Setari Cookie-uri

m-am indragostit de cineva,dar am nunta in august

Cat de bine il cunosti baiatul de care te-ai indragostit? Ce fel de om e? E un om care apreciaza ca faci sacrificii pt el sau e un om care interpreteaza total gresit un sacrifiu, luandu-te de 'prostuta'. Sunt unii baieti, carora din din anumite motive cum ar fi orgoliul si ambitia prosteasca, le place sa puna la incercare fetele sa vada de ce sunt ele in stare sa faca pt el, pt a le creste barbatia din ei. Acum se poate sa fie numai lapte si miere cu tn, baiatul care te-a dat peste cap, dar dupa ce o sa te desparti de actualul se poate sa isi spuna: 'aa daca a fost in stare sa isi lase prietenul de 7 ani pt mn care nu ma cunoaste demult, inseamna ca imi mananca din palma' si o sa ajungi sa faci f multe compromisuri ca doar nu te-ai desp de actualul cu care ai o poveste conturata ca sa te desparti si de asta. O sa faci tot posibilul sa mearga bn, chiar daca renunti la o parte din tine pt el. ATENTIE! Nu generalizez si cum am mai spus si mai sus depinde ff mult ce fel de om e si mai ales cat de bn il citesti ca s-ar putea sa se si prefaca;) In plus dintr-o rel la distanta nu poti sa iti cunosti prietenul. Toate relele si bunele se intampla cu un scop in relatie, iar daca intre voi nu o sa fie prea multe situatii cu care sa va confruntati-cum el e plecat-nu o sa ajungi sa il cunosti de-abia dupa ce poate o sa te casatoresti cu el, si ai sa descoperi niste aspecte care probabil nu te asteptai sa le aiba si nu o sa iti placa. Cat despre relatia cu actualul, ce se intampla acum inseamna ca e un test pt viitorul vostru, si ca iubirea voastra are nevoie de un 'refresh'! Iti sugerez sa te retragi pt o vreme intr-un mediu neutru sa nu ai tangenta cu actualul dar nici sa nu vb cu baiatul din Australia. II spui actualului ca vrei sa stai o vreme cu gandurile tale, ca doar e normal inainte de casatorie, si stai si te gandesti bn ce simti: e doar frica de dinainte de casatorie, e doar monotonia din rel cu actualul, e doar dorinta de one-night stand cu altul, ce simti fata de prietenul tau e obisnuinta sau iubirea de la inceput dar putin 'prafuita', sau daca sunt anumite aspecte ale actualului care nu le poti accepta in casatorie. Acum tu zici ca te-a dat peste cap baiatul plecat, dar oare a mai ramas loc de a-i citi intentiile si gesturile si comportamentul in mod corect, din unghi obiectiv??? Pune tot ce iti trece prin cap in balanta si citeste bine in sufletul tau. Poti chiar sa mergi la un psiholog sa te 'descoase' si sa te ajute sa iti traduca noii fluturasi care ii ai in stomac si care te-au orbit!
kudika114266
Postat pe 15 Mai 2010 11:28
De la: kudika114266, la data 2010-05-15 11:28:32Cat de bine il cunosti baiatul de care te-ai indragostit? Ce fel de om e? E un om care apreciaza ca faci sacrificii pt el sau e un om care interpreteaza total gresit un sacrifiu, luandu-te de 'prostuta'. Sunt unii baieti, carora din din anumite motive cum ar fi orgoliul si ambitia prosteasca, le place sa puna la incercare fetele sa vada de ce sunt ele in stare sa faca pt el, pt a le creste barbatia din ei. Acum se poate sa fie numai lapte si miere cu tn, baiatul care te-a dat peste cap, dar dupa ce o sa te desparti de actualul se poate sa isi spuna: 'aa daca a fost in stare sa isi lase prietenul de 7 ani pt mn care nu ma cunoaste demult, inseamna ca imi mananca din palma' si o sa ajungi sa faci f multe compromisuri ca doar nu te-ai desp de actualul cu care ai o poveste conturata ca sa te desparti si de asta. O sa faci tot posibilul sa mearga bn, chiar daca renunti la o parte din tine pt el. ATENTIE! Nu generalizez si cum am mai spus si mai sus depinde ff mult ce fel de om e si mai ales cat de bn il citesti ca s-ar putea sa se si prefaca;) In plus dintr-o rel la distanta nu poti sa iti cunosti prietenul. Toate relele si bunele se intampla cu un scop in relatie, iar daca intre voi nu o sa fie prea multe situatii cu care sa va confruntati-cum el e plecat-nu o sa ajungi sa il cunosti de-abia dupa ce poate o sa te casatoresti cu el, si ai sa descoperi niste aspecte care probabil nu te asteptai sa le aiba si nu o sa iti placa. Cat despre relatia cu actualul, ce se intampla acum inseamna ca e un test pt viitorul vostru, si ca iubirea voastra are nevoie de un 'refresh'! Iti sugerez sa te retragi pt o vreme intr-un mediu neutru sa nu ai tangenta cu actualul dar nici sa nu vb cu baiatul din Australia. II spui actualului ca vrei sa stai o vreme cu
gandurile tale, ca doar e normal inainte de casatorie, si stai si te gandesti bn ce simti: e doar frica de dinainte de casatorie, e doar monotonia din rel cu actualul, e doar dorinta de one-night stand cu altul, ce simti fata de prietenul tau e obisnuinta sau iubirea de la inceput dar putin 'prafuita', sau daca sunt anumite aspecte ale actualului care nu le poti accepta in casatorie. Acum tu zici ca te-a dat peste cap baiatul plecat, dar oare a mai ramas loc de a-i citi intentiile si gesturile si comportamentul in mod corect, din unghi obiectiv??? Pune tot ce iti trece prin cap in balanta si citeste bine in sufletul tau. Poti chiar sa mergi la un psiholog sa te 'descoase' si sa te ajute sa iti traduca noii fluturasi care ii ai in stomac si care te-au orbit!


