Setari Cookie-uri

senzatia de deja-vu

o parte din amintirile mamei se trasmite si copilului...cand vezi locuri si ai avut senzatia ca ai mai fost acolo. subconstientul are legatura cu sentimentul de deja-vu
roz5blue6lila7
Postat pe 22 Mai 2010 14:44
reincarnare...dumnezeule mareeee!!!!!!![url=http://www.freesmileys.org/smileys.php][img]http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-laughing015.gif[/img][/url][url=http://www.freesmileys.org/smileys.php][img]http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-laughing015.gif[/img][/url][url=http://www.freesmileys.org/smileys.php][img]http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-laughing015.gif[/img][/url]
dark_eye
Postat pe 22 Mai 2010 16:45
eeee uite ca nu sunt singura!Aveam si eu sentimente din astea!Mi se intampla uneori sa stau pe canapea si sa ma gandesc la ceva si aveam senzatia de deja-vu..si nu de putine ori mi s-a intamplat.Am avut aceste sentimente la o varsta la care nici nu stiam ce sunt si speriata fiind pt ca se intamplau destul de des, i-am spus matusei mele.Ea a fost cea care mi-a spus cum se numesc, dar ideea e ca la varsta aceea nu aveam nici un stres..ma jucam toata ziua...deci weird
CatargiuVeronica
Postat pe 22 Mai 2010 17:28
De la: touch_me, la data 2010-05-14 14:55:22
De la: scorpio67, la data 2010-05-14 14:38:16Acum inteleg eu de ce a ajuns la al4 lea amant, din cauza deja-vu , ii schimba , ii schimba dar ea are impresia ca-i tot ala , nu mai face diferentza !


si daca are cate un deja-vu din asta odata pe saptamana?



