Setari Cookie-uri

M-a inselat sotia, vreau sa o iert dar nu stiu cum sa fac asta

Buna
Am si eu nevoie de cateva sfaturi, daca se poate de la persoane care chiar stiu cate ceva despre problema, as fi recunoscator.
In urma cu 2 saptamani, intr-un moment de sinceritate excesiva, sotia mi-a marturisit ca m-a inselat in urma cu cativa ani, cu un barbat care ii era coleg, au avut o relatie de aprox 1 un. Din cate mi-a spus, am inteles ca nu l-a iubit, desi e greu de admis asta, insa ce ma doare cel mai mult e altceva.
Casatoria noastra dureaza de 16 ani si avem 2 fetite minunate si le iubesc enorm.
Cu toate ca am trecut prin aceasi problema, adica am inselat la randul meu,inainte sa faca ea asta si am marturisit asta in urma cu mai multi ani, am spus si care a fost motivatia mea, desi in astfel de momente e aproape ridicol sa expui motivatii, dar ea le stia inainte sa le afle de la mine, ea m-a iertat.
Mi-e greu si nu stiu cum sa trec peste aceasta perioada, nu pot sa uit ca o perioada de cativa ani, in care am fost sincer si deschis complet fata de ea, ea mi-a ascuns si mi-a reprosat de atatea ori ca am ranit-o, si avea dreptate, dar ea stia ca a facut acelasi lucru, dar nu mi-a marturisit.Cu alte cuvinte m-a jignit de atatea ori si pe buna dreptate, dar ea nu era impecabila, si asta ma doare, dincolo de asta, eu mi-am dat seama in mai multe randuri ca are pe cineva in perioada respective, insa a negat de fiecare data.
Eu nu stiu cum sa fac, cum ar trebui sa procedez, ne-am certat in fiecare zi din cauza asta, dar dupa 10 zile am hotarat sa ma separ pentru cateva zile, sa-mi limpezesc gandurile, dar mai mult am plecat pt ca nu vreau sa o jignesc la randul meu, nu vreau sa o supar si mai ales sa auda si copii unele lucruri si sa ii vad suparati, am preferat sa plec, desi ma doare ingrozitor.
O am mereu in imagine cu acea persoana, ma bantuie acea relatie a ei cu cineva pe care eu il cunosc, mi-a fost coleg si mie in acea prioada, dar eu am demisionat de la acea firma.
Cum pot sa scap de aceste fantome ale trecutului ei, o iubesc,imi iubesc copii, dar nu stiu cum sa procedez si vreau sa o iert sa trec peste tot.
Multumesc pentru ajutor!

Dezamagit
Postat pe 21 Februarie 2010 01:17
Iti spun o simpla parere pt ca ai cerut-o.Nu te judec si nu te intreb dc ai facut asta.Eu una nu as ierta sub nici un aspect inselaciunea(poate doar razbunandu-ma in acelasi mod),insa vezi tu atata timp cat tu ai inselat-o iar ea te-a iertat consider ca asa ar trebuii sa procedezi si tu cu ea.Ia aceasta 'intamplare'ca pe o razbunare din partea ei,poate ca asa s-a 'racorit',poate ca doar asa a putut trece peste suferinta provocata la aflarea aventurii tale,iar acum nu va mai avea dc sa te jigneasca sau ce sa-ti reproseze.Uita!Treci peste,da totul la spate si mergi in fata.Prefa-te ca nimic nu s-a intamplat,la un moment dat te vei obisnuii cu ideea si nu te vei mai gandii deloc.Seara buna.
bebe_Cristina
Postat pe 21 Februarie 2010 01:34



... lasa, bre, sinteti moderni ... care apuca primul ... daca nu ginditi (nici tu, nici ea) acum bateti-va cu fantomele ... stiu atitia tantalai si fufuline de genul asta ... si majoritatea au ajuns la o virsta care nu le permite sa fie prea rebeli si sa isi mai ia lumea in cap ... pe de alta parte si convietuirea cu fantome in spate duce doar la frustrari si certuri din ce in ce mai mari ... omul de asta e liderul animalelor pentru ca are memorie si ar trebui sa aiba si constiinta ... d-zeu cu mila ...


marco918
Postat pe 21 Februarie 2010 01:43
Prin urmare, v-ati inselat reciproc, ea uita si iarta, tu nu. Si acum stati fata in fata si aratati cu degetul unul catre altul.. aruncamdu-va in fata trecutul. Care a fost mai "iscusit".. tu cand erai cu o alta femeie, ea cand era cu un alt barbat?

