Setari Cookie-uri

sunt intr-o mare dilema...

Buna dimineata ! Problema mea este urmatoarea...sunt de 11 ani cu sotul meu (de 6 suntem casatoriti). Eram foarte tineri cand ne-am indragostit ...Anul trecut am ramas insarcinata , eu am fost foarte fericita, el....Am pierdut sarcina la 3 luni, am fost devastata si in pragul depresiei. As fi vrut ca sotul meu sa imi fie alaturi dar, ca de obicei, el a avut alte preocupari (prieteni, petreceri etc.)Suntem foarte diferiti in ciuda faptului ca suntem de atatia ani impreuna .Nu este prima data cand sotul meu ma trateaza cu indiferenta (s-a comportat la fel si in timpul sarcinii) dar as fi vrut ca macar pentru copil sa se poarte alfel! In fine,nu m-as fi gandit niciodata sa il parasesc (eu sunt de parere ca o casatorie se face pe viata)dar, imediat dupa ce am pierdut sarcina, un vechi prieten (care nici macar nu traieste in tara) m-a ajutat f. mult..Mi-a fost alaturi cu multa afectiune si compasiune si ....m-am indragostit de el ! Practic nu mi-am inselat sotul dar ma tot gandesc la celalalt! Imi dau seama acum ca nu mai exista dragoste in aceasta casatorie (desi el jura ca ma iubeste si ca nu o sa ma lase sa plec niciodata) si nu stiu daca sa plec la celalalt (care zice ca ma iubeste f. mult) sau sa incerc sa imi salvez casatoria...
kudika062829
Postat pe 27 Martie 2010 06:43
dar mai bine de ce nu incerci sa vb si cu sotul tau sai spui tot ce te doare si k ai vrea sa se schimbe si vezi cum se comporta
dar ai grija nu cum se comporta cu tine o zi doua ,tu fi indiferenta cu el ca sa vezi el ce face si dak se poarta tot asa incearca pe partea cealalta si fa-ti viata fericita
sper sa-ti fie de folos
babytau_symo
Postat pe 27 Martie 2010 07:15
dar mai bine de ce nu incerci sa vb si cu sotul tau sai spui tot ce te doare si k ai vrea sa se schimbe si vezi cum se comporta
dar ai grija nu cum se comporta cu tine o zi doua ,tu fi indiferenta cu el ca sa vezi el ce face si dak se poarta tot asa incearca pe partea cealalta si fa-ti viata fericita
sper sa-ti fie de folos
babytau_symo
Postat pe 27 Martie 2010 07:15
De la: kudika062829, la data 2010-03-27 06:43:31Buna dimineata ! Problema mea este urmatoarea...sunt de 11 ani cu sotul meu (de 6 suntem casatoriti). Eram foarte tineri cand ne-am indragostit ...Anul trecut am ramas insarcinata , eu am fost foarte fericita, el....Am pierdut sarcina la 3 luni, am fost devastata si in pragul depresiei. As fi vrut ca sotul meu sa imi fie alaturi dar, ca de obicei, el a avut alte preocupari (prieteni, petreceri etc.)Suntem foarte diferiti in ciuda faptului ca suntem de atatia ani impreuna .Nu este prima data cand sotul meu ma trateaza cu indiferenta (s-a comportat la fel si in timpul sarcinii) dar as fi vrut ca macar pentru copil sa se poarte alfel! In fine,nu m-as fi gandit niciodata sa il parasesc (eu sunt de parere ca o casatorie se face pe viata)dar, imediat dupa ce am pierdut sarcina, un vechi prieten (care nici macar nu traieste in tara) m-a ajutat f. mult..Mi-a fost alaturi cu multa afectiune si compasiune si ....m-am indragostit de el ! Practic nu mi-am inselat sotul dar ma tot gandesc la celalalt! Imi dau seama acum ca nu mai exista dragoste in aceasta casatorie (desi el jura ca ma iubeste si ca nu o sa ma lase sa plec niciodata) si nu stiu daca sa plec la celalalt (care zice ca ma iubeste f. mult) sau sa incerc sa imi salvez casatoria...



