Setari Cookie-uri

senzatia de deja-vu

buna. De ceva vreme am si eu aceeasi senzatie de deja-vu. Traiesc cu impresia ca repet o viata anterioara si ca trebuie sa indrept anumite lucruri pe care atunci nu le-am facut cum trebuia. Cel putin asta este impresia cu care raman dupa ce traiesc anumite clisee. Oameni care mi se par cunoscuti desi ei spun ca ma vad pentru prima data in viata, conversatii pe care am impresia ca le-am mai purtat, etc. Ma simt de parca as fi un amnezic. SI deocamdata nu am o explicatie buna pentru ce mi se intampla. Cert este ca nu exista coincidente. Poate ma prind si eu intr-un final cum sta treaba. Momentan, situatia imi depaseste capacitatea de intelegere.
CeREBEL
Postat pe 25 Mai 2010 11:13
Da , exsista aceasta senzatie ....Am intalnit-o si eu uneori, dar a fost surprinzatoare si pentru cei din jurul meu.Astfel am fost intr-o localitate dintr-o parte a tarii unde mergeam prima data si din clipa in care am intrat in locuinta le-am spus ca am senzatia ca am mai fost acolo .Cand au cerut explicatii am inceput sa le descriu una din camerele din casa si.......gazda ne-a dus pe toti sa vedem ca era asa cum am spus eu..........Sincer , m-am speriat, deoarece eu cand le povesteam o luasem ca pe ceva nostim si spuneam degajat ..povesteam Rezultatul a fost ca am amutit si nu am mai spus nimica pana la plecare.mi s-a mai intamplat in situatii diferite inca de cateva ori in viata, dar sunt lucruri pe care nu le inteleg si....ma sperie, va spun cu toata sinceritatea.
cornelia_leia
Postat pe 25 Mai 2010 11:15
De la: Lory29, la data 2010-05-22 08:20:12 Nu stiu daca o conversatie si-nconditiile prezentate de tine ,se poate "cataloga"drept un "deja-vu" ! Cand de regula vorbim despre un deja-vu ,deja ne aruncam cu gandurile mult mai in profunzime ! Astfel ne sunt familiare locuri sau...persoane, pe care le vizitam pentru prima data ...si paradoxal ,chiar aflate la distante apreciabile ! NU EXISTA OM SA NU TRAIASCA EXPERIENTA UNUI...DEJA-VU ! EXPLICATIA ?!....Poate existenta lumilor paralele,poate vreo experienta dintr-o alta (sau alte)viata traita anterior sau poate "premonitia spre firesc"(spre telepatica ...logica normala a lucrurilor)gandita de ...Isaac Asimov !
crysis
Postat pe 25 Mai 2010 16:15
offfff doamnelor... lasati-o mai moale cu bullshit-uri de genul " memoria sufletului" si "gradini interioare" si mai cititi ceva de specialitate in schimb...
senzatia de deja-vu, opusul "jamais-vu -ului" este deosebit de populara, insa se pare ca voi n-ati prea auzit de ea... este vorba despre un decalaj care se intampla in planul proceselor psihice de prelucrare a informatiior de catre creier.. ADICA.. extrem extrem de repede, informatia auditiva sau vizuala a fost deja prelucrata subconstient de catre creier iar cand aceasta intra imediat dupa aceea in sfera constientului ai senzatia ca ai mai auzit/vazut/fost acolo... RESPECTIV - DEJA -VU



adelaharmath
Postat pe 25 Mai 2010 20:18
De la: kudika180747, la data 2010-05-25 20:18:37offfff doamnelor... lasati-o mai moale cu bullshit-uri de genul " memoria sufletului" si "gradini interioare" si mai cititi ceva de specialitate in schimb...
senzatia de deja-vu, opusul "jamais-vu -ului" este deosebit de populara, insa se pare ca voi n-ati prea auzit de ea... este vorba despre un decalaj care se intampla in planul proceselor psihice de prelucrare a informatiior de catre creier.. ADICA.. extrem extrem de repede, informatia auditiva sau vizuala a fost deja prelucrata subconstient de catre creier iar cand aceasta intra imediat dupa aceea in sfera constientului ai senzatia ca ai mai auzit/vazut/fost acolo... RESPECTIV - DEJA -VU





