Setari Cookie-uri

iubirea nu e suficienta intr-un cuplu

:-?? al meu k e in sc cu rotile nu e asa pisalog si are incredere in mine...e aceeasi diferenta de varsta ca intre tine si al tau iubit si tot isi face timp sa iesim impreuna inclusiv in cluburi, nu mi-a zis nicodata sa nu ma machez sau mai stiu eu ce...
kudika_10
Postat pe 28 Martie 2010 23:56
cred ca aici el are o problema
nu iti lasa libertate si nu are incredere
pt ca daca tine la tine si afirma ca vrea sa te faca fericta el trebuie s ain teleaga ca fericirea ta nu e tocmai sa stai sa ii pui lui o farfrie de mancare pe masa
tu ai nevoie sa simti ca treiesti
intreba-l el la varsta ta ce facea si ce regrete are ca nua facut ?
mai bine distreaza-te si fa tot ceea ce trebuie sa faci pt ca esti la o varsta putin vulnerabila si sensibila
daca vrea pune din partea lui
spun asta pt ca sunt si in situatia ta in ceea ce priveste diferenta mare de varsta si amndoi facem tot ce putem ca nicunul sa nu se simta iritat prin nici o atitudine sau gest
succes
bestiutza_relouded
Postat pe 29 Martie 2010 00:08
De la: rashela, la data 2010-03-28 23:53:28Vezi tu, asa cum ai spus la inceput... sunt multe lucruri pe care noi nu le stim. Personal, nici nu vreau sa le stiu. Doar ca, din tot ce spui tu simt o mare amaraciune. Indiferent cat de mult ai iubi si ai fi iubita.. daca nu esti fericita.. e in zadar. Daca ar fi sa-ti raspund doar la intrebarea din titlu as spune clar :NU, iubirea nu e suficienta. Si cred ca ti-ai dat seama deja, cum stau lucrurile.
Spui la un moment dat ca ai dat o alta sansa iubirii voastre. Parerea mea este ca vei da nshpe mii de sanse acestei iubiri moarte din fasa. Sau, te vei rupe curand.
Nu esti tu de vina, dar nici el. Pur si simplu, in afara de sentimente, nu aveti mare lucru in comun. Si, ceea ce stim cu totii, o relatie se construieste in timp bazandu-ne tocmai pe acele afinitati, compatibilitati si asa mai departe.
Cred ca vei imbatrani inainte de vreme pentru ca, femeie fiind, ai tendinta sa-i faci pe plac, sa te modelezi dupa el in speranta ca relatia va functiona. Asa cum un barbat nu poate fi schimbat, parerea mea este ca nici o femeie nu se poate schimba. Asta daca vrea sa fie fericita. Facand zeci de compromisuri te vei trezi la un moment dat ca nu mai esti tu. Si vei rabufni sau.... vei trai in virtutea inertiei; ce-o da Domnul!
La 19 ani nici nu se pune problema sa alegi o asemenea varianta. E doar o lectia (o alta lectie) de viata.

Imi permit sa-ti sugerez ceva: NICIODATA nu mai povesti detalii ale trecutului tau unui posibil partener. Viata in doi incepe din momentul in care se creaza noul cuplu. Trecutul iti apartine in totalitate. Punandu-l pe tava e ca si cum l-ai face partas si pe el si, in cazul tau, nu-i de mirare ca te-a vazut in bratele altora.. de vreme ce l-ai adus acolo, cu voi, in acel moment.



ai mare dreptate...toata lumea spune k nu mai sunt Eu acea persoana care facea fotografii,picta,se plimba ,zambea si in special iubea libertatea,natura...poate am facut prea multe compromisuri si am ajuns sa ma inchid in mine sa-mi fie frik sa fiu Eu...poate k am fost atat de tare impresionata de gesturile lui pentru mine incat am fost orbita de toate nepotrivirile dintre noi...am fost atat de impresionata k m a salvat din ceva ce eu ma zbateam sa ies dar nu reuseam incat am uitat sa traiesc libera...sincer ma simt atat de copil inkt nu ma pot obisnui cu responsabilitatile fata de un barbat...nu vreau sa l fac sa sufere de aia probabil mai sunt aici...
laura010203
Postat pe 29 Martie 2010 00:08
De la: bestiutza_relouded, la data 2010-03-29 00:08:07cred ca aici el are o problema
nu iti lasa libertate si nu are incredere
pt ca daca tine la tine si afirma ca vrea sa te faca fericta el trebuie s ain teleaga ca fericirea ta nu e tocmai sa stai sa ii pui lui o farfrie de mancare pe masa
tu ai nevoie sa simti ca treiesti
intreba-l el la varsta ta ce facea si ce regrete are ca nua facut ?
mai bine distreaza-te si fa tot ceea ce trebuie sa faci pt ca esti la o varsta putin vulnerabila si sensibila
daca vrea pune din partea lui
spun asta pt ca sunt si in situatia ta in ceea ce priveste diferenta mare de varsta si amndoi facem tot ce putem ca nicunul sa nu se simta iritat prin nici o atitudine sau gest
succes


