Setari Cookie-uri

cea mai dificila alegere din viata

Buna draga mea Dana,ma bucur pt ca esti printre fericitele viitoare mamici (in viitorul apropiat se vor naste din ce in ce mai putini copii si nu din cauza ca nu mai doresc oamenii.Daca acel sufletel te-a ales pe tine,pt ca ei aleg parintii,este pt ca are sa invete ceva de la tine in aceasta viata pt evolutia lui spirituala,si sa te invete si pe tine iubirea neconditionata.Chiar azi citeam ca a fost descoperit faptul ca inima copilului este formata deja inaintea creierului...stii ce inseamna sa gandesti cu inima?Lasa lumea sa vorbeasca,nu iti da nimeni de mancare.Sfatul meu este sa citesti cat mai curand cartea ''Elimina raul din tine'' de Luule Viilma,il poti gasi pe SCRIBD.COM,este foarte interesanta si cred ca te va ajuta sa intelegi mai bine anumite lucruri si te va ajuta sa te impaci cu parintii tai,dar te va ajuta si sa intelegi cum sa iti ajuti copilul,pt ca are un scop in aceasta lume,gandeste-te la sufletelul lui,trebuie sa elimini stresul sub orice forma,detasaza-te de orice gand negativ,pt ca i se transmite copilului.Pune-ti credinta in bunul Dumnezeu,ca nu degeaba ti s-a dat aceasta minunata sansa.CU DUMNEZEU INAINTE,DANA.
kudika121299
Postat pe 25 Mai 2010 19:40
Deci sa nu omori copilul. Crede-ma ca Dumnezeu te va ajuta sa muncesti si sa aveti cu ce va intretine, dar nu-l da. Iti va parea rau peste ani. Ai grija de tine si de copil.
kudika075442
Postat pe 25 Mai 2010 20:06
...mi s a pus un gol in stomac numai la gandu ala....nu te gandi sa l dai sau ceva de genu:( e pakat pe bune...daca nu o sa ti para rau acum o sa ti para cu timpu o sa simti un gol permanent.....

Eu m am gandit cel mai bine pentru tine , pentru reputatia parintilor tai,barfe sau toate cele...sa vorbesti ffff serios ku parinti tai trebuie sa te ajute sa pleci o perioada undeva pana nasti sa stai undeva pana se mai linistesc apele si tu.orice ai face nu l da copilu e al tau creste in tine:( e parte din tine.
Sau uite vorbeam ku o colega si mi a zis ca daca s ar intampla sa ramana gravida ca sa nu dea copilu ar zice mama ei ca e gravida,perne de aparente si ar zice ka e copilu ei.ai grija de tine:*
kudika180024
Postat pe 26 Mai 2010 00:57
O veste buna pentru tine: poti beneficia de indemnizatia de maternitate + alocatia de stat pentru copii + alocatia complementara.
Pentru mai multe detalii contacteaza-ma pe mess: ID-ul meu: "dairy2gill" sau scrie mail pe adresa "eliana_avon@k.ro".
Te voi indruma, dar am nevoie de mai multe detalii.
Suma de care poti beneficia te poate ajuta pe o perioada de 2 ani, timp in care poti sa-ti cresti singura si fara ajutorul nimanui copilul.
Cat despre parinti, stai linistita. Dupa primul soc, odata nascut copilul, il vor accepta, chiar de le va fi greu. Depinde insa si de felul lor de a fi, de modul lor de gandire. Eu una, am doi copii si sunt cea mai mare bucurie a vietii mele. Fara ei nu as mai putea sa concep viata.
Sper sa luam legatura pe mess sau prin mail.
Sa auzim de bine!
eliana_avon
Postat pe 26 Mai 2010 08:30
Linia telefonica gratuita pentru protectia copilului
0800-8-200-200 (sponsorizata de Romtelecom)

Linia verde pentru protectia copilului ( 0800-8-200-200 ) este un serviciu telefonic gratuit de informare si consiliere, specializat pe domeniul protectiei copilului si a familiei, iar s olicitarile apelantilor sunt preluate de catre personalul specializat al Liniei verzi, format din psihologi, asistenti sociali si juristi.