Referitor la titlul topicului tau: VREAU s-o iert, dar nu stiu CUM... lucurile stau cam asa: ierti pur si simplu. Daca VREI. Problema e ca nu-ti doresti cu adevarat asta. Ba mai mult, pleci si de acasa, facand si mai mult rau casniciei tale (ai spus deja ca va certati in fiecare zi). O iubesti? Atunci ierti. Vrei sa te desparti.. Atunci dai fuga la tribunal.
Chiar imi suna foarte ciudat "ne certam de x zile"!. Adica, vii de la serviciu si.. incepi (continuati) cearta. Si te intrebi de ce lucrurile nu pot functiona in limitele normalului. Si te intrebi DACA si de ce vor suferi copiii vostri.

16 ani de casnicie.. inseamna ca ai o varsta, o experienta de viata. E foarte greu de crezut ca-ti vei continua viata urmand sfaturile unor necunoscuti din virtual. Ar fi foarte grav.
Ai in balanta iubesc (iert)...sau imi iau lumea in cap bantuit de reprosuri si un oarecare amant al sotiei mele.
rashela
Postat pe 21 Februarie 2010 04:49
culegi ce ai semanat dragul meu!!
Shhh
Postat pe 21 Februarie 2010 06:26
De la: bebe_Cristina, la data 2010-02-21 01:34:35Iti spun o simpla parere pt ca ai cerut-o.Nu te judec si nu te intreb dc ai facut asta.Eu una nu as ierta sub nici un aspect inselaciunea(poate doar razbunandu-ma in acelasi mod),insa vezi tu atata timp cat tu ai inselat-o iar ea te-a iertat consider ca asa ar trebuii sa procedezi si tu cu ea.Ia aceasta 'intamplare'ca pe o razbunare din partea ei,poate ca asa s-a 'racorit',poate ca doar asa a putut trece peste suferinta provocata la aflarea aventurii tale,iar acum nu va mai avea dc sa te jigneasca sau ce sa-ti reproseze.Uita!Treci peste,da totul la spate si mergi in fata.Prefa-te ca nimic nu s-a intamplat,la un moment dat te vei obisnuii cu ideea si nu te vei mai gandii deloc.Seara buna.


Ea nu avea de ce sa se racoareasca cu razbunare din moment ce atunci cand m-a inselat nu stia ca am facut asta,adica ca am inselat-o, dar asa cum zicea cineva aici, fiecare ce seamana aia secera, asta am semanat aia am cules.Ea m-a iertat deplin spune, abia cand mi-a marturisit ce a facut ea, pt ca inainte de asta ma teroriza cu faptul ca am inselat-o,si asta ma deranjaza, ca nu era in masura sa de-a cu piatra.
Dezamagit
Postat pe 21 Februarie 2010 18:15
De la: marco918, la data 2010-02-21 01:43:13


... lasa, bre, sinteti moderni ... care apuca primul ... daca nu ginditi (nici tu, nici ea) acum bateti-va cu fantomele ... stiu atitia tantalai si fufuline de genul asta ... si majoritatea au ajuns la o virsta care nu le permite sa fie prea rebeli si sa isi mai ia lumea in cap ... pe de alta parte si convietuirea cu fantome in spate duce doar la frustrari si certuri din ce in ce mai mari ... omul de asta e liderul animalelor pentru ca are memorie si ar trebui sa aiba si constiinta ... d-zeu cu mila ...




Da,ai perfecta dreptate, ar fi trebuit sa am si minte si constiinta, mi-a lipsit si una si alta, acum nu am decat sa platesc,multumesc pt coment.
Dezamagit
Postat pe 21 Februarie 2010 18:19
De la: Shhh, la data 2010-02-21 06:26:03culegi ce ai semanat dragul meu!!

sunt de acord intr-u totul, incerc sa gandesc la asta, dar nu ajuta prea mult.
Dezamagit
Postat pe 21 Februarie 2010 18:20
De la: rashela, la data 2010-02-21 04:49:03Prin urmare, v-ati inselat reciproc, ea uita si iarta, tu nu. Si acum stati fata in fata si aratati cu degetul unul catre altul.. aruncamdu-va in fata trecutul. Care a fost mai "iscusit".. tu cand erai cu o alta femeie, ea cand era cu un alt barbat?

