Setari Cookie-uri

Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane

itzi dau o sugestie " Mandrie si prejudecata " de Jane Austen ;)
duicu_isabella
Postat pe 28 Februarie 2010 13:12
De la: Dor_a, la data 2010-02-23 10:04:10
De la: Kathara, la data 2010-02-21 18:16:50
De la: iulia069834, la data 2010-02-21 18:07:46
De la: Kathara, la data 2010-02-21 18:06:04Fara suparare, majoritatea celor care au raspuns au gusturi subumane.


la cine faci referire? kathara


In general. Sandra Brown, Ionel Teodoreanu si tanti cu vampiri.Maculatura.

Bine ca s-au mai mentionat pe ici pe colo si surorile Bronte sau Nabokov (Lolita e, intr-adevar, o carte exceptionala). Flaubert iar merita citit.


Nu as schimba zilele de vacanta cand citeam Medelenii lui Teodoreanu cu nimic in lumea asta!

Imi amintesc ca l-am descoperit intaia oara cu "Ulita copilariei" si "In casa bunicilor". Pur si simplu am fost fermecata.
S-a intamplat exact cand trebuia: eram in vacanta, era iarna si eu aveam varsta celui mic. Nu ca in alte circumstante as fi fost mai putin incantata, nu!
Dupa aceea, i-am cautat si citit toate cartile pe care le-am putut gasi. Am crescut cu Medelenii.
Mde, eram la varsta cand aveam nevoie sa visez, nu sa epatez pe cineva cu lecturile mele elevate. Ce bine! As fi pierdut o lume de duiosie.
Iar azi nu mai am nevoie sa-mi dovedesc nimic, am toate confirmarile .

Desi, daca stau sa ma gandesc, niciodata nu m-au tinut salele de ce autor "suna" mai bine sa citesti.

Ba mai mult: Tolstoi, Dostoievsky, Stendhal, dramele lui Cehov le-am citit o singura data (in timp ce cartile care-mi sunt dragi le recitesc de cate ori am chef). In viata reala evit oamenii sumbri si artzagosi. De ce naiba as face altfel cu lecturile?

Surorile Bronte (adica Charlotte, ca Emily a avut una - Wuthering heights - si gata) - care-s dintre cele pe care le recitesc pentru ca-mi plac MIE - nu mi s-au parut cu nimic superioare. Nici la modul la care-si folosesc limba materna, nici la modul la care cosntruiesc drama, nici la modul la care o lasa sa se desfasoare.

Si-uite asa! O sa ma intorc acasa, unde, pe masuta de noapte ma asteapta Jules Verne, sa ma mai ocoleasca inca o data in jurul Pamantului in 80 de zile si sa-mi amitesca de copilarie iar in laptop ma asteapta Agatha Christie, cu povestioare politiste.
Ce ma amuza exprimarea ei insipida, incredibil!
O adevarata englezoaica.
matador
Postat pe 1 Martie 2010 08:46
Ce lecturi de tzoape! Cred ca mai toate sunteti sau veti fi studente la Spiru Haret. Voi chiar n-ati avut profesori de romana in liceu sau acestia au fost tot absolventi de la Spiru Haret? Ce tara de fufe! Zici ca Dostoievski, Cehov, Tolstoi sau Flaubert nu te-au dat pe spate, dar recitesti cu placere Sandra Brown sau Drumes!

Uite, in cazuri ca acestea lestura nu mai e deloc o calitate, un merit, ci un artificiu pe care-l folositi pt a va da mari unele fata de celelalte.
matador
Postat pe 1 Martie 2010 08:52
Majoritatea sunteti esuate aici de pe topicurile cu "sexul oral". Intoarceti-va la respectivele, intrucat lecturile de pe acestea va vor fi cu adevarat utile in viata si lasati dracului literatura pt oameni seriosi, biete fapturi bovarice!
matador
Postat pe 1 Martie 2010 08:57
nu imi vine sa cred ca nici una dintre voi nu a amintit de TESS D'URBERVILLE de Thomas Hardy - as citi-o de 100 de ori!!!
puisor_m13
Postat pe 1 Martie 2010 12:35
De la: matador, la data 2010-03-01 08:52:06Ce lecturi de tzoape! Cred ca mai toate sunteti sau veti fi studente la Spiru Haret. Voi chiar n-ati avut profesori de romana in liceu sau acestia au fost tot absolventi de la Spiru Haret? Ce tara de fufe! Zici ca Dostoievski, Cehov, Tolstoi sau Flaubert nu te-au dat pe spate, dar recitesti cu placere Sandra Brown sau Drumes!

