Setari Cookie-uri

Este prietenia prima faza a unei relatii de dragoste

Fight? Blaa...chill ca n-ai cu cine
miss_darine
Postat pe 4 Februarie 2010 21:29
De la: miss_darine, la data 2010-02-04 21:29:43Fight? Blaa...chill ca n-ai cu cine

miss
Am observat !!! poate isi revine ..pan' la urma !!!
blaa
Postat pe 4 Februarie 2010 21:31
De la: blaa, la data 2010-01-26 21:25:19
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie


right !!

ti-ai luat bilet??
clau19
Postat pe 4 Februarie 2010 21:34
De la: blaa, la data 2010-02-04 21:25:10" nu m-ai speriat se vede cat esti de analfabeta INCULTO
"
cred ca ai niste probleme pe undeva pe la neuron ... te las in lumea ta ..poate iti revii pan' la urma!

[/quote]duduie nu jigni cred ca tu ai niste probleme la neuron..asa ca tine-ti gura aia proasta....
kudika029282
Postat pe 5 Februarie 2010 16:06
De la: clau19, la data 2010-02-04 21:34:10
De la: blaa, la data 2010-01-26 21:25:19
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie


right !!

ti-ai luat bilet??


DAAAAAA
blaa
Postat pe 5 Februarie 2010 16:08
De la: kudika029282, la data 2010-02-05 16:06:45
De la: blaa, la data 2010-02-04 21:25:10" nu m-ai speriat se vede cat esti de analfabeta INCULTO
"
cred ca ai niste probleme pe undeva pe la neuron ... te las in lumea ta ..poate iti revii pan' la urma!

duduie nu jigni cred ca tu ai niste probleme la neuron..asa ca tine-ti gura aia proasta.... [/quote]

in afara ca nu observ decat ca ma copii,nu sti sa pui 2 cuvinte intr-o propozitie !!
asa ca da-i din tenesi cu tot cu neuronu' tau ..."al mititel" ..si raman eu "cu problemele mele la neuron si cu gura mea proasta "..care by the way ..-adevar graieste !!
blaa
Postat pe 5 Februarie 2010 16:10
De la: blaa, la data 2010-02-05 16:10:38
De la: kudika029282, la data 2010-02-05 16:06:45
De la: blaa, la data 2010-02-04 21:25:10" nu m-ai speriat se vede cat esti de analfabeta INCULTO
"
cred ca ai niste probleme pe undeva pe la neuron ... te las in lumea ta ..poate iti revii pan' la urma!

duduie nu jigni cred ca tu ai niste probleme la neuron..asa ca tine-ti gura aia proasta....


in afara ca nu observ decat ca ma copii,nu sti sa pui 2 cuvinte intr-o propozitie !!
asa ca da-i din tenesi cu tot cu neuronu' tau ..."al mititel" ..si raman eu "cu problemele mele la neuron si cu gura mea proasta "..care by the way ..-adevar graieste !! dumneata chiar nu ai ce face ..ce ma tot urmaresti..mai bine fa dragoste ...copii..spala vase sa-ti mai treaca hormonii
[/quote]
kudika029282
Postat pe 5 Februarie 2010 18:09
De la: blaa, la data 2010-02-05 16:08:38
De la: clau19, la data 2010-02-04 21:34:10
De la: blaa, la data 2010-01-26 21:25:19
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie


right !!

ti-ai luat bilet??


DAAAAAA

supeeeeeeeeeeeeeerr poate asa mai lasi din berea aia
clau19
Postat pe 5 Februarie 2010 18:14
De la: clau19, la data 2010-02-05 18:14:32
De la: blaa, la data 2010-02-05 16:08:38
De la: clau19, la data 2010-02-04 21:34:10
De la: blaa, la data 2010-01-26 21:25:19
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie


right !!

ti-ai luat bilet??


