Setari Cookie-uri

EL are 35 de ani, iar eu sunt indragostita de el si muuult mai mica

De la: creyzy69, la data 2009-11-16 15:22:52Buna Iulia! Eu am 22 ani iar prietenul meu are 40 ani si suntem impreuna de 5 ani. Este dificil sa faci relatia sa mearga dar daca il iubesti o sa reusesti si binenteles daca asta vrei cu adevarat.Eu zic sa te mai gandesti
mai fetelor sincer va spun ca eu am 36 de ani dar nu m-as uita la unul de 40 ............ dar fiecare cu ideile lui iar sfaturile sint pentru a fi date ......nu si pentru a fi acceptate!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:31
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 15:31:26
De la: creyzy69, la data 2009-11-16 15:22:52Buna Iulia! Eu am 22 ani iar prietenul meu are 40 ani si suntem impreuna de 5 ani. Este dificil sa faci relatia sa mearga dar daca il iubesti o sa reusesti si binenteles daca asta vrei cu adevarat.Eu zic sa te mai gandesti
mai fetelor sincer va spun ca eu am 36 de ani dar nu m-as uita la unul de 40 ............ dar fiecare cu ideile lui iar sfaturile sint pentru a fi date ......nu si pentru a fi acceptate!


de ce nu te-ai uita daca ai varsta apropiata? cand inaintezi in varsta incepi sa cauti "prospaturi"?
adina_black
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:44
IULIA,
In principiu ai fi de varsta verisoarei mele(doar ca ea are 18 ani) care are o relatie cu un barbat de 35 de ani...si care este la fel de matura sau poate chiar mai matura decat tine.Dpdv ar trebui sa ai rabdare multa cu el(iti vorbesc din proprie experienta..prietenul meu fiind cu 12 ani mai mare decat mine)>Iti dau aceleasi sfaturi pe care le-am primit si eu,si pe care i le-am dat si verisoarei mele.Rezerva-ti un timp pentru tine si gandeste-te bine daca el e barbatul pe care il vrei langa tine,daca vrei sa ai o viata lipsita de toate bucuriile adolescentei..ptr ca la un mom dat,sigur va incepe sa aibe pretentii...Daca tu crezi ca el te va putea face fericita incat sa poti sa fii neconditionat cu el...GO FOR IT!!!!!. Dar indiferent de ce decizie vei lua totul va fi cu 2 taisuri..Si va trebui sa te pregatesti psihic..sa rezisti. Oricum keep in touch...si muuulta bafta
pinky_ellf
Postat pe 16 Noiembrie 2009 16:23
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 15:31:26
De la: creyzy69, la data 2009-11-16 15:22:52Buna Iulia! Eu am 22 ani iar prietenul meu are 40 ani si suntem impreuna de 5 ani. Este dificil sa faci relatia sa mearga dar daca il iubesti o sa reusesti si binenteles daca asta vrei cu adevarat.Eu zic sa te mai gandesti
mai fetelor sincer va spun ca eu am 36 de ani dar nu m-as uita la unul de 40 ............ dar fiecare cu ideile lui iar sfaturile sint pentru a fi date ......nu si pentru a fi acceptate!


si eu sunt foarte matura si am 17 am avut o relatie cu cineva de 30...
iulia069834
Postat pe 16 Noiembrie 2009 16:25
Nu stiu de ce am senzatia ca voi puneti egal intre maturitate si inceperea vietii sexuale la o varsta cat mai scazuta. Sau, faptul ca de la 16 ani (cu indulgenta)... folositi farduri din abundenta, beti alcool si fumati cate un pachet de tigari pe zi, dati pe la scoala cat sa nu fiti exmatriculati, nu va respectati parintii, considerati ca "viata merita traita din plin" (sex non-stop), folositi limbaje codate si pline de vulgaritati... etc etc inseamna maturitate? A te culca cu un barbat care are dublu varsta ta.. nu denota nici pe departe maturitate. Altfel ati fi stiut in intelepciunea voastra. ca la 30 de ani veti arata ca niste epave, veti incepe sa strangeti bani pentru operatii estetice care sa va mascheze cat se mai poate ridurile, sa va ridice sanii, veti privi cu jind la cele care si-au intemeiat o familie frumoasa si veti dori cu disperare sa dati timpul inapoi si sa nu repetati greselile.

