Setari Cookie-uri

Cum sa spui cuiva ca deranjeaza, fara sa-l jignesti

Buna! Va rog sa-mi dati un sfat, cum sa procedez? Am o prietena, daca pot sa-i zic asa, pentru ca de fapt nu am fi prietene, daca ea nu ar avea nevoie de mine sau mai bine zis de ceva de-al meu. Nu stiu cum sa-i spun ca ma deranjeaza uneori prezenta ei, ca am nevoie sa fiu singura, mai pe scurt cum sa-i zic sa plece. De exemplu, de 8 martie de dimineata, m-a sunat pe la 9 (eu am copil mic si uneori ma las sa mai dorm dimineata, si ea stie) , ca are nevoie sa-si sune prietenele de la mine (nu are internet si-l foloseste, de cite ori are nevoie, pe al meu). Atunci nu i-am raspuns intrucit stiam deja ce vrea. Nu s-a lasat si ,peste vreo 15 minute, era deja la mine la usa, sunind incontinuu... De multe ori procedeaza astfel, da busna peste mine fara a se gindi ca poate deranja. Eu nu o sun niciodata, nu-i raspund la mesaje sa inteleaga ca nu vreau s-o vad, da asta nu da rezultate, vine oricum si ma suna in fiecare zi. Ce sa fac? Chiar e deranjant.
Inga77
Postat pe 18 Martie 2010 18:59
pff !
Pai si tu te mai gandesti cum sa ai zici fara sa o jignesti ???
Spune-i clar ...ca te deranjeaza prezenta ei si faptul ca vine asa si insista !!!!
Ce naiba ?!!!!Oh gizas !Ce oameni !!
blaa
Postat pe 18 Martie 2010 19:04
De la: kudika147584, la data 2010-03-18 18:59:58Buna! Va rog sa-mi dati un sfat, cum sa procedez? Am o prietena, daca pot sa-i zic asa, pentru ca de fapt nu am fi prietene, daca ea nu ar avea nevoie de mine sau mai bine zis de ceva de-al meu. Nu stiu cum sa-i spun ca ma deranjeaza uneori prezenta ei, ca am nevoie sa fiu singura, mai pe scurt cum sa-i zic sa plece. De exemplu, de 8 martie de dimineata, m-a sunat pe la 9 (eu am copil mic si uneori ma las sa mai dorm dimineata, si ea stie) , ca are nevoie sa-si sune prietenele de la mine (nu are internet si-l foloseste, de cite ori are nevoie, pe al meu). Atunci nu i-am raspuns intrucit stiam deja ce vrea. Nu s-a lasat si ,peste vreo 15 minute, era deja la mine la usa, sunind incontinuu... De multe ori procedeaza astfel, da busna peste mine fara a se gindi ca poate deranja. Eu nu o sun niciodata, nu-i raspund la mesaje sa inteleaga ca nu vreau s-o vad, da asta nu da rezultate, vine oricum si ma suna in fiecare zi. Ce sa fac? Chiar e deranjant.


eu i-as spune direct ! sa nu se supere dar, avand in vedere situatia (copilul) deranjeaza ! acu' daca se supara......... e treaba ei si nu a ta ! ce este mai important: linistea ta sau prietenia vecinei !?
coldwind
Postat pe 18 Martie 2010 19:05
din ce oras esti?.....fiindca vreau sa stau si eu putin pe mess .....la tine
freakbabe
Postat pe 18 Martie 2010 19:12
De la: kudika147584, la data 2010-03-18 18:59:58Buna! Va rog sa-mi dati un sfat, cum sa procedez? Am o prietena, daca pot sa-i zic asa, pentru ca de fapt nu am fi prietene, daca ea nu ar avea nevoie de mine sau mai bine zis de ceva de-al meu. Nu stiu cum sa-i spun ca ma deranjeaza uneori prezenta ei, ca am nevoie sa fiu singura, mai pe scurt cum sa-i zic sa plece. De exemplu, de 8 martie de dimineata, m-a sunat pe la 9 (eu am copil mic si uneori ma las sa mai dorm dimineata, si ea stie) , ca are nevoie sa-si sune prietenele de la mine (nu are internet si-l foloseste, de cite ori are nevoie, pe al meu). Atunci nu i-am raspuns intrucit stiam deja ce vrea. Nu s-a lasat si ,peste vreo 15 minute, era deja la mine la usa, sunind incontinuu... De multe ori procedeaza astfel, da busna peste mine fara a se gindi ca poate deranja. Eu nu o sun niciodata, nu-i raspund la mesaje sa inteleaga ca nu vreau s-o vad, da asta nu da rezultate, vine oricum si ma suna in fiecare zi. Ce sa fac? Chiar e deranjant.

draga mea atunci cand ai un copilas ratiunea de a trai dipa mine nici nu as mai sta la discutii clar i-as spune in fata ce ma deranjeaza as pune lucrurule la punct si gata pierd o prietena daca se poate numi asa dar castig timp [pentru mine si copilul meu
GYPSI
Postat pe 18 Martie 2010 19:56
De la: kudika147584, la data 2010-03-18 18:59:58Buna! Va rog sa-mi dati un sfat, cum sa procedez? Am o prietena, daca pot sa-i zic asa, pentru ca de fapt nu am fi prietene, daca ea nu ar avea nevoie de mine sau mai bine zis de ceva de-al meu. Nu stiu cum sa-i spun ca ma deranjeaza uneori prezenta ei, ca am nevoie sa fiu singura, mai pe scurt cum sa-i zic sa plece. De exemplu, de 8 martie de dimineata, m-a sunat pe la 9 (eu am copil mic si uneori ma las sa mai dorm dimineata, si ea stie) , ca are nevoie sa-si sune prietenele de la mine (nu are internet si-l foloseste, de cite ori are nevoie, pe al meu). Atunci nu i-am raspuns intrucit stiam deja ce vrea. Nu s-a lasat si ,peste vreo 15 minute, era deja la mine la usa, sunind incontinuu... De multe ori procedeaza astfel, da busna peste mine fara a se gindi ca poate deranja. Eu nu o sun niciodata, nu-i raspund la mesaje sa inteleaga ca nu vreau s-o vad, da asta nu da rezultate, vine oricum si ma suna in fiecare zi. Ce sa fac? Chiar e deranjant.