mie mi-ar place sa iesim,sa mergem sa vizitam diverse lucruri,sa ne cream amintiri...sa facem nebunii de genul k dak la 12 noaptea ne tresare sa mergem nu stiu unde pai sa mergem...nu vreau sa ne impiedice nimic cum ar fi somnul...filmele...sau banii pentru k si fara bani poti face multe lucruri...
laura010203
Postat pe 29 Martie 2010 00:13
Salut !
si au am fost intr-o situatie asemanatoare .. daca continui sa stai cu el iti vei perde personalitatea, pentru ca nu poti sa renunti la toate lucrurile care -ti fac placere pentru a-i face lui placere prea mult timp ; o data si o data o sa rabufneasca dorintele tale pentru ca iti calci pe suflet de la fiecare lucru pentru el; el probabil vrea pe cineva in casa , o fata de la tara,de acum 30 de ani ..
Din experienta iti spun ca ma schimbasem: aratam cam o pensionara, discutiile erau doar depsre mancare , curatatul cazii, (avea o manie cu asta).. nu mai vazusem un film la moda, nu mai fusesem la un club la un teatru ceva,,ceva... cand ma vedeau prietenii mei fara machiaj si cu haine largi sau diforme ca asa credea " masculul " ca e mai potrivit .. imi plangeau de mila si cand imi aratau poze cu mine dinainte de elatie ma uitam cat eram de fericita si plina de viata si nu-mi venea sa cred.. dupa un timp i am ocolit ca nu-i placeau lui .. cica aveau o influenta proasta ..

Si am decis sa termin relatia dupa 3 ani inainte sa ma indobitocesc de tot , pentru ca mi am dat seama ca aveam o viata inainte si vroiam sa fac ceva cu viata mea nu sa-l ascult pe el .. pentru ca respectivul credea ca nu-mi trebuie job pe timpul facultatii si ca tot timpul eu trebuie sa ma indrept/ perfectionez/ sa recuperez greselile din trecut ( ca facusem si prostia sa i zic ca mai avusesem un prieten inaintea lui ) pentru a aspira la statutul de sotie a lui .. adica sclava pe viata ..etc...( paranteza: sa citesti pe intenert Parazit in cuplu) ..
si cand m am despartit de el eram fericita usurata, libera, abia asteptam sa mi fac noi prieteni , sa citesc carti si merg la spectacole si la teatru , sa intru intr o trupa de teatru si sa cunosc oameni noi etc... si viata mea s a schimbat radical :)

Gandeste -te daca viata e acum este cea pe care ti-o doresti si daca nu , cauta pe cineva cu aceleasi hobby-uri si preocupari , ca altfel trece viata pe langa tine si tinreteea trece repede .. nu o irosi cu cineva care nu merita :)
multa bafta sa faci alegerea potrivita !