pfuaaaaiiiiii....inseamna k ne mere creieru'n reluare....cine se lauda k are deja'vu zilnic?
dark_eye
Postat pe 25 Mai 2010 20:22
De la: dark_eye, la data 2010-05-25 20:22:30
De la: kudika180747, la data 2010-05-25 20:18:37offfff doamnelor... lasati-o mai moale cu bullshit-uri de genul " memoria sufletului" si "gradini interioare" si mai cititi ceva de specialitate in schimb...
senzatia de deja-vu, opusul "jamais-vu -ului" este deosebit de populara, insa se pare ca voi n-ati prea auzit de ea... este vorba despre un decalaj care se intampla in planul proceselor psihice de prelucrare a informatiior de catre creier.. ADICA.. extrem extrem de repede, informatia auditiva sau vizuala a fost deja prelucrata subconstient de catre creier iar cand aceasta intra imediat dupa aceea in sfera constientului ai senzatia ca ai mai auzit/vazut/fost acolo... RESPECTIV - DEJA -VU





pfuaaaaiiiiii....inseamna k ne mere creieru'n reluare....cine se lauda k are deja'vu zilnic?
adelaharmath
Postat pe 25 Mai 2010 22:43
"ppppfffffffoooai" ca sa te citez....
AM SPUS CA E POPULAR (NU CA FIECARE PERSOANA ARE ZILNIC DEJA-VU)
HELOOOOU
adelaharmath
Postat pe 25 Mai 2010 22:47
De la: kudika180747, la data 2010-05-25 22:47:01"ppppfffffffoooai" ca sa te citez....
AM SPUS CA E POPULAR (NU CA FIECARE PERSOANA ARE ZILNIC DEJA-VU)
HELOOOOU

stai flex...nu la tine ma refeream.erau persoane (in caz k nu ai citit de mai pe la inceput) care sustineau k au deja'vu foarte des....
dark_eye
Postat pe 25 Mai 2010 23:31
aaa,ok, sorry !!
adelaharmath
Postat pe 26 Mai 2010 12:11
De la: adelaharmath, la data 2010-05-26 12:11:59aaa,ok, sorry !!

noi s fim sanatosi
dark_eye
Postat pe 26 Mai 2010 14:49
De la: scorpio67, la data 2010-05-24 00:18:35
De la: ViSuRi_DuLcI, la data 2010-05-22 19:29:48
De la: touch_me, la data 2010-05-14 14:55:22
De la: scorpio67, la data 2010-05-14 14:38:16Acum inteleg eu de ce a ajuns la al4 lea amant, din cauza deja-vu , ii schimba , ii schimba dar ea are impresia ca-i tot ala , nu mai face diferentza !


si daca are cate un deja-vu din asta odata pe saptamana?



eu am deja`vu`uri cam de 2-3 ori pe zii.! ...serios vb


Si tu esti fata darnica sau ai imaginatia prea bogata?!