Cele mai multe apeluri au venit de la potentiali beneficiari care fie au solicitat sprijin pentru cresterea copiilor lor, fie au solicitat informatii si consiliere juridica cu privire la procedura necesara adoptiei nationale sau asistentei maternale. Toate cazurile inregistrate de Linia verde sunt transmise lunar Autoritatii Nationale pentru Protectia Drepturilor Copilului si Directiilor Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului, unde sunt preluate si verificate de catre responsabili din cadrul serviciilor specializate.
Ne puteti contacta la numarul de telefon 0800-8-200-200, de la orice post telefonic fix (inclusiv stradal, fara a fi necesara folosirea cartelei telefonice), apelul fiind oferit gratuit de Romtelecom.

Programul de functionare al Liniei verzi pentru protectia copilului este de luni pana duminica intre orele 8.00 - 20.00.
eliana_avon
Postat pe 26 Mai 2010 08:56
Buna dana!! felicitari pentru ca ai avut curajul sa ajungi pana aici!! eu cred ca ce a fost mai greu a trecut! cand micutul o sa vina pe lume o sa fie mai usor,probabil o sa te simti usurata si o sa iti schimbi cu totul viziunea,nimic nu ti se va mai parea greu si cu siguranta te vor ajuta si ai tai,nu vor ramane suparati pe tine si pasivi in privinta copilului! nimeni nu ramane nemiscat in fata unui micut dragalas si nevinovat! cand il vei tine in brate or sa iti dispara toate gandurile,si nici ca vei vrea sa il mai dai!! pt ca il iubesti de pe acum!! tu esti una dintre putinele femei ce au mers mai departe si oricat le-a fost de greu nu au renuntat! ar fi pacat sa renunti tocmai acum!! cred ca nimic nu este intamplator,copilul asta te va sprijini si te va iubi enorm!! multa sanatate la amandoi!!
_EnYa_
Postat pe 26 Mai 2010 14:52
Buna, parerea mea este ca trebuie sa patrezi copilul si sa iti asumi riscurile-viata merge inainte.