DAAAAAA

supeeeeeeeeeeeeeerr poate asa mai lasi din berea aia



NUUUU!!!
cum sa las berea??

blaa
Postat pe 5 Februarie 2010 18:30
De la: kudika029282, la data 2010-02-05 18:09:13
De la: blaa, la data 2010-02-05 16:10:38
De la: kudika029282, la data 2010-02-05 16:06:45
De la: blaa, la data 2010-02-04 21:25:10" nu m-ai speriat se vede cat esti de analfabeta INCULTO
"
cred ca ai niste probleme pe undeva pe la neuron ... te las in lumea ta ..poate iti revii pan' la urma!

duduie nu jigni cred ca tu ai niste probleme la neuron..asa ca tine-ti gura aia proasta....


in afara ca nu observ decat ca ma copii,nu sti sa pui 2 cuvinte intr-o propozitie !!
asa ca da-i din tenesi cu tot cu neuronu' tau ..."al mititel" ..si raman eu "cu problemele mele la neuron si cu gura mea proasta "..care by the way ..-adevar graieste !! dumneata chiar nu ai ce face ..ce ma tot urmaresti..mai bine fa dragoste ...copii..spala vase sa-ti mai treaca hormonii
[/quote]

eu nu urmaresc pe nimeni dragutza!!
vad ca tu te tot tzi scai de mine !! obsedato!!!
blaa
Postat pe 5 Februarie 2010 18:34
De la: blaa, la data 2010-02-05 18:34:32
De la: kudika029282, la data 2010-02-05 18:09:13
De la: blaa, la data 2010-02-05 16:10:38
De la: kudika029282, la data 2010-02-05 16:06:45
De la: blaa, la data 2010-02-04 21:25:10" nu m-ai speriat se vede cat esti de analfabeta INCULTO
"
cred ca ai niste probleme pe undeva pe la neuron ... te las in lumea ta ..poate iti revii pan' la urma!

duduie nu jigni cred ca tu ai niste probleme la neuron..asa ca tine-ti gura aia proasta....


in afara ca nu observ decat ca ma copii,nu sti sa pui 2 cuvinte intr-o propozitie !!
asa ca da-i din tenesi cu tot cu neuronu' tau ..."al mititel" ..si raman eu "cu problemele mele la neuron si cu gura mea proasta "..care by the way ..-adevar graieste !! dumneata chiar nu ai ce face ..ce ma tot urmaresti..mai bine fa dragoste ...copii..spala vase sa-ti mai treaca hormonii


eu nu urmaresc pe nimeni dragutza!!
vad ca tu te tot tzi scai de mine !! obsedato!!! [/quote]vezi-ti de treaba dududie nu ma tin scai de dumneata obsedat-o!!!
kudika029282
Postat pe 5 Februarie 2010 21:54
De la: kudika029282, la data 2010-02-04 11:22:59
De la: mkdisk, la data 2010-02-03 16:11:37
De la: rashela, la data 2010-02-02 11:25:03"Este prietenia prima faza a unei relatii de dragoste"

NU. Nu pot deveni iubita unui prieten caruia, de-a lungul timpului i-am spus si laptele ce l-am supt de la mama. Pentru ca asa inteleg eu intrebarea.. topicului. Am fost prieteni buni si dintr-o data hop in pat. NU!

Este altceva cand cunosti o persoana, te simti atrasa de ea, incepe acel joc al seductiei.. (care implica o amicitie) si asa mai departe. In aceste cazuri, da, prietenia joaca un rol important.. dar ea se construieste in timp (de fapt, ca orice tip de relatie) si nu spune nimeni ca nu-ti poate fi iubit intre timp.

Dupa parerea mea, poti ramane prieten cu un fost iubit... dar sa devii iubit cu un fost prieten.. nu. Nu-i ordinea fireasca.

