Setari Cookie-uri

De ce o femeie cu un copil nu va fi de-ajuns pentru un barbat singur?...

In urma unui divort am incercat, dupa ceva ani, sa gust din nou din ceea ce se numeste viata. Uitasem cum e sa fii vie. L-am cunoscut, ne-am placut... insa... intotdeauna va exista un insa... Strict si cuprinzator relatia se rezuma: "suntem impreuna, iesim, ne cunoastem prietenii reciproc... dar toate se vor termina intr-un punct, atunci cand el va dori sa se insoare". Sentimentul ca nu esti de-ajuns ucide, dar... te multumesti bucurandu-te de momentul pe care-l traiesti.
Domnilor, si noi, femeile suntem oameni. Nu prea am reusit sa inteleg/accept faptul ca o fata, care a avut o relatie de "n" ani cu un barbat, posibil sa fi facut "n" avorturi nu este pusa la zid, pe cand noi, femeile care avem un copil, suntem executate din prima clipa. Totodata doresc sa va spun ca o femeie care are un copil si se hotaraste sa includa si un barbat in viata ei, pentru ca un copil reuseste sa-i aduca multe satisfactii,inseamna ca are foarte mult de daruit... si habar nu aveti... ce aveti de pierdut...
mara78
Postat pe 10 Ianuarie 2010 08:45
nuuu.....nu generaliza....ai dat de EL....care habar nu are....
_oktober_
Postat pe 10 Ianuarie 2010 08:54
sunt destui ca el, si eu personal as avea nevoie de timp pt a lua o decizie.
depinde de varsta, depinde de maturitatea lui, d.p.l.d.v este o responsabilitate in plus pe care ori nu o vrea, ori ii este frica sa nu esueze.
si de ce sa nu recunosc.. e copilul altuia nu al lui.
intradevar el nu vede din punctul tau de vedere, o femeie care clar isi iubeste cel mai mult copilul si pune viata si fericirea lui inaintea oricarei alte persoane.
traieste clipa daca asta vrei sau cauta pe cineva serios.
e posibil totusi ca adevarul sa fie crud, sa aiba sentimente pt tine, dar esti uzata.. si te foloseste si el pana isi cumpara una noua naspa.
felixcat
Postat pe 10 Ianuarie 2010 12:15
De la: mara78, la data 2010-01-10 08:45:50In urma unui divort am incercat, dupa ceva ani, sa gust din nou din ceea ce se numeste viata. Uitasem cum e sa fii vie. L-am cunoscut, ne-am placut... insa... intotdeauna va exista un insa... Strict si cuprinzator relatia se rezuma: "suntem impreuna, iesim, ne cunoastem prietenii reciproc... dar toate se vor termina intr-un punct, atunci cand el va dori sa se insoare". Sentimentul ca nu esti de-ajuns ucide, dar... te multumesti bucurandu-te de momentul pe care-l traiesti.
Domnilor, si noi, femeile suntem oameni. Nu prea am reusit sa inteleg/accept faptul ca o fata, care a avut o relatie de "n" ani cu un barbat, posibil sa fi facut "n" avorturi nu este pusa la zid, pe cand noi, femeile care avem un copil, suntem executate din prima clipa. Totodata doresc sa va spun ca o femeie care are un copil si se hotaraste sa includa si un barbat in viata ei, pentru ca un copil reuseste sa-i aduca multe satisfactii,inseamna ca are foarte mult de daruit... si habar nu aveti... ce aveti de pierdut...


doamna, sau domnisoara de acum.
cum bine zice cineva mai sus, l-ai intalnit pe el, adica p-ala, care zici ca e alesu' doi si care nu prea te intelege.
sincer, nici io nu prea am inteles ceva din mesajul tau.
adica, cum sa se insoare? cu cine?
geo_xx
Postat pe 10 Ianuarie 2010 12:30

doamna, sau domnisoara de acum.
cum bine zice cineva mai sus, l-ai intalnit pe el, adica p-ala, care zici ca e alesu' doi si care nu prea te intelege.
sincer, nici io nu prea am inteles ceva din mesajul tau.
adica, cum sa se insoare? cu cine?[/quote]


