Setari Cookie-uri

Forum pentru tinerele mamici

Eu sunt o tanara mamica de doar 20 ani,cu un baietel de 7 luni care a fost si este in continuare judecata.Asa ca m-am hotarat sa deschid un forum pentru noi in care sa ne impartasim totul...gandurile,bucuriile,necazurile.Astept sa scrieti.Va pup
Anonima_007
Postat pe 15 Ianuarie 2010 03:44
... de ce ? ... si de cine ? ...
marco918
Postat pe 15 Ianuarie 2010 03:46
De la: marco918, la data 2010-01-15 03:46:04... de ce ? ... si de cine ? ...


pentru ca cica sunt prea tanara,pentru ca vezi doamne mi-am stricat viata...de cine?de EGOISTE.de cele care nu se gandesc decat la ele.De cele care in momentul in care raman gravide avorteaza pentru a ''nu-si strica viata''.
Anonima_007
Postat pe 16 Ianuarie 2010 23:50
Shi eu aveam 20 de ani cind sa nascut fiica mea,am fost judecata de toti din jurul meu ca am ramas prea devreme insarcinata. Care este problema daca esti prea tinara?Nu iti face probleme ce spun alti ,daca tu esti fericita.Pe plac la toata lumea nu poti face.Shi femeile care fac avort,o sa regrete ele mai tirziu.
dutza30
Postat pe 17 Ianuarie 2010 09:45
am 20 de ani dar nu as vrae un copil pt ca nu ma simt capabil ade a fii mama acum acum daca voi va simtiti si chiar puteti sa va ajutati copii si ii iubiti nu pot sa va judec, in schimb nu-mi plac tinerele care fac un copil si stau cu el pe capul parintilor si se plang ca nimeni nu le da bani pt copii, hello lume daca faci un copil il faci pt ca il vrei si sa-l iubesti nu pt a avea bani castigati pe urma lui
yumy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 09:50
Pentru copii nostri noi suntem obligatii sa muncim shi noi sa i crestem,nu parinti nostri.Uni avem parintii care pot sa ne ajute shi alti nu.Nu iti distrugi viata daca ai un copil,un copil iti face viata mai frumoasa shi te ajuta sa treci mai usor peste piedice vietii.

dutza30
Postat pe 17 Ianuarie 2010 16:48
sincer nu mi+as dori sa am un copil acum, dupa ce ca ai mei m+au tinut in casa mereu.... ar fii pacat sa nu ma distrey macar acum si sa fac un copil, mai ales ca mie nu+mi plac copii :d pana la urma fiecare e liber sa decida ce vrea sa faca cu viata lui, sa aleaga knd vrea un copil s.a.m.d
yumy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 16:51
De la: Anonima_007, la data 2010-01-15 03:44:56Eu sunt o tanara mamica de doar 20 ani,cu un baietel de 7 luni care a fost si este in continuare judecata.Asa ca m-am hotarat sa deschid un forum pentru noi in care sa ne impartasim totul...gandurile,bucuriile,necazurile.Astept sa scrieti.Va pup


:) stiu prin ce treci... la inceput este greu, pana te obisnuiesti cu gura lumii! lasa-i in pace sa vorbeasca, ai incredere un tine (nu multi sunt cei care au curajul pe care tu l-ai avut). Mereu se va gasi cineva sa te judece si sa te vorbesca de rau, indiferent ce ai face. Daca nu gasesc ce sa judece atunci inventeaza si tot nu scapi :P . Daca auzi vreo critica la adresa ta, gandeste-te ca daca acea persoana nu vrea sa te accepte, e problema lui/ei si nu a ta! Trebuie sa fi mandra de tine si de ceea ce ai realizat ;) ! Mergi cu fruntea sus si continua sa zambesti! Sa nu te lasi afectata! Nu esti cu nimic mai prejos decat cei din jurul tau ;).

Sa vezi tu cand micutul incepe sa umble si sa vorbeasca... toti vor fi innebuniti dupa el... iar tu vei uita de toate problemele tale datorita dragalaseniei lui!

Bravo tie, Mamica :)!

Tot ce am scris nu sunt vorbe goale, vorbesc din experienta ;) . Baietelul meu va face in martie 3 anisori. Acum sta langa mine si se minuneaza de cat de mare e gura portocalelor de pe ecran (emoticonurile de alaturi) si imita cum ele rad :)) . E atat de nostim!

