Setari Cookie-uri

Vreau sa ma indragostesc de cine trebuie!!!

De la: mihaib, la data 2010-04-24 14:21:35
De la: unknown9554, la data 2010-04-19 09:14:29
De la: rashela, la data 2010-04-18 17:53:50Ok, asta e un exemplu. Mai ai si altul? Pentru ca vorbeai de mai multe relatii nepotrivite, nu doar de un caz nefericit.


Pai da, au mai fost cateva ,,relatii nepotrivite"...spun asta deoarece persoanele cu care am incercat sa am o relatie, aveau oarecum alte asteptari de la aceasta relatie...in sensul ca puneau sexul pe prim plan...nu am nimic cu asta, dar eu sunt o persoana mai rezervata, mai intai sa cunosc persoana bine bine si apoi sa dau frau liber sentimentelor mele...si in oarecum putinele mele relatii s-a intamplat sa ,,ma paraseasca" daca pot spune asa din acest motiv, sau invers, sa inchei eu relatia ( din cauza insistentelor lui, desi il placeam).


Am fost si eu cu o fata, avea toate calitatile pe care mi le-as fi dorit vreodata, pentru mine,...era perfecta.
Exact asa cum spui tu, am insistat pentru anumite lucruri, dar doar pentru ca tineam foarte mult la ea nu pentru ca urmaream ceva anume...imi rau ca nu si-a dat seama cat de mult tineam la ea, dar asta e viata merge mai departe..nu tot timpul ne iese asa cum vrem noi

As vrea sa dau timpul inapoi, sa ma fi comportat altfel..dar cred ca toti am vrea sa putem face asta


Asa e mihaib...,,viata merge mai departe..nu tot timpul ne iese asa cum vrem noi"...insa eu privesc partea plina a paharului....adica din toate avem cate ceva de invatat...spre deosebire de tine nu as da timpul inapoi, nu regret nimic:)....(eventual sa dau timpul inapoi pana la 20 de ani si sa raman acolo:P...insa experienta de viata sa se acumuleze totusi ...lucru imposibil...asa ca trebuie sa ma bucur de fiecare clipa a vietii...
Multumesc si iti doresc multa bafta!!!
unknown9554
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:38
din pacate asa e viata draga mea, ca daca ar fi sa comandam noi ce si cum, n-ar mai fi nici un farmec....cat despre coracon.. cineva va fi si ptr tine akolo, dar din cate vad ai o ''parere prea buna despre tine'', nu ca 50%n-ar fi asa, dar ca sa-ti gasesti pe cineva va trebui sa fii modesta in ceea ce te priveste....daca intelegi cevreau sa zic...
jeanpierre
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:39
De la: jeanpierre, la data 2010-04-25 20:39:52din pacate asa e viata draga mea, ca daca ar fi sa comandam noi ce si cum, n-ar mai fi nici un farmec....cat despre coracon.. cineva va fi si ptr tine akolo, dar din cate vad ai o ''parere prea buna despre tine'', nu ca 50%n-ar fi asa, dar ca sa-ti gasesti pe cineva va trebui sa fii modesta in ceea ce te priveste....daca intelegi cevreau sa zic...


M-am tot repetat...si o mai fac daca trebuie....sunt o persoana cu capul pe umeri...deci ok...si draguta ca sa nu zic frumoasa....dar am zis frumoasa pt ca pt mine frumusetea unui persoane nu e pe deplin legata de fizic ci....frumusetea sufleteasca, frumusetea care reiese din faptele si atitudinile unei persoane si completata de cea fizica...Multumesc frumos!:)
unknown9554
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:45

