Setari Cookie-uri

vrem sa adoptam un copil

Impreuna cu sotul meu ne-am hotarat sa adoptam un copil (sau 2). Am luat aceasta hotarare dupa multe incercari in vitro in tara si in strainatate. Nu se poate si gata.
Acum suntem in faza de certificare ca parinti adoptivi. Mai avem de colectat o stampila aici, o virgula in alt document (birocratie...) dar suntem aproape gata.
Partea cea mai dificila abia acum urmeaza. Statul te ajuta prin a te verifica pana in panzele albe, dar nu e prea activ in a rezolva situatia copiilor abandonati. Nu vreau sa judec acum mamicile care isi abandoneaza copii... O fac din saracie, varsta prea tanara, prostie, incostienta... Ne gandim ca poate am putea cunoaste o asemenea mamica, inainte de a face gestul imposibil de a abandona copilul (oare cate ganduri negre ii trec prin cap...) . Am ajuta-o pe ea si i-am da copilului ei o sansa. Si aici intrebarea mea (tipic romaneasca): stiti pe cineva...?
Cu speranta, Dora
kudika081710
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:37
poate ca sunt io imoral, da' nu exista centre de adoptie?
de ce sa astepti ca cineva sa faca o greseala!?
e putin exagerata vrerea vosatra!
geo_xx
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:44
ba da, exista centre de adoptii. Toata procedura se va derula cu ajutorul lor. Dar, pentru ca un copil sa devina adoptabil trebuie incuviintarea scrisa a parintilor si tuturor rudelor pana la gradul 4. Daca mama a fugit din spital si nu poate fi gasita copilul nu poate fi adoptat. Este condamnat. Ne gandim sa prevenim acest fapt si sa dam copilului o sansa prin discutia cu mama insrcinata care nu isi doreste copilul.
kudika081710
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:08
totusi , un copil abandonat este un copil abandonat, fara parinti sau rude.
iar voi ii puteti devenii parinti.
ideea din juno e valabila doar in juno!
geo_xx
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:13
De la: geo_xx, la data 2009-11-08 11:13:29totusi , un copil abandonat este un copil abandonat, fara parinti sau rude.
iar voi ii puteti devenii parinti.
ideea din juno e valabila doar in juno!


ideea este de a sari niste etape destul de costisitoare (adica tre sa ii caute rudele copilului pe care vor sa il adopte) ,alta idee este de a urgenta o chestiune care din motive birocratice poate dura multi ani si ei vor un bebe...care parte nu o intelegi geo??? ei vor un bebe....
de parca un copil de 3 ani sau 5-6 e ciumat.... de parca un copil de 14-15 ani a carui viata si asa destul de neagra prin toate institutiile statului nu a fost destul de neagra, trebuie sa fie respinsi mereu si mereu si mereu
ne mai miram ca fetele din institutii fug la 14 15 ani si e prostitueaza, sau ca alti copii ajung delicventi.
respingerea lor a inceput la nastere si continua zi de zi .... iar cand apar astfel de situatii unde parintii specifica cum ca vor un bebelus... nu iti pot spune cu cata oroare si durere privesc la cei mai mici...

ma rog ,parera mea sincera e ca daca vreti cu adevarat un copil nu trebuie sa panditi ca ulii o mama care a gresit si nu isi doreste copilul ci sa cautati si sa aveti rabdarea necesara sa adoptati un copil care sa va doresca si el pe voi....
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:23
Multumesc pentru interes. Legislatia in romania este f. restrictiva si ilogica. Daca nu esti insarcinata si nu stii pe cineva, hai sa dam sansa altora sa raspunda.
kudika081710
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:27
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-11-08 11:23:44
De la: geo_xx, la data 2009-11-08 11:13:29totusi , un copil abandonat este un copil abandonat, fara parinti sau rude.
iar voi ii puteti devenii parinti.
ideea din juno e valabila doar in juno!


