Setari Cookie-uri

m-am indragostit de cineva,dar am nunta in august

Asa e ce este nou este WOW, am trecut si eu prin asta, pot spune ca regret, e cea mai mare greseala, desii aveam motive foarte intemeiate, eu eram doar de 3 ani cu cineva care a fost iubire nebuna, apoi el mi-a facut multe de aceea am vazut pe un altul cu alti ochi, m-am impacat cu cel cu care aveam 3 ani, acum avem 4 ani impreuna, dar nu mai e la fel, mi-am dat seama prea tarziu ca il iubesc incat i-as ierta multe, ca era doar o aparenta celalalt.Gandeste-te foarte bine, nu stiu de ce dar cred ca dupa 7 ani alaturi de cineva nu ai cum sa nu il iubesti nebuneste, ideea este ca iti dai seama abia atunci cand ai pierdut persoana, cat de mult insemna pentru tine.
iubi7a_lui
Postat pe 22 Mai 2010 18:20
De la: kudika015331, la data 2010-05-22 08:00:57Draguto ! daca parasesti un prieten , ma rog iubit dupa 7 ani inseamna ca esti o nemernica , nu esti serioasa si te imbeti cu apa rece

alta desteapta! Deci daca eu mi-as parasi iubitul dupa 7 ani de relatie pentru ca, sa zicem, ma inseala, sunt o nemernica. Daca-l parasesc dupa 7 ani ca nu mai este ce imi doresc, idem. O sa am grija sa-l parasesc la 6 ani daca se intampla ceva de genu'.
kitty_krieger
Postat pe 22 Mai 2010 18:29
poate ca nu sunt cea mai in masura sa-ti dau un sfat pentru ca sunt mult mai micuta ca tine..dar parerea mea este ca poate prima ta realtie era prea plictisitoare si ai simtit nevoia de ceva nou.. oricum tu tot pe cel cu care esti de 7 ani il iubesti..cu celalt este doar un sentiment pasager..care mai devreme sau mai tarziu va trece..
bommbonikk
Postat pe 22 Mai 2010 20:31
buna,
pettrutza ai perfecta draptate, eu sunt casatorita cu un strain, intotdeauna au fost diferente de cultura, caracter, religie etc.
Dupa 8 ani de zile in care nu a avut curajul sa-mi spuna de diferente sa gasit cu o connationala si ma parasit.
acum la subiect.
nicipodata nu o sa aiba incredere, o sa zica ,, cum ai facut cu el asa poate vei face si cu mine".
sigur nu la inceput dar cu timpul se va intampla sau poate ii plac femeile ocupate sunt mai interesante si incitante pt ca e pe ascuns...
eu zic kudica.... sa iei o pauza sa-ti pui sentimentele in balanta si binenteles sa-ti asculti inima.
te pup
kudika186103
Postat pe 22 Mai 2010 21:51
am o varsta,si-ti spun din experienta,am facut la fel si m-am ales cu copii ,multa suferinta.Urmeaza-ti inima,la fel am considerat ca sunt ani,dar dragostea trece si atunci cand te casatoresti din dragoste.nu vreau sa treci prin ce-am trecut,nu stii poate sa ai pe cineva langa tine doar ca te leaga ani si nu mai simti nimic.ia-ti o pauza ,pune in balanta si ai sa vezi ca vei lua o decizie corecta.Au trecut ani ,dar m-am simtit singura ,singura alinare au fost copiii.EI AU UMPLUT GOLUL,DAR NU AS VREA SA CUNOSTI DUREREA ,SUFERINTA CUM LE-AM CUNOSCUT EU.aM FOST INDECISA ,AM LASAT PAREREA PARINTILOR,CONSIDERAND CA AU DREPTATE SI M-AM ALES CU REGRETE.SPER SA EI O DECIZIE CORECTA,SA TE GANDESTI LA TINE,LA CE SIMTI,VIATA ,FERICIREA MERITA SACRIFICII.Chiar daca e o dragoste de-o vara merita.Anii trec ,dar cu ce vei ramane,regrete,lacrimi,etc.
kudika034946
Postat pe 23 Mai 2010 01:10
am o varsta,si-ti spun din experienta,am facut la fel si m-am ales cu copii ,multa suferinta.Urmeaza-ti inima,la fel am considerat ca sunt ani,dar dragostea trece si atunci cand te casatoresti din dragoste.nu vreau sa treci prin ce-am trecut,nu stii poate sa ai pe cineva langa tine doar ca te leaga ani si nu mai simti nimic.ia-ti o pauza ,pune in balanta si ai sa vezi ca vei lua o decizie corecta.Au trecut ani ,dar m-am simtit singura ,singura alinare au fost copiii.EI AU UMPLUT GOLUL,DAR NU AS VREA SA CUNOSTI DUREREA ,SUFERINTA CUM LE-AM CUNOSCUT EU.aM FOST INDECISA ,AM LASAT PAREREA PARINTILOR,CONSIDERAND CA AU DREPTATE SI M-AM ALES CU REGRETE.SPER SA EI O DECIZIE CORECTA,SA TE GANDESTI LA TINE,LA CE SIMTI,VIATA ,FERICIREA MERITA SACRIFICII.Chiar daca e o dragoste de-o vara merita.Anii trec ,dar cu ce vei ramane,regrete,lacrimi,etc.
kudika034946
Postat pe 23 Mai 2010 01:10
MAI FRATILOR ROMANI DE PE AICI NU VA MAI CHINUITI SA DA-TI SFATURI FETEI CA CE SA MAI S-A HOTARAT SE CASATORESTE CA DOAR AU PLECAT FLUTURASII DIN STOMAC CIOARA E TOT PE GARD SI MACIUCILE SE PARE CA NU AU MAI APARUT . SCUZE DE LIMBAJ DAR GATA AJUNGE AU REUSIT CEI CARE AU INCERCAT SA O CONVINGA SA SE MARITE
EU SUNT CURIOASA DACA CHIAR SE MARITA SI A-SI DORI O INVITATIE LA NUNTA
SE POATE?
PLATESC MENIU DUBLU...................
alexcris2007
Postat pe 23 Mai 2010 02:43
