Setari Cookie-uri

Eu am evoluat si vreu mai mult de la viata

Va redau mai jos confesiunea unei sotii copiat de pa alt site :
"Incerc sa-mi salvez casnicia, insa se pare ca lupt doar eu. Ma simt fustrata, neimplinita, trista, fara chef de treburile casnice pe care alta data le faceam cu drag. Viata sexuala, cred eu, este cauza tuturor nemultumirilor si neimplinirilor mele... sau poate ma insel.. nici eu nu stiu cu siguranta ce se intampla cu mine. Parca nimic nu mai merge intre noi.

Suntem casatoriti de 17 ani, avem doi copii mari. El este o fire mai rece, o figura dura, zambeste rar si pune accent pe situatia materiala, uita sa fie iubitor, tandru (chiar si in pat), sa ma inteleaga, sa ma faca sa ma simt bine, sa zambesc. Crede ca a fii tandru si iubitor cu o femeie este o slabiciune, ca nu este un barbat adevarat, ca aceia care sunt mai sensibili sunt "muieratici".

Am vorbit cu el de n ori, i-am explicat ce imi doresc....doar sa fiu iubita, sa simt asta prin vorbe , gesturi, atingeri etc. imi trebuie fff putin, doar un gest, un zambet.. insa nici atat nu primesc. In schimb vrea de la mine foarte multe, vrea dragoste (sau sex.. nu stiu), ma vrea.. dar in stilul lui.. mai rece.. mai indifierent. Nu stie sa fie tandru, cald etc. Cand ii cer asta imi spune ca am luat-o razna, ca nu mai aveam 20 ani, ca nu are chef, ca tot ce se intampla e din vina mea, e vina mea ca eu ma simt neimplinita, trista, intrucat nu am motive, el are tot ce-i trebuie si nu ma intelege. Imi spune ca ma iubeste, dar e vina mea ca nu simt asta. De aceea cred ca o iau razna.. nu inteleg... nu il inteleg. Eu sunt vinovata de tot?

Pot sa spun ca de la inceputul casatoriei el a fost o fire mai sobra, dar am sperat ca odata cu trecerea anilor se va schimba. M-am inselat. In schimb eu am evoluat si vreau mai mult de la viata. I-am spus de n ori si lui. Refuza sa ma inteleaga. M-am indepartat de el, cred ca nu-l mai iubesc. Nu vreau sa ma simt folosita si lui sa nu-i pese de ceea ce simt.

Nu l-am inselat niciodata, el a fost primul si singurul barbat din viata mea, cu toate ca sunt o femeie frumoasa (asa spun cei din jur). Daca l-as insela nu m-as putea privi in oglinda. E vorba de morala, principii, orgolii etc. Am sperat ca totul sa se rezolve intre noi dar am obosit sa-i vorbesc mereu despre ce nu merge, sa plang, sa-l rog sa fie mai afectuos....simt ca nu mai pot si o iau razna. Si lui parca nu-i pasa.

Ce pot sa mai fac?

Sunt sigura ca multe femei se confrunta cu asa ceva in casnicie dupa 10 - 20 ani, sau poate si mai devreme. E trist, dar e adevarat. Cum se poate salva o asa casnicie?
Adriana40
Postat pe 9 Martie 2010 18:36
ori il accepta asa ori pleaca.
Shhh
Postat pe 9 Martie 2010 18:57
daca vezi ca nu da semne de indreptare orice ai face (adik sa stai si salamuresti situatia...sa vorbesti si sa ii spui tot ce te deranjeaza...si tot ce tine de neintelegerile dintre voi) cel mai bun lucru este ca iti pierzi timpul crezand ca se va indrepta vreodata...daca in tot acest timp nu a facuto fii sigura ca nici de acum incolo nu o sa o faca...sau daca ar faceo vreodata ar fi atunci cand vede ca te pierde de tot...asa ca ia atitudine si spunei ca nu mai vrei sa traiesti asa...ca tu vrei mai mult de la viata decat itit ofera el...ori pui punct ori induri in continuare indiferenta si raceala lui....succes
argint_viu
Postat pe 9 Martie 2010 19:54
Ce sa mai salvezi? Oamenii nu se schimba, ii acceptam cum sunt sau nu! Oricum mi se pare ciudat ca timp de 17 ani sa traiesti cu iluzia ca un om se poate transforma peste noapte si poate sa devina ceea ce iti doresti tu! Mi se pare o prostie, dar asta este toti gresim, important este sa se trezeasca si sa realizeze ca isi poate gasi fericirea in alta parte, chiar si in singuratate!
miss_darine
Postat pe 10 Martie 2010 21:25
Mai femeie, nu-ti mai pierde timpul si arata-i sotului tau ca daca el nu vrea sa-ti ofere ce-ti doresti, oricand o poate face altul... sau altii. Daca intelege, foarte bine, daca nu ... atunci este vina LUI...
darksukkubus69
Postat pe 12 Martie 2010 14:24
Stiti vb aia: "Nu sunt total nefolositor. Macar servesc exemplu negativ." Asta e tot ce pot sa invat din povestea asta. Si am observat ca nu doar la 20 ani te poti confrunta cu astfel de probleme, ci si mai tarziu...ceea ce e ataaaat de descurajator. Dar macar acum stiu ca omu nu se schimba odata cu trecerea anilor, ci devine si mai EL.
Miss_Stardust
Postat pe 12 Martie 2010 15:19
darksukkubus69
Postat pe 12 Martie 2010 20:07
De la: Miss_Stardust, la data 2010-03-12 15:19:17Stiti vb aia: "Nu sunt total nefolositor. Macar servesc exemplu negativ." Asta e tot ce pot sa invat din povestea asta. Si am observat ca nu doar la 20 ani te poti confrunta cu astfel de probleme, ci si mai tarziu...ceea ce e ataaaat de descurajator. Dar macar acum stiu ca omu nu se schimba odata cu trecerea anilor, ci devine si mai EL.