kudika052198
Postat pe 5 Aprilie 2010 15:26
stii ce ,ma intreb ce cauti langa un asemenea barbat?ti-a inteles intradevar trecutul ?sau ?
parerea mea ca nu iese ca ii este frica sa nu va intalniti cu vreun fost cunoscut sa fie aratat cu degetul ,e parerea mea doar poate nu fi asa ,nusta langa un barbat posesiv ca asta am inteles ca ar fi ,si tu chiar langa un asemenea barbat crezi ca daca a spus ca te intelege chiar o va face te amagestri singura sunt foarte multi barbati care o sa iti vada adevarata ta fata si isi va da seama ca vrei sa te schimbi si iti va intinde o mana de ajutor cand nu te astepti,si o alta parere nu mai fi chiar asa de deschisa cu fostele tale relatii lasa un pic de secret intre tine si el ,sau sa fie chiar secretul tau incepe o noua viata uita trecutul ,si uita-te atenta si tu la el de ce l-au lasat fostele ca banuiesc ca a avut si el foste si atunci cauta raspunsuri ,nu sa te schimbi doar tu si el sa stea cu ochii pe tine nu esti propietatea nimanui sa nu ai o viata cat de cat libera te va ingradi si va face din tine o femeie la cratitta si atat ,asta vrei de la viata ?
floriana48
Postat pe 5 Aprilie 2010 18:37
iubire zici??/hmmmm,asta nu e iubire,de fapt nici n-ai de unde stii tu ce inseamna iubirea la 19 ani.Este obisnuinta si te simti si tu protejata in felul tau.El sigur nu te iubeste ci doar ii convine de tine,ATAT!El este posesiv,gelos,ceea cea inseamna ca este si f vanitos si orgolios ,Da fapt gelozia se naste din orgolii nu din dragoste.Lasa-l!! vezi de viata ta ,pt ca oricum va veti despartii ,asa ca nu mai pierde timpul cu el,s-ar putea intre timp sa ramai si insarcinata sa faci un bebe cu el si atunci va fi mai rau.Iar el sa-si caute o "sclava pe planatie" si s-ai puna un sac in cap mai bine ,la cat de absurd este in privinta imbracamintii tale si ingrijirii tale.Succes!
SERENA_SOCACIU
Postat pe 6 Aprilie 2010 10:19
El face chestii caracteristice varstei sale,la ce te asteptai la 30 de ani,sa-i placa la maxim discotecile si nebuniile pe care le fac cei de 19 ani,nu draga mea,la varsta lui,el are ganduri de insuratoare copii,cand l-ai ales ca partener erai conscienta de toate astea.
Poti incerca sa ai o discutie cu el,in care sa-i explici toate chestiile care te deranjeaza,insa nu cred ca se va schimba,el a trecut de 19 ani de mult,este la alta etapa a vietii,incearca sa te imbatraneasca si pe tine,sa fi ca el.
cami_goanga10
Postat pe 6 Aprilie 2010 14:41
Incredere?...el stie cum gandesc baietii si fetele de 19 ani,te tine din scurt de teama de a nu te pierde,de a nu te indragosti de unul de varsta ta.
cami_goanga10
Postat pe 6 Aprilie 2010 14:43
in primul rand va multumesc tuturor pt raspunsuri...situatia e complicata,eu stau cu el,fac facultatea in orasul lui,initial am intrat la o universitate de stat din alt oras dar am renuntat la ea pentru el si acum sunt la una particulara departe de familia mea,lucruri pe care n am crezut niciodata ca le voi face,dar le am facut pentru k m-am indragostit si pentru ca l iubesc,nu-mi pare rau de alegerea facuta in ceea ce priveste facultatea pentru ca oricum nu mi placea orashul facultatii initiale si intr-un fel nu-mi pare rau nici ca m-am mutat cu el pt k asa l-am cunoscut mai bine...problema e ca nu am bani sa pot sta in gazda si momentan sunt nevoita sa stau la el,sa nu credeti ca profit de el pt k nu mi-as dori nici sa-l pierd ci doar sa o luam de la inceput astfel incat sa ma pot pune si eu pe picioare,poate asta ar rezolva totul nici eu nu stiu sigur ce ma face sa vreau sa plec de langa el...
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 15:15
De la: floriana48, la data 2010-04-05 18:37:44stii ce ,ma intreb ce cauti langa un asemenea barbat?ti-a inteles intradevar trecutul ?sau ?
parerea mea ca nu iese ca ii este frica sa nu va intalniti cu vreun fost cunoscut sa fie aratat cu degetul ,


nu e vorba de asta noi stam in orase diferite la distanta de mai mult de 300 km si nu avem prieteni comuni...
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 15:23
De la: cami_goanga10, la data 2010-04-06 14:41:41 El face chestii caracteristice varstei sale,la ce te asteptai la 30 de ani,sa-i placa la maxim discotecile si nebuniile pe care le fac cei de 19 ani,nu draga mea,la varsta lui,el are ganduri de insuratoare copii,cand l-ai ales ca partener erai conscienta de toate astea.
Poti incerca sa ai o discutie cu el,in care sa-i explici toate chestiile care te deranjeaza,insa nu cred ca se va schimba,el a trecut de 19 ani de mult,este la alta etapa a vietii,incearca sa te imbatraneasca si pe tine,sa fi ca el.



