Setari Cookie-uri

Cum treci, psihic, de o pierdere de sarcina?

sa incep cu inceputul: acum 9 ani, am pierdut o sarcina la 27 saptamani din cauza toxoplasmozei, nu am mai ramas insarcinata decat dupa alti 9 ani in urma a doua tratamente facute in afara(timp de 4 ani) cand am avut o sarcina extrauterina. Am zis ca e vina mea pt ca eram in divort si nu mi-am dorit copilul din tot sufletul. Totusi a trecut o luna si ceva, iar eu cand vad un carut cu un bebelus in el simt ca s-a terminat totul pt mine. Nici macar nu pot plange. Simt ca nu am loc pe lumea asta.
dia36
Postat pe 4 Decembrie 2009 21:31
IMI PARE RAU CA GANDESTI ASA. NU E VINA TA CA AI PIERDUT SARCINA, VIATA CATEODATA FACE GLUME PROASTE.ASTA NU E UN MOTIV SA SPUI CA NU AI LOC IN ACEASTA LUME.TREBUIE SA MERGEM INAINTE CU TOATE SPERANTELE SI DE CATE ORI CADEM SA REUSIM SA NE RIDICAM MAI PUTERNICI SI SA NU RENUNTAM SA VISAM. NU PUTEM SA AVEM TOTUL IN ACEASTA VIATA.EU TE INTELEG PT. CA NICI EU NU REUSESC SA FAC UN COPIL, AM FACUT UN FIVET, DAR NU A FUNCTIONAT, ACUM VREAU SA INCERC DIN NOU.ASTA E VIATA. CE POT SA ITI UREZ E SA MERGI INAINTE FARA SA TE UITI PREA DES INAPOI SI SA NU ITI PIERZI INCREDEREA IN TINE SI DUMNEZEU.
alinuza73
Postat pe 6 Decembrie 2009 14:05
la adoptie nu se gandeste nici una din voi? ar fi o solutie :)
coaja_de_nuca
Postat pe 6 Decembrie 2009 14:10
E intr-adevar foarte trist!!! Si nimeni nu-si da seama cat de grav este decat daca a trecut printr-o asemenea experienta. Cat despre infiat, eu vad asta ca pe o solutie extrema. Si nu cred ca o femeie, pana nu incearca tiot ce e omeneste posibil ca sa ramana insarcinata, se gandeste la adoptie.
Eu va doresc din tot sufletul sa vi se implineasca visul de a avea un copil!!!!
Lucia38
Postat pe 6 Decembrie 2009 14:14
De la: coaja_de_nuca, la data 2009-12-06 14:10:53la adoptie nu se gandeste nici una din voi? ar fi o solutie :)


hmm, adoptia? nu stiu daca e o solutie. nu stiu daca mi-am pierdut speranta, inca. vreau doar sa stiu cum treci peste asta. cum faci sa nu te mai doara cand vezi un bebelus pe strada, cum faci sa te poti uita iar cu drag la copii prietenelor tale, cum reusesti sa traiesti in continuare fara sa te gandesti ca traiesti degeaba si ca vei imbatrani singura, ca de fapt nu ai realizat mai nimic si cum poti trai fara sa auzi in jurul tau cuvantul "mama".
dia36
Postat pe 6 Decembrie 2009 16:56
EU NU M-AM GANDIT PT. CA NU VREAU COPII ALTOR PERSOANE, EU VREAU UN COPIL PE CARE SA IL AM IMPREUNA CU SOTUL MEU ACTUAL(AM UN BAIAT DE 15 ANI CU PRIMUL SOT).EXISTA INSA ALTA SOLUTIE, POT SA FAC O INSEMINARE DECAT CU SPERMATOZOII LUI SI CU OVULELE ALTEI FEMEI, IN PUTINE CUVINTE AR FI DECAT PE JUMATATE COPILUL NOSTRU.EU L-AS PURTA 9 LUNI.AM EXCLUS SI ACEASTA SOLUTIE.
alinuza73
Postat pe 7 Decembrie 2009 11:05
e intr adevar dureros s anu fii mama dar cred ca mai exista mijloace medicale pentru ca visul tau s acapete contur. Poti fi insa o iubitoare a copiilor altoira pina atunci sa te dedici uneia ctivitati de voluntariat legata d ecopii din camine fara parinti si sa le dai un pic din dragoste ata. numai bine iti urez si umult curaj in viata ! Simt ca peste ceva vreme ne vei anunta ca ai devenbit o mamica fericta !
Aproape_eu
Postat pe 15 Decembrie 2009 14:12
De la: alexasobolu, la data 2009-12-23 16:09:54Am trecut si eu printr-o astfel de durere in 15 iunie 2008. N-o sa uit niciodata. Era intr-o duminica dimineata. Te inteleg perfect prin ce treci. La fel ca si tine imi plangea inima in mine de fiecare data cand vedeam un bebe sau o femeie insarcinata. Sincer nu cred ca poti sa treci peste. Eu una nu am putut. Dupa 3 luni am ramas iar insarcinata si in 5 mai am nascut un baietel. Pierderea primului copil nu o poate alina nimic. Si acum ma gandesc la el in fiecare zi si ii aprind o lumanare de fiecare data cand merg la biserica. Dupa ce va veni pe lume bebele tau, ca nu ma indoiesc ca va veni, o sa se mai aline durerea, ti-o doresc din tot sufletul.


ma bucur mult pt. tine. acum imi este cel mai greu - de sarbatori, cand nu am pe umarul cui sa plang si cand ma simt atat de singura incat imi vine greu sa si respir. sarbatori fericite si bucurati-va de orice clipa petrecuta langa cei dragi
dia36
Postat pe 24 Decembrie 2009 16:34
iti doresc din inima s aai parte numai de fericre, de zimbetele celor din jur si d ebucurie. Sa poti trece peste orice durere. Si nu uita nu esti singura niciodata. Il ai alaturi mereu pe Dumnezeu si pe ni, cei virtuali din viata ta care iti suntem alaturi cu un gind bun mereu !
Aproape_eu
Postat pe 25 Decembrie 2009 16:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru doamnele si domnisoarele din Timisoara 1 De la: carmen_joy 7 Ianuarie 2011 12:50
salut 21 De la: alina_constantin88 25 Iunie 2010 09:41
Am o problema!cred eu 27 De la: Josie 10 Iulie 2009 16:24
marvelon 21 14 De la: laura1988 23 Februarie 2013 10:24
circumcizia 25 De la: kudika176465 2 Mai 2010 02:34