si in complectare doresc sa-i transmit si eu ca tot ceea ce este nou ne atrage , la fel ar fi si cu misteriosul peste 7 ani daca ar fi sa renunte la acualul ( asta daca ar dura relatia atata timp )
rox
rox81
Postat pe 15 Mai 2010 11:55
De la: scorpio67, la data 2010-05-11 09:02:57
De la: kudika179551, la data 2010-05-08 07:03:00salut!sunt diserata...am un prieten de 7 ani msi in august avem nunta,doar ca am cunoscut un coleg din companie care este din alta tara si ne-am indragostut unul de celalalt nebuneste.nu mi-am tradat iubitul pt ca am niste principii de viata,dar simt ca nu mai pot continua...ma gandesc si la celalalt...nu e roman si oare ce sanse as avea sa avem o relatie la distanta(el calatoreste toata saptamana,doar in weekend este acasa).am nevoie de cateva sfaturi,va multuesc.


Daca o pustoiaca iti da lectia asta , inchipuieste-ti in ce hal esti !
Da vrabia din mana pe cioara din Australia ! Foarte inteligenta miscare de dragul unei maciuci straine.


Foarte bine zis Are 29 de ani degeaba...e tot ca un copil dinala de vede o vitrina cu jucarii si incepe sa planga...mamiiii, vreau si p'aia si p'aia dar si pe cealalta ca e mai colorata. Ce-o fi in capul acestor fete (ca femei nu stiu daca sunt)? cred ca stiu raspunsul...dar prefer sa-l tin pt mine Tipul asta de femei...cred ca ar merita sa aiba un barbat dinala sa le bata dimineata, la pranz si seara si eventual si noaptea daca n-are somn ca poate asa le vine mintea cea din urma si nu mai viseaza la Fat-Frumos cu palosul gros calare pe un cal alb (mai nou...Bentley, Ferrari, Lamborghini si alte fitze).
bogdandbm
Postat pe 15 Mai 2010 12:16
In primul rand dragostea inseamna SACRIFICIU! gandeste-te ca daca acum(cu baiatul cu care esti acum) nu esti dispusa sa te sacrifici(si ma gandesc ca va iubitit,doar de aia urmeaza sa va casatoriti)cum va fi cu cel 'nou'?nu va fi tot la fel?la inceput orice relatie e efervescenta,interesanta si plina de emotii si trairi noi.ma gandesc ca la fel o fost si cu baiatul cu care esti acum.dar o relatie si dragostea adevarata nu se bazeaza pe sentimente,ci pe sacrificiu,pe renuntare la sine in favoarea si de dragul celuillalt.sentimentele vin si se duc.daca crezi ca merita sa sacrifici ce ai investit(sufleteste,mental,fizic si chiar spiritual)pentru o alta relatie..si daca crezi ca nu te potrivesti cu cel cu care esti acum si nu ai putea fii toata viata cu el(SI CREZI CA AI PUTEA FII TOATA VIATA CU ACEST BAIAT NOU)poti lua in calcul si varianta despartirii,dar sfatul meu este sa nu umblii din flare in floare.eu vad o femeie ca pe o floare..cu cat da mai mult din ea tot o petala se rupe.cand ramane doar tulpina si frunzele..urate,goale..poti sa o mai numesti floare?nu il iubesti pe actual?nu tii la el?o relatie de 7 ani e mult..iti zic k o sa treci cu greu de despartire si intr-o relatie sunteti 2.o sa il ranesti si pe el,dar si pe tine.si..daca poti..ar fi bine sa ..incerci macar sa vorbesti cu el(actualaul)despre ce simti.imi imaginez ca ii greu si poate rusinos..dar daca te iubeste va intelege si incercati sa rezolvati asat in doi.poate nici el nu o realizat lucrurile pe care trebe sa ti le ofere(ma refer atentie,iubire,apreciere-nu in principal fizic si material).sa comunicati,sa rezolvati problema asta.gandeste-te in paralel:cum e cu actualul asa o sa fie si cu aceste nou.doar k o sa mai treaca 7 ani de viata..uite,eu iti zic din experienta(mai mult in alte domenii,dar si in dragoste)cauta-L pe Dumnezeu si calauzirea Lui.o sa iti raspunda daca vii cu o inima sincera si cu dorinta de a te apreopia de El,nu doar sa primesti ceva si apoi sa Il lasi.intelegi?iti doresc ca Dumnezeu sa te indrume si sa te ajute sa iei cea mai buna decizie.si ai grija!casatoria e ceva ce Dumnezeu leaga si omul nu are voie sa desparta!toate cele bune ! :)
kudika013068
Postat pe 15 Mai 2010 12:27
as vrea sa mai vorbim,sa ma tii la curent cu ce se intampla si chiar as vrea sa te ajut cu ce pot.o sa ma rog pentru tine,fii linistita:)daca vrei sa vorbim sa imi dai adresa ta de mail sau de mess.
kudika013068
Postat pe 15 Mai 2010 12:30
De la: kudika179551, la data 2010-05-08 07:03:00salut!sunt diserata...am un prieten de 7 ani msi in august avem nunta,doar ca am cunoscut un coleg din companie care este din alta tara si ne-am indragostut unul de celalalt nebuneste.nu mi-am tradat iubitul pt ca am niste principii de viata,dar simt ca nu mai pot continua...ma gandesc si la celalalt...nu e roman si oare ce sanse as avea sa avem o relatie la distanta(el calatoreste toata saptamana,doar in weekend este acasa).am nevoie de cateva sfaturi,va multuesc.





