Setari Cookie-uri

Nu credeti ca uneori fetele care arata bine traiesc o drama?

leo, sa-i consideri pe evreii din vremea lui Iisus un popor salbatic, fara cunostinte, mi se pare sa interpretezi gresit istoria. Ba mai mult, sa nu tii cont de faptul ca crestinismul s-a raspindit in spatiul Imperiului Roman, unde multi oameni invatati au devenit adepti (vezi Paul), inseamna sa ignori, din nestiinta sau cu buna stiinta, amanunte importante doar ca sa ai tu dreptate. Doar ca sa-mi demonstrezi ca tu stii mai bine decit mine, chiar daca n-ai studiat in profunzime.
M-ai cam dezamagit, sincer.
soraderazboi
Postat pe 11 Aprilie 2010 17:13
De la: scorpio67, la data 2010-04-10 09:42:59
De la: Gyselle, la data 2010-04-09 12:43:29
De la: scorpio67, la data 2010-04-08 18:35:58
De la: soraderazboi, la data 2010-04-08 18:30:51scorpio, crede-ma ca faza cu cei saraci cu duhul ai folosit-o gresit. Ai luat sensul ei asa cum il intelege tot poporeanul neinformat. Uite, iti spun eu ca sensul teologic al acestei forumari se refera la umilinta. Adica aceia care in sufletul lor nu se mindresc, ci se poarta ca si cum ar fi saraci si n-ar avea nimic-nimic. Iti zic de la sursa.


Se prea poate, nu ma dau in vant dupa religie, am folosit expresia in sensul cel mai uzitat de toata lumea.

tz tz tz....un "mea culpa"....."da,ai dreptate,omu' cat traieste,invata",si eventual un "multumesc"...ma asteptam sa aud de la o persoana care se pretinde a fi culta....trebuie sa stii si sa-ti recunosti greseala daca tot iti place asa mult sa dai in cap la altii....


Nu situ ce vrei , nu m-am pretins in nici un fel si te-as pofti sa bazai pe la fundul altcuiva daca te mananca sa provoci .N-am facut nici o alta gresela decat sa dau atentie unora ca tine& compania pe care o aperi , sub nivelul meu, greseala pe care nu o s-o mai repet.Individele care se bazeza pe aspect sunt superficiale, fade dupa ce omul se obisnuieste cu imaginea , nu au educatie , principii , papusi si atat decat, agresiviatatea si aroganta data de aspect.Vanitatea si orgoliul nu aduc decat victorii scurte pe care de multe ori nici nu apuci sa le savurezi.Construiti voi mai departe castele in Spania eu raman cu picioarele pe pamant .

revino de pe aratura....replica ta nu are nicio legatura cu postarea mea...ai nevoie de ochelari?
"sub nivelul meu"....ce nivel ai tu?ca nu prea reiese vreunul,de Doamne ajuta, din frazele tale pline de frustrare,care se vor a fi acide...si nu au nicio legatura cu ce am spus eu......
Gyselle
Postat pe 12 Aprilie 2010 10:58
De la: Gyselle, la data 2010-04-12 10:58:01
De la: scorpio67, la data 2010-04-10 09:42:59
De la: Gyselle, la data 2010-04-09 12:43:29
De la: scorpio67, la data 2010-04-08 18:35:58
De la: soraderazboi, la data 2010-04-08 18:30:51scorpio, crede-ma ca faza cu cei saraci cu duhul ai folosit-o gresit. Ai luat sensul ei asa cum il intelege tot poporeanul neinformat. Uite, iti spun eu ca sensul teologic al acestei forumari se refera la umilinta. Adica aceia care in sufletul lor nu se mindresc, ci se poarta ca si cum ar fi saraci si n-ar avea nimic-nimic. Iti zic de la sursa.


Se prea poate, nu ma dau in vant dupa religie, am folosit expresia in sensul cel mai uzitat de toata lumea.

tz tz tz....un "mea culpa"....."da,ai dreptate,omu' cat traieste,invata",si eventual un "multumesc"...ma asteptam sa aud de la o persoana care se pretinde a fi culta....trebuie sa stii si sa-ti recunosti greseala daca tot iti place asa mult sa dai in cap la altii....


