Setari Cookie-uri

am o colega care vb in engl cu prietenul ei, desi el e roman

cum as putea sa o fac sa inteleaga ca e nepoliticos sa faci asta , chiar daca persoanele din jur inteleg? fiindca oriunde merg cu ea, e si prietenul ei. asta e alt lucru care ma enerveaza, ca il cara dupa ea. ori iesi cu prietenele, ori cu prietenul. nah, si cu mine ea vb in romana, iar cu el in engleza. nu am putea vb toti trei deodata deoarece el vb in romana doar cand ea nu e in preajma. este enervant. o cunosc de cam un an jumatate, nu consider ca imi permit inca sa ii spun ca e deranjant acest lucru. ar trebui sa vorbeasca cu el in engleza doar cand sunt ei doi. si in rest, in romana. doar traim in romania.
kudika067504
Postat pe 14 Martie 2010 23:55
asa e cu fitele astea. si eu cunosc o tipa care dupa ce a fost vre-o doua zile in franta , spunea ca nu mai stie bine unele cuvinte romane si vorbea cu un accent fff fortat.. stii ce as face eu? as vorbii si eu cu ei in engleza ca sa vad ce fata fac
BadeaMihaela8
Postat pe 26 Martie 2010 07:26
De la: kudika067504, la data 2010-03-14 23:55:43cum as putea sa o fac sa inteleaga ca e nepoliticos sa faci asta , chiar daca persoanele din jur inteleg? fiindca oriunde merg cu ea, e si prietenul ei. asta e alt lucru care ma enerveaza, ca il cara dupa ea. ori iesi cu prietenele, ori cu prietenul. nah, si cu mine ea vb in romana, iar cu el in engleza. nu am putea vb toti trei deodata deoarece el vb in romana doar cand ea nu e in preajma. este enervant. o cunosc de cam un an jumatate, nu consider ca imi permit inca sa ii spun ca e deranjant acest lucru. ar trebui sa vorbeasca cu el in engleza doar cand sunt ei doi. si in rest, in romana. doar traim in romania.


Fiecare face cat il duce capul.Daca ei i se pare grozav sa-l ia dupa ea orunde si sa converseze in engleza las-o sa faca cum crede, la un moment dat poate se va plictisi sa-si scranteasca limba in engleza.Fiecare cu pasarica lui , n-ar trebui sa te enerveze si daca totusi nu suporti spune-i amicei sau nu mai iesi cu ea si prietenul ei.

Postat pe 26 Martie 2010 07:36
oamenii sunt din in ce mai dubiosi observ!
mihaelaghet
Postat pe 27 Martie 2010 11:15
POATE NU VREA SA INTELEGETI CE VORBESTE EA CU EL ASTA DACA NU CUMVA STII SI TU ENGLEZA SAU ARE IMPRESII IN EA DE MIRONOSITA CE CREDE EA CA E SINGURA CARE STIE ENGLEZA FIGURI DE 2 LEI
kudika152443
Postat pe 27 Martie 2010 11:23
Ai intrebat-o de ce ei doi vorbesc in engleza?Poate vor sa-si exerseze abilitatile de a conversa in engleza.E mai util decat orice curs, sa vorbesti zilnic cu cineva in limba straina pe care vrei sa o inveti/aprofundezi. Poate au un pact ei doi si nu e ingamfare sau rautate, mai ales ca ma indoiesc ca vorbesc in engleza ca sa nu inteleaga cei din jur,limba engleza e totusi cea mai cunoscuta limba straina
violetadum
Postat pe 27 Martie 2010 12:48
Dar de ce nu o intrebi :
--de ce vorbeste in engleza cu el chiar daca tu/voi/mai multi sunteti de fata?
--de ce il ia mereu dupa voi?

Daca face asta de fite... as evita sa ies cu ea...sunt persoane care vorbesc asa doar ca sa arate ca stiu limba straina.
Sau mai rau, persoane care nu stiu limba romana prea bine (gramatical vorbind) dar care mai baga cate un englezism...
michelle_venus_21
Postat pe 27 Martie 2010 18:01
De la: kudika067504, la data 2010-03-14 23:55:43cum as putea sa o fac sa inteleaga ca e nepoliticos sa faci asta , chiar daca persoanele din jur inteleg? fiindca oriunde merg cu ea, e si prietenul ei. asta e alt lucru care ma enerveaza, ca il cara dupa ea. ori iesi cu prietenele, ori cu prietenul. nah, si cu mine ea vb in romana, iar cu el in engleza. nu am putea vb toti trei deodata deoarece el vb in romana doar cand ea nu e in preajma. este enervant. o cunosc de cam un an jumatate, nu consider ca imi permit inca sa ii spun ca e deranjant acest lucru. ar trebui sa vorbeasca cu el in engleza doar cand sunt ei doi. si in rest, in romana. doar traim in romania.



