Setari Cookie-uri

Simt ca ma forteaza sa imi schimb religia...si cred ca e prea devreme sa fac pasul acesta

Suntem impreuna de multi ani,de pe vremea cand eram doi copii(10 ani) cu bune si rele suntem si in ziua de azi impreuna..suntem in strainatate,dar in momentul de fata ne despart cateva sute de km...iar acum s-a pus in discutie problema mutarii impreuna pt ca ne iubim si e greu sa ne vedem 1-2 pe luna,iar la jumatate de an sa stam cate 2 luni impreuna(cand mergem in tara)...dar el nu ar vrea sa ne mutam impreuna fara sa ne casatorim.de aceea s-a pus in discutie si casatoria,dar apare o problema...avem religii diferite,eu fiind ortodoxa,el adventist.El ar dori sa luam si binecuvantarea,in nici un caz nu ar vrea sa ne cunune preotul,ceea ce ar insemna ca eu sa ma pocaiesc si nu stiu daca ma simt pregatita,e prea devreme,consider ca nu cunosc in totalitate aceasta religie,mie se pare o schimbare radicala in viata mea si eu nu ma simt pregatita pt acest pas...ca sa nu mai zic ca parintii mei nu ar fi de acord ca eu sa imi schimb religia si nu cred ca ar veni la nunta mea,ca sa nu mai zic de scandalul care mi l-ar face...si cum as putea sa ma marit si parintii sa nu mi fie alaturi intr-o zi atat de importanta pt mine.Eu nu i-am zis sa ma ia de nevasta,nici nu m-am gandit la asta,mai ales ca ar trebui sa se intample in vara cand mergem acasa...dar el zice ca nu vrea sa stam asa,ca oricum spre asta ne indreptam si crede ca nu ne ar merge bine in casnicie daca nu am primi binecuvantarea.Eu nu sunt disperata sa ma marit,nu conteaza asa mult acel act pt mine,dar il iubesc si normal ca il vreau de sot,dar simt ca ma forteaza sa mi schimb religia...Cum sa l fac sa inteleaga ca daca nu vrea sa stam asa si vrea neaparat sa ne castorim putem lua deocamdata doar cununia civila...

Poate v-ati confruntat cu aceeasi problema si aveti niste sfaturi pt mine!Multumesc anticipat


imi cer scuze pt acest text lung,dar in acest moment nu prea reusesc sa formulez succint tot ce am in minte

Donna22
Postat pe 24 Aprilie 2010 02:15
Iti voi da acest link sa citesti cate ceva.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Adventist%C4%83_de_Ziua_a_%C5%9Eaptea

De regula, eu nu imi pun intrebari despre religia unui om decat daca acest lucru ma afecteaza. Intr-o situatie ca a ta eu m-as considera afectata. Si nu doar pentru ca eu as fi cea obligata sa imi schimb religia ci si pentru ca ar fi o conditie a iubirii lui. Cum asa? Ma iubesti doar daca sunt adventista? Dar ce-o fi asta? Vreao aura deosebita apare pe fruntea mea din momentul convertirii? In fine, intelegi ideea.
Citind si eu linkul pe care ti l-am dat mai sus am descoperit un prim fragment (chiar la inceput) care nu mi-a placut. Lucrurile sunt spuse acolo simplu, dar poti citi printre randuri. Si tocmai din atitudinea iubitului tau.. imi dau seama cat de multe se pot citi printre randuri.

"Biserica este cunoscutã ºi pentru accentul pus pe dietã ºi sãnãtate, înþelegerea holisticã a persoanei, promovarea libertãþii religioase ºi pentru principiile ºi stilul de viaþã conservator."

Pentru cei care n-au chef sa citeasca mai multe, acesta este fragmentul. Mie nu-mi place absolut deloc cum suna: "accent pe dieta si sanatate" (vad o multime de oameni ipohondrii care-mi smulg din mana prajitura cum ca: nu se cade, nu vrea Domnul). Si nu-mi place nici termenul "conservator". Nah, eu sunt liberala.. vreau sa fiu libera.