Sa se insoare cu o alta. De aici si ideea ca nu esti de-ajuns. Probabil ca sunt uzata... sau... nu stiu...
mara78
Postat pe 10 Ianuarie 2010 14:14
Yes! eu am inteles ca viata e vie
miss_darine
Postat pe 10 Ianuarie 2010 14:17
Nici mie nu mi-ar conveni sa cresc copilul alteia.
Kathara
Postat pe 10 Ianuarie 2010 14:20
De la: mara78, la data 2010-01-10 08:45:50In urma unui divort am incercat, dupa ceva ani, sa gust din nou din ceea ce se numeste viata. Uitasem cum e sa fii vie. L-am cunoscut, ne-am placut... insa... intotdeauna va exista un insa... Strict si cuprinzator relatia se rezuma: "suntem impreuna, iesim, ne cunoastem prietenii reciproc... dar toate se vor termina intr-un punct, atunci cand el va dori sa se insoare". Sentimentul ca nu esti de-ajuns ucide, dar... te multumesti bucurandu-te de momentul pe care-l traiesti.
Domnilor, si noi, femeile suntem oameni. Nu prea am reusit sa inteleg/accept faptul ca o fata, care a avut o relatie de "n" ani cu un barbat, posibil sa fi facut "n" avorturi nu este pusa la zid, pe cand noi, femeile care avem un copil, suntem executate din prima clipa. Totodata doresc sa va spun ca o femeie care are un copil si se hotaraste sa includa si un barbat in viata ei, pentru ca un copil reuseste sa-i aduca multe satisfactii,inseamna ca are foarte mult de daruit... si habar nu aveti... ce aveti de pierdut...

Sorry pt postul anterior Acum sa-ti raspund la una din intrebari: femeile acelea care au multe avorturi, pur si simplu nu le poarta in frunte pe post de eticheta si atata timp cat nu au de ce sa le declare, cine sa le judece? Acum, daca ai dat peste un barbat care nu vrea sa puna umarul linga tine la cresterea copilului, ai avut pur si simplu bad luck, nu sunt toti asa, exista si barbati care iubesc copii chiar daca nu sunt ai lor. So chill, ai doar rabdare si credinta
miss_darine
Postat pe 10 Ianuarie 2010 19:20
da' e musai sa te recasatoresti?
nevoile fizice se pot rezolva si fara acte de la primarie, iar cele sufletesti se pot trata cu inlocuitori.
eu n-as fi de acord sa-i ofer fiicei mele alt tata, indiferent ce s-ar intampla.
Lucia38
Postat pe 10 Ianuarie 2010 19:29
N-ai intalnit omul potrivit.
gina37
Postat pe 13 Ianuarie 2010 10:12
iar cand o sa se insoare o sa caute una virgina si neprihanita!
si nu ai multe de oferit atata timp cat te multumesti cu putin, respectiv el.
daca el asa vede lucrurile..nu vad de ce stai tu si astepti sa ia el o decizie?sau crezi ca s-au terminat barbatii?

oricum ... eu am fost pusa intr-o asemenea situatie...si am ales sa imi petrec viata langa el chiar daca are o fata din casnicia anterioara!
one_size
Postat pe 13 Ianuarie 2010 10:20
De la: mara78, la data 2010-01-10 08:45:50In urma unui divort am incercat, dupa ceva ani, sa gust din nou din ceea ce se numeste viata. Uitasem cum e sa fii vie. L-am cunoscut, ne-am placut... insa... intotdeauna va exista un insa... Strict si cuprinzator relatia se rezuma: "suntem impreuna, iesim, ne cunoastem prietenii reciproc... dar toate se vor termina intr-un punct, atunci cand el va dori sa se insoare". Sentimentul ca nu esti de-ajuns ucide, dar... te multumesti bucurandu-te de momentul pe care-l traiesti.
Domnilor, si noi, femeile suntem oameni. Nu prea am reusit sa inteleg/accept faptul ca o fata, care a avut o relatie de "n" ani cu un barbat, posibil sa fi facut "n" avorturi nu este pusa la zid, pe cand noi, femeile care avem un copil, suntem executate din prima clipa. Totodata doresc sa va spun ca o femeie care are un copil si se hotaraste sa includa si un barbat in viata ei, pentru ca un copil reuseste sa-i aduca multe satisfactii,inseamna ca are foarte mult de daruit... si habar nu aveti... ce aveti de pierdut...