... aloo ... citi ani ziceai ca ai ??? ... si 7 ani de visat cu altul cu ai ajuns la concluzia ca trebuie sa te mariti !!! ... bai frate, doar in romania auzi IDIOTENII siropoase din astea ... parca lipseste creierul complet din dovleceii aia ... poate chiar lispseste ... pai voi credeti ca viata e o telenovela in care ASTEPTI pica para malaiatza in gura lui natafletza ... e valabil si pentru femeiustile si ''cocosei'' de astazi ... dupa cum bate vintul si cine va face ''fericite'' pentru un moment ... dupa, oftaturi, suspine, fasole si regrete ... ca m-ati avut noroc in viata ...

... un sfat ... uita-sem ... fugi cu gogu ala nou in lume ... oricum te maninca undeva si poate e mai bine sa fii sincera inainte de nunta decit sa curvarasesti, din plicitseala ... dupa nunta ... macar da-ti singura cu sutul in dos ... sau macar incearca ... e distractiv ...
marco918
Postat pe 15 Mai 2010 13:22
am citit cu mare atentie mesajul, precum si raspunsurile voastre
ceea ce povesteste ea mi s-a intamplat si mie, cu 12 ani in urma
eram intr-o relatie de 6 ani, primul si singurul meu prieten, niciodata nu am avut ochi pentru alti barbati, insa m-am indragostit nebuneste, pasional si peste limita de un baiat care se afla la 500 de km distanta
si nu exista internet si telefon mobil, si ne-am scris tone de scrisori, dar fiindca nu doream sa imi fac iubitul sa sufere, am ales sa renunt la ceea ce am considerat a fi dragostea vietii mele
m-am casatorit dupa 2 ani, cu iubitul meu vechi, iar casnicia a durat 5 ani, care nu au adus nimic bun inafara fiului meu
am terminat mariajul cu 4 ani jumatate in urma, dar niciodata nu am uitat acea poveste de iubire, adolescentina, care nici nu s-a materializat vreodata
iar cand am decis la casnicia mea, am facut-o fiindca mi-am regretat mereu decizia anterioara, de a sacrifica posibila mea fericire langa fat frumos, pentru a nu provoca durere celui cu care eram
si astfel, cand, dupa 5 ani de casnicie m-am indragostit iar, de altcineva, am decis ca cei 13 ani petrecuti cu iubitul din tinerete nu au fost ceea ce mi-am dorit de la viata
nu m-am recasatorit niciodata, nu imi doresc asta, dar nici nu am uitat povestea aceea veche, de 12 ani
iar cel pentru care am renuntat la sotul meu, stia ca decizia mea nu este legata neaparat de ceea ce e intre noi, ci de un regret ce ma urmarea peste timp
sa va spun ca in urma cu 5 zile... mi-am gasit povestea de dragoste de acum 12 ani? ca dupa 5 ani de cautari, in care am vrut doar sa stiu ce s-a intamplat cu el, l-am identificat la numai 150 de km, singur, divortat de mai bine de 4 ani, acelasi?
ca nu m-a uitat nici el niciodata, ca am vb in ziua aceea ore intregi, despre ce a fost, ca am facut schimb de poze, iar ieri speram sa ne intalnim, eu aveam treaba in orasul in care locuieste.. insa ceva s-a intamplat cu el... si nu stiu ce
dar nu regret ca l-am gasit si nu am regretat nicio decizie pe care am luat-o din clipa divortului
am invatat sa nu ratez oportunitatile si sa imi urmez inima
toate sfaturile voastre au fost bune, si eu as recomanda sa isi amane nunta sau sa incerce sa clarifice cu fat-frumos ce este intre ei, sa puna in balanta ce o tine alaturi de nik si ce i-ar putea oferi un mariaj, sa se gandeaasca ce inseamna o relatie cu celalalt...
singurul care le decide pe toate este timpul, insa o decizie luata in pripa poate sa o urmareasca o viata intreaga
poate fi gresit sa se desparta de nik, dar poate fi nefericita o viata intreaga daca renunta la marea iubire a vietii, in cazul in care acest lucru il reprezinta fat frumos
decizia e greu de luat, iar nunta foarte aproape... mai sunt doar cateva luni.. insa si in cateva luni poate sa realizeze daca sta cu nik din confort, siguranta si comoditate..sau sunt impreuna fiindca se iubesc, au aspiratii si vise comune, idealuri asemanatoare
ammy38
Postat pe 15 Mai 2010 13:54
definitie: CASATORIA: este o institutie care are nevoie de 500 de gr de respect 300 de gr de iubire dupa cativa ani un copil si multa multa rabdare.Nu te gandi ca a fi maritata inseamna PUSCARIE nu deloc inseamna incredere respect si multa plictiseala .Ca sa fie un pic mai distractiv ar trebui cred eu sa nu faci copii ca sa aveti timp doar pt voi doi.Dar.......tot nu e bine pt ca atunci va veti plictisi si mai mult.Ai putea incerca sa amani un pic nunta sa iti cumperi un animal caine sau pisica ca ai putea intelege mai bine ce inseamna sa depinzi de cineva sau acel cineva sa depinda de tine si ai intelege ca esti prinsa intr-un compromis cu cineva.Vrei asta? Referitor la tema iubiri stai linistita ca e trecatoare si ce urmeaza : pai ai sa vezi in iubitul tau actual vei gasi liniste incredere speranta respect si cel mai important siguranta
hai sa vedem si partea a2a strainul: de ce te-ai indragostit?
vrei sa stii: ei bine pt ca tu in momentul actual treci printr-o relatie cu foarte mult respect in care s-au uitat iesirile in parc de mana pupicurile la intalniri felul de a sta pe banca in parc si a ne pupa in vazul tuturor vorbele lui frumoase la dresa ta adica ce frumoasa esti sau nu pot sa traiesc fara tine etc
deci in concluzie este ca ce te atrage de fapt la cel nou sunt cuvintele pe care ti-e ti-ar fi drag sa le auzi de la viitorul tau sot
Sunt lucruri care nu le vezi dar care lipsesc cu inversunare din rel voastra
Incearca sa da-i timpul inapoi si sa faci ce faceati in primii doi ani
Deschide subiectul asta cu iubitul tau si ai sa vezi ca iti va da dreptate
Pana la nunta incerca sa faci ce ai facut in primii 2 ani si ai sa vezi cum fericirea reapare
Ce nu vezi tu de la cel strain si ce nu ai inteles de ce ti se intampla tie, este ca : te simti iubita dorita si frumoasa, iar iubitul tau este prea obisnuit si sigur in relatia cu tine ca uita anumite detalii. Sentiment reciproc la fel gandesti si tu
deci ce mai astepti de ce avem nevoie in viata de rel trecatoare sau de cineva care stiu ca imi va fi mereu alaturi?
stii ce cred eu care sunt in aceeasi situatie ca daca vom alege pe celalt vom gresi pt ca nu ne va respecta si nu ne va oferi siguranta actuala ca doar de aceea ne maritam caci cautam sprijin emotional si pshic eu zic nu strainului si zic da la a petrece cateva ore cu el sa vad ce a-si putea pierde cu toate ca nu dau vrabia din mana pe cioara de pe gard
Iubita fii sincera ce vrei sa vezi occidentul roaga-l pe iubitul tau sa iti faca o declaratie de dragoste peste hotare ca e cool
lasa visele cum o fi in austria ca doar si acolo muncesti si speli vase sau faci curat in casa etc
pupici
nu stiu ce o sa intelegi
luna de miere sa o faci in austria
ca sa nu mai fii curioasa cu e la celalalt acasa

