Setari Cookie-uri

Simt ca ma forteaza sa imi schimb religia...si cred ca e prea devreme sa fac pasul acesta

De la: rondina, la data 2012-06-12 18:38:02Din 2010 si pana astazi...in mod sigur a gasit o solutie, iar subiectul nu mai este de actualitate !


Stiu - dar scrisese ceva mai sus o femeie ...cum ca se confrunta cu a situatie similara. Acu ma rog...nu sth.
kudika_nikole
Postat pe 12 Iunie 2012 21:23
E normal sa-ti aperi credinta.Insa eu nu am atacat adventismul pentru ca tot ce am scris mai sus despre adventism se regaseste pe wikipedia si marturisirea de credinta a adventistilor din Romania luata de pe site-ul vostru.Adventistii sunt o secta satanista care mai intai a luat nastere prin masonul William Miller pe care Ellen G. White il considera ''son of God''.
''William Miller was an active Freemason until 1831. Miller became a Freemason and "advanced to the highest degree which the lodges then in the country, or in that region, could confer. [Sylvester Bliss, Memoirs of William Miller, pp. 2122))
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Miller_(preacher).''

''Seventh-Day Adventism's Ellen G. White and Freemasonry
Photo to Right: Founder of 7th Day Adventism, Ellen G. White's Tomb Stone. Notice the Illuminati symbol. Obelisks represent Freemasonry, clearly evidenced by the Washington Monument. George Washington was a 33rd Degree Freemason.
Without prophetess Ellen G. White (November 26, 1827 — July 16, 1915) there would be no Seventh-day Adventist [SDA]Church; however, SDAs seek to avoid the issue because Ellen G. White’s life was saturated with occultism, damnable heresies and bizarre experiences. SDAs revere White’s writings as being equally inspired with the Bible.
Ellen G. White's writings are marked with masonic terminology. Her use of the "all-seeing eye" and other masonic terms in her doctrinal writings is consistent with the following facts:

• Her grave site is marked with a masonic symbol (obelisk).
• Her husband's grave site "James White" (many times President of the SDA Conference) is also marked with a masonic symbol (obelisk).
• Most of the Seventh Day Adventist Temples are marked with masonic symbols (obelisks).
Interestingly, Charles Taze Russell (founder of the Jehovah’s Witnesses), Ron Hubbard (founder of Scientology), and Joseph Smith (founder of the Mormon religion) were all 33rd Degree Freemasons.
Mary Baker Eddy, the founder of Christian Science, was an associate of 33rd Degree Freemason Henry Steele Olcott who founded the Satan worshipping cult called the "Theosophical Society" with evil female Freemason, mother of the New Age Movement and Hitler's spiritual guide, Helena Petrovna Blavatsky.
Satan is the god of this sinful world (2nd Corinthians 4:4) and operates through the occult to perform his works of darkness. 2ndCorinthians 11:13,14 informs us that Satan transforms himself into an angel of light to deceive people, and his sinister ministers are transformed into ministers of righteousness.
Should it be surprising then that the Catholics, Mormons, Jehovah’s Witnesses, Scientologists, Christian Scientists, Seventh-day Adventists, and other religions are all OF THE DEVIL.
There is a visible, obvious, verifiable occult connection between nearly all major religions today, especially with Freemasonry.

Max Lucado, Church of Christ Minister, Illuminati Author
Photo to right: Max Lucado's 2009 book, FEARLESS, clearly showing the Masonic pyramid. Just as Rick Warren, who is an Illuminati plant and CFR member, so is Max Lucado a part of the New World Order's Ecumenical Movement. Notice the Masonic pyramid and the top capstone too!We see this much today!

Tot ce scrie mai sus se rezuma la: Ellen G.White facea si ea parte din masonerie,mormantul ei este contine semne masonice,o gramada de biserici adventiste sunt pavate cu semne masonice.Dupa cum stii probabil masonii sunt iluminatii care conduc lumea in ziua de azi si il preaslavesc pe satana.E normal ca in biserica ta sa fie oameni care-ti spun doar ce vrei tu sa auzi insa sub nici o forma nu o sa-ti spuna lucrurile pe care ti le-am scris mai sus.Eu ti-am scris toate acestea pt ca imi esti sora si nu-mi place sa vad lumea din jurul meu cum e inselata asa de usor.Daca vei cauta pe wikipedia la toate cultele crestine din ziua de azi cum au luat fiinta vei vedea ca doar o singura biserica a fost infiinta de Iisus Hristos si Apostolii Lui(si care are si o vechime de peste 2000 de ani) in rest vei vedea ca toate celelalte au fost infiintate de catre oameni iar unii din acestia faceau parte din culte satanice cum sunt cei care au dus la infiintarea cultului adventist din care faci parte.Eu iti spun ca o prietena sa deschizi ochii caci lumea nu e chiar asa cum crezi.Astept raspunsul tau
kudikailariana
Postat pe 15 Februarie 2013 10:21
In continuare:

http://www.jesus-is-savior.com/False%20Religions/Illuminati/occult_connection2.htm

http://www.jesusisfreedom.net/ellen-g-white-masonic-markings.html

Ai grija de tine si nu uita ca o oaie ratacita care se intoarce la credinta adevarata face cat 100 de oi credincioase.Doamne ajuta
kudikailariana
Postat pe 15 Februarie 2013 10:26
De la: kudikailariana, la data 2012-02-28 13:25:37e foarte periculos sa-ti schimbi religia pt el.dc era catolic sau greco-catolic mai era cum era dar adventist?gandeste-te ca e la mijloc sufletul tau.degeaba ai avea parte de o dragoste ca-n povesti si ai duce-o bine pe cele 2 planuri din 3(mental,trupesc) dc ai risca sa-ti pierzi sufletul.gandeste-te ca advenistii nu au taina hirotoniei(adica nu au dus mai departe darurile Duhului Sfant de la sfintii apostoli punandu-si mainile asa cum o fac ortodocsii si catolicii de aproximativ 2000 de ani si pana in ziua de azi.dc religia lor e adevarata unde erau ei pana in secolul 19 cand au luat fiinta.oare ce biserica a mantuit atatea suflete pana atunci .oare nu cele 2 biserici surori?si vezi ca ei nu recunosc armele pe care le avem impotriva satanei adica: untdelemnul,apa sfintita,crucea,tamaia care apar si in biblie in Vechiul Testament.pt ei crucea e doar un simbol insa pt tine care esti ortodoxa inseamana mult mai mult decat atat:pe Sfanta Cruce l-a biruit IIsus pe satana si nu nuamai.ia aminte: ''Cuvantul cruce pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei mantuiti, este puterea lui Dumnezeu''.(corinteni 1-18)
Si eu sunt cu un barbat care era de religie baptista.A renuntat la religia lui insa nu pt mine ci pt ca a realizat ca religia ortodoxa e biserica adevarata a lui IIsus Hristos.Daca te iubeste cu adevarat o va face si el.
Religia adventista e o religie fara fapte.Ei nu au sfintele taine ci doar simboluri cu alte cuvinte nu se pot mantui.Asa ca ai grija de sufletul tau.
bravo tata,dar cam dur,,desi asa zic si cei mai mari,,dar dumnezeu stie
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 10:32
De la: kudikailariana, la data 2013-02-15 10:26:50In continuare:

http://www.jesus-is-savior.com/False%20Religions/Illuminati/occult_connection2.htm

http://www.jesusisfreedom.net/ellen-g-white-masonic-markings.html

Ai grija de tine si nu uita ca o oaie ratacita care se intoarce la credinta adevarata face cat 100 de oi credincioase.Doamne ajuta
nu o poti tu intoarce mandria nu o lasa nu pe ea pe toti,chiar daca inteleg adevarul
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 10:33
Isus Cristos nu doreste mila sau jertfa(ardere de tot,cum se practica in timpurile stravechi),ci convertire,reintoarcere la adevarata cale de urmat(parabola fiului risipitor)!!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2013 11:05
De la: kudika_15804, la data 2013-02-15 11:05:06Isus Cristos nu doreste mila sau jertfa(ardere de tot,cum se practica in timpurile stravechi),ci convertire,reintoarcere la adevarata cale de urmat(parabola fiului risipitor)!!!!
jertfa e vb despre fertfa sufletului desteapto
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 11:58
De la: kudika_28071, la data 2013-02-15 11:58:55
De la: kudika_15804, la data 2013-02-15 11:05:06Isus Cristos nu doreste mila sau jertfa(ardere de tot,cum se practica in timpurile stravechi),ci convertire,reintoarcere la adevarata cale de urmat(parabola fiului risipitor)!!!!
jertfa e vb despre fertfa sufletului desteapto



Jertfa sufletului se regaseste in convertire,desteptule!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2013 12:00
De la: kudika_15804, la data 2013-02-15 12:00:16
De la: kudika_28071, la data 2013-02-15 11:58:55
De la: kudika_15804, la data 2013-02-15 11:05:06Isus Cristos nu doreste mila sau jertfa(ardere de tot,cum se practica in timpurile stravechi),ci convertire,reintoarcere la adevarata cale de urmat(parabola fiului risipitor)!!!!
jertfa e vb despre fertfa sufletului desteapto



Jertfa sufletului se regaseste in convertire,desteptule!!!
jertfa nu se regaseste in nici o convertire desteapto,,fertfa se gaseste in fapte daca se converteste fara fapte bune inseamna nimik,jertfa inseamna sa lasi tot pentru hristos
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 12:07
Intr-adevar eu nu o pot intoarce inapoi la Dreapta Credinta.Nimeni nu poate decat bunul Dumnezeu.Insa nu uita ca Dumnezeu lucreaza si prin oameni.O sa-ti dau un exemplu.
Am un amic care era penticostal.A stat de vorba cu mine pe tema religiei intr-o zi si mi-a spus ca ar fi bine sa ma duc odata la ei la biserica caci ei reprezinta adevarul absolut.Iar eu i-am dat urmatorul raspuns:
''Iti multumesc pt invitatie insa nu pot aceepta invitatia ta din 2 motive foarte concrete:
1.Charles F.Parham, fondatorul acestui cult a faut parte din masonerie,deci nu se poate sa fie cultul tau unul legitim in fata lui D-zeu din moment ce omul in care isi pune baza acest cult a facut parte dintr-o organizatie mondiala satanista.Unde mai pui ca a fost si rasist facand parte din kkk.
2. Iar din punct de vedere istoric nu rezulta ca, cultul tau ar avea de a face cu Biserica Primara caci ati aparut mult mai tarziu adica nu aveti succesiune apostolica.
A inceput sa rada cand a auzit raspunsul meu insa apoi m-a intrebat unde am vazut ce i-am relatat mai sus.I-am raspuns sa citeasca pe wikipedia despre Parham si api sa citeasca si autobiografia lui.Au trecut apoi vreo 2 saptamani de cand nu mai daduse nici un semn apoi m-am intalnit cu el in ziua urmatoare si mi-a spus ca am avut dreptate si apoi a acceptat sa vb cu duhovnicul meu de unde a aflat si alte lucruri pe care bineinteles ca penticostalii lui nu aveau de gand sa i le spuna niciodata(poate nici ei nu le stiau).Fiind Toma necredinciosul a verificat acasa si ce i-a spus preotul si si-a dat seama ca s-a amagit atatia ani insa si-a dat seama de urmatorul citat:''Nu orice spune Doamne Doamne va ajunge in imparatia Lui Dumnezeu''.Au trecut vreo 2 ani de atunci si vreau sa va spun ca merge saptamana de saptamana la Sf.Liturgie.Asa ca Doamne ajuta
kudikailariana
Postat pe 15 Februarie 2013 12:33
De la: kudika_28071, la data 2013-02-15 12:07:51[quote name='3:
jertfa nu se regaseste in nici o convertire desteapto,,fertfa se gaseste in fapte daca se converteste fara fapte bune inseamna nimik,jertfa inseamna sa lasi tot pentru hristos[/quote]