Bafta!
felicias72
Postat pe 27 Mai 2010 22:19
buna fetelor....au mai trecut cateva zile...situatia a ramas cam aceeasi din pacate.adica,ai mei nu vor sa accepte cu nici un chip ca nu mai pot schimba nimic acum...as avea nevoie de ajutor din partea voastra pentru ce deja eu si gandacelul ne apropiem cu pasi repezi de 1 intalnire.imi e cam greu pentru ca nu am mai facut niciodata asta dar situatia e de asa fel incat nu prea am de ales...fac un apel la voi cele care ati fost mamici sau aveti rude/cunostinte care au avut copii mici,daca ma puteti ajuta cu niste hainute sau accesorii pt nou nascuti (fetite sau baietei-pt mine nu conteaza culoarea) pe care nu le mai folositi sau le-au ramas mici gandaceilor vostri..am reusit sa mai cumpar cate ceva pentru bebe din banii mei si din banii pe care fratele meu mi i-a trimis,dar...totusi ar mai fi destule de luat si nu vreau sa abuzez de bunatatea si intelegerea lui f.mult pentru ca vor fi altele mai scumpe de cumparat in timp si ....pana la urma nu are nici o obligatie sa ma ajute la fel cum nu aveti nici voi.sper sa ma intelegeti si sa nu ma condamnati ca am indraznit sa va cer sa ma ajutati dar pur si simplu nu am la cine sa apelez.ai mei nu ma ajuta cu nimic (nici 1 leu nu am mai vazut de la ei de ceva timp)...pentru orice,ma gasiti aici pe forum sau imi puteti lasa un msg in privat.multumesc anticipat.aveti grija de voi.
dana_dana09
Postat pe 28 Mai 2010 10:17
draga mea, sfatul meu e sa accepti ajutorul de la fratele tau...nu trebuie sa ti fie rusine ca ti ofera pt ca pana la urma e fratele tau si nu un necunoscut....si poate ca tot binele pe care ti l face el tie acum i l vei intoarce si tu intr o zi..si dak parintii tai nu te lasa sa pleci de acasa nu ai decat sa fugi...gandeste te la binele tau si al celui mic...niciunul dintre voi nu merita sa traiasca in stres. nu ti doresc decat sa faci alegerea cea mai buna pt voi doi. nastere usoara si sanatate! te pupic. emi
emilush_2005
Postat pe 28 Mai 2010 18:33
buna dana!am citit mesajul tau cum ca ai avea nevoie de lucrusoare,eu personal nu te pot ajuta insa intra pe site-ul lucrurigratis.ro sau dasiprimeste,e posibil sa gasesti acolo persoane care ofera lucrusoare pt copilasi!!!
_EnYa_
Postat pe 28 Mai 2010 23:43
De la: dana_dana09, la data 2010-05-28 10:17:44buna fetelor....au mai trecut cateva zile...situatia a ramas cam aceeasi din pacate.adica,ai mei nu vor sa accepte cu nici un chip ca nu mai pot schimba nimic acum...as avea nevoie de ajutor din partea voastra pentru ce deja eu si gandacelul ne apropiem cu pasi repezi de 1 intalnire.imi e cam greu pentru ca nu am mai facut niciodata asta dar situatia e de asa fel incat nu prea am de ales...fac un apel la voi cele care ati fost mamici sau aveti rude/cunostinte care au avut copii mici,daca ma puteti ajuta cu niste hainute sau accesorii pt nou nascuti (fetite sau baietei-pt mine nu conteaza culoarea) pe care nu le mai folositi sau le-au ramas mici gandaceilor vostri..am reusit sa mai cumpar cate ceva pentru bebe din banii mei si din banii pe care fratele meu mi i-a trimis,dar...totusi ar mai fi destule de luat si nu vreau sa abuzez de bunatatea si intelegerea lui f.mult pentru ca vor fi altele mai scumpe de cumparat in timp si ....pana la urma nu are nici o obligatie sa ma ajute la fel cum nu aveti nici voi.sper sa ma intelegeti si sa nu ma condamnati ca am indraznit sa va cer sa ma ajutati dar pur si simplu nu am la cine sa apelez.ai mei nu ma ajuta cu nimic (nici 1 leu nu am mai vazut de la ei de ceva timp)...pentru orice,ma gasiti aici pe forum sau imi puteti lasa un msg in privat.multumesc anticipat.aveti grija de voi.


Buna Dana,

te rog sa intri pe id-ul de mess gabymaroca, vreau sa discutam despre lucrusoarele care ti-ar trebui pentru bebe. Pupici
gabym
Postat pe 29 Mai 2010 19:25
pentru binele celui mic te sfatuiesc sa lasi orgoliul deoparte si sa te bucuri de ajutorul fratelui tau pentru ca nu se stie cand se intoarce roata si va avea si el nevoie...
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 19:48
De la: tumblin, la data 2010-05-16 13:21:14Nu pot sa cred, se vede ca esti de la tara. cand scrie peste tot si se discuta non stop despre sex n ai avut 3 lei pt prezervativ? sau ai renuntat pentru ca il iubeai atat? ti-a facut-o, recunoaste.
oricum, parerea mea este sa gandesti cu creierul, copii poti face oricand, esti super fertila din ce observ.
nu poti sa iubesti un copil aprioric, nici nu il cunosti. ok,l ai nascut...si? iubirea nu exista doar pentru ca e facut cu durere fizica.
logica si ratiunea sunt mamele solutiilor.