Oricand ai probleme, imi poti trimite un mesaj privat (daca vrei)... imediat ce voi gasi nitel timp liber, iti raspund.
Ella81
Postat pe 17 Ianuarie 2010 17:02
De la: yumalai, la data 2010-01-17 09:50:46am 20 de ani dar nu as vrae un copil pt ca nu ma simt capabil ade a fii mama acum acum daca voi va simtiti si chiar puteti sa va ajutati copii si ii iubiti nu pot sa va judec, in schimb nu-mi plac tinerele care fac un copil si stau cu el pe capul parintilor si se plang ca nimeni nu le da bani pt copii, hello lume daca faci un copil il faci pt ca il vrei si sa-l iubesti nu pt a avea bani castigati pe urma lui





... tu ai 20 de ani si iti curge ceva din nas ... sexul/dragoste inseamna copii ... nu vrei copii nu faci sex ...

... nu ''judeci'' pe cele cu copil cu diferenta ca nu trebuie sa stea pe capul parintilor ... scuze ... dar parintii pentru ce sint ? ... sa ajute ... parintii care nu isi ajuta copii ce sint ? ... ce au fost si inainte ... un om caruia nu ii plac proprii nepoti sa fii sigura ca nu iau iubit nici pe proprii copii ... in viata asta nu poti doar sa stai si sa te uiti ... bunicii sint cel mai bun element educational pentru nepoti ... asta este realitatea ... nu poti sa faci un copil sa il cresti ca pe porc - mincar, haine si apoi sa ii dai un sut pe usa ... nu vreau sa te vad ... de cind lumea si pamintul e o regula ... ajuti ca sa fii ajutat ... rautatea si individualismul pe care il presupui normal o sa li se intoarca in cap celor care il practica ... si se vad exemple peste tot ...
marco918
Postat pe 17 Ianuarie 2010 21:48
De la: yumalai, la data 2010-01-17 16:51:50sincer nu mi+as dori sa am un copil acum, dupa ce ca ai mei m+au tinut in casa mereu.... ar fii pacat sa nu ma distrey macar acum si sa fac un copil, mai ales ca mie nu+mi plac copii :d pana la urma fiecare e liber sa decida ce vrea sa faca cu viata lui, sa aleaga knd vrea un copil s.a.m.d






... ce nu iti plac ? ... copii sau proprii tai copii ? ... te-ai gindit vreodata daca ai termeni de comparatie ca sa faci astfel de afirmatii ? ... stii ce ai insemnat tu pentru parintii tai, sau parintii tai pentru bunicii tai sau cum iti vei privi copii tai ? ... nu confunda povestile spuse de femei defazate cu ceea ce ti-ar putea spune o mama ... nu confunda povestile despre oracaitul copiilor, sau noptile nedormite (asa cum ai facut si tu) cu dispretul si ura impotriva copiilor ... niciuna dintre acele mame ''nemultumite'' nu ar vrea sa renunte la copilul lor in ruptul capului ... a exagera e doar un mod de a isi declara multumirea si de a se autofelicita pentru ceea ce sint capabile sa faca ... chiar daca exagereaza pentru ele este o multumire ... faptul ca pe tine, sau pe alta, te sperie e chestie doar de lipsa de experienta ...

... vrei sa te ''distrezi'' ? ... e foarte bine ... dar tine cont ca s-ar putea sa te fure, sa-ti manince timpul, si sa ajungi sa te minti singura pe la 35-40 de ani ... te poti distra si cu copii ... de fapt e mult mai distractiv sa ajungi la 40 de ani sa ai copii de 20 iar lumea sa te admire ... iti spun din experienta ... criticile celor din jur sint frectii la un picior de lemn, e de fapt rautatea si frustrarea celor care au ratat aceasta sansa ... care au luat tzeapa in viata si cred ca toti ar trebui sa o ia ... ei poate au facut un copil pe la 30-35-40 de ani si au descoperit si ca barbati-su ca o inseala si chiar au ramas fara orice alta posibilitate de a reactiona ... vor devenii familiile senile si certarete care isi arunca copii pe strada si le spun sa nu mai calce pe la ei ca sa nu ii '''deranjeze'' ...
marco918
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:07
De la: Anonima_007, la data 2010-01-16 23:50:14
De la: marco918, la data 2010-01-15 03:46:04... de ce ? ... si de cine ? ...


pentru ca cica sunt prea tanara,pentru ca vezi doamne mi-am stricat viata...de cine?de EGOISTE.de cele care nu se gandesc decat la ele.De cele care in momentul in care raman gravide avorteaza pentru a ''nu-si strica viata''.





