Setari Cookie-uri

Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane

De la: victo, la data 2010-02-22 18:34:16Sunt foarte frumoase cartile pe care le recomanzi.Le-am citit si eu cand eram eleva.Tinerii din ziua de azi nu prea mai citesc, nu-si dau seama, dar au numai de pierdut.


colegii mei ,,fug'' de carti eu si cu vreo 4 fete mai citim
iulia069834
Postat pe 22 Februarie 2010 19:07
mi-a placut foarte mult romanul "Vin ploile" de Louis Bromfield
coldwind
Postat pe 22 Februarie 2010 19:52
"Romanele de dragoste pe care le-am citit si m-au impresionat sunt ''unde esti'' , ''si daca e adevarat'' , ''te voi revedea'' de marc levy. mi-a placut si ''la raul piedra am sezut si am plins '' de paulo coelho:)"



Da, adevarul este ca Paulo Coelho, a scris volume unu si unu, si toate au fost ca idee centrala o regasire a sinelui, o intoarcere spre interior si adevarul din trairile fiecaruia dintre personajele lui, si implicit din trairile si emotiile scriitorului!Mi-au placut foarte mult si celelalte carti ale lui :Veronyca se hotaraste sa moara, Alchimistul, 11 Minute, Razboinicul luminii...s.a nu mi le mai aduc aminte acum!
IUBY88
Postat pe 22 Februarie 2010 20:22
stii cand citesti ?
atunci cand esti trista si nefericita si atunci cand vrei ca toata lumea sa te lase in pace-atunci citesti in special romane de dragoste-parerea mea
victoria2006
Postat pe 22 Februarie 2010 20:24
Nici eu nu scriu foarte des pe acest forum, insa acest topic imi place :)
Si pe mine m-a impresionat "Dama cu camelii" de Alexandre Dumas (fiul), am citit-o pe clasa a 8-a, dar si acum imi amintesc detalii, asa de mult mi-a placut ...
Insa, si volumele lui Coelho sunt frumoase si intense: "La raul piedra am sezut si-am plans", "Veronika se hotaraste sa moara", "11 Minute" ... va mai pot recomanda "Sfarsit de capitol" de John Galsworthy (sunt doua volume) sau "Cavalerii Pardaillan" de Michel Zevaco.
Relaxare placuta! :)
Deeyutza009
Postat pe 22 Februarie 2010 21:46
AM citit intradevar si eu cartea asta "Trei camarazi" ..Mi-a placut mult.
AndreeaDodan
Postat pe 22 Februarie 2010 22:22
Erich Maria Remarque- Trei camarazi si Billie Green- Intoarce-te la mine iubito ..mie mi-au placut mult..si acum o sa incep sa citesc toate cartile "Twilight" am auzit ca sunt superbee :X
AndreeaDodan
Postat pe 22 Februarie 2010 22:26
hi!
in primul rand vreau sa te felicit pentru ideea ta de a face un topic despre carti(si mai ales de dragoste)
am citit si eu ceva carti care m-au impresionat pana la lacrimi,carti pe care le recitesc ori de cate ori am ocazia. iata cateva sugestii:
"sa vii ca o parere" >>> pavel corut;
"contrac de casatorie" >>> nu mai stiu cum il cheama pe autor,doar ca e ungur sau ceva de genull dar e... BESTIAL
" ea si el" >>> george sand
" sorenza" >>> nu mai stiu ca am citit-o de muuuuuult
"laleaua neagra"; "cocosatul" ( de ce nu?!)
si multe altele!!! poupici si spor la citit pt cei care com aiurea!!(din nefericire sunt cam multi!!
ramo_ramo
Postat pe 22 Februarie 2010 22:52
Raspund la orice intrebare. Despre makeup, carti, calatorii si nu numai :D