Dar ceea ce este cel mai ciudat in fragmentul de mai sus, din punctul meu de vedere este "promovarea libertatii religioase". Atunci, cum naiba se face ca eu trebuie sa renunt la religia mea pentru a ma casatori cu un adventist???
rashela
Postat pe 24 Aprilie 2010 02:31
eu nu i-am cerut sa si schimbe religia si nici nu as putea sa fac asta...el zice ca nu ma forteaza pt ca e constient ca e greu sa spui da,atunci cand te simti fortat...si totusi...vreau sa precizez ca nici el nu este botezat si pana acum si el a facut cam tot ce facem si noi...nah e tanar,are doar 24 de ani...si mi a zis ca si pt el este dificil sa renunte la viata pe care a dus o pana acum,dar el se teme ca nu ne va fi bine in casnicie,daca nu luam binecuvantarea...mi a dat si un exemplu:unchiul lui s a insurat vara trecuta si nu a luat binecuvantarea si de cand s a intors din tara,nu are de munca,el care tot timpul avea...dar eu zic ca fiecare are suisuri si coborasuri in viata,in ziua de azi nu mai esti sigur pe nimic... chiar l-am si intrebat daca asta este o conditie ca sa fim impreuna,dar a zis ca nu,ca ma iubeste si ma vrea,dar ii este teama asa...si eu...acu stau si ma gandesc si nici macar nu stiu la ce,nu mai am ideile clare...
Donna22
Postat pe 24 Aprilie 2010 02:43
Hmm, draga mea, si acum 10+ ani cand aveam varsta voastra, si acum printre cei de varsta ta.. nu am auzit in viata mea ca un tanr de 24 de ani sa spuna iubitei sale in loc de "vreau sa ne casatorim" - "vreau sa ne luam binecuvantarea".
Am un amic foarte bun (27 de ani) care a trecut la Biserica Evanghelica. E un tip absolut normal, DAR e virgin. Si nu concepe sa se insoare decat cu o virgina. Nu bea decat ceai si sucuri, nu fumeaza, nu danseaza, nu.., nu..Ops, si tocmai am spus mai devreme ca-i un tip absolut normal.
Iar salutul lor (pentru cei care vor sa se convinga le dau un link) este in loc de obisnuitul Buna ziu!, Pa!, Salut! - "Fii binecuvantat!" "Dumnezeu sa te binecuvanteze!" N-am nimic cu aceste urari daca sunt facute de un popa, dar de un tanar / tanara, de un copil s.a.m.d imi ridica parul pe ceafa. Nu suna firesc. Pentru mine, repet.
Intelegi? Sunt ca si noi, dar atat de diferiti. Pe masura ce inainteaza in varsta devin si mai diferiti. Biserica ii acapareaza cu totul, devine un fel de habotnicie, nu stiu, dar nu ma simt confortabil.

Desigur, eu am generalizat. Cel putin asa sper. Dar tot nu-mi suna bine la un tanar de 24 de ani sa spuna ca vrea "binecuvantarea" cand e atat de firesc (comun) sa spui: vreau sa ne casatorim. E un limbaj, e ca un cod si ma sperie.

rashela
Postat pe 24 Aprilie 2010 04:06
stiu ca avendtistii nu traiesc in concubinaj,dar dupa revolutie li s-a permis sa iaiba televizor sa vada filme sa asculte muzica binenteles selectata,dar eu am o verisoara adventista care fumeaza ,bea cafea si uneori alcool si frecventeaza si biserica lor,a sa nu uit si cind era la facultate a fugit cu un coleg a stat vreo 4 luni cu el pina au afla parintii fetei deci si ei au oi negre si ei pot fi corupti
utad
Postat pe 24 Aprilie 2010 23:29
asa e...au voie si cu televizor,si beau si fumeaza,nu mai au aceleasi restrictii ca altadata...soacra mea,sau ma rog,viitoarea...poarta si verigheta,unul din fratii lui canta intr o formatie,etc...eu le respect religia,dar nu ma poate obliga nimeni sa trec la ei ...oricum am discutat cu el si si a cerut scuze,a zis ca era obosit si nu s a exprimat bine,pt ca nici el nu se simte pregatit sa ia botezu si nici nu vrea ca eu sa accept din prima fara sa cunosc,fara sa simt ca vreau asta si nu este asta o conditie a iubirii lui...am ramas doar la cununia civila,fara preot fara pastor...de acum sa ma gandesc daca vreau sa l iau de barbat,dupa aia am timp sa ma gandesc si la altele

ms de pareri
Donna22
Postat pe 25 Aprilie 2010 00:56
Apai daca dupa 10 ani tie ti se pare prea devreme pentru discutii de genul asta, cred ca ar trebui sa te gandesti serios la ce fel de relatie, if any, vrei sa mai ai cu el. Nu mi se pare ca te forteaza, mi se pare ca omul isi pune o problema logica...discutati daca el vrea sa se converteasca la ortodoxism, daca nu exista nicio solutie de mijloc, si tot asa...lucrurile nu sunt doar in alb si negru.
anissya
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:28
De la: anissya, la data 2010-04-25 12:28:34Apai daca dupa 10 ani tie ti se pare prea devreme pentru discutii de genul asta, cred ca ar trebui sa te gandesti serios la ce fel de relatie, if any, vrei sa mai ai cu el. Nu mi se pare ca te forteaza, mi se pare ca omul isi pune o problema logica...discutati daca el vrea sa se converteasca la ortodoxism, daca nu exista nicio solutie de mijloc, si tot asa...lucrurile nu sunt doar in alb si negru.