... nici nu le lua in seama ... sint frectii la un picior de lemn ... tu vei putea face orice din ceea ce fac ele, dar invers niciodata ... ai un copil (sau copii) sanatos si esti tinara ... arati bine, poti face ce vrei ... poti face fericit orice barbat ... peste citiva ani tu te vei mindri cu un copil mare si frumos, vei fi ajutata de copilul tau iar ele se vor chinui sa nasca cu probleme si apoi isi vor tiri picioarele in scirba si obosite spre gradinita copilului ...

... de la o anumita virsta (peste 30 de ani) e un chin sa cresti copii (si fiind primul) cind ai lalait-o atita timp ... una e sa ia copii cind poti si ii poti asigura o sanatate de fier, cind ai rabdare si energie, cind parintii tai sint inca tineri si sanatosi si te pot ajuta cu cresterea si educatia lui, si alta cind esti stoarsa de servici, parintii sint mumii ambulante aproape senili si nu te pot ajuta nici daca isi doresc, barbatul e nervos si te vrea doar in pat, de pretentiile de ''doamna'', zapacita de clisee si ''prieteni'' care iti doresc doar sa iei tzeapa ... asta e romanica ... cine intelege merge mai departe, altii isi bat singuri cui in talpa si apoi se chinuie sa si le scoata ...
marco918
Postat pe 17 Ianuarie 2010 22:20
De la: yumalai, la data 2010-01-17 09:50:46am 20 de ani dar nu as vrae un copil pt ca nu ma simt capabil ade a fii mama acum acum daca voi va simtiti si chiar puteti sa va ajutati copii si ii iubiti nu pot sa va judec, in schimb nu-mi plac tinerele care fac un copil si stau cu el pe capul parintilor si se plang ca nimeni nu le da bani pt copii, hello lume daca faci un copil il faci pt ca il vrei si sa-l iubesti nu pt a avea bani castigati pe urma lui


de asta crezi ca tu ca face lumea copii???sa aibe bani de castigat de pe urma lor?crezi ca daca ai un copil vine cineva si-ti da bani?crezi ca eu nu l-am facut pentru ca l-am vrut si ca nu-l iubesc?iar parintii mei sunt cei mai mandrii bunici...te asigur
Anonima_007
Postat pe 18 Ianuarie 2010 00:22
mai eu va spun cu toata sinceritatea ca sunt fericita.am o familie extraordinara,baietelul meu are acum 7 luni si il iubesc mai mult decat orice pe lume,iar sotul e atat de mandru de noi incat de cand am nascut intarzie aproape de fiecare data la servici pentru ca nu vrea sa ma trezeasca sa inchid usa....spune k ii place sa ne privesca dormind. Suntem amandoi tineri...el are 23 ani dar in momentul in care am aflat ca sunt gravida nu ne-am gandit nici o clipa sa renuntam la el.Asa ca atunci cand aveam 4 luni de sarcina am facut si nunta pt ca acest copil sa se nasca intr-o familie normala (pe 14 februarie facem 1 an de la nunta )nu am vrut sa renunt nici la scoala desi terminasem liceul,acum sunt si la facultate,iar cand am cursuri ai mei stau cu bebe.uneori am impresia ca tin la el mai mult decat au tinut la mine.
Anonima_007
Postat pe 18 Ianuarie 2010 00:31
De la: Anonima_007, la data 2010-01-18 00:31:36mai eu va spun cu toata sinceritatea ca sunt fericita.am o familie extraordinara,baietelul meu are acum 7 luni si il iubesc mai mult decat orice pe lume,iar sotul e atat de mandru de noi incat de cand am nascut intarzie aproape de fiecare data la servici pentru ca nu vrea sa ma trezeasca sa inchid usa....spune k ii place sa ne privesca dormind. Suntem amandoi tineri...el are 23 ani dar in momentul in care am aflat ca sunt gravida nu ne-am gandit nici o clipa sa renuntam la el.Asa ca atunci cand aveam 4 luni de sarcina am facut si nunta pt ca acest copil sa se nasca intr-o familie normala (pe 14 februarie facem 1 an de la nunta )nu am vrut sa renunt nici la scoala desi terminasem liceul,acum sunt si la facultate,iar cand am cursuri ai mei stau cu bebe.uneori am impresia ca tin la el mai mult decat au tinut la mine.