ai dreptate insa la inceput n-am crezut ca-mi va fi atat de greu sa ma adaptez vietii de familie...pentru prima data m-am indragostit si am facut multe lucruri pe care inainte puteam sa jur ca n-am sa le fac niciodata...nu ma atrag nici pe mine discotecile,cluburile...insa-mi plac calatoriile si mi mai plac lucrurile facute pe moment fara planuri...e greseala mea stiu asta insa nu stiu cum sa fac sa o repar astfel incat sa impac ambele parti
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 16:09
greseala a fost sa ii spui prea devreme totul despre trecutul tau....acuma depinde ce trecut e, daca ai avut alti prieteni inaintea lui si asta e "marea" lui problema, atunci clar nu va potriviti la conceptii si niciodata nu va fi OK. nu cred ca ii va trece lipsa increderii in tine daca nu i-a trecut pana acum.

nu stiu ce sa zic, incearca incet incet sa mai ai si alte activitati in afara de scoala si casa, pe care sa le accepte si el chiar daca nu vrea sa te insoteasca. daca nu accepta chiar nimic inafara de asta, atunci sorry dar din pacate nu mai e nici o sansa sa fii fericita cu el....

DayC
Postat pe 6 Aprilie 2010 16:45
De la: DayC, la data 2010-04-06 16:45:49greseala a fost sa ii spui prea devreme totul despre trecutul tau....acuma depinde ce trecut e, daca ai avut alti prieteni inaintea lui si asta e "marea" lui problema, atunci clar nu va potriviti la conceptii si niciodata nu va fi OK. nu cred ca ii va trece lipsa increderii in tine daca nu i-a trecut pana acum.

nu stiu ce sa zic, incearca incet incet sa mai ai si alte activitati in afara de scoala si casa, pe care sa le accepte si el chiar daca nu vrea sa te insoteasca. daca nu accepta chiar nimic inafara de asta, atunci sorry dar din pacate nu mai e nici o sansa sa fii fericita cu el....



da am fost si cu alti baieti dar nu pt ca mi-ar fi placut sau ca asa sunt eu ci pentru ca aveam o problema psihica in urma unui eveniment ce mi-a schimbat viata intr-un mod negativ...incerc sa fac sa fie bine insa de fiecare data cand ne ciondanim putin singurul gand pe care-l am este sa plec...stiu ca am gresit ca am fost mult prea sincera cu el as vrea sa dau timpul inapoi dar nu pot...
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 17:02
Scuza-ma ca te intreb , dar ce trecut asa de grav ai avut de nu poate sa treaca cu vederea?ce a fost a fost ...prezentu e in fata ! nu te lasa manipulata de el ...dragostea trece ..pacat de ani pierduti in tinerete. Capu sus si mergi mai departe ..asta e sfatu meu....toti avem un trecut ...dar noi femeile suntem prea sincere si spunem tot
kudika105436
Postat pe 6 Aprilie 2010 17:07
De la: kudika105436, la data 2010-04-06 17:07:28Scuza-ma ca te intreb , dar ce trecut asa de grav ai avut de nu poate sa treaca cu vederea?ce a fost a fost ...prezentu e in fata ! nu te lasa manipulata de el ...dragostea trece ..pacat de ani pierduti in tinerete. Capu sus si mergi mai departe ..asta e sfatu meu....toti avem un trecut ...dar noi femeile suntem prea sincere si spunem tot


ai dreptate,insa nu stiu ce sa fac cu facultatea...
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 17:52
De la: SERENA_SOCACIU, la data 2010-04-06 10:19:37iubire zici??/hmmmm,asta nu e iubire,de fapt nici n-ai de unde stii tu ce inseamna iubirea la 19 ani.Este obisnuinta si te simti si tu protejata in felul tau.El sigur nu te iubeste ci doar ii convine de tine,ATAT!El este posesiv,gelos,ceea cea inseamna ca este si f vanitos si orgolios ,Da fapt gelozia se naste din orgolii nu din dragoste.Lasa-l!! vezi de viata ta ,pt ca oricum va veti despartii ,asa ca nu mai pierde timpul cu el,s-ar putea intre timp sa ramai si insarcinata sa faci un bebe cu el si atunci va fi mai rau.Iar el sa-si caute o "sclava pe planatie" si s-ai puna un sac in cap mai bine ,la cat de absurd este in privinta imbracamintii tale si ingrijirii tale.Succes!