A nu se intelege ca ma refer la TOATE fetele tinere. Cu siguranta nu toate se regasesc in mesajul meu...
rashela
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:20
De la: rashela, la data 2009-11-16 18:20:31Nu stiu de ce am senzatia ca voi puneti egal intre maturitate si inceperea vietii sexuale la o varsta cat mai scazuta. Sau, faptul ca de la 16 ani (cu indulgenta)... folositi farduri din abundenta, beti alcool si fumati cate un pachet de tigari pe zi, dati pe la scoala cat sa nu fiti exmatriculati, nu va respectati parintii, considerati ca "viata merita traita din plin" (sex non-stop), folositi limbaje codate si pline de vulgaritati... etc etc inseamna maturitate? A te culca cu un barbat care are dublu varsta ta.. nu denota nici pe departe maturitate. Altfel ati fi stiut in intelepciunea voastra. ca la 30 de ani veti arata ca niste epave, veti incepe sa strangeti bani pentru operatii estetice care sa va mascheze cat se mai poate ridurile, sa va ridice sanii, veti privi cu jind la cele care si-au intemeiat o familie frumoasa si veti dori cu disperare sa dati timpul inapoi si sa nu repetati greselile.

A nu se intelege ca ma refer la TOATE fetele tinere. Cu siguranta nu toate se regasesc in mesajul meu...


Chiar daca ai scris la sfarsit ca nu te referi la toate fetele tinere ai cam generalizat in tot restul mesajului! ma tot gandesc oare de ce sunt priviti tinerii din ziua de astazi doar ca pe niste oameni fara minte si chiar imi pare rau daca prin "viata merita traita din plin" intelegi "sex non-stop"..wow!! 1 si numai 1 viata avem, pana la demonstrarea contrariului si faptul ca vrem sa o traim din plin nu mi se pare chiar deloc deplasat, pai cum altfel trebuie traita daca nu din plin?! Nu cred ca este persoana ca crede ca doar sexul conteaza si nu mai apreciaza nimic altceva, pentru mine a-mi trai viata inseamna mult mai mult!
O fata care si-a inceput viata sexuala la 16 ani va avea mai multe riduri, nu va putea sa-si intemeieze o familie frumoasa si va avea neaparat nevoie de operatii estetice? nu inteleg de unde pana unde...vezi faptul ca a iubi pe cineva care este mult mai mare decat tine doar ca pe un lucru murdar si incredibil, iti spun sigur ca poate sa se intample asa, nu numai eu ti-o zis ci mai sunt persoane care au patit asta, poti sa vezi si din textele scrise mai sus!
Iulia_L_
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:42
De la: pinky_ellf, la data 2009-11-16 16:23:32IULIA,
In principiu ai fi de varsta verisoarei mele(doar ca ea are 18 ani) care are o relatie cu un barbat de 35 de ani...si care este la fel de matura sau poate chiar mai matura decat tine.Dpdv ar trebui sa ai rabdare multa cu el(iti vorbesc din proprie experienta..prietenul meu fiind cu 12 ani mai mare decat mine)>Iti dau aceleasi sfaturi pe care le-am primit si eu,si pe care i le-am dat si verisoarei mele.Rezerva-ti un timp pentru tine si gandeste-te bine daca el e barbatul pe care il vrei langa tine,daca vrei sa ai o viata lipsita de toate bucuriile adolescentei..ptr ca la un mom dat,sigur va incepe sa aibe pretentii...Daca tu crezi ca el te va putea face fericita incat sa poti sa fii neconditionat cu el...GO FOR IT!!!!!. Dar indiferent de ce decizie vei lua totul va fi cu 2 taisuri..Si va trebui sa te pregatesti psihic..sa rezisti. Oricum keep in touch...si muuulta bafta


merci mult de sfat!!!
Iulia_L_
Postat pe 16 Noiembrie 2009 18:45
De la: Iulia_L_, la data 2009-11-16 18:42:56
De la: rashela, la data 2009-11-16 18:20:31Nu stiu de ce am senzatia ca voi puneti egal intre maturitate si inceperea vietii sexuale la o varsta cat mai scazuta. Sau, faptul ca de la 16 ani (cu indulgenta)... folositi farduri din abundenta, beti alcool si fumati cate un pachet de tigari pe zi, dati pe la scoala cat sa nu fiti exmatriculati, nu va respectati parintii, considerati ca "viata merita traita din plin" (sex non-stop), folositi limbaje codate si pline de vulgaritati... etc etc inseamna maturitate? A te culca cu un barbat care are dublu varsta ta.. nu denota nici pe departe maturitate. Altfel ati fi stiut in intelepciunea voastra. ca la 30 de ani veti arata ca niste epave, veti incepe sa strangeti bani pentru operatii estetice care sa va mascheze cat se mai poate ridurile, sa va ridice sanii, veti privi cu jind la cele care si-au intemeiat o familie frumoasa si veti dori cu disperare sa dati timpul inapoi si sa nu repetati greselile.

A nu se intelege ca ma refer la TOATE fetele tinere. Cu siguranta nu toate se regasesc in mesajul meu...


