Setari Cookie-uri

Barbatii musulmani - de luat sau de lepadat?



Am avut ocazia pe unde am calatorit sa mi faca curte arabi nascuti si crescuti in Tunisia dar care au trait prin europa.
Vreau sa va intreb dk ati avut relatii, aventuri, prietenii cu astfel de barbati. Cum sunt genul asta de barbati, ce trasaturi au. Se merita sa incerci sa ai o relatie cu un astefel de barbat?


Sunt galanti si foarte cuceritori si stiu cum sa se faca placuti ... dar lumea araba a repreyentat mereu un univesr plin de mister si teama, retinere.

Va rog, am nevoie de ajutorul vostru !!!!!

kaolite
Postat pe 29 Noiembrie 2009 16:59
Eu inteleg intrebarea topicului asa...
- iei arabul de barbat ----> te lepezi de crestinism

Chiar nu inteleg unde ai trait pana acum? Sa nu fi auzit nicio romanca vorbind in jurul tau ce viata are alaturi de un arab? Nu spun nici, buna nici rea.. Cred ca povestea cu a 5-a roata (nevasta) la caruta.. nu e cea mai grava. Nici obligatia de a purta val. Nici lipsa oricarui drept. Nici "tu taci, doar eu vorbesc". Nici . "nu ai voie nimic, poti doar sa respiri". Toate astea sunt fleacuri.
Singurul lucru bun e ca stai acasa si esti sefa in bucatarie. Doar asta ne dorim toate, nu?!
rashela
Postat pe 29 Noiembrie 2009 20:43
stati dragii mei asa un pic... vream sa aud niste experiente , cazuri concrete, ca sfaturi si povesti stim cu totii. nu e cazul cu voal pe cap sau sa fiu una dintre neveste ... si casatoria nu primeaza in cazul meu ..era vorba daca se merita sa incerc o relatie cu un arab din tunisia ..tara puternic europenizata ... cu profil turistic si influienta franceza ... despre un barbat trait multi ani in europa ... care nu e fanatic cu religia sa ..ba din potriva ..... e un mic razvratit!
de nunta sau schimbarea religiei nu s a pus si nu se pune problema ca nu e obligatoriu sa faci nunta religioasa .... dar repet nici nu mi trece prin cap maritisul....

asadar , doream sa aflu povesti, experiente reale din care pot afla mai multe si invata ceva pentru a mi face o idee si a lua o hotarare de a incepe o relatie sau nu .....

Multumesc tuturor!
kaolite
Postat pe 30 Noiembrie 2009 16:59
Depinde de la caz la caz.sora mea e maritata cu un musulman si ii e foarte bine.s-au stabilit in Belgia si e totul OK.
gigela_plesanu
Postat pe 1 Decembrie 2009 12:17
Multumesc frumos!!!ceva de genul doream.... deci se poate ...
kaolite
Postat pe 1 Decembrie 2009 20:34
Tunisia am inteles ca e o tara care s-a luat dupa modelul Turciei...adica sunt mai moderni, desi trebuie investigat cu multa atentie in ce sens. Eu am prieten turc si de cand l-am cunoscut nu am facut altceva decat sa ma informez cat mai bine despre tara lui, religie, mentalitate, etc.
Parerea mea e ca in cazuri din astea graba e cel mai mare pericol. Am auzit (sau citit pe net) cazuri de tipe care s-au maritat cu arabi asa, fara sa stie ce le asteapta, si dupa aia le-a mers foarte rau.
Chiar si pt. mine a fost un mare soc atunci cand ducandu-ma in Turcia, prietenul meu nu vroia sa ma sarute pe buze in public. (saracu, cred ca l-am speriat rau de tot) Eu nu mi-am dat seama, dar la ei nu se face asa ceva...am crezut ca-s nebuni, sincer!
In rest, depinde de fiecare om...unii sunt gelosi, altii nu...unii bat femeile, altii nu....
Eu chiar cunosc un turc caruia i-am zis ca seamana cu un roman, la care el a sarit in sus ca mai bine semana cu altcineva, ca lui nu-i plac barbatii romani, ca-s lenesi, egoisti, se poarta urat cu femeile....cel putin asta stia el de la fosta lui prietena romanca
kudika059077
Postat pe 14 Decembrie 2009 20:36
Da din experienta personala , iti spun ca povestile cu 4 neveste se aplica in cazul celor mai bogati ARABI , desi sunt foarte rare cazurile cand prima nevasta accepta o alta femeie. Se poate avea o alta nevasta in cazul in care prima nu poate avea copii, dar toata lumea are dreptul la divort(in caz ca ea nu vrea o a doua femeie in viata sotului ei). Acum arabii sunt foarte diferiti de restul musulmanilor si un lucru il stiu sigur ...daca un arab se insoara cu o femeie de o alta religie (se poate), ea nu va primi niciodata drepturi depline, oricat de perfecta ar fii, chiar daca isi schimba religia. Eu sunt maritata cu un musulman de 3 ani si sunt foarte fericita din toate punctele de vedere. Acum uscaturi exista in toate padurile, depinde de fiecare.Singura conditie pe care am avut-o a fost sa nu mananc carne de porc(de care ma pot lipsi cu usurinta), in rest am o viata absolut normala, fara haine lungi sau voal ....