Convertirea adevarata inseamna si fapte,desteptule ,si ea aduce,automat,si jertfa,una fara cealalta nu au veridicitate!!! Cum sa te convertesti daca nu renunti la nimic pentru Cristos,desteptule???
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2013 12:38
De la: kudikailariana, la data 2013-02-15 12:33:28Intr-adevar eu nu o pot intoarce inapoi la Dreapta Credinta.Nimeni nu poate decat bunul Dumnezeu.Insa nu uita ca Dumnezeu lucreaza si prin oameni.O sa-ti dau un exemplu.
Am un amic care era penticostal.A stat de vorba cu mine pe tema religiei intr-o zi si mi-a spus ca ar fi bine sa ma duc odata la ei la biserica caci ei reprezinta adevarul absolut.Iar eu i-am dat urmatorul raspuns:
''Iti multumesc pt invitatie insa nu pot aceepta invitatia ta din 2 motive foarte concrete:
1.Charles F.Parham, fondatorul acestui cult a faut parte din masonerie,deci nu se poate sa fie cultul tau unul legitim in fata lui D-zeu din moment ce omul in care isi pune baza acest cult a facut parte dintr-o organizatie mondiala satanista.Unde mai pui ca a fost si rasist facand parte din kkk.
2. Iar din punct de vedere istoric nu rezulta ca, cultul tau ar avea de a face cu Biserica Primara caci ati aparut mult mai tarziu adica nu aveti succesiune apostolica.
A inceput sa rada cand a auzit raspunsul meu insa apoi m-a intrebat unde am vazut ce i-am relatat mai sus.I-am raspuns sa citeasca pe wikipedia despre Parham si api sa citeasca si autobiografia lui.Au trecut apoi vreo 2 saptamani de cand nu mai daduse nici un semn apoi m-am intalnit cu el in ziua urmatoare si mi-a spus ca am avut dreptate si apoi a acceptat sa vb cu duhovnicul meu de unde a aflat si alte lucruri pe care bineinteles ca penticostalii lui nu aveau de gand sa i le spuna niciodata(poate nici ei nu le stiau).Fiind Toma necredinciosul a verificat acasa si ce i-a spus preotul si si-a dat seama ca s-a amagit atatia ani insa si-a dat seama de urmatorul citat:''Nu orice spune Doamne Doamne va ajunge in imparatia Lui Dumnezeu''.Au trecut vreo 2 ani de atunci si vreau sa va spun ca merge saptamana de saptamana la Sf.Liturgie.Asa ca Doamne ajuta
nu era vb de ea desi am spus ea,,e vb de cei cu statut vechi nu de cei invatacei,,logic ca sunt o gramada care isi dau seama ca gresesc,,cleopa o spune,,,,,,,,
Într-adevãr, toþi aceia care nu se supun Bisericii Ortodoxe, celei adevãrate, rãmân fracþiune ereticã ºi nu se vor îndrepta, cã zic Sfinþii Pãrinþi aºa: „De la tot pãcatul se întoarce omul uºor, dar de la eres, foarte greu!” ªi aceasta pentru cã se întunecã partea raþionalã a sufletului ºi degeaba îi spun eu cã aici este alb, cã el vede negru. ªi atunci foarte greu se întoarce. Aºa rãmân toþi sectanþii, care s-au rupt de la dreapta credinþã!
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 12:57
De la: kudika_15804, la data 2013-02-15 12:38:14
De la: kudika_28071, la data 2013-02-15 12:07:51[quote name='3:
jertfa nu se regaseste in nici o convertire desteapto,,fertfa se gaseste in fapte daca se converteste fara fapte bune inseamna nimik,jertfa inseamna sa lasi tot pentru hristos