alexcris2007
Postat pe 15 Mai 2010 14:35
De la: kudika179551, la data 2010-05-13 06:17:40salutare.va multumesc pt sfaturi,credeti-ma ma ajutati f. mult.am sa va raspund la intrebari:nu sunt genul care sa se indragosteasca la tot pasul,nu sunt genul care sa traiasca pasiuni trecatoare,nu sunt gen madame Bovary.cand am inceput relatia cu nik eram singura,nu aveam o relatie cu altcineva si in acesti 7 ani am fost trup si suflet pt aceasta relatie.poate ca adnana 1979 ai dreptate:am fost prea prinsa in aceasta relatie incat crede-ma nu am avut ochi pt nimeni altcineva.simpatii din partea unor tipi au fost,dar pt mine nu erau altceva decat motive de gluma..stiu ca pasiunea de la inceput se transforma,dar acum ma simt singura in aceasta relatie,si de cand l-am cunoscut pe el mi-am analizat un pic situatia si credeti-ma ca nu m-am linistit.simt ca imi lipseste confortul sau poate e si panica de dinainte de nunta.vreau sa precizez ca in aceasta relatie cu nik nu exista absolut nici un interes material!!!
sunt o persoana sociabila,comunicativa dar acum m-am inchis in mine si nu e ok!nu se pune problema unei maciuci straine,draga Scorpio67!
am sa va tin la curent cu evolutia lucrurilor.va pup si va multumesc inca o data!


Draga mea, pot spune ca trec prin aceeasi situatie, si suntem si de aceeasi varsta,am avut o relatie de 10 ani, m-am indragostit de un alt barbat fara sa vreau, in toti acesti 10 ani am fost trup si suflet in relatie, nu imi imaginam viata fara sotul meu, nu concepeam sa am un alt barbat langa mine, cand a aparut el, mi-a dat viata peste cap, exact cum spui tu, nu mai eram eu, am incercat tot ce am putut sa nu-l las sa se apropie de mine, m-am schimbat mult, 6 luni de zile au fost groznice pt. ca inceracam din rasputeri sa imi salvez casnicia dar nu am facut decat sa ma distrug pe mine, ajunsesem sa nu mai dorm noaptea, cazusem intr-o stare din care nu mai puteam iesi, m-am inchis in mine foarte mult, nu mai vb cu nimeni, am slabit 10 kg si chiar nu era nevoie, in final am deciz sa vb cu sotul meu, i-am explicat ce mi se intampla, i-am zis sa ma ajute sa depasesc aceasta etapa, nu vroiam sa renunt la sotul meu, consider ca am facut tot ce am putu sa imi salvez casnicia, dar am cedat psihic si in final am decis cu sotul meu sa luam o pauza, de fapt sa imi acorde el mie o pauza, de curand m-am mutat, pot spune ca m-am linistit , am inceput sa dorm noaptea, nu sunt cu acel barbat pt. ca nu vreau, vreau doar liniste pt. mine. Ceea ce vreau sa spun este ca s-ar putea sa nu poti sa-ti continui viata daca nu incerci, o sa ai tot timpul regretul ca nu ai incercat,iar cum a zis cineva mai sus, e mai bine sa pierzi ceva dupa ce ai incercat decat sa pierzi prin abandon de firca. O pauza ti-ar prinde foarte bine, dar nu fa prostia sa te casatoresti daca nu esti sigura ca asta iti doresti.
Iti doresc sa gasesti aceea liniste sufleteasca de care ai nevoie.
rahela11
Postat pe 15 Mai 2010 15:31
Ai zis la sfarsit ca "tot ce am cladit se surpa", deci ti-ai dat singura raspunsul. Eu daca as fii in locul au as renunta la tip, nici nu cred ca ai reusit a-l cunosti foarte bine, ai spus ca el are doar weekendurile libere in rest calatoreste. Gandeste-te ca tine pot sa fie altele in fiecare tara pe unde merge. Gandeste-te ce ai putea avea langa el, ce ti-ar putea oferi el si viitorul tau sot nu. Cred ca intre voi a intervenit rutina si vrei ceva mai palpitant, dar gandeste-te foarte bine la ceea ce vrei si gandeste-te daca acest nou aparut in viata ta ti le poate oferi
barsan_corina
Postat pe 15 Mai 2010 15:51
De la: freakbabe, la data 2010-05-14 16:42:31du-te la bisericã, pune un acatist, roagã-te lui Dumnezeu sã te lumineze nu cãuta rãspunsuri pe net


