Setari Cookie-uri

senzatia de deja-vu

subscriu...mie mi se intampla sa visez ceva cu mult inainte si cand se intampla...am senzatia de deja -vu cu mai multe detalii...si atunci incerc sa imi aduc aminte mai multe....de regula nu reusesc...ma gandesc ca sunt aruncari de priviri in viitori ajutati fiind de ghizi spirituali ca sa evitam o neplacere care ne-ar marca mai mult decat e cazul...suntem interrconectati intre noi si cu alte lumi...din alte dimensiuni....parerea mea...experienta mea de viata de pana acum mi-o confirma...
kudika_parasga
Postat pe 31 Mai 2010 00:35
hmmmmm deja-vu eu am asemenea senzatie in timpul relatiilor mele. cand cunosc o tipa, tptul incepe cu..."eu nu fac asta..ce scarbooos" dupa,urmeaza: "nu am mai facut asta niciodataaa" si termina cu..(la distanta de cateva luni,cand totul devine de fapt normal,asa cum trebuie,dar mereu trebuie sa fie un pic de vrajeala de 2 lei ) "vaaai dar sa nu crezi ca mie i-mi placeeee i-mi place sa fac asta si ailalta,ca-ti place tie am avut cateva relatii de genul asta,cu cateva tipe mai "destepte" care folosesc asemenea tampenii cu toti...ultimii,actualii,sau cum vreti sa le spunem ascultand toate astea de multe ori am senzatia de deja-vu
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 31 Mai 2010 00:44
De la: scorpio67, la data 2010-05-18 20:03:37
De la: LoveSmartFashion, la data 2010-05-18 19:40:12De cand asteptam un topic din acesta...
Sunt foarte interesata de aces fenomen
Si nu cred ca este din cauza stresului sau oboselii....eu am de cand sunt mica [10 ani] deja-vu si nici acum nu sunt stresata [15]
Cred ca este doar un fenomen care are loc la nivelul creierului....precum visele...
Deobicei mi se intampla sa vad scene intregi...scurte, precum mutarea unui obiect....sau lungi precum o intraga convorbire....
Intr-adevar nu iti dai seama intainte...ci este un "flash" de moment.
Se spune ca atunci cand ai un deja-vu este ca si cand ai mai trait scena in alta viata si atunci trebuie sa schimbi ceva [adica sa actionezi altfel decat ai facut in cealalta viata]. Faza e ca totul se intampla prea repede si nu ai cum sa mai faci ceva odata ce a inceput deja-vuul
Oricum, eu am inceput sa ma amuz din deja-vuuri, ba chiar le iau ca pe ceva normal dar plin de mister [precum visele] si profit cu fiecare ocazie sa inspectez indetaliat acest fenomen foarte paranoic

P.S.Dece ati schimbat subiectul [deja-vu] cu o telenovela [amanti]



femeie esti dusa
pt tine fac un efort si o iau de la capat. m-am casatorit cu cel cu care mi-am inceput viata sexuala, dar o perioada lunga am avut si alti parteneri, 3 la numar, iar unul dintre ei este acum amantul meu. deci 3+1=4. daca nu ma mai simt bn cu sotul sau amantul meu, va exista si numarul 5. pe mine ma intereseaza sa fiu eu fericita, asta e scopul meu in viata. nu iti convine, scuteste-ma de predici si morala.
de cand am nascut m-am intalnit cu amantul de 2 ori. nu imi implic copilul in treaba asta cum a scris o tipa mai sus, copilul meu are bunici si matusi care atunci cand merg la coafor sau la un suc cu prietenele au grija de el. razi cat vrei. mie poti sa-mi....

deschizatoarea topicului are deja-vu cand cu un amant , cand cu altul, cand cu sotul.
Nu e barfa, sunt spusele ei de pe alt topic.
salitos
Postat pe 31 Mai 2010 08:14
Un deja-vu veritabil este atunci cand in timpul convorbirii, de exemplu, se stie exact ce raspunde interlocutorul, cuvant cu cuvand, este un moment in care noi suntem conectati de viitorul apropiat, in acele momente suntem prezicatori...din pacate prea putin timp.
La fel se intampla si cu visele care se adeveres. Nu toti avem aceasta sensibilitate si majoritatea nu stim cum sa profitam si sa invatam de pe urma lor. Aceasta sensibilitate o avem atunic cand iubim sau acceptam viata asa cum este, nu depinde de stres, iar o persoana deprimata (dezgustata de viata) nu va avea niciodata aceasta bucurie misterioasa.