Uite, in cazuri ca acestea lestura nu mai e deloc o calitate, un merit, ci un artificiu pe care-l folositi pt a va da mari unele fata de celelalte.


Gusturile nu se discuta, asa ca dovedeste macar ca ai 7 ani de acasa si nu mai trage conluzii cretine.

Postat pe 1 Martie 2010 15:49
Cele mai frumoase povesti de dragoste citite si care m-au impresionat ar fi:
- Promisiunea (Danielle Steele)- e superba, n-o sa va dezamageasca.
- Amurg si celelalte volume ale lui Stephanie Meyer
- Mandrie si Prejudecata (Jane Austen)
- Darul (Julie Garwood), va recomand dealtfel toate cartile de Julie Garwood sunt frumoase.
Brig
Postat pe 1 Martie 2010 17:26
De la: scorpio67, la data 2010-03-01 15:49:48
De la: matador, la data 2010-03-01 08:52:06Ce lecturi de tzoape! Cred ca mai toate sunteti sau veti fi studente la Spiru Haret. Voi chiar n-ati avut profesori de romana in liceu sau acestia au fost tot absolventi de la Spiru Haret? Ce tara de fufe! Zici ca Dostoievski, Cehov, Tolstoi sau Flaubert nu te-au dat pe spate, dar recitesti cu placere Sandra Brown sau Drumes!

Uite, in cazuri ca acestea lestura nu mai e deloc o calitate, un merit, ci un artificiu pe care-l folositi pt a va da mari unele fata de celelalte.


Gusturile nu se discuta, asa ca dovedeste macar ca ai 7 ani de acasa si nu mai trage conluzii cretine.

draga scorpiuta, daca pana acum ne loveam virtual prin vorbe dure pe alte topice iata ca aici sunt de acord intrutotul cu tine domnule altceva nu au tinerelele astea de facut decat de postat baliverne si prostii
GYPSI
Postat pe 1 Martie 2010 17:33
De la: victoria2006, la data 2010-02-22 20:24:35stii cand citesti ?
atunci cand esti trista si nefericita si atunci cand vrei ca toata lumea sa te lase in pace-atunci citesti in special romane de dragoste-parerea mea



Hai ca esti simpatica, zau!

Iti vine sa crezi ca doctii sunt niscai triste figuri
Dor_a
Postat pe 1 Martie 2010 19:25
De la: matador, la data 2010-03-01 08:52:06Ce lecturi de tzoape! Cred ca mai toate sunteti sau veti fi studente la Spiru Haret. Voi chiar n-ati avut profesori de romana in liceu sau acestia au fost tot absolventi de la Spiru Haret? Ce tara de fufe! Zici ca Dostoievski, Cehov, Tolstoi sau Flaubert nu te-au dat pe spate, dar recitesti cu placere Sandra Brown sau Drumes!

Uite, in cazuri ca acestea lestura nu mai e deloc o calitate, un merit, ci un artificiu pe care-l folositi pt a va da mari unele fata de celelalte.


Bine ca ipochimenul nu-si castiga painea din deductii, ca ar manca de pe jos... De fapt, nu-s convinsa ca nu asta face...

Realitatea e ca i-ar fi cam greu sa deduca dintr-un text din care n-a inteles ni'ca - plus ca a bagat si de la el, sa fie masa bogata - de! capacitatea de comprehensiune merge mana-n mana cu IQ-ul ca autoarea ar fi absolvit "cum laudae" o academie britanica bilingva de pe meleaguri la care el doar baleste cand vede emisiuni de calatorie la Televiziunea Romana.
Ete, asa, de-a dracu' si cu Ulita copilariei in USB (cand schimbi meleagul, biblioteca tre' sa fie in soft copy )
Dor_a
Postat pe 1 Martie 2010 19:35
De la: puisor_m13, la data 2010-03-01 12:35:05nu imi vine sa cred ca nici una dintre voi nu a amintit de TESS D'URBERVILLE de Thomas Hardy - as citi-o de 100 de ori!!!

si mie imi place enorm!
Ella81
Postat pe 1 Martie 2010 19:59
De la: Ella078178, la data 2010-03-01 19:59:13
De la: puisor_m13, la data 2010-03-01 12:35:05nu imi vine sa cred ca nici una dintre voi nu a amintit de TESS D'URBERVILLE de Thomas Hardy - as citi-o de 100 de ori!!!

si mie imi place enorm!