Imi cer scuze ca am postat in locul surorii mele dar cred ca cineva care traieste cu un musulman poate descrie cel mai bine cum este.
gigela_plesanu
Postat pe 15 Decembrie 2009 19:29
multumesc frumos pt cuvintele voastre!
kaolite
Postat pe 15 Decembrie 2009 20:41
Cu placere , sa sti ca pana la urma nu conteaza religia sau tara, conteaza sa deschizi ochii bine si cu rabdare ,poti sa ii afli toate laturile bune si rele si apoi decide ce e bine pt tine. Daca tu esti fericita nu conteaza ce zice lumea. Si daca mai ai intrebari sau nelamuriri despre musulmani nu ezita sa intrebi.
gigela_plesanu
Postat pe 16 Decembrie 2009 19:00
E adevarat ca exista cazuri fericite si cazuri mai putin fericite. Din propria experienta spun ca arabii sunt in general oameni pe care nu te poti baza si in care nu poti avea incredere. Scurta relatie pe care am avut-o cu un astfel de barbat a fost f intensa si frumoasa, pentru ca ei stiu exact ce si cand sa-ti spuna sa te cucereasca, si sa te manipuleze, dar a fost plina de minciuni, de asta s-a si incheiat. Ei iubesc repede, intens, dar pe termen scurt, si intr-un mod f egoist, adica la ei nu exista #te las sa alegi pt ca te iubesc# sau dovezi de genul asta.
Chestia cu mai multe sotii nu e valabila in tarile europenizate, cel putin in Turcia nu mai e legal bigamismul.
Si vreau sa mai spun inca un lucru f important, religia chiar conteaza si diferentele in acest domeniu aduc mai devreme sau mai tarziu despartirea, pentru ca e vorba de principii diferite de viata, de educare a copiilor, de rolul fiecaruia in familie,...etc...Toate astea se intersecteaza in religie. Nu e vorba doar de cununia religioasa, ce dureaza maxim 1 ora, ci de principii diferite.
Parerea mea este in general ca nu are rost sa incepi o relatie care sti din start ca se va incheia. Asta duce doar la suferinta.
tabyro
Postat pe 18 Decembrie 2009 16:18
Am uitat sa precizez ca intr-adevar arabii snt frumosi si misteriosi si foarte greu le rezisti totusi...
tabyro
Postat pe 18 Decembrie 2009 16:22