imaginatzia
ViSuRi_DuLcI
Postat pe 26 Mai 2010 16:15
CELOR MAI MULTI OAMENI NU LI SE INTAMPLA ASA CEVA;CREDE-MA EU AM 62 ANI SI MI SE INTAMPLA ASTA DE CAND MA STIU SI M-A INTERESAT MULT PROBLEMA
kudika121484
Postat pe 27 Mai 2010 09:06
Avem senzatia de deja-vu atunci cand auzim sau traim o situatie asemanatoare cu o alta care a avut loc in trecut,nu conteaza cat de departe sau aproape de prezent este fost acea intamplare sau daca ni s-a intamplat noua sau altcuiva.Insa lucrurile nu s-au petrecut identic,sunt pur si simplu asemanatoare,numai ca in mintea noastra se creeaza impresia k am trait acele clipe.Este un fenomen cat se poate de normal si nu este ceva ce am visat.Fara sa ne dam seama,fara sa acordam vreo importanta acestor intamplari banale din trecut,subconstientul nostru le stocheaza,iar in momentul in care avem sentimentul de deja-vu,se datoreaza faptului ca fragmente din acestea sunt rememorate si in mintea noastra se creeaza o iluzie, dandu-ne senzatia ca le-am mai trait.Dar in niciun caz situatia nu s-a petrecut identic. Sper ca v-am ajutat putin sa intelegeti fenomenul, si ca nu v-am bagat mai mult in ceata..
Milly91
Postat pe 27 Mai 2010 15:13
De la: miry_sweet_angel91, la data 2010-05-27 15:13:25Avem senzatia de deja-vu atunci cand auzim sau traim o situatie asemanatoare cu o alta care a avut loc in trecut,nu conteaza cat de departe sau aproape de prezent este fost acea intamplare sau daca ni s-a intamplat noua sau altcuiva.Insa lucrurile nu s-au petrecut identic,sunt pur si simplu asemanatoare,numai ca in mintea noastra se creeaza impresia k am trait acele clipe.Este un fenomen cat se poate de normal si nu este ceva ce am visat.Fara sa ne dam seama,fara sa acordam vreo importanta acestor intamplari banale din trecut,subconstientul nostru le stocheaza,iar in momentul in care avem sentimentul de deja-vu,se datoreaza faptului ca fragmente din acestea sunt rememorate si in mintea noastra se creeaza o iluzie, dandu-ne senzatia ca le-am mai trait.Dar in niciun caz situatia nu s-a petrecut identic. Sper ca v-am ajutat putin sa intelegeti fenomenul, si ca nu v-am bagat mai mult in ceata..
bravo ,,o fata desteapta in sfarsit
thadoogback
Postat pe 27 Mai 2010 15:19
de ce am senzatia ca am trait momentu' asta!!?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 27 Mai 2010 15:25
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-27 15:25:01de ce am senzatia ca am trait momentu' asta!!?




mamaaaaaaaaaaaaaaaa ce deja vu am cu buzele astea!
touch_me
Postat pe 27 Mai 2010 15:26
De la: touch_me, la data 2010-05-27 15:26:07
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-27 15:25:01de ce am senzatia ca am trait momentu' asta!!?




mamaaaaaaaaaaaaaaaa ce deja vu am cu buzele astea!



din pacate doar virtual.
sa vezi ce senzatii traiesti in realitate, cand le simti cum se.........

gata geo, calmeaza-te!!

geo_reincarcat_iara
Postat pe 27 Mai 2010 15:28
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-27 15:28:10
De la: touch_me, la data 2010-05-27 15:26:07
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-27 15:25:01de ce am senzatia ca am trait momentu' asta!!?




mamaaaaaaaaaaaaaaaa ce deja vu am cu buzele astea!



din pacate doar virtual.
sa vezi ce senzatii traiesti in realitate, cand le simti cum se.........

gata geo, calmeaza-te!!



deocamdata ma multumesc si cu virtualizarea!
dar si cand voi pune mana pe tine te voi......................, si te voi.....................
gata blondo termina!
touch_me
Postat pe 27 Mai 2010 15:35
ramasesem dator
geo_reincarcat_iara
Postat pe 27 Mai 2010 15:44
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-27 15:44:01ramasesem dator