Chiar daca ai scris la sfarsit ca nu te referi la toate fetele tinere ai cam generalizat in tot restul mesajului! ma tot gandesc oare de ce sunt priviti tinerii din ziua de astazi doar ca pe niste oameni fara minte si chiar imi pare rau daca prin "viata merita traita din plin" intelegi "sex non-stop"..wow!! 1 si numai 1 viata avem, pana la demonstrarea contrariului si faptul ca vrem sa o traim din plin nu mi se pare chiar deloc deplasat, pai cum altfel trebuie traita daca nu din plin?! Nu cred ca este persoana ca crede ca doar sexul conteaza si nu mai apreciaza nimic altceva, pentru mine a-mi trai viata inseamna mult mai mult!
O fata care si-a inceput viata sexuala la 16 ani va avea mai multe riduri, nu va putea sa-si intemeieze o familie frumoasa si va avea neaparat nevoie de operatii estetice? nu inteleg de unde pana unde...vezi faptul ca a iubi pe cineva care este mult mai mare decat tine doar ca pe un lucru murdar si incredibil, iti spun sigur ca poate sa se intample asa, nu numai eu ti-o zis ci mai sunt persoane care au patit asta, poti sa vezi si din textele scrise mai sus!


Nimic din ce ai scris aici nu "demonteaza" ceea ce am spus eu mai sus. Si nu mai revin asupra ideii mele. Si eu am gandit ca tine... si eu m-am revoltat impotriva sfaturilor celor mai cu experienta. Vei gandi si tu la fel ca mine cand va fi cazul.

Ma voi opri doar la ultima ta fraza... si te voi intreba din nou: iubesti acest individ? Este intre voi o poveste superba de dragoste, unica si de viitor? NU! Atunci nu mai compara cu celelalte povesti... Nu am negat nicio clipa, in niciun mesaj de aici sau de pe topice similare existenta unei iubire intre persoane care apartin unor generatii diferite. Probabil (desi eu nu cred nici macar asta) ca tu ai fi indragostita de individul asta... dar el nu este. Despre asta e vorba. In rest, viata ta... iti apartine.
rashela
Postat pe 16 Noiembrie 2009 20:29
Trebuie doar sa te gandesti daca il iubesti si vrei sa fiti impreuna mult timp....Asta este tot ceea ce conteaza, mai ales ca familia si prietenii zici ca sunt de acord, nu?

http://verze.ro
verze.ro un site fff simpatic
tequila_cu_varza
Postat pe 16 Noiembrie 2009 21:21
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 15:31:26
De la: creyzy69, la data 2009-11-16 15:22:52Buna Iulia! Eu am 22 ani iar prietenul meu are 40 ani si suntem impreuna de 5 ani. Este dificil sa faci relatia sa mearga dar daca il iubesti o sa reusesti si binenteles daca asta vrei cu adevarat.Eu zic sa te mai gandesti
mai fetelor sincer va spun ca eu am 36 de ani dar nu m-as uita la unul de 40 ............ dar fiecare cu ideile lui iar sfaturile sint pentru a fi date ......nu si pentru a fi acceptate!


"Problemu' " se poate pune si astfel:
un barbat de 40 de ani s-ar uita la tine?
stardancer
Postat pe 16 Noiembrie 2009 22:01
De la: stardancer, la data 2009-11-16 22:01:04
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 15:31:26
De la: creyzy69, la data 2009-11-16 15:22:52Buna Iulia! Eu am 22 ani iar prietenul meu are 40 ani si suntem impreuna de 5 ani. Este dificil sa faci relatia sa mearga dar daca il iubesti o sa reusesti si binenteles daca asta vrei cu adevarat.Eu zic sa te mai gandesti
mai fetelor sincer va spun ca eu am 36 de ani dar nu m-as uita la unul de 40 ............ dar fiecare cu ideile lui iar sfaturile sint pentru a fi date ......nu si pentru a fi acceptate!


"Problemu' " se poate pune si astfel:
un barbat de 40 de ani s-ar uita la tine?
nu trebuie ca sa uitat cine trebuie ........deci nu ma compatimii
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 22:30
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 22:30:16
De la: stardancer, la data 2009-11-16 22:01:04
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 15:31:26
De la: creyzy69, la data 2009-11-16 15:22:52Buna Iulia! Eu am 22 ani iar prietenul meu are 40 ani si suntem impreuna de 5 ani. Este dificil sa faci relatia sa mearga dar daca il iubesti o sa reusesti si binenteles daca asta vrei cu adevarat.Eu zic sa te mai gandesti
mai fetelor sincer va spun ca eu am 36 de ani dar nu m-as uita la unul de 40 ............ dar fiecare cu ideile lui iar sfaturile sint pentru a fi date ......nu si pentru a fi acceptate!