Buna seara,

vreau sa-ti raspund pt ca imi imaginez ca esti indragostita sau ff atrasa de acel barbat. Acum 5 ani am cunoscut un tanar tunisian cu care a fost o atractie reciproca fantastica. Am corespondat asiduu, am intretinut flacara si eu am revenit in Tunisai la 2 luni dupa ce-l cunoscusem..1 saptaman nebuna..m-a prezentat familiei lui pe care o adora si cu care a re o relatie stransa si perfecta in ziua in care am ajuns in Tunisia, am fost fericiti la maxim...am plecat ii scriam zilnic din cauza Ramadanului care a inceput in ziual plecarii mele el mi-a scris mai rar, apoi..desi trebuia sa ne revedem la sfarsitul Ramadanului( eu sa merg iar in Tunisia sa sarbatoresc cu el si familia lui, invitata fiind de ei toti pt asta) am primit un mail in care imi scria ca ma iubeste, ca isi doreste sa fie cu mine viata intreaga ..DAR...pt ca nu sunt musulmana., nu se poate si trebuie sa sacrifice iubirea nosastra caci :SOTII CARE NU CRED IN ACELASI DUMNEZEU UNIC, NU OR INTRRA IN PARADIS..iar el al ales PARADISUL in locul unei vieti de iubire si fericire. Mentionez ca si acum dupa 5 ani, l-am revazut in ara asta..am inteles amandoi ca nimic nu s-a schimbat, ca sentimentele si atractia fizica& mentala si comunicarea sunt identice...dar eu sunt casatorita, el singur, nefericit, gelos si turbat de posesiv....nu gaseste pe nimeni cu care sa aiba compatibilitatea noastra....mi-a marturisit ca are toate mailurile mele, toate pozeel( mi-a si arata dintre el caci l-am vizitat si i-am reintalnit familia) Deci...atractia si iubirea pot exista..dar va fi totdeauna o imensa diferenta datorat religiei, educatiei, obiceiurilor...daca poti avea doar o aventura..atunci e ok..daca crezi ca vei suferii..renunta...eu am suferit ca un caine acum 5 ani fiind respinsa...am suferit vara asta vazand ca totul era ca si cand timpul a stat in loc, ca el ma iubeste, ca ma gaseste fascinanta si m-ar vrea..si nu m-ar vrea nici acum( deci sunt ff nehotarati)..stiu ca totdeauna il voi iubi undeva in sufletul meu mult si pur..dar ca in aceasta viata nu se poate . Era si groaznic de gelos si posesiv, vroia sa-i stie gandurile, sa-mi soarba sufletul sa fie in fiecare celula din mine ca sa ma poata controla.Barbatii arabi sunt suspiciosi, posesivi si autoritari. Dar sunt atenti, tandri, sarmanti si stiu ce sa zica, cand, cum si mai ales sa te faca sa te simti unica , magica si cea mai dorita femeie..sunt si iubiti minunati. ALEGEREA E A TA..DACA ESTI PREGATITA SA PLATESTI PRETUL CU CARE VINE..POATE FII FRUMOS TARE SAU DUREROS GROAZNIC. Iti doresc tot binele si alege cu sufletul...mintea ne pacaleste..poate ca si o scurta perioada de fericire e mai buna decat o lunga viata seaca si plicticoasa
walida
Postat pe 18 Decembrie 2009 20:55
Buna seara. Eu iti spun din viata reala ca merita sa incerci sa ai o relatie chiar daca tipul este din Tunisia . Este o mare diferenta intre tarile arabe. Tunisia este o tara care nu se compara cu alte tari arabe, unde femeia nu are anumite drepturi.
Eu sunt casatorita din 2007 cu un tunisian, nunta a avut loc in Tunisia si nu mi-am schimbat religia.
Pot sa spun ca nu regret pasul pe care l-am facut desi toata familia si toti prietenii nu au fost de acord cu decizia mea. Acuma insa pot sa spun ca mama il iubeste mai mult pe sotul meu decat pe mine si sotul meu la randul lui este iubit de de toti prietenii mei si de toata familia. Nimeni nu se astepta sa fie un om atat de sufletist si de iubitor.
Mult noroc si fericire
monique2010
Postat pe 18 Decembrie 2009 21:11
TREBUIE LASATI SA AIBA RELATII DOAR CU RELIGIA LOR TOTI SANT LA FEL
kudika085447
Postat pe 19 Decembrie 2009 02:57
Eu sunt curios daca cineva a avut vreo experienta cu un barbat EGIPTEAN, nascut si crescut acolo, localnic, nu din aia iesiti prin Europa !!...
strasss3
Postat pe 19 Decembrie 2009 17:16
De la: strasss3, la data 2009-12-19 17:16:29Eu sunt curios daca cineva a avut vreo experienta cu un barbat EGIPTEAN, nascut si crescut acolo, localnic, nu din aia iesiti prin Europa !!...