Pai numai tu poti stii ce drum sa alegi. Parerea mea este ca ar trebui sa te bucuri de viata si sa fii fericita. Daca "nu mai exista dragoste" de ce sa mai stai si sa nu te bucuri de viata alaturi de cel care ti-o ofera. Acum, partea proasta e ca dupa 11 ani....sunt atat de multe lucruri care va leaga incat e cam greu sa dai cu piciorul la tot. Nu e asa? si nici nu esti poti fi sigura ca o sa iti fie bine (dupa alti 11 ani, de ex.) cu celalalt, dar astea sunt riscurile dragostei....
Bebulaki
Postat pe 27 Martie 2010 07:30
De la: kudika062829, la data 2010-03-27 06:43:31Buna dimineata ! Problema mea este urmatoarea...sunt de 11 ani cu sotul meu (de 6 suntem casatoriti). Eram foarte tineri cand ne-am indragostit ...Anul trecut am ramas insarcinata , eu am fost foarte fericita, el....Am pierdut sarcina la 3 luni, am fost devastata si in pragul depresiei. As fi vrut ca sotul meu sa imi fie alaturi dar, ca de obicei, el a avut alte preocupari (prieteni, petreceri etc.)Suntem foarte diferiti in ciuda faptului ca suntem de atatia ani impreuna .Nu este prima data cand sotul meu ma trateaza cu indiferenta (s-a comportat la fel si in timpul sarcinii) dar as fi vrut ca macar pentru copil sa se poarte alfel! In fine,nu m-as fi gandit niciodata sa il parasesc (eu sunt de parere ca o casatorie se face pe viata)dar, imediat dupa ce am pierdut sarcina, un vechi prieten (care nici macar nu traieste in tara) m-a ajutat f. mult..Mi-a fost alaturi cu multa afectiune si compasiune si ....m-am indragostit de el ! Practic nu mi-am inselat sotul dar ma tot gandesc la celalalt! Imi dau seama acum ca nu mai exista dragoste in aceasta casatorie (desi el jura ca ma iubeste si ca nu o sa ma lase sa plec niciodata) si nu stiu daca sa plec la celalalt (care zice ca ma iubeste f. mult) sau sa incerc sa imi salvez casatoria...


e usor de dat sfaturi ............dar daca l-ai cerut , te sfatuiesc sa-ti rezolvi problemele din casnicie independent de o terta persoana!!!!
anastasia_m
Postat pe 27 Martie 2010 07:44
De la: kudika062829, la data 2010-03-27 06:43:31Buna dimineata ! Problema mea este urmatoarea...sunt de 11 ani cu sotul meu (de 6 suntem casatoriti). Eram foarte tineri cand ne-am indragostit ...Anul trecut am ramas insarcinata , eu am fost foarte fericita, el....Am pierdut sarcina la 3 luni, am fost devastata si in pragul depresiei. As fi vrut ca sotul meu sa imi fie alaturi dar, ca de obicei, el a avut alte preocupari (prieteni, petreceri etc.)Suntem foarte diferiti in ciuda faptului ca suntem de atatia ani impreuna .Nu este prima data cand sotul meu ma trateaza cu indiferenta (s-a comportat la fel si in timpul sarcinii) dar as fi vrut ca macar pentru copil sa se poarte alfel! In fine,nu m-as fi gandit niciodata sa il parasesc (eu sunt de parere ca o casatorie se face pe viata)dar, imediat dupa ce am pierdut sarcina, un vechi prieten (care nici macar nu traieste in tara) m-a ajutat f. mult..Mi-a fost alaturi cu multa afectiune si compasiune si ....m-am indragostit de el ! Practic nu mi-am inselat sotul dar ma tot gandesc la celalalt! Imi dau seama acum ca nu mai exista dragoste in aceasta casatorie (desi el jura ca ma iubeste si ca nu o sa ma lase sa plec niciodata) si nu stiu daca sa plec la celalalt (care zice ca ma iubeste f. mult) sau sa incerc sa imi salvez casatoria...