daca nici el nu se simte pregatit sa ia botezul...el care toata viata a trait in ambientul asta...eu ce sa mai zic...daca el era botezat la adventisti,crede ma ca altfel se punea problema,dar pana acum noi am dus o viata normala,ca toti tinerii din ziua de azi,iesiri in oras,restaurante,discoteci,petreceri,bautura,tigari,etc...
Oricum am lamurit lucrurile,nimeni nu ia nici un botez pt ca nici unul din noi nu se simte pregatit,facem doar cununia civila ...chiar ne am amuzat ca ne certam aiurea cine sa ne cunune,popa sau pastorul
Stiu de mult ce fel de relatie vreau cu el,doar ca si ideea ca vrea sa ne casatorim in vara m-a luat prin surprindere,pt ca noi in iarna am zis ca ne casatorim peste vreo 2 ani,am ales si un proiect de casa pt ca la vara sa incepem sa ne facem casutza noastra,etc...alte planuri care momentan nu includeau si casatoria...dar si asa e bine,il iubesc si il vreau.
ms de pareri
Donna22
Postat pe 25 Aprilie 2010 15:33
daca erati de mai putin timp impreuna intelegeam de ce scrii aici dar daca nici dupa 10 ani nu stii ce vrei de la relatie cred ca e un raspuns suficient pentru tine. nu da vina pe religie ai avut 10 ani sa te decizi asupra subiectului daca ai stat in baza ca poate se schimba el poate nu iti cunosti suficient iubitul nici dupa 10 ani
kudika069577
Postat pe 17 Iunie 2010 13:10
http://www.mirese-galati.ro
coffecream
Postat pe 18 Iunie 2010 12:39
Buna! Eu sunt maritata de 2 ani cu un penticostal. Eram ortodoxa insa am hotarat sa trec la religia lor.La fel ca tine,ma gandeam ce o sa zica familia mea,probabil nici nu o sa vina la nunta ,s.a.m.d. Insa in momentul in care noi am hotarat ca vrem sa ne casatorim,am stiut din start ca unul din noi va trebui sa faca un compromis. Cand m-am indragostit de el am stiut exact ce religie are,e drept ca nu m-am gandit ca vom ajunge la casatorie si se va pune problema religiei.Nu stiu cum este este la adventisti,insa la penticostali nu sunt chiar atat de indoctrinati. Intradevar nu fumeaza,nu beau,insa nu cred ca asta e o chestie asa de ciudata cum zicea cineva mai sus! Nunta noastra nu a fost asa ca la ortodoxi,cu atatea ritualuri si altele,a fost mai degraba ceva in stil american,insa tot slujba a fost si a fost casatorie nu binecuvantare. Avem si un bebe acum si s-a pus problema botezului. La ei copii nu se boteaza de mici ca la ortodoxi ci se da o binecuvantare iar.Ei se boteaza cand sunt mari si sunt constienti daca vor sa urmeze calea Domnului sau nu!Ei considera ca botezul la copii mici e ca si cand i-ai obliga sa urmeze o cale pe care poate ei nu si-ar dorio,pt ca sunt mici si nu sunt constienti de ce li se intampla. Noi i-am facut si botez si binecuvantare copilului. Eu nu m-am botezat la penticostali numai de dragul sotului meu,numai ca sa ne putem casatori,ci pt ca asa am simtit ca trebuie sa fac.mi-a placut relatia pe care o au ei cu Dumnezeu,apropierea fata de El,felulu cum se roaga cum isi pun increderea in Domnul in tot ce fac,ca merg la biserica si intradevar sunt atenti la ce se intampla acolo,la predica si la tot,nu ca multi din ortodoxi care merg la biserica si cand iesa habar nu au despre ce a fost vorba la slujba. Deci cred ca nu ar trebui sa iti schimbi religia numai pentru ca asa vrea el sau pt a va putea casatori.Daca nu simti ca vrei sa faci asta ,daca nu te simti pregatita,discuta cu el si explica-i. Incearca sa mergi la ei la biserica,incearca ca ii cunosti mai indeaproape religia,sa vezi daca iti place ,daca te simti bine. si dupa poti lua poate niste decizii mai usor.
HorjDiana
Postat pe 25 Iunie 2010 02:14
De la: Donna22, la data 2010-04-24 02:15:39Suntem impreuna de multi ani,de pe vremea cand eram doi copii(10 ani) cu bune si rele suntem si in ziua de azi impreuna..suntem in strainatate,dar in momentul de fata ne despart cateva sute de km...iar acum s-a pus in discutie problema mutarii impreuna pt ca ne iubim si e greu sa ne vedem 1-2 pe luna,iar la jumatate de an sa stam cate 2 luni impreuna(cand mergem in tara)...dar el nu ar vrea sa ne mutam impreuna fara sa ne casatorim.de aceea s-a pus in discutie si casatoria,dar apare o problema...avem religii diferite,eu fiind ortodoxa,el adventist.El ar dori sa luam si binecuvantarea,in nici un caz nu ar vrea sa ne cunune preotul,ceea ce ar insemna ca eu sa ma pocaiesc si nu stiu daca ma simt pregatita,e prea devreme,consider ca nu cunosc in totalitate aceasta religie,mie se pare o schimbare radicala in viata mea si eu nu ma simt pregatita pt acest pas...ca sa nu mai zic ca parintii mei nu ar fi de acord ca eu sa imi schimb religia si nu cred ca ar veni la nunta mea,ca sa nu mai zic de scandalul care mi l-ar face...si cum as putea sa ma marit si parintii sa nu mi fie alaturi intr-o zi atat de importanta pt mine.Eu nu i-am zis sa ma ia de nevasta,nici nu m-am gandit la asta,mai ales ca ar trebui sa se intample in vara cand mergem acasa...dar el zice ca nu vrea sa stam asa,ca oricum spre asta ne indreptam si crede ca nu ne ar merge bine in casnicie daca nu am primi binecuvantarea.Eu nu sunt disperata sa ma marit,nu conteaza asa mult acel act pt mine,dar il iubesc si normal ca il vreau de sot,dar simt ca ma forteaza sa mi schimb religia...Cum sa l fac sa inteleaga ca daca nu vrea sa stam asa si vrea neaparat sa ne castorim putem lua deocamdata doar cununia civila...