Eu din pacate am pierdut aceasta sensibilitate in urma greutatilor vietii, atat deja-vu cat si vise nu mai am, sper sa imi revin cat mai repede.
Intuitia sau al saselea simt, pentru mine este acelasi lucru dar la nivelul subconstientului.

Cine are aceste trairi sa se bucure de ele si sa incerce sa invete de pe urma lor.
lorelayold76
Postat pe 31 Mai 2010 11:20
Chiar daca ar fi sa aiba 5 amanti,nu doar unul,cine va da voua dreptul sa blamati asa o persoana?E mai usor sa dai cu pietre,nu?
In alta ordine de idei,am citit odata undeva ca,acesta senzatie se datoreaza perceperii unei informatii la nivelul creierului in mod decalat,si anume:emisfera dreapta poate percepe informatia mai repede ca emisfera stanga(si invers),incepe sa o proceseze dupa care o transmite catre cealalta emisfera cerebrala.Aceasta ,la randul ei,o crede deja traita si emite niste semnale de recunoastere.In felul acesta apare senzatia mai sus mentionata.
lliillii
Postat pe 10 Iunie 2010 13:48
De la: salitos, la data 2010-05-31 08:14:59
De la: scorpio67, la data 2010-05-18 20:03:37
De la: LoveSmartFashion, la data 2010-05-18 19:40:12De cand asteptam un topic din acesta...
Sunt foarte interesata de aces fenomen
Si nu cred ca este din cauza stresului sau oboselii....eu am de cand sunt mica [10 ani] deja-vu si nici acum nu sunt stresata [15]
Cred ca este doar un fenomen care are loc la nivelul creierului....precum visele...
Deobicei mi se intampla sa vad scene intregi...scurte, precum mutarea unui obiect....sau lungi precum o intraga convorbire....
Intr-adevar nu iti dai seama intainte...ci este un "flash" de moment.
Se spune ca atunci cand ai un deja-vu este ca si cand ai mai trait scena in alta viata si atunci trebuie sa schimbi ceva [adica sa actionezi altfel decat ai facut in cealalta viata]. Faza e ca totul se intampla prea repede si nu ai cum sa mai faci ceva odata ce a inceput deja-vuul
Oricum, eu am inceput sa ma amuz din deja-vuuri, ba chiar le iau ca pe ceva normal dar plin de mister [precum visele] si profit cu fiecare ocazie sa inspectez indetaliat acest fenomen foarte paranoic

P.S.Dece ati schimbat subiectul [deja-vu] cu o telenovela [amanti]



femeie esti dusa
pt tine fac un efort si o iau de la capat. m-am casatorit cu cel cu care mi-am inceput viata sexuala, dar o perioada lunga am avut si alti parteneri, 3 la numar, iar unul dintre ei este acum amantul meu. deci 3+1=4. daca nu ma mai simt bn cu sotul sau amantul meu, va exista si numarul 5. pe mine ma intereseaza sa fiu eu fericita, asta e scopul meu in viata. nu iti convine, scuteste-ma de predici si morala.
de cand am nascut m-am intalnit cu amantul de 2 ori. nu imi implic copilul in treaba asta cum a scris o tipa mai sus, copilul meu are bunici si matusi care atunci cand merg la coafor sau la un suc cu prietenele au grija de el. razi cat vrei. mie poti sa-mi....

deschizatoarea topicului are deja-vu cand cu un amant , cand cu altul, cand cu sotul.
Nu e barfa, sunt spusele ei de pe alt topic.


Poarta-ti tu de grija fundului tau, ai de grija sa nu confunzi sotul cu amantul, nimfo !

