Setari Cookie-uri

M-a inselat sotia, vreau sa o iert dar nu stiu cum sa fac asta

Sa-ti intre bine in cap faptul ca atunci cand te-a inselat nevasta nu a fost doar din vina ei ci si a ta. Tu prin comportamentul tau fata de ea ai impins-o in bratele altuia. gandeste-te unde ai gresit tu ca ea a recunoscut. Ce i-ai facut sau ce nu i-ai facut? Ar trebui sa fii bucuros ca e cu tine si ca ti-a spus unde a gresit. Ce nu stii nu te afecteaza e adevarat, dar tu cum de ai facut-o sa afle ca ai inselat-o? Sau am inteles eu gresit? Daca am inteles bine ea a stiut cand ai fost la alta sau la altele si acum tu esti cel care pleaca de acasa si tot tu esti cel care nu poate s-o ierte? Cine te crezi? Ce mentalitate ai tu omule? Du-te mai repede la ea si discutati odata sincer despre ceea ce va deranjeaza la voi. Comunicarea e foarte importanta intr-o relatie.
pcristinadaniela
Postat pe 31 August 2010 10:37
De la: pcristinadaniela, la data 2010-08-31 10:37:01Sa-ti intre bine in cap faptul ca atunci cand te-a inselat nevasta nu a fost doar din vina ei ci si a ta. Tu prin comportamentul tau fata de ea ai impins-o in bratele altuia. gandeste-te unde ai gresit tu ca ea a recunoscut. Ce i-ai facut sau ce nu i-ai facut? Ar trebui sa fii bucuros ca e cu tine si ca ti-a spus unde a gresit. Ce nu stii nu te afecteaza e adevarat, dar tu cum de ai facut-o sa afle ca ai inselat-o? Sau am inteles eu gresit? Daca am inteles bine ea a stiut cand ai fost la alta sau la altele si acum tu esti cel care pleaca de acasa si tot tu esti cel care nu poate s-o ierte? Cine te crezi? Ce mentalitate ai tu omule? Du-te mai repede la ea si discutati odata sincer despre ceea ce va deranjeaza la voi. Comunicarea e foarte importanta intr-o relatie.






... comunicare !!! ... cu cine ... femeia a fost foarte LUCIDA cind a si-a facut si trait cu amantul un an de zile ... probabil ca nu iar fi spus niciodata daca nu s-ar fi terminat relatia ei cu pompagiul ... in alta ordine de idei a fost foarte AGRESIVA cerindu-i socoteala iar acum ea doar doreste sa fie sustinuta in a trece cu bine peste suferintza pierderii amantului ... nu cred ca sotul a avut o ''relatie'' in sensul in care sotia s-a comportat ... in conditiile date cred ca putina dreptate nu ar strica ...

... o actiune de divort le-ar face foarte bine ... ea s-ar trezi cu PROBLEME adevarate ... iar el mai singurel ... iar daca chiar ajung sa finalizeze divortul inseamna ca asa e mai bine ...


marco918
Postat pe 31 August 2010 10:51
O iubesti si iti regreti fapta ... vrei sa iti continui viata alaturi de familie ...eu spun ca e suficient ... nu te mai preocupa , fii optimist .
Ai facut foarte bine ca ai plecat de acasa ,asa va puteati ranii si mai mult .
Sfatul meu este sa stai o perioada in alta casa ,dar sa mentii relatia zilnic cu fetitele .Vorbeste cu sotia ,priveste-o ca pe o fiinta pe care dabia incepi sa o cunosti ,redescoperiti-va .
Timpul va inchide ranile tale si ale ei !!
kudika161928
Postat pe 9 Septembrie 2010 21:45
de iertat cred ca o sa poti s-o ierti dar, de uitat!?
roz5blue6lila7
Postat pe 9 Septembrie 2010 21:50
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-09-09 21:50:15de iertat cred ca o sa poti s-o ierti dar, de uitat!?


Asta cam greu!
Barbie30
Postat pe 9 Septembrie 2010 21:54
De la: kudika463929, la data 2011-11-01 14:58:37Pentru toate gainile care baga textul cu "daca te-a inselat e vina ta; daca ai inselat-o esti un porc". Fetelor nu tine!!! Sinteti jalnice! Mi-e mila de sotii vostri.

Nimic nu se intimpla din senin! "Pur si simplu! Asa!" Nu! Ai vrut sa mergi acolo! Ai vrut sa ti-o pui cu el! Pina sa dati cu pietre in bietul om, hai sa ne punem intrebarea: o mai ramas pe trupul ei un loc unde doar sotul ei a fost ultima data?!?!!? Nu? Pai atunci granita dintre femeie si tirfa devine tare neclara.