sunt de acord cu tine.
eu nu sunt de acord cu parerea asta....daca exista atractie sexuala doi prieteni pot deveni foarte usor iubiti...mai eun singur pas pana la iubire

fiecare are dreptul la opinie, sigur ca lucrurile nu sunt batute in cuie. eu vorbesc din proprie experienta, niciodata vreun prieten de suflet nu mi-a devenit vreodata iubit, nici nu am vrut asa ceva. iubitul e iubit si prietenii-prieteni.
mkdisk
Postat pe 11 Februarie 2010 14:34
cine ti-e prieten e ca un frate pentru tine, asa il vezi.
mkdisk
Postat pe 11 Februarie 2010 14:37
De la: mkdisk, la data 2010-02-11 14:37:39cine ti-e prieten e ca un frate pentru tine, asa il vezi.
eu sunt de alta parere....nu cred ca prietenul poate sa-ti fie ca un frate....
kudika029282
Postat pe 11 Februarie 2010 18:56
De la: kudika029282, la data 2010-01-15 20:17:44as vrea sa imi spuneti parerile voastre despre acest subiect


pai depinde...daca el e acela care nu duce lucrurile mai departe de prietenie....degeaba speri. poate o tipa se mai lasa convinsa sa intre intr-o relatie cu un tip de care nu e atrasa, doar fiindca se inteleg bine ca prieteni, e alaturi de ea, etc. si apoi ajunge la iubire. dar barbatii, indiferent cat de frumos se poarta cu ei o tipa pe care o vad doar ca prietena, nu prea fac pasul asta.
cel putin eu am intalnit multe tipe care sa ajunga sa iubeasca un tip pe care nu il puteau vedea decat ca prieten, dar tipi care sa transforme o prietena in iubita nu am intlanit nici un caz (decat daca asta urmareau de fapt de la inceput si ea nu a fost de acord decat mai tarziu).
DayC
Postat pe 12 Februarie 2010 02:26
De la: DayC, la data 2010-02-12 02:26:02
De la: kudika029282, la data 2010-01-15 20:17:44as vrea sa imi spuneti parerile voastre despre acest subiect


pai depinde...daca el e acela care nu duce lucrurile mai departe de prietenie....degeaba speri. poate o tipa se mai lasa convinsa sa intre intr-o relatie cu un tip de care nu e atrasa, doar fiindca se inteleg bine ca prieteni, e alaturi de ea, etc. si apoi ajunge la iubire. dar barbatii, indiferent cat de frumos se poarta cu ei o tipa pe care o vad doar ca prietena, nu prea fac pasul asta.
cel putin eu am intalnit multe tipe care sa ajunga sa iubeasca un tip pe care nu il puteau vedea decat ca prieten, dar tipi care sa transforme o prietena in iubita nu am intlanit nici un caz (decat daca asta urmareau de fapt de la inceput si ea nu a fost de acord decat mai tarziu).
mai exista si exceptii...eu am avut un fost iubit care a dorit dupa ce ne-am despartit ca si cuplu sa raminem doar :"PRIETENI SI ATAT" de asta ce parere aveti...??
kudika029282
Postat pe 12 Februarie 2010 11:00
De la: kudika029282, la data 2010-02-12 11:00:59
De la: DayC, la data 2010-02-12 02:26:02
De la: kudika029282, la data 2010-01-15 20:17:44as vrea sa imi spuneti parerile voastre despre acest subiect


pai depinde...daca el e acela care nu duce lucrurile mai departe de prietenie....degeaba speri. poate o tipa se mai lasa convinsa sa intre intr-o relatie cu un tip de care nu e atrasa, doar fiindca se inteleg bine ca prieteni, e alaturi de ea, etc. si apoi ajunge la iubire. dar barbatii, indiferent cat de frumos se poarta cu ei o tipa pe care o vad doar ca prietena, nu prea fac pasul asta.
cel putin eu am intalnit multe tipe care sa ajunga sa iubeasca un tip pe care nu il puteau vedea decat ca prieten, dar tipi care sa transforme o prietena in iubita nu am intlanit nici un caz (decat daca asta urmareau de fapt de la inceput si ea nu a fost de acord decat mai tarziu).
mai exista si exceptii...eu am avut un fost iubit care a dorit dupa ce ne-am despartit ca si cuplu sa raminem doar :"PRIETENI SI ATAT" de asta ce parere aveti...??


Asta se intampla in teorie cam in 50% din cazuri. In practica insa... dureaza pana apare o noua iubita in viata lui care face "curatenie" Adica te trimite sa-ti vezi de treaba, nu are nevoie de serviciile tale de prietenie.