eu am deja`vu`uri cam de 2-3 ori pe zii.! ...serios vb
ViSuRi_DuLcI
Postat pe 22 Mai 2010 19:29
stai linistita ca e ceva natural normal e vb de subconstient si si am avut tariri din astea mi sa intamplat de multe ori...chiar acum cateva zile cu o seara inainte visasem ceva si sa implinit nu era un vis care sa ma bucure dar totusi sa adeverit :(
ratzusk_18
Postat pe 22 Mai 2010 20:51
am vazut.....ce au mai scris si altele pe aici........si da, poate sa fie oboseala ..........stiu ca pare ciudat ce iti spun acum......eu am simtit in preajma a 3 persoane moartea.........doua persoane ............(mentionez ca nu eram apropiata de acele persoane, eram simple cunostinte),.......si o a 3 a persoana pe care am vazuta la coborarea intr un autobuz.......nu stiu nu am vrut sa explorez mai mult acest domeniu.nu am vrut sa citesc pe mine m a speriat ideea.....ce simteam eu practic.......pana la urma a fost vorba de moarte.m am gandit sa le spu sa aiba grija dar ma temeam ca o sa fiu luata drept nebuna...aceste lucruri s au intamplat pe parcurul mai multor ani circa 6.......eu am hot sa nu spun nimanui pt ca nu vreau sa schimb cu ceva viata unui om.........si deci nu am cultivat.............simtitrele respective.......insa tu.daca te hotarasti si te gandesti ca poate sa fie constructiv pt tine si pt ceilalti.icerca sa citesti pe tema aceasta cat mai mult....sau poate sa mergi la un preot.poate sa fie si o binecuvantare...........
kudika062452
Postat pe 22 Mai 2010 22:27
mie mi se intampla foarte des acelasi lucru ca si tie......ajung in situatia in care am impresia ca am mai trait odata clipele alea....norocul meu e ca nu s-a intamplat niciodata sa fie vorba despre lucruri rele...ci doar lucruri bune....aceasi intrebare mi-o pun si eu........oare chiar s-a mai intamplat sau doar e o impresie de-a mea???!!!!!!!1
iepurash_yo
Postat pe 22 Mai 2010 22:48
SI EU AM AVUT UN DEJA VU , chiar aseara mi s-a intamplat , discutia pe cara o aveam in momentul acela cu o cunostiinta , in acelasi loc - la metrou
fevera
Postat pe 22 Mai 2010 23:10
Déjà vu înseamnã în limba francezã ,,deja vãzut”. Déjà vu-ul reprezintã un sentiment ciudat sau iluzia cã am vãzut sau trãit deja o experienþã cu care ne întâlnim pentru prima datã. Dacã presupunem cã experienþa provine de la un eveniment amintit, atunci déjà vu-ul probabil are loc pentru cã experienþa originala nu a fost trãitã în totalitate sau nu a fost memoratã detaliat. În acest caz, se poate presupune cã situaþia prezentã produce reamintirea de fragmente din trecutul cuiva. Experienþa poate pãrea irealã dacã memoria este atât de fragmentatã încât nu se pot face legãturi clare între fragment ºi alte amintiri.
Prin urmare sentimentul cã am mai fost acolo cândva se datoreazã faptului cã într-adevãr am mai fost. Am uitat doar cea mai mare parte din experienþa originalã deoarece nu i-am acordat suficientã atenþie prima datã. Experienþa originalã este posibil sã fii avut loc doar cu câteva secunde sau minute mai devreme.
Pe de altã parte, experienþa déjà vu se poate datora faptului cã am vãzut imagini sau auzit povestindu-se despre aceasta cu mulþi ani înainte. Experienþa poate fi parte integrantã a amintirilor vagi din copilãrie.
Totuºi este posibil ca sentimentul de déjà vu sã fie provocat de o acþiune neurochimicã în creier care nu are legãturã cu experienþa din trecut. Ne putem simþi ciudat ºi identifica sentimentul cu o amintire chiar dacã experienþa este complet nouã.
Prin urmare este posibil ca încercarea de a explica experienþa déjà vu pe baza pierderii memoriei, vieþilor anterioare, clarviziunii ºi aºa mai departe s-ar putea sã fie complet eronatã. Ar trebui sã vorbim de sentimentul de déjà vu. Acesta poate fi cauzat de o stare a creierului, de cãtre factori neurochimici în timpul percepþiei are nu au nici o legãturã cu memoria. Faptul cã sentimentul de déjà vu este comun în cazul pacienþilor cu probleme psihice este neconcludent. Sentimentul de déjà vu de asemenea precede adesea atacurile de epilepsie. Când Wilder Penfield a realizat faimosul sãu experiment în 1955 în care a stimulat electric lobii temporali, el a descoperit cã 8% din subiecþi au retrãit amintiri. El a presupus cã a stimulat amintiri reale. Acestea s-ar putea sã fii fost la fel de bine halucinaþii ºi primele exemple de déjà vu produs în mod artificial.
pink_rose_pink_7
Postat pe 22 Mai 2010 23:54
De la: salitos, la data 2010-05-11 14:17:06aseara am fost cu baietelul meu la doctor si jur ca o parte din conversatie am mai trait-o. nu stiu cum si unde. nu stiu daca am visat asta , sau se intampla altceva, cert e ca mi se intampla des. ati avut si voi senzatia asta? eu as prefera sa stiu dinainte, dar abia cand se intampla am un flash ,ceva de genu. sigur e o explicatie logica, dar care. daca stie cineva...astept rasp