Asa nu iti pierde speranta shi increderea in tine,continua studile shi lasa vorbele sa treaca pe linga tine.ma bucur ca ai ajutor din partea parintilor.Bunici le acorda multa atentie nepotilor,nu inseamana ca nu o tinut la copii lor.Iti doresc sa fi tot asa fericita ca si pina acum,alaturi de familia ta
dutza30
Postat pe 18 Ianuarie 2010 23:43
Bv tie mami,sa fiti sanatosi si fericiti!Si eu voi avea un bebe peste 5 luni...si am doar 23 ani,numar zilele pana atunci,pana cand imi voi tine ingerasul in brate!Nu suntem casatoriti inca,vom face si pasul asta,probabil in acelasi timp cu botezul micutului.Lumea poate sa vorbeasca,nu ma intereseaza.Pana acum insa toti cei care au aflat se bucura alaturi de noi si ne incurajeaza.Ce-i drept...mai trebuie sa afle cineva:parintii nostri.Nu am gasit inca momentul potrivit pentru a le da vestea cea mare.Am fost speriata la inceput de acest gand,acum insa ma gandesc doar ca fiind parintii nostri nu vor avea cum sa nu se bucure.Si stiu ca vor fi alturi de noi.Apropo,cum au reactionat parintii vostri la aflarea vestii?
Va pup pe toate si aveti grija de voi
himera00
Postat pe 19 Ianuarie 2010 16:49
De la: marco918, la data 2010-01-17 21:48:51
De la: yumalai, la data 2010-01-17 09:50:46am 20 de ani dar nu as vrae un copil pt ca nu ma simt capabil ade a fii mama acum acum daca voi va simtiti si chiar puteti sa va ajutati copii si ii iubiti nu pot sa va judec, in schimb nu-mi plac tinerele care fac un copil si stau cu el pe capul parintilor si se plang ca nimeni nu le da bani pt copii, hello lume daca faci un copil il faci pt ca il vrei si sa-l iubesti nu pt a avea bani castigati pe urma lui





... tu ai 20 de ani si iti curge ceva din nas ... sexul/dragoste inseamna copii ... nu vrei copii nu faci sex ...

... nu ''judeci'' pe cele cu copil cu diferenta ca nu trebuie sa stea pe capul parintilor ... scuze ... dar parintii pentru ce sint ? ... sa ajute ... parintii care nu isi ajuta copii ce sint ? ... ce au fost si inainte ... un om caruia nu ii plac proprii nepoti sa fii sigura ca nu iau iubit nici pe proprii copii ... in viata asta nu poti doar sa stai si sa te uiti ... bunicii sint cel mai bun element educational pentru nepoti ... asta este realitatea ... nu poti sa faci un copil sa il cresti ca pe porc - mincar, haine si apoi sa ii dai un sut pe usa ... nu vreau sa te vad ... de cind lumea si pamintul e o regula ... ajuti ca sa fii ajutat ... rautatea si individualismul pe care il presupui normal o sa li se intoarca in cap celor care il practica ... si se vad exemple peste tot ...
adica sa ma duc sa fac un copil as fii o mare nesimtita dupa ce ai mei au facut atatea eforturi sa ma tina in puf, sa le aduc acum si un nepot si nu spun s anu ma ajute dar nu sa stau ca un parazit cu tot cu copil pe spatele lor sooooo trebuie sa ai un pic de demnitate si daca parintii nostrii pe vremea lui ceasca s-au chinuit singuri cred ca putem sa facem si noi putin acum
yumy
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:04
De la: himera00, la data 2010-01-19 16:49:36Bv tie mami,sa fiti sanatosi si fericiti!Si eu voi avea un bebe peste 5 luni...si am doar 23 ani,numar zilele pana atunci,pana cand imi voi tine ingerasul in brate!Nu suntem casatoriti inca,vom face si pasul asta,probabil in acelasi timp cu botezul micutului.Lumea poate sa vorbeasca,nu ma intereseaza.Pana acum insa toti cei care au aflat se bucura alaturi de noi si ne incurajeaza.Ce-i drept...mai trebuie sa afle cineva:parintii nostri.Nu am gasit inca momentul potrivit pentru a le da vestea cea mare.Am fost speriata la inceput de acest gand,acum insa ma gandesc doar ca fiind parintii nostri nu vor avea cum sa nu se bucure.Si stiu ca vor fi alturi de noi.Apropo,cum au reactionat parintii vostri la aflarea vestii?
Va pup pe toate si aveti grija de voi
daca ai locul tau de munca felicitari parerea celorlalti nu mai conteaza
yumy
Postat pe 20 Ianuarie 2010 10:05
De la: yumalai, la data 2010-01-20 10:04:17
De la: marco918, la data 2010-01-17 21:48:51
De la: yumalai, la data 2010-01-17 09:50:46am 20 de ani dar nu as vrae un copil pt ca nu ma simt capabil ade a fii mama acum acum daca voi va simtiti si chiar puteti sa va ajutati copii si ii iubiti nu pot sa va judec, in schimb nu-mi plac tinerele care fac un copil si stau cu el pe capul parintilor si se plang ca nimeni nu le da bani pt copii, hello lume daca faci un copil il faci pt ca il vrei si sa-l iubesti nu pt a avea bani castigati pe urma lui