Convertirea adevarata inseamna si fapte,desteptule ,si ea aduce,automat,si jertfa,una fara cealalta nu au veridicitate!!! Cum sa te convertesti daca nu renunti la nimic pentru Cristos,desteptule??? [/quote]nu te mai baga curcubeaico in lucruri ce te depasesc,,sunt crestini care nu fac fapte bune,,crezi ca altu daca se cobverteste gata apar faptele,,sunt o gramada care sau convertit datorita casatoriei si degeaba,,nu mai vb tampenii pune capu jos si culcate iar pe birou
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 13:01
Motivul care m-a determinat sã pun aceastã lucrare sub forma unui dialog cu sectanþii a fost urmãtoarea: nu de mult m-am pomenit în chilie cu un sectar de la Gârcina, care pânã mai ieri nu credea deloc în Dumnezeu ºi femeia lui se chinuia sã-l tragã la bisericã. La stãruinþa femeii, vine la mine împreunã cu un predicator baptist, sã-mi arate adevãrul de credinþã.
Înþelegând de la soþia lui pricina venirii lor, am început discuþia în cele ale credinþei cu predicatorul, de faþã fiind ºi moºneagul cu soþia lui. În cele din urmã, dupã o discuþie cu întrebãri ºi rãspunsuri, predicatorul a rãspuns: „Eu nu am cu cine vorbi aici, cã nu sunt înþeles”.
Aducându-mi aminte de multe din întrebãrile puse de omul cel rãtãcit, m-am gândit ca, în cele ce urmeazã, sã rãspund mãcar mai pe scurt, atât lui, cât ºi la alþi sectari, sub forma unui dialog între preot ºi sectant, aºa cum se va vedea mai departe:
Sectarul: Bunã ziua!
Preotul: Bunã ziua! Dar de ce aþi venit la noi, fraþilor?
Sectarul: Am venit sã vã arãtãm adevãrul!
Eu i-am zis un cuvânt mai puþin politicos:
Preotul: Mi se pare cã ai venit sã înveþi pe popa carte!
Sectarul: Da!
Preotul: Bine. Sã vedem! Care adevãr sã-mi arãþi mie, dacã adevãrul este la noi? De unde mai scoþi dumneata un alt adevãr, cã unul este adevãrul? Adevãrul este o singurã linie. Ce zice Hristos? Eu sunt calea, adevãrul ºi viaþa!
Sectarul: Dumneavoastrã staþi aici în mãnãstire ºi nu ºtiþi nimic. Eu am studii în Anglia, în Elveþia, am cutare, cutare…
Preotul: Da? Cine te-a adus aici? Tu ai auzit cã aici este o stânã? ªi eu sunt ciobanul; dar ºi câinii stau de pazã la aripã. La stânã mai sunt ºi câini; iar voi sunteþi lupi îmbrãcaþi în piei de oi. Aþi intrat în stânã, dar nu ieºiþi cu blana sãnãtoasã de aici… Sã vedeþi acum ce pãþiþi cu câinii noºtri.
Sectarul: Cum dar?
Preotul: Stai, stai! Eºti predicator?
Sectarul: Da! Eu am doctoratul la Londra, am…
Preotul: Da? Bine! Câþi ani au fost de la Adam pânã la potop?
Sectarul: Cred cã au fost 1500 de ani.
Preotul: Prost ai rãspuns, doctorandule! De la Adam pânã la potop au fost 2262 de ani!
Sectarul: Unde scrie?
Preotul: Nu cãuta Biblia! Eu am rãdãcina Bibliei. Biblia este un mãr care a crescut în pomul Tradiþiei. Dar eu nu cred numai în mãr; eu cred în rãdãcinã ºi în copac; cã rãdãcina Bibliei este Sfânta Tradiþie. Dar câþi ani au fost de la Adam pânã la Avraam?
Sectarul: Parcã au fost 3700.
Preotul: Greºit ai rãspuns. Au fost 3678 ani!
Sectarul: Unde scrie?
Preotul: Þi-arãt eu în Hronograful lui Gheorghe Chedrinos, în care scrie istoria lumii de la început.
Ia sã-mi spui tu mie câþi ani au fost de la potop pânã la zidirea turnului Babel, când Nimrod, fiul lui Hus, a zidit turnul Babel, care a împãrãþit 52 de ani în Babilon, când li s-au amestecat limbile? Câþi ani au fost?
Sectarul: Parcã au fost 300!
Preotul: Prost ai rãspuns! Au fost 642 de ani! ªi câþi ani au fost de la potop pânã la Avraam?
Sectarul: Cutare, cutare!
Preotul: Au fost 1416 ani ºi cu 430 de ani, cât a stat poporul evreu în robia Egiptului fac 4108 ani. Unde era Biblia scrisã atunci? Unde era sâmbãta voastrã? Cu ce s-a mântuit lumea timp de 4108 de ani înainte de a se scrie Biblia? Cã în Biblie nu s-a scris totul. Cãci evanghelistul Ioan spune: Sunt încã ºi alte multe, care, dacã s-ar fi scris una câte una, nici în lumea asta nu încãpeau cãrþile. S-a scris numai un rezumat al Sfintei Tradiþii, care formeazã Biblia sau Sfânta Scripturã.
Dar sã-mi spui mie câþi feciori a avut Adam?
Sectarul: A avut trei: Cain, Abel ºi Set ºi alþii fãrã nume.
Preotul: Dar Biblia spune cã a nãscut feciori ºi fete. Câþi au fost de toþi?
Sectarul: Or fi fost 30, 40.
Preotul: Eva a trãit 950 de ani, mai mult decât Adam cu 20 de ani, ºi a nãscut 50 de perechi de gemeni, bãieþi ºi fete, adicã 100 de copii. Scrie în Hronograful lui Chedrinos. ªi se luau fratele cu sora. Auzi ce spune Biblia: Cain a luat în cãsãtorie pe sora sa Milada; ºi a luat Set pe sora sa Teax. Se luau fratele cu sora. Aºa s-au înmulþit la început.
Sectarul: Dar se puteau lua neamuri în cãsãtorie?
Preotul: Da, cãci pânã la Avraam n-a fost interzisã spiþa de rudenie. Se luau neamuri! N-a þinut Avraam pe nepoata sa? N-a luat Isaac pe nepoata lui Avraam, pe Rebeca? Nu vedeþi? Cã nu era pusã legea de neamuri. Dar sã-mi spui tu mie câþi ani avea Set, când s-a rãpit la cer ºi a învãþat astronomia ºi scrisul de la îngeri?
Sectarul: Nu scrie nicãieri.
Preotul: A fost Set de 40 ani, când s-a rãpit la ceruri, ºi a stat în cer 40 de zile ºi a învãþat astronomia ºi scrisul. Set a trãit 912 ani! Primul om care a scris din lume ºi care a învãþat astronomia ºi miºcarea astrelor, a fost Set, fiul lui Adam. Zice ºi Sfântul Vasile: „Astronomia este de origine îngereascã”; îngerii l-au învãþat pe Set.
Dar sã-mi spui mie când s-a nãscut poporul uriaº ºi cât a þinut împãrãþia uriaºilor, înainte de potop?
Tãcea predicatorul.
Preotul: Vezi cã nu ºtii? Biblia spune: Când s-au amestecat fiii lui Set cu fiii lui Cain s-a nãscut poporul uriaº; neam vestit din veac. Atât! Dar nu spune câte sute de ani au stat împãraþii uriaºilor ºi câte urgii au fãcut ei pe pãmânt.
Sectarul: Cine erau fiii lui Dumnezeu ºi fiii oamenilor? Noi zicem cã fiii lui Dumnezeu erau îngerii, care s-au pogorât din cer ºi au pãcãtuit cu fetele oamenilor.
Preotul: Nebunie! Dacã cugeþi dupã capul tãu, te duci în fundul iadului. Ai vãzut ce spune? Cât a trãit Set, 912 ani, nu s-au amestecat fiii lui Set cu fiicele lui Cain. Cã fiii lui Set se numeau fiii lui Dumnezeu, iar fiii lui Cain, fiii diavolilor. Iar dupã moartea lui Set, au uitat fiii lui ce le-a spus tatãl lor; cãci spune Scriptura: ªi s-au rãnit fiii lui Set de frumuseþea fiicelor lui Cain ºi le-au luat loruºi de soþii.
Deci atunci când s-au amestecat „fiii lui Dumnezeu” cu fiicele oamenilor, s-a nãscut poporul uriaº.
Sectarul: Dar voi de ce vã închinaþi ºi faceþi cruce, cã crucea a fost mãciuca ºi spânzurãtoarea pe care a murit Domnul Iisus?
Preotul: De ce sãriþi voi de la un subiect la altul? Aºa faceþi mereu când discutaþi cu cineva, ca sã-l ameþiþi. Iatã ce spune Sfântul Apostol Pavel: Crucea pentru cei pieritori, nebunie este, iar nouã, celor ce ne mântuim, Crucea este înþelepciunea ºi puterea lui Dumnezeu. Vezi cã Sfânta Cruce nu-i mãciucã? Este înþelepciunea ºi puterea lui Dumnezeu!
Aþi auzit ce-i crucea, voi, sectanþilor, care înºelaþi oamenii ºi-i duceþi în iad? „ªi va veni o sectã la sfârºitul lumii – zice Sfântul Andrei al Cezareei –, care nu va face cruce, cãci le va pune Antihrist pecetea pe mâna dreaptã ºi n-o vor ridica la frunte”, cã fruntea este partea raþionalã a sufletului, adicã mintea.
Am avut mai demult câteva femei baptiste de la Abrud –Alba. Una a zis: „Pãrinte nu fac cruce!” „Fã cruce! îi spun”. „Nu fac! Eu nu pot ridica mâna la frunte!” „Þi-a pus diavolul pecetea, de aceea n-o mai ridici! Fã cruce femeie ºi vei vedea puterea lui Dumnezeu!” „Nu, cã nu pot ridica mâna!”
ªi eu îi iau mâna dreaptã ºi-i fac cruce de trei ori pe faþã.
„Valeu! Valeu! Vai, tare mã simt uºoarã!” „Da! Acum s-a dus dracul de pe mâna ta!” Aºa a fugit de la dânsa diavolul care o stãpânea. Apoi am mãrturisit-o ºi s-a întors din nou la Bisericã. Vedeþi puterea Sfintei Cruci?
Sectarul: Bine. Dar de ce vã închinaþi la idoli, cã Dumnezeu a zis la Deuteronom: Sã nu-þi faci chip cioplit, nici asemãnarea vreunui lucru din câte sunt în cer, sus, pe pãmânt, jos, în apã ºi sub pãmânt. Sã nu te închini lor, sã nu slujeºti lor.
Preotul: Ce sunt acestea?
Sectarul: Icoanele la care vã închinaþi voi!
Preotul: Ia sã-þi spun eu! Cine a fãcut prima icoanã?
Sectarul: !!!
Preotul: Dumnezeu a fãcut pe om dupã chipul ºi asemãnarea Sa. Sfântul Ioan Damaschin spune cã prima icoanã o face Dumnezeu, adicã pe om, dupã chipul ºi asemãnarea Sa.
Sectarul: El a fãcut, dar nouã ne-a poruncit sã nu facem.
Preotul: Iatã, citeºte la „Ieºire” (23 – 29). Vezi în Biblie cã tot ce este în bisericã este fãcut cu porunca lui Dumnezeu. ªi icoanele ºi catapeteasma ºi sicriul Legii Domnului ºi heruvimii slavei ºi veºmintele preoþilor ºi mitra arhiereilor ºi cãdelniþele ºi sfeºnicul cu ºapte lumini, toate.
Nu i-a zis Dumnezeu lui Moise? „Moise, ia ºi fã o ladã de salcâm ºi o poleieºte toatã cu aur! Moise, fã doi drugi de salcâm îmbrãcaþi cu aur, ºi lada sã aibã verigi, ca sã bagi drugii ºi sã ridici sicriul Legii. Moise, pune în lada aceea Tablele Legii, pe care þi le-am dat Eu pe Muntele Sinai. Pune ºarpele de aramã, pe care l-ai fãcut când îi mâncau ºerpii în pustie, pune toiagul lui Aaron, care a înfrunzit când a rezemat de sicriul legii cele 12 toiege – cãci al lui Aaron în noaptea aceea a înfrunzit ºi a fãcut migdale –, ºi cupa cu manã – o cupã de aur. Mana era ca pâinea uscatã, din care au mâncat evreii în pustie 40 de ani. Astea nu erau lucruri de mâini omeneºti?
Sectarul: Bine, dar locul de-a dreapta ºi de-a stânga Prea Sfintei Treimi este predestinat, cã spune …dar a ºedea de-a dreapta ºi de-a stânga Mea nu este al meu a da, ci se va da celor pentru care s-a pregãtit de cãtre Tatãl Meu. Matei 20, 23.
Preotul: Nu este adevãrat! Mântuitorul zice: A ºedea de-a dreapta Mea sau de-a stânga Mea nu este al Meu a da, ci celor pentru care s-a pregãtit, cãci aceste douã locuri sunt rânduite Maicii Domnului ºi Sfântului Ioan Botezãtorul de cãtre Tatãl. Cine este Ioan Botezãtorul? Cel mai mare om nãscut din femeie. Iar Maica Domnului cine este? Ce spune psalmul 44? De faþã a stãtut Împãrãteasa, de-a dreapta Ta, îmbrãcatã în hainã auritã ºi preaînfrumuseþatã.
Dacã a nãscut pe Fiul lui Dumnezeu din Duhul Sfânt, a fost „cãmara Duhului Sfânt”, L-a purtat în pântece ºi L-a alãptat. Cine poate fi mai mare decât ea? Ea este Împãrãteasa Duhului Sfânt, Împãrãteasa Heruvimilor ºi a Serafimilor! Toþi sectarii ºi pãgânii, în ziua judecãþii veþi vedea voi atunci cine este Maica Domnului, când va strãluci peste ceata Heruvimilor. Vai de capul vostru! Veþi merge împreunã cu satana în focul gheenei, toþi care huliþi pe Maica Domnului!
Vedeþi cã Hristos era pe Cruce rãstignit ºi scuipat ºi biciuit, însã nici atunci n-a uitat pe Maica Domnului. O arãtã Sfântului Ioan Evanghelistul, zicând: Fiule, iatã mama ta! Adicã, ia-o în primire! ªi a luat-o. ªi cãtre ea zice: Mamã, iatã fiul tãu! A dat-o în stãpânirea celui mai cinstit apostol ºi a mai trãit 15 ani pânã la mutarea ei la cer.
Sectarul: Da, pentru cã Ioan era într-adevãr fiul Maicii Domnului.
Preotul: Nu este adevãrat! Sfântul Ioan Evanghelistul era fiul lui Zevedeu. Era cel mai tânãr ucenic al Domnului nostru Iisus Hristos. Nu ai vãzut tu în Evanghelie? Ioan ºi Iacov erau fiii lui Zevedeu, nu ai Maicii Domnului! Cã Maica Domnului, n-a mai avut copii. Ce zice Scriptura: ªi n-a cunoscut-o pe ea, pânã când n-a nãscut pe Cel întâi nãscut.
Sectarul: Da. Dar de aici se înþelege cã dupã aceea a mai avut ºi alþi copii.
Preotul: Cuvântul „pânã când” înseamnã veºnicie. Întoarce-Te, Doamne, pânã când…, sau Iatã, Eu sunt cu voi pânã la sfârºitul veacului. Ce? Dupã sfârºitul veacului nu mai este Hristos cu ei? ªi Mica, fata lui Saul, zice: N-a nãscut copil pânã n-a murit. Dar ce, a nãscut dupã ce a murit? Cuvântul „pânã când” înseamnã veºnicie. Nu cã a cunoscut-o cândva alt bãrbat înainte ca sã mai nascã.
Sectarul: În Apocalipsã se spune de pecetea lui Antihrist, 666, care este puterea lui.
Preotul: Tu crezi cã numãrul 666 se ia aºa dupã slovã? Aceºti trei de ºase simbolizeazã trei patimi cumplite care vor stãpâni lumea în vremea de pe urmã, ºi anume: Pofta fãrã de minte, adicã desfrâu ºi beþie cum n-a mai fost niciodatã pe pãmânt; Mânie fãrã judecatã, adicã urã între oameni, rãzboaie, rãzbunare, crime de tot felul, ceartã ºi tulburare între creºtini, între pãrinþi ºi copii, aºa cum scrie la Sfânta Evanghelie; ºi al treilea ºase înseamnã închipuire pripitã sau imaginaþie pripitã, care duce la secte, dezbinãri de tot felul, boli sufleteºti, vrãjitorie, deznãdejde ºi sinucidere;
Toate aceste patimi, care sunt simbolizate prin numãrul 666 stãpânesc astãzi tot pãmântul, pânã când va veni sfârºitul lumii ºi judecata de apoi. Atunci fiecare va lua dupã faptele sale.
Sectarul: Dar acest numãr este vizibil ºi trebuie evitat.
Preotul: Pãi voi credeþi cã o sã fie o pecete cu numãrul 666? Prostii! Dacã tu ceri tu 666 la Apocalipsã, eu îþi cer þie sã-mi spui ce este „jivinã gânditã” ºi „cal galben” ºi „cal roib” ºi „cal negru”, ºi „cetatea care naºte”. Cetatea se face femeie ºi naºte. Cele ºapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu, cele ºapte trâmbiþe. Ia sã-mi spui tu mie ce-s acelea?
Sectarul: Nu ºtiu!
Preotul: Pãi spune, mãi! Toate acestea sunt simboluri în Sfânta Scripturã. Deci rãul din draci aceasta este: poftã fãrã minte, mânie fãrã judecatã ºi închipuire pripitã. Asta înseamnã 666!
Sectarul: Copiii mici de ce trebuie sã se cureþe prin botez, cã ei sunt curaþi, n-au nici un pãcat?
Preotul: Pentru ca sã se spele de pãcatul strãmoºesc, cu care ne naºtem toþi. N-ai citit tu în Psaltire: Cãci întru fãrãdelegi m-am zãmislit ºi în pãcate m-a nãscut maica mea?
Sectarul: Da, dar copilul când este mic nu are credinþã ºi Biblia spune: Cine va crede ºi se va boteza, acela se va mântui.
Preotul: Voi ºtiþi câte botezuri sunt? Aþi citit Dogmatica Sfântului Ioan Damaschin?
Sectarul: Nu.
Preotul: Sunt nouã botezuri pânã la sfârºitul lumii: Primul botez a fost potopul, pe vremea lui Noe. Al doilea botez a fost trecerea poporului ales prin Marea Roºie. Al treilea botez a fost botezul leviþilor, adicã tãierea împrejur. Al patrulea botez a fost botezul lui Ioan Botezãtorul, numit ºi botezul pocãinþei.
Al cincilea botez a fost botezul prin apã ºi prin Duh, botezul nostru creºtin dat nouã de Hristos ºi de Sfinþii Apostoli. Al ºaselea botez este botezul Spovedaniei, instituit de Mântuitorul îndatã dupã Înviere, când a dat Apostolilor puterea de a lega ºi a dezlega pãcatele oamenilor: Orice veþi dezlega pe pãmânt, va fi dezlegat ºi în ceruri ºi orice veþi lega pe pãmânt va fi legat ºi în ceruri. Al ºaptelea botez este botezul pogorârii Duhului Sfânt; când S-a pogorât în chip de limbi de foc ºi i-a fãcut pe Apostoli sã vorbeascã în toate limbile de sub cer. Al optulea botez este botezul sângelui, al muceniciei. Al noulea este botezul de la sfârºitul lumii, botezul cu foc, care nu mai este mântuitor, ci chinuitor pentru veacul veacului.
Sectarul: Pãrinte, mi-am dat seama cã eu nu sunt înþeles aici. Eu nu pot sã mã lepãd de credinþa pe care am aflat-o, chiar dacã mi-aþi rãspuns la întrebãrile mele.
Preotul: Într-adevãr, toþi aceia care nu se supun Bisericii Ortodoxe, celei adevãrate, rãmân fracþiune ereticã ºi nu se vor îndrepta, cã zic Sfinþii Pãrinþi aºa: „De la tot pãcatul se întoarce omul uºor, dar de la eres, foarte greu!” ªi aceasta pentru cã se întunecã partea raþionalã a sufletului ºi degeaba îi spun eu cã aici este alb, cã el vede negru. ªi atunci foarte greu se întoarce. Aºa rãmân toþi sectanþii, care s-au rupt de la dreapta credinþã!
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 13:31
De la: kudika_nikole, la data 2012-06-12 18:12:59
De la: kobrik2001, la data 2012-02-14 10:42:07Buna...sunt in aceeasi situatie...problema e putin mai grava fiindca el este botezat si provine dintr-o familie adventista ...ne-am cunoscut pe net si vb deja de 4 luni...ne-am si vazut...e un baiat superb...nu cred ca e ceva rau in a te converti(doar cu exceptia in care mergi la biserica ta ortodoxa si crezi in principiile acestei biserici..)la mine tot parintsii nu sunt de accord insa eu consider ca e viata mea si eu trebuie sa decid daca am nevoie de asta...iar ei ca parintsi ar trebui sa intseleaga...ma simt fericita si urmez cursurile de pregatire pentru botez...ba chiar mai mult chiar imi place si gasesc aici adevarul in care mereu am crezut...ma simt foarte fericita alaturi de el...anul acesta in toamna am stabilit sa facem nunta...succese si voua sper ca sunteti fericiti si ca ati decis ce faceti pentru viitor...bafta