Referitor la titlul topicului tau: VREAU s-o iert, dar nu stiu CUM... lucurile stau cam asa: ierti pur si simplu. Daca VREI. Problema e ca nu-ti doresti cu adevarat asta. Ba mai mult, pleci si de acasa, facand si mai mult rau casniciei tale (ai spus deja ca va certati in fiecare zi). O iubesti? Atunci ierti. Vrei sa te desparti.. Atunci dai fuga la tribunal.
Chiar imi suna foarte ciudat "ne certam de x zile"!. Adica, vii de la serviciu si.. incepi (continuati) cearta. Si te intrebi de ce lucrurile nu pot functiona in limitele normalului. Si te intrebi DACA si de ce vor suferi copiii vostri.

16 ani de casnicie.. inseamna ca ai o varsta, o experienta de viata. E foarte greu de crezut ca-ti vei continua viata urmand sfaturile unor necunoscuti din virtual. Ar fi foarte grav.
Ai in balanta iubesc (iert)...sau imi iau lumea in cap bantuit de reprosuri si un oarecare amant al sotiei mele.


Ea nu a uitat nici nu a iertat asa cum se iarta, adica fara sa mai scoti ochii, ci m-a tocat marunt pana acum cateva zile cand s-a dezvelit starea ei.
Am plecat de acasa nu ca sa fac rau casniciei c tocmai pt a evita certurile pana se mai linistesc ploile, imi vad copii,mai vb si cu ea, dar spun si copii ca e mai liniste, si asta ma bucura.
Nu e vorba sa-mi duc viata dupa ce primesc ca inf pe virtula, dar discutand problema, aflu lucruri care pot ajuta, si eu as face acelasi gest pt altii.
Dezamagit
Postat pe 21 Februarie 2010 18:24
mai pe scurt ce urmaresti?
yumy
Postat pe 21 Februarie 2010 18:51
Daca ea te-a iertat ,inseamna ca te-a iubitu si te iubeste mult.Nu inteleg de ce voua,barbatilor va este atata de greu sa treceti peste o infidelitate din partea partenerei,cand voi gresiti aveti pretentia sa fiti iertati,dar cand gresim noi femeile, nu puteti trece peste.Asta se cheama egoism.Asa ca daca intradevar o iubesti si nu te gandesti doar ca ti-e ranit orgoliul tau de barbat,o ierti.
rahela11
Postat pe 26 Februarie 2010 13:35
Incerc sa imi inec oarecum suferinta, as vrea sa o ascund definit,as vrea sa ma pot bucura de o asemenea putere, as vrea ca nici macar eu sa nu mai exist, sa dispar pur si simplu, intreg universul mi-a fost zdruncinat din temelii. Nici nu stiu de ce ma doare atat de mult, de ce trebuie sa simt de parca cuvintele pe care le-am auzit spuse de buzele ei, pe care cu atata patos le urmare-am dupa conturul degetelor mele, sunt ca niste picaturi de plumb incins pe sufletul meu, de ce fiecare moment in care ma gandesc ca visele noastre nu erau doar ale noastre imi par o furtuna ce ma inversuneaza si ma transforma intr-un soi de lepadatura ?!
Am meritat, si pentru asta ma gasesc ca intr-un carusel ce se invarte la nesfarsit intr-un ocean de de ce-uri, peticul de cer de deaspura vietii mele e atat de negru, intunecat, incat nu mai reusesc sa-mi pipai nici lacrimile ce-mi scrijeleaza obrajii sufletului.
Am meritat, in loc sa caut implinirea in voia lui Dumnezeu, in lipsa implinirilor pe care le-am asteptat de la sotia mea, am cautat fericirea care o poti primi in bratele altora, dar m-am inselat, abia cand m-am gasit scufundat in cautari interminabile am realizat ca iubirea aproapelui nu e altceva decat seductia departelui, am crezut ca ma voi gasi ireconciliabil intr-un conflict permanent cu mine insumi, dar m-am eliberat din lanturile faradelegii carnale.
M-am indepartat de ce insemna pacatul trairilor mele efemere dar in urmatorul moment am fost lovit de acelasi pacat care nu mai era al meu, era al ei, am fost nimerit exact in strafundurile fiintei mele.
Incet, incet realizez ca ceea ce pana nu de mult am crezut ca ar putea fi un camin rupt parca dintr-un colt de Eden, in care Dumnezeu sa-si aiba prioritatea cuvenita, si fericirea ce o caut sa o gasesc in El si nu in afara Lui, se trasforma in peretii reci a unei case bantuita de fantomele unui trecut ce ma darama.Casa sufletului meu si-a fisurat intreaga existenta, caramida cu caramida sunt smulse din inima mea si aruncate in haos.
Pentru cei mai multi ar putea sa para inechitabil sa ma simt eu daramat de un pacat al ei cand pacatele mele sunt infinit mai mizere, dar oare cati ar putea sa inteleaga ca nu pacatul ma darama atat de mult?!
Sunt daramat de faptul ca atatia ani am trait in iluzia ca iubita mea sotie imi poarta o dragoste care sufera totul, o dragoste pura in care am crezut, o iubire pe care nu o merit , o dragoste in numele careia nu am avut nici macar curajul sa-mi deschid gura manjita, iar acum realizez ca totul a fost doar o inselatorie ticluita cu migala pe minciuna.
M-am complacut intr-o minciuna, am fost pervertit de propria mea ignoranta,am refuzat sa vad si altceva, sa simt ca de fapt iubirea nu e iubire de o parte si infidelitate in deptul meu, ci iubirea e un troc in care primesti doar daca oferi.Iubirea neconditionata, Agape, e iubirea de care doar Singurul si dragul nostru Isus poate fi capabil, noi nu putem oferi decat daca primim, in rest e tacere.

