Setari Cookie-uri

'Ce masti naturale pt ten si impachetari corporale pe baza de plante cunoasteti?'

Doamnelor, domnisoarelor si chiar domnilor(de ce nu?) va invit sa construim aici un Ghid al mentinerii frumusetii tenului si corpului feminin (cred ca majoritatea doamnelor si domnisoarelor ar vrea sa mai afle cate ceva nou in materie de secrete ale ingrijirii si mentinerii), respectiv ce retete pe baza de plante (si nu numai pe baza de plante) cunoasteti... Am vazut multe posturi cu intrebari referitoare la tratamente de ten, masti de ingrijire faciala, sau impachetari corporale pt celulita etc. Le putem aduna aici, astept mesajele voastre, chiar si cu riscul de a scrie pe langa subiect sau cu riscul crearii a noi discutii pe langa subiectul propus, abia astept sa citesc mesajele voastre atat eu cat si restul vizitatorilor
oana84onutza
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:30
si dc tre sa deschizi 3 tombicuri pt asta ?
blaa
Postat pe 20 Ianuarie 2010 19:41
De la: blaa, la data 2010-01-20 19:41:17 si dc tre sa deschizi 3 tombicuri pt asta ?


pt ca nu-mi mergea bine netul si dandu i resetare s-a postat mesajul de o mie de ori lol
oana84onutza
Postat pe 21 Ianuarie 2010 14:25
Tenul normal

Tenul normal este caracterizat de o piele neteda, supla si cu pori mici. Este un ten care nu a avut de suferit in perioada adolescentei si pielea este catifelata.
La un interval de 2-3 saptamani trebuie sa aplici pe fata o masca din iaurt, drojdie de bere sau din fructe. Masca din drojdie de bere se face prin dizolvarea unei linguri de drojdie intr-o lingura de lapte. Se amesteca bine cu o lingurita de miere si una de lapte praf. Se tine pe fata aproximativ 10 minute si se clateste cu apa rece.

Tenul mixt

Tenul combinat are de obicei tendinta de a se ingrasa si apar si puncte negre. Aceasta situatie nu este prezenta pe toata fata ci doar in anumite locuri ale fetei. Trebuie sa te concentrezi mai mult pe curatirea tenului.
Este recomandata o crema pe baza de iaurt si miere. Se intinde pe toata fata si se lasa sa actioneze aproximativ 15 minute si apoi se clateste din abundenta.
Se ia un morcov, care se trece prin razatoarea mica, se adauga o lingura de smantana dulce, apoi se aplica pe fata, gat si decolteu. Se lasa sa actioneze 15-20 de minute si se indeparteaza cu apa calduta.
Se taie un morcov, se pune in storcator, iar in sucul obtinut se adauga lapte praf pana se obtine o masca bine de intins. Se aplica pe fata, gat si decolteu, iar dupa 15-20 de minute se indeparteaza cu apa calduta.

Tenul gras

Tenul gras este caracterizat de un aspect unsuros, cu puncte negre, cosuri. Acestea apar din cauza unei hipersecretii a glandelor sebacee care au o activitate mai intensa.

Se recomanda folosirea unor lotiuni si masti preparate din:

- suc proaspat facut din castraveti
- zeama de lamaie
- mar ras amestecat cu crema de curatare a fetei.
- albus de ou: un albus se bate spuma si se amesteca bine cu o lingurita de plante medicinale taiate marunt (de preferat tei); se adauga si putina zeama de lamaie
- masca pe baza de citrice: zeama de la grapefrut, portocala si lamaie amestecata cu miere.

Foarte bune sunt si mastile cu argina (de la AslaVital) pe care le puteti combina cu sucuri de fructe dar si sucul de rosii.



Dintre toate mastile de par mie personal mi s a parut cea mai buna cea cu ulei de ricin, ulei de masline si vitamina A le amesteci pe toate si o aplici pe parul uscat ideal este sa stai cat mai mult cu ea.
Sper sa va ajute :)
cata_kta91
Postat pe 5 Februarie 2010 00:32
Pt. tenul mixt /gras , un gomaj cu malai sau taratea de la malai e binevenit. Dupa clatire cu apa calduta se pune o masca de galbenus de ou +cateva picaturi de zeama de lamaie si se tine pe fata 15 min, dupa care se clateste-de preferinta ,cu infuzie de musetel sau apa calduta. Se aplica apoi o crema mai putin grasa dar vitaminizata.
buny
Postat pe 5 Februarie 2010 17:01
De la: oana84onutza, la data 2010-01-20 19:30:42Doamnelor, domnisoarelor si chiar domnilor(de ce nu?) va invit sa construim aici un Ghid al mentinerii frumusetii tenului si corpului feminin (cred ca majoritatea doamnelor si domnisoarelor ar vrea sa mai afle cate ceva nou in materie de secrete ale ingrijirii si mentinerii), respectiv ce retete pe baza de plante (si nu numai pe baza de plante) cunoasteti... Am vazut multe posturi cu intrebari referitoare la tratamente de ten, masti de ingrijire faciala, sau impachetari corporale pt celulita etc. Le putem aduna aici, astept mesajele voastre, chiar si cu riscul de a scrie pe langa subiect sau cu riscul crearii a noi discutii pe langa subiectul propus, abia astept sa citesc mesajele voastre atat eu cat si restul vizitatorilor

eu am o problema cu niste chestii care mia u aparut pe sani si pe de colteu.unele sunt ca niste cosuri mici altele imi apar ca niste bubite mici rosii.problema e ca fac masaj cu un ulei...e posibil sa fie de la el?
thhheuta
Postat pe 17 Martie 2010 01:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CASTIGA 3 SIROPURI FYT FORM CU CARE A SLABIT MAMA NATURA 2 De la: kudika226898 5 Aprilie 2011 11:52
Protejslip-uri 5 De la: ADINAIOAN 25 Mai 2009 10:45
Cum putem sa mai crestem in inaltime? Urgent! 1 De la: crestere_inaltime 17 Octombrie 2009 03:39
povestea mea 28 De la: Elyaa 6 Iulie 2011 11:23
hai sa vorbim... hai sa calatorim... 1 De la: kudika105225 1 Septembrie 2011 12:18