Ma bucur pentru exemplul bun - asa poate-si dau seama mai multi ca adventistii nu sunt toti la fel ca cei dinafara sectei. Este foarte adevarat ca doar cei care se implica intens isi pot da seama de frumusetea acestor adevaruri. In momentul acesta si eu merg la cursurile de pregatire pentru botez. Sa ne ajute Domnul sa si traim ceea ce invatam si sa ajute Domnul pe fiecare care este interesat sa ajunga sa aiba parte de aceste adevaruri - pentru ca nu va mai fi mult timp pana cand va venii si noi trebuie sa fim pregatiti astfel incat sa putem sta langa El in ceruri - o vesnicie. Amin!!!
tu nu detii nici un adevar ci doar ai fost prostita ca multi altii ca tn
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 14:45
De la: Donna22, la data 2010-04-24 02:15:39Suntem impreuna de multi ani,de pe vremea cand eram doi copii(10 ani) cu bune si rele suntem si in ziua de azi impreuna..suntem in strainatate,dar in momentul de fata ne despart cateva sute de km...iar acum s-a pus in discutie problema mutarii impreuna pt ca ne iubim si e greu sa ne vedem 1-2 pe luna,iar la jumatate de an sa stam cate 2 luni impreuna(cand mergem in tara)...dar el nu ar vrea sa ne mutam impreuna fara sa ne casatorim.de aceea s-a pus in discutie si casatoria,dar apare o problema...avem religii diferite,eu fiind ortodoxa,el adventist.El ar dori sa luam si binecuvantarea,in nici un caz nu ar vrea sa ne cunune preotul,ceea ce ar insemna ca eu sa ma pocaiesc si nu stiu daca ma simt pregatita,e prea devreme,consider ca nu cunosc in totalitate aceasta religie,mie se pare o schimbare radicala in viata mea si eu nu ma simt pregatita pt acest pas...ca sa nu mai zic ca parintii mei nu ar fi de acord ca eu sa imi schimb religia si nu cred ca ar veni la nunta mea,ca sa nu mai zic de scandalul care mi l-ar face...si cum as putea sa ma marit si parintii sa nu mi fie alaturi intr-o zi atat de importanta pt mine.Eu nu i-am zis sa ma ia de nevasta,nici nu m-am gandit la asta,mai ales ca ar trebui sa se intample in vara cand mergem acasa...dar el zice ca nu vrea sa stam asa,ca oricum spre asta ne indreptam si crede ca nu ne ar merge bine in casnicie daca nu am primi binecuvantarea.Eu nu sunt disperata sa ma marit,nu conteaza asa mult acel act pt mine,dar il iubesc si normal ca il vreau de sot,dar simt ca ma forteaza sa mi schimb religia...Cum sa l fac sa inteleaga ca daca nu vrea sa stam asa si vrea neaparat sa ne castorim putem lua deocamdata doar cununia civila...

Poate v-ati confruntat cu aceeasi problema si aveti niste sfaturi pt mine!Multumesc anticipat


imi cer scuze pt acest text lung,dar in acest moment nu prea reusesc sa formulez succint tot ce am in minte