ideea este de a sari niste etape destul de costisitoare (adica tre sa ii caute rudele copilului pe care vor sa il adopte) ,alta idee este de a urgenta o chestiune care din motive birocratice poate dura multi ani si ei vor un bebe...care parte nu o intelegi geo??? ei vor un bebe....
de parca un copil de 3 ani sau 5-6 e ciumat.... de parca un copil de 14-15 ani a carui viata si asa destul de neagra prin toate institutiile statului nu a fost destul de neagra, trebuie sa fie respinsi mereu si mereu si mereu
ne mai miram ca fetele din institutii fug la 14 15 ani si e prostitueaza, sau ca alti copii ajung delicventi.
respingerea lor a inceput la nastere si continua zi de zi .... iar cand apar astfel de situatii unde parintii specifica cum ca vor un bebelus... nu iti pot spune cu cata oroare si durere privesc la cei mai mici...

ma rog ,parera mea sincera e ca daca vreti cu adevarat un copil nu trebuie sa panditi ca ulii o mama care a gresit si nu isi doreste copilul ci sa cautati si sa aveti rabdarea necesara sa adoptati un copil care sa va doresca si el pe voi....


toate ca toate, da' sa fie blond si cu ochii albastrii, din parinti sanatosi mentali si cu arbore genealogic ilustru.
fac!
daca vrei sa aduci bucurie, o faci pur si simplu!!
geo_xx
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:29
De la: kudika081710, la data 2009-11-08 11:27:16Multumesc pentru interes. Legislatia in romania este f. restrictiva si ilogica. Daca nu esti insarcinata si nu stii pe cineva, hai sa dam sansa altora sa raspunda.


asculta aici cucoana labila mental.... sansa ca altii sa-ti raspunda sper sa nu o ai in vecii vecilor pt ca femei ca tine imi fac sila.... sunt atatia copii in institutii si oameni ca tine care efectiv cumpara nefericirea altora, sper ca vreun militian sa vada articolul asta si sa te gaseasca pana la urma sa-ti iei pedeapsa cuvenita.
ceea ce faci tu pe langa faptul ca incalca legile sociale le incalca si pe cele ale bunului simt.
rusine sa-ti fie pt ceea ce faci. sper sa n-ai vreodata ocazia sa dai ochii cu vreo mama adevarata care sa-ti traga o sfanta mama de bataie pt ceea ce spui pe aici.

auzi la ea daca nu sunt insarcinata sau daca nu stiu pe alta care vrea sa-si vanda copilul...
uite de aia sunt pline orfelinatele de copii abandonati din cauza monstrilor de egoism ca tine care n-au nimic a face cu copiii vor doar sa cumpere afectiune....

impusca-te !!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2009 13:57
De la: geo_xx, la data 2009-11-08 11:29:43
toate ca toate, da' sa fie blond si cu ochii albastrii, din parinti sanatosi mentali si cu arbore genealogic ilustru.
fac!
daca vrei sa aduci bucurie, o faci pur si simplu!!


aaah geo asa m-am enervat.... uite si tu ce scrie cucoana asta mai sus....

ce ti-am zis eu vrea neaparat un bebe...nu vrea un copil... efectiv imi fac sila imi provoaca scarba astfel de femei, egoiste si fara pic de minte.
atatia copii care au nevoie de o familie si asta vrea sa sara toate etapele de adoptie sa-si ia acasa un bebelus cumparat ca de la supermarket.

dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2009 13:59
iti dau eu unul.. lucrez saptamanal cu 8 vrei fata sau baiat? am rromi, un maghiar si restul romani, de la 5 luni la 1 an.. a nu scuze am gresit raspunsul.
mori
felixcat
Postat pe 8 Noiembrie 2009 14:15
De la: felixcat, la data 2009-11-08 14:15:55iti dau eu unul.. lucrez saptamanal cu 8 vrei fata sau baiat? am rromi, un maghiar si restul romani, de la 5 luni la 1 an.. a nu scuze am gresit raspunsul.
mori


negrii n-ai!!?
geo_xx
Postat pe 8 Noiembrie 2009 14:24
nu, doar doi rromi :-? oricum nu conteaza, tot copii, tot suflete, tot oameni.
felixcat
Postat pe 8 Noiembrie 2009 14:27
De la: felixcat, la data 2009-11-08 14:27:43nu, doar doi rromi :-? oricum nu conteaza, tot copii, tot suflete, tot oameni.


