Setari Cookie-uri

Dependenta de cortizon pe fata

Dragele mele,

M-am decis sa va impartasesc din pataniile mele pentru ca in felul acesta cred si sper din tot sufletul sa va pot ajuta. Problema pe care o am eu sunt convinsa ca o au foarte multe fete/femei.
Asadar, este vorba despre dependenta fetei de cremele pe baza de cortizon.
Problemele mele au inceput astfel:
Mama mea a avut si inca mai are anumite probleme ale pielii si pentru asta medicul de familie i-a recomandat o crema care se numeste Elocom (problema mamei nu era fata ci o alta parte a corpului). Asta se intampla prin 2007 atunci cand eu aveam 27 de ani si inca imi mai apareau mici cosuletze. Intamplator am dat peste crema asta si am vazut ca acele mici cosulete dispareau de pe o zi pe alta fara a ramane nici cea mai mica urma. Eram incantata, bineinteles.
La un moment dat mi s-a parut mie putin cam prea miraculoasa crema aia asa ca m-am decis sa intreb medicul de familie daca fac bine ca imi dau cu ea. Precizez faptul ca imi dadeam foarte putina si strict pe cos nu si pe pielea fara probleme. Doctorita mi-a spus ca o pot folosi in continuare fara probleme dar a omis sa imi spuna ca, de fapt, cremele astea pot crea adevarate drame.
Si asta s-a si intamplat...o adevarata drama pentru mine; eu care fusesem intotdeauna admirata pentru fata mea...
In sfarsit..sa continui...dupa cateva luni de aplicat crema (foarte rar si foarte putin) m-am trezit, intr-o dimineata, pur si simplu desfigurata. Toata zona din jurul gurii era inflamata, foarte rosie, cu pustule mari pline cu lichid aproape cat un bob de orez sau chiar mai mari unele dintre ele...Nu mai spun de senzatia de usturime, mancarime, senzatia de piele care sta sa crape...Eram devastata, mai ales ca lucram cu clienti, intr-o banca...Am incercat sa maschez cu fond de ten dar mai tare se accentua....
Bineinteles ca mi-am dat iar cu crema "miraculoasa" fara sa stiu ca de fapt, tocmai acea crema imi provocase explozia....
2 ani de zile m-am chinuit, am fost la doctori care mi-au pus diagnosticul de dermatita periorala si mi-au dat tot felul de retete de creme preparate in farmacie care contineau si acelea cortizon dar intr-o concentratie mult mai mica...
Totul a durat 2 ani, pentru ca anul trecut, in decembie 2009, mi-am luat concediu 3 saptamani si m-am decis sa intrerup crema aceea pentru totdeauna indiferent de ce avea sa se intample.
Mi-am informat sotul ca o sa fac o depresie si l-am rugat din tot sufletul ca atunci cand voi ceda si voi vrea sa imi dau iar cu crema sa nu ma lase...pielea mea intrase in sevraj, e un cuvant dur dar este cel care reflecta cel mai bine starea in care eram.
Ei bine, am renuntat la crema pe 20 decembrie 2009 iar acum sunt vindecata in proportie de 90%.
Sunt fericita din nou!
In momentul in care am renuntat la crema am inceput sa-mi dau cu crema Avene Trixera Selectiose, imi dadeam foarte multa, seara si dimineata, o data pe zi imi aplicam comprese cu tinctura de trei frati patati si am luat si extract de muguri de coacaz negru (acesta este considerat un cortizon natural dar care nu creeaza dependenta).
Nu am folosit antibiotice sau alte medicamente.
Totul tine de vointa, daca renuntam si acum as fi fost tot in situatia in care am stat 2 ani.

Sper sa va fie de ajutor sfaturile mele si sa nu folositi niciodata creme pe baza de cortizon daca nu aveti o problema reala, si oricum nu trebuie folosite mai mult de trei zile si mai ales NU pe fata!!

Numai bine!!

Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:04
foarte tare!aviz amatoarelor de creme!cascati bine ochii!
one_size
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:10
De la: one_size, la data 2010-01-28 12:10:37foarte tare!aviz amatoarelor de creme!cascati bine ochii!

credeam ca e ceva pentru urechi
iulia069834
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:12
De la: iulia069834, la data 2010-01-28 12:12:23
De la: one_size, la data 2010-01-28 12:10:37foarte tare!aviz amatoarelor de creme!cascati bine ochii!

credeam ca e ceva pentru urechi

da fiecare cu ce il doare!
one_size
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:14
De la: iulia069834, la data 2010-01-28 12:12:23
De la: one_size, la data 2010-01-28 12:10:37foarte tare!aviz amatoarelor de creme!cascati bine ochii!

credeam ca e ceva pentru urechi



ce te-ar putea duce cu gandul la urechi, oare?
tiberiana
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:29
De la: roxdafin, la data 2010-01-28 12:29:43
De la: iulia069834, la data 2010-01-28 12:12:23
De la: one_size, la data 2010-01-28 12:10:37foarte tare!aviz amatoarelor de creme!cascati bine ochii!

credeam ca e ceva pentru urechi



ce te-ar putea duce cu gandul la urechi, oare?


cuvantul crema
iulia069834
Postat pe 28 Ianuarie 2010 12:30
De la: iulia069834, la data 2010-01-28 12:30:41
De la: roxdafin, la data 2010-01-28 12:29:43
De la: iulia069834, la data 2010-01-28 12:12:23
De la: one_size, la data 2010-01-28 12:10:37foarte tare!aviz amatoarelor de creme!cascati bine ochii!

credeam ca e ceva pentru urechi



ce te-ar putea duce cu gandul la urechi, oare?


cuvantul crema



dar cand spui fatza la ce te gandesti?
poate la nas?
tiberiana
Postat pe 28 Ianuarie 2010 14:19
si eu sunt dependenta de iarba si prafuri....dar nu ma plang...
freakbabe
Postat pe 6 Februarie 2010 17:04
De la: freakbabe, la data 2010-02-06 17:04:08si eu sunt dependenta de iarba si prafuri....dar nu ma plang...


asta pentru ca nu ai facut nici o plangere pana acum...
Tazmanian
Postat pe 6 Februarie 2010 17:06
De la: , la data 2010-01-28 12:04:28Dragele mele,

M-am decis sa va impartasesc din pataniile mele pentru ca in felul acesta cred si sper din tot sufletul sa va pot ajuta. Problema pe care o am eu sunt convinsa ca o au foarte multe fete/femei.
Asadar, este vorba despre dependenta fetei de cremele pe baza de cortizon.
Problemele mele au inceput astfel:
Mama mea a avut si inca mai are anumite probleme ale pielii si pentru asta medicul de familie i-a recomandat o crema care se numeste Elocom (problema mamei nu era fata ci o alta parte a corpului). Asta se intampla prin 2007 atunci cand eu aveam 27 de ani si inca imi mai apareau mici cosuletze. Intamplator am dat peste crema asta si am vazut ca acele mici cosulete dispareau de pe o zi pe alta fara a ramane nici cea mai mica urma. Eram incantata, bineinteles.
La un moment dat mi s-a parut mie putin cam prea miraculoasa crema aia asa ca m-am decis sa intreb medicul de familie daca fac bine ca imi dau cu ea. Precizez faptul ca imi dadeam foarte putina si strict pe cos nu si pe pielea fara probleme. Doctorita mi-a spus ca o pot folosi in continuare fara probleme dar a omis sa imi spuna ca, de fapt, cremele astea pot crea adevarate drame.
Si asta s-a si intamplat...o adevarata drama pentru mine; eu care fusesem intotdeauna admirata pentru fata mea...
In sfarsit..sa continui...dupa cateva luni de aplicat crema (foarte rar si foarte putin) m-am trezit, intr-o dimineata, pur si simplu desfigurata. Toata zona din jurul gurii era inflamata, foarte rosie, cu pustule mari pline cu lichid aproape cat un bob de orez sau chiar mai mari unele dintre ele...Nu mai spun de senzatia de usturime, mancarime, senzatia de piele care sta sa crape...Eram devastata, mai ales ca lucram cu clienti, intr-o banca...Am incercat sa maschez cu fond de ten dar mai tare se accentua....
Bineinteles ca mi-am dat iar cu crema "miraculoasa" fara sa stiu ca de fapt, tocmai acea crema imi provocase explozia....
2 ani de zile m-am chinuit, am fost la doctori care mi-au pus diagnosticul de dermatita periorala si mi-au dat tot felul de retete de creme preparate in farmacie care contineau si acelea cortizon dar intr-o concentratie mult mai mica...
Totul a durat 2 ani, pentru ca anul trecut, in decembie 2009, mi-am luat concediu 3 saptamani si m-am decis sa intrerup crema aceea pentru totdeauna indiferent de ce avea sa se intample.
Mi-am informat sotul ca o sa fac o depresie si l-am rugat din tot sufletul ca atunci cand voi ceda si voi vrea sa imi dau iar cu crema sa nu ma lase...pielea mea intrase in sevraj, e un cuvant dur dar este cel care reflecta cel mai bine starea in care eram.
Ei bine, am renuntat la crema pe 20 decembrie 2009 iar acum sunt vindecata in proportie de 90%.
Sunt fericita din nou!
In momentul in care am renuntat la crema am inceput sa-mi dau cu crema Avene Trixera Selectiose, imi dadeam foarte multa, seara si dimineata, o data pe zi imi aplicam comprese cu tinctura de trei frati patati si am luat si extract de muguri de coacaz negru (acesta este considerat un cortizon natural dar care nu creeaza dependenta).
Nu am folosit antibiotice sau alte medicamente.
Totul tine de vointa, daca renuntam si acum as fi fost tot in situatia in care am stat 2 ani.