Probabil el a inselat motivat (da! exista sintagma asta! e urita, dar exista si e reala): nu l-a sustinut acasa, il cicalea (cicaleala daca nu stiati e considerata abuz! nu doar bataia! de cite ori verbalizati excesiv catre sotii/prietenii/sponsorii vostrii - ii abuzati psihic!), etc. Ea, a actionat din egoism. De iertat nu stiu cit l-a iertat...probabil ii era frica de ce facuse ea prima.

Si acuma pentru postatorul original: baiete, imi pare rau. Te inteleg...cumva...nu-ti place ce ai facut, chiar in timpul cind inca faceai, dar adevarul e ca atunci cind o femeie inseala, inseala complet. Stiu ce zici, stiu ce simti...nu am solutii.

Incearca asa: ocupa-te de tine, si fereste-te sa raspunzi cu aceeasi moneda. Nu pleca de acasa, pina nu vine vremea. In rest, numai bine!


pfuai esti atat de incoerent incat mesajul initial s-a pierdut pe la inceput , pe undeva! na, ca io na sa fiu gaina si-o sa-ti spun: foarte bine, fraiere ca te-a inselat nevasta!
kiss_my_ass
Postat pe 1 Noiembrie 2011 15:02
De la: kudika463929, la data 2011-11-01 14:58:37
Probabil el a inselat motivat (da! exista sintagma asta! e urita, dar exista si e reala): !


sau probabil doar l-a inselat.
motive avem si ca sa gandim, dar unii n-o fac.
guru_ion
Postat pe 1 Noiembrie 2011 15:10
Pentru simplul fapt ca tu i-ai marturisit imediat ca ai inselat-o, nu e o scuza. Ea pur si simplu, poate intr-un moment de slabiciune a facut ceea ce ai facut si tu. Amandoi ati gresit, dar scuza-ma, nu cred ca nu l-a iubit din moment ce a avut o relatie cu el de un an. Daca nu vreti sa va iertati reciproc pentru voi, ganditi-va la copiii vostri. Nu au de ce sa plateasca pentru simplul fapt ca parintii nu au gasit unul in celalalt ceea ce voiau. Daca ea nu a luat decizia de a va desparti atunci cand a aflat ca ai inselat-o, atunci nu o lua nici tu. Sper sa iei cea mai buna decize pentru tine si pentru familia ta.
Erika_b23
Postat pe 3 Noiembrie 2011 16:41
In alte conditii as fi fost perfect de acord cu ce a zis Yharr mai sus, dar data fiind situatia ta nu cred c-ar fi bine sa-ti distrugi familia cand ai ajuns asa departe.
Faceti pactul diavolului si stabiliti sa nu mai faceti asa ceva.
Max2
Postat pe 20 Noiembrie 2011 18:40

... comunicare !!! ... cu cine ... femeia a fost foarte LUCIDA cind a si-a facut si trait cu amantul un an de zile ... probabil ca nu iar fi spus niciodata daca nu s-ar fi terminat relatia ei cu pompagiul ... in alta ordine de idei a fost foarte AGRESIVA cerindu-i socoteala iar acum ea doar doreste sa fie sustinuta in a trece cu bine peste suferintza pierderii amantului ... nu cred ca sotul a avut o ''relatie'' in sensul in care sotia s-a comportat ... in conditiile date cred ca putina dreptate nu ar strica ...

... o actiune de divort le-ar face foarte bine ... ea s-ar trezi cu PROBLEME adevarate ... iar el mai singurel ... iar daca chiar ajung sa finalizeze divortul inseamna ca asa e mai bine ...


[/quote]