cat adevar a iesit din degetele tale! numa' ca unii n-au habar de chestia asta!
geo_xx
Postat pe 8 Noiembrie 2009 14:29
cand esti pus in situatia sa explici unui copil de 5 ani dintr'un centru de plasament ca sufera de o boala mortala progresiva si incurabila, ori te lasi de meserir ori vezi viata asa cum este cu adevarat.
viata nu are culoare si nimeni nu este egal din nastere, dreptul fundamental si iluzoriu expus in filozofie.
felixcat
Postat pe 8 Noiembrie 2009 14:33
De la: felixcat, la data 2009-11-08 14:33:30cand esti pus in situatia sa explici unui copil de 5 ani dintr'un centru de plasament ca sufera de o boala mortala progresiva si incurabila, ori te lasi de meserir ori vezi viata asa cum este cu adevarat.
viata nu are culoare si nimeni nu este egal din nastere, dreptul fundamental si iluzoriu expus in filozofie.


asta trebuie sa inteleaga umanoida de mai sus care vrea sa adopte un copil....
dandanaua_reloaded
Postat pe 8 Noiembrie 2009 14:38
O sa ai de asteptat mult si bine......finii mei au obtinut 2 atestate .....si amandoua le-au expirat fara rezultata favorabil........de fiecare data cand sunam la protectia copilului (la c-ta)primeam in fiecare saptamana acelas raspuns....nu avem copii(exact asa se exprimau....deci se terminase.......)of Doamne in ce tara traim........preotul din satul nostru avand aceleasi probleme au mers si ei tot la protectia copilului la c-ta au depus actele necesare ssiiiiiiiiiii surpriza in 2 luni s-a gasit copil care putea fii dart legal spre adoptie........bine in schimbul sumei de 2000 de euro,deci in cine dracu sa mai avem incredere?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????finii mei saraci s-au scarbit de birocratia din tara noastra de kkt si au renuntat,nu au banii necesari pt a cumpara un copil........
yza79
Postat pe 10 Noiembrie 2009 12:31
Comentariu dumneavoastra este de neinteles! Fara legatura cu ce pune in discutie aceasta doamna! A adopta un copil cu este precum a face un cadou de craciun, sau de paste ! Este o investitie de timp si de bani riscanta(nu sti de bagaj genetic are copilul), pe termen lung. Un copil abandonat este un copil cu probleme provenite din lipsa de afectiune si de informatie pe o perioada anterioara adoptiei. Vina ca un acopil ajunge la 5-6ani sa fie adoptabil nu este in nici un caz vina doamnei acestea, ci este vina parintilor naturali(pentru ca l-au abandonat), al autoritatilor competente(adoptie copil, politie) pentru ca s-au miscat greu cu actele astfel incat copilul a ajuns la aceasta varsta fara sa fie adoptat. Pe de alta parte, ce cauta doamna este dupa parerea mea, foarte riscant: o mama cu risc ridicat de abandon, in loc sa fie linistita ca copilul va avea o familie normala,ea se gandeste sa santajeze pe acesti parinti (cei ce vor adopta)! S-a intamplat de atatea ori!
Este de regretat maniera dumneavoastra lipsita de bun simt, limbajul dumneavoastra! Decizia de a adopta un copil este ca si un joc de noroc: poti sa bagi bani in el, cursuri, scoli, limbi straine si daca el are un nivel scazut de inteligenta-degeaba!
In loc sa apreciem acest cuplu/familie ca s-au gandit sa preintamtine o catastrofa pentru copil(sa fie aruncat la gunoi, lasat pe strada, sau sa-l omoare), comentam josnic! Doamna, saracia, sau gestul de ati abandona copilul nu este o virtute! Iar oamenii care au decis sa adopte, deci sa repare un start prost al copilului, sunt tratati asa ...
Eu am cantarit aceasta optiune si o consider f riscanta si nu mergem in aceasta directie! In USA(California, NJ,NY) acest aranjament este uzual si intermediat de stat(protectia copilului) astfel incat copilul sa nu sufere!
kudika082700
Postat pe 10 Noiembrie 2009 21:52
SI eu am o familie de prieteni care au adoptat un copil si au asteptat ...1,5ani. Ateptarea a erodat relatia intre ei si abia cand au fost anuntati ca au copil pentru ei, relatia lor s-a intarit(spun ei si mai mult decat era initial)! Deci e o trauma si asteptarea asta. Pe de alta parte cica dureaza 5-6luni de cand il vezi prima data si pana e aficial copilul tau!Fini dumneavoastra trebuie sa aibe putere si ...rabdare!Toate cele bune!
kudika082700
Postat pe 10 Noiembrie 2009 22:00
De la: kudika082700, la data 2009-11-10 22:00:05SI eu am o familie de prieteni care au adoptat un copil si au asteptat ...1,5ani. Ateptarea a erodat relatia intre ei si abia cand au fost anuntati ca au copil pentru ei, relatia lor s-a intarit(spun ei si mai mult decat era initial)! Deci e o trauma si asteptarea asta. Pe de alta parte cica dureaza 5-6luni de cand il vezi prima data si pana e aficial copilul tau!Fini dumneavoastra trebuie sa aibe putere si ...rabdare!Toate cele bune!