Acum ca mi-ai amintit, da, si mie mi-a placut... Mi-a placut si Departe de lumea dezlantuita, dealtfel.
Dor_a
Postat pe 1 Martie 2010 20:28
De la: puisor_m13, la data 2010-03-01 12:35:05nu imi vine sa cred ca nici una dintre voi nu a amintit de TESS D'URBERVILLE de Thomas Hardy - as citi-o de 100 de ori!!!


ce gen e?...o sa o citesc dupa ce termin corespondenta mihai eminescu veronica micle....

mai am in vizor lux ,scandalul secolului...ceva de umberto ecco(nu imi amintesc exact numele)...biblioteca iubirii....ratiune si simtire.........
iulia069834
Postat pe 1 Martie 2010 20:32
Tu academie bilingva? Nu stiam ca exista academie de politie bilingva, pt ca prin stilul tau simandicos prin intentie, dar searbad prin concretete nu cred sa fi absolvit ceva mai acatarii, caci din muismele pretetioase la care recurgi parca ai fi fata din flori a lui Cristian Ciocan facuta la mahmureala cu Ioana Maria Vlas. Probabil ca ti s-au amestecat in cap snobismele de colivareasa rebegita cu consistenta doza de schizofrenie - foarte vizibila - si confunzi facultatile, inclusiv pe cele mintale. Mai degraba as crede ca tu ai absolvit la bilingva si inepta facultate rromano-americana, sectia tinichigerie-sociopatie.

Mai pune dracului si mana pe o carte, dupa ce iti dai doctoratul, eventual pe manualul de romana de clasa a V-a B, acolo unde se vorbeste de fonetica si o sa descoperi ca "A" nu devine niciodata vocala, in nici un context!!! Ai vrut sa faci pe desteapta cu prapadita aia si te-ai facut de caaah cu ifosele tale de cotoroanta semidocata.
Repet si fara sa vreau sa te ofensez: intoarce-te pe topicurile cu "sexul oral e necesar in cuplu" ori "scuipati sau inghititi?" ca aici ii vei convinge pe multi de bilingvismul tau, desi am indoieli serioase ca te-ai putea descurca inclusiv pe acestea, intrucat sunt convins ca din cauza unor muieri semidocte si firoscoase ca tine s-a inventat masturbarea masculina
matador
Postat pe 2 Martie 2010 08:35
De la: scorpio67, la data 2010-03-01 15:49:48
De la: matador, la data 2010-03-01 08:52:06Ce lecturi de tzoape! Cred ca mai toate sunteti sau veti fi studente la Spiru Haret. Voi chiar n-ati avut profesori de romana in liceu sau acestia au fost tot absolventi de la Spiru Haret? Ce tara de fufe! Zici ca Dostoievski, Cehov, Tolstoi sau Flaubert nu te-au dat pe spate, dar recitesti cu placere Sandra Brown sau Drumes!

Uite, in cazuri ca acestea lestura nu mai e deloc o calitate, un merit, ci un artificiu pe care-l folositi pt a va da mari unele fata de celelalte.


Gusturile nu se discuta, asa ca dovedeste macar ca ai 7 ani de acasa si nu mai trage conluzii cretine.
matador
Postat pe 2 Martie 2010 08:42
Sa mori tu ca nu se dicuta?! Uite cum ajunge o foanfa penibila sa nege discipline preum estetica, critica sau teoria literara/muzicala. Te rog eu frumos, intoarce-te pe topicurile catre care am reorientat-o si pe foanfa de mai sus si lasa drac' literatura ca vezi ca-ti face rau. Te-as trimite la cratita, dar mi-e ca acolo o sa faci si mai mari nenorociri. Bagati-va mai bine la discutii despre coafura, criotorie, tamponolgie, hemoroizi cerebrali, belnoragie cardiaca, fiindca promit ca pe acestea nu ma voi amesteca. Hai, tzushti!
matador
Postat pe 2 Martie 2010 08:52
De la: iulia069834, la data 2010-03-01 20:32:22
De la: puisor_m13, la data 2010-03-01 12:35:05nu imi vine sa cred ca nici una dintre voi nu a amintit de TESS D'URBERVILLE de Thomas Hardy - as citi-o de 100 de ori!!!


ce gen e?...o sa o citesc dupa ce termin corespondenta mihai eminescu veronica micle....

mai am in vizor lux ,scandalul secolului...ceva de umberto ecco(nu imi amintesc exact numele)...biblioteca iubirii....ratiune si simtire.........