"Problemu' " se poate pune si astfel:
un barbat de 40 de ani s-ar uita la tine?
nu trebuie ca sa uitat cine trebuie ........deci nu ma compatimii


eu nu am gasit un smile facand cu ochiul... p'ala voiam sa-l pun in locul zambaretzului.
vad ca ti-ai dat seama ca nu am vrut sa te jignesc... ca a fost doar o glumita...
desi nu sunt de acord cu multe din lucrurile care le spui... asta e...
bafta, fericire si... na, ca l-am gasit...
stardancer
Postat pe 17 Noiembrie 2009 00:24
S-ar putea sa nu am dreptate, dar mai bine ar fi pentru tine sa discuti cu el despre ceea ce incepi sa simti in privinta lui.... si ai sa vezi reactia lui.... incearca sa clasezi cu el relatia ta pe un anumit loc si daca e posibil sa stabiliti ceva mult mai serios intre voi decit doar sex, distractii si altele.... si atunci ai sa vezi singura totul.... intelegi ce zic?......mai bine ar fi sa suferi acum in caz daca el nu tine la tine.... decit dupa ce te vei indragosti lulea de el...... da sa incerci sa fii cit mai serioasa si sa ii arati din partea ta maturitatea de care dispui.... good luck!
milafly
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:22
...iulia...ce pot sa.ti zic...doar ca:
... nu accepta sfaturi de la cineva care nu a trecut prin ceea ce treci tu...
shi io am trecut prin ce treci tu...dar nu chiar asa pt k a fost de scurta durata shi a fost frumos ce.a fost:X:X:....(eu am 16 ani iar el are 30...iar akm ne intalnim chiar in fiecare zi dar doar k amici, vorbim...ne intelegem super bine)!...bafta shi ai grija de tine....shi de el:P:P:*:*:
...
fatadeinstructor
Postat pe 18 Noiembrie 2009 19:09
...cat despre asa zisa "virginitate"...cunosc persoane care au 12- 13 ani shi nu mai sunt virgine de ceva vreme...! ia zis maikasa la una:"mahaela sa nu vi cu burta la gura k nu are tactu` bani sa.ti creasca copilu`"..."consider k nu este vrorba sa i-o spui unei persoane de 13 ani!"
....pot sa zic k io la 16 ani sunt norocoasa...:)))...inka sunt:)))
fatadeinstructor
Postat pe 18 Noiembrie 2009 19:18
De la: fatadeinstructor, la data 2009-11-18 19:18:14...cat despre asa zisa "virginitate"...cunosc persoane care au 12- 13 ani shi nu mai sunt virgine de ceva vreme...! ia zis maikasa la una:"mahaela sa nu vi cu burta la gura k nu are tactu` bani sa.ti creasca copilu`"..."consider k nu este vrorba sa i-o spui unei persoane de 13 ani!"
....pot sa zic k io la 16 ani sunt norocoasa...:)))...inka sunt:)))

Da, intr-adevar esti o norocoasa ca numai esti virgina
Problema mare virginitatea asta, ar trebui sa incercati sa scapati de ea de pe la 9-10 ani!
miss_darine
Postat pe 18 Noiembrie 2009 21:05
De la: fatadeinstructor, la data 2009-11-18 19:18:14...cat despre asa zisa "virginitate"...cunosc persoane care au 12- 13 ani shi nu mai sunt virgine de ceva vreme...! ia zis maikasa la una:"mahaela sa nu vi cu burta la gura k nu are tactu` bani sa.ti creasca copilu`"..."consider k nu este vrorba sa i-o spui unei persoane de 13 ani!"
....pot sa zic k io la 16 ani sunt norocoasa...:)))...inka sunt:)))


Inteleg ca esti virgina. In acest caz, cam unde incepe si unde se termina asemenarea povestii tale cu a Iuliei? Nu de alta, dar spuneai mai sus sa nu dam sfaturi daca nu stim despre ce e vorba...
rashela
Postat pe 18 Noiembrie 2009 23:08
De la: rashela, la data 2009-11-18 23:08:57
De la: fatadeinstructor, la data 2009-11-18 19:18:14...cat despre asa zisa "virginitate"...cunosc persoane care au 12- 13 ani shi nu mai sunt virgine de ceva vreme...! ia zis maikasa la una:"mahaela sa nu vi cu burta la gura k nu are tactu` bani sa.ti creasca copilu`"..."consider k nu este vrorba sa i-o spui unei persoane de 13 ani!"
....pot sa zic k io la 16 ani sunt norocoasa...:)))...inka sunt:)))