....da draga....mi s-a intamplat, si nu doar o singura data!!!....uneori cred ca erau vise premonitorii, de care nu eram constienta....dar care poate peste ani au devenit asa ca in cazul tau, flash-uri, trairi pe care le visasem, si care au devenit realitate, erau conversatii sau evenimente....de care nu puteam sa le premeditez ca se vor intampla, dar de care am devenit constienta doar in momentul in care le-am trait!...am realizat ca am trait acel moment cadva, abia in acea clipa, sau imediat in clipa urmatoare, in care stateam si ma intrebam ce se intampla de fapt....e....,,deja vu"...............
maria_lily
Postat pe 23 Mai 2010 01:54
De la: Lory29, la data 2010-05-22 08:20:12 Nu stiu daca o conversatie si-nconditiile prezentate de tine ,se poate "cataloga"drept un "deja-vu" ! Cand de regula vorbim despre un deja-vu ,deja ne aruncam cu gandurile mult mai in profunzime ! Astfel ne sunt familiare locuri sau...persoane, pe care le vizitam pentru prima data ...si paradoxal ,chiar aflate la distante apreciabile ! NU EXISTA OM SA NU TRAIASCA EXPERIENTA UNUI...DEJA-VU ! EXPLICATIA ?!....Poate existenta lumilor paralele,poate vreo experienta dintr-o alta (sau alte)viata traita anterior sau poate "premonitia spre firesc"(spre telepatica ...logica normala a lucrurilor)gandita de ...Isaac Asimov !
crysis
Postat pe 23 Mai 2010 09:13
da...si mie mi se intamp[la foarte des....si am realizat ca defapt, visez si dupa o anumita perioada de timp mi se intampla...Am descoperit acest lucru in urma cu 21 de ani, cand am avut un vis ca si cum ar fi fost real, iar ceea ce am visat mi s-a intamplat la aproape la 3 saptamani. DA este adevarat , visul iti arata...si CRED acest lucru deoarece mi se intampla...Pana la momentul in care am facut "descoperirea", mi se intampla ca mergeam undeva...sau eram cu cineva si aveam o conversatie...si aqveam impresia ca am mai fost acolo...sau am mai discutat cu persoana respectiva(desi atunci o cunoscusem) si nu imi dadeam seama ce se intampla...ACUM stiu, si cand visez stiu ca mi se v-a intampla...DAR nu stiu cand, si realizez abia atunci cind se intampla momentul....DECI....CEEA CE TI S-A INTAMPLAT (parerea mea) PRECIS AI VISAT...a fost ca un fel de PREMONITIE...stiu ca multi care vor citi aceasa, vor rade...dar chiar nu imi pasa....E O REALITATE CARE MIE PERSONAL MI S-A DOVEDIT...SI CRED CA DUMNEZEU IN TRIMITE ACESTE VISE....
joana_angel
Postat pe 23 Mai 2010 10:45
De la: salitos, la data 2010-05-11 14:17:06aseara am fost cu baietelul meu la doctor si jur ca o parte din conversatie am mai trait-o. nu stiu cum si unde. nu stiu daca am visat asta , sau se intampla altceva, cert e ca mi se intampla des. ati avut si voi senzatia asta? eu as prefera sa stiu dinainte, dar abia cand se intampla am un flash ,ceva de genu. sigur e o explicatie logica, dar care. daca stie cineva...astept rasp