Curios mic ce esti tu! Barbati egipteni, ai? Da' daca sunt iesiti prin Australia, se pune?
miss_darine
Postat pe 19 Decembrie 2009 17:29
buna....eu sunt cu un barbat arab din irak care este in romania de 13 ani....sunt cu el de 3 ani si ceva....el este insurat are si 2 copii....familia este aici in romania....vreau sa stiti ca ne intelegem foarte bine pana in momentul in care ma simt data la o parte...va spun sincer fetelor il iubesc de nu mai pot am avut o perioada in care traiam numai cu extraveral plangeam in fiecare noapte eram foarte nefericita..dar cu toate astea nu fac altceva decat sa ma complac in situatie pt ca l iubesc.....imi doresc un viitor cu el dar stiu ca nu l pot avea asta pt ca nu sunt dispusa,pregatita sa fiu cea de a doua nevasta....mi e frik sa fiu.....eu dupa 3 ani de relatie pot sa va spun ca as da orice sa dau timpul inapoi sa nu l fi cunoscut...vreti sa stiti cum se comporta?genial nu mi lipseste nimic material niciodata...nu conteaza care este pretul unui lucru pe care mi l doresc pt ca va fi al meu.......dar credeti ca se merita...nici eu nu stiu...mai bine sarac intre 4 pereti fericit si iubit...decat bogat si nefericit...nu pot spune ca sunt tot timpul nefericita...dar fericirea mea vine de la lucrurile materiale...si de la momentele in care trupurile noastre se ating......dar nu putem atinge acea fericire completa...deci e foarte greu sa sfatuiesc pe vreo fata ce sa faca......sunt gelosi maxim....sunt posesivi ....sunt suspiciosi au o imaginatie foarte bogata....
mcnteodora
Postat pe 20 Decembrie 2009 14:04
De la: miss_darine, la data 2009-12-19 17:29:42
De la: strasss3, la data 2009-12-19 17:16:29Eu sunt curios daca cineva a avut vreo experienta cu un barbat EGIPTEAN, nascut si crescut acolo, localnic, nu din aia iesiti prin Europa !!...

Curios mic ce esti tu! Barbati egipteni, ai? Da' daca sunt iesiti prin Australia, se pune?

Reaoooooo.... Ma referam la experientele unor fete, cu barbati egipteni !!... ....
strasss3
Postat pe 20 Decembrie 2009 22:40
De la: strasss3, la data 2009-12-20 22:40:57
De la: miss_darine, la data 2009-12-19 17:29:42
De la: strasss3, la data 2009-12-19 17:16:29Eu sunt curios daca cineva a avut vreo experienta cu un barbat EGIPTEAN, nascut si crescut acolo, localnic, nu din aia iesiti prin Europa !!...

Curios mic ce esti tu! Barbati egipteni, ai? Da' daca sunt iesiti prin Australia, se pune?

Reaoooooo.... Ma referam la experientele unor fete, cu barbati egipteni !!... ....