Buna. Eu sunt adventista, ti-am citit topicul si am ramas uimita. Daca va iubiti asa de mult parerea mea este ca ar trebui sa va casatoriti iar in cazul in care niciunul nu doreste sa-si cedeze religia este simplu - faceti doar starea civila, este o prostie sa obligi pe cineva sa-si schimbe religia daca nu doreste. Voi doi ar trebui sa ajungeti la o intelegere - fie va casatoriti la una din religii, fie va casatoriti doar la starea civila sau continuati asa cum sunteti - insa repet nu e bine pt relatie sa treaca mult timp daca intradevar va iubiti este bn sa stati impreuna. Personal daca as fi in situatia ta as alege sa fac doar starea civila si daca nu ar fi de acord as vedea ce as face cu timpul insa nu se poate sa stai nici doar asa in concubinaj - sfatul meu, incercati sa ajungeti la o intelegere iar daca nu ajungeti la o intelegere inseamna ca nu stiti sa lasati unul de la celalalt si nu va potriviti.
kudika_nikole
Postat pe 15 Februarie 2013 17:44
De la: kudika_28071, la data 2013-02-15 13:31:14Motivul care m-a determinat sã pun aceastã lucrare sub forma unui dialog cu sectanþii a fost urmãtoarea: nu de mult m-am pomenit în chilie cu un sectar de la Gârcina, care pânã mai ieri nu credea deloc în Dumnezeu ºi femeia lui se chinuia sã-l tragã la bisericã. La stãruinþa femeii, vine la mine împreunã cu un predicator baptist, sã-mi arate adevãrul de credinþã.
Înþelegând de la soþia lui pricina venirii lor, am început discuþia în cele ale credinþei cu predicatorul, de faþã fiind ºi moºneagul cu soþia lui. În cele din urmã, dupã o discuþie cu întrebãri ºi rãspunsuri, predicatorul a rãspuns: „Eu nu am cu cine vorbi aici, cã nu sunt înþeles”.
Aducându-mi aminte de multe din întrebãrile puse de omul cel rãtãcit, m-am gândit ca, în cele ce urmeazã, sã rãspund mãcar mai pe scurt, atât lui, cât ºi la alþi sectari, sub forma unui dialog între preot ºi sectant, aºa cum se va vedea mai departe:
Sectarul: Bunã ziua!
Preotul: Bunã ziua! Dar de ce aþi venit la noi, fraþilor?
Sectarul: Am venit sã vã arãtãm adevãrul!
Eu i-am zis un cuvânt mai puþin politicos:
Preotul: Mi se pare cã ai venit sã înveþi pe popa carte!
Sectarul: Da!
Preotul: Bine. Sã vedem! Care adevãr sã-mi arãþi mie, dacã adevãrul este la noi? De unde mai scoþi dumneata un alt adevãr, cã unul este adevãrul? Adevãrul este o singurã linie. Ce zice Hristos? Eu sunt calea, adevãrul ºi viaþa!
Sectarul: Dumneavoastrã staþi aici în mãnãstire ºi nu ºtiþi nimic. Eu am studii în Anglia, în Elveþia, am cutare, cutare…
Preotul: Da? Cine te-a adus aici? Tu ai auzit cã aici este o stânã? ªi eu sunt ciobanul; dar ºi câinii stau de pazã la aripã. La stânã mai sunt ºi câini; iar voi sunteþi lupi îmbrãcaþi în piei de oi. Aþi intrat în stânã, dar nu ieºiþi cu blana sãnãtoasã de aici… Sã vedeþi acum ce pãþiþi cu câinii noºtri.
Sectarul: Cum dar?
Preotul: Stai, stai! Eºti predicator?
Sectarul: Da! Eu am doctoratul la Londra, am…
Preotul: Da? Bine! Câþi ani au fost de la Adam pânã la potop?
Sectarul: Cred cã au fost 1500 de ani.
Preotul: Prost ai rãspuns, doctorandule! De la Adam pânã la potop au fost 2262 de ani!
Sectarul: Unde scrie?
Preotul: Nu cãuta Biblia! Eu am rãdãcina Bibliei. Biblia este un mãr care a crescut în pomul Tradiþiei. Dar eu nu cred numai în mãr; eu cred în rãdãcinã ºi în copac; cã rãdãcina Bibliei este Sfânta Tradiþie. Dar câþi ani au fost de la Adam pânã la Avraam?
Sectarul: Parcã au fost 3700.
Preotul: Greºit ai rãspuns. Au fost 3678 ani!
Sectarul: Unde scrie?
Preotul: Þi-arãt eu în Hronograful lui Gheorghe Chedrinos, în care scrie istoria lumii de la început.
Ia sã-mi spui tu mie câþi ani au fost de la potop pânã la zidirea turnului Babel, când Nimrod, fiul lui Hus, a zidit turnul Babel, care a împãrãþit 52 de ani în Babilon, când li s-au amestecat limbile? Câþi ani au fost?
Sectarul: Parcã au fost 300!
Preotul: Prost ai rãspuns! Au fost 642 de ani! ªi câþi ani au fost de la potop pânã la Avraam?
Sectarul: Cutare, cutare!
Preotul: Au fost 1416 ani ºi cu 430 de ani, cât a stat poporul evreu în robia Egiptului fac 4108 ani. Unde era Biblia scrisã atunci? Unde era sâmbãta voastrã? Cu ce s-a mântuit lumea timp de 4108 de ani înainte de a se scrie Biblia? Cã în Biblie nu s-a scris totul. Cãci evanghelistul Ioan spune: Sunt încã ºi alte multe, care, dacã s-ar fi scris una câte una, nici în lumea asta nu încãpeau cãrþile. S-a scris numai un rezumat al Sfintei Tradiþii, care formeazã Biblia sau Sfânta Scripturã.
Dar sã-mi spui mie câþi feciori a avut Adam?
Sectarul: A avut trei: Cain, Abel ºi Set ºi alþii fãrã nume.
Preotul: Dar Biblia spune cã a nãscut feciori ºi fete. Câþi au fost de toþi?
Sectarul: Or fi fost 30, 40.
Preotul: Eva a trãit 950 de ani, mai mult decât Adam cu 20 de ani, ºi a nãscut 50 de perechi de gemeni, bãieþi ºi fete, adicã 100 de copii. Scrie în Hronograful lui Chedrinos. ªi se luau fratele cu sora. Auzi ce spune Biblia: Cain a luat în cãsãtorie pe sora sa Milada; ºi a luat Set pe sora sa Teax. Se luau fratele cu sora. Aºa s-au înmulþit la început.
Sectarul: Dar se puteau lua neamuri în cãsãtorie?
Preotul: Da, cãci pânã la Avraam n-a fost interzisã spiþa de rudenie. Se luau neamuri! N-a þinut Avraam pe nepoata sa? N-a luat Isaac pe nepoata lui Avraam, pe Rebeca? Nu vedeþi? Cã nu era pusã legea de neamuri. Dar sã-mi spui tu mie câþi ani avea Set, când s-a rãpit la cer ºi a învãþat astronomia ºi scrisul de la îngeri?
Sectarul: Nu scrie nicãieri.
Preotul: A fost Set de 40 ani, când s-a rãpit la ceruri, ºi a stat în cer 40 de zile ºi a învãþat astronomia ºi scrisul. Set a trãit 912 ani! Primul om care a scris din lume ºi care a învãþat astronomia ºi miºcarea astrelor, a fost Set, fiul lui Adam. Zice ºi Sfântul Vasile: „Astronomia este de origine îngereascã”; îngerii l-au învãþat pe Set.
Dar sã-mi spui mie când s-a nãscut poporul uriaº ºi cât a þinut împãrãþia uriaºilor, înainte de potop?
Tãcea predicatorul.
Preotul: Vezi cã nu ºtii? Biblia spune: Când s-au amestecat fiii lui Set cu fiii lui Cain s-a nãscut poporul uriaº; neam vestit din veac. Atât! Dar nu spune câte sute de ani au stat împãraþii uriaºilor ºi câte urgii au fãcut ei pe pãmânt.
Sectarul: Cine erau fiii lui Dumnezeu ºi fiii oamenilor? Noi zicem cã fiii lui Dumnezeu erau îngerii, care s-au pogorât din cer ºi au pãcãtuit cu fetele oamenilor.
Preotul: Nebunie! Dacã cugeþi dupã capul tãu, te duci în fundul iadului. Ai vãzut ce spune? Cât a trãit Set, 912 ani, nu s-au amestecat fiii lui Set cu fiicele lui Cain. Cã fiii lui Set se numeau fiii lui Dumnezeu, iar fiii lui Cain, fiii diavolilor. Iar dupã moartea lui Set, au uitat fiii lui ce le-a spus tatãl lor; cãci spune Scriptura: ªi s-au rãnit fiii lui Set de frumuseþea fiicelor lui Cain ºi le-au luat loruºi de soþii.
Deci atunci când s-au amestecat „fiii lui Dumnezeu” cu fiicele oamenilor, s-a nãscut poporul uriaº.
Sectarul: Dar voi de ce vã închinaþi ºi faceþi cruce, cã crucea a fost mãciuca ºi spânzurãtoarea pe care a murit Domnul Iisus?
Preotul: De ce sãriþi voi de la un subiect la altul? Aºa faceþi mereu când discutaþi cu cineva, ca sã-l ameþiþi. Iatã ce spune Sfântul Apostol Pavel: Crucea pentru cei pieritori, nebunie este, iar nouã, celor ce ne mântuim, Crucea este înþelepciunea ºi puterea lui Dumnezeu. Vezi cã Sfânta Cruce nu-i mãciucã? Este înþelepciunea ºi puterea lui Dumnezeu!
Aþi auzit ce-i crucea, voi, sectanþilor, care înºelaþi oamenii ºi-i duceþi în iad? „ªi va veni o sectã la sfârºitul lumii – zice Sfântul Andrei al Cezareei –, care nu va face cruce, cãci le va pune Antihrist pecetea pe mâna dreaptã ºi n-o vor ridica la frunte”, cã fruntea este partea raþionalã a sufletului, adicã mintea.
Am avut mai demult câteva femei baptiste de la Abrud –Alba. Una a zis: „Pãrinte nu fac cruce!” „Fã cruce! îi spun”. „Nu fac! Eu nu pot ridica mâna la frunte!” „Þi-a pus diavolul pecetea, de aceea n-o mai ridici! Fã cruce femeie ºi vei vedea puterea lui Dumnezeu!” „Nu, cã nu pot ridica mâna!”
ªi eu îi iau mâna dreaptã ºi-i fac cruce de trei ori pe faþã.
„Valeu! Valeu! Vai, tare mã simt uºoarã!” „Da! Acum s-a dus dracul de pe mâna ta!” Aºa a fugit de la dânsa diavolul care o stãpânea. Apoi am mãrturisit-o ºi s-a întors din nou la Bisericã. Vedeþi puterea Sfintei Cruci?
Sectarul: Bine. Dar de ce vã închinaþi la idoli, cã Dumnezeu a zis la Deuteronom: Sã nu-þi faci chip cioplit, nici asemãnarea vreunui lucru din câte sunt în cer, sus, pe pãmânt, jos, în apã ºi sub pãmânt. Sã nu te închini lor, sã nu slujeºti lor.
Preotul: Ce sunt acestea?
Sectarul: Icoanele la care vã închinaþi voi!
Preotul: Ia sã-þi spun eu! Cine a fãcut prima icoanã?
Sectarul: !!!
Preotul: Dumnezeu a fãcut pe om dupã chipul ºi asemãnarea Sa. Sfântul Ioan Damaschin spune cã prima icoanã o face Dumnezeu, adicã pe om, dupã chipul ºi asemãnarea Sa.
Sectarul: El a fãcut, dar nouã ne-a poruncit sã nu facem.
Preotul: Iatã, citeºte la „Ieºire” (23 – 29). Vezi în Biblie cã tot ce este în bisericã este fãcut cu porunca lui Dumnezeu. ªi icoanele ºi catapeteasma ºi sicriul Legii Domnului ºi heruvimii slavei ºi veºmintele preoþilor ºi mitra arhiereilor ºi cãdelniþele ºi sfeºnicul cu ºapte lumini, toate.
Nu i-a zis Dumnezeu lui Moise? „Moise, ia ºi fã o ladã de salcâm ºi o poleieºte toatã cu aur! Moise, fã doi drugi de salcâm îmbrãcaþi cu aur, ºi lada sã aibã verigi, ca sã bagi drugii ºi sã ridici sicriul Legii. Moise, pune în lada aceea Tablele Legii, pe care þi le-am dat Eu pe Muntele Sinai. Pune ºarpele de aramã, pe care l-ai fãcut când îi mâncau ºerpii în pustie, pune toiagul lui Aaron, care a înfrunzit când a rezemat de sicriul legii cele 12 toiege – cãci al lui Aaron în noaptea aceea a înfrunzit ºi a fãcut migdale –, ºi cupa cu manã – o cupã de aur. Mana era ca pâinea uscatã, din care au mâncat evreii în pustie 40 de ani. Astea nu erau lucruri de mâini omeneºti?
Sectarul: Bine, dar locul de-a dreapta ºi de-a stânga Prea Sfintei Treimi este predestinat, cã spune …dar a ºedea de-a dreapta ºi de-a stânga Mea nu este al meu a da, ci se va da celor pentru care s-a pregãtit de cãtre Tatãl Meu. Matei 20, 23.
Preotul: Nu este adevãrat! Mântuitorul zice: A ºedea de-a dreapta Mea sau de-a stânga Mea nu este al Meu a da, ci celor pentru care s-a pregãtit, cãci aceste douã locuri sunt rânduite Maicii Domnului ºi Sfântului Ioan Botezãtorul de cãtre Tatãl. Cine este Ioan Botezãtorul? Cel mai mare om nãscut din femeie. Iar Maica Domnului cine este? Ce spune psalmul 44? De faþã a stãtut Împãrãteasa, de-a dreapta Ta, îmbrãcatã în hainã auritã ºi preaînfrumuseþatã.
Dacã a nãscut pe Fiul lui Dumnezeu din Duhul Sfânt, a fost „cãmara Duhului Sfânt”, L-a purtat în pântece ºi L-a alãptat. Cine poate fi mai mare decât ea? Ea este Împãrãteasa Duhului Sfânt, Împãrãteasa Heruvimilor ºi a Serafimilor! Toþi sectarii ºi pãgânii, în ziua judecãþii veþi vedea voi atunci cine este Maica Domnului, când va strãluci peste ceata Heruvimilor. Vai de capul vostru! Veþi merge împreunã cu satana în focul gheenei, toþi care huliþi pe Maica Domnului!
Vedeþi cã Hristos era pe Cruce rãstignit ºi scuipat ºi biciuit, însã nici atunci n-a uitat pe Maica Domnului. O arãtã Sfântului Ioan Evanghelistul, zicând: Fiule, iatã mama ta! Adicã, ia-o în primire! ªi a luat-o. ªi cãtre ea zice: Mamã, iatã fiul tãu! A dat-o în stãpânirea celui mai cinstit apostol ºi a mai trãit 15 ani pânã la mutarea ei la cer.
Sectarul: Da, pentru cã Ioan era într-adevãr fiul Maicii Domnului.
Preotul: Nu este adevãrat! Sfântul Ioan Evanghelistul era fiul lui Zevedeu. Era cel mai tânãr ucenic al Domnului nostru Iisus Hristos. Nu ai vãzut tu în Evanghelie? Ioan ºi Iacov erau fiii lui Zevedeu, nu ai Maicii Domnului! Cã Maica Domnului, n-a mai avut copii. Ce zice Scriptura: ªi n-a cunoscut-o pe ea, pânã când n-a nãscut pe Cel întâi nãscut.
Sectarul: Da. Dar de aici se înþelege cã dupã aceea a mai avut ºi alþi copii.
Preotul: Cuvântul „pânã când” înseamnã veºnicie. Întoarce-Te, Doamne, pânã când…, sau Iatã, Eu sunt cu voi pânã la sfârºitul veacului. Ce? Dupã sfârºitul veacului nu mai este Hristos cu ei? ªi Mica, fata lui Saul, zice: N-a nãscut copil pânã n-a murit. Dar ce, a nãscut dupã ce a murit? Cuvântul „pânã când” înseamnã veºnicie. Nu cã a cunoscut-o cândva alt bãrbat înainte ca sã mai nascã.
Sectarul: În Apocalipsã se spune de pecetea lui Antihrist, 666, care este puterea lui.
Preotul: Tu crezi cã numãrul 666 se ia aºa dupã slovã? Aceºti trei de ºase simbolizeazã trei patimi cumplite care vor stãpâni lumea în vremea de pe urmã, ºi anume: Pofta fãrã de minte, adicã desfrâu ºi beþie cum n-a mai fost niciodatã pe pãmânt; Mânie fãrã judecatã, adicã urã între oameni, rãzboaie, rãzbunare, crime de tot felul, ceartã ºi tulburare între creºtini, între pãrinþi ºi copii, aºa cum scrie la Sfânta Evanghelie; ºi al treilea ºase înseamnã închipuire pripitã sau imaginaþie pripitã, care duce la secte, dezbinãri de tot felul, boli sufleteºti, vrãjitorie, deznãdejde ºi sinucidere;
Toate aceste patimi, care sunt simbolizate prin numãrul 666 stãpânesc astãzi tot pãmântul, pânã când va veni sfârºitul lumii ºi judecata de apoi. Atunci fiecare va lua dupã faptele sale.
Sectarul: Dar acest numãr este vizibil ºi trebuie evitat.
Preotul: Pãi voi credeþi cã o sã fie o pecete cu numãrul 666? Prostii! Dacã tu ceri tu 666 la Apocalipsã, eu îþi cer þie sã-mi spui ce este „jivinã gânditã” ºi „cal galben” ºi „cal roib” ºi „cal negru”, ºi „cetatea care naºte”. Cetatea se face femeie ºi naºte. Cele ºapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu, cele ºapte trâmbiþe. Ia sã-mi spui tu mie ce-s acelea?
Sectarul: Nu ºtiu!
Preotul: Pãi spune, mãi! Toate acestea sunt simboluri în Sfânta Scripturã. Deci rãul din draci aceasta este: poftã fãrã minte, mânie fãrã judecatã ºi închipuire pripitã. Asta înseamnã 666!
Sectarul: Copiii mici de ce trebuie sã se cureþe prin botez, cã ei sunt curaþi, n-au nici un pãcat?
Preotul: Pentru ca sã se spele de pãcatul strãmoºesc, cu care ne naºtem toþi. N-ai citit tu în Psaltire: Cãci întru fãrãdelegi m-am zãmislit ºi în pãcate m-a nãscut maica mea?
Sectarul: Da, dar copilul când este mic nu are credinþã ºi Biblia spune: Cine va crede ºi se va boteza, acela se va mântui.
Preotul: Voi ºtiþi câte botezuri sunt? Aþi citit Dogmatica Sfântului Ioan Damaschin?
Sectarul: Nu.
Preotul: Sunt nouã botezuri pânã la sfârºitul lumii: Primul botez a fost potopul, pe vremea lui Noe. Al doilea botez a fost trecerea poporului ales prin Marea Roºie. Al treilea botez a fost botezul leviþilor, adicã tãierea împrejur. Al patrulea botez a fost botezul lui Ioan Botezãtorul, numit ºi botezul pocãinþei.
Al cincilea botez a fost botezul prin apã ºi prin Duh, botezul nostru creºtin dat nouã de Hristos ºi de Sfinþii Apostoli. Al ºaselea botez este botezul Spovedaniei, instituit de Mântuitorul îndatã dupã Înviere, când a dat Apostolilor puterea de a lega ºi a dezlega pãcatele oamenilor: Orice veþi dezlega pe pãmânt, va fi dezlegat ºi în ceruri ºi orice veþi lega pe pãmânt va fi legat ºi în ceruri. Al ºaptelea botez este botezul pogorârii Duhului Sfânt; când S-a pogorât în chip de limbi de foc ºi i-a fãcut pe Apostoli sã vorbeascã în toate limbile de sub cer. Al optulea botez este botezul sângelui, al muceniciei. Al noulea este botezul de la sfârºitul lumii, botezul cu foc, care nu mai este mântuitor, ci chinuitor pentru veacul veacului.
Sectarul: Pãrinte, mi-am dat seama cã eu nu sunt înþeles aici. Eu nu pot sã mã lepãd de credinþa pe care am aflat-o, chiar dacã mi-aþi rãspuns la întrebãrile mele.
Preotul: Într-adevãr, toþi aceia care nu se supun Bisericii Ortodoxe, celei adevãrate, rãmân fracþiune ereticã ºi nu se vor îndrepta, cã zic Sfinþii Pãrinþi aºa: „De la tot pãcatul se întoarce omul uºor, dar de la eres, foarte greu!” ªi aceasta pentru cã se întunecã partea raþionalã a sufletului ºi degeaba îi spun eu cã aici este alb, cã el vede negru. ªi atunci foarte greu se întoarce. Aºa rãmân toþi sectanþii, care s-au rupt de la dreapta credinþã!


