Setari Cookie-uri

Geniile si zodiile

Buna ziua,
A-ti lansat un subiect interesant si incerc sa raspund si eu ,dupa viziunea mea,din ceea ce am citit,la acest subiect.Dupa parerea mea,o importanta majora o are si semnul zodiacal,care la zodiile amintite de d-voastra,personalitatea acelor persoane,se distinge prin existenta unor calitati cum ar fi:curaj,capacitatea de a sintetiza anumite observatii despre ceea ce se intampla intr-un domeniu,initiativa de a percepe nevoia de nou in acel domeniu,spiritul de inovatie,etc.Nu exclud ca toate zodiile sa fie caracterizate de aceste aspecte descrise,dar in general la aceste semne zodiacale de foc si de aer,dupa observatia d-voastra,aceste calitati sant dominante.Dupa cum a-ti vazut,nu am amintit nimic de inteligenta sau de capacitatea de memorare ,exagerate de mari,pe care le detin,persoane din toate zodiile,dar ma refeream in mod special la aceia care au curajul de a face ceva nou,specific spiritului lor inovator....au fost la locul si momentul in care trebuiau sa fie,au avut norocul de a o face si ceea ce foarte important,au avut curajul si tenacitatea de a o face.Nu stiu cata lume cunoaste ca Einstein,era sa ramana corigent la...matematica,a invatat intr-o noapte manualul si a doua zi le-a aratat profesorilor lui o gramada de erori ale cursului si a luat 10 in urma demonstratiilor lui,la fel ca si d-voastra,pentru ca a-ti avut inspiratia de a deschide acest ...subiect!Cu stima!
puiu11
Postat pe 21 Martie 2010 09:13
Stiri:'Miscarea Pamantului aduce o noua zodie: Ophiuchus',sa vedeti de acum incolo ce de-a genii apar pe Pamant!
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:15
gindeste inainte a scrie, poate pari mai desteapta draga celia 29
ilinca111
Postat pe 21 Martie 2010 09:19
Celia, imi pare rau, dar nu ai inteles. Asta nu inseamna ca TOATE zodiile de foc sau de aer SUNT genii. Doar ca majoritatea geniilor care exista sunt zodii de foc sau de aer. E simplu...
Interesanta "investigatiune" Fahnell
danielaBe
Postat pe 21 Martie 2010 09:20
De la: ilinca111, la data 2010-03-21 09:19:09gindeste inainte a scrie, poate pari mai desteapta