Subscriu, dar completez,, mergi , cauta un duhovnic, spovedeste-te
Iar , in alta ordine de idei, cred ca nu mai e nevoie sa te casatoresti; daca a fost nevoie de 7 ani de gandire, inseamna, .ca nu ati gasit alte solutii potrivite, si ati ramas unul pt altul, cea din urma solutie,

Sau, faci un compromis pt o casnicie, care va decurge, viata ta e ta, a lui, e a lui, si mergeti mai departe, unul langa altul. In cazul asta, nu are rost sa-ti faci ganduri, cu ce ti s-a intamplat,

ti se vor mai intampla
adorys
Postat pe 15 Mai 2010 18:44
salutare.am sa incerc sa va raspund la cateva dintre voi si la cativa:va multumesc!chiar daca acum cand citeam mesajele de la voi simteam o senzatie ca si senzatia unui dus rece..occidentul l-am vazut,nu pe tot,dar pt anii mei sunt multumita.nu merg in cehia,la praga,sa vizitez,merg in delegatie de serviciu.alexcris are dreptate:acele gesturi de la inceput s-au cam uitat si sincera sa fiu port mare parte de vina,pt.ca lucrez in 2 locuri si timp pt asa ceva nu mai e.Dar nici nik nu s-a inghesuit la asa ceva.da,e o relatie cu mult respect,nik ma iubeste enorm,asa cum si eu l-am iubit si poate ca il iubesc doar ca sunt confuza...
am mai scris,sunt o femeie sa zic interesanta,frumusica,etc si propuneri au mai existat de-a lungul timpului,doar ca pt mine erau motive de glume.intotdeauna i-am tinut la respect pe asazisii pretendenti.stiam doar ata:am un iubit si nimic altceva!
stiu ca sanse la o relatie cu El sunt cam nule tocmai din cauza diferentelor dintre noi,doar ca nu stiu ce sa fac cu "fluturasii din stomac"care apar cand ma gandesc la el...
sa vb cu nik sa-i spun ce simt ar fi echivalentul cu a-l ucide.categoric nu merita sa-i spun~:stii,cred ca m-am indragostit de altul,merg la praga sa ma intalnesc cu el si vom vedea ce o sa fie...daca nu tot la tine ma intorc.as fi ultimul om sa zic asa.
niciodata nu am cautat lucruri palpitante in viata,imi place siguranta,linistea.nu sunt aventuriera de fel.insa nu as vrea sa patesc ce a patit ammy38!
pt cei care au postat acrituri,va pot spune ca am o situatie materiala care nu necesita venirea unui fat frumos cu palosul gros pe un bentley,ferrari,etc si daca ei nu stiu sigur ce sunt:femei sau barbati,eu stiu ca sunt femeie si sunt o femeie care va poate da lectii despre ce inseamna sa fi o femeie pe picioare proprii!
oricum va pup pe toti!
kudika179551
Postat pe 15 Mai 2010 18:46
De la: kudika179551, la data 2010-05-08 07:03:00salut!sunt diserata...am un prieten de 7 ani msi in august avem nunta,doar ca am cunoscut un coleg din companie care este din alta tara si ne-am indragostut unul de celalalt nebuneste.nu mi-am tradat iubitul pt ca am niste principii de viata,dar simt ca nu mai pot continua...ma gandesc si la celalalt...nu e roman si oare ce sanse as avea sa avem o relatie la distanta(el calatoreste toata saptamana,doar in weekend este acasa).am nevoie de cateva sfaturi,va multuesc.