Da - am citit si eu o parte din dialog, parerea mea personala este ca fiecare om are minte caracter si personalitate, poate gandi si alege iar cel mai important nu este timpul si ce sa petrecut in timp- mai important este ce face noi cu timpul in care traim - suntem pregati oare atunci cand va reveni el sa stam in fata celui care a intemeiat lumea? Cred ca ar trebui sa fie singura preocupare!!!
kudika_nikole
Postat pe 15 Februarie 2013 17:53
nu citii parte dinb dialog,,citeste tot dialkogul ca traiesti in minciuna,,asa ai facut si cu credinta ta ai citit doar parte din ea,,sau delok,,de aia estiu adventista ca nu ai cautat ,,tu nu ai ales nimik ca nu ai avut din ce,,ai luat ce ti au pus ai tai in brate,,sa alegi inseamna sa cunosti cu adevarat cele 2 parti,tu nu ai cunoscut nimik ,,ai fost doar prostita
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 18:04
De la: kudikailariana, la data 2013-02-15 12:33:28Intr-adevar eu nu o pot intoarce inapoi la Dreapta Credinta.Nimeni nu poate decat bunul Dumnezeu.Insa nu uita ca Dumnezeu lucreaza si prin oameni.O sa-ti dau un exemplu.
Am un amic care era penticostal.A stat de vorba cu mine pe tema religiei intr-o zi si mi-a spus ca ar fi bine sa ma duc odata la ei la biserica caci ei reprezinta adevarul absolut.Iar eu i-am dat urmatorul raspuns:
''Iti multumesc pt invitatie insa nu pot aceepta invitatia ta din 2 motive foarte concrete:
1.Charles F.Parham, fondatorul acestui cult a faut parte din masonerie,deci nu se poate sa fie cultul tau unul legitim in fata lui D-zeu din moment ce omul in care isi pune baza acest cult a facut parte dintr-o organizatie mondiala satanista.Unde mai pui ca a fost si rasist facand parte din kkk.
2. Iar din punct de vedere istoric nu rezulta ca, cultul tau ar avea de a face cu Biserica Primara caci ati aparut mult mai tarziu adica nu aveti succesiune apostolica.
A inceput sa rada cand a auzit raspunsul meu insa apoi m-a intrebat unde am vazut ce i-am relatat mai sus.I-am raspuns sa citeasca pe wikipedia despre Parham si api sa citeasca si autobiografia lui.Au trecut apoi vreo 2 saptamani de cand nu mai daduse nici un semn apoi m-am intalnit cu el in ziua urmatoare si mi-a spus ca am avut dreptate si apoi a acceptat sa vb cu duhovnicul meu de unde a aflat si alte lucruri pe care bineinteles ca penticostalii lui nu aveau de gand sa i le spuna niciodata(poate nici ei nu le stiau).Fiind Toma necredinciosul a verificat acasa si ce i-a spus preotul si si-a dat seama ca s-a amagit atatia ani insa si-a dat seama de urmatorul citat:''Nu orice spune Doamne Doamne va ajunge in imparatia Lui Dumnezeu''.Au trecut vreo 2 ani de atunci si vreau sa va spun ca merge saptamana de saptamana la Sf.Liturgie.Asa ca Doamne ajuta


Inca ceva, la inceput nu au eistat religii - oamenii prin viu grai din tata in fiu au invatat ca exista Dumnezeu insa nu il cunostEAU - PANA CAND DUMNEZEU INSUSI A fost cel care sa descoperit oamenilor. La inceput oaenii au crezut ca iertarea pacatelor poate fi facuta prin mersul la biserica insa desi se considerau iertati nu aveau acest sentimpent. Papa este cel care a condus biserica inca de la inceput iar daca priviti in istoria papalitatii veti vedea o multime de martiri care au fost ucisi pentru ca ei credeau in adevaratul Dumnezeu si refuzau sa creada in ceea ce zicea papa - oamenii acestia simplii care au murit pentru adevar sunt asa zisii sectanti csare cred cu adevarat in Dumnezeu - si ma refer aici la oameni din toate religiile - pentru ca pana si preoti instruiti de papa au ajuns sa fie ucisi pentru ca nu au pastrat adevarul- deci mantuirea nu se primeste prin religii ci prin respectarea si implinirea cu vantului lui Dumnezeu adica : BIBLIA. Religia este doar o forma de a te apropia de Dumnezeu - pentru ca majoritatea religilor sunt un mediu de a te apropia de Dumnezeu - insa ceea ce ne ajuta sa fim mantuiti este sufletul si mintea fiecaruia dintre noi pentru asta am fost inzestrati cu ele si in functie de acesteaa vom fi judecati!
kudika_nikole
Postat pe 15 Februarie 2013 18:11
De la: kudikailariana, la data 2013-02-15 10:21:36E normal sa-ti aperi credinta.Insa eu nu am atacat adventismul pentru ca tot ce am scris mai sus despre adventism se regaseste pe wikipedia si marturisirea de credinta a adventistilor din Romania luata de pe site-ul vostru.Adventistii sunt o secta satanista care mai intai a luat nastere prin masonul William Miller pe care Ellen G. White il considera ''son of God''.
''William Miller was an active Freemason until 1831. Miller became a Freemason and "advanced to the highest degree which the lodges then in the country, or in that region, could confer. [Sylvester Bliss, Memoirs of William Miller, pp. 2122))
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Miller_(preacher).''

''Seventh-Day Adventism's Ellen G. White and Freemasonry
Photo to Right: Founder of 7th Day Adventism, Ellen G. White's Tomb Stone. Notice the Illuminati symbol. Obelisks represent Freemasonry, clearly evidenced by the Washington Monument. George Washington was a 33rd Degree Freemason.
Without prophetess Ellen G. White (November 26, 1827 — July 16, 1915) there would be no Seventh-day Adventist [SDA]Church; however, SDAs seek to avoid the issue because Ellen G. White’s life was saturated with occultism, damnable heresies and bizarre experiences. SDAs revere White’s writings as being equally inspired with the Bible.
Ellen G. White's writings are marked with masonic terminology. Her use of the "all-seeing eye" and other masonic terms in her doctrinal writings is consistent with the following facts:

• Her grave site is marked with a masonic symbol (obelisk).
• Her husband's grave site "James White" (many times President of the SDA Conference) is also marked with a masonic symbol (obelisk).
• Most of the Seventh Day Adventist Temples are marked with masonic symbols (obelisks).
Interestingly, Charles Taze Russell (founder of the Jehovah’s Witnesses), Ron Hubbard (founder of Scientology), and Joseph Smith (founder of the Mormon religion) were all 33rd Degree Freemasons.
Mary Baker Eddy, the founder of Christian Science, was an associate of 33rd Degree Freemason Henry Steele Olcott who founded the Satan worshipping cult called the "Theosophical Society" with evil female Freemason, mother of the New Age Movement and Hitler's spiritual guide, Helena Petrovna Blavatsky.
Satan is the god of this sinful world (2nd Corinthians 4:4) and operates through the occult to perform his works of darkness. 2ndCorinthians 11:13,14 informs us that Satan transforms himself into an angel of light to deceive people, and his sinister ministers are transformed into ministers of righteousness.
Should it be surprising then that the Catholics, Mormons, Jehovah’s Witnesses, Scientologists, Christian Scientists, Seventh-day Adventists, and other religions are all OF THE DEVIL.
There is a visible, obvious, verifiable occult connection between nearly all major religions today, especially with Freemasonry.

Max Lucado, Church of Christ Minister, Illuminati Author
Photo to right: Max Lucado's 2009 book, FEARLESS, clearly showing the Masonic pyramid. Just as Rick Warren, who is an Illuminati plant and CFR member, so is Max Lucado a part of the New World Order's Ecumenical Movement. Notice the Masonic pyramid and the top capstone too!We see this much today!

