Setari Cookie-uri

Radioterapie si histerectomie totala

In 2006 am fost diagnosticata cu cancer de col uterin. Am facut radioterapie si la 3 saptamani si operatia de extirpare. Analiza din urma operatiei a iesit buna si nu a mai fost nevoie de chimioterapie. Sunt un caz fericit. De atunci si pana acum am luat in greutate 18 kg si am reusit sa dau jos 2 kg. E un inceput. Ma lupt cu o anemie, dar si asta trece de multe ori. Cine a mai trecut prin aceasta experienta? Cum a depasit? Pot fi de folos cu ceva cuiva?
mihapic73
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:24
pai felicitari! multa sanatate in continuare!
greierash_is_back
Postat pe 5 Noiembrie 2009 22:27
Multumesc.
mihapic73
Postat pe 6 Noiembrie 2009 16:24
Am reusit sa trec printr-o experienta similara in 2001 dar spre deosebire de tine nu am avut norocul sa nu mai fac si citostatite, a fost greu dar a trecut am pus si eu muuuuuult in greutate suntem in 2009 si am cu 2 kg peste cat am avut cand am aflat ca sunt bolnava.treaba e sa crezi in d-zeu si in tine

kudika074559
Postat pe 29 Decembrie 2009 15:17
Am gasit din intamplare acest topic si m-am gandit sa scriu si eu... Mama mea a fost diagnosticata cu cancer endometrial, stadiul 2B, anul acesta, in aprilie ( are 54 de ani). A facut radioterapie, dupa care operatia de histerectomie totala la inceputul lunii iulie. Totul a decurs bine dupa operatie, doctorii au spus ca nu mai e nevoie de chimioterapie, nici de tratament cu hormoni. In luna noiembrie insa, la analizele de rigoare, i s-au descoperit markeri tumorali de 4 ori mai multi decat normal. Dupa tomografie, am aflat cu stupoare ca are noduli pe toata splina si inca cativa pe ficat ( aproape insesizabil pe ficat), fiind diagnosticata cu cancer in stadiul 4, cu metastaze de catre un doctor, altii spunand ca nu sunt metastaze ( am fost la vreo 4 doctori si niciunul n-a stiut sa-mi spuna exact ce se intampla, motivand ca n-au mai intalnit asa ceva pana acum. Ma rog...). A inceput chimioterapia imediat, deja a facut 2 sedinte a cate 3 zile si a inceput sa-i cada si parul... Ce ma surprinde este ca nu s-a simtit rau absolut deloc, nici in prezent, ba chiar a luat in greutate de la operatie pana acum, inca lucreaza, e f vioaie... iar eu stiu ca oamenii care au cancer in stadiu terminal se simt destul de rau ( stiu de la tatal meu de ex, care a murit de cancer la ficat si nu s-a mai ridicat din pat in ultimele 4 luni, de cand am aflat ca e in stadiul 4). Nu stiu ce sa mai cred, stau cu frica, dar totodata trag sperante ca poate nu e chiar atat de grav, iar chimioterapia o va ajuta cumva sa-i mai dea ceva timp langa mine...
ride_it
Postat pe 29 Decembrie 2009 22:25
Muuuulta sanatate mamei tale , iar tie , putere ca sa o sustii . Sa va ajute Domnul sa treceti cu bine de incercarea asta .
mahy33
Postat pe 29 Decembrie 2009 22:45
Multumesc mult!
ride_it
Postat pe 30 Decembrie 2009 16:20
De la: mihapic73, la data 2009-11-05 22:24:18In 2006 am fost diagnosticata cu cancer de col uterin. Am facut radioterapie si la 3 saptamani si operatia de extirpare. Analiza din urma operatiei a iesit buna si nu a mai fost nevoie de chimioterapie. Sunt un caz fericit. De atunci si pana acum am luat in greutate 18 kg si am reusit sa dau jos 2 kg. E un inceput. Ma lupt cu o anemie, dar si asta trece de multe ori. Cine a mai trecut prin aceasta experienta? Cum a depasit? Pot fi de folos cu ceva cuiva?
kudika408024
Postat pe 14 Iunie 2011 00:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratament cu ovule 11 De la: ralu_dia 19 Octombrie 2013 10:20
neoplasm de col uterin 18 De la: kudika511369 4 Septembrie 2012 00:16
menstruazie prelungita 87 De la: Stroe_Marioara_1 14 Septembrie 2012 16:58
rana pe col 20 De la: soul_fuct 8 Mai 2016 16:40
Tratament cu ovule 1 De la: kudika_966084 22 Mai 2014 17:48