Setari Cookie-uri

Ajutati'ma va rog :) cu o parere .. ceva :-??

Buna ! Stiu ca nu e nu stiu ce subiect , dar as vrea parerea cuiva mai mare ca mine :-? si nu shtiu .. care ma poate ajuta intr'un fel sau altul . Deci .. sa trec la subiect :) .
Am o prietena , credeam ca suntem cele mai bune prietene , dar de curand am aflat ca imi ascunde multe lucruri :-?? , si acuma , s'a imprietenit cu un baiat de 20 de ani ( ea are 15 ) si vineri se intalnesc . Eu il cunosc si isi cam bate joc de fete . Ea stie asta . Si mi'a spus ca daca ma va suna vineri mama ei , sa ii spun ca ea a fost cu mine in oras . Daca ea pateste ceva in timpul in care este cu el vina va fi a mea . Ce sa fac ? o parere va rog :)
robe1994
Postat pe 15 Februarie 2010 22:25

n-o ajuta! cine stie in ce complicatiuni intri, si pe deasupra e o ocazie buna sa-i intorci moneda! explica-i elegant ca pur si simplu nu vrei ...ai alte treburi...cat despre tipul fustangiu, poate se potrivesc , cine stie?
bafta!
elly_chiuti
Postat pe 15 Februarie 2010 22:32
nu trebuie sa minti pt ea, nu trebuie sa fi responsabila pt ceea ce face ea, mai ales ca stie cu cine iese. adolestenta e varsta teribilismului ! ai putea sa ceri sfatul mamaei tale, ea te poate asculta si sfatui cel mai bine!
tavi85
Postat pe 15 Februarie 2010 22:36
multumesc :* o sa vorbesc cu mama mea :) dar tot nu o pot lasa , si nici nu stiu cum sa'i spun ei ceea ce cred despre aceasta intalnire a lor , s'ar supara pe mine , si ar zice ca am o impresie proasta despre ea , insa ea s'a schimbat mult , si parintii ei sunt destul de exigenti si nu cred ca ar fi prea incantati de comportamentul si gandirea ei actuala .. :-
robe1994
Postat pe 15 Februarie 2010 22:40
De la: robe1994, la data 2010-02-15 22:40:37multumesc :* o sa vorbesc cu mama mea :) dar tot nu o pot lasa , si nici nu stiu cum sa'i spun ei ceea ce cred despre aceasta intalnire a lor , s'ar supara pe mine , si ar zice ca am o impresie proasta despre ea , insa ea s'a schimbat mult , si parintii ei sunt destul de exigenti si nu cred ca ar fi prea incantati de comportamentul si gandirea ei actuala .. :-