Inteleg ca esti virgina. In acest caz, cam unde incepe si unde se termina asemenarea povestii tale cu a Iuliei? Nu de alta, dar spuneai mai sus sa nu dam sfaturi daca nu stim despre ce e vorba...
...rashela...asa suna un proverb din cate sriu eu...
shi in legatura k discutia iuliei...la mine nu sa ajuns chiar asa departe:P:P:P
fatadeinstructor
Postat pe 19 Noiembrie 2009 23:38
in romantismul meu bolnavicios probabil si in optimismul meu la fel stau s am intreb si daca pina la urma e vorba d eiubire? Daca totusi e suflet, e pasiune, e ...acea scinteie intre voi? Nu ceda uspr teren dar gindeste-te ca p[oate fi vorba d eiubire sincera si adevarata ! Iar iubirea nu are virsta !
Aproape_eu
Postat pe 25 Noiembrie 2009 08:24
draga mea...esti tanara..esti frumoasa...este suficient ca sa te gandesti ca asta vrea de la tine..poate chiar te iubeste...ce, nu s-au vazut relatii de durata intre oameni de varste diferite?...ai incredere in tine draga mea...sunt asa de multe femei care sunt nesigure pe ele cu atat mai mult cu cat inainyeaza in varsta...ai incredere in tine draga mea si mai putin in ceilalti..chiar daca se numesc prieteni....Tu esti cea mai importanta in relatia asta..gandeste-te ca la fel de bine se poate spune despre o femeie de 30de ani in asemenea relatie...daca isi gaseste una mai tanara?....si aceea ai fi tu..?!?....traieste-ti viata draga mea si nu te uita in gura lumii ca este oricum prea mare....si prea spurcata....ce vrea de la tine?....sa te iubeasca si sa iubesti..asta vrea intotdeauna un barbat potent de la o femeie frumoasa...
kudika_parasga
Postat pe 25 Noiembrie 2009 17:53
Fii prudenta si nu te implica prea tare, difernta de varsta implica riscuri si in plus fiind om de afaceri cred ca....
oana84onutza
Postat pe 25 Noiembrie 2009 18:03
cAND AM CITIT ARTICOLUL ASTA AM RAMAS FARA CUVINTE!!!!!
Sunt in aceasi situatie ca a ta, numai ca la el are 31 de ani...nici eu nu am implinit 18..Nu am nici cea mai vaga idee ce sa fac..si mie imi este teama dar ...pe zi ce trece ma indragostesc tot mai mult de el.... Sunt foarte fericita pe de'o parte dar pe de'o alta parte nu stiu daca asta este tocmai bine. Norocul meu este ca m-au incurajat prietenii si mi-au zis ca nu am ce sa pierd, poate ca d'asta m-am si avantat atat de mult fara sa-mi pese de consecinte...
Lasa ca e bine asa! pana la urma nu avem de ce sa ne plangem atata timp cat ne rasfata, suntem iubite si plus de ASTA avem foarte multe de invatat de la ei pe cand de la un pustan de varsta noastra ce sa invatam?cum e sa ne luam bataie pt ca suntem de sex feminin poate sau cum en inseala si-si bat joc de noi!