... nu ai gasit persoana potrivita ... dar e si una dintre ''traditiile'' romanesti de a pastra niste aparente de prost gust ... nu conteaza cu citi s-a rascracit, citi copii a avortat, prostul o ia de noua ... si toti bat din palme cu frenezie ...
... nu dispera ... oricum ai ceva foarte important ...



marco918
Postat pe 13 Ianuarie 2010 10:24
Nu e corect sã-l învinovãþeºti cã nu vrea sã crescã copilul altuia. Poate îºi doreºte ºi el un copil sau doi. Tu ai putea sã-i oferi maxim unul (presupun). Totuºi tu ai avea doi ºi el unul ºi l-ar creºte ºi pe unul strãin. Mie îmi plac mult copiii dar nu aº suporta sã-l cresc pe al altuia. L-aº vedea ca sarea-n ochi, mai ales dupã ce aº avea ºi eu copilul meu. Tot timpul aº face comparaþii ºi diferenþe.
Cel mai corect ar fi sã te orientezi ºi tu spre un bãrbat care deja are ºi el un copil. Aºa ar fi echitabil.
Microcentaurina
Postat pe 13 Ianuarie 2010 18:56
fiindca nu le plac angajamentele...nu vor sa creasca copilul altuia pentru ca e posibil sa nu doreasca ceva serios cu aceea femeie...
iulia069834
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:31
@ centaurina minus-scula: daca iti plac copiii, iti plac si gata. de ce ti-ar fi un altul ca sarea in ochi?
cand iubesti o persoana, o iubesti cu bune si cu rele si cu tot ce o inconjoara, cum sa nu iubesti ceva ce a iesit din acea persoana...?
Boca
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:43
NU SUNT TOTI LA FEL.TRBUIE SA IL GASESTI PE ACELA CARE TE IUBESTE SI ATUNCI VEI VEDEA CA TOTUL VA FI DIVERS.EU ITI VORBESC DIN PROPIA EXPERIENTA.AM DIVORTAT CAND COPLIUL MEU AVEA 9 ANI.AM INCERCAT 2 RELATII, DAR MI-AM DAT SEAMA CA NU ERA CEEA CE DOREAM, EU VRUIAM SA IMI REFAC O FAMILIE, DACA ERA POSIBIL SA AM SI ALTI COPII. UNU ERA PREA RECE CU COPILUL MEU, NICI MACAR NU IL CONSIDERA, ALTUL AVEA SI EL 2 COPII SI CUM ERAU COPII LUI NU ERA NICIUNUL, SPUNEA EL, FRUMOSI, INTELIGENTI.ATUNCI EU AM ZIS CA ERA MAI BINE SA STAU SINGURA DECAT SA AM ASTFEL DE EXPERIENTE.CAND NICI NU MA MAI GANDEAM, CAND IMI PIERDUSEM SPERANTA L-AM INTALNIT PE EL, UN OM FANTASTIC.A FOST DRAGOSTE LA PRIMA VEDERE .LA INCEPUT IMI ERA FRICA PT. CA NU VRUIAM SA AM O ALTA DEZAMAGIRE.A STIUT SA SE LIPEASCA IMEDIAT DE COPLIUL MEU PT. CA A INTELES CA EL ERA PRIORITATEA MEA SI INCET, INCET NE-AM APROPIAT, AM INCEPUT SA NE CUNOASTEM SI AM INTELES CA AVEM MULTE LUCRURI IN COMUN.ACUM LOCUIM IMPREUNA SI E TOTUL BINE. LA INCEPUT NU A FOST USOR, NICI PT.EL, NICI PT.MINE, NICI PT.COPILUL MEU. TREBUI DECAT SA CREZI IN TINE SI SA NU ITI PIERZI SPERANZA.
alinuza73
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:47
De la: Boca, la data 2010-01-16 12:43:32@ centaurina minus-scula: daca iti plac copiii, iti plac si gata. de ce ti-ar fi un altul ca sarea in ochi?
cand iubesti o persoana, o iubesti cu bune si cu rele si cu tot ce o inconjoara, cum sa nu iubesti ceva ce a iesit din acea persoana...?

