Setari Cookie-uri

Geniile si zodiile

De la: monica166407, la data 2010-04-19 19:12:24Ai dreptate Sam...
Eu tot astept lista aceea sa mai invat ceva, dar cred ca "cel mai destept cedeaza"...asa ca vom ramane fara ea. Cat despre "oamenii politici" de la noi, enumerati mai sus, chiar imi vine sa rad. Daca e vorba de un om puternic si un bun strateg, l-as pune in capul listei pe Putin, Margaret Thatcher, doua balante cu mana de fier si spirit de maresal....Dar nu vreau sa cad si eu in extrema celor care-si lauda zodia. Stiu un singur lucru...un geniu este o persoana care are o sclipire, care intelege ceva in alt fel decat noi, ceilalti, care putem fi inteligenti, sau destepti.
Eu consider ca Einsten a fost cel mai mare geniu. E doar parerea mea, si nu stiu ce zodie este.
un geniu nu are termen de comparatie ,nu poate fi mai mare sau mai mic.Imi cer scuze pentru remarca,in cazul in care aceasta deranjeaza.
Stiai ca formula descoperita de Einstein a rezultat in urma mai multor ecuatii in care aparea un element pe care in calcul il consideri materie neglijabila?Acea formula a fost rodul muncii unei echipe de cercetare conduse de Einstein.Inca se lucreaza la elucidarea" elementului negljabil".Einstein avea un IQ=147....care ii permitea utilizarea ambelor emisfere cerebrale in acelasi timp.Dupa vechea schema de stabilire a IQ,care se utilizeaza si azi,s-a demonstrat ca exista persoane care au acelasi coeficient ,dar care nu au descoperit nimic senzational....Ne-am obisnuit sa spunem "Are un IQ de geniu"si sa asteptam ziua in care acesta il va folosi in interes umanitar,dar functie de Inteligenta Emotionala,acel individ opteaza pentru diferite variante de existenta,care uneori nu au nimic in comun cu progresul Umanitatii...

Acest topic ,pe cele 17 pagini ,reflecta gradul de evolutie a mediului in care ne desfasuram existenta.
Starneste curiozitatea unora si poate altora nevoia de informatieTotusi ,toti avem ceva in comun:Nevoia de comunicare....
abrry_s
Postat pe 22 Aprilie 2010 20:01
De la: scorpio67, la data 2010-04-21 22:09:35
Hai sa vedem ce a facut fiecare dintre astia asa genial :

• Pierre Cardin- parfumier mediocru si creator de haine la fel de mediocru
• Nelson Mandela- Un mare luptator pentru pace si pentru drepturile celor de culoare
• Dalai Lama- lider al budistilor
• Sylvester Stallone- a scris scenariul de la Rocky , film care l-a si facut vedeta
• Lady Diana- in afara de cateva actiuni caritabile doar scandaluri amoroase
• Tom Cruise- un talent extraordinar in filme de actiune
• Mircea Geoana- un prost politician
• Nicolae Balcescu- initiator al revolutiei pasoptiste
• Vasile Alecsandri- un poet remarcabil

• Demi Moore- o actrita talentata
• Leonardo DiCaprio- un actor mediocru
• Winona Ryder- o actrita buna in fime cu roluri de ciudati, cleptomana in viata reala
• Julia Roberts- alta actrita talentata
• Bill Gates- o sclipire de geniu la el se poate gasi , a revolutionat si cucerit lumea virtuala
• Whoopi Goldberg- o actrita de culoare buna in comedii
• Printul Charles- u fustangiu urat si atat
• Hillary Clinton- o politiciana bunicica
• Picasso- un pictor fascinant

• Enrico Caruso- o voce de neiutat
• Elisabeth Taylor- o actrita frumoasa dar care la vremea ei nu a fost apreciata de critici , dar s-a maritat des
• Bogdan Petriceicu Hasdeu- un scriitor destul de citit
• Billy Zane- un actor frumos foc dar nu tocmai talentat
• George Washington- un presedinte celebru
• Alexander Graham Bell- iata si un invenator genial caci a facut telefonul , iar Edison l-a perfectionat
• Mihail Gorbaciov- un presedinte destul de pacifist
• Yuri_Gagarin- un cosmonaut care a deschis era zborurilor in spatiu
• Osama bin Laden - un dement , fanatic , un terorist de fatada

Cred ca se cofunda talentul unora , personalitatea proeminenta a unora si viata aventuroasa a ltora cu geniul .Mare greseala! In afara de Bil Gates si Bell la nici unul nu e nici o urma de geniu.
Ma indoiesc totusi ca vreo calitate a lor avea de a face cu zodia.


