Setari Cookie-uri

Traficul de fiinte umane!

Poate tema pe care vreau sa o discut cu voi nu intra in categoria cea mai potrivita... dar as vrea sa aflu parerile voastre despre ce inseamna pentru voi acest fenomen: traficul de persoane. Care sunt cauzele, cine poate deveni victima... Credeti ca familia joaca un rol important in situatiile de trafic? Ce se poate face pentru a diminua riscurile de a deveni victima...

In acelasi timp, va astept si pe http://notforsale.ro/index.php?option=com_ccboard&view=forumlist&Itemid=58 !

Zi frumoasa
NFS
NotForSale
Postat pe 23 Martie 2010 12:24
oricine poate deveni victima..trafic de persoane ...da, exista si mai concret e ca ii i-au inima, plamani si ce este nevoie pt a vinde pe fff multi bani celor care au nevoie.. dar se poate ca traficul de persoana sa fie ...prostitutia...acuma depinde la ce te-ai referit..
danaeu
Postat pe 7 Aprilie 2010 11:17
Trafic de persoane, asa cum suna topicul inseamna doar prostitutie, eventual cersit. Trafic de organe este altceva.
Este foarte simplu (?) sa afli cauzele daca stabilesti foarte clar cine sunt victimele.
Daca ne referim la prostitutie eliminam barbatii. Nu si baietii, copiii de sex masculin. Apoi, putem elimina si femeile trecute de o anumita varsta.
In ce priveste fetele tinere, cred ca naivitatea, anturajul si, de cele mai multe ori, lipsa unei suprevegheri eficiente din partea parintilor ar putea fi cauze.
Desigur, exista situatiile nefericite cand copiii sau fetele sunt rapite, trecute peste granita sau sechestrate intr-o locuinta in tara si obligata sa se prostitueze. Totusi, oricat de greu de crezut ar parea, astea sunt cazuri rare. Majoritatea victimelor sunt filate o perioada si alese tocmai pentru ca se potrivesc profilului.
rashela
Postat pe 7 Aprilie 2010 11:27
despre acest subiect pot vorbi din experienta proprie, pt ca am fost abordata de nenumarati "pesti" de cand am venit in buc; parca sunt un magnet pt ei, cu toate ca ma imbrac ca un om normal si nu ca o "profesionista". evident, la inceput eram mai naiva si puteam sa cad usor in capcana, desi din fericire nu s-a intamplat asta.
In unul din cazuri, "pestele" m-a urmarit pe strada, pana la mall si mi-a zis ca imi cumpara ce vreau eu, indif cate mil ar costa. desi i-am spus de nenumarate ori ca nu profit in felul asta de oameni, nu am scapat de el pana ce nu am acceptat sa-mi ia ceva simbolic macar (de 20-30 lei). dupa asta, am facut greseala sa merg la o cafea, intr-un local ales de el; acolo, toti chelnerii se uitau la mn ciudat si nici n-am mai baut cafeaua de teama sa nu mi se puna ceva in ea. (primul sfat: alegeti voi localul cand cunoasteti o persoana noua).
ai intrebat ce rol ar avea familia....pt mine a avut o importanta cruciala cand am cunoscut un alt peste. asta s-a dat drept un manager care voia sa-mi promoveze imaginea. nici nu pot sa explic in cuvinte cat de priceput a fost sa ma pacaleasca. desi familia mea nu e aici, m-a ajutat in sensul ca unchiul meu (politist), mi-a cerut numele si data nasterii ca sa-l caute in baza de date. evident, cand i-am cerut "managerului" asta, s-a simtit prea jignit ca sa accepte sa fie investigat. cand i-am cautat numele pe google, acasa, nici macar nu exista (pana si eu sunt pe google, dar nu un asa-zis manager)
nu vreau sa plict pe nimeni povestind viata mea, dar asta e realitatea; va sfatuiesc sa nu iesiti din locuri publice cu necunoscuti, sa nu va urcati in masina cu ei, sa nu le dati datele voastre, oricat de inofensivi ar parea si oricat de tentante ar fi pt voi ofertele. ei chiar sunt cei mai mari MANIPULATORI.
x_tina90
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:03
De la: x_tina90, la data 2010-04-24 21:03:48despre acest subiect pot vorbi din experienta proprie, pt ca am fost abordata de nenumarati "pesti" de cand am venit in buc; parca sunt un magnet pt ei, cu toate ca ma imbrac ca un om normal si nu ca o "profesionista". evident, la inceput eram mai naiva si puteam sa cad usor in capcana, desi din fericire nu s-a intamplat asta.
In unul din cazuri, "pestele" m-a urmarit pe strada, pana la mall si mi-a zis ca imi cumpara ce vreau eu, indif cate mil ar costa. desi i-am spus de nenumarate ori ca nu profit in felul asta de oameni, nu am scapat de el pana ce nu am acceptat sa-mi ia ceva simbolic macar (de 20-30 lei). dupa asta, am facut greseala sa merg la o cafea, intr-un local ales de el; acolo, toti chelnerii se uitau la mn ciudat si nici n-am mai baut cafeaua de teama sa nu mi se puna ceva in ea. (primul sfat: alegeti voi localul cand cunoasteti o persoana noua).
ai intrebat ce rol ar avea familia....pt mine a avut o importanta cruciala cand am cunoscut un alt peste. asta s-a dat drept un manager care voia sa-mi promoveze imaginea. nici nu pot sa explic in cuvinte cat de priceput a fost sa ma pacaleasca. desi familia mea nu e aici, m-a ajutat in sensul ca unchiul meu (politist), mi-a cerut numele si data nasterii ca sa-l caute in baza de date. evident, cand i-am cerut "managerului" asta, s-a simtit prea jignit ca sa accepte sa fie investigat. cand i-am cautat numele pe google, acasa, nici macar nu exista (pana si eu sunt pe google, dar nu un asa-zis manager)
nu vreau sa plict pe nimeni povestind viata mea, dar asta e realitatea; va sfatuiesc sa nu iesiti din locuri publice cu necunoscuti, sa nu va urcati in masina cu ei, sa nu le dati datele voastre, oricat de inofensivi ar parea si oricat de tentante ar fi pt voi ofertele. ei chiar sunt cei mai mari MANIPULATORI.