destul de interesanta povestea ta
kudika083712
Postat pe 25 Aprilie 2010 22:36
Buna! Este prima oara cand intervin intr-un topic, dar nu m-am putut abtine, avand in vedere k ma regasesc complet in descrierea ta si de fapt cred k este o chestiune cu care multe fete se confrunta.Din fericire, pt mine nu prea mai reprezinta o problema; dupa ultima relatie nu prea fericita, am descoperit cat de bine te poti distra si singura si crede-ma, nu duc lipsa unui barbat....De obicei sunt modesta, dar daca tot discutam fara perdea, multe persoana ma considera frumoasa, sexy, atragatoare etc....Cu toate astea, nu reusesc sa gasesc un iubit potrivit. Si la fel ca si tine, ma indragostesc destul de rar si nu obisnuiesc sa intru intr-o relatie doar pentru ca toata lumea are un iubit.Si contrar altor pareri pe care le-am citit pe aici, stim sa atragem privirea unui barbat, numai k nu pe a celui pe care dorim, sau daca reusim sa ii atragem, se dovedesc a fi niste cretini. Nu sunt fitoasa, drept dovada ma imprietenesc usor pe oriunde as merge....
Singurul sfat pe care ti-l pot da este urmatorul: distreaza-te cat poti!!!! Viata poate fi frumoasa si de unul singur, daca ai prietenii potriviti!!!! Asta e atitudinea pe care am adoptat-o eu!!! O sa vezi k o sa scapi de problema asta, sau cel putin n-o s-o mai vezi asa; pentru mine a fost mai greu cand eram ceva mai mica.... in curand probabil k o sa ne plictisim de ei
In caz ca te intrebi, urmeaza sa implinesc 21 de ani, cred k ne apropiem k si varsta!
kudika147479
Postat pe 26 Aprilie 2010 00:49
scuza-ma, dar trebuie sa raspund la asta Eu cred k o parere buna despre sine ne ajuta foarte mult, daca nu depaseste limitele normalului (narcisism, dar nu cred k e cazul). Poate esti o femeie mai implinita, din punct de vedere personal, dar noua, persoanelor care ne confruntam cu situatia asta, nu prea ne ramane mare lucru dupa ce tragem linie si vedem k ne lovim doar de rateuri. Eu cred k o parere buna despre sine mai amelioreaza din dezamagire....Pur si simplu te uiti in oglinda si iti spui k nu e vina ta, k esti perfect normala, k esti dragutza si ca poti sa mergi mai departe fara remuscari....Repet, atat timp cat nu intregi masura....Eu o numesc increderea in sine; fara ea, as innebuni si poate m-as afunda in singuratate. Sper k mesajul meu sa nu deranjeze! o seara placuta!
kudika147479
Postat pe 26 Aprilie 2010 00:59
De la: kudika147479, la data 2010-04-26 00:49:11Buna! Este prima oara cand intervin intr-un topic, dar nu m-am putut abtine, avand in vedere k ma regasesc complet in descrierea ta si de fapt cred k este o chestiune cu care multe fete se confrunta.Din fericire, pt mine nu prea mai reprezinta o problema; dupa ultima relatie nu prea fericita, am descoperit cat de bine te poti distra si singura si crede-ma, nu duc lipsa unui barbat....De obicei sunt modesta, dar daca tot discutam fara perdea, multe persoana ma considera frumoasa, sexy, atragatoare etc....Cu toate astea, nu reusesc sa gasesc un iubit potrivit. Si la fel ca si tine, ma indragostesc destul de rar si nu obisnuiesc sa intru intr-o relatie doar pentru ca toata lumea are un iubit.Si contrar altor pareri pe care le-am citit pe aici, stim sa atragem privirea unui barbat, numai k nu pe a celui pe care dorim, sau daca reusim sa ii atragem, se dovedesc a fi niste cretini. Nu sunt fitoasa, drept dovada ma imprietenesc usor pe oriunde as merge....
Singurul sfat pe care ti-l pot da este urmatorul: distreaza-te cat poti!!!! Viata poate fi frumoasa si de unul singur, daca ai prietenii potriviti!!!! Asta e atitudinea pe care am adoptat-o eu!!! O sa vezi k o sa scapi de problema asta, sau cel putin n-o s-o mai vezi asa; pentru mine a fost mai greu cand eram ceva mai mica.... in curand probabil k o sa ne plictisim de ei
In caz ca te intrebi, urmeaza sa implinesc 21 de ani, cred k ne apropiem k si varsta!


Buna Kudica147479...multumesc pt mesajul tau, cu siguranta ca asta fac....ma distrez cat pot si in limitele bunului simt. Despre ceea ce spuneai tu ca ,,Viata poate fi frumoasa si de unul singur, daca ai prietenii potriviti!!!! "...asa este (bine ...si lucrul acesta pana la un anumit timp)....si da, am noroc de prieteni fff buni. In ceea ce spuneam eu (daca retin bine) am zis...,,mica mea problema"...pt ca tocmai asta e... am invatat sa-mi fie bine si singura....sincer ma bucur pt incurajarile tale si din toate mesajele voastre imi dau seama ca mai sunt multe persoane cu o ,,problema" similara cu a mea...asa ca multa bafta!
Multumesc inca o data!:)
unknown9554
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:01
De la: kudika147479, la data 2010-04-26 00:59:12scuza-ma, dar trebuie sa raspund la asta Eu cred k o parere buna despre sine ne ajuta foarte mult, daca nu depaseste limitele normalului (narcisism, dar nu cred k e cazul). Poate esti o femeie mai implinita, din punct de vedere personal, dar noua, persoanelor care ne confruntam cu situatia asta, nu prea ne ramane mare lucru dupa ce tragem linie si vedem k ne lovim doar de rateuri. Eu cred k o parere buna despre sine mai amelioreaza din dezamagire....Pur si simplu te uiti in oglinda si iti spui k nu e vina ta, k esti perfect normala, k esti dragutza si ca poti sa mergi mai departe fara remuscari....Repet, atat timp cat nu intregi masura....Eu o numesc increderea in sine; fara ea, as innebuni si poate m-as afunda in singuratate. Sper k mesajul meu sa nu deranjeze! o seara placuta!


Cu siguranta mesajul tau nu a deranjat chiar deloc. Increderea in sine este intr-adevar fff importanta. Am incredere in mine mai ales in plan profesional...in sensul ca stiu ca pot, cat pot si sunt fff ambitioasa. Nu sunt implinita profesional...insa pana la varsta asta am facut cam tot ce se putea face...in senul ca mi-am indeplinit ,,visul" profesional vorbind...insa acum prioritatile se mai schimba (intotdeauna vrei sa avansezi)...in fine, acest lucru e mai putin important aici...Consider ca sunt corecta si nu am o parere exagerata despre mine...imi vad ,,lungul nasului''...si nu ma bag in lucruri ''unde nu-mi fierbe oala". Sunt constienta de defectele mele si incerc sa le ascund si daca pot chiar sa le elimin.
Multumesc mult...cu fiecare parere a voastra...inteleg mult mai bine lucrurile...:)
unknown9554
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:15
De la: rock_the_angel, la data 2010-04-25 00:33:27am si eu cateva prietene cu aceesi problema ca a voastra, sufera de singuratate si din disperare, se intalnesc cu persoane la intamplare care se dovedesc a fi total neprotrivite pentru ele, apoi sufera iar... mi se pare un cerc vicios. sfatul meu e sa nu mai alergati atata dupa ingragosteala si nu va mai plangeti de mila... ocupati de voi, faceti ceva ce va place, urmati un curs de dans, de fotografie, de gatit, nu stiu, orice va place... invatati sa fiti fericite si singure! yo cred ca exista o persoana potrivita pentru fiecare, dar il intalnesti atunci cand nu te astepti, nu atunci cand il cauti... e doar parerea mea