Ar trebui sa-ti vezi de treaba ta, sa fii acra doar cu tine. Apropo, nu ti-au aparut zbarciturile pe fata de la rautate? Dana este o fata foarte inteligenta, cu mult bun-simt si cu un spirit matern innascut. Ar trebui sa citesti printre randuri si-ti vei da seama cat de mult sufera si totusi se gandeste la micuta careia ii va da nastere si crede-ma e destul de informata, e puternica, se va descurca minunat.
eliana_avon
Postat pe 31 Mai 2010 10:58
De la: dana_dana09, la data 2010-05-28 10:17:44buna fetelor....au mai trecut cateva zile...situatia a ramas cam aceeasi din pacate.adica,ai mei nu vor sa accepte cu nici un chip ca nu mai pot schimba nimic acum...as avea nevoie de ajutor din partea voastra pentru ce deja eu si gandacelul ne apropiem cu pasi repezi de 1 intalnire.imi e cam greu pentru ca nu am mai facut niciodata asta dar situatia e de asa fel incat nu prea am de ales...fac un apel la voi cele care ati fost mamici sau aveti rude/cunostinte care au avut copii mici,daca ma puteti ajuta cu niste hainute sau accesorii pt nou nascuti (fetite sau baietei-pt mine nu conteaza culoarea) pe care nu le mai folositi sau le-au ramas mici gandaceilor vostri..am reusit sa mai cumpar cate ceva pentru bebe din banii mei si din banii pe care fratele meu mi i-a trimis,dar...totusi ar mai fi destule de luat si nu vreau sa abuzez de bunatatea si intelegerea lui f.mult pentru ca vor fi altele mai scumpe de cumparat in timp si ....pana la urma nu are nici o obligatie sa ma ajute la fel cum nu aveti nici voi.sper sa ma intelegeti si sa nu ma condamnati ca am indraznit sa va cer sa ma ajutati dar pur si simplu nu am la cine sa apelez.ai mei nu ma ajuta cu nimic (nici 1 leu nu am mai vazut de la ei de ceva timp)...pentru orice,ma gasiti aici pe forum sau imi puteti lasa un msg in privat.multumesc anticipat.aveti grija de voi.