Sper sa va fie de ajutor sfaturile mele si sa nu folositi niciodata creme pe baza de cortizon daca nu aveti o problema reala, si oricum nu trebuie folosite mai mult de trei zile si mai ales NU pe fata!!

Numai bine!!
elyya
Postat pe 7 Aprilie 2010 06:45
buna ziua,
am si eu aceasta problema , dermatitia cortizonica,
as dori sa vorbim mai mult pe mail. va multumesc
adresa de mail este maryaop@yahoo.com
elyya
Postat pe 7 Aprilie 2010 07:14
pai asa patiti cand folositi creme dupa cum va duce capul. cred ca habar n'aveti ce inseamna cortizon si ce afect are el in organism. i'am facut si eu baiatului meu tratament cu creme pe baza de cortizon dar la indicatia medicului.
Shhh
Postat pe 7 Aprilie 2010 08:53
De la: Shhh, la data 2010-04-07 08:53:03pai asa patiti cand folositi creme dupa cum va duce capul. cred ca habar n'aveti ce inseamna cortizon si ce afect are el in organism. i'am facut si eu baiatului meu tratament cu creme pe baza de cortizon dar la indicatia medicului.


va rog, mai multa atentie la exprimare; e asa greu sa realizati faptul ca am scris totul pentru a ajuta?
eu am actionat la sfatul medicului care m'a indemnat sa folosesc crema pe baza de cortizon daca imi face bine; inca o data: atentie la modul de exprimare, cuvintele pot face mult rau!!!

multumesc frumos!!
tiberiana
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:33
De la: freakbabe, la data 2010-02-06 17:04:08si eu sunt dependenta de iarba si prafuri....dar nu ma plang...


dumneata....ce sa zic....continua cu iarba si prafurile, Succesuri!!!!
tiberiana
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:35
De la: roxdafin, la data 2010-04-07 16:33:15
De la: Shhh, la data 2010-04-07 08:53:03pai asa patiti cand folositi creme dupa cum va duce capul. cred ca habar n'aveti ce inseamna cortizon si ce afect are el in organism. i'am facut si eu baiatului meu tratament cu creme pe baza de cortizon dar la indicatia medicului.


va rog, mai multa atentie la exprimare; e asa greu sa realizati faptul ca am scris totul pentru a ajuta?
eu am actionat la sfatul medicului care m'a indemnat sa folosesc crema pe baza de cortizon daca imi face bine; inca o data: atentie la modul de exprimare, cuvintele pot face mult rau!!!

multumesc frumos!!