Buna rock_the_angel...sunt de acord cu parerea ta insa spre deosebire de unele persoane dupa cum spuneai ,,din disperare, se intalnesc cu persoane la intamplare care se dovedesc a fi total neprotrivite pentru ele' eu nu fac lucrul acesta. Eu ,, functionez " dupa principiul...DA (as putea avea o relatie cu respectiva pers) sau NU , nu exista jumatati de masura si cuvantul ,,poate"...si nu-mi plang de mila...am abordat aici un subiect pt ca intr-adevar vroiamsa aflu parerile voastre...insa in viata reala imi petrec timpul facand aproape ce-mi doresc...si cu siguranta ai dreptate aici: ,,yo cred ca exista o persoana potrivita pentru fiecare, dar il intalnesti atunci cand nu te astepti, nu atunci cand il cauti... "...Multumesc frumos!!!:)
unknown9554
Postat pe 26 Aprilie 2010 15:30
De la: unknown9554, la data 2010-04-25 20:38:44
De la: mihaib, la data 2010-04-24 14:21:35
De la: unknown9554, la data 2010-04-19 09:14:29
De la: rashela, la data 2010-04-18 17:53:50Ok, asta e un exemplu. Mai ai si altul? Pentru ca vorbeai de mai multe relatii nepotrivite, nu doar de un caz nefericit.


Pai da, au mai fost cateva ,,relatii nepotrivite"...spun asta deoarece persoanele cu care am incercat sa am o relatie, aveau oarecum alte asteptari de la aceasta relatie...in sensul ca puneau sexul pe prim plan...nu am nimic cu asta, dar eu sunt o persoana mai rezervata, mai intai sa cunosc persoana bine bine si apoi sa dau frau liber sentimentelor mele...si in oarecum putinele mele relatii s-a intamplat sa ,,ma paraseasca" daca pot spune asa din acest motiv, sau invers, sa inchei eu relatia ( din cauza insistentelor lui, desi il placeam).


Am fost si eu cu o fata, avea toate calitatile pe care mi le-as fi dorit vreodata, pentru mine,...era perfecta.
Exact asa cum spui tu, am insistat pentru anumite lucruri, dar doar pentru ca tineam foarte mult la ea nu pentru ca urmaream ceva anume...imi rau ca nu si-a dat seama cat de mult tineam la ea, dar asta e viata merge mai departe..nu tot timpul ne iese asa cum vrem noi

As vrea sa dau timpul inapoi, sa ma fi comportat altfel..dar cred ca toti am vrea sa putem face asta


Asa e mihaib...,,viata merge mai departe..nu tot timpul ne iese asa cum vrem noi"...insa eu privesc partea plina a paharului....adica din toate avem cate ceva de invatat...spre deosebire de tine nu as da timpul inapoi, nu regret nimic:)....(eventual sa dau timpul inapoi pana la 20 de ani si sa raman acolo:P...insa experienta de viata sa se acumuleze totusi ...lucru imposibil...asa ca trebuie sa ma bucur de fiecare clipa a vietii...
Multumesc si iti doresc multa bafta!!!


Iti dau dreptate, dar nu cred ca ai inteles ce am vrut sa spun.
As vrea sa dau timpul inapoi dar sa iau si ce am invatat pana acum cu mine. As vrea sa fac si liceul inca o data cu experienta acumulata pana in prezent....cine n-ar vrea :)
mihaib
Postat pe 26 Aprilie 2010 19:22
Nu vreau sa par invidioasa, dar sunt multe alte fete care atrag multe priviri datorita felului de a fi. Mie personal nu-mi place nici sa urlu, nici sa rad zgomotos, nici sa ma dau in spectacol, nici sa fac circ pe strada... Mi se pare o atitudine nepotrivita, mai ales unei femei. In schimb nu am nimic impotriva fustelor scurte sau decolteurilor( atat timp cat nu sunt purtate impreuna). Totusi, cred ca problema nu tine de cum ne imbracam sau cum ne aranjam, pentru ca ma aranjez mai mereu; cred ca tine de caracterul fiecarei persoane. Si, sincer, prefer sa astept putin pana cunosc pe cineva care sa stie sa ma respecte, decat sa ma inconjor de ratati datorita unui comportament de mahala....daca asa s-ar pune problema, atunci m-as declara mai degraba norocoasa! Problema e ca sunt din ce in ce mai putini barbati care chiar vad calitatile la o femeie. Multi dintre ei raman blocati cu privirea cad ajung la nivelul decolteuluisi de acolo li se rupe firul. Din ce citesc in mesajele tale, pari o persoana cu un vocabular ingrijit, deci tind sa cred ca problema nu este la noi, ci tine de fiecare barbat in parte, mai exact de ce apreciaza el la o femeie.... Multe femei si-au schimbat caracterul doar de dragul de a atrage atentia, si au devenit mai degraba penibile. Prefer sa-mi pastrez personalitatea, decat sa decad atat. Priveste lucrurile si din punctul asta de vedere, si o sa vezi ca, de fapt, gasesti motive sa fii mandra de tine!! Sper sa-ti fiu de folos! O seara buna!!