daca vrei sa vb mai multe da-mi add pe id-ul partygirl_adriana. pup
kudika086485
Postat pe 25 Noiembrie 2009 18:25
mai Iulia , in primul rand tu ar trebui sa vorbesti cu el nu sa iti postezi problema pe un forum , pentru k dak o postezi esti obligata sa suporti jignirile rauvoitorilor.nici eu nu sunt cu mult mai mare decat tine , am doar 19 ani si ceva , dar asta nu inseamna k nu stiu nimic . am avut si eu doi prieteni cu varste mai inaintate .Cand aveam 16 ani am "fost" cu un tip de 28 , care mai era si casatorit . spun ca am "fost" pentru ca nu s'a intamplat nimic concret intre noi pe motivul ca nu am vrut , deoarece era casatorit , si mai era si varsta lui . Dar el era casatorit doar pt ca avea o fetita , nicidecum nu isi iubea sotia ,dar eu nu am inteles asta si am terminat'o cu el . Dupa vreo 5 luni de zile in care nu ne'am mai vazut el m'a sunat sa imi spuna ca a divortat pentru ca ma iubea . dar era prea tarziu pentru asta , deoarece eu aveam deja pe cineva.ti'am spus asta ca sa iti dai seama k si un barbat mai in varsta , chiar si casatorit , se poate indragosti cu adevarat de o "pustoaica" , pentru ca el nu a stat cu mine pt sex , deoarece nu a avut parte de el .a doua relatie a fost aceea de kre iti vorbeam , eu aveam aproape 17 ani si el 27 . nu stiu de ce mi'au placut cei de varsta asta :)) cel de'al doilea , cu care nu am intretinut relatii sexuale , pentru ca eram prea mica , era total diferit de primul .ma "iubea" dar se ducea la altele :)) pentru SEX :)) un timp am fost de acord , deoarece eram constienta ca e barbat , si dak eu nu ii dadeam =)) facea si el ce putea , dar asta nu ne'a afectat relatia :P .. ne intelegeam foarte bine si asa , pana s'a intamplat sa ma indragostesc cu adevarat , culmea de un baiat cu doar 2 ani jumatate mai mare decat mine . cu el a fost si este total diferit . si cu el am stat 6 luni de zile fara sa se intample nimic , si nu a fost tentat sa mearga la altele , ma iubea si a asteptat . dupa 6 luni de zile , am intretinut relatii sexuale , si de atunci relatia noastra s'a intarit si mai mult , si uite ca avem 2 ani impreuna . Deci gandeste'te serios daca nu cumva , tu nemaifiind virgina , nu iti place doar maturitatea si comportamentul lui cand faceti dragoste , pentru ca din ce am inteles , doar asta faceti ( si nu vreau sa fiu rautacioasa ) , dar asta nu se cheama iubire in nici un caz .cu tot ce ti'am scris vreau sa demonstrez tuturor ca nu toti barbatii in varsta vor doar placere de la fetele tinere , si ca nu toti astia tineri sunt porci ! sper sa nu imi para rau ca mi'am facut timp si am postat un comment aici ;) iar tu , vorbeste cu M si mai tinem legatura
karynutza18
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:42
De la: rashela, la data 2009-11-16 18:20:31Nu stiu de ce am senzatia ca voi puneti egal intre maturitate si inceperea vietii sexuale la o varsta cat mai scazuta. Sau, faptul ca de la 16 ani (cu indulgenta)... folositi farduri din abundenta, beti alcool si fumati cate un pachet de tigari pe zi, dati pe la scoala cat sa nu fiti exmatriculati, nu va respectati parintii, considerati ca "viata merita traita din plin" (sex non-stop), folositi limbaje codate si pline de vulgaritati... etc etc inseamna maturitate? A te culca cu un barbat care are dublu varsta ta.. nu denota nici pe departe maturitate. Altfel ati fi stiut in intelepciunea voastra. ca la 30 de ani veti arata ca niste epave, veti incepe sa strangeti bani pentru operatii estetice care sa va mascheze cat se mai poate ridurile, sa va ridice sanii, veti privi cu jind la cele care si-au intemeiat o familie frumoasa si veti dori cu disperare sa dati timpul inapoi si sa nu repetati greselile.

A nu se intelege ca ma refer la TOATE fetele tinere. Cu siguranta nu toate se regasesc in mesajul meu...


Rashela, bine pus punctul pe i, dar am impresia ca prea multa lume ataca postul asta chiar si in subconstient. Ceea ce vrea Rashela sa zica e ca toate lucrurile au timpul lor. La 16 ani iti distrugi tenul cu farduri, iti nenorocesti ficatul cu alcool si plamanii cu tutun (da, sunt fumator de knd eram pushti si acum regret ca m'am apucat de un viciu atunci cand nu era timpul lui). In fond si la urma urmei, organismul vostru (atat al fetelor cat si al baietilor) nu este complet dezvoltat pentru anumite lucruri (gen fumat/betii crunte si alte taifasuri de genul). Cat despre fraza "viata merita traita din plin", copiilor, cititi printre randuri. Viata traita in plin nu inseamna sa bei si sa fumezi sau sa tragi q-lu de la liceu/facultate k sa te distrezi (daca stii sa dramuiesti timpul, le poti impaca foarte bine pe aman2). Cat despre pierdutul virginitatii la 16 ani mi se pare o prostie. Anturajul mereu isi pune amprenta, de multe ori chiar fara sa simti...e de ajuns o fraza ramansa in subconstient care sa te faca sa crezi ca acum e momentul sa o faci...


Revenind la problema Iuliei.