subscriu..din pctul meu de vedere esti cel mai aproape de o concluzie realista...era lucida pt ca nu i s-a confesat...a explodat pur si simplu...pot sa aduc doar argumente in plus...pai dupa un an de zile care e fraierul care sa mai creada ca a fost inselat si atat...s-a razbunat nevasta....femeia asta a cladit ceva in timpul ala...credeti voi ca i-a comunicat tot sotului?????...ce planuri au existat...ce anume a distrus acea relatie...ce anume a dus la acea relatie??...sa se considere acum norocos el pt ca sotia a avut de ales?...poate n-a avut...el a avut de ales cand a recunoscut ca a inselat-o...a ales familia in sine pt ca oricum cred ca existau multe pb in viata lor de familie...ea a vrut o schimbare nu doar sa insele...sa uite mai usor ce a facut el...oamenii astia au avut pb de comunicare inca de la inceput...nu numai relatiile extraconjugale au facut totul posibil...el a avut macar puterea sa ia o decizie...dar ea pt mine a fost o lasa...a asteptat sa vada ce iese...si dc n-a mai mers...de ce sa se opreasca....concluziile astea le poate trage doar el...o cunoaste cel mai bine...nu stiu ce varsta au copii...e clar ca depind de parinti intru totul...alegerea, oricare ar fi, iti apartine...dar viitorul vostru ca si familie bazata pe aceleasi fundamente de la inceput nu cred sa va mai apartina...copiii sunt doar o punte sufleteasca care sa va tina uniti...daca nu erau ei puteau fi problemele existentiale...nevoia de supravietuire...un fel de vreau sa plec dar nu am unde...nu te va judeca nimeni daca tii cont si de ele...multa bafta
chappy
Postat pe 24 Decembrie 2011 18:16
De la: Dezamagit, la data 2010-02-21 01:17:03Buna
Am si eu nevoie de cateva sfaturi, daca se poate de la persoane care chiar stiu cate ceva despre problema, as fi recunoscator.
In urma cu 2 saptamani, intr-un moment de sinceritate excesiva, sotia mi-a marturisit ca m-a inselat in urma cu cativa ani, cu un barbat care ii era coleg, au avut o relatie de aprox 1 un. Din cate mi-a spus, am inteles ca nu l-a iubit, desi e greu de admis asta, insa ce ma doare cel mai mult e altceva.
Casatoria noastra dureaza de 16 ani si avem 2 fetite minunate si le iubesc enorm.
Cu toate ca am trecut prin aceasi problema, adica am inselat la randul meu,inainte sa faca ea asta si am marturisit asta in urma cu mai multi ani, am spus si care a fost motivatia mea, desi in astfel de momente e aproape ridicol sa expui motivatii, dar ea le stia inainte sa le afle de la mine, ea m-a iertat.
Mi-e greu si nu stiu cum sa trec peste aceasta perioada, nu pot sa uit ca o perioada de cativa ani, in care am fost sincer si deschis complet fata de ea, ea mi-a ascuns si mi-a reprosat de atatea ori ca am ranit-o, si avea dreptate, dar ea stia ca a facut acelasi lucru, dar nu mi-a marturisit.Cu alte cuvinte m-a jignit de atatea ori si pe buna dreptate, dar ea nu era impecabila, si asta ma doare, dincolo de asta, eu mi-am dat seama in mai multe randuri ca are pe cineva in perioada respective, insa a negat de fiecare data.
Eu nu stiu cum sa fac, cum ar trebui sa procedez, ne-am certat in fiecare zi din cauza asta, dar dupa 10 zile am hotarat sa ma separ pentru cateva zile, sa-mi limpezesc gandurile, dar mai mult am plecat pt ca nu vreau sa o jignesc la randul meu, nu vreau sa o supar si mai ales sa auda si copii unele lucruri si sa ii vad suparati, am preferat sa plec, desi ma doare ingrozitor.
O am mereu in imagine cu acea persoana, ma bantuie acea relatie a ei cu cineva pe care eu il cunosc, mi-a fost coleg si mie in acea prioada, dar eu am demisionat de la acea firma.
Cum pot sa scap de aceste fantome ale trecutului ei, o iubesc,imi iubesc copii, dar nu stiu cum sa procedez si vreau sa o iert sa trec peste tot.
Multumesc pentru ajutor!