Tot ce scrie mai sus se rezuma la: Ellen G.White facea si ea parte din masonerie,mormantul ei este contine semne masonice,o gramada de biserici adventiste sunt pavate cu semne masonice.Dupa cum stii probabil masonii sunt iluminatii care conduc lumea in ziua de azi si il preaslavesc pe satana.E normal ca in biserica ta sa fie oameni care-ti spun doar ce vrei tu sa auzi insa sub nici o forma nu o sa-ti spuna lucrurile pe care ti le-am scris mai sus.Eu ti-am scris toate acestea pt ca imi esti sora si nu-mi place sa vad lumea din jurul meu cum e inselata asa de usor.Daca vei cauta pe wikipedia la toate cultele crestine din ziua de azi cum au luat fiinta vei vedea ca doar o singura biserica a fost infiinta de Iisus Hristos si Apostolii Lui(si care are si o vechime de peste 2000 de ani) in rest vei vedea ca toate celelalte au fost infiintate de catre oameni iar unii din acestia faceau parte din culte satanice cum sunt cei care au dus la infiintarea cultului adventist din care faci parte.Eu iti spun ca o prietena sa deschizi ochii caci lumea nu e chiar asa cum crezi.Astept raspunsul tau



Stiu ca ai dreptate si a fost la inceput o singura religie insa te-ai intrebat cine a infiintat acea religie si regulile ? Doar niste oameni si nu asta conteaza - religia este o forma de a te apropia de Dumnezeu insa adevarata preocupare ar trebui sa fie planul lui Dumnezeu de mantuire el doreste sa fim cu el in ceruri si pentru asta doar noi suntem responsabil - avem capacitatea de a alege - Dumnezeu nu ne va intreba ce religie am tinut si va intreba la judecata ce ai facut tu ca sa fi mantuit? Si atunci intradevar va conta doar simplitatea noastra ceea ce suntem noi ca persoane!
kudika_nikole
Postat pe 15 Februarie 2013 18:26
De la: kudika_nikole, la data 2013-02-15 18:11:06
De la: kudikailariana, la data 2013-02-15 12:33:28Intr-adevar eu nu o pot intoarce inapoi la Dreapta Credinta.Nimeni nu poate decat bunul Dumnezeu.Insa nu uita ca Dumnezeu lucreaza si prin oameni.O sa-ti dau un exemplu.
Am un amic care era penticostal.A stat de vorba cu mine pe tema religiei intr-o zi si mi-a spus ca ar fi bine sa ma duc odata la ei la biserica caci ei reprezinta adevarul absolut.Iar eu i-am dat urmatorul raspuns:
''Iti multumesc pt invitatie insa nu pot aceepta invitatia ta din 2 motive foarte concrete:
1.Charles F.Parham, fondatorul acestui cult a faut parte din masonerie,deci nu se poate sa fie cultul tau unul legitim in fata lui D-zeu din moment ce omul in care isi pune baza acest cult a facut parte dintr-o organizatie mondiala satanista.Unde mai pui ca a fost si rasist facand parte din kkk.
2. Iar din punct de vedere istoric nu rezulta ca, cultul tau ar avea de a face cu Biserica Primara caci ati aparut mult mai tarziu adica nu aveti succesiune apostolica.
A inceput sa rada cand a auzit raspunsul meu insa apoi m-a intrebat unde am vazut ce i-am relatat mai sus.I-am raspuns sa citeasca pe wikipedia despre Parham si api sa citeasca si autobiografia lui.Au trecut apoi vreo 2 saptamani de cand nu mai daduse nici un semn apoi m-am intalnit cu el in ziua urmatoare si mi-a spus ca am avut dreptate si apoi a acceptat sa vb cu duhovnicul meu de unde a aflat si alte lucruri pe care bineinteles ca penticostalii lui nu aveau de gand sa i le spuna niciodata(poate nici ei nu le stiau).Fiind Toma necredinciosul a verificat acasa si ce i-a spus preotul si si-a dat seama ca s-a amagit atatia ani insa si-a dat seama de urmatorul citat:''Nu orice spune Doamne Doamne va ajunge in imparatia Lui Dumnezeu''.Au trecut vreo 2 ani de atunci si vreau sa va spun ca merge saptamana de saptamana la Sf.Liturgie.Asa ca Doamne ajuta


Inca ceva, la inceput nu au eistat religii - oamenii prin viu grai din tata in fiu au invatat ca exista Dumnezeu insa nu il cunostEAU - PANA CAND DUMNEZEU INSUSI A fost cel care sa descoperit oamenilor. La inceput oaenii au crezut ca iertarea pacatelor poate fi facuta prin mersul la biserica insa desi se considerau iertati nu aveau acest sentimpent. Papa este cel care a condus biserica inca de la inceput iar daca priviti in istoria papalitatii veti vedea o multime de martiri care au fost ucisi pentru ca ei credeau in adevaratul Dumnezeu si refuzau sa creada in ceea ce zicea papa - oamenii acestia simplii care au murit pentru adevar sunt asa zisii sectanti csare cred cu adevarat in Dumnezeu - si ma refer aici la oameni din toate religiile - pentru ca pana si preoti instruiti de papa au ajuns sa fie ucisi pentru ca nu au pastrat adevarul- deci mantuirea nu se primeste prin religii ci prin respectarea si implinirea cu vantului lui Dumnezeu adica : BIBLIA. Religia este doar o forma de a te apropia de Dumnezeu - pentru ca majoritatea religilor sunt un mediu de a te apropia de Dumnezeu - insa ceea ce ne ajuta sa fim mantuiti este sufletul si mintea fiecaruia dintre noi pentru asta am fost inzestrati cu ele si in functie de acesteaa vom fi judecati!
tuto aia la care te referi e sfanta traditie care exista si astazi dumnezeu vb cu oamenii continuu nu a venit pe pamant doar pentru o carte,,iertarea pacatelor se face nu dp ce te spovedesti tuto ci dp ce faci un canon mai drastic sau mai usor,,atunci te impartassesti si simti cu adevarat ca ti sa luast o piatra dp inima,,vz tu tampenii in mintea ta creata,,biserica catolica a gresit enorm cu inchizita dar nu a omorat oameni ca zicea prostiile sectei tale,,de exemplu giordano bruno teolog de al lor la ars pe rug ca a zis ca creatia lui dumnezeu e mult mai mare ca exista si alte lumi se referea la planete innaintea lui galilei,,sufletul si mintea ta e sa nu mai fi mandra si sa lasi idioteniile adventistilor care te face sa o desconsideri pe sfanta si pururea fecioara maria camara duhului sfant imparateasa heruvimilor si serafimilor,,si altele asemenea,,astea s incercarile tale cu astea e lupta ta si a altora ca tn
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 18:29
De la: kudika_nikole, la data 2013-02-15 18:26:49
De la: kudikailariana, la data 2013-02-15 10:21:36E normal sa-ti aperi credinta.Insa eu nu am atacat adventismul pentru ca tot ce am scris mai sus despre adventism se regaseste pe wikipedia si marturisirea de credinta a adventistilor din Romania luata de pe site-ul vostru.Adventistii sunt o secta satanista care mai intai a luat nastere prin masonul William Miller pe care Ellen G. White il considera ''son of God''.
''William Miller was an active Freemason until 1831. Miller became a Freemason and "advanced to the highest degree which the lodges then in the country, or in that region, could confer. [Sylvester Bliss, Memoirs of William Miller, pp. 2122))
http://en.wikipedia.org/wiki/William_Miller_(preacher).''

''Seventh-Day Adventism's Ellen G. White and Freemasonry
Photo to Right: Founder of 7th Day Adventism, Ellen G. White's Tomb Stone. Notice the Illuminati symbol. Obelisks represent Freemasonry, clearly evidenced by the Washington Monument. George Washington was a 33rd Degree Freemason.
Without prophetess Ellen G. White (November 26, 1827 — July 16, 1915) there would be no Seventh-day Adventist [SDA]Church; however, SDAs seek to avoid the issue because Ellen G. White’s life was saturated with occultism, damnable heresies and bizarre experiences. SDAs revere White’s writings as being equally inspired with the Bible.
Ellen G. White's writings are marked with masonic terminology. Her use of the "all-seeing eye" and other masonic terms in her doctrinal writings is consistent with the following facts:

• Her grave site is marked with a masonic symbol (obelisk).
• Her husband's grave site "James White" (many times President of the SDA Conference) is also marked with a masonic symbol (obelisk).
• Most of the Seventh Day Adventist Temples are marked with masonic symbols (obelisks).
Interestingly, Charles Taze Russell (founder of the Jehovah’s Witnesses), Ron Hubbard (founder of Scientology), and Joseph Smith (founder of the Mormon religion) were all 33rd Degree Freemasons.
Mary Baker Eddy, the founder of Christian Science, was an associate of 33rd Degree Freemason Henry Steele Olcott who founded the Satan worshipping cult called the "Theosophical Society" with evil female Freemason, mother of the New Age Movement and Hitler's spiritual guide, Helena Petrovna Blavatsky.
Satan is the god of this sinful world (2nd Corinthians 4:4) and operates through the occult to perform his works of darkness. 2ndCorinthians 11:13,14 informs us that Satan transforms himself into an angel of light to deceive people, and his sinister ministers are transformed into ministers of righteousness.
Should it be surprising then that the Catholics, Mormons, Jehovah’s Witnesses, Scientologists, Christian Scientists, Seventh-day Adventists, and other religions are all OF THE DEVIL.
There is a visible, obvious, verifiable occult connection between nearly all major religions today, especially with Freemasonry.

Max Lucado, Church of Christ Minister, Illuminati Author
Photo to right: Max Lucado's 2009 book, FEARLESS, clearly showing the Masonic pyramid. Just as Rick Warren, who is an Illuminati plant and CFR member, so is Max Lucado a part of the New World Order's Ecumenical Movement. Notice the Masonic pyramid and the top capstone too!We see this much today!

Tot ce scrie mai sus se rezuma la: Ellen G.White facea si ea parte din masonerie,mormantul ei este contine semne masonice,o gramada de biserici adventiste sunt pavate cu semne masonice.Dupa cum stii probabil masonii sunt iluminatii care conduc lumea in ziua de azi si il preaslavesc pe satana.E normal ca in biserica ta sa fie oameni care-ti spun doar ce vrei tu sa auzi insa sub nici o forma nu o sa-ti spuna lucrurile pe care ti le-am scris mai sus.Eu ti-am scris toate acestea pt ca imi esti sora si nu-mi place sa vad lumea din jurul meu cum e inselata asa de usor.Daca vei cauta pe wikipedia la toate cultele crestine din ziua de azi cum au luat fiinta vei vedea ca doar o singura biserica a fost infiinta de Iisus Hristos si Apostolii Lui(si care are si o vechime de peste 2000 de ani) in rest vei vedea ca toate celelalte au fost infiintate de catre oameni iar unii din acestia faceau parte din culte satanice cum sunt cei care au dus la infiintarea cultului adventist din care faci parte.Eu iti spun ca o prietena sa deschizi ochii caci lumea nu e chiar asa cum crezi.Astept raspunsul tau