http://baditaiulia.wordpress.com/
jules09
Postat pe 22 Februarie 2010 23:25
dar nu a citit nimeni PURGATORIUL de Corneliu Moldovanu - este o carte superba.
SCOICA
Postat pe 22 Februarie 2010 23:40
Buna ideea aceasta despre carti,dovada ca mai exista si oameni care mai citesc Nu ma numar printre admiratorii romanelor de dragoste,imi plac mai mult cele psihologice,biografice si politiste,insa un subiect bine prezentat trebuie sa starneasca ceva si in sufletul unui om cu astfel de preferinte.Am citit multe carti de dragoste si au fost cateva care chiar merita atentie si din partea celor care citesc in general altceva.As putea enumera:Femeia de 30 de ani -de Balzac (o carte impresionanta),Anna Karenina -de Tolstoi,Maitrey-de Eliade,Adio arme a lui Hemingwai.Toate acestea sunt povesti de dragoste ce nu te pot lasa indiferent.In ceea ce priveste subiectele cartilor Sandrei Brown,eu le consider siropoase,fara substanta si cu final destul de previzibil.Am citit destule cat sa-mi dau seama de asta.Voi reveni si cu alte titluri.Lectura placuta tuturor celor care adora sa citeasca.
olivia_59
Postat pe 23 Februarie 2010 09:06
Bineinteles nu pot uita Dama cu camelii a lui Dumas pe care o citesc in prezent.
olivia_59
Postat pe 23 Februarie 2010 09:08
De la: Kathara, la data 2010-02-21 18:16:50
De la: iulia069834, la data 2010-02-21 18:07:46
De la: Kathara, la data 2010-02-21 18:06:04Fara suparare, majoritatea celor care au raspuns au gusturi subumane.


la cine faci referire? kathara


In general. Sandra Brown, Ionel Teodoreanu si tanti cu vampiri.Maculatura.

Bine ca s-au mai mentionat pe ici pe colo si surorile Bronte sau Nabokov (Lolita e, intr-adevar, o carte exceptionala). Flaubert iar merita citit.


Nu as schimba zilele de vacanta cand citeam Medelenii lui Teodoreanu cu nimic in lumea asta!

Imi amintesc ca l-am descoperit intaia oara cu "Ulita copilariei" si "In casa bunicilor". Pur si simplu am fost fermecata.
S-a intamplat exact cand trebuia: eram in vacanta, era iarna si eu aveam varsta celui mic. Nu ca in alte circumstante as fi fost mai putin incantata, nu!
Dupa aceea, i-am cautat si citit toate cartile pe care le-am putut gasi. Am crescut cu Medelenii.
Mde, eram la varsta cand aveam nevoie sa visez, nu sa epatez pe cineva cu lecturile mele elevate. Ce bine! As fi pierdut o lume de duiosie.
Iar azi nu mai am nevoie sa-mi dovedesc nimic, am toate confirmarile .

Desi, daca stau sa ma gandesc, niciodata nu m-au tinut salele de ce autor "suna" mai bine sa citesti.

Ba mai mult: Tolstoi, Dostoievsky, Stendhal, dramele lui Cehov le-am citit o singura data (in timp ce cartile care-mi sunt dragi le recitesc de cate ori am chef). In viata reala evit oamenii sumbri si artzagosi. De ce naiba as face altfel cu lecturile?

Surorile Bronte (adica Charlotte, ca Emily a avut una - Wuthering heights - si gata) - care-s dintre cele pe care le recitesc pentru ca-mi plac MIE - nu mi s-au parut cu nimic superioare. Nici la modul la care-si folosesc limba materna, nici la modul la care cosntruiesc drama, nici la modul la care o lasa sa se desfasoare.