O afirmatie corecta ar fi fost"Gandeste inainde DE a scrie,poate pari mai desteapta!",ma ierti ca te corectez dar mi-a placut gramatica de cand eram copil. Nici macar nu vreau sa par desteapta,te las pe tine!
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:20
Bineinteles ca nu exista nicio legatura intre genii si zodii. Ma mir cum a ajuns subiectul asta atat de popular. Planetele ne influenteaza starea fizica dar nu atat de mult incat sa dezvolte un creier supra-dotat
Luciana___
Postat pe 21 Martie 2010 09:21
Investigatiile astea luate de pe internet sunt cel putin superficiale si absolut necredibile.Vrem exemple concrete.
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:23
Eram absolut convinsa de cand am citit primul mesaj ca cel care a inceput topicul nu poate fi decat un LEU pt ca leii sunt atat de laudarosi si plini de sine si isi adora zodia. e adevarat ca si eu sunt leu si nu cred ca cele mai multe genii sunt leu pt ca leilor nu le place sa fie genii ci sa straluceasca in lumina reflectoarelor si sunt pragmatici. veti gasi lei in randul miliardarilor si a fotomodelelor, designerilor..cam pe aici se invarte
diana100ritm
Postat pe 21 Martie 2010 09:25
Nu a ajuns popular decat datorita stupiditatii cu care a fost postat.Cred ca initiatorul subiectului vrea sa abureasca vreo blonda cu "genialitatea" zodiei lui focoase.
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:25
din cate vad eu ionel teodoreanu dupa parerea unora a fost geniu ca a scris ulita copilariei? yo nu zic k nu e un romancier deosebit interbelic....dar totusi fratilor....AIA CARE AU SCHIMBAT OMENIREAAAA AIA SUNT GENII NU PERSONALITATI!!!GENII....OMUL ALA CAND A DESCHIS SUBIECTUL A PRECIZAT GENII....NU PERSONALITATI....DECI N AI CU SA ZICI K TOM CRUISE, WYNONA RYDER....AU INVENTAT CEVA SI NU STIM NOI? AU SCHIMBAT CYRSUL INTREGII OMENIRII?............IDEEA PRINCIPALA CARE SE DESPRINDE DIN ACESTE DISCUTII DE PE FORUM ESTE K UNII NU STIU CE E ALA GENIU SI PERSOANA PUBLICA. ...ORICUM....UNII IAU PERSONAL NISTE CHESTII CARE CHIAR NU SUNT....N A ZIS NIMENI CA RESTUL SUNT PROSTI... DACA SUNT NASCUTI IN SEMN DE APA ....INSA CONFORM UNOR STATISTICI A REIESIT CA CELE MAI MULTE GENII SUNT SEMNE DE CE A ZIS CEL CRE A DESCHIS SUBIECTUL! OMUL CHIAR N A JIGNIT SAU OFENSAT PE CVA....INSA MULTI OFENSATI SE ARATA;))....Diferentele dintre geniu si omul comun sunt esentiale: geniul e inzestrat cu inteligenta, obiectivitate, imaginatie exacerbata, aspiratie spre absolut, posibilitatea de sacrificare pentru atingerea unui ideal - atribute care-i confera capacitatea de depa­sire a sferei de apartinere, de anulare a propriilor conditionari, cum ar fi limitele de spatiu, timp, societate, soarta, noroc, dar il si transforma intr-un solitar, neputand a fi fericit pe deplin. in schimb, omul comun se defineste prin afectivitate si instinctualitate, subiectivitate, pragmatism si oportunism, aspiratie spre implinirea vietii terestre, imposibilitatea jertfirii, sociabilitate -elemente care il impiedica sa-si depaseasca limitele.
deepika
Postat pe 21 Martie 2010 09:28
Sa nu-l uitam totusi pe Einstein nascut in zodia pesti, zodie de apa.
citea_cris
Postat pe 21 Martie 2010 09:29
De la: danielle2275, la data 2010-03-21 09:15:38Stiri:'Miscarea Pamantului aduce o noua zodie: Ophiuchus',sa vedeti de acum incolo ce de-a genii apar pe Pamant!

zodia aia exista de mii de ani, insa era doar pentru "cei initiati".
leo_
Postat pe 21 Martie 2010 09:30
De la: deepika, la data 2010-03-21 09:28:12din cate vad eu ionel teodoreanu dupa parerea unora a fost geniu ca a scris ulita copilariei? yo nu zic k nu e un romancier deosebit interbelic....dar totusi fratilor....AIA CARE AU SCHIMBAT OMENIREAAAA AIA SUNT GENII NU PERSONALITATI!!!GENII....OMUL ALA CAND A DESCHIS SUBIECTUL A PRECIZAT GENII....NU PERSONALITATI....DECI N AI CU SA ZICI K TOM CRUISE, WYNONA RYDER....AU INVENTAT CEVA SI NU STIM NOI? AU SCHIMBAT CYRSUL INTREGII OMENIRII?............IDEEA PRINCIPALA CARE SE DESPRINDE DIN ACESTE DISCUTII DE PE FORUM ESTE K UNII NU STIU CE E ALA GENIU SI PERSOANA PUBLICA. ...ORICUM....UNII IAU PERSONAL NISTE CHESTII CARE CHIAR NU SUNT....N A ZIS NIMENI CA RESTUL SUNT PROSTI... DACA SUNT NASCUTI IN SEMN DE APA ....INSA CONFORM UNOR STATISTICI A REIESIT CA CELE MAI MULTE GENII SUNT SEMNE DE CE A ZIS CEL CRE A DESCHIS SUBIECTUL! OMUL CHIAR N A JIGNIT SAU OFENSAT PE CVA....INSA MULTI OFENSATI SE ARATA;))....Diferentele dintre geniu si omul comun sunt esentiale: geniul e inzestrat cu inteligenta, obiectivitate, imaginatie exacerbata, aspiratie spre absolut, posibilitatea de sacrificare pentru atingerea unui ideal - atribute care-i confera capacitatea de depa­sire a sferei de apartinere, de anulare a propriilor conditionari, cum ar fi limitele de spatiu, timp, societate, soarta, noroc, dar il si transforma intr-un solitar, neputand a fi fericit pe deplin. in schimb, omul comun se defineste prin afectivitate si instinctualitate, subiectivitate, pragmatism si oportunism, aspiratie spre implinirea vietii terestre, imposibilitatea jertfirii, sociabilitate -elemente care il impiedica sa-si depaseasca limitele.