BUCA, una e sã-þi placã copiii, alta e sã-i creºti ca ºi cum ar fi ai tãi. Ai dreptate cu partea a doua. Chiar am vrut sã-i spun iniþiatoarei topicului cã, dacã tipul ar fi iubit-o cu adevãrat, nu i-ar fi pãsat nici dacã ar fi avut ea 1000 de puradei.
Pe de altã parte, îmi menþin punctul de vedere. O cãsnicie nu e lapte ºi miere ºi indiferent cât de mult îþi iubeºti ºi respecþi partenerul tot apar certuri, ciondãneli, fricþiuni. Viaþa e grea ºi, mai ales când soþul fãrã copil devine ºi el pãrinte, diferenþele apar. ia imagineazã-þi tu cã nu mai sunt bani în casã ºi vine copilul soþului cã-i trebuie ghetuþe etc. ºi pe urmã vine ºi al tãu cã-i trebuie ºi lui hãinuþe...Sau cã cel mic e bãtut de copilul soþului (ca între copii) ºi tu nu poþi sã faci nimic sã-l cerþi cã nu e al tãu sã-l disciplinezi ºi þi-e fricã sã nu se interpreteze cã eºti pãrinte vitreg... E greu, nu? Sunt niºte probleme pe care nimeni nu e disperat sã ºi le ia pe cap...
Microcentaurina
Postat pe 16 Ianuarie 2010 22:05
ne batem cu pumnul in piept ca suntem egale cu barbatii , dar cand vine vorba de ideal de fericire tot cu spalatul ciorapilor murdari si servitul berii in timp ce el butoneaza foarte concentrat telecomanda , ne multumim . traieste-ti viata , draga mea , ca , daca tu ai mult de oferit , nu acelasi lucru il poti spune si despre ei .
perce_neige
Postat pe 24 Ianuarie 2010 16:03
De la: Microcentaurina, la data 2010-01-13 18:56:31Nu e corect sã-l învinovãþeºti cã nu vrea sã crescã copilul altuia. Poate îºi doreºte ºi el un copil sau doi. Tu ai putea sã-i oferi maxim unul (presupun). Totuºi tu ai avea doi ºi el unul ºi l-ar creºte ºi pe unul strãin. Mie îmi plac mult copiii dar nu aº suporta sã-l cresc pe al altuia. L-aº vedea ca sarea-n ochi, mai ales dupã ce aº avea ºi eu copilul meu. Tot timpul aº face comparaþii ºi diferenþe.
Cel mai corect ar fi sã te orientezi ºi tu spre un bãrbat care deja are ºi el un copil. Aºa ar fi echitabil.


cuvinte pline de intelepciune.... NOT!
kitty_krieger
Postat pe 24 Ianuarie 2010 16:14
ei, ai avut tu ghinion, sunt si barbati care accepta un copil din alta relatie. pun pariu ca acesta de acum nici macar nu isi doreste copii ai lui in viitorul prea apropiat. trebuie altul, putin mai matur din acest punct de vedere, mai apropiat de nivelul tau de maturitate. bafta!
DayC
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:35
Un barbat care te iubeste cu adevarat iti iubeste si copilul.
alexia30
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:44
Teoretic, nu ar avea de ce sa refuze copiii...insa practic este greu de realizat !
Nici eu nu m-as vedea sa accept copii lui, facuti cu alta persoana !
Credeti ca respectivii copii ar accepta situatia ? S-ar putea sa nu, si s-ar putea sa iasa urat datorita eventualelor neintelegeri...

Asa ca oricine ar prefera sa fie cu o persoana fara obligatii, fara copii, hai sa nu mai fim cinici si sa ne dam moralisti, nu ne sta bine !
Summer_
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:45
De la: Summer_, la data 2010-01-24 17:45:54Teoretic, nu ar avea de ce sa refuze copiii...insa practic este greu de realizat !
Nici eu nu m-as vedea sa accept copii lui, facuti cu alta persoana !
Credeti ca respectivii copii ar accepta situatia ? S-ar putea sa nu, si s-ar putea sa iasa urat datorita eventualelor neintelegeri...