eu zic ca e iubire,nu m-am simtit niciodata asa cu nimeni din mai multe puncte de vedere,a fost singurul care a reusit sa ma aduca inapoi la realitate si el spune ca niciodata nu s-a simtit cu o persoana atat de bine si ca inainte era rece si nepasator fata de persoana de langa el...nu stiu ce sa mai cred,ideea e ca mi-as dori sa ma simt libera langa el insa stiu ca nu v-a intelege niciodata off-urile mele,tot timpul cand incerc sa discut cu el ne certam,are dreptate pt ca la inceput m-a intrebat de mii de ori daca sunt pregatita de o relatie serioasa si eu i-am rsp afirmativ,insa cu timpul au fost anumite certuri care m-au facut sa revin la ideea de libertate si singuratate...
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:12
De la: cami_goanga10, la data 2010-04-06 14:43:26Incredere?...el stie cum gandesc baietii si fetele de 19 ani,te tine din scurt de teama de a nu te pierde,de a nu te indragosti de unul de varsta ta.


da stiu dar imi ingradeste mie libertatea...m-as desparti de el dar mi-e frica sa nu dau de mai rau daca as fi singura si in plus n-as vrea sa-l fac sa sufere
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:07
am avut si eu o relatzie asemanatoare cu a ta, am 21 de ani, el a fost primul meu barbat, asta s-a intamplat in august anul trecut...pe mn nu m-a urmarit niciun trecut, eram inocentza, naiva...1 luna si jumate am fost iubitzi, ne cunosteam din copilarie, dp o1 luna si jumate ne-am mutat impreuna, ink din prima luna a inceput cu crize de gelozie si posesivitate...ma gandeam k e normal din moment ce ma iubea, pt k si eu eram geloasa pe fostele lui "iubite" de-o noapte, lui nu i se parea normal k eu sa fiu geloasa dak-l vedeam k sta de vb cu ele sau dak-l suna vreuna dp o "tigara" si asta knd eram eu la facultate, dar eu a trebuit sa rup toate relatziile cu totzi prietenii mei inclusiv cei din copilarie, pn si la prietenii lui i se parea k ma dau si de mana cu el.eu la facultate,el acasa k nu lucra, nu-i placea sa faca nimic. knd veneam acasa ma intreba cu cn am facut-o si altele, k sunt c.... si dc? k m-am pastrat pt un sg barbat?a ajuns sa dea o palma in mn pe motive d-astea tampite, apoi au mai venit 2, apoi i-am spus k plec dak mai da in mn si s-a abtinut, dar ma controla, trebuia sa tin telu deschis si in ora k sa vada el dak sunt la scoala,,,deci nu e vb de niciun trecut ci de problemele pe care le are el, acum o luna am plecat de la el si pot spune k sunt linistita si k pot zambii si comunica cu lumea din jurul meu.app nici eu nu aveam voie in fuste scurte si sa ma aranjez pe acasa k ma duc dp baietzi... deci nu merita niciun barbat sa suferi atata, la mn totzi s-au mirat cum am putut sa rezist 8 luni, k am fost prea puternica de n-am intrat intr-o depresie, iar de iubit ne-am iubit si inca cat...el si acum insista sa ne impacam...dar lupu-si schimba parul dar naravul ba...si de facultate...pirzi un an dar nu pierzi o viatza
angel_de_la_noche
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:23
De la: angel_de_la_noche, la data 2010-04-06 20:23:00am avut si eu o relatzie asemanatoare cu a ta, am 21 de ani, el a fost primul meu barbat, asta s-a intamplat in august anul trecut...pe mn nu m-a urmarit niciun trecut, eram inocentza, naiva...1 luna si jumate am fost iubitzi, ne cunosteam din copilarie, dp o1 luna si jumate ne-am mutat impreuna, ink din prima luna a inceput cu crize de gelozie si posesivitate...ma gandeam k e normal din moment ce ma iubea, pt k si eu eram geloasa pe fostele lui "iubite" de-o noapte, lui nu i se parea normal k eu sa fiu geloasa dak-l vedeam k sta de vb cu ele sau dak-l suna vreuna dp o "tigara" si asta knd eram eu la facultate, dar eu a trebuit sa rup toate relatziile cu totzi prietenii mei inclusiv cei din copilarie, pn si la prietenii lui i se parea k ma dau si de mana cu el.eu la facultate,el acasa k nu lucra, nu-i placea sa faca nimic. knd veneam acasa ma intreba cu cn am facut-o si altele, k sunt c.... si dc? k m-am pastrat pt un sg barbat?a ajuns sa dea o palma in mn pe motive d-astea tampite, apoi au mai venit 2, apoi i-am spus k plec dak mai da in mn si s-a abtinut, dar ma controla, trebuia sa tin telu deschis si in ora k sa vada el dak sunt la scoala,,,deci nu e vb de niciun trecut ci de problemele pe care le are el, acum o luna am plecat de la el si pot spune k sunt linistita si k pot zambii si comunica cu lumea din jurul meu.app nici eu nu aveam voie in fuste scurte si sa ma aranjez pe acasa k ma duc dp baietzi... deci nu merita niciun barbat sa suferi atata, la mn totzi s-au mirat cum am putut sa rezist 8 luni, k am fost prea puternica de n-am intrat intr-o depresie, iar de iubit ne-am iubit si inca cat...el si acum insista sa ne impacam...dar lupu-si schimba parul dar naravul ba...si de facultate...pirzi un an dar nu pierzi o viatza