kudika508457
Postat pe 16 Februarie 2012 17:03
De la: Dezamagit, la data 2010-02-21 01:17:03Buna
Am si eu nevoie de cateva sfaturi, daca se poate de la persoane care chiar stiu cate ceva despre problema, as fi recunoscator.
In urma cu 2 saptamani, intr-un moment de sinceritate excesiva, sotia mi-a marturisit ca m-a inselat in urma cu cativa ani, cu un barbat care ii era coleg, au avut o relatie de aprox 1 un. Din cate mi-a spus, am inteles ca nu l-a iubit, desi e greu de admis asta, insa ce ma doare cel mai mult e altceva.
Casatoria noastra dureaza de 16 ani si avem 2 fetite minunate si le iubesc enorm.
Cu toate ca am trecut prin aceasi problema, adica am inselat la randul meu,inainte sa faca ea asta si am marturisit asta in urma cu mai multi ani, am spus si care a fost motivatia mea, desi in astfel de momente e aproape ridicol sa expui motivatii, dar ea le stia inainte sa le afle de la mine, ea m-a iertat.
Mi-e greu si nu stiu cum sa trec peste aceasta perioada, nu pot sa uit ca o perioada de cativa ani, in care am fost sincer si deschis complet fata de ea, ea mi-a ascuns si mi-a reprosat de atatea ori ca am ranit-o, si avea dreptate, dar ea stia ca a facut acelasi lucru, dar nu mi-a marturisit.Cu alte cuvinte m-a jignit de atatea ori si pe buna dreptate, dar ea nu era impecabila, si asta ma doare, dincolo de asta, eu mi-am dat seama in mai multe randuri ca are pe cineva in perioada respective, insa a negat de fiecare data.
Eu nu stiu cum sa fac, cum ar trebui sa procedez, ne-am certat in fiecare zi din cauza asta, dar dupa 10 zile am hotarat sa ma separ pentru cateva zile, sa-mi limpezesc gandurile, dar mai mult am plecat pt ca nu vreau sa o jignesc la randul meu, nu vreau sa o supar si mai ales sa auda si copii unele lucruri si sa ii vad suparati, am preferat sa plec, desi ma doare ingrozitor.
O am mereu in imagine cu acea persoana, ma bantuie acea relatie a ei cu cineva pe care eu il cunosc, mi-a fost coleg si mie in acea prioada, dar eu am demisionat de la acea firma.
Cum pot sa scap de aceste fantome ale trecutului ei, o iubesc,imi iubesc copii, dar nu stiu cum sa procedez si vreau sa o iert sa trec peste tot.
Multumesc pentru ajutor!




Nu o vei putea uita niciodata- ierta poate dar intotdeauna va ramane gandul ala-
oare se gandeste la mine sau la el
oare ma vrea pe mine sau pe el
oare sunt mai bun

si tot asa- problema reala e ca treburile de genu asta- parerea mea- daca se fac nu se recunosc

acum toata lumea o sa imi sara in cap cu sinceritate si tot asa

adevarul este ca asta trebuie dus in mormant- daca o spui in timp vei distruge tot - toti stim ca posesivitatea e ceva normal- gelozia la fel
si eu unu nu as putea sa trec peste...

parerea mea
veronimus
Postat pe 5 Martie 2012 00:41
Poti trece, e drept in timp si cu grija de a nu scormoni trecutul in acea etapa, "flashuri" vei avea, e drept la fiecare asemanare de situatie, dar e ok pana simti ca ai un castig de partea ta...problema e alta...chestiile acestea in general se repeta...si poate prinde un teren mai stabil si mai propice...atunci va fi mai greu, pentru ca decizia nu-ti mai apartine.
kudika513341
Postat pe 5 Martie 2012 01:34
Prietene ,imaginile pe care mintea ta le creat,sotia ta in bratele amantului,sarutandu-se si gemand de placere cand fac sex sa-u stocat in memoria ta si tot mai des necuratul apasa pe tasta reimprosptare Incet dar sigur te distrugi fizic si psihic Esti patetic ,trezestete la relitate voi doi nu va-ti iubit .Sotia ta s-a implicat emotional in relatia cu amantul(un an de zile, nea festila)iar pe tine te prosteste ca pe un idiot Ce sens mai are viata voastra in viiotor?reprosuri,suspiciuni,certuri,suferinta.Nimeni si nici un sfat nu mai poate aduce bucurie in relatia voastra Lamentarile de pe forum sunt un mod de defulare pentru tine,dar nu vindeca rana De comun acord trebuie sa constientizati ca s-a terminat si singura solutie onesta este divortul.
kudika_6676
Postat pe 6 Mai 2012 17:33
corb la corb nu-si scoate ochii
kudika_6676
Postat pe 6 Mai 2012 17:46
Desigur, poti ierta dar...nu vei uita niciodata! Va exista intotdeauna o "a-III-a" persoana ... si multe ganduri nerostite !
rondina
Postat pe 6 Mai 2012 17:53


Barbatii nu uita si nici nu iarta,sunt precum felinele ,care stau la panda,,nu pregeta sa atace atunci cand "prada" le este la indemana!Nu cred in iertarea barbatilor!!!
MissRainbow
Postat pe 6 Mai 2012 17:56
corb la corb nu-si scoate ochii, mesaj pentru pcristinadaniela
kudika_6676
Postat pe 6 Mai 2012 18:01
corb la corb nu-si scoate ochii, mesaj pentru pcristinadaniela
kudika_6676
Postat pe 6 Mai 2012 18:02
corb la corb nu-si scoate ochii, mesaj pentru pcristinadaniela
kudika_6676
Postat pe 6 Mai 2012 18:02
corb la corb nu-si scoate ochii, mesaj pentru pcristinadaniela
kudika_6676
Postat pe 6 Mai 2012 18:02
corb la corb nu-si scoate ochii, mesaj pentru pcristinadaniela
kudika_6676
Postat pe 6 Mai 2012 18:02
De la: MissRainbow, la data 2012-05-06 17:56:22