Nu situ ce vrei , nu m-am pretins in nici un fel si te-as pofti sa bazai pe la fundul altcuiva daca te mananca sa provoci .N-am facut nici o alta gresela decat sa dau atentie unora ca tine& compania pe care o aperi , sub nivelul meu, greseala pe care nu o s-o mai repet.Individele care se bazeza pe aspect sunt superficiale, fade dupa ce omul se obisnuieste cu imaginea , nu au educatie , principii , papusi si atat decat, agresiviatatea si aroganta data de aspect.Vanitatea si orgoliul nu aduc decat victorii scurte pe care de multe ori nici nu apuci sa le savurezi.Construiti voi mai departe castele in Spania eu raman cu picioarele pe pamant .

revino de pe aratura....replica ta nu are nicio legatura cu postarea mea...ai nevoie de ochelari?
"sub nivelul meu"....ce nivel ai tu?ca nu prea reiese vreunul,de Doamne ajuta, din frazele tale pline de frustrare,care se vor a fi acide...si nu au nicio legatura cu ce am spus eu......


Ti-am raspuns pentru ambele postari, daca faci conexiunile atat de greu nu e vina mea.Iar cu frustrarea habar nu ai despre ce vorbesti.Repet daca am coborat stacheta numai sa dau bine cu toata pleava nu o mai fac!Iar unei neica nimeni nu trebuie sa-i demonstrez nimic.Auguri!

Postat pe 12 Aprilie 2010 14:45
Nu, nu cred, poate doar daca cele ce nu arata bine ( excus, azi toate fetele arata bine)ar fi fericite !!!
Drama pot trai numai daca sufletul lor nu arata prea bine, altfel ar trebui sa fie multumite si sa se comporte astfel ca toata lumea sa realizeze ca frumusetea vine de fapt din interior. Este frumusetea care dureaza peste timp este frumusetea ce aduce implinire si fericire!!
kudika020218
Postat pe 12 Aprilie 2010 14:56
De la: kudika020218, la data 2010-04-12 14:56:47Nu, nu cred, poate doar daca cele ce nu arata bine ( excus, azi toate fetele arata bine)ar fi fericite !!!
Drama pot trai numai daca sufletul lor nu arata prea bine, altfel ar trebui sa fie multumite si sa se comporte astfel ca toata lumea sa realizeze ca frumusetea vine de fapt din interior. Este frumusetea care dureaza peste timp este frumusetea ce aduce implinire si fericire!!


Poate ca din cauza faptului ca sunt prea multe fete frumoase , sunt nesigure pe ele si au temeri si indoieli.Merg pe strada si vad attaea tinere frumoase, vad multe care merg cu capul in jos , triste de parca li s-au termnat zilele si ele arata ca niste papusi de portelan .

Postat pe 12 Aprilie 2010 16:10
De la: leo_, la data 2010-04-11 12:29:47
De la: kudika132368, la data 2010-04-11 08:10:38da' de ce nu deschidetzi voi un topic in care sa dezbatetzi teme religioase si o faceti aici??
daca o sa ne intereseze subiectul o sa va cautam pe acolo!
pana atunci ati cam luat-o pe "pe langa" subiectul acestui topic asa ca.... rugamintea mea este sa va etalatzi cunostinshtintzele si studiile religioase prin alte partzi !!

hai , zau.....ca devine neinteresant ceea ce pana acum fusesera discutzii interesante!!


dar tu de ce continui? eu revenisem la subiect...


cand am postat eu ..nu revenisei...inca mai erai pe "langa" adica pe la biblie......si nu numai la tine ma refeream....asa ca ... hai da-i drumu'mai departe!
kudika132368
Postat pe 12 Aprilie 2010 16:13
Lasand la o parte gelozia,fetelor,cred ca si fetele frumoase sufera (nu toate).
Fiecare dintre noi isi doreste ceva serios cu un baiat,dar cand un tip zareste pe strada o "bunaciune",o striga in toate felurile,o fluiera,incearca sa o pipaie...si nu cred ca e tocmai placut pentru o fata sa traiasca asta,poate chiar si zi de zi,cine stie..;depinde si de caz...
Ca deh,nu toate "bunaciunile" sunt si curve