DRAGA MEA,ASCULTA-MA CU ATENTIE. CINE ZICE CA DUPA CE SA CASATORIT NU A AVUT FLESURI CUM CA I S-AR PAREA CA-I PICA CINEVA CU TRONC,MINTE.SUNTEM OAMENI NU AVEM VOIE SA JUDECAM.SINGURUL LUCRU STIU SIGUR. CA E GREU SA-TI INVINGI SENTIMENTELE.EU CAND AM FOST INCERCAT DE UN ASTFEL DE SENTIMENT M-AM DUS FUGUTA LA SOTUL MEU SI AM REVIZUIT CE NE LEAGA SI ASA AM 12 ANI DE CASNICIE SI NU AM CALCAT STRAMB NICIODATA,DEOARECE IL IUBESC PE SOTUL MEU. ASTA TREBUIE SA FACI SI TU. VEZI CE SI CAT TE LEAGA DE OMUL PE CARE AI CREZUT CA-L IUBESTI. I-TI VEI DA SEAMA CU SIGURANTA.NU POATE NIMENI SA-TI DEA SFATURI ADEVARATE. ADEVARATA CALE O VEI GASII SINGURA. CHIAR DACA VE-I AJUNGE SA AI O NOAPTE DE VIS CU STRAINUL(poate e doar o atractie de moment)SI DIMINEATA TE VEI INTOARCE LA VECHEA TA VIATA. SUCCES
kudika186099
Postat pe 23 Mai 2010 06:16
nu este usor ceea ce traiesti tu.dar gandeste-te ca alaturi de viitorul tau sot ti-ai facut planuri si odata ce ati stat atata timp impreuna inseamna ca aveti destul de multe in comun....si cel de care te-ai indragostit crezi k il cunosti,pune lucrurile in balanta si ai sa vezi k poti lua o hotarare.gandeste-te cum ar fi fara viitorul tau sot,cu cine ai imparti toate micile bucurii si suparari,cine te-ar mai face sa zambesti dimineata....poate ca acest el cum ii spui tu nu e asa cum crezi...aparentele inseala aproape de fiecare data.mult succes in alegerea ta.
kudika089090
Postat pe 23 Mai 2010 06:20
asta este femeia zilelor noastre o sa inteleaga cum am inteles si eu ,pe mine ma parasit la o luna de zile dupa nunta .cum vede banii ii se aprinde ochii ca la girofar
kudika168384
Postat pe 23 Mai 2010 07:32
cred ca ar trbui sa te intorci la primu pentru ca celalat vine si pleaca si nu stii situatia lui in tara lui nu da cioara din pe ceea din par
fly2my
Postat pe 23 Mai 2010 08:31
Buna. Acum un an am fost exact in aceeasi situatie ca si tine...doar ca eu eram impreuna cu prietenul meu de 8 ani.....si m-am indragostit nebuneste de un baiat simplu...din Romania. Am vrut sa-mi urmez inima...am crezut ca nu-l mai iubesc pe prietenul meu....si am anulat tot...nunta..si toate alea.Dupa 4 luni mi-am dat seama ca am gresit...amarnic..., aveam langa mine un baiat extraordinar..ne cunosteam de 8 ani..ne respectam..dar am dat cu piciorul.Traiesc cu regrete si in ziua de azi. Asa ca te rog nu face aceeasi greseala ca mine...gandeste-te la cei 7 ani...la parintii tai...concentreaza-te asupra nuntii....lasa prostiile deoparte...
cosnita_ana_maria
Postat pe 23 Mai 2010 08:38
Draga mea situatia sta cam in felul urmator. Dupa 7 ani apare o oarecare racealadata de obisnuinta, dar si de incredere reciproca.dupa sapte ani o sa te simti la fel si cu alta persoana, oricare ar fi ea.
DAR, asta nu inseamna ca trebuie sa amani nunta sau sa faci persoana cu care esti sa sufere. pe logodnicul tau il cunosti f bine , pe celalalt nu.Este o provocare care apare oricand in viata . Chiar si atunci cand iti inseli sotul sau sotia in timpul casatoriei.
O sa iti mai pun o intrebare la care sa te gandesti: In cine ai avea acum incredere ca iti va fi alaturi in cazul in care te-ai imbolnavi rau.
Viata e lunga si merita traita. Alege cu partea care trebuie sa gandeasca , nu cu cea care trebuie sa faca sex.
crystyd1975
Postat pe 23 Mai 2010 09:02
Salut! Ti-am "citit"povestioara si...nu sunt surprinsa,dar incerc sa ma pun in pielea ta, ptr ca sunt momente cand si eu am astfel de intrebari : "daca nu vom mai fi impreuna...ce voi face?; daca se va indragosti de altcineva sau daca eu voi fi aceea care va face acest lucru?"dupa care incetez sa imi mai pun aceste intrebari, pentru ca exista El, Dumnezeu si Lui ii cer astfel de raspunsuri...Si eu am o relatie de 4 ani, avem foarte multe lucruri in comun si cel mai important dintre ele este El. Nu crezi ca ar fi timpul sa- L"cauti",sunt convinsa ca atunci cand o vei face, iti va "raspunde"la multe intrebari. Poate vei crede ca sunt o persoana care face parte din "nu stiu"ce secta. Nu! Am fost botezata ca si tine, cu Sfantul Duh de catre Domnul. Alte sfaturi nu as putea sa-ti dau, cum au spus si celelate persoane, tu esti singura care poti lua o decizie. De ce cauti la noi rapunsuri, sfaturi, ajutor? Noi nu suntem in masura ca sa iti spunem ce ai putea face. Suntem ca si tine, putem trece prin aceeasi situatie si ce vom face atunci??? Vom cere ajutorul altora?? Gandeste-te i la acest lucru..cauta-L si vei afla mai multe despre tine.
Iti doresc sa treci peste acest"off' cu bine. Oricare ar fi decizia ta, nimeni nu ar trebui sa te judece, suntem oameni si facem greseli.
Sa ai grija de tine!
Ingrid_Florina
Postat pe 23 Mai 2010 09:19
Ce nu ti-ar place tie nu-i fa altuia. Punete in locul lui.
kudika185934
Postat pe 23 Mai 2010 09:20
Scumpa mea,

