Setari Cookie-uri

Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane

ai perfecta dreptate cu cartiile straine............imi aduc aminte ca in liceu profa de romana ne zicea ca romanul cutare si cutare trebuie sa-l mancam cu lingurita nu ne primea la ora fara un rezumat scris al cartii eram tare suparate pe ea ,insa acum chiar am pt ce sa-i multumesc profesoarei de romana............. romanele romanesti le citeam...la inceput pt ca trebuia,sml-happy0086 si apoi pt ca incepusera sa imi placa.........insa imi amintesc ca"la rascruce de vanturi"am primit-o de la prietena mea cea mai buna....... minunata,un cadou minunat,,,,,il mai am si acum........... o zi frumoasa.........
fran
Postat pe 21 Februarie 2010 10:26
vampirul vittorio-anne rice
dracula-bram stoker
portretul lui dorian gray-oscar wilde
stigmata6
Postat pe 21 Februarie 2010 10:35
Iubesc la rascruce de vanturi...as reciti cartea pana scrisul de pe file nu s-ar mai cunoaste...Insa imi place si povestea de dragoste din Ion, o poveste enigmatica. Unde dragostea se materializeaza. Ion se casatoreste cu Ana doar ptr bani, iubind-o pe Florica in continoare caare din ura ptr Ion se casatoreste cu George. Finalul curma 3 vieti. "Ion" mi-a deschis ochii asupara vietii si m-a facut sa cred ca nu toate lucrurile se cumpara, fericirea, dragostea, ele vin din interior.
cozy
Postat pe 21 Februarie 2010 10:41
De la: ghemu, la data 2010-02-21 10:23:31
De la: roxete, la data 2010-02-21 09:42:03"Jar" de Liviu Rebreanu este un roman foarte puternic, la fel "Lorelei" de Teodoreanu, "Maitreyi" de Eliade, "Padurea Norvegiana" de Haruki Murakami... daca iti plac povestile de dragoste un pic mai stranii, "Madame Bovary" de Gustave Flaubert este un roman deosebit de intens, "Dragostea in vremea holerei" de Gabriel Garcia Marquez e senzational, ca orice roman scris de autorul columbian...


Cu toate cã am citit ”Doamna Bovary” a lui Flaubert.. nu știu de ce, dar nu mi-a plãcut...prea dramaticã pentru gustul meu...mi s-a pãrut o relatare a vieții unui naiv cu o femeie greu de mulțumit, cam așa ceva...pe viitor mi-ar plãcea sã citesc ”Pãdurea Norvegianã” a lui Murakami și ”Dragoste în vreme de holerã” ca dupã sã mã pot uita și al film, sã mai vãd o datã cum o carte poate fi mult mai intensã decât un film


Hey...

Si eu am cateva carti de dragoste preferate...cred ca pe primul loc se situeaza totusi "Torente" Marie Anne Desmarest urmata de "Pe aripile vantului" si "Scarlet" chiar daca nu a fost aceeasi calitate povestea a fost frumoasa. De asemenea eu sunt fana a cartii "Dracula", Bram Stoker desi se considera a fi de groaza nu pot sa nu iau in considerare tragica iubire a lui Dracula pentru regina lui.

Referitor la Murakami si "Padurea Norvegiana", sincera sa fiu nu mi-a placut deloc cartea, pe langa faptul ca nu e atat de interesanta are si portiuni foarte explicite care nu sunt foarte placute. Ca dovada ca nu mi-a placut cartea, desi am citit-o cam acum 2 ani nu mai retin ce se intampla :)
ramo_zz
Postat pe 21 Februarie 2010 10:42
1)O plimbare de neuitat - Nicholas Sparks
2)Invitatie la vals- Mihail Drumes
3)Elevul Dima dintr'a saptea-Mihail Drumes
4) Cismigiu et Comp - Grigore Bajenaru
5)Scrisoare de dragoste-Mihail Drumes
6)Suflete pereche - Cecelia Ahren
7)P.S.Te iubesc - Cecelia Ahren
8) Dincolo de bine, dincolo de rãu, despre iubire - Aurora Liiceanu, Alice Nãstase
9)Enigma Otiliei - G. Calinescu
10) Amurg - Stephenie Meyer
11) Luna noua - Stephenie Meyer
12) Eclipsa - Stephenie Meyer
13) Eugenie Grandet - Honore de Balzac
14) Fetele din West End - Jenny Colgan
15)Casatorie din interes - Chris Manby