Iooooooooooooooo? Eu sunt buuuuuuuuuuuunaaaaaaaaaaa ..........la suflet! Am vrut sa te henervez un pic si n-am reusit!
miss_darine
Postat pe 20 Decembrie 2009 22:43
buna
eu sunt casatorita cu un arab de 5 ani, avem o fetita si acum sunt din nou insarcinata.
el a trait in europa, desi este din sudan
este o prostie aceea cu capul acoperit, a 5 a nevasta, etc... depinde de tine cum stii sa-l tii langa tine.
probabil ca si astea sunt realitati, dar doar daca traiesti in tara lui, cu neamurile lui, noi suntem stabiliti i n romania, el a mai fost plecat, dar niciodata nu a zis sa ma duc cu el sau nu mi-a impus vreodata sa-mi schimb religia.
ne-am casatorit la biserica, facand doar o slujba care leaga 2 persoane de religii diferite si gata, nici eu nu am renuntat , nici el.
daca exista iubire eu sunt convinsa ca se poate trece peste orice obstacol. noi ne iubim la fel de mult, si asta conteaza.
evident ca toata lumea a fost impotriva, si imi ziceau aceleasi lucruri pe care le crezi tu, dar ...timpul mi-a dovedit ca e un om extraordinar.
eu ma imbrac cum vreau , ma machez, ma aranjez... este o surpiza pentru lumea din jurul meu care se astepta sa ma vada acoperita din cap pana -n picioare, cand ma vad cu o fusta scurta, aranjata, eu ma duc la servici, nu sunt casnica, vreo 2 ani am avut propria afacere, el are afacerea lui,
e totul ok.
nu stiu cum sunt alti arabi..asa este al meu.bafta multa
kudika096198
Postat pe 21 Decembrie 2009 01:36
a, si am uitat sa precizez ca este super bun la pat
kudika096198
Postat pe 21 Decembrie 2009 01:43
a, si am uitat sa precizez ca este super bun la pat
kudika096198
Postat pe 21 Decembrie 2009 01:47

bun la pat?
de ce?
o are mare?
asta_sunt
Postat pe 21 Decembrie 2009 02:23
De la: I_like_sex_with_dogs, la data 2009-12-21 02:23:08
bun la pat?
de ce?
o are mare?


Incomparabila cu cea a calul tau.

On topic
Pentru mine sunt de lepadat. Dar nu am chef sa scriu "exemplele" pe care le stiu eu. Orcum e viata ta si o petreci alaturi de cine vrei tu, nu dupa sfaturile care ti le-as da eu.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Decembrie 2009 03:44
multumesc
asta_sunt
Postat pe 21 Decembrie 2009 03:47
De la: mcnteodora, la data 2009-12-20 14:04:46buna....eu sunt cu un barbat arab din irak care este in romania de 13 ani....sunt cu el de 3 ani si ceva....el este insurat are si 2 copii....familia este aici in romania....vreau sa stiti ca ne intelegem foarte bine pana in momentul in care ma simt data la o parte...va spun sincer fetelor il iubesc de nu mai pot am avut o perioada in care traiam numai cu extraveral plangeam in fiecare noapte eram foarte nefericita..dar cu toate astea nu fac altceva decat sa ma complac in situatie pt ca l iubesc.....imi doresc un viitor cu el dar stiu ca nu l pot avea asta pt ca nu sunt dispusa,pregatita sa fiu cea de a doua nevasta....mi e frik sa fiu.....eu dupa 3 ani de relatie pot sa va spun ca as da orice sa dau timpul inapoi sa nu l fi cunoscut...vreti sa stiti cum se comporta?genial nu mi lipseste nimic material niciodata...nu conteaza care este pretul unui lucru pe care mi l doresc pt ca va fi al meu.......dar credeti ca se merita...nici eu nu stiu...mai bine sarac intre 4 pereti fericit si iubit...decat bogat si nefericit...nu pot spune ca sunt tot timpul nefericita...dar fericirea mea vine de la lucrurile materiale...si de la momentele in care trupurile noastre se ating......dar nu putem atinge acea fericire completa...deci e foarte greu sa sfatuiesc pe vreo fata ce sa faca......sunt gelosi maxim....sunt posesivi ....sunt suspiciosi au o imaginatie foarte bogata....