Asa ca oricine ar prefera sa fie cu o persoana fara obligatii, fara copii, hai sa nu mai fim cinici si sa ne dam moralisti, nu ne sta bine !


Ultima propozitie nu-si are rostul... din contra, se refera la tine.
Nu este adevarat ca ORICINE ar prefera o persoana fara obligatii. Nu-ti alegi alesul de viata in functie de faptul daca are copii sau nu, ci in functie de calitatile lui/ei sufletesti! Sau asa ar trebui, cel putin.
Ok, preferi o persona fara copii, insa de ce? Pentru ca nu vrei sa depui efort sa te intelegi cu ei? Pentru ca nu suporti ideea ca nu-ti poarta genele?

Sincer, daca as avea copii si, divortata fiind, as intalni un barbat cu o asemenea gandire, nici nu m-as mai uita a doua oara la el.
O astfel de gandire nu este compatibila cu o persoana care are multa dragoste de daruit, ci cu o persoana care are doar asteptari de la ceilalti si mai nimic de dat la schimb.

Asa ca ia vezi cine e moralista! (ca de altfel mereu pe acest forum)
kitty_krieger
Postat pe 24 Ianuarie 2010 18:39
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-24 18:39:55
De la: Summer_, la data 2010-01-24 17:45:54Teoretic, nu ar avea de ce sa refuze copiii...insa practic este greu de realizat !
Nici eu nu m-as vedea sa accept copiii lui, facuti cu alta persoana !
Credeti ca respectivii copii ar accepta situatia ? S-ar putea sa nu, si s-ar putea sa iasa urat datorita eventualelor neintelegeri...

Asa ca oricine ar prefera sa fie cu o persoana fara obligatii, fara copii, hai sa nu mai fim cinici si sa ne dam moralisti, nu ne sta bine !


Ultima propozitie nu-si are rostul... din contra, se refera la tine.
Nu este adevarat ca ORICINE ar prefera o persoana fara obligatii. Nu-ti alegi alesul de viata in functie de faptul daca are copii sau nu, ci in functie de calitatile lui/ei sufletesti! Sau asa ar trebui, cel putin.
Ok, preferi o persona fara copii, insa de ce? Pentru ca nu vrei sa depui efort sa te intelegi cu ei? Pentru ca nu suporti ideea ca nu-ti poarta genele?

Sincer, daca as avea copii si, divortata fiind, as intalni un barbat cu o asemenea gandire, nici nu m-as mai uita a doua oara la el.
O astfel de gandire nu este compatibila cu o persoana care are multa dragoste de daruit, ci cu o persoana care are doar asteptari de la ceilalti si mai nimic de dat la schimb.

Asa ca ia vezi cine e moralista! (ca de altfel mereu pe acest forum)


Nu ma astept sa intelegi pt ca habar nu ai ce inseamna o asemenea situatie !

Nu in ultimul rand, te-as mai ruga sa fii mai atenta cand citesti postarile altora, sau macar sa le citesti integral si sa nu sari de fund in sus

Am raspuns de ce nu as accepta, citeste, proceseaza !

Spor !
Summer_
Postat pe 24 Ianuarie 2010 19:42
De la: alexia30, la data 2010-01-24 17:44:38Un barbat care te iubeste cu adevarat iti iubeste si copilul.


Subscriu!
Ochi_albastri
Postat pe 24 Ianuarie 2010 20:07
De la: Summer_, la data 2010-01-24 17:45:54Teoretic, nu ar avea de ce sa refuze copiii...insa practic este greu de realizat !
Nici eu nu m-as vedea sa accept copii lui, facuti cu alta persoana !
Credeti ca respectivii copii ar accepta situatia ? S-ar putea sa nu, si s-ar putea sa iasa urat datorita eventualelor neintelegeri...

Asa ca oricine ar prefera sa fie cu o persoana fara obligatii, fara copii, hai sa nu mai fim cinici si sa ne dam moralisti, nu ne sta bine !


De acord.

De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-24 18:39:55 Nu-ti alegi alesul de viata in functie de faptul daca are copii sau nu


De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-24 18:39:55
Sincer, daca as avea copii si, divortata fiind, as intalni un barbat cu o asemenea gandire, nici nu m-as mai uita a doua oara la el.