In general nu se rupe o relatie tam-nesam, amandoi sunt vindecati. Unul dintre ei mai sufera. Doar n-o sa fiu amica cu un barbat..dupa care eu sufar ca un caine.. ca mi-a dat papucii. Asta se poate intampla peste ceva timp cand, intr-adevar il vezi doar ca pe un prieten.. si locul, timpul, nevoile.. va readuc impreuna.
rashela
Postat pe 12 Februarie 2010 12:44
prietenia e fundatia unei relati de iubire
roz5blue6lila7
Postat pe 12 Februarie 2010 12:46
De la: rashela, la data 2010-02-12 12:44:28
De la: kudika029282, la data 2010-02-12 11:00:59
De la: DayC, la data 2010-02-12 02:26:02
De la: kudika029282, la data 2010-01-15 20:17:44as vrea sa imi spuneti parerile voastre despre acest subiect


pai depinde...daca el e acela care nu duce lucrurile mai departe de prietenie....degeaba speri. poate o tipa se mai lasa convinsa sa intre intr-o relatie cu un tip de care nu e atrasa, doar fiindca se inteleg bine ca prieteni, e alaturi de ea, etc. si apoi ajunge la iubire. dar barbatii, indiferent cat de frumos se poarta cu ei o tipa pe care o vad doar ca prietena, nu prea fac pasul asta.
cel putin eu am intalnit multe tipe care sa ajunga sa iubeasca un tip pe care nu il puteau vedea decat ca prieten, dar tipi care sa transforme o prietena in iubita nu am intlanit nici un caz (decat daca asta urmareau de fapt de la inceput si ea nu a fost de acord decat mai tarziu).
mai exista si exceptii...eu am avut un fost iubit care a dorit dupa ce ne-am despartit ca si cuplu sa raminem doar :"PRIETENI SI ATAT" de asta ce parere aveti...??


Asta se intampla in teorie cam in 50% din cazuri. In practica insa... dureaza pana apare o noua iubita in viata lui care face "curatenie" Adica te trimite sa-ti vezi de treaba, nu are nevoie de serviciile tale de prietenie.

In general nu se rupe o relatie tam-nesam, amandoi sunt vindecati. Unul dintre ei mai sufera. Doar n-o sa fiu amica cu un barbat..dupa care eu sufar ca un caine.. ca mi-a dat papucii. Asta se poate intampla peste ceva timp cand, intr-adevar il vezi doar ca pe un prieten.. si locul, timpul, nevoile.. va readuc impreuna.
in cazul meu exact asa sa intamplat ...fostul meu.. a dorit sa ramanem doar prieteni si atat..eu nu mai intelegeam ce fel de prietenie vrea el de la mine cand eu il doream la fel de mult ca iubit...iar el era tot mai indiferent si mai distant cu mine...asta m-a enervat foarte tare si am hotarit sa nu mai accept sa-i fiu nici macar prietena..ce ziceti..am facut bine sau rau..
kudika029282
Postat pe 12 Februarie 2010 13:58
o relatie de dragoste se bazeaza pe prietenie si incrdere reciproca ... e bine sa fi prieten cu iubitul tau ..sa sti ce l deranjeaza ce i place cum ii place sa inveti sa va descoperiti putin cate putin, lasand mereu o parte ascunsa. si hai sa fim seriosi cine comunica cel mai bine ?? prietenii nu? iar relatiile de dragoste de durata pe ce se bazeaza ?? p comunicare ... deci prieteni si dupa iubiti :x
crys_tal
Postat pe 12 Februarie 2010 14:18
De la: crys_tal, la data 2010-02-12 14:18:52o relatie de dragoste se bazeaza pe prietenie si incrdere reciproca ... e bine sa fi prieten cu iubitul tau ..sa sti ce l deranjeaza ce i place cum ii place sa inveti sa va descoperiti putin cate putin, lasand mereu o parte ascunsa. si hai sa fim seriosi cine comunica cel mai bine ?? prietenii nu? iar relatiile de dragoste de durata pe ce se bazeaza ?? p comunicare ... deci prieteni si dupa iubiti :x
dar in cazul in care prietenul nu mai este apropiat si este tot mai distant..in acestcaz mai e vorba de o relatie de dragoste care se bazeaza pe prietenie si incredere reciproca...
kudika029282
Postat pe 12 Februarie 2010 18:15
Cu siguranta exista si posibilitatea asta(nu inseamn k intotdeauna o relatie de prietenie va trece in alta faza)dar cu siguranta daca relatia de iubire n-o sa functioneze n-o sa mai existe nici aia de prietenie! si poate uneori e mai bine sa te limitezi.Poate o sa ajungi destul de repede sa-ti dai seama k nu merge
m_dreamy
Postat pe 16 Februarie 2010 19:41
De la: kudika117072, la data 2010-02-16 19:41:13Cu siguranta exista si posibilitatea asta(nu inseamn k intotdeauna o relatie de prietenie va trece in alta faza)dar cu siguranta daca relatia de iubire n-o sa functioneze n-o sa mai existe nici aia de prietenie! si poate uneori e mai bine sa te limitezi.Poate o sa ajungi destul de repede sa-ti dai seama k nu merge
asa cred si eu daca o relatie de prietenie nu o sa functioneze nu mai are rost sa raman prietena cu el,,si in mod sigur ca nu va merge nici o prietenie daca cuplul sa destramat si nu mai avem nimic unul cu altul....
kudika029282
Postat pe 16 Februarie 2010 22:55
De la: rashela, la data 2010-02-12 12:44:28
De la: kudika029282, la data 2010-02-12 11:00:59
De la: DayC, la data 2010-02-12 02:26:02
De la: kudika029282, la data 2010-01-15 20:17:44as vrea sa imi spuneti parerile voastre despre acest subiect