... tu ai 20 de ani si iti curge ceva din nas ... sexul/dragoste inseamna copii ... nu vrei copii nu faci sex ...

... nu ''judeci'' pe cele cu copil cu diferenta ca nu trebuie sa stea pe capul parintilor ... scuze ... dar parintii pentru ce sint ? ... sa ajute ... parintii care nu isi ajuta copii ce sint ? ... ce au fost si inainte ... un om caruia nu ii plac proprii nepoti sa fii sigura ca nu iau iubit nici pe proprii copii ... in viata asta nu poti doar sa stai si sa te uiti ... bunicii sint cel mai bun element educational pentru nepoti ... asta este realitatea ... nu poti sa faci un copil sa il cresti ca pe porc - mincar, haine si apoi sa ii dai un sut pe usa ... nu vreau sa te vad ... de cind lumea si pamintul e o regula ... ajuti ca sa fii ajutat ... rautatea si individualismul pe care il presupui normal o sa li se intoarca in cap celor care il practica ... si se vad exemple peste tot ...
adica sa ma duc sa fac un copil as fii o mare nesimtita dupa ce ai mei au facut atatea eforturi sa ma tina in puf, sa le aduc acum si un nepot si nu spun s anu ma ajute dar nu sa stau ca un parazit cu tot cu copil pe spatele lor sooooo trebuie sa ai un pic de demnitate si daca parintii nostrii pe vremea lui ceasca s-au chinuit singuri cred ca putem sa facem si noi putin acum


daca parintii tai te considera un parazit (sau crezi ca te vor considera un parazit),nu am inteles exact,atunci cred ca ai fost crescuta cu niste reguli foarte stricte.prin absurd,sa zicem ca se intampla...ce crezi ca ar spune parintii tai?
Anonima_007
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:16
De la: himera00, la data 2010-01-19 16:49:36Bv tie mami,sa fiti sanatosi si fericiti!Si eu voi avea un bebe peste 5 luni...si am doar 23 ani,numar zilele pana atunci,pana cand imi voi tine ingerasul in brate!Nu suntem casatoriti inca,vom face si pasul asta,probabil in acelasi timp cu botezul micutului.Lumea poate sa vorbeasca,nu ma intereseaza.Pana acum insa toti cei care au aflat se bucura alaturi de noi si ne incurajeaza.Ce-i drept...mai trebuie sa afle cineva:parintii nostri.Nu am gasit inca momentul potrivit pentru a le da vestea cea mare.Am fost speriata la inceput de acest gand,acum insa ma gandesc doar ca fiind parintii nostri nu vor avea cum sa nu se bucure.Si stiu ca vor fi alturi de noi.Apropo,cum au reactionat parintii vostri la aflarea vestii?
Va pup pe toate si aveti grija de voi