povestile noastre se aseamana diferenta e ca al meu nu m-a injurat niciodata sa nu mai vb de violenta si avem 7 luni de cand stam impreuna mizam pe respect,numai k dupa cum ziceam nu ma simt libera langa el din cauza restrictiilor pe care mi le impune,in ceea ce priveste fostele lui,doar una il mai cauta din motive ca mai are cateva lucruri in casa asta unde a stat si ea inainte si stau si eu acum...eu binenteles ca deveneam geloasa dar el ma linistea zicandu-mi ca nu se va intalni niciodata cu dansa si cand trebuia sa i dea vreun lucru il dadea la o colega de munca de-a ei...mie mi-e frica sincer sa nu se schimbe in mai posesiv si mai absurd,momentan eu nu lucrez fiind cu facultatea,insa ideile lui ma fac sa ma tem de faptul ca mai tarziu o sa-mi restrictioneze si relatiile cu viitorii colegi de munca,iar daca vom avea un copil sa nu ma oblige sa raman acasa sa am grija de copil...cu mine nu se comporta ca un misogin decat foarte rar insa cu altele da si ma repet mi-e frica sa nu se schimbe
laura10203
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:41
De la: laura10203, la data 2010-04-06 20:41:43
De la: angel_de_la_noche, la data 2010-04-06 20:23:00am avut si eu o relatzie asemanatoare cu a ta, am 21 de ani, el a fost primul meu barbat, asta s-a intamplat in august anul trecut...pe mn nu m-a urmarit niciun trecut, eram inocentza, naiva...1 luna si jumate am fost iubitzi, ne cunosteam din copilarie, dp o1 luna si jumate ne-am mutat impreuna, ink din prima luna a inceput cu crize de gelozie si posesivitate...ma gandeam k e normal din moment ce ma iubea, pt k si eu eram geloasa pe fostele lui "iubite" de-o noapte, lui nu i se parea normal k eu sa fiu geloasa dak-l vedeam k sta de vb cu ele sau dak-l suna vreuna dp o "tigara" si asta knd eram eu la facultate, dar eu a trebuit sa rup toate relatziile cu totzi prietenii mei inclusiv cei din copilarie, pn si la prietenii lui i se parea k ma dau si de mana cu el.eu la facultate,el acasa k nu lucra, nu-i placea sa faca nimic. knd veneam acasa ma intreba cu cn am facut-o si altele, k sunt c.... si dc? k m-am pastrat pt un sg barbat?a ajuns sa dea o palma in mn pe motive d-astea tampite, apoi au mai venit 2, apoi i-am spus k plec dak mai da in mn si s-a abtinut, dar ma controla, trebuia sa tin telu deschis si in ora k sa vada el dak sunt la scoala,,,deci nu e vb de niciun trecut ci de problemele pe care le are el, acum o luna am plecat de la el si pot spune k sunt linistita si k pot zambii si comunica cu lumea din jurul meu.app nici eu nu aveam voie in fuste scurte si sa ma aranjez pe acasa k ma duc dp baietzi... deci nu merita niciun barbat sa suferi atata, la mn totzi s-au mirat cum am putut sa rezist 8 luni, k am fost prea puternica de n-am intrat intr-o depresie, iar de iubit ne-am iubit si inca cat...el si acum insista sa ne impacam...dar lupu-si schimba parul dar naravul ba...si de facultate...pirzi un an dar nu pierzi o viatza