cu varf si indesat!
touch_me
Postat pe 27 Mai 2010 15:49
iti explic eu care este de fapt explicatia deja-vu -ului:
din diverse motive,uneori creierul nu mai prelucreaza informatia ce ii este oferita, ci doar o stocheaza in zona memoriei de scurta durata.faptic, tu vezi un pahar cazand de pe masa si ai senzatia ca ai mai trait odata candva aceeasi intamplare. in realitate se intampla urmatoarele: paharul cade, creierul stocheaza informatia dar nu o prelucreaza decat cateva milisecunde mai tarziu. tu vezi paharul cazand, inregistrezi imaginea, si mai apoi constientizezi caderea lui prin revizualizarea imagiinii, filmului, stocat in memoria de scurta durata. de aici senzatia ca ai mai trait si altatdata aceeasi intamplare. prima data doar ai vazut ce se intampla, apoi prin revizualizare ai si judecat actiunea. nu e vorba de alte vieti sau alte prostii de care vorbesc unii ci doar un blocaj neuronal de scurta durata. nu este o teorie, este un fapt explicat stiintific. incearca sa te odihnesti mai mult sau sa nu fii foarte stresata si o sa vezi ca dispar senzatiile. sper ca te-am putut ajuta cu aceasta explicatie.
cu stima
12121212
Postat pe 27 Mai 2010 17:42
Observ ca poti lamurii unele lucruri .........explica-mi si mie , te rog , daca reusesti cum pot sa descriu o camera, a modului in care sunt amplasate obiectele din ea si a modului cum arata acestea (colorit, forma) locuinta fiind amplasata intr-o localitate la sute de km de domiciliul meu, localitate in care nu am mai fost niciodata , dar la prima vizita eu am putut vorbi despre ceea ce ERA in casa in alta camera?Aveam senzatia ca le mai vazusem.......???
cornelia_leia
Postat pe 28 Mai 2010 09:39
De la: cornelia_leia, la data 2010-05-28 09:39:42Observ ca poti lamurii unele lucruri .........explica-mi si mie , te rog , daca reusesti cum pot sa descriu o camera, a modului in care sunt amplasate obiectele din ea si a modului cum arata acestea (colorit, forma) locuinta fiind amplasata intr-o localitate la sute de km de domiciliul meu, localitate in care nu am mai fost niciodata , dar la prima vizita eu am putut vorbi despre ceea ce ERA in casa in alta camera?Aveam senzatia ca le mai vazusem.......???

pai 12 explica faza cu deja'vu'ul...probabil la tine e ceva reincarnare sau renastere karmica din a 3'a viata ce incerca sa ajunga la nirvana dar a esuat pe drum....
dark_eye
Postat pe 28 Mai 2010 11:08
De la: salitos, la data 2010-05-11 14:17:06aseara am fost cu baietelul meu la doctor si jur ca o parte din conversatie am mai trait-o. nu stiu cum si unde. nu stiu daca am visat asta , sau se intampla altceva, cert e ca mi se intampla des. ati avut si voi senzatia asta? eu as prefera sa stiu dinainte, dar abia cand se intampla am un flash ,ceva de genu. sigur e o explicatie logica, dar care. daca stie cineva...astept rasp
adyna2905
Postat pe 28 Mai 2010 11:13
De la: adyna2905, la data 2010-05-28 11:13:25
De la: salitos, la data 2010-05-11 14:17:06aseara am fost cu baietelul meu la doctor si jur ca o parte din conversatie am mai trait-o. nu stiu cum si unde. nu stiu daca am visat asta , sau se intampla altceva, cert e ca mi se intampla des. ati avut si voi senzatia asta? eu as prefera sa stiu dinainte, dar abia cand se intampla am un flash ,ceva de genu. sigur e o explicatie logica, dar care. daca stie cineva...astept rasp



O explicatie logica ar fi stresul. Mi s-a intamplat si mie de vreo 2-3 ori sa am "amintiri" dar de fapt sa fie doar un vis uitat...
adyna2905
Postat pe 28 Mai 2010 11:15
De la: dark_eye, la data 2010-05-25 20:22:30
De la: kudika180747, la data 2010-05-25 20:18:37offfff doamnelor... lasati-o mai moale cu bullshit-uri de genul " memoria sufletului" si "gradini interioare" si mai cititi ceva de specialitate in schimb...
senzatia de deja-vu, opusul "jamais-vu -ului" este deosebit de populara, insa se pare ca voi n-ati prea auzit de ea... este vorba despre un decalaj care se intampla in planul proceselor psihice de prelucrare a informatiior de catre creier.. ADICA.. extrem extrem de repede, informatia auditiva sau vizuala a fost deja prelucrata subconstient de catre creier iar cand aceasta intra imediat dupa aceea in sfera constientului ai senzatia ca ai mai auzit/vazut/fost acolo... RESPECTIV - DEJA -VU





pfuaaaaiiiiii....inseamna k ne mere creieru'n reluare....cine se lauda k are deja'vu zilnic?