Nu este normala fata asta,spune-i ce te deranjeaza daca iesiti impreuna,eu nu as putea sa tac:d.
Cu rusinea mori,spune-i frumos,daca intelege bine ,daca nu...nu-ti mai bate capul sa iesi cu ea..
cami_goanga10
Postat pe 27 Martie 2010 21:33
Aaa... nu ne-ai spus ce varsta are prietena asta a ta.
michelle_venus_21
Postat pe 28 Martie 2010 16:23
da da mai stiu eu pe cineva vorbea in engleza cu ma-sa(se mutase in anglia cu noul sotz ) si in franceza cu taica-sau(era prof de franceza)
yumy
Postat pe 29 Martie 2010 10:45
De la: yumalai, la data 2010-03-29 10:45:49da da mai stiu eu pe cineva vorbea in engleza cu ma-sa(se mutase in anglia cu noul sotz ) si in franceza cu taica-sau(era prof de franceza)


Toate bune si frumoase . Ma intreb ce s-ar fi facut daca ar fi avut un frate in China si o sora prin Peru ?
fratzica
Postat pe 29 Martie 2010 22:41
daca ii esti prietena ai intelege , eu una poate as face asa ceva ca sa exersez limba .
faptul ca te deranjeaza spune mai mult ceva depre tine decat despre ea ...e dreptul ei sa faca ceva ce doreste si dc te deranjeaza oare de ce ? si nu mai iesi cu ea , poftim .
dar in principiu poate ca ar trebui sa ii respecti decizia nu sa conditionezi prietenii de ceea ce iti place si nu iti place tie .
kudika004996
Postat pe 30 Martie 2010 06:15
ok cine nu stie engleza din toata ecuatia asta? recomand cu caldura cursurile de enleza http://www.cursuriaz.ro/curs-engleza/ sigur o sa isi dea seama prietena ta ca pe langa anumite lipsuri de gramatica mai are ceva de lucrat si la comportament;)
theditza04
Postat pe 31 Martie 2010 17:27
dar nimeni nu a intrebat cati ani au cei doi....
par patetici...sau doar cu asta au sa se laude, ca stiu sa vbeasca engleza
mariawunder
Postat pe 31 Martie 2010 23:50
Am intrebat eu si nu mi s-a raspuns... inclin sa cred ca sunt niste pusti care se vor a fi interesanti...
michelle_venus_21
Postat pe 1 Aprilie 2010 16:20
30 de ani. pai vb ca sa isi imbunatateasca engl. nah, eu ma inteleg super cu ea. e ff de treaba. si deja am inceput sa ma obisnuiesc cu ea vb engleza. nu ma mai deranjeaza. adev e ca e dreptul ei sa vorbeasca. si nu ar trebui sa o judec. chiar nu imi doresc sa ii zic. ca ma inteleg super cu ea, si nu vreau sa stric prietenia.
kudika067504
Postat pe 17 Aprilie 2010 01:39
De la: kudika067504, la data 2010-04-17 01:39:4630 de ani. pai vb ca sa isi imbunatateasca engl. nah, eu ma inteleg super cu ea. e ff de treaba. si deja am inceput sa ma obisnuiesc cu ea vb engleza. nu ma mai deranjeaza. adev e ca e dreptul ei sa vorbeasca. si nu ar trebui sa o judec. chiar nu imi doresc sa ii zic. ca ma inteleg super cu ea, si nu vreau sa stric prietenia.






M-ai prins un pic suparata..tu ai o problema ,sau nu mai sti ce'i cu tine,prima data te vaiti ca te deranjeaza,acum o intelegi,pentru ca e dreptul ei sa vorbeasca cum vrea,la asta nu te-ai gandit inainte sa postezi ?


''''''''cum as putea sa o fac sa inteleaga ca e nepoliticos sa faci asta , chiar daca persoanele din jur inteleg? fiindca oriunde merg cu ea, e si prietenul ei. asta e alt lucru care MA ENERVEAZA , ca il cara dupa ea. ori iesi cu prietenele, ori cu prietenul. nah, si cu mine ea vb in romana, iar cu el in engleza. nu am putea vb toti trei deodata deoarece el vb in romana doar cand ea nu e in preajma. ESTE ENERVANT . o cunosc de cam un an jumatate, nu consider ca imi permit inca sa ii spun ca e DERANJANT acest lucru. ar trebui sa vorbeasca cu el in engleza doar cand sunt ei doi. si in rest, in romana. doar traim in romania"""

cami_goanga10
Postat pe 18 Aprilie 2010 18:42
De la: kudika067504, la data 2010-03-14 23:55:43cum as putea sa o fac sa inteleaga ca e nepoliticos sa faci asta , chiar daca persoanele din jur inteleg? fiindca oriunde merg cu ea, e si prietenul ei. asta e alt lucru care ma enerveaza, ca il cara dupa ea. ori iesi cu prietenele, ori cu prietenul. nah, si cu mine ea vb in romana, iar cu el in engleza. nu am putea vb toti trei deodata deoarece el vb in romana doar cand ea nu e in preajma. este enervant. o cunosc de cam un an jumatate, nu consider ca imi permit inca sa ii spun ca e deranjant acest lucru. ar trebui sa vorbeasca cu el in engleza doar cand sunt ei doi. si in rest, in romana. doar traim in romania.



in ce limba ai vrea sa vorbeasca?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 18 Aprilie 2010 18:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pentru fete...aveti grija cu baietii 109 De la: kudika460431 18 Martie 2013 01:24
Concurs foto! 1 De la: andreeadeeax 23 Martie 2011 19:12
Job 2 De la: kudicafex81 13 Mai 2016 13:22
Imagini pentru desktop 2 De la: luchianramona 19 Octombrie 2011 12:18
Totul despre videochat 8 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:01