Domnule draga peste finii mei a trecut 2 ani si 8 luni. de asteptare fara rezultat,doar banii cheltuiti........si poate am avut un limbaj deranjant,dar credeti-ma ca ma apucase nervii amintindu-mi de nesimtirea celor de la protectia(chipurile)copilului c-ta,si o spun in cunostinta de cauza,din pacate
yza79
Postat pe 10 Noiembrie 2009 23:22
Iti doresc succes!
Nu lua in seama "oamenii de bine" care iti sugereaza sa adopti orice copil " ca tot suflet de om se cheama"! Nu este ca si cum ai adopta un animal de casa, la care poti renunta ulterior sau .... il iubesti si gata, nu trebuie sa fie cel mai frumos/ inteligent. Un copil inseamna mai mult si stim cu totii ca este foarte important si Iq ul si gena. In primul rand m-as gandi la factorii de risc legati de sanatate. Necunoscand mama ... habar nu ai la ce sa te astepti. E bine cum gandesti si ai dreptate! A adopta de la o mama nepregatita pentru o familie nu inseamna a te infrupta din nefericirea ei, ci, dimpotriva. Daca vreodata as fi intr-o situatie disperata as prefera sa-mi las copilul pe maini sigure decat sa il abandonez pur si simplu!
Inca o data, iti doresc succes in gasirea unei mame care, desi inconstienta in a ramane insarcinata este suficient de matura sa realizeze ca bebelusul ei poate avea o sansa la o viata mai buna decat cea din caminele pt. copii abandonati!
ClassyCat
Postat pe 18 Noiembrie 2009 03:41
@ClassyCat