:X:X:X
didi_18
Postat pe 21 Februarie 2010 10:52

V-as recomanda doua romane: "Donul linstit " de Mihail Solohov si "Calatoria diletantilor" de Bulat Okudjava. Ambele prezinta povesti de iubire unice in literatura universala.
Felicitari ca-ti place sa citesti, dar cauta sa-ti selectezi dupa alte criterii cartile.Ma refer la criteriul valorii. Mihail Drumes a fost un scriitor prolific, cu succes de public, dar, din pacate , nu poate fi numit un mare scriitor. A scris o literatura comerciala, dar e bine sa-l citasti ca sa poti compara mai tarziu cu marea literatura.
rodicanistor
Postat pe 21 Februarie 2010 10:54
povestea de dragoste care mi-a placut cel mai mult a fost din romanul "pe aripile vantului"....mergeam pe strada si ma gandeam ca sunt in lumea lor:))
gandacell8
Postat pe 21 Februarie 2010 10:58
bestselurile de Sandra Brown mi-au placut ff tare...de ex Texas LUCKY..
Byank_ioana
Postat pe 21 Februarie 2010 11:10
Dama de pica -Puskin
Amantii din Bizant-Waltari Mika
Supliciu unei adolescente-Yoshimura Akira
Memoriile unei gheise-Arthur Golden
Invitatie la vals-Mihail Drumes
Clepsidra cu pasi-Tristan
Orient si occident-Hajime Nakamura
Jane Eyre- Charlotte Bronte
etc.....
just_heaven
Postat pe 21 Februarie 2010 11:18
" Panza de paianjen " - Cella Serghi
" Love Story " - Erich Segal
" Dragoste in vremea holerei " - Gabriel Garcia Marguez
" Talida " - Ion Grecea
" Ne-om intalni in cer " - Pavel Corut
" Noaptea teilor vrajiti " - Pavel Corut
" Flacara iubirii " - Pavel Corut
" Floris, dragostea mea " - Jaqueline Monsigny
" Unsprezece minute " - Paulo Coelho

Lectura usoar si sa auzim numai de bine
ibiscus
Postat pe 21 Februarie 2010 11:20
mandrie si prejudecata e the best love story ever

si PS; la rascruce de vanturi vi s-a parut a fi asa interesanta ca si love story?? My God.. in fine..nu mi-a placut deloc!
cristinne83
Postat pe 21 Februarie 2010 11:33
Am citit si eu " Scrisoare de dragoste" de Mihail Drumes si intr-adevar e o carte foarte buna. Va recomand din suflet " Mananca, roaga-te, iubeste" de Elizabeth Gilbert si " Jurnalul Perlei Orientului" de Maureen Lindley. In ambele romane o sa gasiti o altfel de iubire, poate mai putin pura dar la fel de intensa. Va garantez ca va fii o lectura extrem de savuroasa.
miha_pacurar2006
Postat pe 21 Februarie 2010 11:43
"Gargui" - Andrew Davidson (nu pot sã descriu în cuvinte cât de tare m-a impresionat acest roman,vã recomand din toatã inima sã îl citiþi)
"Litera Stacojie" - Nathaniel Hawthorne
"Mãtãniile" - Florence L.Barclay
"Dragostea nu moare" - Maitreyi Devi
"Sã nu mã pãrãseºti" - Kazuo Ishiguro
"Sfârºitul unei iubiri" - Graham Greene
"Pânza de pãianjen" - Cella Serghi
"Adam ºi Eva" - Liviu Rebreanu
"Lorelei" - Ionel Teodoreanu
ChildOfTheSky
Postat pe 21 Februarie 2010 11:46
'Adela'-Ibraileanu si 'Ciresarii'-C-tin Chirita
iordyutza
Postat pe 21 Februarie 2010 11:52
Dar si Gabriel Garcia Marquez are niste carti frumoase.Acum citesc 'Oameni de hartie'de Salvador Plascencia.
iordyutza
Postat pe 21 Februarie 2010 11:54
"Invitatie la vals",am tinut sa precizez neaparat ca e una dintre cartile mele de suflet...la fel si "Scrisoare de dragoste".Foarte frumos!Merita citite...
michelle_toxique
Postat pe 21 Februarie 2010 11:57
ce parere aveti de Mayrei de Mircea Eliade... super carte si super poveste... nu mai spun de "Poveste de dragoste"
carmy_blue
Postat pe 21 Februarie 2010 11:58
e foarte relaxant sa citesti o carte....doar daca iti place sa citesti,si daca suntem la romane de dragoste va recomand si eu romane tare de tot....INDRAGOSTITA DE UN MASAI de Corinne Hofmann,e o poveste de dragoste adevarata si in acelasi timp uimitoare ; PACIENTUL ENGLEZ de Michael Ondaatje : ELIZABETH de Barbara Taylor Bradford si ar fi mai multe,dar astea m-au impresionat in mod special....o duminica placuta tuturor
lumy_TM
Postat pe 21 Februarie 2010 11:59
da...am citit cartea si e superba . Sa o recomandam si altora. ar mai fi "Spitalul municipal"
lisselot
Postat pe 21 Februarie 2010 12:03
De la: tonim69, la data 2010-02-21 08:41:45A citit careva dintre voi Trei camarazi de Erich Maria Remarque ???
E superba , pacat ca nu multi o si stiu
lisselot
Postat pe 21 Februarie 2010 12:04
ma refeream la cartea recomandata de Tonim69. si aveti incredere ...e recomandata de un barbat.!;))
lisselot
Postat pe 21 Februarie 2010 12:05
Maria si marea - Radu Tudoran - superba, despre dragoste si ratiune
Dama cu camelii - Alexandre Dumas fiul - despre dragoste adevarata si sacrificiu
Contele de Monte Cristo - Alexandre Dumas - despre dragoste si razbunare
_diana_
Postat pe 21 Februarie 2010 12:06
si eu le citesc pe alea din colectia chic si cocktail si sunt supeer:D
Sony_Girlie
Postat pe 21 Februarie 2010 12:07
De la: lisselot, la data 2010-02-21 12:04:40
De la: tonim69, la data 2010-02-21 08:41:45A citit careva dintre voi Trei camarazi de Erich Maria Remarque ???
E superba , pacat ca nu multi o si stiu