da add la id ratzusk_18 si vb acolo cum sa te ajut
ratzusk_18
Postat pe 31 Mai 2010 22:27
Buna Dana. In primul rand trebuie sa te gandesti ca nu esti nici prima nici ultima femeie care este in situatia ta, este o normalitate, parintii chiar daca acum nu sunt de acord cu situatia cand li se va naste nepotul o sa ai tot sprijinul.Nu-l abandona este o parte din tine si in timp o sa-ti dai seama ca satisfactie si implinire mai mare nu exista. Eu am crescut 2 copii singura, am avut puterea si am gasit motivatia sa merg inainte. Multumesc cerului ca am copii care ii am este cel mai frumos eveniment din viata unei femei.
kudika089851
Postat pe 2 Iunie 2010 14:14
imi pare rau pt c ai d indurat dar parerea maea e k orice sai intampla nu renunta l copilul tau.mai tz o s t framante intrbari k c so f ales d el?cum io fi?n st c fam o sal ia si cum o sai fie?
orikt d greu o sati fie pastrezal.un copil intodeauna e o binecuvantare.poate mai tz o s il accepte si parintii tai.la urma urmei nu e dracu chiar asa de negru si incearca s vezi si partea buna a lucrurilor:e o buktik rupta din tine
gb_byenkutza
Postat pe 2 Iunie 2010 16:53
Daca tatal nu isi asuma responsabilitatea,ia-ti viata in piept,cere ajutorul parintilor si daca si ei te refuza,angajeaza-te,creste-ti singura copilul si vei vedea ca vei deveni mai puternica.Cere ajutor de la asistenta sociala.
viogen26
Postat pe 7 Iunie 2010 13:35
De foarte multe ori oamenii ne inchid o poarta dar Dumnezeu ne deschide doua ferestre se spune. Sau : Dumnezeu nu iti da mai mult decit poti duce si tot el te ajuta sa scapi de necazuri.
E foarte trista povestea ta si as vrea sa te ajut intr-un fel. Sa cistigi bani ca sa iti poti creste copilul.
Sunt reprezentant la o firma de parfumuri si produse de curatenie, o firma cu mare succes in Romania. Reprezentantii cistiga bani f buni din vinzari dar si din construirea retelei de distribuitori.
Suna-ma si iti voi da relatii in acest sens . E o afacere profitabila, preturi mici la parfumuri cu esente originale (Armani, Nina Ricci, Versace si multe altele, pina la 160 de arome)
Referitor la copil : E SINGURUL LUCRU CARE ESTE CU ADEVARAT AL TAU . NU-L ABANDONA! ESTI MAMA DEJA!
Suna-ma la nr : 0741 233732
kudika155904
Postat pe 9 Iunie 2010 14:35
De tatal copilului nu ai nevoie... Decat sa ai cine stie ce viata cu el, mai bine lipsa.... Spune-le parintilor tai ca nu esti dispusa sa renunti la copilul tau pentru mofturile lor de oameni "respectabili".... Spune-le in fata in cel mai dur mod posibil ca nu-i vei mai recunoaste ca parinti daca nu sunt in stare sa se bucure de nepotul lor si ca intr-o zi vor plati pt ca nu vor sa iti fie alaturi asa cum ar trebui.... Daca te-ar iubi indeajuns, ca parinti ar fi alaturi de tine.... din pacate "iubirea" parinteasca de multe ori e ceva extrem de pervers, sunt multi parinti care conditioneaza de diverse chestii sentimentele si ajutorul pe care-l acorda copiilor lor...
darksukkubus69
Postat pe 9 Iunie 2010 19:02
Draga mea, parerea mea este sa pastrezi copilul indiferent prin ceea ce vei trece. Eu am un baietel de 10 luni, iar cand plec pe undeva ma gandesc nonstop la el, daca e bine, daca nu plange, gadeste-te cum ai reactiona tu cand nu il vei avea langa tine, si mai gandeste-te la un lucru, daca D-zeu nu ti-a descoperit pana acum sarcina, ci asa tarziu ca sa nu mai poti face avort, stie El de ce. Gandeste-te ca acest copil iti va da toata puterea necesara ca sa poti trece prin toate greutatile vietii, atat timp cat il vei sti pe el in siguranta si langa tine, ai sa fi in stare sa faci orice ca sa ii fie bine si ca el sa fie fericit. In ceea ce privesc parintii , fii sigura ca atunci cand il vor vedea ptr prima data li se va muia inima, iti spun asta din propria experienta, eu locuiesc la mama, iar in momentul in care am ramas insarcinata, mama mi-a zis ca nu ma va ajuta deloc si ca o sa ma descurc cum o sa vrea D-zeu dar in ea sa nu p[un baza, iar acum daca plec undeva il las cu ea si are mult mai multa rabdare cu el decat am eu cateodata, asa ca nu iti fa griji, incearca sa vb deschis cu mama ta si incearca sa ii explici prin ce treci si chiar daca s-a intamplat, oricum nu se mai poate face nimic acum ...
In ceea ce priveste persoanele care te-au judecat, parerea mea este sa nu le dai prea mare atentie, gadeste-te ca nu exista om perfect in aceasta lume si ca cei care te judeca nu se gandesc ca si ei se puteau afla in situatia ta.