povestile noastre se aseamana diferenta e ca al meu nu m-a injurat niciodata sa nu mai vb de violenta si avem 7 luni de cand stam impreuna mizam pe respect,numai k dupa cum ziceam nu ma simt libera langa el din cauza restrictiilor pe care mi le impune,in ceea ce priveste fostele lui,doar una il mai cauta din motive ca mai are cateva lucruri in casa asta unde a stat si ea inainte si stau si eu acum...eu binenteles ca deveneam geloasa dar el ma linistea zicandu-mi ca nu se va intalni niciodata cu dansa si cand trebuia sa i dea vreun lucru il dadea la o colega de munca de-a ei...mie mi-e frica sincer sa nu se schimbe in mai posesiv si mai absurd,momentan eu nu lucrez fiind cu facultatea,insa ideile lui ma fac sa ma tem de faptul ca mai tarziu o sa-mi restrictioneze si relatiile cu viitorii colegi de munca,iar daca vom avea un copil sa nu ma oblige sa raman acasa sa am grija de copil...cu mine nu se comporta ca un misogin decat foarte rar insa cu altele da si ma repet mi-e frica sa nu se schimbe


e decizia ta...tu stii mai bn...la mn chiar nu se mai putea...pe mn nu ma deraja gelozia si posesivitatea dak nu ma jignea, dak nu ma lovea si dak nu ma ranea atata...la mn nu mai era incredere, respect, comunicare...deci relatia mea se mai baza doar pe iubire...si n-a fost de ajuns doar iubirea...iubirea moare in timp...la mn incepuse deja...si nu era vina mea...eu am vrut un sg barbat pt toata viatza si nu s-a putut,acum nu ma mai intereseaza nimic, cn ma iubeste ma iubeste asa cum sunt, inclusiv cu trecutul, dak nu...sa-si caute alta asa cum isi doreste...
angel_de_la_noche
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:58
uneori ma gandesc ca ar trebui sa ma uit la calitatile pe care le are...poate nu sunt obisnuita cu o relatie serioasa si astfel caut perfeciunea...cate fete nu si-ar dori ca partenerul lor sa nu le insele sa nu le minta sa si petreaca timpul liber doar cu ele,sa nu bea,sa nu fumeze,sa aiba 2 facultati si un master...bine nu cred ca si-ar dori sa fie posesiv si sa le faca sa nu se simta libere,dar poate trebuie sa am rabdare si se vor rezolva si astea...ce credeti?
laura10203
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:35
De la: laura10203, la data 2010-04-07 15:35:39uneori ma gandesc ca ar trebui sa ma uit la calitatile pe care le are...poate nu sunt obisnuita cu o relatie serioasa si astfel caut perfeciunea...cate fete nu si-ar dori ca partenerul lor sa nu le insele sa nu le minta sa si petreaca timpul liber doar cu ele,sa nu bea,sa nu fumeze,sa aiba 2 facultati si un master...bine nu cred ca si-ar dori sa fie posesiv si sa le faca sa nu se simta libere,dar poate trebuie sa am rabdare si se vor rezolva si astea...ce credeti?



cred ca nu ! ( nu se va rezolva nimic,atata timp cat el ...."s-a obisnuit,va-ti/ l-ai obisnuit asa )
blaa
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:49
De la: blaa, la data 2010-04-07 15:49:02
De la: laura10203, la data 2010-04-07 15:35:39uneori ma gandesc ca ar trebui sa ma uit la calitatile pe care le are...poate nu sunt obisnuita cu o relatie serioasa si astfel caut perfeciunea...cate fete nu si-ar dori ca partenerul lor sa nu le insele sa nu le minta sa si petreaca timpul liber doar cu ele,sa nu bea,sa nu fumeze,sa aiba 2 facultati si un master...bine nu cred ca si-ar dori sa fie posesiv si sa le faca sa nu se simta libere,dar poate trebuie sa am rabdare si se vor rezolva si astea...ce credeti?