Cred ca n-am citit-o.
Totusi, mi-a placut "Nimic nou pe frontul de Vest"... Cred ca nu mi-a cazut in mana alta carte de-a lui... Despre ce e vorba in Trei camarazi?

(on topic, dati-mi voie sa va reamintesc de La Medeleni - merita citita, zau! Ca de altfel toate cartile lui Teodoreanu - nu cred ca exista alt scriitor in lume care sa foloseasca metafora cu mai multa delicatetze, si - pana la urma - asta e ceea ce da savoare unei povesti de dragoste)
Dor_a
Postat pe 21 Februarie 2010 12:11
Camil Petrescu - Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi ...
kudika007258
Postat pe 21 Februarie 2010 12:12
De la: _diana_, la data 2010-02-21 12:06:43Maria si marea - Radu Tudoran - superba, despre dragoste si ratiune
Dama cu camelii - Alexandre Dumas fiul - despre dragoste adevarata si sacrificiu
Contele de Monte Cristo - Alexandre Dumas - despre dragoste si razbunare


Da chiar! Cum am putut uita de Radu Tudoran??

Anotimpuri

Acea fata frumoasa

Intoarcerea fiului risipitor
Dor_a
Postat pe 21 Februarie 2010 12:15
,, LA PARADISUL FEMEILOR,,de Zola e o carte care mi-a placut , Jane Eyre, tot ce a scris Jane Austin si ,, o tragedie americana...si Lorelei...
Amallya32
Postat pe 21 Februarie 2010 12:24
1. Valul pictat -W. Somerset Maugham
2.Quo vadis -Henryk Sienkiewicz
2. Jane Eyre - Charlotte Bronte
kudika048808
Postat pe 21 Februarie 2010 12:24
"invitatie la vals" si "sapte zile pentru o eternitate" au fost cele mai frumoase carti de dragoste citite pana acum.
stefyyy
Postat pe 21 Februarie 2010 12:28
Mie mi-au placut : Maitreyi, Invitatie la vals si Love story. :D
jules09
Postat pe 21 Februarie 2010 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
adevarul si jurnalul 15 De la: luluby 7 Iunie 2010 10:00
Sorin Cerin - Revelatii 21 Decembrie 2012 3 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:48
Carti cu tematica spirituala, astrologie, dezvoltare personala 22 De la: solitary_devil 24 Februarie 2010 12:33
Ce anume mai citesti? 89 De la: kudika_10817 21 Septembrie 2014 19:03
hei 4 De la: iulia069834 8 Mai 2010 21:17