Dezamagit
Postat pe 26 Februarie 2010 17:26
Ai vorbit de infidelitatea ei.. dar a ta, cum a fost? Ce a reprezentat acea femeie pentru tine? Daca a insemnat doar o simpla aventura, atunci poate asa a fost si pentru sotia ta.
Iti inteleg frustrarea, dar cauti raspunsuri unde nu trebuie. Noi nu stim nimic despre voi, nu stim cum sunteti si cum e relatia voastra, dar din moment ce, dupa 16 ani sunteti tot impreuna, banuiesc ca e o relatie ok.
raspunsurie sunt la voi! Tu trebuie sa vorbesti cu tine, ea trebuie sa vorbeasca cu ea si apoi sa va lamuriti unul pe celalalt.
Daca barbatul ala insemna mai mult decat ....nimic, azi era cu el, nu cu tine. Nu va gasesc scuze niciunuia. Amandoi ati gresit,unul fata de calalalt, iar iertarea va veni de la voi. Daca se poate, daca nu, NU! Nu-i un capat de lume, dar pune in balanta binele si rau, iubirea si pacatul fiecaruia si vezi ce-ti da...
E dureros sa stii ca persoana "ta", care trebuie sa-ti fie fidela, nu e! Dar nimeni nu-i perfect...
...a, si nu ridica piatra...
Va doresc sa luati decizia cea mai buna!
kudika012552
Postat pe 2 Martie 2010 11:30
pai daca si ea te- a inselat, nu inseamna ca a durut-o mai putin infidelitatea ta. care au fost motivele ei ? daca zice ca nu l-a iubit inseamna ca a avut alte motive sa faca asta. o nesiguranta in cuplu ?
e o problema foarte complexa si daca nu ati putut trece peste asta fara discutii ati putea sa incercati consiliere cu o a treia persoana, avizata (?)
kudika_01
Postat pe 2 Martie 2010 11:50
In opinia mea, suntem oameni si suntem supusi greselilor dar una dintre valorile casniciei tale a fost incalcata si anume increderea, problema care va priveste pe amandoi, dar maturi fiind si in spatele vostru sunt foarte multi ani de relatie ,constientizati ca aveti multe motive sa treceti peste acest impas impreuna, asa cum ati si provocat situatia. Tu nu poti avea incredere in ea ,dar nici ea nu poate avea incredere in tine dar raspunsul la ''vreau s-o iert si nu stiu cum'' se afla in sufletul tau. Si apropo, cum ramane cu juramintele pe care le-ati facut in fata lui Dumnezeu''La bine si la rau pt toata viata''?
kudika118451
Postat pe 2 Martie 2010 16:17
In primul rind trebue sa ai o discute cu ea definitiva, in care sa cadeti de acord sa dati totul uitarii ce a fost in viata fiecaruia dintr-e voi.Nu va mai certati aiurea ptr. ce a fost.Ginditiva ca din cauza comportarii voastre copii sufera enorm.Sa primeze de acum inainte viitorul copiilor si ce va fi de aici incolo.Ce a fost a fost , sa dus.De ce sa distrugi o familie ptr.cea fost? mai are rost reprosurule?Intoarcete la ea cereti ertare , discutati problema si luatio de la capat ca si cum nimic nu sa intimplat.O iubesti si aveti copii, si daca le vrei binele si fericirea, fa ca totul sa decurga in mod normal.Va trebui sa o convingi si pe ea de asta.
kudika098645
Postat pe 4 Martie 2010 11:38