Ca barbat iti zic sa o inchei. da, esti relativ matura, dar gandeste-te ca hormonii tai urla in tine si practic, de cate ori esti cu el te refugiezi intr-o lume roz, fara probleme. deschide ochii, deschide mintea, mergi mai departe. O relatie cu cineva care are afaceri implica mult stres de ambele parti, rabdare cat cuprinde si incredere cu caru'. Gandeste un pic si spune-ne ce ai face daca ai ramane insarcinata inainte sa dai la Drept? Eu zic ca iti faci viitorul praf pt ca un copil implica responsabilitati, obligatii si cere mult timp (dubiul meu este cum reuseste M sa impace si afaceri si copil...singur...acum pe bune, cat de capabil sa fii?). Fa apel la instinctul tau si cantareste bine variantele si optiunile si NU exclude nici o consecinta a fiecarei variante/optiune. Vezi ce e mai bine pentru tine, lasa dragostea sa sara pe geam (cum a zis cineva pe aici, foarte tare postul respectiv), gandeste cu capul nu cu inima pentru ca decizia care o vei lua va avea implicatii enorme in viata ta, atat in cea sentimentala cat si in (viitoarea viata) profesionala.

Succes si sper sa gasesti raspunsul la intrebarile tale.
AtreyuTheOne
Postat pe 26 Noiembrie 2009 10:56
De la: florentyna_nita, la data 2009-11-15 10:15:38
De la: Kathara, la data 2009-11-15 09:45:56Deci la 15 ani ti-o puneai cu unul de 29? Bravo, asa s-o inveti si pe fii-ta!

DRAGA MEA,KATHARA SAU CUM TE-O CHEMA...daca tu consideri ca o relatie e bazata numai pe "a ti-o pune" ,ai o problema...
PE FI-MEA NU AR TREBUI SA TE DOARA PE TINE CUM O INVAT,DAR DACA ITI PASA,MA BUCUR...DE ASEMENEA IMI PARE BINE CA POSTAREA MEA NU TE-A LASAT INDIFERENTA....



Se bazeaza FIX pe sex. In fond, suntem animale, dar totusi 1 din cele 3 specii care o fac de placere. Instinctul dicteaza! Incearca tu sa ai o relatie stabila fara sa faci sex.
AtreyuTheOne
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:02
Iulia daca intr-adevar iti dovedeste cu fapte si nu cu vb iubirea care ti-o poarta si simti ca este ok atunci asculta-ti inima ptr ca merita..eu am 20 de ani si am o relatie cu un barbat de 39 de ani de 1 an si cv de zile iar in februarie facem cununia civila ptr ca el si-o doreste f mult la fel ca si mine si se aseamana f mult cu descriierile tale,e super bun la pat,e atent,stie ce si cum sa vb,cum sa te faca sa te simti o femeie adevarata..nu este un barbat cu bani ci unul obisnuit dar simt ca,cu el voi reusi in viata si voi avea o familie asa cum multi si-ar dori..prefer asa decat cu un pusti imatur care crede ca femeia tre sa stea la cratita iar timpul si banii trebuiesc irosite in majoritatea timpului cu prietenii si nu cu persoana iubita!ce sa zic...cel putin pe mine ma adora si tine cont in primul rand de ideiile si parerile mele decat de ale lui...renunta sa-si ia el cv ca sa-mi ia mie..etc..nu mai are rost ca nu am timp sa scriu cate a a facut ptr mine..nu conteaza varsta..este un barbat de nota 10 si nu-si arata varsta, arata chiar super 1,80,blondutz cu ochi albastri,un ten fin,atletic cu un zambet fermecator!Succes iulia:)eu te inteleg:P
kudika061991
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:10
draga iulia as vrea sa sti ca am 19 ani si sunt casatorita cu un barbat de 33 pe care il cunosc de 5 ani,desi e mult mai mare decat mine diferenta nu o simpt deloc chiar din contra el fiind mai matur ajuta ca sa trecem mai usor peste probleme...tot timpul ma protejat desi a avut multe dificultati cu ai mei a stiut sa demostreze ca intradevar sa indragostit de mine si acuma pt ai mei este ca un fiu(fratele meu are aceasi varsta)parerea mea este ca ar trebui sa incerci sa ii faci cunostinta cu ai tai sa vezi ce se intampla si daca el accepta!!!!!!!!!!!!!