tu parca spuneai ca maica'ta foloseste nush ce crema si ai folosit'o si tu, avand un rezultat bun si med de familie ti'a spus sa o iei in continuare. dar nu uita: farmacistii, medicii de familie, pana si medicii din spitale (multi dintre ei) s'au transformat in niste pietari, disperati sa vanda cat mai multe medicamente. eu stiu ce inseamna medicamente pe baza de cortizon, 2 ani m'au perfuzat intr'una cu genocide de astea, si acum, la 24 de ani, am probleme pe care altii le au la batranete.
Shhh
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:46
De la: Shhh, la data 2010-04-07 16:46:33
De la: roxdafin, la data 2010-04-07 16:33:15
De la: Shhh, la data 2010-04-07 08:53:03pai asa patiti cand folositi creme dupa cum va duce capul. cred ca habar n'aveti ce inseamna cortizon si ce afect are el in organism. i'am facut si eu baiatului meu tratament cu creme pe baza de cortizon dar la indicatia medicului.


va rog, mai multa atentie la exprimare; e asa greu sa realizati faptul ca am scris totul pentru a ajuta?
eu am actionat la sfatul medicului care m'a indemnat sa folosesc crema pe baza de cortizon daca imi face bine; inca o data: atentie la modul de exprimare, cuvintele pot face mult rau!!!

multumesc frumos!!


tu parca spuneai ca maica'ta foloseste nush ce crema si ai folosit'o si tu, avand un rezultat bun si med de familie ti'a spus sa o iei in continuare. dar nu uita: farmacistii, medicii de familie, pana si medicii din spitale (multi dintre ei) s'au transformat in niste pietari, disperati sa vanda cat mai multe medicamente. eu stiu ce inseamna medicamente pe baza de cortizon, 2 ani m'au perfuzat intr'una cu genocide de astea, si acum, la 24 de ani, am probleme pe care altii le au la batranete.



asa si?
mama mea a folosit dar eu nu am folosit dupa cum m-a dus capul...citeste mai atent...am intrebat medicul daca e bine ce fac; si eu de unde sa stiu in ce s-au transformat medicii? daca nu am incredere in ei atunci in cine?
Dumnezeu, din pacate, nu m-a ajutat in problema asta desi m-am rugat la el...si inca foarte mult; multumesc pentru precizarile referitoare la medici, farmacisti samd, am realizat si eu asta; pana una alta eu am avut curajul sa spun ce am patit pentru ca altii sa nu pateasca la fel....tu, in schimb, preferi comentariile acide....n-am ce zice..decat JOS PALARIA in fata dvs!!!!
tiberiana
Postat pe 8 Aprilie 2010 16:33
buna. stiu ca e cam vechi subiectul, dar in acest moment ma lupt de 8 luni cu dermatita periorala obtinuta in urma folosirii fara limita a advantanului. as fi vrut sa stiu cum esti acum si daca te-ai vindecat complet. vreau sa urmez tratamentul tau pentru ca in cele 8 luni am avut toate cremele si medicamentele posibile si slabe urme de vindecare. acum a recidivat cu gerul si tare as fi vrut sa stiu cum esti. multumesc.
sasachitoc
Postat pe 8 Decembrie 2012 21:58
am folosit si eu elocom
dar am fost avertizata in privinta lui
plus ca medicul care mi-a recomandat mi-a zis sa nu renunt brusc
dupa o saptamana (zilnic)
am redus o data la 2 zile apoi o data la 3 zile
si nu am avut probleme ulterioare
si eu am fost fff incantata pe moment si as fi vrut sa folosesc a la long dar am inteles ca ar fi in detrimentul meu
maria-ioana
Postat pe 8 Decembrie 2012 22:20
buna, daca ai un nr de telefon sa te pot suna , sau o adresa de email. problema cu care ma confrunt este acceasi, dependenta pe baza de cortizon... multumesc.
kudika_959107
Postat pe 27 Martie 2014 17:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Anticearcan 4 De la: pinkoana 16 Februarie 2013 22:22
tenul ucat 4 De la: rosebud 21 August 2009 16:02
Revitol Acnezine - Functioneaza cu adevarat acest produs ? 28 De la: George90 5 August 2013 13:41
mai cresc genele??? 39 De la: kudikroxy 4 Ianuarie 2016 12:28
vreau sa stiu care sunt tipurile de machiaj care mi se potrivesc! 1 De la: Atelierele_ILBAH1 10 Martie 2013 13:14