Tot ceea ce arde f tare la inceput se stinge la fel de repede...................cred ca-si baga un dracusor coada. Nu te lasa ademenita. Daca ai stat 7 ani cu un om inseamna ca are niste calitati, chiar daca flacara dintre voi s-a stins si nu mai simti pt el ce simti pentru noul iubit, sunt sigura ca inca te face sa te simti minunat in prezenta lui. Te-ai intrebat ce vei simti pt tipul asta nou peste 7 ani?..................E cazul sa-ti explic ca iubirea este un fenomen chimic si ca totul se intampla in creierul tau, nu in sufletul tau. Nu te purta ca o pustoaica fara creier, viitorul tau, familia ta, depind de un impuls chimic? Maturizeza-te. Ce stii despre tipul asta nou? Ai idee cat o sa dureze "povestea voastra de iubire"? De unde stii ca nu mai exista o "puicuta" in ecuatia asta? etc...................Sunt milioane de intrebari la care trebuie sa raspunzi, inainte de ati baga pielea in saramura si de a lua o decizie pe care s-ar putea sa o regreti toata viata.
Si nu uita un lucru: Dragostea e oarba..........in traducere libera asta inseamna, ca atunci cand ne indragostim suntem PROSTI. Din cauza excesului de endorfina, serotonina, dopamina si alti hormoni, care ne impiedica sa gandim limpede.