bun raspunsul...faza ca devine si mai EL pe cat e de trista pe atat e de adevarata ....
dalma
Postat pe 12 Martie 2010 21:24
Eu cred ca povestea ta trebuie sa fie exemplu si pt altii...Consider ca fiecare om, atat femeie cat si barbat, trebuie sa aiba curajul sa spuna stop si sa o ia de la capat, atata timp cat cel de langa tine nu mai este ca si cum ar fi langa tine, relatia nu mai are sanse.
Si eu sunt genul de persoana pretentioasa, insa nu absurda,pretentiile mele au avut tot timpul un rezultat bun...unii oameni se mai si schimba, insa cand vezi ca nu ai cu cine, trebuie sa stii sa renunti !
Este pacat ca din astfel de motive te poti desparti de un om pe care il iubesti f mult...totul depinde de cat de curajos esti astfel incat sa ai ceea ce vrei...numai ca de cele mai multe ori, atunci cand castigi ceva pe de o parte, pe de alta...pierzi !
Summer_
Postat pe 12 Martie 2010 21:39
Oamenii nu prea se schimba... iar daca se schimba, atunci o fac in rau... Am vazut ceva exemple printre cunostintele mele... Sincer, degeaba iubesti foarte mult un om daca, doar tu esti cea care iubeste si arata asta. El ce pazeste? I se cuvine cumva sa fie iubit asa, fara sa ofere acelasi lucru? NU. Pana la urma e mai important sa fii si sa te simti iubita....
darksukkubus69
Postat pe 13 Martie 2010 13:03
Lucrurile nu sunt asa simple intr-o casnicie ce a durat asa mult. Oamenii se schimba, e trist cand nu se schimba impreuna. Sunt impreuna cu sotul meu de 8 ani. Cand m-am casatorit am facut si eu greseala sa cred ca in timp se va schimba.De vreo 2 ori am fost la un pas de a ne desparti... asa ca singuratatea in 2 imi este foarte familiara. Desi imi promisese ca va face cu mine terapie sa ne salvam casnicia nu a facut-o... ma rog, nu are sens sa scriu aici toata povestea.
Voi scrie doar ca acum lucrurile merg bine. Slava Domnului! Ce a adus schimbarea a fost... faptul ca vreo 6 luni am fost plecata cu o bursa dincolo. Singuratatea l-a facut sa realizeze cat de mult greseste. A ramas aici cu casa, catel, tot. Si ei bine dupa 6 luni, pentru prima oara am auzit ca si el a gresit. Mi-a cerut o noua sansa. Mi-a fost greu sa i-o acord pentru ca erau foarte multe resentimente adunate, soarta l-a ajutat un pic pentru ca vreo 6 luni am depins financiar de el... incet, incet ne-am reapropiat... Acum avem o relatie pe care nu o mai visam de mult. Comunicam parca mai bine ca la inceput...Sa nu te astepti la miracole peste noapte. Insa ele se pot produce in timp...
Acum ne gandim la anul sa facem un copil... Concluzia?Oamenii se pot schimba, e nevoie de timp,efort si foarte important vointa din partea amandurora ca lucrurile sa mearga bine.
Nu stiu daca povestea mea te ajuta cu ceva... Eu sper ca da!
Iti doresc tot binele din lume si fii fericita!
Cu drag,
Cris
cris_07
Postat pe 16 Martie 2010 08:57
Probabil e vorba de criza varstei de 40 de ani. Foarte multe casnicii se termina acum, pentru ca sotii incep sa-si doreasca altceva, plictisindu-se unul de celalalt. Copiii sunt deja mari, asa ca nu mai exista acest liant care sa-i lege. Fiecare viseaza sa inceapa o noua viata alaturi de un partener mai tanar, care sa le redea pofta de a trai si sa-i revigoreze. De cele mai multe ori insa, visele nu prea au nimic in comun cu realitatea, persoanele in cauza ramanand pana la urma singure. Sigur, casnicia nu mai este chiar atat de roz dupa atatia ani de convietuire... totusi, daca va intelegeti cu partenerul, mai bine sa incercati sa reinviati pasiunea, in loc sa va gasiti amanti si sa-l inselati... Se poate ca ma tarziu sa regretati pasul facut, pentru ca la varsta asta e destul de dificil sa va mai refaceti viata. Pe barbatul dvs il stiti asa cum e, si cu bune, si cu rele...ati trait atatia ani cu el... E pacat sa renuntati la tot, pentru o iluzie... Toti barbatii par extraordinari la inceput, pentru ca isi ascund defectele...asa ca sa nu va inchipuiti ca altii sunt mai buni ca sotul dvs. Dupa cativa ani, se poate sa-si dea si ei arama pe fata...si sa va treziti ca-l vreti pe fostul inapoi...
Micael
Postat pe 16 Martie 2010 09:43
dk asa de rece a fost de la inceputul casniciei, nu intel,ce mai astepti acum?pleaca de langa el,o poti lua de la capat oricand,oriunde,oricum,TREBUIE SA SIMTI K TRAIESTI!
kudika134283
Postat pe 16 Martie 2010 14:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
probleme cu cumnatul, e de groaza ! 11 De la: 31 Mai 2015 22:58
frontiere 15 De la: kudika046697 9 Iulie 2009 15:36
Nu ºtiu ce sã fac 12 De la: Clara_Teodora 26 Ianuarie 2010 01:44
NU RATATI 1 De la: karmelita89 2 Aprilie 2010 16:02
Tu ce faci pentru viitorul copilului tau ? 1 De la: Gabryellla 28 Mai 2009 13:54