N-am prea inteles cateva din ideile mesajlui tau... drept pentru care, mi-as dori niste lamuriri. Voi incepe cu sfarsitul...
Vorbesti de gasirea unei femei suficient de matura pentru a-si abandona copilul, dar insuficient de matura pentru a sti ca sexul neprotejat inseamna o sarcina. Nu ne spui insa cam in ce mediu s-ar putea gasi o asemenea femeie si cam ce varsta ar fi de preferat sa aiba. Nu vor fi oare conditiile de baza pentru alegerea ei? Mergand pe logica (dar tinand cont si de realitatea din jurul nostru), ar trebui sa fie o fata tanara (o copila), din mediul rural (nu este o conditie obligatorie), o persoana care "s-a trezit" cu burta la gura, este ingrozita de ce va zice lumea si pe care OBLIGATORIU va trebui s-o convingi sa nu faca avort. Pentru ca, dupa parerea mea, orice femeie care va trece prin toate fazele de mai sus.. de la aflarea ca este insarcinata si pana la decizia finala... DE A-SI PASTRA COPILUL.. e foarte greu de crezut ca va dori dupa noua luni de zile sa-l "vanda".
Raman in calcul doar acele fete care sunt pregatite sa faca avort. Mai ramane sa ne spui cam ce metode de persuasiune ar putea folosi o pereche ce-si doreste acel copil.. pentru a convinge o asemenea fata sa poarte 9 luni o sarcina pe care nu si-a dorit-o cu nici un chip, rusinea de a se afla toata povestea ei (familie, comunitate etc), desigur riscul de a-si pierde iubitul s.a.m.d.
Si, nu in ultimul rand.. as fi curioasa sa stiu cam ce material genetic de buna calitate si garantat ar exista la un asemenea copilas (nascut de aceasta copila).
rashela
Postat pe 18 Noiembrie 2009 04:14
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-11-08 13:57:17
De la: kudika081710, la data 2009-11-08 11:27:16Multumesc pentru interes. Legislatia in romania este f. restrictiva si ilogica. Daca nu esti insarcinata si nu stii pe cineva, hai sa dam sansa altora sa raspunda.


asculta aici cucoana labila mental.... sansa ca altii sa-ti raspunda sper sa nu o ai in vecii vecilor pt ca femei ca tine imi fac sila.... sunt atatia copii in institutii si oameni ca tine care efectiv cumpara nefericirea altora, sper ca vreun militian sa vada articolul asta si sa te gaseasca pana la urma sa-ti iei pedeapsa cuvenita.
ceea ce faci tu pe langa faptul ca incalca legile sociale le incalca si pe cele ale bunului simt.
rusine sa-ti fie pt ceea ce faci. sper sa n-ai vreodata ocazia sa dai ochii cu vreo mama adevarata care sa-ti traga o sfanta mama de bataie pt ceea ce spui pe aici.

auzi la ea daca nu sunt insarcinata sau daca nu stiu pe alta care vrea sa-si vanda copilul...
uite de aia sunt pline orfelinatele de copii abandonati din cauza monstrilor de egoism ca tine care n-au nimic a face cu copiii vor doar sa cumpere afectiune....

impusca-te !!!


Esti cu nervii la pamant de-ti permiti sa-i vorbesti unui om in halul asta ,ai tupeul sa aduci in discutie bunul simt cand tu nu ai farama de asa ceva .Pune-ti aghiazma in cap poate te vei mai dumnezii si tu
pufffer
Postat pe 18 Noiembrie 2009 08:00
Sfatul meu este sa incerci prin spitale ,prin cunostinte si nu in ultimul rand in orfelinate .Am cunoscut cativa parinti cu copii adoptati si sunfoarte fericiti .Un mare pedagog spunea ca mintea copilului e o tabla nescrisa ce-i scriu adultii pe ea aia va face copilul .Nu mai gandi pesimist pur si simplu bucura-te de orice suflet pe care-l vei adopta ,se putea intampla mai rau ca tu sa nasti un copil cu probleme cu un sindrom down ,cu retard .Eu va doresc sa fiti sanatosi si sa aveti o viata buna
pufffer
Postat pe 18 Noiembrie 2009 08:06
De la: pufffer, la data 2009-11-18 08:00:53
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-11-08 13:57:17
De la: kudika081710, la data 2009-11-08 11:27:16Multumesc pentru interes. Legislatia in romania este f. restrictiva si ilogica. Daca nu esti insarcinata si nu stii pe cineva, hai sa dam sansa altora sa raspunda.