cred ca nu ! ( nu se va rezolva nimic,atata timp cat el ...."s-a obisnuit,va-ti/ l-ai obisnuit asa )



uff nu stiu ce sa fac cred ca o sa mai astept putin sa vad ce si cum...
laura10203
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:54
De la: laura10203, la data 2010-04-07 15:54:31
De la: blaa, la data 2010-04-07 15:49:02
De la: laura10203, la data 2010-04-07 15:35:39uneori ma gandesc ca ar trebui sa ma uit la calitatile pe care le are...poate nu sunt obisnuita cu o relatie serioasa si astfel caut perfeciunea...cate fete nu si-ar dori ca partenerul lor sa nu le insele sa nu le minta sa si petreaca timpul liber doar cu ele,sa nu bea,sa nu fumeze,sa aiba 2 facultati si un master...bine nu cred ca si-ar dori sa fie posesiv si sa le faca sa nu se simta libere,dar poate trebuie sa am rabdare si se vor rezolva si astea...ce credeti?



cred ca nu ! ( nu se va rezolva nimic,atata timp cat el ...."s-a obisnuit,va-ti/ l-ai obisnuit asa )



uff nu stiu ce sa fac cred ca o sa mai astept putin sa vad ce si cum...



discuta cu el....si luati o decizie !
blaa
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:07
e putin posesiv..si ii e frica ca o sa te piarda...
spunei ca tu te aranjezi pt tine si pt el...nu pt cei din jur.ar trebui sa se simta mandru daca arati bina!
daria88
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:15
degeaba ii spui asta unui barbat posesiv...nu va intelege asta niciodata, ex-ul meu are 24 de ani si tot nu intelegea,dar el...
angel_de_la_noche
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:19
Draga mea iti spun din propria experienta ..gresesti....nu conteaza facultatea ,masteru sau mai stiu eu cate facultati daca nu are incredere in tine si te tine numai in casa ....iti spun sincer ca ar trebui sa vb cu el si sa-ti castigi libertatea de care ai nevoie ,plus increderea lui in tine ...daca nu reusesti mai bine fiecare pe drumu lui pt ca esti tanara si viata merge inainte .
Faci cum crezi dar daca nu iei decizia corecta vei regreta mai tarziu. Succes
kudika105436
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:32
avand in vedere tot ce ai spus,alege_ti o alta viata libera..intr_o zi iti vei dori sa fii libera si vei vedea anii pierduti aiurea...eu nu as suporta nici un minut toate astea...o relatie se bazeaza pe iubire,respect,incredere....daca nu nu este o relatie fericita....si decat nefericita mai bine lipsa..poop
Tiffani
Postat pe 7 Aprilie 2010 19:52
De la: kudika105436, la data 2010-04-07 18:32:17Draga mea iti spun din propria experienta ..gresesti....nu conteaza facultatea ,masteru sau mai stiu eu cate facultati daca nu are incredere in tine si te tine numai in casa ....iti spun sincer ca ar trebui sa vb cu el si sa-ti castigi libertatea de care ai nevoie ,plus increderea lui in tine ...daca nu reusesti mai bine fiecare pe drumu lui pt ca esti tanara si viata merge inainte .
Faci cum crezi dar daca nu iei decizia corecta vei regreta mai tarziu. Succes


in ultimul timp tot l-am batut la cap sa mai iesim,si am mai iesit cv de genul mergeam pana la un magazin sa facem cumparaturi si inapoi acasa sau vreo 10 minute de plimbare si gata,eu apreciez ca el incearca sa ma scoata,dar am impresia ca o face doar asa ca sa nu spun eu k n-am iesit din casa...cred ca o sa mai astept pana incep acum iar facultatea si dupa ce termin primul an o sa ma hotarasc ce voi face mai departe...inca ceva care ma deranjeaza cu el nu pot strange deloc bani,mie mi-ar place sa calatorim,sa ne facem amintiri etc,am indata 8 luni decand sunt cu el si n-avem o poza impreuna chiar astazi i-am spus asta si mi-a rsp ca noi n-avem bani de mancare si eu vreau calatorii ...mi-a promis mai demult ca mergem cateva zile la mare vara asta dar parca vad ca n-o sa mergem ca n-am strans niciun ban...
laura10203
Postat pe 7 Aprilie 2010 20:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce mai faci? 203 De la: clau19 14 Februarie 2010 16:52
Batranii nostri... 23 De la: _calandrinon_ 26 Mai 2010 21:32
ce inseamna sa iubesti?!!? 80 De la: aleera 24 Decembrie 2008 23:38
Fetelor am nevoie de ajutor 12 De la: diana1981 18 Martie 2009 17:01
Dilema... 10 De la: kudika_nikole 10 Ianuarie 2012 18:45