pai ai lui au aflat primii pentru ca stateam la el pe atunci (inca nu eram casatoriti,soacra-mea m-a dus la control sa vedem exact despre ce e vb,daca e ok etc iar ai mei cand au aflat nu pot sa spun ca au sarit in sus dar s-au bucurat iar cu cat sarcina a inaintat au fost si mai bucurosi iar acum sunt cei mai fericiti.nu au cum sa nu se bucure,e imposibil
Anonima_007
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:20
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:16:22 daca parintii tai te considera un parazit (sau crezi ca te vor considera un parazit),nu am inteles exact,atunci cred ca ai fost crescuta cu niste reguli foarte stricte.prin absurd,sa zicem ca se intampla...ce crezi ca ar spune parintii tai?
nu ma considera parazit dar nu pot sa traiesc din banii lor pana la adanci batraneti sunt alte fete care sunt orfane si se descurca singure eu de ce nu m-as descurca, de ce sa ii las pe ai mei sa aibe grija de un copil knd ei pot fii linistiti la batranete macar atata le pot oferi si eu pt cate sacrificii eu facut pt mn
yumy
Postat pe 21 Ianuarie 2010 10:21
De la: yumalai, la data 2010-01-21 10:21:48
De la: Anonima_007, la data 2010-01-21 10:16:22 daca parintii tai te considera un parazit (sau crezi ca te vor considera un parazit),nu am inteles exact,atunci cred ca ai fost crescuta cu niste reguli foarte stricte.prin absurd,sa zicem ca se intampla...ce crezi ca ar spune parintii tai?
nu ma considera parazit dar nu pot sa traiesc din banii lor pana la adanci batraneti sunt alte fete care sunt orfane si se descurca singure eu de ce nu m-as descurca, de ce sa ii las pe ai mei sa aibe grija de un copil knd ei pot fii linistiti la batranete macar atata le pot oferi si eu pt cate sacrificii eu facut pt mn


dar cine a zis ca traiesti din banii lor?sotul tau ce are de facut???asa cum a stiut sa-l faca e normal sa-l si creasca nu?
Anonima_007
Postat pe 1 Februarie 2010 08:19
la 20 de ani yumalai e simplu sa spui"eu de ce sa nu pot?eu pot stiu sa fac sa dreg".e simplu de spus dar FA mai intai si dupa aia spune ca poti, nu zi hop pana nu sari
Shhh
Postat pe 1 Februarie 2010 08:21
Buna fetelor si felicitarile mele pt voi si eu sunt o tanara mamica cu un bebe de 1 an si 3 luni...mi-am terminat facultatea acuma sunt la master si sunt ff mandra de puiutzu meu.....Consider ca este alegerea noastra sa decidem ce vrem sa facem cu viata noastra si un copil e o binecuvantare si nu o povara cum cred multe persoane.Si la mine au existat reprosuri insa acuma il adora pe puiutzu meu mai multe decat pe mine...
iubytzik22
Postat pe 4 Martie 2010 23:02
Buna ....Am doar 15 ani ...si am un proiect de facut pentru la scoala ...Pentru ora de "Educatie pentru sanatate " ...Si as vrea sa stiu,daca tot ati nascut,cati bani (aproximativ)ati cheltuit pe perioada sarcinii ...adica pentru doctori , ecografie si ce se mai face .....si dupa ce ati nascut ? ....Proiectu se numeste "Cat costa copilul meu ?" ..Multumesc :*:*
kudika054561
Postat pe 26 Martie 2010 18:12
Eu am 25 de ani si am un bebe de 3 luni ( am mai spus-o aici de cite ori am avut ocazia). Sunt taaaaaaaaaaaaare mindra de el si de mine, de ce nu, ca doar eu l-am adus pe lume atit de frumos . Sa ai un copil e ceva nemaipomenit, "terapie intensie" l-a numit nanasa-mea, pentru ca zimbetul lui te face sa uiti toate necazurile, problemele si durerile...
Inga77
Postat pe 26 Martie 2010 21:17
De la: io___, la data 2010-03-26 21:17:39Eu am 25 de ani si am un bebe de 3 luni ( am mai spus-o aici de cite ori am avut ocazia). Sunt taaaaaaaaaaaaare mindra de el si de mine, de ce nu, ca doar eu l-am adus pe lume atit de frumos . Sa ai un copil e ceva nemaipomenit, "terapie intensiva" l-a numit nanasa-mea, pentru ca zimbetul lui te face sa uiti toate necazurile, problemele si durerile...
Inga77
Postat pe 26 Martie 2010 21:18
De la: Anonima_007, la data 2010-01-18 00:31:36mai eu va spun cu toata sinceritatea ca sunt fericita.am o familie extraordinara,baietelul meu are acum 7 luni si il iubesc mai mult decat orice pe lume,iar sotul e atat de mandru de noi incat de cand am nascut intarzie aproape de fiecare data la servici pentru ca nu vrea sa ma trezeasca sa inchid usa....spune k ii place sa ne privesca dormind. Suntem amandoi tineri...el are 23 ani dar in momentul in care am aflat ca sunt gravida nu ne-am gandit nici o clipa sa renuntam la el.Asa ca atunci cand aveam 4 luni de sarcina am facut si nunta pt ca acest copil sa se nasca intr-o familie normala (pe 14 februarie facem 1 an de la nunta )nu am vrut sa renunt nici la scoala desi terminasem liceul,acum sunt si la facultate,iar cand am cursuri ai mei stau cu bebe.uneori am impresia ca tin la el mai mult decat au tinut la mine.