Si sa nu dramatizam cu "traiesc o drama"...ci mai degraba sa spunem ca nu se simt bine tot timpul,in piele lor...Poate uneori,presupun,isi doresc sa fie normale,pur si simplu;dar asta ramane de vazut din partea celor care chiar ar putea suferi din aceasta cauza..
vss
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:41
De la: soraderazboi, la data 2010-04-11 17:13:51leo, sa-i consideri pe evreii din vremea lui Iisus un popor salbatic, fara cunostinte, mi se pare sa interpretezi gresit istoria. Ba mai mult, sa nu tii cont de faptul ca crestinismul s-a raspindit in spatiul Imperiului Roman, unde multi oameni invatati au devenit adepti (vezi Paul), inseamna sa ignori, din nestiinta sau cu buna stiinta, amanunte importante doar ca sa ai tu dreptate. Doar ca sa-mi demonstrezi ca tu stii mai bine decit mine, chiar daca n-ai studiat in profunzime.
M-ai cam dezamagit, sincer.


nu draga, scuze chiar nu mi-am dat seama despre ce era vorba. adevarul este, mea culpa, ca erau un popor cu multe cunostinte avansate in toate domeniile, excelau in majoritatea cazurilor asupra marilor popoare cu traditie din vremea lor in ceea ce priveste inventiile. baile romane erau o gluma fata de jacuzzi-urile construite in zona. fiecare citea si in acelasi timp scria o carte deci in ceea ce priveste cultura erau neintrecuti. traiau in case saracacioase dar nu pentru ca nu puteau sa isi permita mai mult ci doar pentru ca erau siguri ca a fi civilizat inseamna a consuma cat mai putine resurse. iiosif si maria foloseau magarul dar asta se datora faptului ca respingeau ideea barbara a europenilor si arabilor de a folosi mari consumatori de resurse cum era calul si camila. maria si-a tesut braul din aur pentru ca aurul in zona respectiva se gasea in orice casa oricat de saraca, iar firul fusese obtinut inainte ca intarziatii de europeni sa se fi gandit la el. braul poate fi admirat si azi.
si nu in ultimul timp, calculele matematice elaborate ale lor au stat la baza consolidarii piramidelor si lungirii duratei lor de viata cu cel putin 1000 de ani. si nu numai, bastinasii sunt si azi un model recunoscut in toata lumea de personalitate.

apropo, ce inseamna popor civilizat pentru tine? sa imi dau seama ce inseamna un popor salbatic...
leo_
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:04
Tinind cont ca ai devenit penibil de sarcastic, doar pentru ca vrei sa ai dreptate, doar pentru ca orgoliul tau nu iti permite sa te gindesti macar un moment ca Iisus nu isi va formula ideile dupa mintea ta, ma opresc din a mai schimba replici cu tine.
Cum ziceam, imi pareai un tip destept si echilibrat. Destept esti, dar mi-e teama ca te omoara orgoliul.
Toate cele bune, leo. Promit ca de acum inainte nu ne vom mai pierde vremea reciproc pentru ca eu te voi evita.
soraderazboi
Postat pe 13 Aprilie 2010 01:08
De la: scorpio67, la data 2010-04-12 14:45:55
De la: Gyselle, la data 2010-04-12 10:58:01
De la: scorpio67, la data 2010-04-10 09:42:59
De la: Gyselle, la data 2010-04-09 12:43:29
De la: scorpio67, la data 2010-04-08 18:35:58
De la: soraderazboi, la data 2010-04-08 18:30:51scorpio, crede-ma ca faza cu cei saraci cu duhul ai folosit-o gresit. Ai luat sensul ei asa cum il intelege tot poporeanul neinformat. Uite, iti spun eu ca sensul teologic al acestei forumari se refera la umilinta. Adica aceia care in sufletul lor nu se mindresc, ci se poarta ca si cum ar fi saraci si n-ar avea nimic-nimic. Iti zic de la sursa.


