Setari Cookie-uri

cand avem nevoie de psiholog

Buna!
Acest forum ne ajuta pe noi femeile sa trecem mai usor peste probleme cu care ne confruntam in fiecare zi, insa intrebarea mea este:cand stim ca avem nevoie de un psiholog, cand decidem ca a consulta un psiholog este mai eficient decat a pune in practica sfaturile primite de la ceilalti?poate stie cineva raspunsul.........
stefana_24
Postat pe 22 Martie 2010 10:10
De la: stefana_24, la data 2010-03-22 10:10:33Buna!
Acest forum ne ajuta pe noi femeile sa trecem mai usor peste probleme cu care ne confruntam in fiecare zi, insa intrebarea mea este:cand stim ca avem nevoie de un psiholog, cand decidem ca a consulta un psiholog este mai eficient decat a pune in practica sfaturile primite de la ceilalti?poate stie cineva raspunsul.........



eu am consultat pshihologul inainte...dar ajutorul l-am primit si aici de la o prietena..fiecare m-au ajutat cu ceva..dar oricum cred ca daca dai vreun sfat aici persoana respectiva ca sa puna in ,,practica'' ce i s-a zis pe forum are nevoie de o prietena sau de un pshiholog
iulia069834
Postat pe 22 Martie 2010 10:17
De la: stefana_24, la data 2010-03-22 10:10:33Buna!
Acest forum ne ajuta pe noi femeile sa trecem mai usor peste probleme cu care ne confruntam in fiecare zi, insa intrebarea mea este:cand stim ca avem nevoie de un psiholog, cand decidem ca a consulta un psiholog este mai eficient decat a pune in practica sfaturile primite de la ceilalti?poate stie cineva raspunsul.........

oricand

mai ales ca multe sfaturi pot fi total nepotrivite pentru tine
kitty_krieger
Postat pe 22 Martie 2010 14:19
Parerea mea este ca mersul la psiholog este un mare bullshit! Cik te ajuta sa te cunosti mai bine si alte bla-bla-uri de acest gen...Eu cunosc persoane care au mers la psiholog si nu i-a ajutat cu nimic, plus ca le-a mai luat si o gramada de bani degeaba. Psihologii nu stiu decat 3 fraze : Spune-mi mai multe despre asta, Te inteleg perfect si mai ales : Ce ai de gand sa faci in legatura cu asta ?
Sfatul meu e sa discuti cu prietena ta cea mai buna, cu care poti sa vorbesti despre orice, sau cu cineva apropiat din familia ta. Grav si trist in acelasi timp este ca in ziua de astazi, oamenii merg la psiholog pentru simplul fapt ca nu au cu cine sa vorbeasca despre problemele lor. Sper ca nu este cazul tau! Good luck!
Ps: de cele mai multe ori e mai bine sa gasesti putere si sfaturi in tine insati pt k, in fond, tu te cunosti cel mai bine! XOXO
Blue_Crystal
Postat pe 26 Martie 2010 14:26
De la: Blue_Crystal, la data 2010-03-26 14:26:42Parerea mea este ca mersul la psiholog este un mare bullshit! Cik te ajuta sa te cunosti mai bine si alte bla-bla-uri de acest gen...Eu cunosc persoane care au mers la psiholog si nu i-a ajutat cu nimic, plus ca le-a mai luat si o gramada de bani degeaba. Psihologii nu stiu decat 3 fraze : Spune-mi mai multe despre asta, Te inteleg perfect si mai ales : Ce ai de gand sa faci in legatura cu asta ?


da, tu, auzi, cum adica sa te ridici din fund si chiar sa pui mana sa faci ceva in legatura cu situatia TA?!? nemaiauzit!!!! trebuie mereu sa faca altul, ca macar sa poti da vina pe altcineva in caz ca nu merge, nu?
kitty_krieger
Postat pe 26 Martie 2010 18:35
De la: Blue_Crystal, la data 2010-03-26 14:26:42Parerea mea este ca mersul la psiholog este un mare bullshit! Cik te ajuta sa te cunosti mai bine si alte bla-bla-uri de acest gen...Eu cunosc persoane care au mers la psiholog si nu i-a ajutat cu nimic, plus ca le-a mai luat si o gramada de bani degeaba. Psihologii nu stiu decat 3 fraze : Spune-mi mai multe despre asta, Te inteleg perfect si mai ales : Ce ai de gand sa faci in legatura cu asta ?
Sfatul meu e sa discuti cu prietena ta cea mai buna, cu care poti sa vorbesti despre orice, sau cu cineva apropiat din familia ta. Grav si trist in acelasi timp este ca in ziua de astazi, oamenii merg la psiholog pentru simplul fapt ca nu au cu cine sa vorbeasca despre problemele lor. Sper ca nu este cazul tau! Good luck!
Ps: de cele mai multe ori e mai bine sa gasesti putere si sfaturi in tine insati pt k, in fond, tu te cunosti cel mai bine! XOXO