Poate v-ati confruntat cu aceeasi problema si aveti niste sfaturi pt mine!Multumesc anticipat


imi cer scuze pt acest text lung,dar in acest moment nu prea reusesc sa formulez succint tot ce am in minte


Daca el tot nu s-a botezat inca, de ce nu se boteaza el la ortodocsi? De ce sa trebuiasca sa renunti tu la ortodoxie si nu sa se boteze el la ortodoxie? De ce sa fie mereu ortodoxul cel care renunta la religia lui?
tematoare
Postat pe 27 Iunie 2010 02:04
De la: HorjDiana, la data 2010-06-25 02:14:54 Buna! Eu sunt maritata de 2 ani cu un penticostal. Eram ortodoxa insa am hotarat sa trec la religia lor.La fel ca tine,ma gandeam ce o sa zica familia mea,probabil nici nu o sa vina la nunta ,s.a.m.d. Insa in momentul in care noi am hotarat ca vrem sa ne casatorim,am stiut din start ca unul din noi va trebui sa faca un compromis. Cand m-am indragostit de el am stiut exact ce religie are,e drept ca nu m-am gandit ca vom ajunge la casatorie si se va pune problema religiei.Nu stiu cum este este la adventisti,insa la penticostali nu sunt chiar atat de indoctrinati. Intradevar nu fumeaza,nu beau,insa nu cred ca asta e o chestie asa de ciudata cum zicea cineva mai sus! Nunta noastra nu a fost asa ca la ortodoxi,cu atatea ritualuri si altele,a fost mai degraba ceva in stil american,insa tot slujba a fost si a fost casatorie nu binecuvantare. Avem si un bebe acum si s-a pus problema botezului. La ei copii nu se boteaza de mici ca la ortodoxi ci se da o binecuvantare iar.Ei se boteaza cand sunt mari si sunt constienti daca vor sa urmeze calea Domnului sau nu!Ei considera ca botezul la copii mici e ca si cand i-ai obliga sa urmeze o cale pe care poate ei nu si-ar dorio,pt ca sunt mici si nu sunt constienti de ce li se intampla. Noi i-am facut si botez si binecuvantare copilului. Eu nu m-am botezat la penticostali numai de dragul sotului meu,numai ca sa ne putem casatori,ci pt ca asa am simtit ca trebuie sa fac.mi-a placut relatia pe care o au ei cu Dumnezeu,apropierea fata de El,felulu cum se roaga cum isi pun increderea in Domnul in tot ce fac,ca merg la biserica si intradevar sunt atenti la ce se intampla acolo,la predica si la tot,nu ca multi din ortodoxi care merg la biserica si cand iesa habar nu au despre ce a fost vorba la slujba. Deci cred ca nu ar trebui sa iti schimbi religia numai pentru ca asa vrea el sau pt a va putea casatori.Daca nu simti ca vrei sa faci asta ,daca nu te simti pregatita,discuta cu el si explica-i. Incearca sa mergi la ei la biserica,incearca ca ii cunosti mai indeaproape religia,sa vezi daca iti place ,daca te simti bine. si dupa poti lua poate niste decizii mai usor.



Sa fac un copy-paste..sa citez ceva......