Da, si eu tot impresia asta am vis a vis de bunici Ianei. Dar au toate motivele.
Una peste alta e superb sa fii mamica tanara!
milka_b
Postat pe 7 Iunie 2010 14:10
Salut,
Pentru Mamicile care inca alapteaza va recomand:
Nutrinatal de la ProNaturaSHOP.ro

Recomandari:
Stimularea secretiei lactate la mama, calmarea colicilor intestinali la sugari, aport nutritional.

Actiune farmacologica: Galactogen, nutritiv, imunostimulator. Anasonul contine ulei volatil, compusi flavonici, substante proteice. Principiile active din anason au efect galactogen datorita actiunii la nivelul lobului anterior al hipofizei, deterninand stimularea secretiei de prolactina; stimuleaza apetitul mamei si al sugarului. Mararul contine ulei volatil, vitamine (mai ales vitaminele A, B, C), substante minerale (Na, K, S). Fitocomplexul existent in marar are actiune galactogena printr-un mecanism de actiune similar principiilor active din anason; stimularea secretiei de prolactina la nivelul lobului anterior al hipofizei, datorita distributiei la nivel SNC. Efectele produsului sunt completate de proprietatile laptisorului de matca: nutritiva, vitaminizanta (contine vitaminele A, C, E, complex B, proteine, aminoacizi esentiali), lipotrofica, imunostimulatoare. Principiile active din produs, trec prin laptele matern la copilul nou-nascut, deterninand o marcanta actiune nutritiva, cat si o actiune antispastica, de calmare a colicilor.

Indicatii: Produsul este indicat mamelor care alapteaza stimuland secretia lactata; prin intermediul laptelui matern are o actiune nutritionala de exceptie si de calmare a colicilor abdominale ale sugarului; creste apetitul mamei si al sugarului.

Detalii pe: http://www.pronaturashop.ro
RoxanaAna
Postat pe 7 Iulie 2010 12:57
Bravo mamicilor " piticelor"
Sa va cresteti puisorii sanatoase!
Si sa va mai zica " baba" " neste" secrete.........copilasii nu se programeaza!
Uite, unul chiar pt. cea care a deschis topicul
TU, la 30 de ani o sa ai si scoala, si " bebeloi mare" ( e tampenie si sa asculti la cei care cred ca ti-ai distrus viata) pt. ca acum,la anii astia ai forta!.......ca sa nu mai zic ca ai si ajutorul bunicilor...
Eu am 41 de ani, am fiica de 17 ani, am facut si scoala, ( am avut-o la 24 de ani) si iaca'ta'ma, aici sunt, n-am murit, e adevarat m-a ajutat sotul meu, parintii mei......acum, cu ea ma inteleg ca si cu o sora mai pitica :sml-ashamed0001.

stem_29
Postat pe 9 Iulie 2010 02:18
De la: Anonima_007, la data 2010-01-15 03:44:56Eu sunt o tanara mamica de doar 20 ani,cu un baietel de 7 luni care a fost si este in continuare judecata.Asa ca m-am hotarat sa deschid un forum pentru noi in care sa ne impartasim totul...gandurile,bucuriile,necazurile.Astept sa scrieti.Va pup


care e forumul ?
kudika331763
Postat pe 28 Noiembrie 2010 14:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Testele de sarcina 3 De la: butterflylili 10 August 2009 08:11
cea mai frumoasa mel 32 De la: BEL_AMY1 19 Ianuarie 2011 17:20
Sunt pro sau contra vaccinarii copiilor impotriva noului virus gripal? 3 De la: iulia069834 14 Decembrie 2009 13:03
despre pilule contraceptive 9 De la: marco918 7 Octombrie 2009 23:51
Perioada fertila! 13 De la: roscatik_ana 7 August 2011 01:13