kudika147479
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:45
buna...eu sunt roxana si daca se poate as vrea sa iti d-au cateva sfaturi...si eu sunt o fata frumoasa si am avut acceleasi probleme pana cand o femeie mai invarsta mi-a dat cateva sfaturi...problema noastra este ca ne spunem ca nimeni nu e suficient de bun pt noi si ca meritam mai mult...si parca asteptam sa vina printu pe cal alb...eee ar fi frumos dar in lumea care traim este cam greu asa ca nu ne ramane decat sa ne mulumim cu ce este veridic...asa ca am mai multe variante de reusita daca ii pot spune asa...in primul rand ar trebui ca atunci cand este o persoana care ii place de u sa incerci sa nu ii vezi defectele ci sa ii cauti calitatile...dupa care sa ii dai o sansa sa iti demonstreze ca se merita...daca u din prima il iei pe nu in brate nu o sa ajungi departe....apoi ar trebui sa mergi in locuri in care crezi u ca ai putea sa intalnesti pe cine vrei...si ai zis ca esti o fata frumoasa si ca esti ok din toate punctele de vedere...deci..ai toate resursele necesare sa poti obtine..mai usor o persoana...daca ai zis ca ai multi prieteni inseamna ca nu esti chiar asa de fitoasa...si din descrierea ta am inteles ca ai fi o fata populara...mai ar fi o varianata sa existe mai multe persoane care te plac poate persoane care le placi si u dar esti o persoana care pare intangibila...asa ca sfatul meu este sa lasi garda mai jos atunci cand iti place cineva...bn asta pana ajungi unde vrei u..ca apoi...sti u......bafta si sper ca or sa iti fie de folos sfaturile mele...:*
kudika156530
Postat pe 27 Aprilie 2010 10:55
Eu nu vreau sa ma mai indragostesc de nimeni ,vreau sa se indragosteasca cine trebuie de mine !


Si ca sa nu fiu total off topic ...Nu trebuie sa cauti pe cine "trebuie" .Cu cat cauti mai abitir , cu atat intarzie sa apara.Majoritatea barbatilor sunt atrasi in primul rand de aspectul fizic , e normal sa se uite la decolteu sau mai stiu eu la ce... Apoi , daca ai ce arata si la "interior" si ma refer la suflet...si alte calitati , cu atat mai bine
ella_c
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:10
Cu totii avem vise despre cum ar trebui sa fie si sa arate persoana ideala pentru noi inca de mici. Poate ne indragostim cel mai adesea de ” un anumit tipar” caruia ii atribuim la inceput calitati pe care nu le are poate.

Cand ajungi sa ai o relatie mai de lunga durata, trebuie sa iubesti acea persoana cu toate partile bune si rele pe care le are, sa il accepti asa cum este. Ideea este sa ii poti accepta defectele. Niciodata un om nu este perfect , cred ca nici macar printul pe cal alb la care visam :)).

Eu ma regasesc oarecum in aceasta poveste, de aceea am si raspuns... Sper sa intalnesti pe ”acel cineva” potrivit pentru tine, care sa te iubeasca si sa il iubesti , adica sa existe acea reciprocitate pe care ne-o dorim cu totii de fapt. Pe langa sanatate, iubirea este cea ma importanta in viata unui om.


Nu renunta niciodata sa gandesti pozitiv desi crezi ca ai ghinion in dragoste si ti se spune ca pari intangibila, poate chiar prea pretentioasa... Asa probabil par inca si acum eu ...

Fac doar o scurta paranteza acum : A propos de gandirea pozitiva, o mentionez pentru ca mie doua vise importante au devenit realitate legat de acest fel de a gandi : unul este legat de cariera si celalalt legat de iubire...M-a impresionat documentarul ” The Secret”. Si pe o prietena care este bolnava de cancer o ajuta mult stilul acesta optimist si pozitiv de a gandi.

Eu personal cred ca mi-am intalnit si printul, dar chiar cand ma asteptam mai putin, continuand in ciuda dezamagirilor totusi, sa gandesc pozitiv ... :) E foarte aproape de idealul meu si nu numai fizic insa are si el parti mai putin bune ... :))

Eu chiar cred ca dragoste cu forta nu se poate si , nici pe parcurs. Pe parcurs e doar obisnuinta si atat... Spun asta din proprie experienta. Daca iti doresti o relatie frumoasa, spera in continuare ca ea va deveni realitate... si ea chiar se va transforma in realitate.


Cand ne indragostim nu stam rational sa analizam daca e bine sau nu ca ne-am indragostit de o persoana ... Dar trebuie sa gandim si rational totusi, sa ramanem cu picioarele pe pamant.

Daca iti doresti o relatie frumoasa, spera in continuare ca ea va deveni realitate..
Eu cred ca trebuie sa invatam mereu din propria experienta de viata ... Visele devin realitate mai devreme sau mai tarziu sigur :) trebuie sa avem rabdare si incredere in dorintele noastre launtrice. Daca devenim disperati , nu rezolvam absolut nimic in cele din urma...