Barbatii nu uita si nici nu iarta,sunt precum felinele ,care stau la panda,,nu pregeta sa atace atunci cand "prada" le este la indemana!Nu cred in iertarea barbatilor!!!

Deh...patosul bata-l vina...
rondina
Postat pe 6 Mai 2012 18:04
De la: rondina, la data 2012-05-06 18:04:17
De la: MissRainbow, la data 2012-05-06 17:56:22

Barbatii nu uita si nici nu iarta,sunt precum felinele ,care stau la panda,,nu pregeta sa atace atunci cand "prada" le este la indemana!Nu cred in iertarea barbatilor!!!

Deh...patosul bata-l vina...


Raportat la ce???
MissRainbow
Postat pe 6 Mai 2012 18:07
De la: MissRainbow, la data 2012-05-06 18:07:19
De la: rondina, la data 2012-05-06 18:04:17
De la: MissRainbow, la data 2012-05-06 17:56:22

Barbatii nu uita si nici nu iarta,sunt precum felinele ,care stau la panda,,nu pregeta sa atace atunci cand "prada" le este la indemana!Nu cred in iertarea barbatilor!!!

Deh...patosul bata-l vina...


Raportat la ce???

Bingo...ai ghicit!
rondina
Postat pe 6 Mai 2012 18:07
inseal-o si tu si sunteti chit...va impacati instantaneu si faceti si la faceti si cunostinta la amanta si amant...poate se impaca si ei
kudika_7769
Postat pe 18 Mai 2012 13:55
Ar fi interesant ca amanta sa fie sotia amantului...
lonely_soul
Postat pe 21 Mai 2012 11:22
"- Stii, iubito, te-am inselat cu sotia amantului tau.."
lonely_soul
Postat pe 21 Mai 2012 11:23
sunt genul de om care nu se razbuna,consider k doar persoanele slabe fac asta,dar am un principiu dupa care ma ghidez in viata---nimic pe lumea asta nu ramane neplatit mai devreme s-au mai tarziu roata se intoarce
kudika_9958
Postat pe 24 Iunie 2012 21:04
RUGACIUNE CATRE SFANTA MARTA



Aceasta rugaciune se spune in 9 zile de MARTI la rand, avand o lumanare sfintita aprinsa. Rugaciunea este atat de puternica, incat inainte de a termina novena, se va primi lucrul cerut oricat de greu ar parea.

Sfanta MARTA, ma indrept catre tine plin(a) de incredere, cerandu-ti ajutor. Cred cu tarie ca ma vei ajuta si ma vei sprijini cand mi-e greu. Spre a-ti arata recunostinta mea, iti fagaduiesc sa o fac cunoscuta si altora aceasta rugaciune. Te rog cu umilinta sa-mi aduci alinare in suferintele si dorintele mele.
In numele negraitei bucurii care ti-a cuprins inima cand i-ai oferit adapost Mantuitorului lumii in casa ta din Betania. Te implore, roaga-te pentru mine si familia mea ca sa-l pastram pe DUMNEZEU in inimi, astfel incat sa ne invrednicim a primi ajutor in nevoile noastre, mai ales in durerea care ma copleseste acum (aici spune-ti dorinta).
Te implor ajutatoarea celor aflati in suferinta, infrange orice greutate, precum ai infrant balaurul care zace la picioarele tale.

Tatal nostrum si Nascatoarea (de 3 ori).

Sfanta MARTA, roaga-te pentru mine si familia mea.


Amin!
kudika172071
Postat pe 2 Septembrie 2014 15:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
colega de serviciu e obsedata de el 90 De la: seldinger 19 Ianuarie 2011 11:38
ce inseamna sa iubesti? sau ce simti cand iubesti? 20 De la: kudika_938443 21 Octombrie 2013 09:01
am nevoie de sfaturi...ca nu mai pot 96 De la: 2 Septembrie 2014 15:19
hy 11 De la: c3ry_crazy 2 Septembrie 2014 15:24
M-a inselat sotia ! 10 De la: kudika_1016740 8 August 2016 07:17