Adevãrat grãieºti Scorpio!!! M-am amuzat tribil!!!
Ochi_albastri
Postat pe 23 Aprilie 2010 16:41
De la: abrry_s, la data 2010-04-22 19:08:55monica, discutia de aici este una logica, asa ca nu ma astept de la majoritatea femeilor sa actioneze conform ei. am invatat demult si pe spinarea mea ca nu ajungi nicaieri cu o femeie purtand o discutie cu o logica directa, ci trebuie sa apelez la partea emotionala (adica sa vad totul ca pe o aventura). cum s-ar spune, e logic sa nu functioneze o discutie in care aduci argumente atunci cand o discuti cu femei.
in ce priveste zodiile sunt facute sa iti pierzi vremea cu ele. doar cateva stele influenteaza oamenii (soarele, luna, luceafarul si cam atat). restul nu au putere reala ci doar imaginara Ma intreb de cate ori in viata ai avut ocazia sa te infrunti direct cu o femeie si de cate ori ai optat pentru varianta femela...Pentru unii barbati aspectul exterior invaluie instinctele de cele mai multe ori,denaturand realitatea in favoarea dorintelor lor de moment.
In ceea ce priveste influenta ...Soarele este o stea,dar LUCEAFARUL e planeta Venus...N-am stiut ca Luna e stea pana azi,dar imi poti argumenta teoria ta?Studierea pozitiei corpurilor ceresti a inceput cu mii de ani in urma...Tot ceea ce exista in Univers ne influenteaza,doar ca noi nu avem perceptii atat de fine incat sa realizam aceasta realitate.
In plus,ne-m obisnuit sa spunem despre ceea ce nu stim ca este magic sau ca nu exista.



Cu toþii suntem parte integrantã din Univers...nu ºtiu pe nimeni ºi nimic sã facã notã discordantã din acest tot unitar!!!!
Ochi_albastri
Postat pe 23 Aprilie 2010 16:45
De la: abrry_s, la data 2010-04-22 19:08:55 Ma intreb de cate ori in viata ai avut ocazia sa te infrunti direct cu o femeie si de cate ori ai optat pentru varianta femela...Pentru unii barbati aspectul exterior invaluie instinctele de cele mai multe ori,denaturand realitatea in favoarea dorintelor lor de moment.
In ceea ce priveste influenta ...Soarele este o stea,dar LUCEAFARUL e planeta Venus...N-am stiut ca Luna e stea pana azi,dar imi poti argumenta teoria ta?Studierea pozitiei corpurilor ceresti a inceput cu mii de ani in urma...Tot ceea ce exista in Univers ne influenteaza,doar ca noi nu avem perceptii atat de fine incat sa realizam aceasta realitate.
In plus,ne-m obisnuit sa spunem despre ceea ce nu stim ca este magic sau ca nu exista.


pentru toti barbati aspectul exterior are un cuvant de spus. si intr-adevar au fost cazuri in care am cautat o femeie doar pentru sex, dar au fost si destule in care mi-am dorit mai mult. asta depinde la fiecare barbat de starea de spirit in care se afla, de nevoile de moment si chiar de ce are de oferit partenera. daca ea nu are de oferit decat sex cum sa poti sa faci mai multe cu ea? numai dumnezeu creaza valoare din nimic. Parerea mea este ca trebuie sa treci prin toate fazele in viata: sa fii si porc, sa fii si usa de biserica, sa iubesti neconditionat, sa fii cumpatat in sentimente, sa fii sincer, sa minti etc.
...
teoria mea este ca mi-a fost lene sa precizez pentru fiecare denumire cuvintele stea, planeta, satelit sau chiar corpuri ceresti. stiam de pe atunci ca se va gasi cineva sa faca observatia asta. deja am invatat cliseele gandirii multor persoane. forma si nu continutul, un blestem care ne afecteaza de ceva mii de ani pe noi romanii.