NU TREBUIE SA TE SPERIE STAREA DE DEJA VU ;EU AM 62 ANI SI MI S-A INTAMPLAT DE MULTE ORI DE-A LUNGUL VIETII;LA INCEPUT MI S-A PARUT CA E CEVA ANORMAL CU MINE DAR CAND AM CITIT ''cel mai iubit dintre pamanteni" SI AM AFLAT CA I SE INTAMPLA SI EROULUI PRINCIPAL M-AM LINISTIT
ACUM MI SE INTAMPLA MAI RAR SI E FIRESC DEOARECE NU MAI AM MULTI ANI INAINTE SI NU MAI AM CAND VIZIONA FILMUL NUAI BINE
kudika121484
Postat pe 23 Mai 2010 11:05
NUMAI BINE
kudika121484
Postat pe 23 Mai 2010 11:07
Buna ziua dragele mele doamne>:D
bi_93tb
Postat pe 23 Mai 2010 11:13
Da..exista o explicatie, cazul este urmatorul; nopatea in timp ce dormim, ne odihnim, sufletul nostru iese din corp, se aseaza intre cei doi poli de energie negativ-pozitiv, si el traieste fiecare moment care se va intampla dupa ce te trezesti. practic acesta stie ce se va intampla a doua zi,( de asta ai de multe ori impresia ca ti sa mai intamplat acel lucru) si asta o scriu cu litera mare ca sa te gandesti la ce ti-am zis( (si CA STI CA CE SE INTAMPLA IN FRACTIUNEA URMATOARE DE SECUNDA, ceea ce asa se si intampla) dar noi, oamenii inca nu avem mintea atat de evoluata sa constientizeze acest lucru....putini oamnei ezista in lume care sunt destui de dezvoltati mintali pentru treaba asta.
kudika105089
Postat pe 23 Mai 2010 13:23
Cred ca nu este vorba despre o explicatie logica. Mai degraba chimica sau spirituala. Este posibil ca in procentul de 85 % din creier, pe care nu-l folosim, sa fie "inmagazinat" viitorul nostru (sau viata noastra). Atunci cand fapta sau evenimentul se intampla, ea se suprapune cu ceea ce exista deja acolo. Si de aici acest "fenomen"...."sentiment"........de deja vu ! Cu cat evenimentele din viata noastra sunt mai complexe cu atat perioada de acomodare (suprapunere) este mai mare. Un strain ne devine sot/sotie si dupa numai cateva luni avem impresia ca face parte din viata noastra de o vesnicie. La fel la job...........................
hatatitla
Postat pe 23 Mai 2010 15:12
eu am foarte des aceste "senzatii" dar nu miam facut nici un fel de grija pt ca nu ma deranjeaza,in mare parte am aceste senzatii cand mi se intampla momente importante in viata
zambaretu_2006
Postat pe 23 Mai 2010 15:50
nu este ceva paranormal si nici sa va considerati niste fiinte foarte speciale ca vi se intampla astfel de lucruri . cunosc persoane si pot afirma ca nu sunt putine care au trait sau traiesc senzatia de ,, deja vue''fara a le fi afectata viata de zi cu zi se intampla si gata si credeti-ma ca sunt persoane serioase care nu stau sa scormoneasca ce si cum am si eu niste ani si pot spune ca mi s-a intamplat acest fenomen nu o data ci de mai multe ori dar nu din cauza stresului , nu din cauza nesomnului nu. pur si simplu. cei care vin pe aici si-si dau cu parerea cu sau mai putin seriosi....sau iau in deradere .... nu se face . sa auzim de bine!
vaduva_vesela
Postat pe 23 Mai 2010 19:09
am un deja-vu k am mai postat asta pe net
dark_eye
Postat pe 23 Mai 2010 20:53
you am un vu deja
thadoogback
Postat pe 23 Mai 2010 20:57
De la: ViSuRi_DuLcI, la data 2010-05-22 19:29:48
De la: touch_me, la data 2010-05-14 14:55:22
De la: scorpio67, la data 2010-05-14 14:38:16Acum inteleg eu de ce a ajuns la al4 lea amant, din cauza deja-vu , ii schimba , ii schimba dar ea are impresia ca-i tot ala , nu mai face diferentza !


si daca are cate un deja-vu din asta odata pe saptamana?



eu am deja`vu`uri cam de 2-3 ori pe zii.! ...serios vb


Si tu esti fata darnica sau ai imaginatia prea bogata?!