Daca tu te gandesti ( sau te gandeai) sa ti lasi prietenul de 7 ani pt acest nou iubit, poate ca nu e rau sa afli si cum vede noul iubit situatia, ca sa te asiguri ca macar e reciproca treaba... poate el te vede ca o potentiala distractie si orece sentimente in timp ce tu esti gata sa sacrifici totul pt el.... De exemplu, poti sa l testezi si sa vezi daca si el e gata sa traiasca cu tine intr o relatie sa i sa zici ca " ti ai anulat nunta , pentru el si ca vrei sa te casatoresti cu el " . sa vezi ce ti zice .. s-ar putea ca raspunsul lui sa -ti dea raspunsul la framatarile tale .. si sa iei decizia cea mai potrivita !
kudika052198
Postat pe 15 Mai 2010 19:16
nu da vrabia din mana pe cea de pe gard,mai tarziu s-a nu-ti para rau .mai ales ca toata saptamana este plecat ...iubirea nu rezista doar in wekend.asa am facut si eu ma jucam cu prietenia fugeam de el caalti i-mi promiteau marea cu sarea dar pana la urma mi-am revenit ,m-am intors la el si acum suntem impreuna de 17 ani avem doi copii si ma iubeste foarte mult.sunt curioasa ce hotarare ei :
kudika028670
Postat pe 15 Mai 2010 19:22
salut! Uite eu tocmai m-am casatorit saptamana trecuta, am facut starea civila, dupa o relatie tot de 7ani si jumatate, sapt viitoare am nunta, si tot ca si tine am avut sindromul miresei pentru ca in sufletul meu s-a instalat o frica, dar acum sunt linistita pentru ca stiu ca voi avea o viata linistita alaturi de sotul meu. Nu m-am indragostit de nimeni, asta e singura diferenta, dar cum sotul meu are serviciul in alta localitate, am petrecut mai mult timp singura, dar intotdeauna mi-a dovedit ca ma iubeste si nu am simitit niciodata ca se indeparteaza de mine. In schimb eu fiind mai mult timp singura, am conversat cu un baiat pe internet, tot strain, si sa stii ca un pic m-a derutat, dar mi-a venit mintea la cap si sunt sigura ca am ales bine si ca voi putea trece peste orice obstacol impreuna cu sotul meu. E foarte greu sa duci o viata langa un strain, in sensul ca din start exista o diferenta de nationalitate, poate si religie, trebuie ca iubirea sa fie foarte mare ca sa reuseasca. Nu sunt rasista, dar conteaza foarte mult mai ales cand relatia merge mai departe si va trebui sa te integrezi in familia lui... oricum eu iti doresc sa faci alegerea corecta si sa fii fericita...
pettruta
Postat pe 15 Mai 2010 19:36

o relatie de sapte ani cu buna si rele , e o relatie , o atractie de ceva timp este doar o atractie si atat .E greu sa stie cineva ce este in inima ta , iar daca s-a ajuns aici este undeva o problema , indiferent de natura ei .Este greu de luat o decizie , dar sunt angrenati aici multe suflete , parinti , iubit , socrii , prieteni , rude...Eu te pot ajuta cu ceva , da-mi data ta de nastere completa si a lor , ordinea o stabilesti tu si fara sa imi spui care unul si care este altul , iar eu iti spun din punct de vedere astrologic cu cine ai o relatie mai buna pe viitor , decizia v-a fii a ta.Intra pe privat si da-mi datele.
banalulanonim
Postat pe 15 Mai 2010 20:33
Buna, te-as intreba inainte de toate de ce te mariti?
Functie de raspuns ai avea si un raspuns , In fine raspunsul ideal ar fi pentru ca il iubesc si nu pot traii fara el, simt ca lipsa lui imi produce durere daca aceasta lipsa este mai mare de cateva zile.
In orice caz cred ca nimic nu este intamplator , faptul ca te-ai indragostit de altcineva inseamna ca trebuie neaparat sa renunti la mariajul propus in acest an . Nu este el alesul si eu cred ca nici strainul , ca daca ar fi ai fi cu el . Mediteaza putin la cele spuse, mediteaza la tine la relatia actuala , si decide astfel incat sa nu regreti mai tarziu, despartirile - divorturile sunt dureroase pentru ambii parteneri indiferent ce si cum, si reprezinta un stres ff mare din care cu greu iti revi si asta in timp, asa ca ai de grija, mai asteapta roagate la Dumnezeu cu o lunmanare aprinsa 12 zile sa -ti aduca pe acela cucare tu te armonizezi in TOT, caci esl exista este undeva cheamal si va venii! :) Eu iti doresc din toata inima cu toata dragostea sa ai ARMONIE in casa sufletului tau . Daca vrei sa mai discutam si sa mai imi impartasesti din trairile si ne intelegerilke, nelamuririle tale ori ma suni la ..0726515304 , ori vb pe mess paveldumy@yahoo.fr. :) pe curand!
kudika088139
Postat pe 15 Mai 2010 20:39
sunt in aceeasi situatie ca si tine dar eu am nunta in seprembrie
kudika182411
Postat pe 15 Mai 2010 21:05
Totul e frumos knd te indragosteti.... primele intalniri cu fluturi in stomac... primele nopti de dragoste fiori de nedescris de la o simpla atingere... toate acestea dispar, nu de tot dar dipar. Asa e la inceputul fiecarei relatii knd te indragosteti!
Parerea mea e sa nu te lasi dusa de val, daca relatia ta a durat atata timp, si ti-ai dorit sa te casatoresti inainte de a-l intalni pe celalalt baiat.
Daca renunti la un barbat alaturi de care ai petrecut atatea momente fericite, ati fost impreuna in momente placute si mai putin placute; inseamna ca esti o persoana slaba.
Crezi ca celalalt nu se va gandi ca peste 7 ani il vei lasa pentru un eventual altul? acum nu dar peste ceva vreme sigur o va face si poate vei ramane tu nefericita!
SFAT: incearca sa pleci cu viitorul sot intr-o mini vacanta :(chiar si o zi, doua).
Daca iti doresti un sot de weekend nu ai de cat! bafta, sper sa aleci ce-i mai bine!
kudika164608
Postat pe 15 Mai 2010 22:23