io stiam ca stau intr-un oras periculos noroc ca am trecut de-o varsta si numai am de ce sa-mi fac probleme
miss_darine
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:06
De la: danaeu, la data 2010-04-07 11:17:29oricine poate deveni victima..trafic de persoane ...d



am cazut si io victima unei asa zise persoane de incredere. timp de cateva saptamani, a facut in asa fel incat sa-mi castige increderea, timpul si bunatatea.
apoi s-a dezlantuit!!
dupa ce m-a amenintat ca face publica relatia noastra de amicitie, mi-a impus sa-i donez ciucurelu' in fiecare seara!
cata rautate! nici acum nu mi-am revenit!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:12
traficul de persoane este o problema destul de grava in zilele noastre si din pacate din ce in ce mai des intalnita...totul din cauza lipsei de informare si binenteles a vulnerabilitatii si naivitatii tinerilor...parintii au un grad mare de vinovatie avand in vedere ca nu discuta cu copiii lor despre aceasta tema si nu se intereseaza de viitorii ''manageri''ale fiicelor lor asta in cazul asa ziselor companii de modeling care sunt cel mai des folosite pt a prosti tinerele domnisoare dornice de vedetism....binenteles ca existe multe cazuri in care copiii ascund foarte multe lucruri parintilor,acestia din urma neputand face nimic...site-urile matrimoniale sunt pline de astfel de indivizi care cuceresc tinerele domnisoare si le promit tot felul de lucruri imposibil de realizat pe cont propriu ...de obicei acesti domni au un aspect ingrijit,stilat,sunt culti dau impresia de perfectiune astfel incat ''vrajesc''tinerele foarte usor...ce urmeaza sa le faca nu vreau sa vorbesc pentru ca ''teroare''e prea putin spus...drept solutii as propune o mai mare propaganda ''anti-trafic de persoane'' facuta in special in licee,mai multa implicare din partea profesorilor,a psihologilor,a parintilor vizionarea mai multor filmulete de genul acesta ...as avea multe de spus cu privire la acest subiect pentru ca stiu multe lucruri insa concluzionez zicand ca statul roman nu ofera niciun sprijin si nicio protectie celor ce vor sa se implice intr-un domeniu ce ar ajuta persoanele care pica prada traficului de persoane...deschideti ochii cand luati o decizie si cautati cat mai multe informatii cu privire la o oferta din partea unor straini!
peentruthine
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:23
De la: x_tina90, la data 2010-04-24 21:03:48despre acest subiect pot vorbi din experienta proprie, pt ca am fost abordata de nenumarati "pesti" de cand am venit in buc; parca sunt un magnet pt ei, cu toate ca ma imbrac ca un om normal si nu ca o "profesionista". evident, la inceput eram mai naiva si puteam sa cad usor in capcana, desi din fericire nu s-a intamplat asta.
In unul din cazuri, "pestele" m-a urmarit pe strada, pana la mall si mi-a zis ca imi cumpara ce vreau eu, indif cate mil ar costa. desi i-am spus de nenumarate ori ca nu profit in felul asta de oameni, nu am scapat de el pana ce nu am acceptat sa-mi ia ceva simbolic macar (de 20-30 lei). dupa asta, am facut greseala sa merg la o cafea, intr-un local ales de el; acolo, toti chelnerii se uitau la mn ciudat si nici n-am mai baut cafeaua de teama sa nu mi se puna ceva in ea. (primul sfat: alegeti voi localul cand cunoasteti o persoana noua).
ai intrebat ce rol ar avea familia....pt mine a avut o importanta cruciala cand am cunoscut un alt peste. asta s-a dat drept un manager care voia sa-mi promoveze imaginea. nici nu pot sa explic in cuvinte cat de priceput a fost sa ma pacaleasca. desi familia mea nu e aici, m-a ajutat in sensul ca unchiul meu (politist), mi-a cerut numele si data nasterii ca sa-l caute in baza de date. evident, cand i-am cerut "managerului" asta, s-a simtit prea jignit ca sa accepte sa fie investigat. cand i-am cautat numele pe google, acasa, nici macar nu exista (pana si eu sunt pe google, dar nu un asa-zis manager)
nu vreau sa plict pe nimeni povestind viata mea, dar asta e realitatea; va sfatuiesc sa nu iesiti din locuri publice cu necunoscuti, sa nu va urcati in masina cu ei, sa nu le dati datele voastre, oricat de inofensivi ar parea si oricat de tentante ar fi pt voi ofertele. ei chiar sunt cei mai mari MANIPULATORI.