corpurile ceresti nu ne influenteaza chiar deloc pentru ca sunt prea departe. exista o paleta mica de corpuri care ne influenteaza:
1) soarele emite caldura, lumina si vibratii
2) pamantul emite propriile vibratii si ne influenteaza cu ele
3) venus ne-a influentat in trecut destul de mult planeta
4) luna are propriul ei magnetism care afecteaza toata viata pe pamant.
restul corpurilor ceresti sunt cam neglijabile, as prefera sa cred totusi ca alti sori emit vibratii pe care le resimtim si noi insa nimic mai mult. faptul ca astrologia exista de mii de ani nu inseamna ca si corpurile ceresti ne afecteaza cu ceva. primii astrologi asemuiau corpurile ceresti cu zeii (de unde si denumirile lor). stiind asta iti dai seama de ce le atribuiau putere.
leo_
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:55

Cer permisiunea sa am perceptii diferite.Exist intr-un TOT unitar,fac parte din el si nu ma consider a fi un element nesemnificativ,daca eram asa nu as fi existat.Fiecare element are un rol anume in sistemul din care face parte,cea mai mica anomalie conduce la deteriorarea starii de echilibru....Nu voi plictisi " auditoriul" cu teorii stiintifice pe care le pot sustine in alta parte.Sincer.Leo,ma bucur pentru tine ca reusesti sa descifrezi tiparele comportamentale ale celorlalti si implicit nivelul lor de inteligenta.Acest fapt in sine te va scuti in repetate randuri de caderea pe muchia de cutit pe care toti mergem in aceasta viata incercand sa ne mentinem echilibrul.
abrry_s
Postat pe 28 Aprilie 2010 10:10
nu s-a terminat topicul asta ? moama 18 pagini?
coldwind
Postat pe 28 Aprilie 2010 10:13
vroiam sa zic ca Celia e praºtie dar vad ca pana la urma s-a inteles :)
1porumbita
Postat pe 29 Aprilie 2010 15:36
De la: Celia_29, la data 2010-03-18 13:11:26
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 13:06:58eu zic una tu intelegi .....un atac la persoana
eu zic ca...iei 100 de genii si mai toti sunt aer sau foc. atata tot
asta mi se pare frapant



pai normal ca ma dezgusta afirmatia ta .....eu sunt de apa ,iar afirmatia ta a sunat aberanta........
Uite aici genii din zodiile de apa ca prea tii mortis......
• Pierre Cardin
• Nelson Mandela
• Dalai Lama
• Sylvester Stallone
• Lady Diana
• Tom Cruise
• Mircea Geoana
• Nicolae Balcescu
• Vasile Alecsandri

• Demi Moore
• Leonardo DiCaprio
• Winona Ryder
• Julia Roberts
• Bill Gates
• Whoopi Goldberg
• Printul Charles
• Hillary Clinton
• Picasso

• Enrico Caruso
• Elisabeth Taylor
• Bogdan Petriceicu Hasdeu
• Billy Zane
• George Washington
• Alexander Graham Bell
• Mihail Gorbaciov
• Yuri_Gagarin
• Osama bin Laden




actori ......personalitati care s-au impus de-a lungul vremii.......mai vrei?


mircea geoana geniu ? oh da
si actorii aceia.. a fi persoana publica sau talentat nu e sinonim cu a fi geniu..
BiuL
Postat pe 4 Februarie 2011 03:00
Din cate cunosc, Napoleon s-a nascut pe 7 august, iar Einshtain a fost pesti....
bogdan_elenaN
Postat pe 7 Ianuarie 2012 02:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
balanta si scorpion 22 De la: copacelul 2 Mai 2009 20:30
Eu pesti si el rac 1 De la: kudika337034 6 Decembrie 2010 20:53
eu gemeni el rac? 2 De la: alanya 1 Noiembrie 2009 19:21
eu varsator........el pesti!!!!!!!!!!!! 31 De la: scarli 19 Februarie 2011 16:28
Ce spune ASCENDENTUL despre noi 986 De la: healthy017286 26 Iunie 2011 12:39