tu poti doar s-o sfatuiesti...nu poti s-o obligi ...
tavi85
Postat pe 15 Februarie 2010 22:48
am patit si eu aproximativ aceleasi lucruri, doar ca acum cativa ani cand eram in liceu. Eu pe aceasta asa zisa prietena a mea am tinut o la distanta in unele momente dar in altele nu prea aveam cum pt ca ne am inteles mult prea bine in toti anii de liceu. prea putine momente de cearta etc. dar si ea imi facea mie chestii similiare cu iesitul si plecatul pe nu stiu unde, numai ca eu eram singura care nu stia ca ea defapt este cu mine in oras....pana cand intr o zi ma suna si prietenul ei si maica sa si m au balacarit in toate felurile ca unde e fiesa si nu stiu ce, maica sa" iti bati joc de mine?" si alte chestii .De atunci prietenia a continuat daca pot sa i mai zic prietenie, insa a inceput sa se strice treptat si am terminat-o cu ea. de atunci nu prea mai sunt prietena cu fete.
Spune-i clar, ca nu asa iti manifesti prietenia fata de ea, mintinu-i parintii, mai ales ca e minora, daca nu era minora mai ziceam, dar ala poate sa o violeze sau mai stiu eu ce sa pateasca si tu te ai k.t pe tine daca te suna masa si te face tot una la telefon ca nu i ai zis si etc. asta e sfatul meu
tzvetociki
Postat pe 15 Februarie 2010 23:58
daca vorbesti cu mama ta, ea iti va interzice categoric sa minti pentru aceasta fata. stiu ca mama mea cand a aflat ce ti am povestit, s a suparat pe mine ca i am ascuns asta si ca am lasat sa se ajunga pana acolo, dar dupaceea si a revenit si mi a dat oarece dreptate, insa tot m-a "ciufulit " putin ca asa sunt mamele. eu am preferat sa nu i prea spun ei pt ca e genul care ma intreaba mereu de prietenii mei ce fac lalala etc in caz ca ii cunoaste si ma enerveaza sa i dau ei prea multe explicatii. cred ca ar tb sa o urmaresti putin pe prietena ta sa vezi ce chestii iti mai ascunde ea tie, si eventual daca nu iti convine situatia pune capat prieteniei , ca nu patesti nimic daca nu mai esti prietena cu cineva. sunt atatia oameni cu care poti fii prietena si poate altii mult mai de incredere decat fetiscana asta de 15 ani.
tzvetociki
Postat pe 16 Februarie 2010 00:02
Spune-i ca daca ea crede ca este bine ceea ce face sa-si asume acest lucru si sa le spuna parintilor. Nu trebuie sa minti tu pentru ea si ar trebui sa faci acest lucru cu riscul de a strica prietenia, care din cate observ eu, este cam nepotrivita, avand in vedere ca aveti gusturi si obiective diferite.
Musett
Postat pe 16 Februarie 2010 09:43
Draga mea am sa-ti dau un sfat din experienta cu fiica mea care este mai mica ca tine si totusi stie exact ce vrea si nu-si incalca priincipiile (sincer sper sa ramana asa) prietenele ei s-au apucat de fumat (la 12-13 ani)ele au crescut practic impreuna de cand s-au nascut ,ei bine nu numai ca s-au apucat de fumat dar au inceput sa umble cu baieti mult mai mari decit ele despre care se aud zvonuri dubioase(droguri.bauture ,tigari,etc),fiica mea la inceput a incercat sa le faca sa inteleaga ca gresesc dar s-a ales cu reprosuri gen ea e lupul moralist,a suferit din cauza asta pt ca tinea mult la ele dar cind a vazut ca intentiile ei bune se trnsforma in altceva a lasat-o balta si incet incet s-a departat de ele, ea isi vede de drumul ei ,e problema lor ce fac cu viata lor,in concluzie PRIETENA TA STIE EXACT CE FACE N-O LASA SA TE TIRASCA IN MIZERIA EI,NU ACCEPTA SI NU FI PARTASA LA ASTA , LA O ADICA VEI FI TU INVINOVATITA C-AI STIUT SI N-AI SPUS,CHIAR VREI S-O AI PE COONSTINTA?INTREABA-TR SINGURA SI VEZI DACA-TI PLACE CE AR PUTES IESI DIN ASTA.MULT SUCCES!
carmen_zaha
Postat pe 17 Februarie 2010 14:38
am vorbit cu ea si i'am spus parerea mea , si nu a fost chiar cu ma ashteptam, dar nici nu ne'am certat :-?? si am vorbit si pana la urma nici nu cred ca se mai intalnesc, adica poate am exagerat :-?? da i'am spus ca el nu o sa vrea doar o plimbare pe mal de manutza .. si stie si ea la ce se gandesc majoritatea baietilor :-j de fapt ce vror ei ... aseara cand am vorbit ea imi zicea ca nu'i sigura ca vrea sa se mai intalneasca cu el , si aici e si vina mea pentru ca am exagerat putin, ( eu si tipul ala suntem prieteni buni, ii aproape un an de cand ne cunoastem .. dar am vazut cum se poarta cu alte fete .. :-?? .. si eu si el avem o relatie gen frate mare si surioara micuta , si ma mai ajuta cu un sfat sau ceva , nu'i baiat rau .. :-?? , dar cand am auzit ca vror sa se intalneasca .. nu stiu .. ) ; insa azi dimineata la scoala cand m'am intalnit cu prietena mea mi'a spus ( putin cam trista ) ca inca nu o sunat'o tipu .. :-?? nu stiu ce gandeshte :-?? .. el a propus sa merg cu ei ... ( asa mi'a zis ea :-?? ) .. dar ea nu parea prea incantata de chestia asta .. :-?? .. nu stiu ce sa zic ...
robe1994
Postat pe 17 Februarie 2010 16:26
BUNA NU TREBUIE FATA DRAGA SA TI IN SECRET ASA CEVA CHIT CA E PRIETENA TA CEA MAI BUNA DAR MAI TARZIU O SATI MULTUMEASC ANUNTAI PARINTI SA NU FIE PREA TARZIU SA O AI PE CONSTIINTA TOATA VIATA VEZI CATE SE INTAMPLA PE LUMEA ASTA FETE DE 14 ANI DAU NASTERE LA COPII CA SANT FOARTE MULTI GOLANI EI CAUTA FETE MINORE NAIVE ISI BAT JOC DE ELE SI APOI PA SI BURTA CRESTE FA BINE SI ANUNTAI PE PARINTI EI CA ALTFEL TU AI DE SUFERIT CA ASCUNZI ASA CEVA ESTE FOARTE GRAV PAI IA NARE MINTE GOLANU ALA NU CAUTA NIMIC DECAT SASI BATA JOC DE IA DACA ERAM MAMA FETEI EU LAS GATUI NENOROCIT CE ESTE CE VREA LA CELE MARI NARE SUCCES SI SE DA LA PUSTOAICE CE LEAS FACE LU ASTIA CARE SE DA LA PUSTOAICE LEAS RETEZAO ASA CA ANUNTAI PARINTI SI AVETI GRIJA CA PE LUME SI IN ZIUA DE AZI SANT FOARTE MULTE PUSLAMALE SA NU AI INCREDERE IN NIMENI ORI CE TIAR SPUNE CA BARBATI DIN ZIUA DE AZI SANT PERVERSI ITI DORESC NUMAI BINE SI REZOLVA TREABA NU ASCUNDE PENTRU NIMIC IN LUME
kudika100395
Postat pe 27 Februarie 2010 07:53
De la: robe1994, la data 2010-02-15 22:25:24Buna ! Stiu ca nu e nu stiu ce subiect , dar as vrea parerea cuiva mai mare ca mine :-? si nu shtiu .. care ma poate ajuta intr'un fel sau altul . Deci .. sa trec la subiect :) .
Am o prietena , credeam ca suntem cele mai bune prietene , dar de curand am aflat ca imi ascunde multe lucruri :-?? , si acuma , s'a imprietenit cu un baiat de 20 de ani ( ea are 15 ) si vineri se intalnesc . Eu il cunosc si isi cam bate joc de fete . Ea stie asta . Si mi'a spus ca daca ma va suna vineri mama ei , sa ii spun ca ea a fost cu mine in oras . Daca ea pateste ceva in timpul in care este cu el vina va fi a mea . Ce sa fac ? o parere va rog :)

