariera ce sa faca... sa se uite copilul la ei si sa se intrebe cu ce a gresit de el nu are ca ceilalti. In primul rand trebuie sa fi foarte pregatit ca sa devi parinte. daca nu esti pregatit degeaba. Nu mai are rost sa aduceti un copilas nevinovat pe lume.
Ce au facut mamele cu frica in D-zeu nu au facut avort si copii lor sunt la casele de copii. Ati fost vreodata acolo sa le vedeti fetisoarele?
Avortul este un PACAT dar mai PACAT este sa-ti bati joc de viata unui copil.
kudika081496
Postat pe 7 Martie 2010 19:02
De la: Agenta007, la data 2009-11-05 22:46:43Adevarat spui, pacat de moarte si durere. Am trait agonia framantarilor pe tema asta anul trecut, dar am ales VIATA si acum sunt cea mai fericita femeie. Iti recomand sa intri in biserica, sa te rogi si sa cumperi cartile “Raspunsuri duhovnicesti ale parintelui Argatu” si “Despre avort” scrise de parintele Ioan Argatu. Ai sa gasesti TOATE raspunsurile, ai sa te luminezi: “Femeia care isi ucide pruncul in pantece este de doua ori ucigasa. Ucide atat trupul, cat si sufletul copilului. Un ucigas de rand ucide numai trupul, de suflet nu se poate atinge... ... Daca lucrezi impotriva planului de creatie a lui Dumnezeu, te faci vrajmasa Creatorului. Asa cade omul din mareata demnitate in care l-a pus Dumnezeu de a fi colaborator cu El direct la creatia omului. Fiecare copil se naste cu soarta lui cea buna pe care o primeste de la Dumnezeu, incat la noi prea putin sta grija zilei de maine pentru copiii pe care ii avem. Descoperim zilnic aceasta grija a lui Dumnezeu daca privim in casa omului cu multi copii. Ne miram si ne intrebam cum poate sa se descurce dintr-un singur salariu, cu ce ii hraneste, cu ce ii imbraca ? Constatam ca niciunul nu moare de foame. Nu se vede clar si limpede ca acolo unde se face voia lui Dumnezeu, ajutorul si binecuvantarea sa se revarsa asupra acelei case si toate din ea sporesc ? Nu-i asa ca aici se implinesc cuvintele de indemn ale Mantuitorului: ‘Nu va grijiti ce veti manca sau cu ce va veti imbraca, ca stie Tatal vostru de ce aveti nevoie... cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si Dragostea Sa si toate celelalte se vor adauga voua.’ Dumnezeu e cel ce schimba timpurile si ridica greutatile de pe umerii omului. Omul nu poate schimba nimic daca Dumnezeu nu vrea. Daca este asa, inseamna ca ai ucis degeaba copiii pentru traiul cel bun. Si daca ai reusit sa aduni ceva si sa te imbogatesti varsand sange nevinovat , nu te bucura si nu avea sentimentul implinirii, pentru ca Dumnezeu ti-a lasat bogatia nu ca implinire, ci ca pedeapsa.”
Sunt cateva citate din carte...sper ca te vor lumina, am simtit nevoia sa ti le scriu pt ca esti un suflet dezorientat, care simt ca in adancul sufletului nu vrea sa faca rau. Dumnezeu sa te calauzeasca !
si eu as fi scris la fel dar nu mai e nevoie,k sunt aceleasi cuvinte gandite si de mine...trebuie sa se roage la Dumnezeu si numai El o va face sa inteleaga cat de important este sa nu avorteze..
lory_love
Postat pe 7 Martie 2010 21:25
De la: kudika081496, la data 2010-03-07 19:02:27Si eu am trecut prin asta si am ales avortul. De ce? Nu aveam ce sa fac, cu cel cresteam? Acum sunt mama de 4 ani si va spun ca odata cu venirea unui copil pe lume tu nu mai traiesti decat pentru el nu si pentru tine. Ei sunt atat de tineri, nu au casa sunt la inceput de cariera ce sa faca... sa se uite copilul la ei si sa se intrebe cu ce a gresit de el nu are ca ceilalti. In primul rand trebuie sa fi foarte pregatit ca sa devi parinte. daca nu esti pregatit degeaba. Nu mai are rost sa aduceti un copilas nevinovat pe lume.