Eu cunosc persoane pe care le-au ajutat f mult sedintele cu psihologul . E adevarat insa , ca ei isi doreau sa iasa din impas , sa descopere solutii si sa-si recapete linistea . Daca nu vrei sa fii ajutat nimeni nu te poate forta sa primesti ajutor . Cere si ti se va da . Dar nu pt ca te imping de la spate altii , ci pt ca vrei tu sa-ti revii .
Altfel psihologul munceste de multe ori degeaba cu astfel de indivizi , sau dureaza f mult timp sa-i aduca pe linia de plutire . Si mi se pare perfect normal sa fie platit pt jobul sau .
Tu faci munca in folosul comunitatii ?
mahy33
Postat pe 26 Martie 2010 19:13
Noi ne cunoastem cel mai bine,deci suntem cei mai buni psihologi pt nooi insine!
blaa
Postat pe 26 Martie 2010 19:25
prietenii nu pot niciodata sa fie obiectivi, asa cum este un psiholog............raspunsul este in noi, dar este nevoie de indrumare din exterior din partea unei persoane care nu sunt implicate afectiv.........
stefana_24
Postat pe 29 Martie 2010 15:09
De la: mahy33, la data 2010-03-26 19:13:05
De la: Blue_Crystal, la data 2010-03-26 14:26:42Parerea mea este ca mersul la psiholog este un mare bullshit! Cik te ajuta sa te cunosti mai bine si alte bla-bla-uri de acest gen...Eu cunosc persoane care au mers la psiholog si nu i-a ajutat cu nimic, plus ca le-a mai luat si o gramada de bani degeaba. Psihologii nu stiu decat 3 fraze : Spune-mi mai multe despre asta, Te inteleg perfect si mai ales : Ce ai de gand sa faci in legatura cu asta ?
Sfatul meu e sa discuti cu prietena ta cea mai buna, cu care poti sa vorbesti despre orice, sau cu cineva apropiat din familia ta. Grav si trist in acelasi timp este ca in ziua de astazi, oamenii merg la psiholog pentru simplul fapt ca nu au cu cine sa vorbeasca despre problemele lor. Sper ca nu este cazul tau! Good luck!
Ps: de cele mai multe ori e mai bine sa gasesti putere si sfaturi in tine insati pt k, in fond, tu te cunosti cel mai bine! XOXO

Eu cunosc persoane pe care le-au ajutat f mult sedintele cu psihologul . E adevarat insa , ca ei isi doreau sa iasa din impas , sa descopere solutii si sa-si recapete linistea . Daca nu vrei sa fii ajutat nimeni nu te poate forta sa primesti ajutor . Cere si ti se va da . Dar nu pt ca te imping de la spate altii , ci pt ca vrei tu sa-ti revii .
Altfel psihologul munceste de multe ori degeaba cu astfel de indivizi , sau dureaza f mult timp sa-i aduca pe linia de plutire . Si mi se pare perfect normal sa fie platit pt jobul sau .
Tu faci munca in folosul comunitatii ?



Mai fata, chiar nu e buba ta dak fac eu munca in folosul comunitatii. Cred k nu te-ai uitat sau chiar nu esti informata in legatura cu tarifele psihologilor.Suntn unii care iau si 100 de euro sau mai mult pt o ora! Pe asa zisa munca, adik vrajeala
Blue_Crystal
Postat pe 31 Martie 2010 14:48
De la: blaa, la data 2010-03-26 19:25:00Noi ne cunoastem cel mai bine,deci suntem cei mai buni psihologi pt nooi insine!


CORECT!
Blue_Crystal
Postat pe 31 Martie 2010 14:51
Adevarul este ca, din punctul meu de vedere, a apela la psiholog ori de cate ori ai o problema dovedeste slabiciune. Este adevarat ca oamenii sunt fiinte slabe, dar tot asa de adevarat este ca traim intre oameni, nu suntem facuti sa traim singuri pe o insula. Si atunci cred eu, tot in oamenii de langa noi gasim solutia la rezolvarea problemei noastre. Fie in urechi care te asculta, fie in sfatul care te indruma.

Psihologul ar trebui sa fie ultima solutie. Dar, ma indoiesc ca cine nu a fost capabil sa-si deschida sufletul unui amic.. o va face in fata unui strain care trece cu privirea prin tine si da cu pixul pe o fisa medicala pentru a-si justifica onorariul.
rashela
Postat pe 31 Martie 2010 14:59
Eu nu sunt de acord, rashela.
In opinia mea, poti apela la psiholog ori de cate ori simti nevoia (si te lasa buzunarul, evident). Nu este slabiciune, ci intelepciune. Si asta pentru ca prietenii nu pot fi obiectivi, cum spunea cineva, si desi ar trebui sa te cunoasca foarte bine si sa-ti dea cele mai bune sfaturi, ele nu sunt neutre. Se vor implica si pe ei in acele sfaturi sau ar zice "fa ce as face eu" (si eu mai fac asta si-mi dau seama de-abia apoi). In schimb psihlogul are datoria de a te indruma in directia gasiriii unei solutii, solutie care-ti apartine in totalitate; psihologul doar iti arata drumul sa o gasesti. (scuze de repetitie, incer doar sa accentuez ceea ce vreau sa spun)

Si, e chiar mai usor sa te deschizi unei persoane care stii ca nu te va judeca, ca nu-ti va spune celebrul "ti-am spus eu" sau altceva de genul.
kitty_krieger
Postat pe 31 Martie 2010 23:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Implor ajutor! are cineva "Mana de mort" scrisa de Dumas? Va rog! 1 De la: andreealivia 5 August 2009 22:23
relatie pe mess .. 32 De la: carmina33 6 Septembrie 2009 00:21
Hello, any English speaker staying in Timisoara ? 60 De la: mimoz 19 August 2009 16:40
Conteaza diferentza de varsta intr-o relatzie??????? 104 De la: SugarBubbles 30 Mai 2009 11:40
intrebare 22 De la: Blue_Crystal 26 Martie 2010 14:37