Umberto Eco e unul dintre moguli, mi-e tare drag.
"Numele trandafirului" (de dragoste n-are nimic, dar iti da o idee despre ceea ce insemna crestinismul in secolul XIII-XIV - pe background-ul asta iti brodeaza o poveste cu mister si crime, totul plecand de la ideea clerului de a stapani prin teroare si superstitii. A majoritatii clerului, pentru ca au fost si preoti iluminati si deschisi catre nou, dispusi sa-si imparta invataturile. Prea putini, insa. Oricum, cartea "prinde" perioada de dupa Sf. Francisc, care a clatinat zdravan biserica, cand le-a reamintit ca Iisus era sarac. Asta le-a convenit foarte putin celoralate biserici... Cat despre firava "poveste de dragoste", se termina scurt, pentru ca o ard pe micutza pe rug ca vrajitoare ).
Eco e un cameleon, in "Insula din ziua de ieri", de exemplu, adopta un cu totul alt stil, total diferit de cel din "della Rosa".

Tess... povestea unei "paria" - in vremea in care pentru o femeie era foarte usor sa devina paria. Un copil nelegitim o scotea din "lume" mai rau ca ciuma. Doar ca Tess a fost o luptatoare. Asta nu inseamna ca a invins sistemul. Inseamna doar ca a luptat.
"Departe de lumea dezlantuita" (de acelasi autor) e mai optimista.
Dor_a
Postat pe 2 Martie 2010 08:53
De la: matador, la data 2010-03-02 08:52:30Sa mori tu ca nu se dicuta?! Uite cum ajunge o foanfa penibila sa nege discipline preum estetica, critica sau teoria literara/muzicala. Te rog eu frumos, intoarce-te pe topicurile catre care am reorientat-o si pe foanfa de mai sus si lasa drac' literatura ca vezi ca-ti face rau. Te-as trimite la cratita, dar mi-e ca acolo o sa faci si mai mari nenorociri. Bagati-va mai bine la discutii despre coafura, criotorie, tamponolgie, hemoroizi cerebrali, belnoragie cardiaca, fiindca promit ca pe acestea nu ma voi amesteca. Hai, tzushti!


Ce limbaj de literat de maidan, multa cultura si educatie demonstrezi ,
mai ai si nesimtirea sa dai si sfaturi demne de maturaresele de la REBU."sa mori tu" exprimare foarte literara ,mai ai doar "sa te juri pe ma-ta" si te cred!

Postat pe 2 Martie 2010 09:05
Imi place avatarul tau cel nou, Scorpio.
(am vrut sa ti-o spun pe privat, dar nu iti pot trimite mesaj, sper ca fetele sa nu se supere de off-topic )
Dor_a
Postat pe 2 Martie 2010 09:18
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 09:18:42Imi place avatarul tau cel nou, Scorpio.
(am vrut sa ti-o spun pe privat, dar nu iti pot trimite mesaj, sper ca fetele sa nu se supere de off-topic )


Macar eu recunosc , pe forum ca de altfel toata lumea , port masca .

Postat pe 2 Martie 2010 09:24
De la: scorpio67, la data 2010-03-02 09:24:40
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 09:18:42Imi place avatarul tau cel nou, Scorpio.
(am vrut sa ti-o spun pe privat, dar nu iti pot trimite mesaj, sper ca fetele sa nu se supere de off-topic )


Macar eu recunosc , pe forum ca de altfel toata lumea , port masca .


Dragutza masca, de mult imi doresc sa ajung la Venetia in carnaval.

Masca inseamna a fi altcineva decat in viata reala. Nu cred ca se poarta masca, asta ar fi prea... elaborat pentru unii.