CASA DE PIATRA si DOAMNE AJUTA,
Cu drag,
Cristinica
kisa77
Postat pe 23 Mai 2010 09:31
SCAPA DE ACELE PRINCIPII(CUM CA NU IMI INSEL IUBITUL) CREZI CA O SA TE PREZIEZE CAREVA VREODATA?SI SFATUL MEU PASTREAZAI PE AMANDOI
mikky_4you
Postat pe 23 Mai 2010 09:38
eu spun k ceea ce simti u ii doar o pasiune de moment............dak in cei 7 ani de zile nu "te-ai indragostit"de un altul(mai ales k am inteles k ai un job prin care poti cunoaste multi barbati) ,ideea este k esti orbita de pasiunea asta ptr respectivul!!!andeste-te bine la pers cu care ai impartit cei 7 ani....el te iubeste sigur,oe cand celaltpoate fi doar un fluturatic....pune in balanta toate variantele,dar cel mai bine ar trebui sa te rogi Lui Dumneuzeu...cere-I sa te lumineze ,sa-ti descopee ce decizie sa iei in astfel de sit!!!e dificil,dar vei trece!!Domnul cu tine!!!
sunny_day_1234
Postat pe 23 Mai 2010 09:56
De la: kudika179551, la data 2010-05-08 07:03:00salut!sunt diserata...am un prieten de 7 ani msi in august avem nunta,doar ca am cunoscut un coleg din companie care este din alta tara si ne-am indragostut unul de celalalt nebuneste.nu mi-am tradat iubitul pt ca am niste principii de viata,dar simt ca nu mai pot continua...ma gandesc si la celalalt...nu e roman si oare ce sanse as avea sa avem o relatie la distanta(el calatoreste toata saptamana,doar in weekend este acasa).am nevoie de cateva sfaturi,va multuesc.


Dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa-l alegi pe cel ce te iubeste cu adevarat. In vremurile noastre, cand peste tot auzim numai de divorturi, despartiri, oameni singuri si neimpliniti din punct de vedere personal, este mare lucru sa ai langa tine un om care sa fie alaturi de tine toata viata. Iar daca prietenul tau a stat cu tine 7 ani si dupa acesti 7 ani de relatie el tot vrea sa-si petreaca restul vietii impreuna cu tine eu zic ca esti o femeie norocoasa si e pacat sa dai cu piciorul unui om care te iubeste.
Ce simti pentru celalalt sunt sigura ca este doar o pasiune care va trece repede ca si o ploaie de vara.
In plus, nu cred ca poti fi sigura pe sentimentele lui. Si ca sa iti iasa din minte, intalneste-te in continuare cu el, si desi stiu ca este foarte greu, analizeaza lucrurile la rece, incearca sa iti dai seama ce fel de om este cand vine vorba de o relatie si ce sanse de viitor aveti impreuna. Oricum, din cate mi-am dat seama, nu prea esti sigura pe sentimentele lui.
Concluzie: nu alunga de langa tine pe cei ce te iubesc cu adevarat. E plin pamantul de oameni care azi iti spun ca te iubesc iar maine nu-si mai aduc aminte nimic din tot ce-au promis.
iuliana_val
Postat pe 23 Mai 2010 10:16
Parerea mea personala.... Nu esti inca hotarata.... nu esti pregatita pentru pasul decisiv de a te casatori.... inca esti la faza de cautare... si poate gresesc eu, dar poate nu.... nehotararea ta te-a impins ca sa alegi casatoria ca rezolvare a tuturor problemelor... O sa ai parte de o trezire foarte neplacuta daca tu continui cu farsa asta fara sa te convingi ca este ceea ce cauti cu adevarat. Daca nu iese cu acest coleg din strainatate.. v-a veni altul .. si apoi altul.. si tot nehotarata vei fi. Nush daca este cinstit sa fortezi pe cineva ca sa imparta viata cu tine cand tu clar esti cu capul in nori.
Este o vorba " shit flows" .. mai devreme sau mai tarziu adevarul v-a ieshi la suprafata si vei avea numai de suferit daca nu iti pui ordine in sentimente!
mistiqueaniko
Postat pe 23 Mai 2010 10:32
Ce sa-ti spun? Te felicit: sa te indragostesti e cel mai frumos lucru din lume, daca e sentiment reciproc, cu atat mai bine.
E greu de luat o decizie, stiu. Dar, macar incearca. Nu mai pune totul in balanta. Daca as fi in locul tau, mi-as urma inima. Si mai ales nu regreta nimic din ceea ce ai facut. Daca te-ai indragostit de altul in prag de nunta, e un semn ca in relatia stabila a intervenit rutina care omoara tot ce-i sta in cale.

Despre relatia la distanta, din experienta iti pot spune ca merge (pana la un punct). Am avut o relatie la distanta de vreo 1500 km care amers perfect timp de 3 ani. Desi riscurile sunt mari, foarte mari, merita sa incerci! Oricum, indiferent de decizia ta, traieste-ti clipa! Ceea ce simti acum e unic, si traieste asta cu toata fiinta ta.

Sa-ti dea Dumnezeu gandul cel bun!
Nadinne
Postat pe 23 Mai 2010 10:50
cam complicata situatia ta.......dar esti sigura ca celalalt e indragostit de tine?
sa nu il parasesri pe viitoru sot si la urma sa te lase si el..........si dak zici ca calatoreste mult oricand poate sa-si gaseasca alta pe unde merge...........eu zic sa incerci sa il uiti si sa te casatoresti cu prietenu tau................cred k te iubeste cu adevarat nu ca celalalt.....celalalt poate te vede atragatoare si draguta dar k sa fie indragostit de tine .......nu cred............acu gandestete bine si fa o alegere cu care vei merge in viitor.........de tine depinde.........bafta si ai grija de tine mia parut bine k ai cerut ajutor sper sa te ajute cu ceva...........
kudika184357
Postat pe 23 Mai 2010 10:55
si daca te casatoresti cu el si dupa iti dai seama ca ai 7 ani linga el si nu il cunosti in deajuns parea mea e sa il lasi pina nu e prea tarziu pup bafta si spune ce kotarare ai loat
diac_nico
Postat pe 23 Mai 2010 10:59
De la: miss_darine, la data 2010-05-11 09:08:05
De la: scorpio67, la data 2010-05-11 09:02:57
Daca o pustoiaca iti da lectia asta , inchipuieste-ti in ce hal esti !
Da vrabia din mana pe cioara din Australia ! Foarte inteligenta miscare de dragul unei maciuci straine.