pai depinde...daca el e acela care nu duce lucrurile mai departe de prietenie....degeaba speri. poate o tipa se mai lasa convinsa sa intre intr-o relatie cu un tip de care nu e atrasa, doar fiindca se inteleg bine ca prieteni, e alaturi de ea, etc. si apoi ajunge la iubire. dar barbatii, indiferent cat de frumos se poarta cu ei o tipa pe care o vad doar ca prietena, nu prea fac pasul asta.
cel putin eu am intalnit multe tipe care sa ajunga sa iubeasca un tip pe care nu il puteau vedea decat ca prieten, dar tipi care sa transforme o prietena in iubita nu am intlanit nici un caz (decat daca asta urmareau de fapt de la inceput si ea nu a fost de acord decat mai tarziu).
mai exista si exceptii...eu am avut un fost iubit care a dorit dupa ce ne-am despartit ca si cuplu sa raminem doar :"PRIETENI SI ATAT" de asta ce parere aveti...??


Asta se intampla in teorie cam in 50% din cazuri. In practica insa... dureaza pana apare o noua iubita in viata lui care face "curatenie" Adica te trimite sa-ti vezi de treaba, nu are nevoie de serviciile tale de prietenie.

In general nu se rupe o relatie tam-nesam, amandoi sunt vindecati. Unul dintre ei mai sufera. Doar n-o sa fiu amica cu un barbat..dupa care eu sufar ca un caine.. ca mi-a dat papucii. Asta se poate intampla peste ceva timp cand, intr-adevar il vezi doar ca pe un prieten.. si locul, timpul, nevoile.. va readuc impreuna.