Daca nu te-ai culcat cu el asta nu inseamna ca nu l-ai tradat pe Nik.Cu certitudine esti f indragotita de celalalt si fac prinsoare ca dupa intalnirea cu strainul tau coleg vei fi si mai bulversata.Gandeste-te f bine... ce incepe rau se termina si mai rau.
mdana
Postat pe 15 Mai 2010 23:12
Nu procedezi bine din start,ori pe viitor vei avea probleme,trebuie sa te gandesti si sa pui in balanta cu care-ti este mai bine,la care ti mai mult,ori daca si pe parcursul casniciei tale tu te-ndragostesti dupa 7 ani nu este bine,sau fa-o discret daca chiar nu mai poti!
valentina_korpos
Postat pe 16 Mai 2010 01:01
Cand iubesti, nu te indragostesti de altul. Ce-o fi asa mare filosofie? A sta 7 ani cu cineva nu inseamna neaparat o iubire ca-n filme, poate fi si obisnuinta sau, de ce nu, "n-am gasit altceva mai bun". Singurul motiv pentru care ai putea sa te casatoresti ar fi iubirea. Dar daca gandul meu e la altul si imi pun semne de intrebare "o fi bine sa ma marit cu asta?", atunci nu pare iubire.
Sa o sfatuim sau sa o "impingem" prin batjocura noastra la adresa povestii ei, sa se marite doar pentru ca asa se obisnuieste e absurd.
Cred ca cel mai indicat e sa ia o pauza, Sa amane eventual nunta, pana-si clarifica sentimentele.
rashela
Postat pe 16 Mai 2010 02:15
De la: freakbabe, la data 2010-05-15 01:19:53
De la: arahne, la data 2010-05-15 00:46:40
De la: freakbabe, la data 2010-05-14 16:42:31du-te la bisericã, pune un acatist, roagã-te lui Dumnezeu sã te lumineze nu cãuta rãspunsuri pe net

Daaa, si sigur D-zeu o sa-i aprinda o veioza-n cap si o sa-i spuna... asta-i drumul!!! Daca e credincioasa e suficient sa se roage fara sa mai cheltuiasca bani la biserica pe acatiste si lumanari


se vede ca esti PROASTA de bubui

Draga mea... jos palaria in fatza acutului tau... "simt al observatiei"... Nu pot decat sa apreciez extraordinara ta inteligentza si mai ales nemaipomenitul tau limbaj care intradevar da dovada de o... educatie aleasa Cat despre partea religioasa, citeste si tu mai cu talent biblia ortodoxa si reda-mi si mie pasajul in care scrie ceva de acatiste si de mers obligatoriu la biserica pt a te ruga.
P.S. Am fost extrem de impresionata de folosirea majusculelor
arahne
Postat pe 16 Mai 2010 03:03
Dar de ce va luat 7 ani sa va decideti sa va casatoriti?Parerea mea este ca aici e problema.Toti amorezii doresc sa-si oficializeze relatia in timpul cel mai scurt.Cateva luni poate un an dar nu 7.
Am avut candva un profesor care spunea ca o relatie dintre un barbat si o femeie daca se oficializeaza in mai putin de 3 luni nu va dura.La fel si daca aceasta se face dupa 3 ani.La inceput nu am dat crezare tipului dar in timp am avut ocazia sa vad ca avea dreptate.Incearca sa cauti in jurul tau si sa studiezi cazuri ale cuplurilor divortate.Ai sa ai o mare surpriza cand ai sa vezi ca teoria chiar se aplica.
blanch
Postat pe 16 Mai 2010 03:13
De la: kudika179551, la data 2010-05-15 18:46:49salutare.am sa incerc sa va raspund la cateva dintre voi si la cativa:va multumesc!chiar daca acum cand citeam mesajele de la voi simteam o senzatie ca si senzatia unui dus rece..occidentul l-am vazut,nu pe tot,dar pt anii mei sunt multumita.nu merg in cehia,la praga,sa vizitez,merg in delegatie de serviciu.alexcris are dreptate:acele gesturi de la inceput s-au cam uitat si sincera sa fiu port mare parte de vina,pt.ca lucrez in 2 locuri si timp pt asa ceva nu mai e.Dar nici nik nu s-a inghesuit la asa ceva.da,e o relatie cu mult respect,nik ma iubeste enorm,asa cum si eu l-am iubit si poate ca il iubesc doar ca sunt confuza...
am mai scris,sunt o femeie sa zic interesanta,frumusica,etc si propuneri au mai existat de-a lungul timpului,doar ca pt mine erau motive de glume.intotdeauna i-am tinut la respect pe asazisii pretendenti.stiam doar ata:am un iubit si nimic altceva!
stiu ca sanse la o relatie cu El sunt cam nule tocmai din cauza diferentelor dintre noi,doar ca nu stiu ce sa fac cu "fluturasii din stomac"care apar cand ma gandesc la el...
sa vb cu nik sa-i spun ce simt ar fi echivalentul cu a-l ucide.categoric nu merita sa-i spun~:stii,cred ca m-am indragostit de altul,merg la praga sa ma intalnesc cu el si vom vedea ce o sa fie...daca nu tot la tine ma intorc.as fi ultimul om sa zic asa.
niciodata nu am cautat lucruri palpitante in viata,imi place siguranta,linistea.nu sunt aventuriera de fel.insa nu as vrea sa patesc ce a patit ammy38!
pt cei care au postat acrituri,va pot spune ca am o situatie materiala care nu necesita venirea unui fat frumos cu palosul gros pe un bentley,ferrari,etc si daca ei nu stiu sigur ce sunt:femei sau barbati,eu stiu ca sunt femeie si sunt o femeie care va poate da lectii despre ce inseamna sa fi o femeie pe picioare proprii!
oricum va pup pe toti!