Postat pe 10 Iunie 2010 21:35
senzatia de deja-vu.....eu o explic astfel.... adik din punctul meu de vedere....si cum o percep eu...: eu cred ca aceste momente le visez noaptea... si ziua mi se intampla.... deoarece... intr-o zi m-am trezit si mi-am amintit perfect visul... si dupa aprox o sapt mi s-a intamplat... ba chiar am putut sti ce se intampla in secunda urmatoare.... na poate par putin deplasata... poate spuneti ca memoria poate juca feste si ca e limitata... dar eu cred ca putem mai mult decat aratam...
intrebare intrebatoare... de ce ne-a facut dumnezeu cu 100% materie cenusie functionabila... si noi folosim aprox 10-20%?
putem mai mult de atat...au dovedit-o geniile..
kudika153987
Postat pe 30 Iunie 2010 21:31
De la: kudika153987, la data 2010-06-30 21:31:41senzatia de deja-vu.....eu o explic astfel.... adik din punctul meu de vedere....si cum o percep eu...: eu cred ca aceste momente le visez noaptea... si ziua mi se intampla.... deoarece... intr-o zi m-am trezit si mi-am amintit perfect visul... si dupa aprox o sapt mi s-a intamplat... ba chiar am putut sti ce se intampla in secunda urmatoare.... na poate par putin deplasata... poate spuneti ca memoria poate juca feste si ca e limitata... dar eu cred ca putem mai mult decat aratam...
intrebare intrebatoare... de ce ne-a facut dumnezeu cu 100% materie cenusie functionabila... si noi folosim aprox 10-20%?
putem mai mult de atat...au dovedit-o geniile..



pentru ca inebunim
anastasia_m
Postat pe 30 Iunie 2010 21:39
fu-ck!
de cateva zile am senzatia ca retraiesc aceiasi zi.
chestia ca nimic nu se intampla diferit iar zilele seamana izbitor de mult una cu cealalta.
oare ce zi e azi?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 23 Iulie 2010 12:28
Am cautat pe Google si am gasit acest studiu:

Una dintre cele douã zone ale creierului solicitate pentru a evoca amintiri înregistreazã doar aspecte generale ale evenimentelor,iar în acest fel ar putea fi explicate senzaþiile de "deja vu" ale unor persoane ce îºi amintesc fapte sau locuri pe care nu le-au fãcut ºi vãzut niciodatã, potrivit AFP.

Potrivit unui studiu nou, lobul median temporal, situat la baza creierului, se focalizeazã asupra unor fapte concrete în timp ce lobul parietal situat deasupra lobului median temporal memoreazã evenimente, fãrã detalii, au explicat cercetãtorii într-o lucrare publicatã în revista de specialitate Journal of Neurosciences.

"Memoria umanã nu este similarã celei a calculatoarelor, de aceea nu este extrem de exactã tot timpul", a declarat dr. Roberto Cabeza, neurolog de la Universitatea Duke din Carolina de Nord, principalul autor al studiului.

Pentru a înþelege de ce unele persoane au certitudinea cã îºi amintesc evenimente pe care nu le-au trãit în realitate, neurologii au scanat creierele unor voluntari care erau perfect sãnãtoºi din punct de vedere mintal, printr-un sistem de scanare cu rezonanþã magneticã, în timp ce au fost supuºi la teste de memorie care vizau amintiri reale ºi altele imaginare.

Scanarea creierului prin rezonanþã magneticã permit evidenþierea acelor zone ale creierului active în timpul exerciþiilor mentale. Testele au arãtat cã subiecþii foarte siguri de amintirile ºi de acurateþea memoriei lor, prezentau activitate cerebralã în lobul median temporal al creierului care memoreazã numeroase detalii specifice evocãriilor corecte ale amintirilor, în timp ce evenimentele imaginate arãtau o activitate intensã în zona parietalã a creierului. Aceste persoane care aveau o activitate cerebralã intensã în zona parietalã nu îºi puteau aminti decât date generale despre evenimente ºi chiar dacã erau siguri de amintirile lor, ei se puteau înºela în privinþa acestora.

Aceastã descoperire îi ajutã pe medici sã evalueze schimbãrile cu care intervin în procesele de memorie normale, în cazul vârstnicilor ºi ar putea chiar conduce la depistarea percoce a maladiei Alzheimer, potrivit dr.Cabeza. Studiile percedente au arãtat cã un creier uman care îmbãtrâneºte normal pierde capacitatea de a memora fapte precise ºi începe un proces în care îºi aminteºte doar impresii generale.
_Cryssa_
Postat pe 23 Iulie 2010 12:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SANATATE,PROSPERITATE.IMPREUNA. 1 De la: camusina 23 Mai 2012 11:21
senzatia de deja-vu 130 De la: crysa_tm 23 Iulie 2010 12:56
salut 1 De la: lolotek 26 Martie 2009 23:58
Toleranþã "zero" faþã de criminali? 4 De la: yumalai 1 Martie 2009 08:51
povestea evolutiei bazata pe credinta 2 De la: kudika_950728 17 Octombrie 2014 23:00