Am fost si eu in situatia ta.
Mi-am acoperit prietena cea mai buna ( suntem prietene din clasa I) in anii de facultate deoarece parintii ei nu erau deacord cu aceea relatie (tipul era cu 18 ani mai in varsta decat ea, divortat cu 2 copii).
Relatia a durat 7 ani pana m-am saturat sa tot mint pt. ea si le-am spus parintilor ei.
In momentul de fata este casatorita cu un alt tip si are un baietel de 2 ani.
Ai acum imi reproseaza de ce am lasat-o si n-am insistat sa se desparta, pentru ca-si pierduse ce-i mai frumosi ani din tinerete.
anastas
Postat pe 28 Februarie 2010 11:32
buna....eu nu as acoperi pe nimeni,,,,mai ales in ziua de astazi.....parerea mea este sa eviti sa vb cu mama ei la telefon...nu stiu daca te suna pe mobil sau fix....dar daca potzi evita sa vb cu ea in cazul n care te suna....si verifica-ti prietena ....adica incearca sa vezi cand ajunje acasa....spunei sa iti dea un sms...pup
coki67
Postat pe 4 Martie 2010 17:07
BUNA DRAGA MEA..TU AI CREZUT CA SUNTETI CELE MAI BUNE PRIETENE,DAR EA SE PARE CA NU TE CONSIDERA LA FEL DIN MOMENT CE-TI ASCUNDE MULTE LUCRURI,,.CREZI CA MERITA SA O AJUTI? ARE NEVOIE DE TINE SI ITI CERE AJUTORUL, DAR DACA TU AI FI IN LOCUL EI , CREZI CA TE-AR AJUTA? CREZI CA MERITA EFORUL DE A LUA TOATA VINA ASUPRA TA? SI DACA VA FACE VREO TIMPENIE CINE VA FI VINOVATA? TU,,PT CA I-AI LUAT APARAREA. EU CRED CA AR TREBUI FIECARE SA FACA CE O DUCE CAPUL PE PROPRIA RASPUNDERE. .TU SA AI GRIJA DE TINE SI LAS-O PE EA SA SE DESCURCE DUPA CUM O DUCE CAPUL..DACA TU INCERCI SA-I DAI UN SFAT SI NU-L IA IN CONSIDERARE
kudika037428
Postat pe 5 Martie 2010 01:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
termenii si conditiile de utilizare a site-ului Kudika 18 De la: maria_palaria 16 Iulie 2011 11:28
2 pisoi mici spre adoptie 4 De la: adriana_popescu 3 Februarie 2009 16:51
Topic nou 507 De la: kudika_988778 3 Mai 2016 21:13
Inregistrare convorbiri telefonice 6 De la: yumalai 19 Ianuarie 2010 12:45
Pisica British Shortahir ! 2 De la: iulia069834 16 Octombrie 2009 17:37