Ce au facut mamele cu frica in D-zeu nu au facut avort si copii lor sunt la casele de copii. Ati fost vreodata acolo sa le vedeti fetisoarele?
Avortul este un PACAT dar mai PACAT este sa-ti bati joc de viata unui copil.

daca nu vrei sa ai un copil te protejezei, da se intampla accident dar ce ar fi fost daca si u la randul tau nu ai fi trait azi nu ai fi avut familia pe care o ai sau copilul pe care il adori.NOI NU PUTEM LUA VIATA UNEII FIINTE UMANE!!!!!!!!!!!!!NU AVEM ACEST DREPT CI DUMNEZEU DECIDE TOT EL DECIDE SI CAND TREBUIE SA AVEM SAU NU UN COPIL.Un avort e fff dureros..Imi pare rau ca ai ales avortul insa si acel copil merita sa traiasca.Plus ca asa cum am zis de n ori daca nu ai posibilitati da-il unei familii care isi doreste un copil sau spre adoptie.Sunt atatea femei care nu pot avea copii si se chinuie cu mii de tratamente sa ramana si noi preferam sa alegem calea mai usoara si anume avortul.
iubytzik22
Postat pe 7 Martie 2010 23:22
nu putem lua viatza unei fiintze umane dar putem avea grija sa nu o avem...si asta duce la acelasi rezultat...si se poate ca la un moment dat sa reprezinte acelasi lucru!!!.....sa zicem ca daca pentru o femeie conteaza sa nu aibe nici un copil...si asta e rezultatul dorit la care ea ajunge....sunt 3 cai la fel de rele....una mai rea decat alta....prin care poti ajunge sa nu ai nici un copil....una este sa te protejezi(prin diverse metode contraceptive)...urmatoarea e sa faci avort...iar a treia e sa il nasti totusi dar sa il dai...lasi spre ...adoptie...sa/l lasi in grija altcuiva...etc....si ca sa ma inchid singura....si sa vrei sa iti cresti copilul cat mai repede...ca sa scapi si sa nu mai ai nici un copil....tot la rezultatul ala duce.......ca nu vrei sa traiesti vesnic avand un copil...pentru care sa te simti responsabil!!!
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 23:44
da...exista un moment in viatza ...in care unii incep sa traiasca doar pentru copilul lor....dar stau si ma gandesc ca in alte vremuri ..se poate sa nu fi fost asha....altfel nu se explica...ushurinta cu care afirma unii ca si/au crescut poate copiii.....io cred ca ne referim la acelasi lucru in esenta dar trecem peste stari de fapt care demonstreaza stiluri de viatza total diferite..........
....nu stiu dar...e ca si cand ..eu as explica cuiva ca...sunt intr/o fusta extrem de scurta...si ca eu asha...nu ma pot prezenta in fatza anumitor oameni...iar persoana careia i/as explica acest lucru n/ar intelege....cred ca o raportare de genul asta se regaseste si in altfel de situatii....si una din situatii este in legatura cu...a avea sau nu copii!
andreea_n_x
Postat pe 7 Martie 2010 23:59
da...exista un moment in viatza ...in care unii incep sa traiasca doar pentru copilul lor....dar stau si ma gandesc ca in alte vremuri ..se poate sa nu fi fost asha....altfel nu se explica...ushurinta cu care afirma unii ca si/au crescut poate copiii.....io cred ca ne referim la acelasi lucru in esenta dar trecem peste stari de fapt care demonstreaza stiluri de viatza total diferite..........
....nu stiu dar...e ca si cand ..eu as explica cuiva ca...sunt intr/o fusta extrem de scurta...si ca eu asha...nu ma pot prezenta in fatza anumitor oameni...iar persoana careia i/as explica acest lucru n/ar intelege....cred ca o raportare de genul asta se regaseste si in altfel de situatii....si una din situatii este in legatura cu...a avea sau nu copii!
andreea_n_x
Postat pe 8 Martie 2010 00:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Avortul...ce si cum? 60 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25
CRESTERE IN INALTIME. TRATAMENT? ESTI MIC DE INALTIME? 13 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:14
c sa fac?? 22 De la: TALPA_IUTE 15 Ianuarie 2012 19:14
Caut catel Beagle :x 3 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:24
iartama 11 De la: kudika_979773 14 Februarie 2015 15:04