tare asta cu cioara din australia
neata scorpiuta


Foarte bine spus...celalalt e doar ceva trecator...si o sa o lase cand e lumea mai draga...
ti-ai pierdut capul prea usor, cum de obicei ni se intampla noua femeilor, si dupa aia regretam...ai grija ce alegere faci sa nu iti para rau, si sa nu fie prea tarziu sa mai indrepti ceva...eu m-as gandi bine la asta, sa nu imi para rau...oricum e greu cand trebuie s afaci o asemenea alegere, si mereu o sa te gandesti daca nu era mai bine sa-l alegi pe celalalt..iti soun din proprie experienta..bafta multa!
magdonek
Postat pe 23 Mai 2010 12:07

bravo catalinei din arad
elena1317
Postat pe 23 Mai 2010 12:24
Eu cred ca "iubirea "ta pt noul aparut este doar un moft si va trece.
Gandeste-te la ce ai cladit cu prietenul tau in acesti 7 ani...ca totusi s-a ajuns la planuri de casatorie.
Eu zic sa iti continui planurile cu iubitul tau si sa lasi deoparte noile aparitii;).
kudika145680
Postat pe 23 Mai 2010 12:47
mda... e clar ca mai vrei si tocana, nu numai ciorba....mananca, dar...atat.
dragdana
Postat pe 23 Mai 2010 12:49
chiar dak s-ar putea sa t indrum spre dezastru imi asum riscul :ramai cu nik al tau.
elena1317
Postat pe 23 Mai 2010 13:04
nu vreau sa fiu dur dar gandestete bine e dragoste sau doar o dorinta puternica de moment care se poate satisface cu perdea, esti om nu robot dar dupa alti 7 ani ?.....cu vechiul prieten probabil ai simtit la fel dar dupa 7 ani a devenit obisnuinta si acum dragostea se bazeaza pe respect dar daca ti-a fost bine pana acum ai grija sa nu dai " pasarea din mana pe cea din gard "......
kudika088331
Postat pe 23 Mai 2010 13:11
Daca acest lucru s-a intamplat inseamna ca nu trebuie sa aiba loc aceasta nunta. Casnicia ar fi deja ratata daca ai merge mai departe. Gandeste, ca vei renunta la El azi sa te casatoresti cu cel care ti-a fost alaturi 7 ani, iar maine te vei indragosti din nou...sau mai rau....el se va indragosti de altcineva. Se vede ca nu sunteti destinati unu pentru celalalt. Eu cred in Dumnezeu si in semnele pe care le trimite. Asta e un semn ca tu gresesti facand doar pe placul altora, o nunta cum se cuvine, o familie, un sot. Stiu ca iti doresti, dar inca nu a sosit acel cu care sa faci pasul. Trebuie sa ai rabdare.....VEI SIMTI CU SIGURANTA. Pe aceasta lume nu insemna totul, caznicia. E important sa iubesti pe cel de langa tine cand o faci, sa il respecti, sa nu il minti (daca te casatoresti faci exact opusul). Pana sentimentele tale vor fi clare eu ti-as propune sa amani nunta, nu sa o anulezi, si sa vorbesti cu el sincer. Sa te deschizi sa ii spui ca inca nu esti pregatita. Iar daca nu o vei face, atuci ce rost mai are sa plecati pe acelasi drum impreuna daca nu reusiti sa comunicati. Casnicia nu este un contract...este O UNIUNE INTRE DOUA PERSOANE CARE SE IUBESC ....MULTA BAFTA!!!!!!
Madia75
Postat pe 23 Mai 2010 13:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pareri, comentarii - situatie complicata si nu prea. 10 De la: kudika_955386 15 Februarie 2014 10:45
Ai inselat sau ai fost vreodata inselat/a? 6 De la: mobilemaimai_no1 1 August 2012 12:55
intrebare :d 19 De la: dandanaua_reloaded 27 Septembrie 2009 01:16
ce poti alege? a incerca sau sa uiti ce simntii! 3 De la: alyn27 26 Iunie 2010 22:59
Realitate cruda!31 mai,cea mai nefericita zi din viata mea! 44 De la: ela_ella 23 Februarie 2012 11:43