asculta aici cucoana labila mental.... sansa ca altii sa-ti raspunda sper sa nu o ai in vecii vecilor pt ca femei ca tine imi fac sila.... sunt atatia copii in institutii si oameni ca tine care efectiv cumpara nefericirea altora, sper ca vreun militian sa vada articolul asta si sa te gaseasca pana la urma sa-ti iei pedeapsa cuvenita.
ceea ce faci tu pe langa faptul ca incalca legile sociale le incalca si pe cele ale bunului simt.
rusine sa-ti fie pt ceea ce faci. sper sa n-ai vreodata ocazia sa dai ochii cu vreo mama adevarata care sa-ti traga o sfanta mama de bataie pt ceea ce spui pe aici.

auzi la ea daca nu sunt insarcinata sau daca nu stiu pe alta care vrea sa-si vanda copilul...
uite de aia sunt pline orfelinatele de copii abandonati din cauza monstrilor de egoism ca tine care n-au nimic a face cu copiii vor doar sa cumpere afectiune....

impusca-te !!!


Esti cu nervii la pamant de-ti permiti sa-i vorbesti unui om in halul asta ,ai tupeul sa aduci in discutie bunul simt cand tu nu ai farama de asa ceva .Pune-ti aghiazma in cap poate te vei mai dumnezii si tu


PUFARINO.... RAMAI LA IMBECILUL ALA DE-TI E IUBIT SI CAND O SA VEZI TU PRIN CENTRELE DE PLASAMENT ATATEA NENOROCIRI SI ATATIA COPII SFASIATI DE FAPTUL CA O PERECHE VINE SI II VEDE SI NU II DORESTE DOAR PT CA MAMA LOR E O TIGANCA SAU PT CA AU PROBLEME DE ADAPTABILITATE ...ETC ETC ETC SA MA ANUNTI SI PE MINE

in plus de asta oameni ca "doamna" care a deschis topicul ii vad destul de des, si banuiesc ce gandesc si care este modalitatea lor de "persuasiune" ... e josnic si inuman sa cauti pe un forum public sa cumperi un copil....
daca tie ti se pare absolut normal lucrul asta iti sugerez cel putin un control psihiatric, doamna in cauza nu e cu toate cele la mansarda,daca din disperare a ajuns sa faca asa ceva, nemaipunanad la socoteala ca aceste lucruri sunt pedepsite inca de statul roman...

reciteste cu atentie sfaturile pe care i le dau doamnele de bine... sa caute "gena buna" sa caute si prin spitale....ma mai mir ca spaga e ridicata la rang de obligativitate....sa fim seriosi, birocratia e absolut halucinanta in romania in ce priveste adoptia, asta nu da dreptul nimanui sa posteze pe un forum public intentia de a cumpara un copil cu atat mia putin securistii care citesc de obicei forumul asta ar fi trebuit sa se sesizeze deja , daca nu chiar sa "ajute fericitul cuplul" cu vreo relatie de bine....

sa ne traiasca "prostia" ca de restul ne descurcam noi...
dandanaua_reloaded
Postat pe 18 Noiembrie 2009 08:41
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-11-18 08:41:58
De la: pufffer, la data 2009-11-18 08:00:53
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-11-08 13:57:17
De la: kudika081710, la data 2009-11-08 11:27:16Multumesc pentru interes. Legislatia in romania este f. restrictiva si ilogica. Daca nu esti insarcinata si nu stii pe cineva, hai sa dam sansa altora sa raspunda.


asculta aici cucoana labila mental.... sansa ca altii sa-ti raspunda sper sa nu o ai in vecii vecilor pt ca femei ca tine imi fac sila.... sunt atatia copii in institutii si oameni ca tine care efectiv cumpara nefericirea altora, sper ca vreun militian sa vada articolul asta si sa te gaseasca pana la urma sa-ti iei pedeapsa cuvenita.
ceea ce faci tu pe langa faptul ca incalca legile sociale le incalca si pe cele ale bunului simt.
rusine sa-ti fie pt ceea ce faci. sper sa n-ai vreodata ocazia sa dai ochii cu vreo mama adevarata care sa-ti traga o sfanta mama de bataie pt ceea ce spui pe aici.

auzi la ea daca nu sunt insarcinata sau daca nu stiu pe alta care vrea sa-si vanda copilul...
uite de aia sunt pline orfelinatele de copii abandonati din cauza monstrilor de egoism ca tine care n-au nimic a face cu copiii vor doar sa cumpere afectiune....

impusca-te !!!