Postat pe 24 Mai 2010 00:18
am uitat ce vroiam sa scriu.
Tazmanian
Postat pe 24 Mai 2010 00:26
Ioana_angel thanks God am crezut ca doar eu sunt nebuna...am fost criticata multa vreme pentru ca am crezut in vise si inca mai cred...totul a inceput de la o experienta de acum 5 ani cand mi-am dorit f mult sa vad pe cineva...de jumate de an..am avut un vis f ciudat intr-o vineri...eram impreuna cum era inainte si duminica m-a sunat dupa mai bine de 6 luni implinindu-se acel vis in care eram din nou impreuna.. mai bine ca i-am povestit prietenei mele visul inainte...numai lui nu aveam cum sa-i povestesc ,oricum nu ma intelegea si m-ar fi vazut putin ticnita cert e ca de atunci pun mare pret pe visele mele..cele mai multe au semnificatia lor si nu sunt degeaba..numai acum pot sa zic ca sunt intr-o perioada in care nu mi s-a mai aratat nimic..si e ciudat pentru ca vreau sa stiu ce ar mai putea veni nou in viata mea,de obicei le tin pt mine sau le mai impartasesc la o prietena sa stie,in caz ca se adevareste
Lady_Gaga9
Postat pe 24 Mai 2010 00:41
De la: salitos, la data 2010-05-11 14:17:06aseara am fost cu baietelul meu la doctor si jur ca o parte din conversatie am mai trait-o. nu stiu cum si unde. nu stiu daca am visat asta , sau se intampla altceva, cert e ca mi se intampla des. ati avut si voi senzatia asta? eu as prefera sa stiu dinainte, dar abia cand se intampla am un flash ,ceva de genu. sigur e o explicatie logica, dar care. daca stie cineva...astept rasp


Da, pai sint greseli de programare in Matrix. Sau crezi ca informatzia din filmul Matrix, e la fel de demna de ignorat ca si cuvintele lui Hristos, Buddah , Richard Bach ... ?
Nu vezi Agentzii din Matrix ? care-ti cer zilnic sa-ti ignori identitatea si adevarul ?
Nu-ti folosesc explicatziile de nici un fel, trebuie sa iei pastila si sa te trezesti . Dar tine cont de faptul ca vei fi si tu vanata, ca si totzi ceilaltzi ce au iesit din Matrix.

Iti doresc o decizie intzeleapta...
denis_3d25
Postat pe 24 Mai 2010 05:27
De la: Tazmanian, la data 2010-05-24 00:26:51am uitat ce vroiam sa scriu.

ia vezi poate ai un deja-vu si iti aduci aminte :D
yumy
Postat pe 24 Mai 2010 08:13
De la: Tazmanian, la data 2010-05-24 00:26:51am uitat ce vroiam sa scriu.

ai avut un deja-vu?
dark_eye
Postat pe 24 Mai 2010 12:50
mie mi s-a intamplat de mai multe ori
prima oara a fost in copilarie. Atunci intr-o anumita imprejurare- mergeam undeva- am avut senzatia ca am mai fost exact in acelasi loc, in acelasi moment al zilei, totul se repeta
Apoi mi s-a mai intamplat pe la 20 de ani caz in care vorbeam cu cineva si am avut senzatia ca am mai avut acea discutie cu acea persoana in acelasi loc si in acelasi context
Acum cateva luni mi s-a intamplat acelasi lucru adica discutam cu sefa mea si am avut senzatia clara ca am mai avut acea discutie, in acelasi loc ....
Imi doream de mult sa aflu daca si alte persoane au avut aceasta senzatie de deja-vu
Vreau sa aflu parerea voastra
Ce credeti, am trait intr-o viata anterioara pe care o repetam pana cand facem totul bine
Parut
Postat pe 24 Mai 2010 13:56
/....ce mai bateti apa cu bota...mai este apa-n balta?...de nu sa cerem ploaie...sa mai batem si noi...un DEJA VU......o anticipatie,o reverie,o imaginatie extrem de bogata...oamenii inteligenti,sensibili....interiorizati...au ......mai des....
kudika045103
Postat pe 24 Mai 2010 18:17
De la: LoveSmartFashion, la data 2010-05-18 19:40:12De cand asteptam un topic din acesta...
Sunt foarte interesata de aces fenomen
Si nu cred ca este din cauza stresului sau oboselii....eu am de cand sunt mica [10 ani] deja-vu si nici acum nu sunt stresata [15]
Cred ca este doar un fenomen care are loc la nivelul creierului....precum visele...
Deobicei mi se intampla sa vad scene intregi...scurte, precum mutarea unui obiect....sau lungi precum o intraga convorbire....
Intr-adevar nu iti dai seama intainte...ci este un "flash" de moment.
Se spune ca atunci cand ai un deja-vu este ca si cand ai mai trait scena in alta viata si atunci trebuie sa schimbi ceva [adica sa actionezi altfel decat ai facut in cealalta viata]. Faza e ca totul se intampla prea repede si nu ai cum sa mai faci ceva odata ce a inceput deja-vuul
Oricum, eu am inceput sa ma amuz din deja-vuuri, ba chiar le iau ca pe ceva normal dar plin de mister [precum visele] si profit cu fiecare ocazie sa inspectez indetaliat acest fenomen foarte paranoic