... sfaturi, sfaturi, sfaturi ... dar nimic nu mai este cum a fost ... ATENTIE ... prezentul, trecutul si viitorul, si al altora, vor fi influentate de ceea ce faci sau spui in orice moment ... iar ''sfaturile'' nu ajuta cu nimic in fatza evidentelor ... nu e vorba de teoria relativitatii ci doar realitatea pe care multe/i o ignora astazi ca sa se trezeasca cu carutza plina de rahat miine in cap ... sa mai dus o sansa a unei familii normale ...


marco918
Postat pe 4 Martie 2010 11:49
Nu e totul pierdut inca se mai poate salva.Sunt copii la mijloc, care are nevoie de amindoi.
kudika098645
Postat pe 4 Martie 2010 12:23
De la: Dezamagit, la data 2010-02-26 17:26:46
Sunt daramat de faptul ca atatia ani am trait in iluzia ca iubita mea sotie imi poarta o dragoste care sufera totul, o dragoste pura in care am crezut, o iubire pe care nu o merit , o dragoste in numele careia nu am avut nici macar curajul sa-mi deschid gura manjita, iar acum realizez ca totul a fost doar o inselatorie ticluita cu migala pe minciuna.
M-am complacut intr-o minciuna, am fost pervertit de propria mea ignoranta,am refuzat sa vad si altceva, sa simt ca de fapt iubirea nu e iubire de o parte si infidelitate in deptul meu, ci iubirea e un troc in care primesti doar daca oferi.Iubirea neconditionata, Agape, e iubirea de care doar Singurul si dragul nostru Isus poate fi capabil, noi nu putem oferi decat daca primim, in rest e tacere.


Pacat ca ai avut nevoie de atatia ani ca sa realizezi ca iubirea e un troc. Curios cum ai realizat asta abia dupa ce ai fost inselat si nu in vremea cand inselai tu. Orice relatie este un troc, orice contact pe care il avem in jurul nostru, orice intreprindem reprezinta un troc. Cu viata insesi.
Te citesc si nu-ti vad nicaieri cenusa pusa-n cap.. Abia pomenesti de perioada cand tu erai cel ce-ti tineai familia intr-o "inselatorie ticluita cu migala pe minciuna". (sunt cuvintele tale)
Si daca tot il pomenesti pe Isus, il intelegi si-i urmezi calea... cum de nu ai invatat inca sa ierti?
rashela
Postat pe 4 Martie 2010 12:28
De la: rashela, la data 2010-03-04 12:28:50
De la: Dezamagit, la data 2010-02-26 17:26:46
Sunt daramat de faptul ca atatia ani am trait in iluzia ca iubita mea sotie imi poarta o dragoste care sufera totul, o dragoste pura in care am crezut, o iubire pe care nu o merit , o dragoste in numele careia nu am avut nici macar curajul sa-mi deschid gura manjita, iar acum realizez ca totul a fost doar o inselatorie ticluita cu migala pe minciuna.
M-am complacut intr-o minciuna, am fost pervertit de propria mea ignoranta,am refuzat sa vad si altceva, sa simt ca de fapt iubirea nu e iubire de o parte si infidelitate in deptul meu, ci iubirea e un troc in care primesti doar daca oferi.Iubirea neconditionata, Agape, e iubirea de care doar Singurul si dragul nostru Isus poate fi capabil, noi nu putem oferi decat daca primim, in rest e tacere.


Pacat ca ai avut nevoie de atatia ani ca sa realizezi ca iubirea e un troc. Curios cum ai realizat asta abia dupa ce ai fost inselat si nu in vremea cand inselai tu. Orice relatie este un troc, orice contact pe care il avem in jurul nostru, orice intreprindem reprezinta un troc. Cu viata insesi.
Te citesc si nu-ti vad nicaieri cenusa pusa-n cap.. Abia pomenesti de perioada cand tu erai cel ce-ti tineai familia intr-o "inselatorie ticluita cu migala pe minciuna". (sunt cuvintele tale)
Si daca tot il pomenesti pe Isus, il intelegi si-i urmezi calea... cum de nu ai invatat inca sa ierti?






... troc !!! ... duce cu gindul la compromisuri jalnice, dure si cam perverse ... si nu are nici o legatura cu ''iubirea'' ...