Esti cu nervii la pamant de-ti permiti sa-i vorbesti unui om in halul asta ,ai tupeul sa aduci in discutie bunul simt cand tu nu ai farama de asa ceva .Pune-ti aghiazma in cap poate te vei mai dumnezii si tu


PUFARINO.... RAMAI LA IMBECILUL ALA DE-TI E IUBIT SI CAND O SA VEZI TU PRIN CENTRELE DE PLASAMENT ATATEA NENOROCIRI SI ATATIA COPII SFASIATI DE FAPTUL CA O PERECHE VINE SI II VEDE SI NU II DORESTE DOAR PT CA MAMA LOR E O TIGANCA SAU PT CA AU PROBLEME DE ADAPTABILITATE ...ETC ETC ETC SA MA ANUNTI SI PE MINE

in plus de asta oameni ca "doamna" care a deschis topicul ii vad destul de des, si banuiesc ce gandesc si care este modalitatea lor de "persuasiune" ... e josnic si inuman sa cauti pe un forum public sa cumperi un copil....
daca tie ti se pare absolut normal lucrul asta iti sugerez cel putin un control psihiatric, doamna in cauza nu e cu toate cele la mansarda,daca din disperare a ajuns sa faca asa ceva, nemaipunanad la socoteala ca aceste lucruri sunt pedepsite inca de statul roman...

reciteste cu atentie sfaturile pe care i le dau doamnele de bine... sa caute "gena buna" sa caute si prin spitale....ma mai mir ca spaga e ridicata la rang de obligativitate....sa fim seriosi, birocratia e absolut halucinanta in romania in ce priveste adoptia, asta nu da dreptul nimanui sa posteze pe un forum public intentia de a cumpara un copil cu atat mia putin securistii care citesc de obicei forumul asta ar fi trebuit sa se sesizeze deja , daca nu chiar sa "ajute fericitul cuplul" cu vreo relatie de bine....

sa ne traiasca "prostia" ca de restul ne descurcam noi...