pffffff, am avut si eu o vecina de genu' asta bagaret, dimineata la pranz si seara se infinta la usa mea si sa stii ca nu faci nimic cu bunul simt, eu pana nu i-am spus de la obraz ca ma deranjeaza, n-am scapat de ea
miss_darine
Postat pe 18 Martie 2010 20:03
Multumesc pentru injtelegere si sfat, da chiar nu pot sa fiu asa directa, incerc prin altceva s-o fac sa inteleaga. Chiar ma gindeam sa renunt la internet ca de fapt pentru asta vine.
Inga77
Postat pe 18 Martie 2010 20:58
Da nu e vorba de prietenie, dac-am fi prietene eu cred c-as putea oricind sa-i spun ca nu e momentul potrivit, iar ea , pe de alta parte, ar intelege singura cind poate sa vina si cind nu.
Inga77
Postat pe 18 Martie 2010 21:02
De la: kudika147584, la data 2010-03-18 20:58:48Multumesc pentru injtelegere si sfat, da chiar nu pot sa fiu asa directa, incerc prin altceva s-o fac sa inteleaga. Chiar ma gindeam sa renunt la internet ca de fapt pentru asta vine.

nu trebuie sa renunti la internet,trebuie doar sa fii directa.
ella13
Postat pe 18 Martie 2010 21:04
De la: kudika147584, la data 2010-03-18 20:58:48Multumesc pentru injtelegere si sfat, da chiar nu pot sa fiu asa directa, incerc prin altceva s-o fac sa inteleaga. Chiar ma gindeam sa renunt la internet ca de fapt pentru asta vine.

acum exagerezi tu, cum sa renunti la internet? sa faca bine si sa-si instaleze ea poti sa-i spui ca numai merge netul...azi,maine,poimaine, pana va intelege ca de fapt nu merge pt ea rusinoaso
miss_darine
Postat pe 18 Martie 2010 21:08
Aaaaa, sa nu uiti sa scoti mufa din calculator, asa ii demonstrezi ca nu mere netu'
miss_darine
Postat pe 18 Martie 2010 21:09
pai nu sint din Romania, is originara din RM, si locuiesc de 3 ani in Portugalia. am gasit acest site de citeva zile, si, intrucit am aceasta problema inca de cind eram gravida, zic ia sa cer un sfat voua ca nu mai stiu, m-am saturat de internetul-cafe de la mine de acasa
Inga77
Postat pe 18 Martie 2010 21:20
De la: kudika147584, la data 2010-03-18 21:20:38pai nu sint din Romania, is originara din RM, si locuiesc de 3 ani in Portugalia. am gasit acest site de citeva zile, si, intrucit am aceasta problema inca de cind eram gravida, zic ia sa cer un sfat voua ca nu mai stiu, m-am saturat de internetul-cafe de la mine de acasa

super tare dragele mele eu am trecut prin aceasta situatie si nu numai atat pe langa faptul ca eu am doi copii vecina mea avea trei cei mici fiind nascuti la diferenta de trei sapatamani unul de altul si ce credeti ca facea pe langa faptul ca venea la ora 8 dimineata la cafea si apoi copii unul cate unul depinde cum se trezeau mai mi lasa si pe cap ca are putina treaba
dar ghiciti ce treaba avea?facea curatenie la ea ca la mine mergea stateau copii si uite asa mia venit mie un dor de facut curatenie de persoane intr-o zi si iam dat afara pe toti si gata am scapat dar nici cu mine nu a mai vorbit ca nu mai avea la cine sa lase copii si sa potolit deci concluzie asta se cheama nesimtireeeeeeeeeeeeeeeeeee deci fii directa si gata scapi de ea asa zisa prietena ca sii a mea
GYPSI
Postat pe 19 Martie 2010 08:59
Spune-i direct...mi se pare nesimtita,nu are de ce sa se supere ca ii zici ca mai ai nevoie si de liniste.Bafta!
cami_goanga10
Postat pe 26 Martie 2010 19:03
Buna. Un sfat iti dau, si nu numai tie si tuturor. O prietena adevarata nu se supara cand ii spui ceva. Daca tu ii spui ca nu vrei sa stea asa de mult, nu ar trebui sa nu mai vb deloc cu tine. Ci sa respecte ceea ce zici. Iti spun din propria experienta. Daca se supara nu este o prietena adevarata, daca nu se supara, poti conta pe ea, si nu o pierde.
7777777
Postat pe 3 Mai 2011 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ghicitul in cafea 49 De la: kudika344248 26 Decembrie 2010 23:32
Prieten drag... 6 De la: dandanaua_reloaded 12 Februarie 2009 14:28
buna seara 4 De la: ella_c 26 Februarie 2009 19:48
cadouri pentru el 2 De la: anamm88r 27 Decembrie 2008 09:51
OARE ?............ 3 De la: dusmanu_lu_Celina 14 Noiembrie 2010 06:21