Fa-ma sa pricep un lucru, te rog!
El este insurat, tu esti cu el de 3 ani.. DAR NU ESTI PREGATITA SA II DEVII A DOUA SOTIE? Care ar fi schimbarea MAJORA care s-ar petrece fiind sotia lui? Pentru ca exact asta ar face si atunci.. ti-ar calca pragul (camerei conjugale).. cand iti vine randul.. si ar continua sa-ti cumpere "orice lucru pe care ti-l doresti, indiferent de pret".

Si inca ceva.. Spui "mai bine sarac intre 4 pereti fericit si iubit...decat bogat si nefericit".. Hai, nu zau!!! Serios? Totusi tu ai preferat bogatia si nefericirea.. sau mi se pare mie?
rashela
Postat pe 21 Decembrie 2009 06:55
Mai dpdv financiar cu siguranta iti va fii bine, dar dpdv al barbatului iti pot spune ca va trebui sa il imparti cu inca cateva fete, doar la ei s-a legalizat decand ii lumea si pamantul faza aceea cu mai multe stii la un barbat, ei asa zic ca nu isi insala sotiile . . . FIGURATI deci eu una te sfatuiesc sa alegi de care parte ai vrea sa fii una cu bani si cu sot ce merge de la una la alta, sau una cu sot care e doar al tau, a si stai ca am uitat ceva, la ei este o regula sfanta femeia e supusa barbatului, adica tu va trebui sa faci tot ce iti cere el . . . .
pity_82
Postat pe 21 Decembrie 2009 08:02
E exact lucrul la care ma gandeam si eu, citind prostiutzele de dinainte...

Mai oameni buni, treziti-va-ti!! toata Arabia e lumea a treia. Repet: Lumea a treia!!

Tunisia, aia de care intreba fata asta in topic, e vai mama ei, in Africa. La fel si Egiptul si Marocul. Mananca de pe jos, amaratii. Singurul lucru pe care vrei sa stii cand ai pus piciorul in Cairo e: "Pe unde ies d-aici cel mai repede?"

De unde Doamne iarta-ma ati scos-o cu "orice vreau, imi cumpara"? De exemplu ce ii cumpara irakianul cu trei copii si o nevasta acasa (pentru ca un lucru e sigur, de familii au grija, asa ii mustruluieste alah)? Ce ii poate cumpara? Masini? Case? Vacante pe Coasta de Azur?
Sau cand spune "tot ce vreau" se refera la trei bluze "de firma" si un parfum?

Evident, ca peste tot, exista si elita. Dar hai sa fim seriosi! Sa pui semnul egal intre arabi si nababi... Hai ca ma buseste rasul.

Si dati-mi voie sa repet: Nu toti arabii sunt musulmani!! Un bun sfert din ei sunt crestini. Catolici, ortodocsi, coptici (astia-s in Egipt), dar crestini, crescuti cu aceleasi valori ca orice alt crestin.
Cum de nici una dintre voi nu da si de aia?
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:05
Si ca sa dau cezarului ce e al cezarului, am sa va spun despre cazurile pe care le stiu eu: Da, arabii CRESTINI sunt soti buni, pe care o femeie se poate baza. Pentru ei nu exista "asta e chestie de femeie, eu nu fac asa ceva".
Sunt exact opusul a ceea ce sunt musulmanii... Probabil asta e un fel al lor de a prostesta impotriva unei religii care nu e a lor, dar e majoritara... Oricum ar fi, efectul e de bun augur.
Dor_a
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:12
Buna! Imi poate spune cineva cum sunt musulmanii din Dubai? Ati cunoscut vreunul?
DAO
Postat pe 22 Decembrie 2009 11:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Inaltimea intr-o relatie 27 De la: mitura 1 Noiembrie 2009 22:42
eu taur el capricorn 3 De la: kudika041854 20 Octombrie 2009 20:45
Vreau sa testez un prieten... 34 De la: cristiana_cris 17 August 2009 16:52
Am nevoie de cateva informatii va rog 118 De la: Eva32 30 August 2011 00:20
Despre dragoste sau despre indragosteala- ce parere aveti? 19 De la: mikiduta39 2 Februarie 2010 12:21