Stiu ca ai dreptate si a fost la inceput o singura religie insa te-ai intrebat cine a infiintat acea religie si regulile ? Doar niste oameni si nu asta conteaza - religia este o forma de a te apropia de Dumnezeu insa adevarata preocupare ar trebui sa fie planul lui Dumnezeu de mantuire el doreste sa fim cu el in ceruri si pentru asta doar noi suntem responsabil - avem capacitatea de a alege - Dumnezeu nu ne va intreba ce religie am tinut si va intreba la judecata ce ai facut tu ca sa fi mantuit? Si atunci intradevar va conta doar simplitatea noastra ceea ce suntem noi ca persoane!
religia care ai abandonato ti a fost adusa de sfintii apostoli care au murit toti in chinuri jerfinduse pentru hristos si pentru a ti transmite tie invataturile lui de care ti bati jok inrolandute la adventisti si care te au prostit rau,,la judecate te va intreba dc i ai desconsiderat crucea dc i ai desconsiderat nascatoarea lui care se roaga si astazi pentru iertarea pacatelor,,te va intreba dc nu participi la liturghi pentru iertarea pacatelor mortilor si dobandirea raiului de ei prin jertfa ta,,pleaca din biserica matrix nicoleto esti prostita
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 18:37
Imi cer scuze in numele celui ce te-a jignit.Problema e ca tu crezi ca toate bisericile au fost create de oameni.Insa Biserica Ortodoxa a fost infiintata de insusi Iisus Hristos si Apostolii Lui.Sunt atat dovezi teologice cat si istorice in privinta asta.Conteaza atuni cand vei sta in fata Mantuitorului la judecata ce religie ai ales pe pamant pt ca exista o singura credinta,un singur botez...etc.Esti adventista acum,e alegerea ta,nu am nimic impotriva.Dar nu strica sa stai de vorba si cu un preot cu har ca macar sa stii de unde ai plecat.Ca sa stii dc ai luat decizia cea buna.Exista 2 tipuri de ortodocsi:
1.Ortodocsi autentici
2.Ortodocsi cu numele
Alegandu-i pe adventisti ma face sa cred ca ai fost ortodocsa cu numele,adica nu aveai cunostinte despre ortodoxie atunci cand ai hotarat sa pleci la neoprotestanti.Fie ca bunul Dumnezeu sa-ti lumineze mintea caci presimt ca nu esti o sora rea.
kudikailariana
Postat pe 15 Februarie 2013 19:17
De la: kudikailariana, la data 2013-02-15 19:17:00Imi cer scuze in numele celui ce te-a jignit.Problema e ca tu crezi ca toate bisericile au fost create de oameni.Insa Biserica Ortodoxa a fost infiintata de insusi Iisus Hristos si Apostolii Lui.Sunt atat dovezi teologice cat si istorice in privinta asta.Conteaza atuni cand vei sta in fata Mantuitorului la judecata ce religie ai ales pe pamant pt ca exista o singura credinta,un singur botez...etc.Esti adventista acum,e alegerea ta,nu am nimic impotriva.Dar nu strica sa stai de vorba si cu un preot cu har ca macar sa stii de unde ai plecat.Ca sa stii dc ai luat decizia cea buna.Exista 2 tipuri de ortodocsi:
1.Ortodocsi autentici
2.Ortodocsi cu numele
Alegandu-i pe adventisti ma face sa cred ca ai fost ortodocsa cu numele,adica nu aveai cunostinte despre ortodoxie atunci cand ai hotarat sa pleci la neoprotestanti.Fie ca bunul Dumnezeu sa-ti lumineze mintea caci presimt ca nu esti o sora rea.
nu avea nici unul conostinte din randul sectarilor de aia au si abandonat ortodoxia pentru ca au fost influentabili,,daca o nastea dumnezeu in alta parte a lumi in alta religie era cu totul altcva
kudika_28071
Postat pe 15 Februarie 2013 19:27
buna..eu am vorbit cu o fata adventista 9 luni de zile si nu m-a lasat sai vorbesc deloc despre ortodoxie... sunt foarte mandri si orbi la lntelegere traiesc o viata morala si atat... cum poti sa mai ti sambata ln anul 2014 cand ea a fost data numai evreilor care au fost scosi din robia egiptului... e ca si cum ne-am lntoarce la copilaria clasei 1 la bastonase cifre etc.. vechiul testament a fost pregatitor celui nou...Duminica a luat locul sambetei pentru ca sa lmplinit legea prin lnvierea lui Hristos..DUMINICA A INVIAT HRISTOS - Aceasta este ziua pe care a facuto Domnul pentru ca sa ne bucuram si sa ne veselim lntrlnsa... DECI..cine trece de la ortodoxie la adventism l-si pierde sufletul devenind sectar..Daca nu te urmeaza la ortodoxie lasal..
kudika_968634
Postat pe 14 Iunie 2014 01:10
De la: Donna22, la data 2010-04-25 00:56:46asa e...au voie si cu televizor,si beau si fumeaza,nu mai au aceleasi restrictii ca altadata...soacra mea,sau ma rog,viitoarea...poarta si verigheta,unul din fratii lui canta intr o formatie,etc...eu le respect religia,dar nu ma poate obliga nimeni sa trec la ei ...oricum am discutat cu el si si a cerut scuze,a zis ca era obosit si nu s a exprimat bine,pt ca nici el nu se simte pregatit sa ia botezu si nici nu vrea ca eu sa accept din prima fara sa cunosc,fara sa simt ca vreau asta si nu este asta o conditie a iubirii lui...am ramas doar la cununia civila,fara preot fara pastor...de acum sa ma gandesc daca vreau sa l iau de barbat,dupa aia am timp sa ma gandesc si la altele

ms de pareri
ori te iubeste ...ori iti pune conditii/////sa se hotareasca,bate cu pumnul in masa
NEGRUTTTT
Postat pe 14 Iunie 2014 12:07
De la: kudika_968634, la data 2014-06-14 01:10:50buna..eu am vorbit cu o fata adventista 9 luni de zile si nu m-a lasat sai vorbesc deloc despre ortodoxie... sunt foarte mandri si orbi la lntelegere traiesc o viata morala si atat... cum poti sa mai ti sambata ln anul 2014 cand ea a fost data numai evreilor care au fost scosi din robia egiptului... e ca si cum ne-am lntoarce la copilaria clasei 1 la bastonase cifre etc.. vechiul testament a fost pregatitor celui nou...Duminica a luat locul sambetei pentru ca sa lmplinit legea prin lnvierea lui Hristos..DUMINICA A INVIAT HRISTOS - Aceasta este ziua pe care a facuto Domnul pentru ca sa ne bucuram si sa ne veselim lntrlnsa... DECI..cine trece de la ortodoxie la adventism l-si pierde sufletul devenind sectar..Daca nu te urmeaza la ortodoxie lasal..



Poftim???Dar de ce ortodoxia este atat de impunatoare si dictatoare???Ambele sunt culte crestine!!!!Pe de alta parte ,sunt de acord cu recomandarea ta,dar referitor,doar la separare pentru ca acolo unde exista diferente de cult apartinator exista,in permanenta,probleme!!!Cunosc acest fapt din propria experienta,eu fiind crestin romano-catolic si sotul fiind crestin ortodox!!!DAR,Biserica Catolica permite casatoria a doua persoane de cult diferit,cu o singura conditie insa,ca cele doua culte sa fie crestine!!Aceasta comuniune in fata lui Dumnezeu se numeste casatorie mixta,ceea ce permite celor doi sa isi pastreze convingerile personale ,referitor la credinta!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Iunie 2014 16:37
Am citit mult despre adventiști.eu fiind ortodoxa ..*posesoarea* unui iubit adventist..Am încercat sa aflu mai multe despre ei..și mi a fost atât de ușor sa vãd ca aceasta religie a apãrut pe la 1800 și mã întreb oare cum pot fi unii atât de înapoiați sa nu vadã acest lucru..Cum sa te mânuiești cu o religie apãrutã cu câțiva ani în urma:))doar acest lucru e deajuns ..nu cred în Sfânta cruce..cand e singura de care diavolul se teme..cândva mi am pierdut credințã am fost pãcãlita fiind destul de tânãrã. .dar pt ca Dzeu mã iubit și nu a uitat evlavia mea din copilãria. .ma trezit..a îngãduit diavolului sa mã scuture..și mã scuturat așa de rãu și m am temut așa te rãu cã numai ortodoxia și sfanta cruce ma salvat..și nu as avea curajul niciodatã sa mi trãdez originea.și credințã care e de 200 de ani!oricum observ ca adventiștii cred doar ce vor refuza sa vadã adevãrul. .refuza sa cerceteze cu adevãrat. .Dacã sunt atâtea dovezi cum sa cred asemenea idioțenii. dacã as crede în credințã lor Isus s a rãstignit în zadar..
Mihail_Elina_1
Postat pe 25 Martie 2015 13:49
De la: kudika_15804, la data 2014-06-14 16:37:05
De la: kudika_968634, la data 2014-06-14 01:10:50buna..eu am vorbit cu o fata adventista 9 luni de zile si nu m-a lasat sai vorbesc deloc despre ortodoxie... sunt foarte mandri si orbi la lntelegere traiesc o viata morala si atat... cum poti sa mai ti sambata ln anul 2014 cand ea a fost data numai evreilor care au fost scosi din robia egiptului... e ca si cum ne-am lntoarce la copilaria clasei 1 la bastonase cifre etc.. vechiul testament a fost pregatitor celui nou...Duminica a luat locul sambetei pentru ca sa lmplinit legea prin lnvierea lui Hristos..DUMINICA A INVIAT HRISTOS - Aceasta este ziua pe care a facuto Domnul pentru ca sa ne bucuram si sa ne veselim lntrlnsa... DECI..cine trece de la ortodoxie la adventism l-si pierde sufletul devenind sectar..Daca nu te urmeaza la ortodoxie lasal..



Poftim???Dar de ce ortodoxia este atat de impunatoare si dictatoare???Ambele sunt culte crestine!!!!Pe de alta parte ,sunt de acord cu recomandarea ta,dar referitor,doar la separare pentru ca acolo unde exista diferente de cult apartinator exista,in permanenta,probleme!!!Cunosc acest fapt din propria experienta,eu fiind crestin romano-catolic si sotul fiind crestin ortodox!!!DAR,Biserica Catolica permite casatoria a doua persoane de cult diferit,cu o singura conditie insa,ca cele doua culte sa fie crestine!!Aceasta comuniune in fata lui Dumnezeu se numeste casatorie mixta,ceea ce permite celor doi sa isi pastreze convingerile personale ,referitor la credinta!!!



ortodoxia nu este nici impunatoare nici dictatoare draga curcubeu,ca ea nu impune si nu dicteaza nimic de la sine,,ci cuvantul lui dumnezeu dicteaza iar hristos este adevarul cine se departeaza de adevar nu i bn pentru el si voi catolicii din pacate v ati departat de el si din voi altii mai rau,aceste secte
kudika_982635
Postat pe 25 Martie 2015 18:49
Religia indifirent care este, nu trebuie impusa. De altfel cred ca se pune accetul gresit, pe forma si nu pe continut. Normal ar fi ca acest prieten al tau sa fie un exemplu al spiritualitatii, al credintei, al puritatii, iar adoptarea principiilor ar veni de la sine, ca o consecinta a spiritualitatii lui, sau de ce nu, a ta (in cazul in care spiritualitatea ta l-ar converti la ortodoxism). Insa din afirmatiile tale se intelege, ca nici unul nu sunteti nici ortodox si nici adventist, decat ca figurati intr-un catastif al unei biserici ca si membru. Nu respectati principiile credintei bisericii primare, ci doar forma (exterioara - aparenta) a unei religii. Ca sa fiu mai bine inteles voi compara religia cu o papusa gonflabila, iar credinta cu un om de oase si carne. Acordati mare importanta exteriorului, partii vizibile, ambalajului, care in cazul de fata este papusa, insa treceti cu vederea si unul si altul continutul (credinta), care este cu totul deosebita de religia aplicata atat la ortodoxi cat si la aventisti, baptisti, penticostali, catolici, mormoni... Parerea mea este sa va raspundeti fiecare in parte cat de importanta este credinta pentru voi. Religia va asigur ca nu are nici o importanta, doar sinceritatea credintei. Iar daca credinta nu este importanta pentru voi, puteti face parte din care religie vreti, oricum nu are nici o semnificatie spirituala in acest caz, si nici o repercursiune in plus, fata de cea scrisa. Adventistul se poate face ortodox, iar tu te poti face adventista. Calitatea relatiei voastre in bine, nu o poate schimba o religie, ci numai credinta adevarata. Multa bafta!
kudika_1018247
Postat pe 13 Septembrie 2016 17:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"caut un sot si nu gasesc;rog toti barbatii sa apeleze la mine":))glumesc..vreau sa ne mutam impreuna..daca gresesc IAR?!..HELP 197 De la: justytheone 7 Iulie 2018 11:36
Capricorn & Capricorn....Se poate realiza o casatori buna ??? 44 De la: ctwmn 18 Iulie 2009 10:34
diferenteee de varsta 3 De la: yumalai 28 Decembrie 2009 10:12
De ce se teme femeia la 30 de ani? 123 De la: denis_roxana 23 Mai 2011 17:23
baiat virgin caut fata virgina 19 De la: darkprince200386 27 August 2012 21:06