ioooo! in fiecare dimi cand ajung la job si primul lucru pe care il aud sunt tipetele sefei mele...in fiecare dimi am impresia ca am mai trecut prin asta
_oktober_
Postat pe 28 Mai 2010 11:18
De la: _oktober_, la data 2010-05-28 11:18:15
De la: dark_eye, la data 2010-05-25 20:22:30
De la: kudika180747, la data 2010-05-25 20:18:37offfff doamnelor... lasati-o mai moale cu bullshit-uri de genul " memoria sufletului" si "gradini interioare" si mai cititi ceva de specialitate in schimb...
senzatia de deja-vu, opusul "jamais-vu -ului" este deosebit de populara, insa se pare ca voi n-ati prea auzit de ea... este vorba despre un decalaj care se intampla in planul proceselor psihice de prelucrare a informatiior de catre creier.. ADICA.. extrem extrem de repede, informatia auditiva sau vizuala a fost deja prelucrata subconstient de catre creier iar cand aceasta intra imediat dupa aceea in sfera constientului ai senzatia ca ai mai auzit/vazut/fost acolo... RESPECTIV - DEJA -VU





pfuaaaaiiiiii....inseamna k ne mere creieru'n reluare....cine se lauda k are deja'vu zilnic?


ioooo! in fiecare dimi cand ajung la job si primul lucru pe care il aud sunt tipetele sefei mele...in fiecare dimi am impresia ca am mai trecut prin asta

in cazul asta...criz...pardon sefa are deja'vu.....are senzatia k nu merg lucrurile cum trebe over and over again
dark_eye
Postat pe 28 Mai 2010 16:34
_oktober_
Postat pe 29 Mai 2010 22:26
Mi s-a intamplat de multe ori dar nu am gasit nici o explicatie,ce-i drept nici nu am cautat-o,am ramas doar cu intrtebarea daca mi se pare sau e adevarat si nu am spus nimanui pt ca .dupa cum vezi cei mai multi rad si am preferat sa tac,tu daca vrei discuta cu oamenii si poate in final de lamuresti.
mimishor957
Postat pe 30 Mai 2010 09:41
Hei , buna . Cred ca esti prea solicitata la munca si de aceea ai senzatia de deja - vu . Eu chiar am facut teste ,si i-mi trimeteam in creer mici vise sa observ daca apare fenomenul , si aparea ; adica era imposibil de exemplu daca traiai intr-o lume de desene animate si tu credeai ca existi in acea lume sa fie posibil sa ai si acolo senzatia de deja -vu . Aceasta explica ca nu are legatura cu lumi paralele ,matrix , ori alte chestii spirituale ,ci e pur si simplu o incercare a creerului de a se acomoda cu noile inregistrari ; stii bine ca dupa ce vezi de mai multe ori acelasi film care te speria putin , la urma nu mai te sperie ,cam la fel e si cu creerul ,doar ca in creer nu e ceva sa il sperie , ci faptul ca e noua inregistrarea il face interesat sa o revada pentru a sti ce are in comun cu restrul inregistrarilor . E foarte bine ca ai acele sanzatii , esti pregatita sa inveti si sa te acomodezi cu interes la lumea pe care o vezi , si cred ca e bine.
Aurel_inventatorul
Postat pe 30 Mai 2010 14:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
curiozitate feminina 12 De la: the_girl_with_smiley_face 8 Aprilie 2013 22:09
Lady Gaga 5 De la: razz 2 Mai 2010 01:21
Care e dragut?:X 28 De la: yumy 3 August 2010 19:01
Kudika 14 De la: mahy33 2 Ianuarie 2010 16:41
Ajutor! Mi s-a rupt proteza, nu mai pot sa merg! 50 De la: dragalaspui 6 Septembrie 2008 01:10