... iubirea inseamna adaptare la viata si necesitatile unei familii ... nu cutite in spate ...



marco918
Postat pe 4 Martie 2010 12:36
De la: marco918, la data 2010-03-04 12:36:27
De la: rashela, la data 2010-03-04 12:28:50
De la: Dezamagit, la data 2010-02-26 17:26:46
Sunt daramat de faptul ca atatia ani am trait in iluzia ca iubita mea sotie imi poarta o dragoste care sufera totul, o dragoste pura in care am crezut, o iubire pe care nu o merit , o dragoste in numele careia nu am avut nici macar curajul sa-mi deschid gura manjita, iar acum realizez ca totul a fost doar o inselatorie ticluita cu migala pe minciuna.
M-am complacut intr-o minciuna, am fost pervertit de propria mea ignoranta,am refuzat sa vad si altceva, sa simt ca de fapt iubirea nu e iubire de o parte si infidelitate in deptul meu, ci iubirea e un troc in care primesti doar daca oferi.Iubirea neconditionata, Agape, e iubirea de care doar Singurul si dragul nostru Isus poate fi capabil, noi nu putem oferi decat daca primim, in rest e tacere.


Pacat ca ai avut nevoie de atatia ani ca sa realizezi ca iubirea e un troc. Curios cum ai realizat asta abia dupa ce ai fost inselat si nu in vremea cand inselai tu. Orice relatie este un troc, orice contact pe care il avem in jurul nostru, orice intreprindem reprezinta un troc. Cu viata insesi.
Te citesc si nu-ti vad nicaieri cenusa pusa-n cap.. Abia pomenesti de perioada cand tu erai cel ce-ti tineai familia intr-o "inselatorie ticluita cu migala pe minciuna". (sunt cuvintele tale)
Si daca tot il pomenesti pe Isus, il intelegi si-i urmezi calea... cum de nu ai invatat inca sa ierti?






... troc !!! ... duce cu gindul la compromisuri jalnice, dure si cam perverse ... si nu are nici o legatura cu ''iubirea'' ...

... iubirea inseamna adaptare la viata si necesitatile unei familii ... nu cutite in spate ...





Asa o fi pe hartie. Dar in iubire se fac cele mai multe compromisuri. Tocmai pentru ca-ti doresti sa functioneze. E doar o chesti de nuanta, de interpretare. Dar pana la urma, e tot un fel de "imi dai, iti dau".
rashela
Postat pe 4 Martie 2010 12:38
Daca crezi ca poti sa erti si sa mergi mai departe fao, daca nu oprestete aici.Dar cei ce vor suferi cumplit, vor fi copii.
kudika098645
Postat pe 4 Martie 2010 12:42
Buna, nu vreau sa te judec, sau mai bine zis sa va judec, pt ca nu va cunosc si chiar si asa nu as avea dreptul, dar eu consider ca intr-o astfel de situatie ar trebui sa discutati doar voi doi, fara copii de fata, ce anume v-a lipsit de ati ajuns aici, adica care sunt motivele tale pentru care ai inselat-o si care sunt ale ei, in plus u tot pomenesti ca atunci cand u ai inselat-o ea nu stia, crede-ma ca orice femeie care iubeste si mai ales care traiesti atatia ani cu un barbat, chiar daca nu i se spune stie in sufletul ei ca exista ceva la mijloc.Toate femeile au un asa zis al 6-lea simt, care le face sa-si dea seama daca sunt mintite sau inselate!Nush in ce masura te-a iertat sau daca a fost mai mult dezamagire si teama de a ajuns si ea sa greseasca dar cert e ca va iubiti!Si ar fi pacat sa lasa-ti tocmai aceasta problema sa va strice casnicia!Banuiesc ca in 16 ani ati trecut prin mai multe si mai grele!Oricum, parerea mea este ca ar trebui incet-incet sa va aduce-ti aminte de perioada in care erati indragostiti si petreceati atatea si atatea clipe frumoase, si sa va gasiti mai mult timp doar pt voi doi sa faceti lucruri care va plac amendurora si asta cred ca o sa va ajute sa va apropiati mai mult.Iar lipsurile care v-au impins sa gresiti sa le compensati sau sa incercati sa le dati mai multa atentie astfel incat sa le transformati in atuuri si in lucruri care sa inchege relatia si nu sa va desparta!!Daca iubesti IERTI!pentru ca ai gresit si u SI AI FOST IERTAT!!!i Eu cred ca atat u cat si ea aveti nevoie sa va recuceriti ! iti doresc putere sa treci peste si sa vezi luminita care sta aprinsa sub cerul dragostei voastre!
IUBY88
Postat pe 4 Martie 2010 13:03
De la: rashela, la data 2010-03-04 12:38:46
De la: marco918, la data 2010-03-04 12:36:27
De la: rashela, la data 2010-03-04 12:28:50
De la: Dezamagit, la data 2010-02-26 17:26:46
Sunt daramat de faptul ca atatia ani am trait in iluzia ca iubita mea sotie imi poarta o dragoste care sufera totul, o dragoste pura in care am crezut, o iubire pe care nu o merit , o dragoste in numele careia nu am avut nici macar curajul sa-mi deschid gura manjita, iar acum realizez ca totul a fost doar o inselatorie ticluita cu migala pe minciuna.
M-am complacut intr-o minciuna, am fost pervertit de propria mea ignoranta,am refuzat sa vad si altceva, sa simt ca de fapt iubirea nu e iubire de o parte si infidelitate in deptul meu, ci iubirea e un troc in care primesti doar daca oferi.Iubirea neconditionata, Agape, e iubirea de care doar Singurul si dragul nostru Isus poate fi capabil, noi nu putem oferi decat daca primim, in rest e tacere.