Domnul in tot ce fac,ca merg la biserica si intradevar sunt atenti la ce se intampla acolo,la predica si la tot,nu ca multi din ortodoxi care merg la biserica si cand iesa habar nu au despre ce a fost vorba la slujba

N-am inteles chestiunea aceasta?
Cine ti-a " bagat" tie in cap ca la ortodoxi nu pricepe nimeni ce se predica?
Mama ta cand te-a dus la biserica, la ortodoxi, cand te-a invatat rugaciunile pe care le invata un copil, asa te-a invatat?
Pespect toate religiile, ca sa zic asa, insa nu respect oamenii care pot sa-si permita sa denigreze intr-un fel sau altul religiile din care ei nu fac parte, sau nu mai fac parte!
Cum poti sa zici tu ca iti lasi copilul sa aleaga el botezul, cand tu ii bagi in cap de mic ca alte religii ( aici fiind vorba de ortodoxi, culmea dintre care pana si tu ai facut parte si probabil parintii tai care te-au crescut inca mai fac parte) merg la biserica si nu pricep nimic din ce se predica acolo?!
Si acum hai sa fiu pana la capat rautacioasa, am aici in vecini fix religia din care ai ales dupa maritis sa faci si tu parte, au indoctrinat doua fetite pana una din ele e plecata de acasa ( cea mica) si pe cea mare o tin ei cu un copil( a nascut un inger de fetita), asta s-a ales de educatia stil " religia noastra e cea mai cea....)
DUMNEZEU sa va ajute sa luati cele mai bune decizii!
semnat o ortodoxa, care stie de ce merge la biserica, intelege rugaciunile, crede in DUMNEZEU, si asta pentru ca am o mama la fel de credincioasa si am avut o bunica care atunci cand mi-a pus carticica de rugaciuni in mana mi-a si explicat la ce-mi foloseste in viata.
stem_29
Postat pe 1 Iulie 2010 00:37
Ia propune-i sa treaca el la ortodoxism daca tot tine asa mult la legatura religioasa.....sa vedem ar accepta?
Artemis25
Postat pe 1 Iulie 2010 00:50
eu am 17 ani. am avut prieten penticostal si cand a aflat mama lui mi-a facut un scandal zici ca eu eram .....diavolul...jessus oameni nebuni
clau19
Postat pe 1 Iulie 2010 01:00
De la: clau19, la data 2010-07-01 01:00:15eu am 17 ani. am avut prieten penticostal si cand a aflat mama lui mi-a facut un scandal zici ca eu eram .....diavolul...jessus oameni nebuni

si mai ales ca si ea era inainte de casatorie ortodoxa
clau19
Postat pe 1 Iulie 2010 01:01
Buna...sunt in aceeasi situatie...problema e putin mai grava fiindca el este botezat si provine dintr-o familie adventista ...ne-am cunoscut pe net si vb deja de 4 luni...ne-am si vazut...e un baiat superb...nu cred ca e ceva rau in a te converti(doar cu exceptia in care mergi la biserica ta ortodoxa si crezi in principiile acestei biserici..)la mine tot parintsii nu sunt de accord insa eu consider ca e viata mea si eu trebuie sa decid daca am nevoie de asta...iar ei ca parintsi ar trebui sa intseleaga...ma simt fericita si urmez cursurile de pregatire pentru botez...ba chiar mai mult chiar imi place si gasesc aici adevarul in care mereu am crezut...ma simt foarte fericita alaturi de el...anul acesta in toamna am stabilit sa facem nunta...succese si voua sper ca sunteti fericiti si ca ati decis ce faceti pentru viitor...bafta
kobrik2001
Postat pe 14 Februarie 2012 10:42
e foarte periculos sa-ti schimbi religia pt el.dc era catolic sau greco-catolic mai era cum era dar adventist?gandeste-te ca e la mijloc sufletul tau.degeaba ai avea parte de o dragoste ca-n povesti si ai duce-o bine pe cele 2 planuri din 3(mental,trupesc) dc ai risca sa-ti pierzi sufletul.gandeste-te ca advenistii nu au taina hirotoniei(adica nu au dus mai departe darurile Duhului Sfant de la sfintii apostoli punandu-si mainile asa cum o fac ortodocsii si catolicii de aproximativ 2000 de ani si pana in ziua de azi.dc religia lor e adevarata unde erau ei pana in secolul 19 cand au luat fiinta.oare ce biserica a mantuit atatea suflete pana atunci .oare nu cele 2 biserici surori?si vezi ca ei nu recunosc armele pe care le avem impotriva satanei adica: untdelemnul,apa sfintita,crucea,tamaia care apar si in biblie in Vechiul Testament.pt ei crucea e doar un simbol insa pt tine care esti ortodoxa inseamana mult mai mult decat atat:pe Sfanta Cruce l-a biruit IIsus pe satana si nu nuamai.ia aminte: ''Cuvantul cruce pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei mantuiti, este puterea lui Dumnezeu''.(corinteni 1-18)
Si eu sunt cu un barbat care era de religie baptista.A renuntat la religia lui insa nu pt mine ci pt ca a realizat ca religia ortodoxa e biserica adevarata a lui IIsus Hristos.Daca te iubeste cu adevarat o va face si el.
Religia adventista e o religie fara fapte.Ei nu au sfintele taine ci doar simboluri cu alte cuvinte nu se pot mantui.Asa ca ai grija de sufletul tau.
kudikailariana
Postat pe 28 Februarie 2012 13:25
De la: kudikailariana, la data 2012-02-28 13:25:37e foarte periculos sa-ti schimbi religia pt el.dc era catolic sau greco-catolic mai era cum era dar adventist?gandeste-te ca e la mijloc sufletul tau.degeaba ai avea parte de o dragoste ca-n povesti si ai duce-o bine pe cele 2 planuri din 3(mental,trupesc) dc ai risca sa-ti pierzi sufletul.gandeste-te ca advenistii nu au taina hirotoniei(adica nu au dus mai departe darurile Duhului Sfant de la sfintii apostoli punandu-si mainile asa cum o fac ortodocsii si catolicii de aproximativ 2000 de ani si pana in ziua de azi.dc religia lor e adevarata unde erau ei pana in secolul 19 cand au luat fiinta.oare ce biserica a mantuit atatea suflete pana atunci .oare nu cele 2 biserici surori?si vezi ca ei nu recunosc armele pe care le avem impotriva satanei adica: untdelemnul,apa sfintita,crucea,tamaia care apar si in biblie in Vechiul Testament.pt ei crucea e doar un simbol insa pt tine care esti ortodoxa inseamana mult mai mult decat atat:pe Sfanta Cruce l-a biruit IIsus pe satana si nu nuamai.ia aminte: ''Cuvantul cruce pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei mantuiti, este puterea lui Dumnezeu''.(corinteni 1-18)
Si eu sunt cu un barbat care era de religie baptista.A renuntat la religia lui insa nu pt mine ci pt ca a realizat ca religia ortodoxa e biserica adevarata a lui IIsus Hristos.Daca te iubeste cu adevarat o va face si el.
Religia adventista e o religie fara fapte.Ei nu au sfintele taine ci doar simboluri cu alte cuvinte nu se pot mantui.Asa ca ai grija de sufletul tau.


