Setari Cookie-uri

Pacat de moarte si multa durere....

De la: kudika081496, la data 2010-03-07 19:02:27Si eu am trecut prin asta si am ales avortul. De ce? Nu aveam ce sa fac, cu cel cresteam? Acum sunt mama de 4 ani si va spun ca odata cu venirea unui copil pe lume tu nu mai traiesti decat pentru el nu si pentru tine. Ei sunt atat de tineri, nu au casa sunt la inceput de cariera ce sa faca... sa se uite copilul la ei si sa se intrebe cu ce a gresit de el nu are ca ceilalti. In primul rand trebuie sa fi foarte pregatit ca sa devi parinte. daca nu esti pregatit degeaba. Nu mai are rost sa aduceti un copilas nevinovat pe lume.
Ce au facut mamele cu frica in D-zeu nu au facut avort si copii lor sunt la casele de copii. Ati fost vreodata acolo sa le vedeti fetisoarele?
Avortul este un PACAT dar mai PACAT este sa-ti bati joc de viata unui copil.





... esti o simpla EGOISTA ... sau NEADAPTATA la provocarile timpului pe care il traim ... asa cum am mai spus copii nu sint monstri ... ei inteleg mult mai multe decit unii mai pot intelege ... si iubesc viata asa cum o iubeste fiecare dintre noi ... nu cred niciodata ca un copil ti-ar fi reprosat vreodata ca nu l-ai avortat ... a fost doar alegerea ta in NUMELE LUI ...

... e o PENIBILITATE sa sustii ca toti copii ai caror parinti nu au o mare putere financiara ajung la orfelinat ... multi oameni sint mai puternici decit tine ... multi dintre noi sintem nascuti in ''saracie'' ... dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne fie rusine sau sa ne vindem sufletul pentru aparantze ... in romania se nasc anual sute de mii de copii ... in caminele de orfani sint citeva mii ... care e procentul real de copii parasiti ? ... 0.1 % !!! ... tu esti chiar atit de speriata incit sa te inchipui un copil te-ar fi adus la saracie ? ... nu cred, doar iti este frica sa incerci mai mult ... iti este bine asa si cauti scuze ... de unde stii sigur ceea ce se va intimpla miine ? ... sau ca copilul tau nu va avea nevoie de ajutorul celorlalti ? ... care vor gindi ca si tine ...

marco918
Postat pe 8 Martie 2010 00:19
De la: kudika081496, la data 2010-03-07 19:02:27Si eu am trecut prin asta si am ales avortul. De ce? Nu aveam ce sa fac, cu cel cresteam? Acum sunt mama de 4 ani si va spun ca odata cu venirea unui copil pe lume tu nu mai traiesti decat pentru el nu si pentru tine. Ei sunt atat de tineri, nu au casa sunt la inceput de cariera ce sa faca... sa se uite copilul la ei si sa se intrebe cu ce a gresit de el nu are ca ceilalti. In primul rand trebuie sa fi foarte pregatit ca sa devi parinte. daca nu esti pregatit degeaba. Nu mai are rost sa aduceti un copilas nevinovat pe lume.
Ce au facut mamele cu frica in D-zeu nu au facut avort si copii lor sunt la casele de copii. Ati fost vreodata acolo sa le vedeti fetisoarele?
Avortul este un PACAT dar mai PACAT este sa-ti bati joc de viata unui copil.

nu te-ai gandit niciodata la consecintele pe care le are un avort...din cate stiu femeile care recurg la sa ceva traiesc o trauma ....mai ales ca dai semantura si doctorul nu are nici o vina in caz ca se intampla ceva...unele sunt inconstiente ! dar fiecare face ceea ce doreste si isi asuma responsabilitatea!
roz5blue6lila7
Postat pe 8 Martie 2010 12:47
Nu esti nici prima,si nici ultima care alegi varianta avortului.Suna destul de sadic ce spun,dar decat sa suferiti toti 3 ..................Imi pare rau ca spun asta,dar nu sunt un copil mic care spun prosti,este doar punctul meu de vedere.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 8 Martie 2010 16:33
De la: nico_dana2006, la data 2010-03-08 16:33:18Nu esti nici prima,si nici ultima care alegi varianta avortului.Suna destul de sadic ce spun,dar decat sa suferiti toti 3 ..................Imi pare rau ca spun asta,dar nu sunt un copil mic care spun prosti,este doar punctul meu de vedere.