Se prea poate, nu ma dau in vant dupa religie, am folosit expresia in sensul cel mai uzitat de toata lumea.

tz tz tz....un "mea culpa"....."da,ai dreptate,omu' cat traieste,invata",si eventual un "multumesc"...ma asteptam sa aud de la o persoana care se pretinde a fi culta....trebuie sa stii si sa-ti recunosti greseala daca tot iti place asa mult sa dai in cap la altii....


Nu situ ce vrei , nu m-am pretins in nici un fel si te-as pofti sa bazai pe la fundul altcuiva daca te mananca sa provoci .N-am facut nici o alta gresela decat sa dau atentie unora ca tine& compania pe care o aperi , sub nivelul meu, greseala pe care nu o s-o mai repet.Individele care se bazeza pe aspect sunt superficiale, fade dupa ce omul se obisnuieste cu imaginea , nu au educatie , principii , papusi si atat decat, agresiviatatea si aroganta data de aspect.Vanitatea si orgoliul nu aduc decat victorii scurte pe care de multe ori nici nu apuci sa le savurezi.Construiti voi mai departe castele in Spania eu raman cu picioarele pe pamant .

revino de pe aratura....replica ta nu are nicio legatura cu postarea mea...ai nevoie de ochelari?
"sub nivelul meu"....ce nivel ai tu?ca nu prea reiese vreunul,de Doamne ajuta, din frazele tale pline de frustrare,care se vor a fi acide...si nu au nicio legatura cu ce am spus eu......


Ti-am raspuns pentru ambele postari, daca faci conexiunile atat de greu nu e vina mea.Iar cu frustrarea habar nu ai despre ce vorbesti.Repet daca am coborat stacheta numai sa dau bine cu toata pleava nu o mai fac!Iar unei neica nimeni nu trebuie sa-i demonstrez nimic.Auguri!

ai "coborat stacheta" numai ca sa iti dai ifose pe aici,si sa te dai desteapta,daca erai,intr-adevar,o doamna te exprimai ca atare,dar frazele tale pline de rautate si o ironie de-a dreptul prosteasca,ma lasa rece.auf Wiedersehen!
Gyselle
Postat pe 13 Aprilie 2010 01:55
De la: Gyselle, la data 2010-04-13 01:55:52
De la: scorpio67, la data 2010-04-12 14:45:55
De la: Gyselle, la data 2010-04-12 10:58:01
De la: scorpio67, la data 2010-04-10 09:42:59
De la: Gyselle, la data 2010-04-09 12:43:29
De la: scorpio67, la data 2010-04-08 18:35:58
De la: soraderazboi, la data 2010-04-08 18:30:51scorpio, crede-ma ca faza cu cei saraci cu duhul ai folosit-o gresit. Ai luat sensul ei asa cum il intelege tot poporeanul neinformat. Uite, iti spun eu ca sensul teologic al acestei forumari se refera la umilinta. Adica aceia care in sufletul lor nu se mindresc, ci se poarta ca si cum ar fi saraci si n-ar avea nimic-nimic. Iti zic de la sursa.


Se prea poate, nu ma dau in vant dupa religie, am folosit expresia in sensul cel mai uzitat de toata lumea.

tz tz tz....un "mea culpa"....."da,ai dreptate,omu' cat traieste,invata",si eventual un "multumesc"...ma asteptam sa aud de la o persoana care se pretinde a fi culta....trebuie sa stii si sa-ti recunosti greseala daca tot iti place asa mult sa dai in cap la altii....