Pacat ca ai avut nevoie de atatia ani ca sa realizezi ca iubirea e un troc. Curios cum ai realizat asta abia dupa ce ai fost inselat si nu in vremea cand inselai tu. Orice relatie este un troc, orice contact pe care il avem in jurul nostru, orice intreprindem reprezinta un troc. Cu viata insesi.
Te citesc si nu-ti vad nicaieri cenusa pusa-n cap.. Abia pomenesti de perioada cand tu erai cel ce-ti tineai familia intr-o "inselatorie ticluita cu migala pe minciuna". (sunt cuvintele tale)
Si daca tot il pomenesti pe Isus, il intelegi si-i urmezi calea... cum de nu ai invatat inca sa ierti?






... troc !!! ... duce cu gindul la compromisuri jalnice, dure si cam perverse ... si nu are nici o legatura cu ''iubirea'' ...

... iubirea inseamna adaptare la viata si necesitatile unei familii ... nu cutite in spate ...





Asa o fi pe hartie. Dar in iubire se fac cele mai multe compromisuri. Tocmai pentru ca-ti doresti sa functioneze. E doar o chesti de nuanta, de interpretare. Dar pana la urma, e tot un fel de "imi dai, iti dau".




... nu e vorba de hirtie ... depinde ce COMPROMISURI faci ... daca asta ti se pare un ''compromis'' acceptabil ... wellcome ... ii doresc succes ... si ei si lui ... si tie ...

marco918
Postat pe 4 Martie 2010 13:07
Nu prea inteleg la care "asta" te referi... ca nu s-a spus nimic concret. La pozitia lui? De a ierta-o pe ea?
In privinta adulterului mi-am spus pe forumul asta de o mie de ori parerea.
Oricum va face ce simte el, stim bine. Ma intreb de multe ori cat impact au sfaturile sau experinta noastra asupra celor care-si povestesc aici necazul. Cate din sfaturi ne sunt urmate si au efectul scontat de noi. Extrem de rar se intampla sa invatam doar din experienta altora. Omul e obisnuit sa-si spuna intai "mie nu mi se poate intampla".
In fine, multumesc pentru urare.. orice ar fi vrut ea sa fie. Suna "de bine".
rashela
Postat pe 4 Martie 2010 13:30
De la: rashela, la data 2010-03-04 13:30:51Nu prea inteleg la care "asta" te referi... ca nu s-a spus nimic concret. La pozitia lui? De a ierta-o pe ea?
In privinta adulterului mi-am spus pe forumul asta de o mie de ori parerea.
Oricum va face ce simte el, stim bine. Ma intreb de multe ori cat impact au sfaturile sau experinta noastra asupra celor care-si povestesc aici necazul. Cate din sfaturi ne sunt urmate si au efectul scontat de noi. Extrem de rar se intampla sa invatam doar din experienta altora. Omul e obisnuit sa-si spuna intai "mie nu mi se poate intampla".
In fine, multumesc pentru urare.. orice ar fi vrut ea sa fie. Suna "de bine".






... asta ... inseamna ca el a inselat-o pe ea ... si normal ca a si neglijat-o ... ea se ''descopera'' si il insela ... si il si neglijeaza ... ambii au fost constientzi si iresponsabili ... cine pe cine iarta parca nu mai conteaza ... mai ales ca nu par sa se ingroape unul pe altul in dovezi de sinceritate si de caintza ... el a cautat iertare, ea cauta iertare ... pare simplu dar ... de obicei e doar o aparentza ... trebuie multa greutate in sentimente nu in vorbe ca sa treci de asa ceva ... cred ... ce am vazut eu nu s-a terminat cu bine, indiferent ca au ramas sau nu impreuna ... s-a distrus BAZA oricarei familii ... nu e de joaca ...