E bine daca esti femeie pe picioarele tale...numai ca unele se considera asa dar traiesc tot pe spatele altuia. Din punctul meu de vedere nu ma intereseaza ce ti-a placut la strain, dar ma uimeste cat de repede te poate prinde o dragoste asa nebuna de un necunoscut. Singura chestie care nu mi se pare deloc normala...ca il incurci pe saracul baiat (actualul) ca poate si-a facut si el niste planuri de viitor alaturi de tine pe moment ce vrea sa te ia de nevasta si ati fixat si nunta...dar de...fiecare se ghideaza in viata dupa anumite principii...depinde de persoana.
bogdandbm
Postat pe 16 Mai 2010 03:33
Ai nunta in MAI? Sfatul meu foarte direct!

Scoate-ti din minte gandul ca e din strainatate..am mai avut un caz cand nu-i asa cu totii visam la o viata mai buna.. e NORMAL!

Era o fata Anca care tot asa era cu un baiat roman..zicea c a apucat visul de coada! A dat de un francez la lasat pe baiatul roman..ca dehh..a plecat la PAris nuami ca sa isi dea seama ca fracezul era cam prost cu banii.. a ajuns sa inceapa sa lucreze ea cu 2 copii..

baiatul roman s-a recasatorit a plecat in canada si e super..

In rest..du-te la Praga..trageti-o cu el...bine! Ca asa uiti..ca asta e tot.. si pe urma o sa vezi c anu mai e asa.. o nebunie...o sa vezi tu dupa...;)

Daca insa ai stat 7 ani cu un om inseamna ca ti-a placut..mai ales ca ai ales la 22 de ani nu la 16!!

Asa ca..nu anula NUNTA..o broasca nu pare ceea ce este si nici un print pe cal albi...si pina la vasrta asta...cred ca ti-ai dat seama..PRINT pe CAL ALB nu exista!

kudika063666
Postat pe 16 Mai 2010 05:43
De la: freakbabe, la data 2010-05-15 01:19:53
De la: arahne, la data 2010-05-15 00:46:40
De la: freakbabe, la data 2010-05-14 16:42:31du-te la bisericã, pune un acatist, roagã-te lui Dumnezeu sã te lumineze nu cãuta rãspunsuri pe net

Daaa, si sigur D-zeu o sa-i aprinda o veioza-n cap si o sa-i spuna... asta-i drumul!!! Daca e credincioasa e suficient sa se roage fara sa mai cheltuiasca bani la biserica pe acatiste si lumanari


se vede ca esti PROASTA de bubui



stii freaky...esti buna la catalogat...si cam atat..la cate mesaje ai postate cred k te uiti la telenovele si citesti necazurile oamenilor toata ziua...get yourself a job...sunt tot felul de site-uri e-jobs, rojobs, bestjobs, blowjobs....
DRkay
Postat pe 16 Mai 2010 05:45
Sunt curios totusi in ce zodie esti ..sa nu imi spui ca TAUR!!

daca esti TAUR si NUMAI daca esti Taur!!

Atunci iti spun dupa acuma ce trebuie sa faci!

Du-te la Praga desparta-te de baiatul asta..si chiar daca nu iese cu BOY din Praga..mai golaneste si tu vreo 4 ani ca o sa gasesti exact ce iti trebuie!
kudika063666
Postat pe 16 Mai 2010 05:47
Foarte adevarat ce a spus doamna de dinainte. Adevarul ca ar trebui sa ne urmam inima dar ......... uneori avem tendinta sa ne puram lasati de val. Te-ai gandit de ce ai ajuns sa te indragostesti de colegull tau? In mod normal daca relatia ta ar fi mers bine nu ar fi trebuit sa se ajunga aici, asta inseamna ca ceva scartaine in ciuda celor 7 ani petrecuti impreuna. Gandestete foarte bine, cantarind si bune si rele, daca mai esti indragostita de actualul prieten(desi...), daca sentimentul pe care il traiesti fata de altcineva nu este cumva un foc de paie, o iluzie, daca merita sa dai "vrabia" din mana pe cea de pe gard, ooooooooooo sunt multe intrebari la care ar trebui sa iti raspunzi. Eu una nu imi doresc sa fiu in pielea ta. Important este sa nu ajungi vreodata la un moment in care sa regreti ca ai facut sau nu acel lucru. Si stii ceva?..... poate nu ar trebui sa spun asta dar, ma gandesc ca ar trebui sa se consume relatia ta cu colegul tau, poate te va ajuta in decizia ta, nu stiu habar nu am .....si nici nu vreau sa dau un sfat prost
kudika074262
Postat pe 16 Mai 2010 05:50
cel mai bine amani nunta cu un an....ar fi frumos sa avetzi o discutzie sincera ca asa ii normal si ii frumos in al 2lea rand punete tu in locul lui daca el ar trai o poveste de dragoste tu ce ai face?.....Eu si cu sotzia mea am trecut prin asa ceva si a durat 5 luni povestea ei de dragoste cu un alt fat frumos si nu a realizat nimic si sa intors tot la mine ....Dc? pt ca voi femeile dupa ce va plictisitzi de un barbat cautatzi sa ii datzi papucii un lucru logic si natural .... dar nu tot tipul facetzi alegerea ce-a mai buna si regretatzi.... Concluzia clasicul proverb roman Nu da cioara din mana pe cea din parc.....
kudika102356
Postat pe 16 Mai 2010 08:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM SA TREC PESTE UN DIVORT DUREROS ??? 50 De la: ramluca 16 Februarie 2010 20:46
Mincinos mizerabil 31 De la: Rumytwos 10 Noiembrie 2014 16:28
AI GRIJE CE-TI DORESTI CACI S-AR PUTEA SA NU ITI PLACA 32 De la: piper 29 Iulie 2009 11:53
am fost intr-o relatie cu un prof. univeritar 9 De la: 3 Februarie 2014 19:49
il vreau inapoiiii :((( 62 De la: heroes 31 Decembrie 2009 11:19