iarasi sunt de acord cu tine ma rog...poate exista si alte cazuri...dar cel putin la mine......nu a existat nici un caz in care prietenul sa imi devina iubit...sau iubitul prieten.fiindca aveam lucrurile clare de la inceput.....daca eu vreau ca cineva sa imi fie prieten, asa pun problema...daca eu vreau sa imi fac un iubit, pun asa problema.iese sau nu iese ceva....asta e alta treaba!!!!!e vorba de intentia...initiala.....care la mine nu se schimba niciodata, fiindca stiu ce vreau de la inceput si nu imi schimb optiunile.
mkdisk
Postat pe 3 Martie 2010 12:43
Am avut un bun prieten, cunoscut intr-un cerc pe care-l frecventam amindoi si avea legatura cu pasiunea noastra comuna (mai mult decit un hobby). El este mai mic decit mine, dar nu cu mult. Inca de prima oara cind a aparut el in cercul acesta nu ne-am mai desprins de la povesti. Apoi am continuat asa de fiecare data cind ne vedeam. Atunci eu aveam o relatie de un an de zile si el de vreo 3, asa ca nici nu ne-a trecut prin cap sa ne dam unul la altul. Desi era clar ca exista atractia. Au trecut mai bine de zece ani de atunci si singura problema este ca acum locuim in orase diferite si nu sintem nici unul dintre noi doi prea buni la a tine relatiile vii prin telefon. El pe internet nu prea sta.
Ideea este ca, dupa vreo 4-5 ani de cind ne stiam, s-a intimplat sa fim singuri amindoi intr-o perioada. Chiar in acea vara am mers la munte cu prietenii nostri comuni si acolo parca parca se infiripa o mai mare apropiere. Dar nu am vrut sa renunt la prietenia noastra si, in plus, am cunoscut un alt baiat chiar atunci, la munte, de care m-am indragostit si cu care a fost mare iubire. Prietenul de care va povestesc insa a reactionat cu gelozie. Bine, in cele din urma l-a acceptat si a trecut peste primele lui reactii.
Dupa inca 2 ani si la un an de cind m-am despartit de baiatul cunoscut la munte (an in care eu am fost plecata in strainatate), prietenul cu care cunoscusem si ceva atractie mi-a ajuns din nou si mai apropiat si eram iarasi singuri amindoi. Ieseam mult impreuna, bintuiam prin oras pina noaptea tirziu, dansam impreuna si toate cele. Intr-o noapte, dupa o petrecere, raminind sa dormim amindoi la gazda, nu ne-am mai putut abtine si am avut un scurt episod erotic. Nu a fost o partida de amor, ci doar mingiieri, degetele si ... limbute. Ne-am oprit si am vorbit si am cazut de acord ca nu vrem sa mergem mai departe, sa ne riscam prietenia. Si stiti ce? Foarte bine am facut, pentru eu cu el nu m-as fi inteles in cuplu. Stiam amindoi asta.

Acum vreo doi ani, mergind acasa, am iesit iarasi cu vechii prieteni si am ramas cu baiatul acesta singuri, pina spre dimineata, la un ceai. M-a invitat sa dorm la el ... cu intentii clare. Am ris si am refuzat. M-a intrebat "inseamna ca n-o sa stim niciodata cum ar fi fost?" si i-am raspuns "asta sa fie cea mai mare pierdere a noastra". A zis ca am dreptate, a ris si m-a imbratisat.

Nu mi s-a intimplat sa am o relatie cu un prieten, poate pentru ca niciodata nu-mi vad prietenii erotic (este o reactie automata a mea), in afara de exceptia despre care tocmai v-am povestit.
soraderazboi
Postat pe 3 Martie 2010 13:59
De la: soraderazboi, la data 2010-03-03 13:59:29Am avut un bun prieten, cunoscut intr-un cerc pe care-l frecventam amindoi si avea legatura cu pasiunea noastra comuna (mai mult decit un hobby). El este mai mic decit mine, dar nu cu mult. Inca de prima oara cind a aparut el in cercul acesta nu ne-am mai desprins de la povesti. Apoi am continuat asa de fiecare data cind ne vedeam. Atunci eu aveam o relatie de un an de zile si el de vreo 3, asa ca nici nu ne-a trecut prin cap sa ne dam unul la altul. Desi era clar ca exista atractia. Au trecut mai bine de zece ani de atunci si singura problema este ca acum locuim in orase diferite si nu sintem nici unul dintre noi doi prea buni la a tine relatiile vii prin telefon. El pe internet nu prea sta.
Ideea este ca, dupa vreo 4-5 ani de cind ne stiam, s-a intimplat sa fim singuri amindoi intr-o perioada. Chiar in acea vara am mers la munte cu prietenii nostri comuni si acolo parca parca se infiripa o mai mare apropiere. Dar nu am vrut sa renunt la prietenia noastra si, in plus, am cunoscut un alt baiat chiar atunci, la munte, de care m-am indragostit si cu care a fost mare iubire. Prietenul de care va povestesc insa a reactionat cu gelozie. Bine, in cele din urma l-a acceptat si a trecut peste primele lui reactii.
Dupa inca 2 ani si la un an de cind m-am despartit de baiatul cunoscut la munte (an in care eu am fost plecata in strainatate), prietenul cu care cunoscusem si ceva atractie mi-a ajuns din nou si mai apropiat si eram iarasi singuri amindoi. Ieseam mult impreuna, bintuiam prin oras pina noaptea tirziu, dansam impreuna si toate cele. Intr-o noapte, dupa o petrecere, raminind sa dormim amindoi la gazda, nu ne-am mai putut abtine si am avut un scurt episod erotic. Nu a fost o partida de amor, ci doar mingiieri, degetele si ... limbute. Ne-am oprit si am vorbit si am cazut de acord ca nu vrem sa mergem mai departe, sa ne riscam prietenia. Si stiti ce? Foarte bine am facut, pentru eu cu el nu m-as fi inteles in cuplu. Stiam amindoi asta.