Nu situ ce vrei , nu m-am pretins in nici un fel si te-as pofti sa bazai pe la fundul altcuiva daca te mananca sa provoci .N-am facut nici o alta gresela decat sa dau atentie unora ca tine& compania pe care o aperi , sub nivelul meu, greseala pe care nu o s-o mai repet.Individele care se bazeza pe aspect sunt superficiale, fade dupa ce omul se obisnuieste cu imaginea , nu au educatie , principii , papusi si atat decat, agresiviatatea si aroganta data de aspect.Vanitatea si orgoliul nu aduc decat victorii scurte pe care de multe ori nici nu apuci sa le savurezi.Construiti voi mai departe castele in Spania eu raman cu picioarele pe pamant .

revino de pe aratura....replica ta nu are nicio legatura cu postarea mea...ai nevoie de ochelari?
"sub nivelul meu"....ce nivel ai tu?ca nu prea reiese vreunul,de Doamne ajuta, din frazele tale pline de frustrare,care se vor a fi acide...si nu au nicio legatura cu ce am spus eu......


Ti-am raspuns pentru ambele postari, daca faci conexiunile atat de greu nu e vina mea.Iar cu frustrarea habar nu ai despre ce vorbesti.Repet daca am coborat stacheta numai sa dau bine cu toata pleava nu o mai fac!Iar unei neica nimeni nu trebuie sa-i demonstrez nimic.Auguri!

ai "coborat stacheta" numai ca sa iti dai ifose pe aici,si sa te dai desteapta,daca erai,intr-adevar,o doamna te exprimai ca atare,dar frazele tale pline de rautate si o ironie de-a dreptul prosteasca,ma lasa rece.auf Wiedersehen!



Nu cred ca am pretins ca sunt vreo mare doamna, dar daca asa vreti voi astea care va treziti vorbind , asa sa fie.Daca nu ma laud sunt proasta ( dupa voi) daca imi expun calitatile sunt plina de aere.Stii ce , si raspunsurile tale nu denota mai mult decat ale mele asa ca lasa-te de interpelari de mare avocat.Daca te lasau rece raspunsurile mele n-ai fi raspuns , ai fi ignorat.

Postat pe 13 Aprilie 2010 07:28
AM asteptat un raspuns la adevarata problema care se dezbatea cindva aici...degeaba...voi va scoateti gherutzele ...inca mai astept...
si acum despre "se vinde":
-1...aici e vorba de frumusetea "ambalajului"...dau bine pe sticla,pe platou,pepodium,etc...da atrag privirea...dar foarte putine au si frumusete interioara si de multe ori ajung de risuplinsu.......(de regula sunt percepute ca dame de companie,curve de lux,itretinute...nu toate).intradevar se vind scump...
-2...tot frumusetea "ambalajului"...cele care lucreaza in "constructii"...fac parcarile,trotuarele,autostrazile...etc :si astea se vind scump...
-3 ...tot frumusetea "ambalajului"...sunt cele care sunt puse la fel de fel de standuri unde vind produse foarte scumpe....si ele atrag...clientii.
de regula primele le ataca si denigreaza pe cele din a doua categorie dar uita ca ele o fac din placere iar cele din categoria a doua o fac de nevoie...deci asta ar fi frumusetea din categoria "Tarabe"...expun marfa si culeg banii.dar daca nu stiu cum sa se gospodareasca ajung tot de caruta....foarte putine s-au realizat...doar cele care pe linga asta au mai avut si neuroni...
- 4 astfel ajungem la frumusetea interioara care se poate gasi si in categoriile de mai sus...este mai greu de descoperit...dar e cea care dainuie cel mai mult si care nu poate fi pierduta niciodata...
deocamdata atit ...si nu sustin ca detin adevarul absolut...e doar o parere...
sa fiti iubite mereu
RUY_BLAS
Postat pe 13 Aprilie 2010 20:14
Da, tare simpatic.
kudika081126
Postat pe 14 Aprilie 2010 02:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DE CE MI-E FRICA MEREU SA NU-L PIERD? 16 De la: flickflak 27 Iunie 2009 02:32
Nevoie de un sfat 21 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 12:19
Ce reprezinta femeia pentru mine! 581 De la: fante_de_dorobanti 16 Mai 2012 14:32
oare se mai poate schimba ceva? 6 De la: mihablonda 4 Mai 2010 14:40
Ce vrea de fapt??? 26 De la: kudika_977666 13 Decembrie 2014 20:44