... singura solutie ar fi ... copii ... sa se apropie unul de altul, din nou, prin copii ... nu folosindu-i ca un paravan ...

marco918
Postat pe 4 Martie 2010 13:42

Deci tu ai inselat-o, ea s-a simtit tradata si a vrut sa vezi si tu cum e , si tot tu faci pe victima ? Mama, ce dileme aveti... Pai nici n-ar trebui sa ii ceri socoteala, din moment ce facusei fix acelasi lucru, oricare ar fi fost "motivele" tale.
Cred sincer ca ai gresit forumul daca vrei sa te compatimeasca cineva pentru ca ti s-a platit cu aceeasi moneda.Parerea mea.
anissya
Postat pe 4 Martie 2010 20:27
De la: marco918, la data 2010-03-04 13:07:49
De la: rashela, la data 2010-03-04 12:38:46
De la: marco918, la data 2010-03-04 12:36:27
De la: rashela, la data 2010-03-04 12:28:50
De la: Dezamagit, la data 2010-02-26 17:26:46
Sunt daramat de faptul ca atatia ani am trait in iluzia ca iubita mea sotie imi poarta o dragoste care sufera totul, o dragoste pura in care am crezut, o iubire pe care nu o merit , o dragoste in numele careia nu am avut nici macar curajul sa-mi deschid gura manjita, iar acum realizez ca totul a fost doar o inselatorie ticluita cu migala pe minciuna.
M-am complacut intr-o minciuna, am fost pervertit de propria mea ignoranta,am refuzat sa vad si altceva, sa simt ca de fapt iubirea nu e iubire de o parte si infidelitate in deptul meu, ci iubirea e un troc in care primesti doar daca oferi.Iubirea neconditionata, Agape, e iubirea de care doar Singurul si dragul nostru Isus poate fi capabil, noi nu putem oferi decat daca primim, in rest e tacere.


Pacat ca ai avut nevoie de atatia ani ca sa realizezi ca iubirea e un troc. Curios cum ai realizat asta abia dupa ce ai fost inselat si nu in vremea cand inselai tu. Orice relatie este un troc, orice contact pe care il avem in jurul nostru, orice intreprindem reprezinta un troc. Cu viata insesi.
Te citesc si nu-ti vad nicaieri cenusa pusa-n cap.. Abia pomenesti de perioada cand tu erai cel ce-ti tineai familia intr-o "inselatorie ticluita cu migala pe minciuna". (sunt cuvintele tale)
Si daca tot il pomenesti pe Isus, il intelegi si-i urmezi calea... cum de nu ai invatat inca sa ierti?






... troc !!! ... duce cu gindul la compromisuri jalnice, dure si cam perverse ... si nu are nici o legatura cu ''iubirea'' ...

... iubirea inseamna adaptare la viata si necesitatile unei familii ... nu cutite in spate ...





Asa o fi pe hartie. Dar in iubire se fac cele mai multe compromisuri. Tocmai pentru ca-ti doresti sa functioneze. E doar o chesti de nuanta, de interpretare. Dar pana la urma, e tot un fel de "imi dai, iti dau".




... nu e vorba de hirtie ... depinde ce COMPROMISURI faci ... daca asta ti se pare un ''compromis'' acceptabil ... wellcome ... ii doresc succes ... si ei si lui ... si tie ...



in parte am fost inteles gresit, exista dorinta de a ierta, imi doresc asta, e dificil insa cand e vorba de tine, pe de alta parte se pare ca nimeni, sau aproape nimeni nu a inteles ca eu am marturist ce am facut in urma cu aproape 3 ani, timp in care, adica de atunci incoace,sotia mea, desi vinovata de acelasi pacat a aruncat cu pietre in mine, asta era normal??????
Dezamagit
Postat pe 5 Martie 2010 09:39
mare dilema tot incerc sa ma dumiresc si eu dar nu reusesc ,,,,,,,,,,,,,,,,,adica:o potzi ierta ca te-a inselat dar nu potzi ierta faptul ca ea tzi-a tot reprosat ca ai inselat-o?,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mda incurcat rau
Dontyyy
Postat pe 5 Martie 2010 09:46
iti explic yo dontico!
ea a inselat prima si atunci tre sa aibe ciocu mic! ca apoi si el a inselat nu se mai pune!
one_size
Postat pe 5 Martie 2010 09:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gelozia-boala sau un sentiment nascut din prea multa iubire? 24 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:02
orice inceput are si un sfarsit... 14 De la: claussytta 7 Septembrie 2009 19:11
A-ti apela vreodata la TEST DE FIDELITATE? 34 De la: kudika017531 14 Mai 2009 15:42
Cum se sterg discutiile adaugate? 20 De la: 2 Septembrie 2014 15:23
perioada de ignor 7 De la: scump 8 Septembrie 2014 00:20