Eu cred ca omul are o blonda in vizor.
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:30
De la: leo_, la data 2010-03-21 09:30:00
De la: danielle2275, la data 2010-03-21 09:15:38Stiri:'Miscarea Pamantului aduce o noua zodie: Ophiuchus',sa vedeti de acum incolo ce de-a genii apar pe Pamant!

zodia aia exista de mii de ani, insa era doar pentru "cei initiati".


Oricine poate sa se socoteasca 'un ales" pe planeta asta,mai ales laudarosii din zodia leu.
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:31
De la: leo_, la data 2010-03-21 09:30:00
De la: danielle2275, la data 2010-03-21 09:15:38Stiri:'Miscarea Pamantului aduce o noua zodie: Ophiuchus',sa vedeti de acum incolo ce de-a genii apar pe Pamant!

zodia aia exista de mii de ani, insa era doar pentru "cei initiati".

De asta geniile din aceasta zodie stau ascunse pe planeta Marte.
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:33
De la: kudika102804, la data 2010-03-21 09:21:09Bineinteles ca nu exista nicio legatura intre genii si zodii. Ma mir cum a ajuns subiectul asta atat de popular. Planetele ne influenteaza starea fizica dar nu atat de mult incat sa dezvolte un creier supra-dotat


Imi pare rau sa te contrazic...dar ar trebui sa citesti mai mult despre infuentele planetelor asupra noastra...si nu o spun dpdv a zodiilor!
La fel cum luna are infleuenta asupra oceanelor (sper ca stii la ce ma refer) asa si planetele au influenta asupra psihicului si starii emotionale. Pe unii aceste infuelnte ii fac mai "slabi" iar pe altiii mai "puternici". Sa dam un exemplu cocludent: daca luna ar fi cu cativa centimetrii mai aproape de pamant ce influente crezi ca ar avea?? te rog sa cercetezi!!!
Daca soarele ar fi mai departe de pamant cu cativa cm de influenta ar avea??
Daca te-ai nascut intr-o anumita zi sub influenta unei planete afla ce influenta are asupra ta!!
Acestea sunt lucruri palbabile si cercetate de f multa vreme!!
paula27
Postat pe 21 Martie 2010 09:34
BY THE WAY.......DATI VOI IN BOBI SI VEDETI ACOLO DE CE ANUME A DESCHIS OMUL SUBIECTUL ASTA....SA ABUREASCA VREO BLONDA....;)).....SI DACA TOT NE CRAMPONAM DE FIECARE CUVANT SI SUNTEM SUBIECTIVI.............HMMMMM........ai ceva cu blondele?;))k ele n-au nmk cu tine
deepika
Postat pe 21 Martie 2010 09:34
Draga,eu nu vreau sa ma cert cu blondele,ok?
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 09:36
PAI NICI NU TREBUIE. NU ERA VORBA DE CEARTA. E VORBA DE CAT DE RAHAT TRE SA FACETI O DISCUTIE DESPRE GENII...DACA NU VA CONVINE CE ZICE O PERSOANA ....TRE SA ATACATI PE UNDEVA...MAI NOU ATI DESCOPERIT K VREA SA IMPRESIONEZE VREO BLONDA.....PENIBIL SI IMATUR. NU S A INTELES SENSUL SUBIECTULUI DISCUTAT...
deepika
Postat pe 21 Martie 2010 09:47
ce aveti cu blondele???
in loc sa va dati cu parerea la tema.......va sta mintea-n loc si o luati pe aratura!!
paula27
Postat pe 21 Martie 2010 09:47
scuza-ma dar Sylverster Stallone nu e geniu!
insa e adevarat ca in semnele de aer se nasc cele mai multe genii ...de asemenea si cei mai multi nebuni!! este o linie foarte subtire intre cele doua atitudini!!
sherrypie
Postat pe 21 Martie 2010 09:49
CUM SI LINIA DINTRE INTELIGENTA SI IGNORANTA E FOARTE SUBTIRE, CUM SI LINIA DINTRE SUBIECTIV SI OBIECTIV E FOARTE SUBTIRE
deepika
Postat pe 21 Martie 2010 09:51
Buna ziua,
Ai dreptate,exista o mare legatura intre geniu si semnul sub care te nasti.
Totusi geniul inseamna si o sclipire de nebunie,si dupa cum stim :normalitatea unora incepe acolo unde se termina normalitatea altora,deci nu suntem in masura noi sa quantificam geniul ci doar sa-l recunoastem atunci cand deja a trecut in posteritate.Nu avem metode si instrumente pentru a-l depista atunci cand este contemporan cu noi .
Cat despre celebritatile enumerate de domnisoara....hai totusi sa nu le spunem genii.Sunt o suma de ,au echipe intregi in spate care le promoveaza imaginea si le-o intretin.
Vezi Lady Gaga.
lenalazar66
Postat pe 21 Martie 2010 09:52
eu cred ca e pura coincidenta. eu nu prea cred in chestia asta cu zodiile.
RSL
Postat pe 21 Martie 2010 09:57
mie imi place ideaa pe care ai adus-o in discutie,mi se pare foarte interesanta,nu pt ca sunt zodie de foc,dar chiar mi-a captat atentia.si bravo si pt argumente!
corina_night
Postat pe 21 Martie 2010 10:00
De la: Celia_29, la data 2010-03-18 13:18:29
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 13:16:08iei totul prea personal...parerea mea