dragostea adevarata nu ar trebui sa tina cont de religie!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 28 Februarie 2012 13:29
Depinde cum privesti tu dragostea.Pt mine si iubitul meu dragostea pt D-zeu primeaza apoi bineinteles ca exista si dragostea dintre noi iar impreuna cu dragostea pt D-zeu rezulta dragostea cea mai adevarata.Eu consider DRAGOSTEA ADEVARATA ca fiind = DUMNEZEU=SOT=SOTIE = TRIUNGHI ECHILATERAL unde dragostea triumfa.
kudikailariana
Postat pe 28 Februarie 2012 14:17
buna, poti sa imi lasi un id sau adresa de email?ca as vrea sa povestesc ceva cu tine, avand in vedere ca am exact aceiasi situatia ca tine si sunt prinsa la mijloc..:)
Teodora_Andra_Vomisescu_1
Postat pe 12 Iunie 2012 17:27
De la: Donna22, la data 2010-04-24 02:15:39Suntem impreuna de multi ani,de pe vremea cand eram doi copii(10 ani) cu bune si rele suntem si in ziua de azi impreuna..suntem in strainatate,dar in momentul de fata ne despart cateva sute de km...iar acum s-a pus in discutie problema mutarii impreuna pt ca ne iubim si e greu sa ne vedem 1-2 pe luna,iar la jumatate de an sa stam cate 2 luni impreuna(cand mergem in tara)...dar el nu ar vrea sa ne mutam impreuna fara sa ne casatorim.de aceea s-a pus in discutie si casatoria,dar apare o problema...avem religii diferite,eu fiind ortodoxa,el adventist.El ar dori sa luam si binecuvantarea,in nici un caz nu ar vrea sa ne cunune preotul,ceea ce ar insemna ca eu sa ma pocaiesc si nu stiu daca ma simt pregatita,e prea devreme,consider ca nu cunosc in totalitate aceasta religie,mie se pare o schimbare radicala in viata mea si eu nu ma simt pregatita pt acest pas...ca sa nu mai zic ca parintii mei nu ar fi de acord ca eu sa imi schimb religia si nu cred ca ar veni la nunta mea,ca sa nu mai zic de scandalul care mi l-ar face...si cum as putea sa ma marit si parintii sa nu mi fie alaturi intr-o zi atat de importanta pt mine.Eu nu i-am zis sa ma ia de nevasta,nici nu m-am gandit la asta,mai ales ca ar trebui sa se intample in vara cand mergem acasa...dar el zice ca nu vrea sa stam asa,ca oricum spre asta ne indreptam si crede ca nu ne ar merge bine in casnicie daca nu am primi binecuvantarea.Eu nu sunt disperata sa ma marit,nu conteaza asa mult acel act pt mine,dar il iubesc si normal ca il vreau de sot,dar simt ca ma forteaza sa mi schimb religia...Cum sa l fac sa inteleaga ca daca nu vrea sa stam asa si vrea neaparat sa ne castorim putem lua deocamdata doar cununia civila...