Asculta dandanao am lucrat cu asa ceva asa ca nu mai fi grandomana de la ai da sfaturi si pana la o face labila e o diferenta okay? .DAca tot vrei sa faci o lume mai buna mai corecta incepe prin a te cizela pe tine
pufffer
Postat pe 18 Noiembrie 2009 08:46
ptr dandanaua: dupa cum iti e si nick-ul faci valuri intr-un pahar cu apa e tipic ptr oamenii mici, ti-ai dori sa fi la fel de imbecila ca iubitul meu .Daca iti doresti sa faci un om imbecil fa-l draga pe el sa poata omul riposta ,dar deh ce iti ziceam mai devreme un om mic ptr vremuri grele aaaaa inca ceva iar te ai comportat necizelat vorbeam de copii nu de iubitul meu .O sa-ti raspund cand ma intorc de la servici sau cand ajung acolo o zi buna !
pufffer
Postat pe 18 Noiembrie 2009 08:51
Multumesc pentru intelegere, ClassyCat. Intrucat nu avem pregatirea necesara pentru a avea in ingrijire un copil cu probleme, ne dorim sa adoptam 1 sau 2 copii sanatosi. Este aberant sa se presupuna ca o familie sa rezolve toate problemele sistemului. Totusi nu mergem mai departe incat sa avem asteptari deosebite privind zestrea genetica a copilului; acesta este un risc pe care ni-l asumam. Ne dorim doar sa avem sansa sa adoptam 1 - 2 copii cat mai mici, care sa nu fi suferit traume prea mari si carora sa le oferim caldura unui camin.
kudika081710
Postat pe 19 Noiembrie 2009 09:12
Rashela, mesajul tau ne-a facut sa ne gandim ca am scris pe acest forum din impuls, mai degraba decat cunoscand exact implicatiile. Nu inteleg cum ajung atatea femei sa isi abandoneze copii si de ce nu fac avort. Probabil saracia este atat de mare incat nu isi permit un bilet de autobuz si o vizita la doctor. Si avortu costa, desigur. Am citit o statistica din Tulcea conform careia 400 copii abandonati sau dati pentru adoptie proveneau de la 100 de mame. Abandonul este un mijloc de planficare familiala in Romania. sotul meu a inceput sa dea telefoane in tara, la Directiile pentru Protectia Copilului. Intr-un judet din sudul tarii au raspuns ca au o femeie, Elena X, care naste cate o fetita in fiecare an. A avut deja 4 pe care le-a dat in adoptie si acum este insarcinata din nou. Le boteaza pe toate Elena si le da spre adoptie. Cel putin le da in grija altora. Sunt atat de multe cazuri in care copii sunt aruncati pur si simplu. Iar acesti copii nu sunt adoptabili.
kudika081710
Postat pe 19 Noiembrie 2009 09:51
Nu pot sa le urez dacat rabdare si noroc finilor Dvs. De cand am inceput procedura de pregatire in vederea adoptiei am cunoscut foarte multi oameni care au adoptat sau au fost adoptati. Vorbind cu cei care au adoptat am inteles ca fiecare a incercat sa faca ceva; au mers in spitale, au vizitat asistenti sociali, au fost la manastiri, in camine. Ce au aceste familii in comun este ca nu au renuntat sa spere. Durata medie de asteptare este de 15 luni. Si cel mai important sfat este sa tina legatura cu asistentii sociali la care sunt arondati. Aceasta nu garanteaza gasirea unui copil adoptabil dar ajuta solutionarea legala. Multa rabdare si noroc! Sper sa auzim vesti bune curand de la ei
kudika081710
Postat pe 19 Noiembrie 2009 10:05
De la: pufffer, la data 2009-11-18 08:46:43
Asculta dandanao am lucrat cu asa ceva asa ca nu mai fi grandomana de la ai da sfaturi si pana la o face labila e o diferenta okay? .DAca tot vrei sa faci o lume mai buna mai corecta incepe prin a te cizela pe tine


pufarino daca lucrai cu asa ceva te credeam ca sti despre ce vorbesti, singura grandomana care are gresita impresie ca le stie pe toate si care face pe interesana cu "sfaturi" despre comportment, scumpica.... ai uitat de topicul cu ala care isi spune misogin???? hai sa fim seriosi pt un moment macar si sa incepi prin a schimba tu lumea ,schimband macar comportamentul aluia care se presupune ca iti e aproape, apoi sa-mi dai tu mie lectii de morala ,atunci cand o sa iti petreci parte din timpul tau liber in casele de copii incercand sa ajuti , nu spunanadu-mi mie ca ai lucrat cu asa ceva si sti despre ce vorbesti.

on topic, pt cea care a deschis topicul, daca iti doresti cu adevarat un copil, il astepti oricat ar tine toata birocratia , nu te apuci sa sari "etape" .dragostea de mama nu trebuie sa fie conditionata de varsta copilului, cel putin in teorie daca nu chiar in practica, am o buna prietena care a asteptat 13 ani sa poata adopta copilul, si sti ceva, desi il stia de cand s-a nascut si fiecare weekend si-l petrecea cu el, a asteptat 13 ani ca sa poata sa il adopte.... asa ca....

dandanaua_reloaded
Postat pe 21 Noiembrie 2009 08:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rutina 19 De la: amelia05 10 Aprilie 2009 09:43
:) 2 De la: Byu-Bianca 27 Octombrie 2013 14:25
am si eu o intrebare? 3 De la: luckyyyLuke 26 Martie 2009 11:53
Ce fel de barbati merg la astfel de saloane ? 18 De la: YullyNar3 29 Aprilie 2010 17:27
cum sa fac sa fiu cu el....? 7 De la: nic0lle 28 Octombrie 2009 16:53