pt mine sunt genii
spor la investigatii
daca ai sa gasesti ceva concludent ........anunta!

OOOOOOOOO da...daca pt tine aia sunt genii?! Gosh..nu stii pe ce lume traiesti!A spus si omul o chestie interesanta si tu...Crezi ca esti GENIU???Gosh...i can't belive this!!!!!!!!
Klaudiana
Postat pe 21 Martie 2010 10:00
De la: Celia_29, la data 2010-03-18 12:33:25
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 12:28:54Buna ziua
Sunt curios daca e o leg intre semnul zodiacal si genialitatea
Asa ca am facut o mica investigatiune...si a rezultat o chestie absolut interesanta

90% din genii sunt fie zodii de foc fie de aer (puteti cauta pe wikipedia)

sa fie doar o coincidenta?


ha ha ha.........cunosc pers din astfel de zodii care sunt prastie.....eu fiind de apa ce anume ar trebui sa deduc?
ma uimesc unii insi.........


stii ce poti deduce?...k tu esti mai prastie ca toti;))
deepika
Postat pe 21 Martie 2010 10:05
Adreseaza-te celor care se cearta intr-adevar,am vazut si eu asta si ma cam mira ca oamenii se cearta din orice in Romania,iar subiectul este ,dupa mine,cel putin amuzant.
danielle2275
Postat pe 21 Martie 2010 10:05
De la: Fahnell, la data 2010-03-18 14:13:59mi se pare absolut genial cum iei totul personal:)
eu nu am zis nimic rautacios de tine...dar tu...ca un leu veritabil te plasezi mereu in centru
eu cred ca si tu esti leu. sau un leu deghizat in rac


mie mi se pare interesanta tema. dar nu am cercetat inca. oriqm discutia ta cu fata aia domnisoara doamna celia_29 acapareaza tot forumul.... rad de nu mai pot :))) tu nu vezi ca mai mai sa te injure la inceput, iar apoi se da la tine ?:P
cu privire la genii, einstein era pesti :P
iar ca sa citez dintr-un articol: geniile se creeaza nu se nasc astfel, dupa expresia folosita de thomas edison cum ca geniul ar fi 99% transpiratie, oamenii de stiinta au ajuns la formula 1% inspiratie, 29% indicatii bune si incurajari si 70% eforturi. deci ....
Smurf3tte
Postat pe 21 Martie 2010 10:06
nu exista zodii proaste sau rele,e adevarat ca cele de foc au mai mult curaj si spirit de aventura,pot fi pionieri intr-un domeniu sau altul dar sa afirmi ca doar ei pot fi genii nu cred
utad
Postat pe 21 Martie 2010 10:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Este respectata femeia in Romania ? 10 De la: battleofwits 24 Octombrie 2010 13:42
buna 12 De la: Rafinata 15 Iunie 2009 17:48
eu taur el scorpion..total incompatibili dar ... 7 De la: lizzylight 12 Iulie 2011 16:25
21 IUNIE= GEMENI SAU RAC??? 38 De la: Diavolyta_ 14 Mai 2009 22:49
Ce parere aveti de relatia femeia capricorn si barbatul varsator 1 De la: kudika002534 15 Martie 2009 14:37