Pe principul intrebare si raspuns. Stii ca are copii, nu te mai uiti la el a doua oara.
Kathara
Postat pe 24 Ianuarie 2010 20:37
@mara dar tu gandeste, ai putea sa stai cu unul cae nu ti iubeste copilul? concluzia o tragi tu singura....
Aphrodite
Postat pe 25 Ianuarie 2010 18:46
Draga Mara,adevaru' asta e.Asa vede muncitoru' problema la noi,desi nu-i corect.Primii oameni care-au vrut sa se imprieteneasca cu mine dupa divort au fost c..vele satului.Iar o colega mi-a si trantit-o ca "ea nu e d-aia cu copii" si ca merita mai multe!Da' stii ce baiat mi-am tras! Ete-asa,sa moara lumea
nicossia
Postat pe 25 Ianuarie 2010 19:41
mi e cam greata de raspunsurile pe care le am citit aici. desi....cine sunt eu sa judec. fiecare are propria limita de acceptare, intelegere sau inteligenta.are dreptul sa nu vrea sa ti creasca copilu, ca si cum nu tot tu l ai creste, dar ai si tu dreptul sa cauti altceva .nu vei avea armonie daca vei ramane cu el, i mi pare rau ca trebuie sa spun asta. sunt barbati care vor si pot sa creasca copilul altcuiva ca si cum ar fi al lor. da, chiar exista, asa cum sunt si femei, mai multe, care pot si vor sa creasca copilul alteia. copilul e copil si ar trebui sa multumim cerului ca i avem. ei sunt liantul, de multe ori , intr o relatie.dar si daca omul nu are deschiderea necesara sa faca asta, atunci nu ar trebui sa insisti, pentru binele tau, si al copiluli tau. am un copil, si am fost foarte aproape de un divort. si, nu sunt disperata pe tema asta. cu siguranta voi avea o relatie buna, cu un om pe care nu l ar incomoda copilul meu.dar, cu siguranta, nu mai vreau sa ma recasatoresc. cu asta, nu cred ca ma va mai convinge nimeni.
anda_a
Postat pe 4 Februarie 2010 12:28
De ce te miri? Nu traim intr-o societate perfecta... aproape toate animalele omoara progeniturile aparute intr-o relatie anterioara... de ce barbatul ar fi altfel? pune-te in locul barbatului... parca nu-i la fel de usor, nu? Sa privim relatia ca pe un cerc...ce va fi extins, din doua puncete///el si ea... orice va face el, nu va afecta cu nimic cercul...orice va face ea, va avea urmari... nu sunt un misogin...si nici obtuz...si nici nu sustin ca viata-i corecta... dar mi-ar fi greu sa strang la piept si sa sarut copilul altuia, inainte de culcare...cand stiu ca al meu isi innoada lacrimile-n barba...pe perna ce pare-ai fi prieten.... as pute poza in feminist si sa va dau dreptate...majoritatea sunteti insa niste egoiste...ce va ascundeti dupa chipuri angelice, disimuland naivitatea, nesansa si uneori prostia ce v-a manat in viata...ignorand toatal, propria voastra pesrsoana... va e mai usor asa... cum spunea cineva...suntem egali... dar incerc sa-mi imaginez o femei, dupa doua zile in desrt, incercand sa faca pipi pe vine cu 30 kg de echipament in spate. marea greseala a femeilor e aceea de a incerca sa se confunde cu barbatul, nu de a-l completa. Si asta nu ma face pe mine frustrat, ci pe voi... chiar daca putine aveti taria de a recunoaste...
kudika_29162
Postat pe 10 Februarie 2013 21:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac? 24 De la: ioana_cristina 12 Februarie 2009 13:42
cum sa suporti mai usor o despartire? 75 De la: popovicconstantin 6 Ianuarie 2010 12:41
minciuni 220 De la: kudika041200 1 Iunie 2011 11:44
nici macar eu nu stiu ce se intampla...:(( 14 De la: SunShadow 30 Iunie 2009 21:14
Ce s-a intamplat... 7 De la: Micaell 15 Mai 2011 18:23