... sa sufere CE ? ... mai copil spalat la creier ... spune tu ce ar fi SUFERIT ? ... cind aud IMBECILITATI de genul asta ma gindesc daca v-ati nascut cu creier !!! ... ce stii despre persoana care a postat inaintea ta ? ... despre citi bani are, ce poate face, ce parintit are, ce rude, ce sot ... CE STII DESPRE EA ? ... si cum o poti compatimi bovinamente ... ca bocitoarele de la tzara ... capete de tab_a ...



marco918
Postat pe 8 Martie 2010 19:10
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-07 16:18:01
De la: krisutza, la data 2010-03-07 15:11:45Mama tot la 21 de ani a ramas insarcinata..uneori chiar ma gandesc ca daca ar fi gandit k multe femei eu n'as mai fi...De aceea stiu k atunci cand voi ramane insarcinata voi pastra copilul orice ar fi.Pana atunci ma protejez ;)

....pai daca te protejezi....n/ai cum ramane!!!...deci asta inseamna ca undeva...in subconstient ar zice unii...de fapt nu vrei nici un copil...asha ca....vorbaraie goala....cand o sa ramai ..o sa il pastrezi....dar pana atunci ai grija sa nu ramai....asta inseamna ca si daca ai ramane...nu l./ai pastra....odata ce ti/e frica sa ...ramaii!....cum se traduce...ce/ai zis???