Niciodata sa nu spui niciodata, aveai o parere, acum ai semne de intrebare privind relatia ta .
Zic eu ca singura poti lua hotarari care sa te ajute sa-ti fie bine .Mult noroc!
valivieru96
Postat pe 27 Martie 2010 09:44
Da, ai dreptate, eu nu m-as fi gandit niciodata sa imi parasesc sotul, chiar daca lucrurile nu sunt chiar asa roz...am discutat de multe ori cu el problemele noastre. El se poarta frumos cateva zile dar apoi "isi revine"...Cand ii aduc aminte de discutiile purtate , el imi raspunde sarcastic ca nici o casnicie nu e perfecta! Eu nu sunt absurda sa imi imaginez ca totul ar trebui sa fie numai lapte si miere, dar sunt extrem de singura in acesta casatorie! Singura mea teama este sa nu ajung la batranete si sa ma intreb daca nu cumva am facut o greseala ca nu am avut curajul sa imi schimb viata si sa incerc sa fiu fericita cu celalat!
kudika062829
Postat pe 27 Martie 2010 19:20
eu sunt de parere k ar tb sa incerci sa iti salvezi casnicia.comunica cu sotul tau.vezi dak se schimba si apoi i-a o decizie.stiu k e greu,cu asta ma confrunt si eu
anynutza
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:57
Ai spus ca sotul tau are alte preocupari cum ar fi petrecerile,prietenii si nu ti acorda atentia necesara.De ce nu incerci sa-i platestri cu aceeasi moneda?Gaseste-ti o activitate.Ia- ti prietenele si duceti-va la aerobic,iesiti in oras mai des,organizeaza petreceri etc.In felul acesta toata atentia pe care ti-o concentrezi asupra lui o sa fie distribuita in alta parte.Iar el va observa lucrul acesta.Succes ;)
virago_ice
Postat pe 9 Aprilie 2010 13:26
ai si motive sa fii in dilema .....intradevar cred la fel ca tine in casatoria pe viiata dar depinde si de partenerul de linga tine ...in cazul tau eu una nu cred ca se merita sa stai linga asa un barbat ....daca ar fi trup si suflet pentru tine tiar fi fost alaturi atunci cind aveai cea mai mare nevoie dar .....???alegerea e a ta
kudika167295
Postat pe 16 Aprilie 2010 13:10
Intradevar , situatia e ciudata!Sunt unii soti care nu stiu ce sa spuna in momente grele si prefera sa taca sau sa plece.Ai senzatia ca esti singura ,dar sufera poate mai mult el .Daca si-a gasit alte indeletniciri ,nu inseamna ca nu a fost si el marcat.Ai incercat sa discuti cu sotul tau despre ce te framanta?Oare chiar iti doresti un copil ?Cred ca daca ti-ai dori cu adevarat ,ati comunica si ati incerca sa faceti unul.Totusi 6 ani de casnicie si nu aveti copii?!Sincer cred ca tu nu il iubesti si incerci sa gasesti scuze .Ti-ai analizat sentimentele?Ti-ai pus unele intrebari:cand i-ai facut o surpriza,cand i-ai spus ca vrei sa iesi cu el,i-ai cumparat ceva ?Nu doar sotii trebuie sa dea !Orice relafie (afaceri,casnicie,prietenie) se bazeaza pe comunicare!
In ceea ce priveste persoana care ti-a fost alaturi ,ti-a fost el prin simpla coincidenta sau a aflat de situatia ta de la altii,ori tu esti cea care i-a cautat sprijinul?Conteaza si asta!In loc sa cauti sprijin la ai tai ai cautat in alta parte !Daca e asa atunci ai probleme serioase !De fapt tu nu iti mai doresti casnicia si nu merita sa va distrugeti reciproc!Discutati ,poate reusiti sa redeveniti o familie sau fiecare cu drumul lui !
noos
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:08
poate sunt eu mai pragmatica dar parerea mea e ca ce nu merge, nu merge si gata oricat te-ai stradui. erati tineri cand v-ati casatorit, poate acum mai maturi vedeti lucrurile altfel. desi stii ca e o vorba care spune ce-i in mana nu-i minciuna.
ai grija ca orice decizie are si consecinte. tu esti singura care poti lua o decizie corecta, din pacate noi tu te putem ajuta prea mult
raluca_242000
Postat pe 17 Aprilie 2010 07:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rinoplastie 1 De la: kudika_10818 28 Iunie 2012 14:29
Vreti sa fiti sanatosi si sa aratati bine ??? 2 De la: fittnescoffe 21 Martie 2019 11:16
PRODUSE PROFESIONALE LA PRETURI F BUNE ONLINE 15 De la: 21 Iunie 2015 15:30
nutritionist - bucuresti 22 De la: kudika_937173 19 Aprilie 2014 16:48
sal 2 De la: larirami 21 Aprilie 2010 15:36