...la cat esti de frumoasa nici nu e de mirare ca ai fost abordata de astia dar proxenetii mizeaza mult pe incapacitatea intelectuala ori nu se pune problema la tine, esti si frumoasa si desteapta.

Inhaitarea politiei din Romania cu clanurile mafiote, cu interlopii, protectia si acoperirea lor este o realitate, este un fenomen de masa, in toata tara, inclusiv in judetul Arges. Politisti, procurori, judecatori, sunt "cumparati" sistematic ca sa serveasca mafia.Romania e un stat mafiot cu institutii nefunctionale.Actiunile desfasurate de politie impotriva traficului de persoane sunt doar pentru impresie artistica.
Politia din Arges invoca motivul necunoasterii in legatura cu gruparile mafiote care se ocupa cu traficul de persoane pentru ca aceste grupari sunt conduse chiar de politie.Crima organizata cauta in mod constant afaceri legitime care pot fi folosite ca o acoperire.În spatele unor firme din Curtea de Arges, se ascund de fapt retele specializate în racolarea de fete care sfârsesc prin a se prostitua.Aceste firme sunt folosite drept paravan, pentru a sustine activitati ilegale, pentru a spala bani, dar si pentru ca liderii mafioti sa fie vazuti drept antreprenori de succes.In Curtea de Arges exista mai multe grupari mafiote care racoleaza, transporta, plaseaza si cazeaza fete pentru prostitutie, fete care ulterior sunt traficate extern, politia arestand doar pioni din aceste grupari.Aceste grupari mafiote sunt conduse de politistul proxenet-tainuitor Rada impreuna cu una din prostituatele lui Karoly Pici, zis Loti, unul din membri bandei care pe data de 20 iunie 2004 a rapit si sechestrat pe Anna Maria Valdata, sotia unui magnat italian, cerand in schimbul eliberarii acesteia peste un million de euro.Antecedentele politiei mafiote Arges:
http://www.jurnalul.ro/stire-special/comisar-de-politie-sluga-unui-peste-502765.html
kudika321233
Postat pe 12 Septembrie 2010 20:11
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-04-24 22:12:46
De la: danaeu, la data 2010-04-07 11:17:29oricine poate deveni victima..trafic de persoane ...d



am cazut si io victima unei asa zise persoane de incredere. timp de cateva saptamani, a facut in asa fel incat sa-mi castige increderea, timpul si bunatatea.
apoi s-a dezlantuit!!
dupa ce m-a amenintat ca face publica relatia noastra de amicitie, mi-a impus sa-i donez ciucurelu' in fiecare seara!
cata rautate! nici acum nu mi-am revenit!


asa ca ai facut tu publica relatia..nu?
_oktober_
Postat pe 12 Septembrie 2010 20:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tratament 9 De la: FRANNNCE 23 Iunie 2009 21:31
:p 5 De la: Barbie30 29 Septembrie 2010 10:57
Caut femeie de serviciu.....cu experienta !! 2 De la: anastasia_m 5 August 2010 23:20
Buna 2 De la: kudika342165 23 Februarie 2012 22:59
ANIMALE - SPUNE NU TESTELOR PE ANIMALE! 4 De la: inna_1688 15 Iunie 2009 15:05