E doar singurul loc in care pot interactiona cu cei care - in viata normala ii ignora, pentru ca - incepand de la mijloacele de transport, pana la situarea in spatiu - evolueaza pe alte rute.
Dor_a
Postat pe 2 Martie 2010 09:38
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 09:38:49
De la: scorpio67, la data 2010-03-02 09:24:40
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 09:18:42Imi place avatarul tau cel nou, Scorpio.
(am vrut sa ti-o spun pe privat, dar nu iti pot trimite mesaj, sper ca fetele sa nu se supere de off-topic )


Macar eu recunosc , pe forum ca de altfel toata lumea , port masca .


Dragutza masca, de mult imi doresc sa ajung la Venetia in carnaval.

Masca inseamna a fi altcineva decat in viata reala. Nu cred ca se poarta masca, asta ar fi prea... elaborat pentru unii.

E doar singurul loc in care pot interactiona cu cei care - in viata normala ii ignora, pentru ca - incepand de la mijloacele de transport, pana la situarea in spatiu - evolueaza pe alte rute.


Din pacate am vazut Venetia dar nu in perioada carnavalului, mi-ar fi placut enorm,cat priveste restul ai mare dreptate.

Postat pe 2 Martie 2010 09:42
De ce "din pacate", sunt convinsa ca Venetia e frumoasa oricand...

Ciudat, desi Italia e o tara care mi-e tare draga si mi-as dori sa o cunosc foarte bine - nu doar locurile turistice - cu toate astea, am "calcat-o" doar in trecere. Parca niciodata nu a fost timp.

Si ca veni vorba de Venetia si carnaval, nu cred ca am gasit o carte care mi-a dat mai mult impresia ca mi-am pierdut timpul citind-o ca "Saptamana nebunilor", a lui Eugen Barbu
Desi Princepele si Groapa mi-au placut.
Groapa ti-o recomand... Parte din "mastile" de pe Kudika sunt clar urmasii (lipsiti de vana, dar plini de otrava) personajelor de acolo.
Eugen Barbu avea experienta la neamuri proste, pen'ca nici el nu se tragea din Bourboni. Partea lui buna a fost ca nici nu incerca sa se dea sange albastru.
Pe de alta parte, intr-un regim care incuraja "originea sanatoasa", nu avea de ce sa pretinda
Dor_a
Postat pe 2 Martie 2010 10:02
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 10:02:15De ce "din pacate", sunt convinsa ca Venetia e frumoasa oricand...

Ciudat, desi Italia e o tara care mi-e tare draga si mi-as dori sa o cunosc foarte bine - nu doar locurile turistice - cu toate astea, am "calcat-o" doar in trecere. Parca niciodata nu a fost timp.

Si ca veni vorba de Venetia si carnaval, nu cred ca am gasit o carte care mi-a dat mai mult impresia ca mi-am pierdut timpul citind-o ca "Saptamana nebunilor", a lui Eugen Barbu
Desi Princepele si Groapa mi-au placut.
Groapa ti-o recomand... Parte din "mastile" de pe Kudika sunt clar urmasii (lipsiti de vana, dar plini de otrava) personajelor de acolo.
Eugen Barbu avea experienta la neamuri proste, pen'ca nici el nu se tragea din Bourboni. Partea lui buna a fost ca nici nu incerca sa se dea sange albastru.
Pe de alta parte, intr-un regim care incuraja "originea sanatoasa", nu avea de ce sa pretinda


Din fericire am citit si Groapa si Pricipele si inteleg ce vrei sa spui.Am zis "din pacate" pentru am zitat-o in fuga si era vremea cam urata, ploua si nici macar celebrii porumbei din Piata San Marco nu s-au lasat vazuti .

Postat pe 2 Martie 2010 10:10
Daca erai pe fuga, mai bine ca nu a fost vreme frumoasa, ti-ar fi parut mai rau ca nu poti sta mai mult.
Dor_a
Postat pe 2 Martie 2010 10:45
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 10:45:11Daca erai pe fuga, mai bine ca nu a fost vreme frumoasa, ti-ar fi parut mai rau ca nu poti sta mai mult.


Asa e , macar am amintire o masca si un pandantiv din vestita sticla venetiana.Toate ca toate dar tot Parisul ramane dragostea mea.

Postat pe 2 Martie 2010 10:55
De la: scorpio67, la data 2010-03-02 10:55:19

Asa e , macar am amintire o masca si un pandantiv din vestita sticla venetiana.Toate ca toate dar tot Parisul ramane dragostea mea.


