Setari Cookie-uri

e nevoie de postinor ?

Chiar daca ai folosit "metoda retragerii" si nu ti-ai dat drumul in ea, lichidul preejaculator contine intotdeauna spermatozoizi si asta ti-o poate spune orice doctor. Mie mi-a spus-o :) daca vreti sa nu aveti nicio grija, poate lua postinol. E bine sa ia primul comprimat acum, dupa 30 de ore si urmatorul comprimat dupa 12 ore fix.
Am trecut toate prin stresul asta...asa e la inceput. Sfatul meu e sa va duceti/sa se duca la planficare familiala sau la ginecolog (prima varianta prezinta gratuitate la consulatie daca se face la dispensar/scoala/facultate/spital de stat) si sa ia anticonceptionale. In egala masura sunt anumite anticonceptionale care se dau gratuit direct de la planificare pentru eleve sau studente. Eu le iau gratuit spre exemplu. Nu va costa nimic si sa nu se sperie pt efectele secundare, ele sunt minore (migrene la inceput, o usoara stare de depresie, crestere usoara a sanilor, dureri de sani...eu asta am patit). Asadar, pentru protectie impotriva sarcinii nedorite anticonceptionalele sunt ok. Daca relatia e stabila, nu schimbati partenerii, asta e sfatul meu. Prezervativul este pt bolile cu transmisie sexuala, pt cei care umbla "din floare in floare" Toata lumea il recomanda, dar toti stim ca reteaza 90% din placere atat pt femei, dar mai ales pt barbati. Iubitul meu imi spunea"imagineaza-ti ca ai un cauciuc pe limba si vrei sa gusti o capsuna".
Concluzie:sa ia anticonceptionale. E ceva normal si va scuteste de necazuri.
Calyope
Postat pe 17 Aprilie 2010 12:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prima iubire 85 De la: Moorse 22 Octombrie 2009 16:36
Cum îþi dai seama dacã eºti lesbianã sau bisexualã? 26 De la: kudika_8212 27 Iulie 2012 00:47
sutiene fara cupe 15 De la: kudika495392 13 Mai 2012 23:39
Am o nelamurire 14 De la: kudika367296 18 Martie 2011 00:17
Anticonceptionale fara sa consulti medicul ginecolog 3 De la: Micael 7 Octombrie 2010 19:49