suntem casatoriti de un an si ne-am cunoscut in roma...
kudika021904
Postat pe 26 Noiembrie 2009 21:08
De la: Iulia_L_, la data 2009-11-12 22:06:02Buna! sper sa primesc niste raspunsuri care sa ma ajute sa imi lamuresc situatia actuala..
Acum 7 luni l-am cunoscut pe M. Un barbat romantic, inteligent, care a stiut cum sa isi organizeze viata si care este fermecator printr-un usor iz de mister bine gandit.
Suntem din orase diferite, el insa are foarte multe afaceri la mine in oras. Ne-am intalnit intr-o seara si el a insistat sa ne cunoastem mai bine, am iesit doar de 2 ori inainte ca el sa plece toata vara pe litoral la munca.
Dupa 2 luni ne-am intalnit dinou in orasul meu, din intamplare si atunci el mi-a propus destul de sigur pe el si vorbind foarte sincer sa accept invitatia lui si sa merg cateva zile la mare. Nebunia a fost ca am acceptat si dupa 2 saptamani ma astepta in aeroportul din Constanta plin de entuziasm. Am cunoscut in zilele acelea un barbat extrem de pasional si de fermecator, m-am simtit ca o printesa alaturi d el, eram prezentata ca iubita lui la oricine ne iesea in cale. M-am speriat putin de graba cu care au descurs lucrurile si mi-am racit atitudinea fata de el, atunci el s-a suparat si am ajuns inapoi in orasul meu fara a avea un gand ca ar mai putea fi ceva intre noi.
INSA el este acum in orasul meu de cateva saptamani, avand afaceri importante care ii necesita prezenta aici, ne-am intalnit si ne-am comportat ca cei mai indragostiti oameni, sau cel putin asa mi-a dat el de inteles din modul in care ma mangaie, ma saruta si face dragoste cu mine...
PROBLEMA este ca eu nici nu am inca 18 ani, dar o relatie intre noi 2 ar putea starni reactii nu tocmai placute, oricum sincer asta ma intereseaza cel mai putin, mama stie de el, prietenii apropiati de asemenea si nu ma judeca, imi doresc doar binele! Eu incep sa ma indragostesc de M., si acest lucru ma sperie deoarece are o cu totul altfel experienta de viata, este "trecut prin toate" ca sa zic asa si nu stiu ce l-ar putea face sa inceapa o relatie adevarata si sincera cu mine...ma sperie gandul ca sunt doar o tipa cu care el poate sa isi petreaca putinul timp liber, o tipa la care vorbele lui frumoase chiar functioneaza si care ii cedeaza in brate fara a putea sau a vrea sa spuna NU... CE VREA DE LA MINE???!!


Din pacate s-ar putea sa vrea ceva de viitor (e si cam la moda acum printre barbatii realizati o nevasta tinara care sa dea bine-n poza). Dar ce vei face peste niste ani. Caci anii trec!
??????????????????
Descarca-ti nabadaile...daruieste-i ce ai mai bun, dar atat. Peste ani cand avantul va trece vei regreta daca faci vreun pas acum cu el, indiferent cat de fericita te simti.Am cunoscut destule in situatia ta. Si nu-i vreuna acum superincantata!
Si inca ceva...daca nu ai inca 18 ani si faceti dragoste...e cam in rahat tipul tau. Relatiile cu o minora se pedepsesc penal, chiar in cazul casatoriei. Iar pedepsele penale, se prescriu in Romania doar dupa 25 de ani de la comiterea lor.
cristinarudi
Postat pe 26 Noiembrie 2009 23:35
De la: rashela, la data 2009-11-16 18:20:31Nu stiu de ce am senzatia ca voi puneti egal intre maturitate si inceperea vietii sexuale la o varsta cat mai scazuta. Sau, faptul ca de la 16 ani (cu indulgenta)... folositi farduri din abundenta, beti alcool si fumati cate un pachet de tigari pe zi, dati pe la scoala cat sa nu fiti exmatriculati, nu va respectati parintii, considerati ca "viata merita traita din plin" (sex non-stop), folositi limbaje codate si pline de vulgaritati... etc etc inseamna maturitate? A te culca cu un barbat care are dublu varsta ta.. nu denota nici pe departe maturitate. Altfel ati fi stiut in intelepciunea voastra. ca la 30 de ani veti arata ca niste epave, veti incepe sa strangeti bani pentru operatii estetice care sa va mascheze cat se mai poate ridurile, sa va ridice sanii, veti privi cu jind la cele care si-au intemeiat o familie frumoasa si veti dori cu disperare sa dati timpul inapoi si sa nu repetati greselile.

A nu se intelege ca ma refer la TOATE fetele tinere. Cu siguranta nu toate se regasesc in mesajul meu...


Minunat grait Rashela! Nu o puteam spune mai bine nici ma straduiam. Pentru multe fete de acest gen: TOUCHE !
cristinarudi
Postat pe 26 Noiembrie 2009 23:39
pai face puscarie daca fata are 16 ani... stii ca te poti si casatori la 16 ani
la 17 e cu dus si intors
adina_black
Postat pe 26 Noiembrie 2009 23:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Arta de acucerii o femeie! 227 De la: contesina 6 Martie 2011 18:01
buna dimi 2 De la: Elyaa 31 Iulie 2011 18:01
cateva sfaturi 5 De la: licuriciul_zapacit 8 Mai 2010 01:09
Ce sanse am ? 42 De la: giuliagiu3 27 Octombrie 2013 20:33
femeia in societate 28 De la: geo_xx 1 Decembrie 2009 11:14