Si-uite asa! O sa ma intorc acasa, unde, pe masuta de noapte ma asteapta Jules Verne, sa ma mai ocoleasca inca o data in jurul Pamantului in 80 de zile si sa-mi amitesca de copilarie iar in laptop ma asteapta Agatha Christie, cu povestioare politiste.
Ce ma amuza exprimarea ei insipida, incredibil!
O adevarata englezoaica.
Dor_a
Postat pe 23 Februarie 2010 10:04
buna fetelor...va propun sa mergem un pic mai departe, sa mergem dincolo de carti, si sa vedem ce anume invatam din cartile astea, ca sunt de dragoste sau orice alt gen...multe dintre ele ne ajuta sa visam, dar doar atat? Ce iubim la eroii si eroinele preferate? Ce au in comun personajele pe care le iubim?
Haideti, raspundeti, sunt curioasa ce vedeti voi in toate cartile, dupa ce le cititi...sa nu-mi spuneti ca pentru voi sunt doar un refugiu, nu cred ca sunt doar atat...
tzache
Postat pe 23 Februarie 2010 12:08
buna tzache!Normal ca nu citesti o carte doar asa sa fie citita si sa ai cu ce te lauda!O carte poate sa reprezinte pentru o persoana de la prietenul imaginar din copilarie, pana la sfatuitorul din umbra de-a lungul vietii!Prin fiecare roman, fiecare poveste, ai impresia ca traiesti mai multe vietii si mai ales in cele care ne plac si ne dau posibilitatea sa ne identificam cu personajele iti dau un iz de intelepciune pentru a talmacii la momentul oportun toate trairile interioare si pozitia pe care o adopti in viata de zi cu zi!Cum zicea Charles W. Eliot: "Cartile sunt cei mai tacuti si constanti prieteni; sunt cei mai accesibili si intelepti consilieri si cei mai rabdatori profesori."
So..cartile cuprind o intreaga lume, viata si frumuseti!
IUBY88
Postat pe 23 Februarie 2010 17:01
Mda citeste aici pe Kudika, sa vezi ce super povesti de dragoste vei gasi, hai
oana84onutza
Postat pe 23 Februarie 2010 17:58
De la: victoria2006, la data 2010-02-22 20:24:35stii cand citesti ?
atunci cand esti trista si nefericita si atunci cand vrei ca toata lumea sa te lase in pace-atunci citesti in special romane de dragoste-parerea mea


Da-mi voie sa te contrazic. Poate asa te simti tu cand citesti, dar eu spre exemplu citesc de placere, citesc cand vreau sa ma relaxez, citesc si cand sunt suparata si vreau sa uit un anumit subiect , dar uneori las alte treburi sau teme de la scoala ca sa mai vad ce s-a intamplat in cartea aia interesanta pe care am inceput-o Si lista poate continua.
2r2rik
Postat pe 23 Februarie 2010 19:13
"Pe aripile vantului",Margaret Mitchell cartea mea preferata
"Adam si Eva", Liviu Rebreanu
"Insula", Victoria Hilslop (e superba, mai recenta ce-i drept, o gasiti in librarii, magnifica:D)
"Fetita prietenei mele", nu stiu exact autorul. nu citesc in general chick-lit, dar asta e chiar un pic mai profunda, din punctu' meu de vedere merita citita
"Eva Luna", "Povestirile Evei Luna", "Casa Spiritelor", toate scrise de Isabel Allende
"Inca o zi" Mitch Morris (dragoste mama-fiu), nu prea se incadreaza in tema, totusi f buna cartea
"Gargui", David Andrewson
"P.S, te iubesc", si alte cateva ale Ceciliei Ahern
"Ultima noapte de dragoste, prima noapte de razboi"

Ma mai gandesc, si va mai scriu
kudika029113
Postat pe 23 Februarie 2010 20:06
Nicholas Sparks, super super:D ar fi asa: Jurnalul unei iubiri (aka The Notebook=magnific), Accidentul,O plimbare de neuitat aka A walk to remember (nu cred ca e cineva care n-a auzit de asta), Nunta, Miracolo. Personal recomand The Notebook si Accidentul. Si Nunta e buan, desi usor prea romantica si siropoasa si atat de departe de ceva real.
kudika029113
Postat pe 23 Februarie 2010 20:09
da, dar mi-a placut mai mult „obeliscul negru” de acelasi autor.
sweetmama
Postat pe 23 Februarie 2010 22:53
Intr'adevar "p.s.-te iubesc" este o poveste interesanta,datorita faptului ca e unica.