Eu cred ca nu vrei sa gandesti!!!
In cazul in care s-ar intampla sa uit o pastiluta sau sa nu folosesc prezervativul iar drept urmare as ramane insarcinata,as pastra copilul...asta incercam sa explic!
Dar vad ca trebuie sa ma explic de 10000 de ori pt persoanele cu un IQ mai special! ;)
krisutza
Postat pe 8 Martie 2010 23:07
nu stiu dar...de unde stii ca fiind prima sarcina...daca se procedeaza...un avort...nu o sa mai poata avea nici un copil niciodata?....adevarul e ca...cu prima sarcina ...asta am facut si eu...avort...si vad ca am mai putut ramane insarcinata...ca doar am copil mare...!.....zic ca mi se pare ca nu e valabil pentru toata lumea![/quote]
Draga mea nu toti sunt ca tine unele femei si dupa un avort pot ramane sterile, avortul iti afecteaza fertilitatea dar si propria sanatate.Sunt femei care dupa 1 avort nu pot tine o sarcina decat cu tratament.Si cine stie la cate luni sau ani ai putut face fata.Sau iti pare rau ca ai facut-o?Plus ca avortul are nu doar consecinte fizice dar si psihice iar astea se vad in timp:frustrarea, sentiment de negare, anxietate, depresie, insomnii, ...etc.Sunt multe am enumerat cateva apoi consecinte fizice imediate:hemoragii, leziunea colului uterin, perforatia uterului, hemoragii, lezarea intestinelor sau a altor organe abdominale, inflamatia uterului,a trompelor, a pelvisului ºi a întregii cavitãti abdominale, starea septicã (otrãvirea sângelui), tromboembolie (cheaguri de sânge care astupã vasele sanguine);
obturarea trompelor uterine, sterilitatea, hemoragii uterine neregulate, endometriozã, cresterea frecventei sarcinilor extrauterine, cicatrici ºi îngustarea colului uterin, placenta previa, atonia uterului, izoimunizarea, insuficienta placentei, mortalitatea perinatalã crescutã; Chiar ºi copiii nãscuti resimt rãceala emotionalã, dezamãgirile ºi alte stãri nevrotice sau psihotice cauzate de omor.
iubytzik22
Postat pe 9 Martie 2010 00:46
kudika 081496...cam ai dreptate!...subscriu
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 04:01
ideea e ca...mai mare pacat e sa aduci pe lume...stiind ca nu o sa ai cu ce...decat sa te trezesti ca nu mai faci fatza situatziei...si ajungi sa fii obligata sa recurgi la tot felul de metode prin care se spera o supravietuire...dar se obtine inversul...sau daca totusi se reuseste supravietuirea...poate insemna sa/i cam calci pe altii in picioare
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 04:06
nu se poate sa ramai insarcinata daca uiti sa iei o pastila odata....si apoi mai exista si pastila de a doua zi....hai sa fim seriosi...si realisti...ca daca se intampla....nu se intampla nimic fara planificare anterioara!!!
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 04:09
ca orice copil se naste cu ..bucata lui de paine....eu ma tem ca nu e asha deloc.....pentru bucata aia de paine a copilului trebuie muncit in plus...iar prea multa munca...distruge pana la urma omul.....si de ce fac copii?..ca sa ma distrug pe mine?...sa muncesc pana ma ia dracii ca sa platesc chiar si prostiile copiilor...ca doar de aia sunt parinte nu?....se mai pune problema daca am avut si eu un parinte de genul asta...care sa fie dispus sa munceasca sa imi plateasca mie prostiile...adica distractii ne/planificate sau mai stiu eu ce....belele in care pot sa intru si n/am la cine apela...decat la parinti ...teoretic
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 04:16
Mai sunt si cazuri aparte in care unele femei raman insarcinate in felul asta ;) poate nu ai auzit tu dar eu am un caz concret langa mine (o prietena)..in fine
Fiecare cu parerea lui...eu nu acuz persoanele care fac avort pentru ca simt ca nu au ce oferi copilului lor.Intravedar, decat sa il chinui o viata intreaga sau sa te razbuni zi de zi pentru ca ti-a "distrus" tineretea (asa cum se zice)...mai bine recurgi la asa ceva!Nimeni nu merita sa simta ca nu are un loc in lumea asta!
Insa EU l-as pastra...pentru ca nu as suporta psihic asa ceva (avort) si pentru ca iubesc copiii.
krisutza
Postat pe 9 Martie 2010 10:02
dar cu ce drept ii rezumi dreptul la viata acelui suflet?! Dumnezeu iti da un copil atunci cand considera EL, nu atunci cand il doresti tu, cand tu consideri ca esti pregatita!
roz5blue6lila7
Postat pe 9 Martie 2010 12:22
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-09 04:16:36ca orice copil se naste cu ..bucata lui de paine....eu ma tem ca nu e asha deloc.....pentru bucata aia de paine a copilului trebuie muncit in plus...iar prea multa munca...distruge pana la urma omul.....si de ce fac copii?..ca sa ma distrug pe mine?...sa muncesc pana ma ia dracii ca sa platesc chiar si prostiile copiilor...ca doar de aia sunt parinte nu?....se mai pune problema daca am avut si eu un parinte de genul asta...care sa fie dispus sa munceasca sa imi plateasca mie prostiile...adica distractii ne/planificate sau mai stiu eu ce....belele in care pot sa intru si n/am la cine apela...decat la parinti ...teoretic



pai nu te supara ... dar asta e rostul omului in viata
sa faca copii si sa se ingrijeasca de prostiiile pe care le face , sa-l ajute cand are nevoie si sa munceasca pana il iau dracii asa cum spui tu , pana cand va fi suficient de mare sa se descurce si el in anumite situatii :sml -happy0144:
si n-a murit nimeni de prea multa munca pana acum...
decat poate sclavii e plantatii sau mai stiu eu in ce alta situatie