SUCCES in dragoste !!!
Nicoelena
Postat pe 27 Aprilie 2010 11:50
Chiar ca.... park ma vad pe mine/... Si eu de cand ma stiu... mereu mi-au placut "baietii rai" ca sa zic asa/.... Si eram constienta k desi erau atragatori, nu stiau cum sa se poarte cu o femeie... Si crede-ma, am gasit unu cuminte si ok din toate punctele de vedere ... il iubesc si acum ma gandesc de ce oare mi-or fi placut terminatii aia cand sunt altii mai buni pe piata....
O sa te indragosteti de persoana potrivita... don't worry... numai sa nu-l cauti asa cu disperare.... o sa vina el
bafta!
nadasurf
Postat pe 30 Aprilie 2010 09:55
De la: unknown9554, la data 2010-04-25 20:31:39
De la: mika_elaaa, la data 2010-04-24 10:54:53Un baiat cand te iubeste cu adevarat te pune pe primul loc in toate si apoi se gandeste la propia persoana. Ar trebui sa ii acorzi o sansa unui baiat care te iubeste...el va face tot posibilul sa te faca fericita si va tine cont in primul rand de ceea ce vrei tu. Daca intr-o relatie nu exista de la inceput respect,comunicare si dragoste,atunci nu va exista nici pe parcurs si nu e o relatie de durata.


Nu stiu daca mi se intampla numai mie sau si altora...dar...eu inca de la inceput stiu ca pot sau nu incerca sau nu sa fiu cu cineva...adica pur si simplu daca persoana nu ma atrage inca de la inceput (macar un fluturas mic in stomac ) nu ma va atrage niciodata...si ceea ce fac cu persoana respectiva e sa-i spun din start care e ideea...adica chiar nu-mi place sa ma joc cu sentimentele celuilalt...cred ca e bine asa...partea mai grea e cand imi place mie de cineva...sa mor si nu-i spun...de teama sa nu fiu ,,refuzata"(nu stiu daca e cuvantul cel mai potrivit)...deci mika_elaaa, cum sa acord o sansa unuia care m-ar iubi si ar face orice pt mine...oare ma voi indragosti si eu de el???????in dragoste eu chiar nu pot juca teatru...Intr-adevar nu exista o relatie fara comunicare, respect si dragoste...
Multumesc!



stiu ca toata lumea viseaza la dragoste cu fluturasi in stomac, dragostea adolescentina, cea care nu te lasa sa dormi noaptea, am avut si eu din alea , dar dragostea adevarata, cea care rezista in timp, se naste din respect .......exemplul meu : cel cu care sunt acum, imi era doar un amic, ma respecta, se purta foarte frumos cu mine si stiam ca ma iubeste , deoarece imi marturisise intr-o zi, dar eu cautam altceva , acea scanteie . De fiecare data cand ieseau scantei si imi placea baiatul , se intampla ceva. Am zis ca renunt la scantei si la fluturasi. M-am decis sa-i acord o sansa celui ce zicea ca ma iubeste.Nu regret ca am facut-o, pentru ca e un baiat minunat care ,practic, traieste pentru mine .Am ajuns sa-l iubesc atat de mult, incat au aparut si fluturasii
flowers_for_girls
Postat pe 30 Aprilie 2010 11:17
De la: flowers_for_girls, la data 2010-04-30 11:17:19
De la: unknown9554, la data 2010-04-25 20:31:39
De la: mika_elaaa, la data 2010-04-24 10:54:53Un baiat cand te iubeste cu adevarat te pune pe primul loc in toate si apoi se gandeste la propia persoana. Ar trebui sa ii acorzi o sansa unui baiat care te iubeste...el va face tot posibilul sa te faca fericita si va tine cont in primul rand de ceea ce vrei tu. Daca intr-o relatie nu exista de la inceput respect,comunicare si dragoste,atunci nu va exista nici pe parcurs si nu e o relatie de durata.


Nu stiu daca mi se intampla numai mie sau si altora...dar...eu inca de la inceput stiu ca pot sau nu incerca sau nu sa fiu cu cineva...adica pur si simplu daca persoana nu ma atrage inca de la inceput (macar un fluturas mic in stomac ) nu ma va atrage niciodata...si ceea ce fac cu persoana respectiva e sa-i spun din start care e ideea...adica chiar nu-mi place sa ma joc cu sentimentele celuilalt...cred ca e bine asa...partea mai grea e cand imi place mie de cineva...sa mor si nu-i spun...de teama sa nu fiu ,,refuzata"(nu stiu daca e cuvantul cel mai potrivit)...deci mika_elaaa, cum sa acord o sansa unuia care m-ar iubi si ar face orice pt mine...oare ma voi indragosti si eu de el???????in dragoste eu chiar nu pot juca teatru...Intr-adevar nu exista o relatie fara comunicare, respect si dragoste...
Multumesc!



stiu ca toata lumea viseaza la dragoste cu fluturasi in stomac, dragostea adolescentina, cea care nu te lasa sa dormi noaptea, am avut si eu din alea , dar dragostea adevarata, cea care rezista in timp, se naste din respect .......exemplul meu : cel cu care sunt acum, imi era doar un amic, ma respecta, se purta foarte frumos cu mine si stiam ca ma iubeste , deoarece imi marturisise intr-o zi, dar eu cautam altceva , acea scanteie . De fiecare data cand ieseau scantei si imi placea baiatul , se intampla ceva. Am zis ca renunt la scantei si la fluturasi. M-am decis sa-i acord o sansa celui ce zicea ca ma iubeste.Nu regret ca am facut-o, pentru ca e un baiat minunat care ,practic, traieste pentru mine .Am ajuns sa-l iubesc atat de mult, incat au aparut si fluturasii