"La Medeleni","Maitreyi","Zenobia"=De Gellu Naum...Sunt multe,dar au mai fost mentionate.
Un roman care m'a impresionat mult a fost "Pupa Russa" de Gheorghe Craciun.Cred ca se merita citit. Insa ATENTIE!!Nu e pentru persoanele pudice,timide,care nu suporta un limbaj DUR si ABJECT pe alocuri.
Meekitapoo
Postat pe 24 Februarie 2010 07:13
citeste MAI PRESUS DE TOATE de e.knight o sa-ti placa
diana__elena
Postat pe 24 Februarie 2010 07:58
Asa e, cartile lui Mihail Drmues sunt absolut superbe. O data ce ai apucat sa citesti, e practic imposibil sa o lasi din mana pana ce nu o termini.
Ella1210
Postat pe 24 Februarie 2010 18:57
Carti sunt multe, dar timp fizic nu prea este, insa merita sa te delectezi citind.
Arta converatiei de Ileana Vulpescu
Panza de paienjen - Cella Serghi
Insula pierduta - Margaret Mitchel (urmatoarea dupa romanul Pe aripile vantului)
Trilogia: Leonie, Amelie si Peach - Elisabeth Adler
Remember Barbara Taylor Bradford
Pacate - Judith Gould
Jude nestiutul - Thomas Hardy
Labirintul destinelor - Iris Murdoch
Arborele de ghibir - Oswald Wynd
Via Mala - John Knittel
Spitalul Municipal si Clinica Gorlin - Barbara Harrison
si lista poate continua...
mandy62
Postat pe 24 Februarie 2010 21:31
si nr.22 FIUL RISIPITOR de Radu Tudoran - despre iubire de la inceput pana la sfarsit ...Romanul adolescentei mele, cartea de pe noptiera viselor mele ...
cristia
Postat pe 24 Februarie 2010 23:20
De la: fawcette, la data 2010-02-22 01:08:04Desi nu idilica, nu clasica si "invaluita" intr-un subiect care abate atentia de la povestile clasice de dragoste (crestinismul in timpul lui Nero; prin urmare nu asa de usor de citit), cea mai frumoasa iubire am gasit-o in "Quo Vadis" de Henryk Sienkiewicz, care e si cartea mea preferata.

Foarte aproape vine Mircea Eliade cu ale lui "Nunta in cer" si "Maitreyi". Nunta in cer e o minunatie in ale cuvintelor, mi-a alimentat setea de imagini si sentimente frumoase intr-un mare fel!

Apoi ar fi "Adam si Eva" (Rebreanu), "Et ci c'etait vrai" (Marc Levy) si "PS. I love you" (Cecilia Ahern).


Intentionez sa cumpar carti ale lui Nicholas Sparks, stiu ca una din cartile lui a facut subiectul filmului "The Notebook". Aveti recomandari?


The Notebook... Mda, e o poveste frumoasa si induiosatoare - doi oameni care se iubesc si-si ofera sprijin pana in ultima clipa - dar scrisa simplu, foarte... "matter of factly"... Relateaza faptele, punct. Si se termina destul de abrupt, cumva.

Nu am vazut filmul; in general, nu cred ca filmele se ridica la nivelul cartii dupa care se inspira, indiferent cat de "lucrate".
Ei bine, in cazul asta, sunt convinsa ca filmul, cu adaosul de imagini ale locului, a iesit mult mai bine decat cartea. Dar e doar o pararere; cum spuneam, filmul nu l-am vazut.
Dor_a
Postat pe 25 Februarie 2010 07:44
si eu sunt o fana a romanelor de dragoste ..si am aceeasi carte preferata ca si tine...incearca si "Mandrie si prejudecata" de Jane Austen, seria Twilight,Maitreyi a lui Eliade sau "Paradisul femeilor" de Emil Zola(asta n-am citit-o nici eu...da' am auzit ca-i buna ...asa ca..succes..
erynnyre
Postat pe 25 Februarie 2010 15:20
"Panza de paianjen" Cella Serghi
kudika111124
Postat pe 25 Februarie 2010 20:48
un roman superb este moartea lebedei, l-am citit de mai multe ori
kudika105875
Postat pe 25 Februarie 2010 21:37
citeste dupa 10ani de sandra brown
papusikaaa20
Postat pe 26 Februarie 2010 23:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu berbec, el gemeni. merge? cum? 7 De la: brad71 5 Octombrie 2009 16:27
Perna si ruj, o carte care ar trebui parcursa 16 De la: kudika023770 21 Octombrie 2009 19:19
---Carti frumoase--- 12 De la: kudika_nikole 13 Septembrie 2017 17:47
Ofer celor interesati: Colectia ,,VIATA IN POADURE", Ed. Atlas 1 De la: mary_27blue 16 August 2010 23:38
NOU * Soni - de Andrei Ruse 15 De la: andres13 28 Februarie 2010 15:38