Poate v-ati confruntat cu aceeasi problema si aveti niste sfaturi pt mine!Multumesc anticipat


imi cer scuze pt acest text lung,dar in acest moment nu prea reusesc sa formulez succint tot ce am in minte



In ceea ce priveste povestea ta iti pot spune un singur lucru: te sfatuiesc sa vorbesti cu el (desi stiu ca ai facuto deja)- sa nu-ti fie frica sa-ti expui punctul de vedere. Eu sunt adventista dar sa nu crezi ca daca sunt adventista sunt de partea acestui baiat - pur si simplu nu cunosc relatia si povestea voastra. Daca ai mai multe curiozitati despre adventisti imi poti lasa id de mess si sunt dispusa sa vorbesc cu tine despre aceasta situatie. Sfatul meu este ca tu sa fi sigura pe tine si pe ceea ce doresti sa faci si mai ales pe felul in care vrei sa-ti traiesti viata. Tot ceea ce trebuie sa faceti ca sa fie bine este sa ajungeti la un comun acord.
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 17:59
De la: utad, la data 2010-04-24 23:29:19stiu ca avendtistii nu traiesc in concubinaj,dar dupa revolutie li s-a permis sa iaiba televizor sa vada filme sa asculte muzica binenteles selectata,dar eu am o verisoara adventista care fumeaza ,bea cafea si uneori alcool si frecventeaza si biserica lor,a sa nu uit si cind era la facultate a fugit cu un coleg a stat vreo 4 luni cu el pina au afla parintii fetei deci si ei au oi negre si ei pot fi corupti
Si eu sunt adventista - ai dreptate - in toata lumea sunt tot felul de oameni - prea putini dintre toti care sunt credinciosi in adevaratul sens al cuvantului. In orice caz omul care este adventist cu sufletul poate fi diferentiat usor de cel care este adventist doar cu numele.
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 18:04
De la: Donna22, la data 2010-04-25 00:56:46asa e...au voie si cu televizor,si beau si fumeaza,nu mai au aceleasi restrictii ca altadata...soacra mea,sau ma rog,viitoarea...poarta si verigheta,unul din fratii lui canta intr o formatie,etc...eu le respect religia,dar nu ma poate obliga nimeni sa trec la ei ...oricum am discutat cu el si si a cerut scuze,a zis ca era obosit si nu s a exprimat bine,pt ca nici el nu se simte pregatit sa ia botezu si nici nu vrea ca eu sa accept din prima fara sa cunosc,fara sa simt ca vreau asta si nu este asta o conditie a iubirii lui...am ramas doar la cununia civila,fara preot fara pastor...de acum sa ma gandesc daca vreau sa l iau de barbat,dupa aia am timp sa ma gandesc si la altele

ms de pareri


Astept noutati de la tine - sunt curioasa de felul in care au decurs lucrurile
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 18:05
De la: kobrik2001, la data 2012-02-14 10:42:07Buna...sunt in aceeasi situatie...problema e putin mai grava fiindca el este botezat si provine dintr-o familie adventista ...ne-am cunoscut pe net si vb deja de 4 luni...ne-am si vazut...e un baiat superb...nu cred ca e ceva rau in a te converti(doar cu exceptia in care mergi la biserica ta ortodoxa si crezi in principiile acestei biserici..)la mine tot parintsii nu sunt de accord insa eu consider ca e viata mea si eu trebuie sa decid daca am nevoie de asta...iar ei ca parintsi ar trebui sa intseleaga...ma simt fericita si urmez cursurile de pregatire pentru botez...ba chiar mai mult chiar imi place si gasesc aici adevarul in care mereu am crezut...ma simt foarte fericita alaturi de el...anul acesta in toamna am stabilit sa facem nunta...succese si voua sper ca sunteti fericiti si ca ati decis ce faceti pentru viitor...bafta