Acum vreo doi ani, mergind acasa, am iesit iarasi cu vechii prieteni si am ramas cu baiatul acesta singuri, pina spre dimineata, la un ceai. M-a invitat sa dorm la el ... cu intentii clare. Am ris si am refuzat. M-a intrebat "inseamna ca n-o sa stim niciodata cum ar fi fost?" si i-am raspuns "asta sa fie cea mai mare pierdere a noastra". A zis ca am dreptate, a ris si m-a imbratisat.

Nu mi s-a intimplat sa am o relatie cu un prieten, poate pentru ca niciodata nu-mi vad prietenii erotic (este o reactie automata a mea), in afara de exceptia despre care tocmai v-am povestit.
eu cred ca de la prietenie pana la o dragoste sincera nu e decat un pas asa ca nu e foarte greu ca un prieten apropiat sa-ti devina dupa un timp si cel mai bun iubit,,,
kudika029282
Postat pe 3 Martie 2010 18:56
Eu tocmai ce-am dat un exemplu de situatie cind un prieten foarte bun nu-ti poate deveni iubit.
Iubitul meu nu mi-a fost prieten intii, desi am stat o vreme de vorba pina a ne intilni. Ne-am cunoscut pe internet si sintem de un an de zile impreuna. Ne potrivim grozav de bine, de fapt el este barbatul pe care-l asteptam cu adevarat.
soraderazboi
Postat pe 3 Martie 2010 19:30
pentru unii poate ca da...prietenia o fi prima faza a unei relatii de dragoste...dar din punctul meu de vedere....pentru mine personal...consider ca nu....ori e dragoste din prima....ori nu e nimic....nu se poate transforma pe parcurs!
andreea_n_x
Postat pe 3 Martie 2010 21:29
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-03 21:29:39pentru unii poate ca da...prietenia o fi prima faza a unei relatii de dragoste...dar din punctul meu de vedere....pentru mine personal...consider ca nu....ori e dragoste din prima....ori nu e nimic....nu se poate transforma pe parcurs!
nu e doar pentru unii...parerea mea e ca nu poate exista numai prietenie intre un barbat si o femeie fara sa se ajunga si la urmatoarea etapa..adica iubirea....mai ales cand exista o chimie puternica intre cei doi....
kudika029282
Postat pe 4 Martie 2010 12:55
Si daca nu exista chimie?
Inca o intrebare: sintem sclavii chimiei?
soraderazboi
Postat pe 4 Martie 2010 13:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum imi dau seama dak mai pot ramane cu el sau nu? 4 De la: kudika_3218 27 Februarie 2012 10:10
Nu stiu ce decizie sa iau 85 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:42
niste pareri va rog... 13 De la: lief 14 Februarie 2008 17:20
pentru mos nicolae... 37 De la: polin 6 Decembrie 2011 16:20
Un articol extrem de bun 1 De la: kudika147642 18 Martie 2010 19:11