M-a impresionat f mult exemplul tau...cred ca esti o pers ff fericita acum :)...zilel astea citisem undeva exact ce-mi spui tu aici...ca atunci cand o pers te iubeste ar trebui sa-i dai o sansa...pt ca te vei indragosti si tu pana la urma...un pic cam greu dar nu imposibil...pe zi ce trece inteleg tot mai multe lucruri...Ms mult...mi-ai dat de meditat!:)
unknown9554
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:43
Si eu vreau acelasi lucru ca si voi si ma regasesc cam in toate situatiile de mai sus. M-am hotarat si eu la randul meu sa nu mai caut, la inceput mi-a fost mai greu, am iesit dintr-o relatie de 7 ani si nu e usor. Mai ales ca toata lumea imi zice "da fa-ti si tu fata un iubit!". Ma enerveaza la culme , mai ales ca nu vreau sa ies doar de dragul de a iesi. Din pacate sunt si mai timida acum si chiar daca imi place de un anume coleg, imi e frica sa fac/spun ceva, asa ca il las pe el sa isi faca curaj iar daca nu o va face inseamna ca nu e sa fie. Nu ma mai stresez cu asta, imi e greu singura dar am toata increderea ca la cei 26 ani ai mei inca mai e timp sa ma gaseasca si baiatul 'potrivit'. Cu prietenii e mai greu pt ca in cei 7 ani mi-am dedicat viata sotului si mi-am lasat prietenii de o parte. Mare greseala, acum trebuie sa ii recastig! Incerc sa ies cat pot de des, ma inteleg f. bine si cu colegii de servici, mai imi petrec timpul si cu ei.Cel mai mult incerc sa am RABDARE si sa nu imi mai pun atatea intrebari. Evit sa ma gandesc la trecut sau la greselile facute si imi spun mereu ca tot greul e o lectie care te pregateste pt. urmatoarea ocazie data de Dumnezeu. Va doresc succes si liniste sufleteasca. Toate la timpul lor!
newme
Postat pe 30 Aprilie 2010 15:33
De la: unknown9554, la data 2010-04-18 16:36:31 Buna...nici macar nu stiu cum sa incep...e prima data cand scriu aici sperand ca poate voi obtine niste raspunsuri...am 23 de ani, ma consider frumoasa si ffff ok din orice punct de vedere. Sunt f prietenoasa si sociabila si am f multi prieteni la care tin mult. Imi place sa ajut si o fac cu placere cand pot si daca pot. In privinta familiei, job-ului si a prietenilor pot spune ca sunt o persoana nococoasa.
Mica problema pe care o am este ca nu stiu ce se intampla cu mine...de fiecare data cand ma indragostesc ma indragostesc de cine nu trebuie, si ma indragostesc fff rar. iar cui ii place de mine, eu nici macar nu vreau sa aud. Adica sunt genul de persoana care mai bine este singura decat sa fie cu cineva de care nu este indragostit...poate ca exista baieti care ma plac...dar nu stiu: ori par eu increzuta ori nu-i vad, nici nu stiu ce sa mai cred.
Poate o mica parere, buna sau rea din partea voastra m-ar ajuta!
Multumesc!



Sunt doar al tau!
Borntobewild
Postat pe 30 Aprilie 2010 16:20
Buna....am citit ce ai scris si ce au raspuns cei care au avut o parere de spus,pentru ca sfaturi nu cred ca ar trebui sa dea cineva in privintza a ceea ce ai exprimat.E un lucru de care e drept ca nu ne putem lipsi,anume acela de a avea pe cineva langa si pe care sa il iubesti si daca se poate sa te iubeasca la fel...Nu cred ca ceea ce am spus e ceea ce unii numesc ideal...cred ca mai degraba este o normalitate si acest lucru VINE in viata noastra daca-bine a spus cineva intr-un raspuns-avem puterea sa il CHEMAM...Nu scriu ceea ce scriu din nu stiu ce carti am citit,nici din nu stiu ce filme vazute...Am 35 de ani,zilele acestea termin 12 ani de ''studiu'' asupra a ceea ce eu numesc experienta care m-a schimbat intr-atat de mult ca uneori nu pot sa ma recunosc...Si cel mai usor este sa privesti langa tine,la experienta altora,oricare ar fi ea-buna ori rea-si sa poti trage de acolo concluzii.Ce am vazut dincolo de ceea ce ai scris este dorintza ta de a avea pe cineva care sa se ridice la un ''standard'' al tau vis-a-vis de ceea ce poti sa daruiesti si de ceea ce doresti sa primesti.Nu e rau sa vrei acest lucru...te-ai descris putin si ceea ce am citit sunt numai lucruri pozitive,lucru bun ptr ca in felul acesta atragi pozitivul in viata ta,dar numai in ceea ce te priveste strict pe tine...cat la suta din gandurile tale aloci zilnic dorintei de a avea o persoana langa tine chiar si cu calitatile pe care doresti sa le aiba?Cat din timpul tau acorzi dorintei care in mod firesc urmeaza gandului si care dorinta te duce in fata faptului de a descoperi acea persoana?Am citit ca te indragostesti tocmai de persoane care nu iti acorda atentie ori ca se indragostesc de tine persoane carora nu le acorzi atentie....Crede-ma ca nu ai nevoie de de nici o experienta negativa in acest sens si mai trebuie sa stii ca e necesara o rabdare care la finalul ei iti va aduce satisfactia si chiar multumirea ca ai descoperit pe cineva care doreste sa fie in viata ta,sa te accepte asa cum esti si sa te determine sa o accepti asa cum este...Acestea sunt parerile unuia care a trecut printr-o graba,graba aceea de a avea pe cineva dintr-o dorinta insuficient analizata la momentul in care a fost luata o decizie...a fost nevoie de acest studiu de care spuneam si in urma caruia,pe langa schimbarea de care vorbeam a lasat si un gust suficient de amar ca sa mai vreau inca o ''graba''...Pot spune ca trebuie sa te bucuri de tineretea care o ai si care te va ajuta sa poti sa ai si ceea ce pe moment lipseste...si nu este o lipsa chinuitoare,cu toate ca sa fii singur din punctul de vedere de care vorbim poate fii putin demoralizant in sensul acelor impliniri pe care toti le dorim.Va veni si DRAGOSTEA pe care o doresti,o vei intalni sigur,ceea ce e necesar sa faci este sa pui alaturi de dorinta ta vointa care sa te ajute sa descoperi acest lucru...E tot o parere,nu dau sfaturi tocmai ptr ca nu primesc asa ceva,dar acum as fi vrut sa pot sa ''privesc'' in jurul meu la un moment din viata mea,sa pot sa imi formez o concluzie care sa ma ajute sa nu gresesc...ptr ca in final de acest lucru ne temem cel mai mult....Succese,hotarare si constanta in a vizualiza dorinta de a descoperi ceea ce iti lipseste...