P.S.Dece ati schimbat subiectul [deja-vu] cu o telenovela [amanti]


Nu stiu daca si asta se numeste tot deja-vu: acum vreo 2 ani, nu stiu cat de obosita eram dar cu siguranta foarte trista, am vazut un "film" cu anumite evenimente in... oglinda. Mi se parea fara logica sa se intample acele lucruri pe care le-am vazut. La momentul acela am zis ca am vedenii, mi-am "stuchit in san" si am zis ca imi trebuie odihna. Am luat ceai de sunatoate, am trecut pe dieta pentru ca mancam numai prostii dar evenimentul nu l-am putut uita.
Asta-iarna... surpriza evenimentele s-au petrecut intocmai ca in oglinda. Exact aceeasi discutie. Am spus asta numai persoanei implicate, care m-a luat de nebuna cred, pentru ca nu i-am spus inainte ci dupa ce s-a intamplat.
Ceva asemanator am patit cand eram mica, dar atunci a fost doar chipul unui om pe care urma sa il cunosc mai tarziu. Atunci a fost un eveniment mai putin placut.
Cel de asta-iarna insa nu a fost nici rau nici bun. Nu tocmai cinstit, dar nici rau. Dar a insemnat o schimbare mare in viata mea.
dejavu-uri simple am avut si eu destule, dar la mine majoritatea se leaga de un anume loc.
Se spune ca unii oameni, unele locuri sau fiinte iti sunt "suflete-pereche" nu in acel sens clasic (vorbesc nu numai de oameni ci si de locuri, obiecte, animale). Ele sunt lucruri/oameni care iti par deosebit de familiare desi le vezi prima data, sau apar "exact in momentul potrivit". Acestea/acestia sunt meniti sa iti ghideze drumul in viata, sa te ajute sa iti implinesti menirea sau pur si simplu sa iti aduca aminte ca exista lucruri dincolo de lumea obisnuita. ---- Ast5a e luat dintr-o carte care... mi s-a parut foarte familiara, dar al carui nume nu il retin
Ps. daca mai are cineva deja-vu-uri cu oglinzi, ar fii bine de stiut ca nu sunt singura....
Me_Darya
Postat pe 25 Mai 2010 11:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati ma cu un vot 0 De la: 7 Martie 2010 09:58
Ajutor! Mi s-a rupt proteza, nu mai pot sa merg! 2 De la: Lucia1971 28 Septembrie 2008 21:09
Te-ai inscris la workshopul Kudika? 124 De la: kudika028762 4 Iulie 2011 08:15
VIOLUL, printre infracþiunile care pot ajunge la mediere ? 7 De la: INTELIGENTUL___ 8 August 2013 10:00
2 pisoi mici spre adoptie 4 De la: adriana_popescu 3 Februarie 2009 16:51