D-zeu sa iti dea gandul cel bun, si sa te ajute sa iei decizia potrivita.
tarabuta.andreea acesta este id-ul meu de mess, mi-as dori tare mult sa vb cu tine, adauga-ma in lista ta de mes..
Doamne ajuta!
kudika193620
Postat pe 9 Iunie 2010 19:50
Draga mea,inteleg situatia prin care treci dar nu este capat de lume,si sa te gandesti sa iti dai propriul copil mi se pare o gafa enorma,cu atat mai mult sa il omori,sora mamei mele in urma cu 12 ani atrecut prin aceeiasi situatie,si la fel au reactionat bunici mei la auzirea vestii,dar dupa ce a nascut o minune de fetita si mama mea ia sunat si le-a spus nu i-a lasat inima si primul pas l-a facut bunicul si a venit la maternitate,apoi dupa ce a iesit din spital au stat o perioada la mine acasa,dupa care ea s-a angajat si fetita au luat-o bunici la tara si au crescut/o pana la 8 ani si pot spune ca acum dintre totzi nepotzi suntem 5 si pe ea o iubesc cel mai mult!! ti-am dat doar un ex dar sunt mii,si pot spune ca bunici mei fiind niste oameni f.duri si respectati in sat dar au trecut peste barfe si acum e bine.oricum ar fi trebuie sa existe o cale si pt tine ,dar pastreaza acel sufletel nevinovat,pt ca nu poarta vina el pt greselile celor mari,ce pot sa iti zic decat mult curaj si sa te aj dumnezeu !! m/a miscat f.mult cazul tau ,sincer ,m-au trecut lacrimile pt ca citind mi-am dat seama cate femei sufera la noi in tara si cat de greu este ca nu ai un sprijin,nu stiu in ce masura statul te poate ajuta,nu cunosc pt ca eu locuiesc in germania,dar te pot aj cu un mic sprijin financiar nu sume f.mari,daca doresti sa vb mai mult adresa mea de mesenger este nina_ela sau e-mail nina_ela@yahoo.com.ia-ti viatza in piept si fi tare pt tine si copilasul ce urmeaza sa il ai!
nina_ela
Postat pe 17 Iunie 2010 02:01
offf... am trecut printr-o situatie asemanatoare , doark eu era la liceu , deci aveam 16 ani si un pic. la fel si eu nu am stiut de prima data k sunt insarcinata , pt k nu mi se vedea burta aproape deloc . mi-a fost tama sa le zic parintilor , dar pana la urma nu am avut incotro , asta e .... i-am facut sa sufere f mult dar au trecut peste in momentul knd s-a nascut baietelul meu kre acum are 8 ani. nici o clipa sa nu te gandesti sa-l abandonezi , pt k niciodata nu-ti vei ierta greseala. si ce dak nu e tatal copilului langa tine ? tu sa fii sanatoasa impreuna cu puiul tau. esti tanara iti poti reface viata oricand . iar copilului tau ii vei fi tu si mama si tata. succes . mai rau e cu parintii tai dar trebuie sa existe cineva care sa.ti ofere un sprijin. asta e viata si sa stii k in viata nimic nu e intamplator....
geaninar
Postat pe 18 Iunie 2010 14:26
Draga Dana,
Si eu am aproape 20 de ani asa ca si eu abia acum incep sa descopar cu ce "se mananca" viata.
Desi nu am trecut prin asa ceva, iti inteleg disperarea si crede-ma ca nimeni de aici nu te judeca, ba mai mult, sunt sigura ca toate suntem alaturi de tine.
Toata lumea o sa iti spuna ca viata nu se presupune a fi usoara. Si mai gandeste-te ca poate Dumnezeu te iubeste atat de mult incat te pune la incercari sa vada daca o sa reusesti sa pastrezi calea cea dreapta.
Ca un sfat, pe care mama mi l-a dat intotdeauna cand simteam ca nu mai am puterea de a merge mai departe si pe care ti-l dau si eu tie: gandeste-te ca Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decat poti duce, asadar, daca ti s-a intamplat asta inseamna ca esti o persoana puternica si trebuie sa ai incredere in tine ca totul se va rezolva. Poate ca acum nu vezi nicio cale de iesire, dar vei descoperi pe parcurs o modalitate. Cine stie?! Poate dupa ce nasti si parintii tai o sa vada minunea de copil, se vor razgandi. Da-le timp sa se obisnuiasca cu ideea!
Si ca sa vezi ca absolut orice lucru este posibil atata timp cat ai incredere, iti recomand sa vezi filmul "THE SECRET". Sunt sigur ca o sa pivesti lucrurile diferit dupa ce il vezi si il intelegi! Pe mine m-a ajutat enorm!
Te imbratisez si sper sa aud numai de bine de la tine! Fii puternica!
miss_sunshin3
Postat pe 18 Iunie 2010 14:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
site shopping 1 De la: TIGRA 17 August 2010 15:42
POATE CINEVA SA INTELEAGA? 76 De la: LOPY_71 26 Octombrie 2010 22:39
Lucru la domiciliu 1 De la: pereuanatol 5 Iulie 2009 10:01
vestimentatie: ma ajutati cu un clik va rog? 1 De la: kudika313895 2 Septembrie 2012 13:28
rochii de ocazie 1 De la: kudika183277 15 Mai 2010 22:00