hellas75
Postat pe 30 Aprilie 2010 21:35
De la: LOPY_71, la data 2010-04-25 17:29:17nu stiti cum sa atrageti un barbat
cineva spunea mai sus ca nu ti-l aduce nimeni chiar nici dumnezeu
este adevarat ? oare! dar sa trecem mai departe dumnezeu
iti poate da intelepciune, tandrete ,tu trebuie sa fii comunicativa
daca sunteti si femei care aratati bine mi se pare incredibil ca nu puteti
avea prieteni s-au iubiti
daca insa sunteti femei FRIGIDE aveti toate sansele sa nu fiti
nici comunicative nici tandre de intelepciune nu mai vb
ca atare nu multe dintre voi isi vor face o familie undeva la 35 de ani
cind este prea tirziu pt a incepe o viata de cuplu,multe reusiti altele nu
de obicei incepeti cu : ai casa, ai bani?



sa stii ca multe din femeile care arata bine nu au mult mai mult de oferit.
leo_
Postat pe 1 Mai 2010 01:20
am citit tot ce ati scris si cred ca stiu raspunsul:

1) sunteti superficiale si va ghidati mult dupa prima impresie
2) ei nu stiu sa se comporte cu voi si sa va faca sa va simtiti atrase de ei
3) nu stiti cum sa va comportati cu un barbat si nu ii intelegeti nevoile.

leo_
Postat pe 1 Mai 2010 01:23
De la: unknown9554, la data 2010-04-18 16:36:31 Buna...nici macar nu stiu cum sa incep...e prima data cand scriu aici sperand ca poate voi obtine niste raspunsuri...am 23 de ani, ma consider frumoasa si ffff ok din orice punct de vedere. Sunt f prietenoasa si sociabila si am f multi prieteni la care tin mult. Imi place sa ajut si o fac cu placere cand pot si daca pot. In privinta familiei, job-ului si a prietenilor pot spune ca sunt o persoana nococoasa.
Mica problema pe care o am este ca nu stiu ce se intampla cu mine...de fiecare data cand ma indragostesc ma indragostesc de cine nu trebuie, si ma indragostesc fff rar. iar cui ii place de mine, eu nici macar nu vreau sa aud. Adica sunt genul de persoana care mai bine este singura decat sa fie cu cineva de care nu este indragostit...poate ca exista baieti care ma plac...dar nu stiu: ori par eu increzuta ori nu-i vad, nici nu stiu ce sa mai cred.
Poate o mica parere, buna sau rea din partea voastra m-ar ajuta!
Multumesc!