sunt de acord ca unii parinti sunt total iresponsabili si-si lasa copiii pe te miri unde , dar asta nu inseamna sa generalizam .... eu de exemplu mi-as da viata pentru copilasul meu , dar sper sa nu fiu nevoita sa trec printr-o asemenea experienta ....si mai am o nelamurire : sa inteleg ca tie nu ti-au platit parintii toate timpeniile pe care le-ai facut in viata si de asta esti asa neintelegatoare cu copiii nenascuti inca ce au nevoie de ajutorul parintilor???? sa stii ca mai sunt inca parinti care sunt dispusi sa faca sacrificiile astea pe care le descrii tu cu lux de amanunte ... sau o viata de sclav mai bine zis !... sunt inca suficient de multi cat sa nu conteze o parere ca a ta , nu te supara ca-ti spun.
lucky_29
Postat pe 9 Martie 2010 13:47
eu am o vecina care acuma 2 saptamani a nascut ea are 17 ani deci baieti si fete protejativa foarte mult
kudika101780
Postat pe 9 Martie 2010 19:06
lucky29...macar de ar fi cum spui tu...si sa nu conteze o parere ca a mea!!!!
andreea_n_x
Postat pe 9 Martie 2010 21:02
De la: kudika101780, la data 2010-03-09 19:06:40eu am o vecina care acuma 2 saptamani a nascut ea are 17 ani deci baieti si fete protejativa foarte mult








... cap de tabla ... ''indemnul'' tau suna cam asa ... aveti grija cind sariti pe fereastra ... incercati sa cadeti in picioare ... o vecina de-a mea a cazut in cap ... DAR ... nu e mai bine sa spui ... NU MAI SARITI PE GEAM !!! ... puteti sa cadeti in cap ...
marco918
Postat pe 18 Octombrie 2011 11:09
Toti dau sfaturi si cred ca stiu ce e in mintea ta...dar suntem diferiti chiar daca facem aceleasi greseli...eu te sfatuiesc sa te duci la un preot(de la biserica unde stai sau alta,nu conteaza)si sigur el te va ajuta mai mult si te vei simti mai bine dupa ce vei vorbi dechis cu el,fara rusine. Sanatate!
kudika363594
Postat pe 18 Octombrie 2011 15:40
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 21:08
marco...se pare ca esti un "tip" puii mei...serios... tu numa critici... nu stii cum e sa fi femeie..nu stii prin ce trece o femeie cu gandurile astea... habar nu ai..si nici tu nu ai vrea sa fi in situatia unei femei... daca ai de gand doar sa critici pe aici... stii ceva? fa sa dispari din forum...ca nu esti de nici o treaba ...
am mai vazut si alte articole comantate de tine... si tot critici si prostii... nu esti de nici otreaba.. sunt oameni care au nevoie de incurajari si sfaturi... nu de critici!
kudika_8864
Postat pe 31 Mai 2012 16:53
De la: kudika_8864, la data 2012-05-31 16:53:52marco...se pare ca esti un "tip" puii mei...serios... tu numa critici... nu stii cum e sa fi femeie..nu stii prin ce trece o femeie cu gandurile astea... habar nu ai..si nici tu nu ai vrea sa fi in situatia unei femei... daca ai de gand doar sa critici pe aici... stii ceva? fa sa dispari din forum...ca nu esti de nici o treaba ...
am mai vazut si alte articole comantate de tine... si tot critici si prostii... nu esti de nici otreaba.. sunt oameni care au nevoie de incurajari si sfaturi... nu de critici!


inainte sa-l critici pe prietenul meu Marco ar fi bine sa specifici cine esti, cine ai fost, ce probleme ai!
chiar daca e greu si nici chiar eu Pikard nu stiu sa-mi pun nickul care-mi place.
kudika_6668
Postat pe 31 Mai 2012 19:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Intrerupere de sarcina cu un singur comprimat 72 De la: 27 Octombrie 2016 14:26
iartama 11 De la: kudika_979773 14 Februarie 2015 15:04
un sfat 57 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 21:17
invatati-ma va rog 6 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:41
Love Moon - absorbante terapeutice 1 De la: kudika028076 30 Iunie 2009 19:56