Ma bucur pentru exemplul bun - asa poate-si dau seama mai multi ca adventistii nu sunt toti la fel ca cei dinafara sectei. Este foarte adevarat ca doar cei care se implica intens isi pot da seama de frumusetea acestor adevaruri. In momentul acesta si eu merg la cursurile de pregatire pentru botez. Sa ne ajute Domnul sa si traim ceea ce invatam si sa ajute Domnul pe fiecare care este interesat sa ajunga sa aiba parte de aceste adevaruri - pentru ca nu va mai fi mult timp pana cand va venii si noi trebuie sa fim pregatiti astfel incat sa putem sta langa El in ceruri - o vesnicie. Amin!!!
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 18:12
De la: kudikailariana, la data 2012-02-28 13:25:37e foarte periculos sa-ti schimbi religia pt el.dc era catolic sau greco-catolic mai era cum era dar adventist?gandeste-te ca e la mijloc sufletul tau.degeaba ai avea parte de o dragoste ca-n povesti si ai duce-o bine pe cele 2 planuri din 3(mental,trupesc) dc ai risca sa-ti pierzi sufletul.gandeste-te ca advenistii nu au taina hirotoniei(adica nu au dus mai departe darurile Duhului Sfant de la sfintii apostoli punandu-si mainile asa cum o fac ortodocsii si catolicii de aproximativ 2000 de ani si pana in ziua de azi.dc religia lor e adevarata unde erau ei pana in secolul 19 cand au luat fiinta.oare ce biserica a mantuit atatea suflete pana atunci .oare nu cele 2 biserici surori?si vezi ca ei nu recunosc armele pe care le avem impotriva satanei adica: untdelemnul,apa sfintita,crucea,tamaia care apar si in biblie in Vechiul Testament.pt ei crucea e doar un simbol insa pt tine care esti ortodoxa inseamana mult mai mult decat atat:pe Sfanta Cruce l-a biruit IIsus pe satana si nu nuamai.ia aminte: ''Cuvantul cruce pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei mantuiti, este puterea lui Dumnezeu''.(corinteni 1-18)
Si eu sunt cu un barbat care era de religie baptista.A renuntat la religia lui insa nu pt mine ci pt ca a realizat ca religia ortodoxa e biserica adevarata a lui IIsus Hristos.Daca te iubeste cu adevarat o va face si el.
Religia adventista e o religie fara fapte.Ei nu au sfintele taine ci doar simboluri cu alte cuvinte nu se pot mantui.Asa ca ai grija de sufletul tau.


Ca adventista - pot afirma ca mai mult de jumatate din ce ai scris mai sus nu este adevarat - si ca esti prost informata neavand habar de adventisti si principiile lor
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 18:16
De la: Teodora_Andra_Vomisescu_1, la data 2012-06-12 17:27:39buna, poti sa imi lasi un id sau adresa de email?ca as vrea sa povestesc ceva cu tine, avand in vedere ca am exact aceiasi situatia ca tine si sunt prinsa la mijloc..:)


Daca doresti sa sti mai multe lucruri despre adventisti iti las id meu: nyco_wink_21
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 18:18
Din 2010 si pana astazi...in mod sigur a gasit o solutie, iar subiectul nu mai este de actualitate !
rondina
Postat pe 12 Iunie 2012 18:38
De la: kudika_nikole, la data 2012-06-12 18:18:44
De la: Teodora_Andra_Vomisescu_1, la data 2012-06-12 17:27:39buna, poti sa imi lasi un id sau adresa de email?ca as vrea sa povestesc ceva cu tine, avand in vedere ca am exact aceiasi situatia ca tine si sunt prinsa la mijloc..:)


Daca doresti sa sti mai multe lucruri despre adventisti iti las id meu: nyco_wink_21


nicoleta!!
tu erai fata de comitet si vorbeai cu noi si pe topicurile de socializare!
cumva religia ta nu te mai lasa sa te discuti cu noi?!
kudika_6668
Postat pe 12 Iunie 2012 18:39
De la: kudika_6668, la data 2012-06-12 18:39:34
De la: kudika_nikole, la data 2012-06-12 18:18:44
De la: Teodora_Andra_Vomisescu_1, la data 2012-06-12 17:27:39buna, poti sa imi lasi un id sau adresa de email?ca as vrea sa povestesc ceva cu tine, avand in vedere ca am exact aceiasi situatia ca tine si sunt prinsa la mijloc..:)


Daca doresti sa sti mai multe lucruri despre adventisti iti las id meu: nyco_wink_21


nicoleta!!
tu erai fata de comitet si vorbeai cu noi si pe topicurile de socializare!
cumva religia ta nu te mai lasa sa te discuti cu noi?!


Nu stiu de ce vorbesti - sunt o fata simpla dar ca sunt adventista. Atata tot...
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 21:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum sa fac? 8 De la: contessyna 16 Februarie 2012 08:45
casatoria din interes 17 De la: XOXO_GG_ 24 Mai 2009 21:51
barbatul si femeia 30 De la: broscoiu 21 Noiembrie 2011 12:10
sa ma marit cu cine vor parintii? 0 De la: 29 Decembrie 2010 09:49
Nemultumire 22 De la: kudika031158 18 Noiembrie 2009 19:38