in alte cuvinte: sa aiba masina.
Tazmanian
Postat pe 1 Mai 2010 01:32
Incepe prin a te indragosti de propriul tau suflet , si dupa ce vei reusii sa ti percepi real sufletul , [ dindu i intaetate in preocuparile tale cotidiene ], ve i putea sa te simti mai implinita interior , si ve i avea singura busola utila si corecta in a ti gasi alesul ; barbatul potrivit pentru orice femeie preexista in natura ei interioara , structurala la nivel de nevoi profunde , afectiv emotionale, sufletesti, psihomentale, chiar inconstient structurale , si abia apoi trebuie sa cauti si o corespondenta fizica , radarul orientarii este in tine , regleaza l POTRIVEALA CUM ZICI TU , INSEMNA SA TI PERCEPI CORECT NEVOILE STRUCTURALE , DINCOLO DE DORINTILE MINTII , CARE POT FII SUBIECTIVE, SI PRESUPUNE O SATISFACERE A NEVOILOR TALE PROFUNDE STRUCTURALE, DECI FIINTA TA PERECHE PREEXISTA IN TINE CA SI INFORMATIE , DEFINITA DE , SI IN INSASI NEVOILE TALE ! CU ALTE CUVINTE TE POTI INDRAGOSTI PENTRU INCEPUT DE ,, NEVOILE TALE ''
kudika093264
Postat pe 1 Mai 2010 07:53
Incepe prin a te indragosti de propriul tau suflet , si dupa ce vei reusii sa ti percepi real sufletul , [ dindu i intaetate in preocuparile tale cotidiene ], ve i putea sa te simti mai implinita interior , si ve i avea singura busola utila si corecta in a ti gasi alesul ; barbatul potrivit pentru orice femeie preexista in natura ei interioara , structurala la nivel de nevoi profunde , afectiv emotionale, sufletesti, psihomentale, chiar inconstient structurale , si abia apoi trebuie sa cauti si o corespondenta fizica , radarul orientarii este in tine , regleaza l POTRIVEALA CUM ZICI TU , INSEMNA SA TI PERCEPI CORECT NEVOILE STRUCTURALE , DINCOLO DE DORINTILE MINTII , CARE POT FII SUBIECTIVE, SI PRESUPUNE O SATISFACERE A NEVOILOR TALE PROFUNDE STRUCTURALE, DECI FIINTA TA PERECHE PREEXISTA IN TINE CA SI INFORMATIE , DEFINITA DE , SI IN INSASI NEVOILE TALE ! CU ALTE CUVINTE TE POTI INDRAGOSTI PENTRU INCEPUT DE ,, NEVOILE TALE ''
kudika093264
Postat pe 1 Mai 2010 07:53
Eu zic sa ai mai multa incredere in tine si sa alegi cu grija persoana potrivita.Problema la tine , este ca te-ai onisnuit intr-un anumit fel, si la orce relatie pe care o incepi , nu dureaza mult pt. ca tu le gasesti mereu cite un defect.Orce persoana are defectele si calitatile lui.Ca daca stam sa cautam perfectiunea, no so gasim niciodata.
kudika098645
Postat pe 1 Mai 2010 08:44
SIGUR NU L-AI INTILNIT PE CEL CARE ITI ESTE SORTIT ! MAI ASTEAPTA! CINEVA ACOLO IN DEPARTARE TE CAUTA,VINE SPRE INIMA TA !
kudika168226
Postat pe 1 Mai 2010 11:07
De la: leo_, la data 2010-05-01 01:23:57am citit tot ce ati scris si cred ca stiu raspunsul:

1) sunteti superficiale si va ghidati mult dupa prima impresie
2) ei nu stiu sa se comporte cu voi si sa va faca sa va simtiti atrase de ei
3) nu stiti cum sa va comportati cu un barbat si nu ii intelegeti nevoile.




,,-Ce idee as putea desprinde de aici?"
unknown9554
Postat pe 1 Mai 2010 23:23
De la: leo_, la data 2010-05-01 01:23:57am citit tot ce ati scris si cred ca stiu raspunsul:

1) sunteti superficiale si va ghidati mult dupa prima impresie
2) ei nu stiu sa se comporte cu voi si sa va faca sa va simtiti atrase de ei
3) nu stiti cum sa va comportati cu un barbat si nu ii intelegeti nevoile.



Generalizezi.... Voua nu va place cand sunteti bagati toti intr-o oala.
Pct. 3 - este foarte valabil si pentru unii dintre voi ! evident , referitor la femei.

ella_c
Postat pe 1 Mai 2010 23:34
salut!!!!citindu-ti mesajul m-am regasit pe mine in aceste rinduri!!!am fost impreuna cu un baiat timp de 3 luni,am crezut ca el e soarta mea,chiar i-l iubeam,m-am indragostit de el la prima vedere.....am petrecut clipe de neuitat,eram fericita!!!!pina cind el a inceput sa fie gelos pe toti prietenii mei si nici nu-mi permitea sa plec undeva fara el!la inceput mi-am zis ca daca e gelos inseamna ca ma iubeste,dar gelozia lui a devenit insuportabila!dupa trei luni eu am hotarit sa ma despart de dinsul...la inceput ia-mi ceret un mic ragaz....in tot aces timp el ma urmarea peste tot,intr-o zi m-am dus la serviciu,iar menegerul meu m-a intimpinat cu un bucher mare de flori care erau din partea lui!!au m-ai urmat inca trei luni in care el era peste tot!ma telefona mereu,ma cauta mereu!!in fine cu greu am scapat de dinsul!!!acum sint insa intr-un cosmar si mai mare!de fiecare data fac cunostinta cu cineva,i-l plac ma place.....si totul e bine,dar peste 2-3 zile ma peraseste fara motiv!!!!mi s-a intimplat timp de o luna sa fiu parasita de 5 baieti.....asta nu e gluma!!poate ca ma indragostesc de cine nu trebuie.....ori......nici nu am ideeie de asa mi se intimpla!!
dar tie a-sh vrea sa-ti spun ca stiu cit e de greu cind te indragosteshti de cine nu merita sau nu trebuie!!!si poate nu sint cea mai indicata persoana sa-ti dea un sfat,pentru ca eu singura nu stiu ce sa fac in asa situatie......si ma indoiesc ca cineva stie,.....pot doar sa-ti spun ca nu trebuie sa renunti sa te indragostesti!stiu ca odata ce inima ti-a frint-o cineva,si poate nu numai o data,e greu sa mai crezi in dragoste, e dureros,te temi,......dar gindeshte-te ca cineva te iubeshte cu adevarat si mai devreme sau mai tirziu va fi al tau!!!!!SA NU TE INDOIESTI NICI O CLIPA DE ACEST LUCRU!!!!!
alionca23
Postat pe 2 Mai 2010 07:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 4 De la: anastasia_m 1 Iunie 2010 20:59
vand heelys 1 De la: kudika075949 24 Octombrie 2009 12:21
buna ... 26 De la: ionelyizza 2 August 2010 18:56
un vot pentru design-ul romanesc 5 De la: quantex 12 Aprilie 2010 08:14
Rochii de mireasa 1 De la: NykoM 30 Aprilie 2010 12:26