Nici acolo n-am fost, inca
Mi s-a facut o harta verbala, mi s-au descris locuri, muzee, magazine, strazi, cheiuri si am senzatia ca il stiu deja, dar de vazut nu l-am vazut. Uite doua greseli pe care le voi repara curand. Ochi Verzi si eu ne gandeam ca poate gasim acolo o capela iezuita in care sa facem ceremonia religioasa (el e catolic)... Dar e mai mult un gand decat un plan.

Si ca sa nu ma abat prea mult de la topic, tocmai am download-at doua carti: Femei indragostite si Fii si indragostiti (acelasi autor). Le-ai citit? Cu care sa incep?
Dor_a
Postat pe 2 Martie 2010 11:09
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 11:09:50
De la: scorpio67, la data 2010-03-02 10:55:19

Asa e , macar am amintire o masca si un pandantiv din vestita sticla venetiana.Toate ca toate dar tot Parisul ramane dragostea mea.


Nici acolo n-am fost, inca
Mi s-a facut o harta verbala, mi s-au descris locuri, muzee, magazine, strazi, cheiuri si am senzatia ca il stiu deja, dar de vazut nu l-am vazut. Uite doua greseli pe care le voi repara curand. Ochi Verzi si eu ne gandeam ca poate gasim acolo o capela iezuita in care sa facem ceremonia religioasa (el e catolic)... Dar e mai mult un gand decat un plan.

Si ca sa nu ma abat prea mult de la topic, tocmai am download-at doua carti: Femei indragostite si Fii si indragostiti (acelasi autor). Le-ai citit? Cu care sa incep?


Imi amintesc ca am citit Fii si indragostiti , pe cealalta nu.Mie i-a placut enorm .

Postat pe 2 Martie 2010 11:15
sper sa nu deranjez...lumea "buna".as vrea doar sa recomand ...daca nu au fost amintite si nici citite citeva carti...mie mi-au placut mult si le mai rasfoiesc (ca de recitit nu obisnuiesc)cu mare placere.deci e vorba de COCOSATUL SHOGUN POTOPUL....si mai sunt dar unele au fost amintite si nu as vrea sa le repet (JANE EIRE),iar in literatura universala sunt foarte multe romane bune...
SI DA SUNT DE ACORD CU CINE A SPUS CA DEPINDE DE GUSTUL FIECARUIA.
DE ACEIA SI SCRIERILE SUNT ATIT DE DIVERSE...SI NOI...SI TOTUL.
RUY_BLAS
Postat pe 2 Martie 2010 11:50
De la: Dor_a, la data 2010-03-02 11:09:50
De la: scorpio67, la data 2010-03-02 10:55:19

Asa e , macar am amintire o masca si un pandantiv din vestita sticla venetiana.Toate ca toate dar tot Parisul ramane dragostea mea.


Nici acolo n-am fost, inca
Mi s-a facut o harta verbala, mi s-au descris locuri, muzee, magazine, strazi, cheiuri si am senzatia ca il stiu deja, dar de vazut nu l-am vazut. Uite doua greseli pe care le voi repara curand. Ochi Verzi si eu ne gandeam ca poate gasim acolo o capela iezuita in care sa facem ceremonia religioasa (el e catolic)... Dar e mai mult un gand decat un plan.

Si ca sa nu ma abat prea mult de la topic, tocmai am download-at doua carti: Femei indragostite si Fii si indragostiti (acelasi autor). Le-ai citit? Cu care sa incep?


Ooo, DHL, subiectul meu de licenta. Ti-as recomanda Sons and Lovers, Women in Loveeste urmarea altei carti,The Rainbow.

De la: matador, la data 2010-03-02 08:35:58
Mai pune dracului si mana pe o carte, dupa ce iti dai doctoratul, eventual pe manualul de romana de clasa a V-a B, acolo unde se vorbeste de fonetica si o sa descoperi ca "A" nu devine niciodata vocala, in nici un context!!!


Adicatealea cum vine asta? Poate vrei mataluta sa zici semivocala.
Kathara
Postat pe 2 Martie 2010 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la raul piedra am sezut si am plans.. 15 De la: luke_at_me 13 Iunie 2009 18:20
Cititorul - Berhard Schlink 2 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:45
Un joc al imaginatiei 234 De la: straina 20 Septembrie 2010 18:25
Ma simt coplesita ..:( 10 De la: andreussa 27 Martie 2014 12:49
NOU * Soni - de Andrei Ruse 15 De la: andres13 28 Februarie 2010 15:38